Přežijí evropské a americké automobilky rok 2020? Nepřeválcuje je čínsko-indicko-korejský trojblok? Čínské značky Chery a Geely, anebo indické Tata a Maruti nám zatím asi moc neříkají. Až ale dorazí do Evropy, budou stát i méně než 250 tisíc korun. Koupíte si novou Fábii, anebo třeba o polovinu levnější a prosté Maruti?
Odpovědí evropských automobilek na globalizaci by měla být strategie výroby levného a zároveň kvalitního auta pro střední třídu. K tomu ovšem potřebujete změnu řízení nákladů směrem k vyšší efektivitě. A samozřejmě výzkum a produktovou inovaci, což vás ale na druhou stranu bude stát nemalé peníze. Chcete-li tedy, aby auto střední kategorie jezdilo s hybridním pohonem, anebo mělo například spotřebu 1 litr paliva na 100 km.
I proto automobilka General Motors v Severní Americe uzavírá dvanáct továren a ruší více než 34 tisíc pracovních míst. Ford Motor loni polkl nejvyšší celoroční ztrátu ve více než stoleté historii podniku a tak zavře šestnáct dílen, což odnese 45 tisíc lidí. DaimlerChrysler zahájil restrukturalizaci plánem na snížení počtu zaměstnanců o 13 tisíc, rušením fabrik nevyjímaje. Pozadu nezůstává ani Volkswagen. Buď prodlužuje pracovní dobu anebo masivně propouští.
V první vlně tedy přichází strategie snížení operativních nákladů. Tou další pak bude vetší tlak na úspory na straně dodavatelů a prodejců. To by mělo vyústit ve snížení marží za zprostředkování, které zvyšují konečnou cenu auta. A pak rozhodne inovace a kvalita.
Ve světle takového chápání strategie finančního řízení automobilky, je chování českých odborářů ve Škodě Auto cestou k budoucímu propouštění. Nikoliv směrem k vyšší životní úrovni tamních dělníků. Kroutím tak hlavou nad tím, proč odborářům Škody Auto připadá malá nabídka na růst platů o 13 procent, dvakrát více než je v české ekonomice obvyklé. Kroutím hlavou i nad tím, jak vehementně je odmítán plán na odměňování podle výkonů, který výrazně přidá dobrým pracovníkům a ubere lajdákům…
Hezký den!
Aleš Michl
PS / Následující nabídku škodováčtí odboráři minulý týden odmítli:
(1) růst průměrných výdělků o 13 procent na 21 měsíců
(2) nárůst tarifů od 1. 4. 2007 o deset procent a inflační doložka na rok 2008 zaručující navýšení tarifů o tolik, o kolik průměrná inflace za první polovinu roku 2008 překročí tři procenta
(3) za dobré výsledky loňského roku vyplacení variabilní části podnikového bonusu 10.000 Kč, v roce 2008 bude tato částka vynásobena koeficientem dle hospodářského výsledku firmy
(4) provázání tarifů s růstem zaručeného podnikového bonusu (dříve 13. platu)
(5) navýšení osobního ohodnocení z průměrných 14 procent původních tarifů na 15 procent a rovněž provázání s vyššími tarify
(6) provádění osobního ohodnocení čtyřikrát ročně
(7) zvýšení příspěvku na penzijní připojištění z 300 Kč na 400 korun měsíčně
(8) zvýšení příplatků za práci v taktu z 350 na 450 Kč
(9) zvýšení příplatků za práci v noci ze 14 na 20 Kč
(10) zvýšení příplatku za ztížené pracovní prostředí na devět korun a vytvoření příplatku za nestandardní pracovní podmínky ve výši sedmi korun
(11) zvýšení výhodných půjček pro zaměstnance na bydlení z 225.000 Kč na 300.000 Kč
(12) navýšení odstupného pro zaměstnance podle délky zaměstnání až na dvanáct průměrných měsíčních platů
Pět poznámek k vládou navržené reformě veřejných financí…
1. Navržený balíček opatření zvýší ekonomický růst maximálně o 0,5 procentního bodu. Slovenská reforma pomohla růstu HDP 2-3 procentními body.
2. Nejdůležitějším přínosem je tlak na zvýšení motivace pracovat, změny v nemocenské a parametrické změny důchodového systému. Vše z dílny ministerstva práce.
3. Výdajové škrty jsou málo ambiciózní. Jdeme směrem ke stabilizaci veřejných financí, nikoliv ale k reformě. O úsporách na ministerstvu zdravotnictví ani zmínka?! Budou audity dalších výdajů či ne?
4. Aplikovali jsme hurá styl na snižování daní. Neřešíme ale plýtvání ve výdajích. Nejdeme cestou ke zjednodušení systému. A neřešíme problém odvodů na pojištění, které máme v Evropě jedny z nejvyšších.
5. Bude to "pseudosystém". Ani ne liberální jako na Slovensku, ani ne moderně sociální jako ve Velké Británii. Ze změn je prostě příliš cítit koaliční směs různých pohledů na ekonomiku.
Hezký den!
Aleš Michl.
Za pár hodin vláda představí daňovou reformu. Na obzoru jsou především změny sazeb daně z příjmů. Výše daně je už tradičně pro většinu politiků věcí, do které jsou ochotni vkládat svůj politický kapitál. Jsme však přesvědčeni, že v případě stanovování daňového prostředí pro fungování podniků by se zájem politiků měl soustředit spíše na strategii cíleného vlivu daňového systému na investice firem, spolupráci škol a podniků a vytvoření podmínek pro práci špičkových odborníků. Nazvěme takovýto přístup high-tech koncepcí. Její součástí by měly být prvky, které posilují motivaci k modernizaci fungování podniků.