Teorie drahoty v Česku

11. 08. 2008 | 08:30
Přečteno 32788 krát
Nesnesitelná lehkost nakupování způsobuje, že je u nás dráže než v zahraničí. Ekonomická teorie říká, že na konkurenčním trhu by mělo být identické zboží prodáváno v různých zemích za stejnou cenu. Obchodní realita ukazuje, že třeba elektronika, textil, ale i některá auta či potraviny jsou paradoxně levnější v zahraničí než u nás. Sestavil jsem proto teorii drahoty v Česku.

Dospěl jsem ke třem efektům, které mohou situaci osvětlit. Ale teorie platí jen pro obchodovatelné zboží typu oblečení, auta nebo elektronika. U služeb je to jiné. Jinými slovy, když si sjedete třeba do Drážďan pro nový iPOD a in-line brusle, tak i s náklady na benzin vyděláte. Když si však navíc skočíte ke kadeřníkovi, bude vám cena za jeho služby připadat stále vysoká. A nepřál bych vám školné nebo nájemné...

Teorie drahoty v obchodech:
(1) Zaprvé, máme tu čest s iluzí bohatství. Naše kupní síla za posledních pět let rostla třikrát rychleji než třeba Rakušanům nebo Němcům. Absolutně samozřejmě naši sousedé v průměru vydělávají více.

Podstatná je dynamika. Naše reálné příjmy rostou, avšak za každou korunu vydělanou navíc si lidé již nekupují více běžného zboží. Zabrousí spíše na luxusnější: na lepší auto, elektroniku nebo slušivější oblek. A právě tento nárůst dynamiky domácí poptávky způsobil "přestřelení" domácích cen vůči cenám v zahraničí.

K čemu to vede? Jak Češi z této iluze procitají, berou útokem Drážďany, Berlín či Vídeň. Počet balíků naplněných zbožím zakoupeným v zahraničí, které doručuje Česká pošta, se letos proti loňsku zvýšil o šedesát procent. Čím více Čechů takto "přepne", tím rychleji se "přestřelení" cen odbourá a ceny se budou sbližovat.

(2) V teorii drahoty v Česku působí také efekt konkurence. Stále máme co dohánět. Až nyní obchodníkům pomalu končí zlaté časy výstavby nákupních center, které hned po otevření Češi každodenně vykupovali. Třeba Praha do pěti deseti let postupně dospěje k hyperkonkurenci známé z Londýna, Paříže nebo New Yorku. A to bude drsná motivace pro obchodníky, aby drželi ceny na uzdě a ruku v ruce s tím si hleděli kvality.

(... jak říká kamarád Tomáš: "Když jezdím v zimě do Itálie, tak tam mají v obyčejným krámu krásně čerstvou zeleninu. Pak se vratíš do Čech vše jen zakladní, nezralé, zplesnivělé... a ceny jsou uplně stejný!!!???)

Letos a napřesrok u nás vznikne dalších dvacet nových nákupních center. Obchodníky čeká tvrdší konkurenční boj, který by měl jejich ceny postupně sblížit se zahraničím.

Sázím také na tradiční katalyzátor sbližování cen – internet. Již téměř dvě třetiny zásilek přichází Českou poštou z Ameriky. U nich se předpokládá, že byly objednány přes internet. Poštu začaly zahlcovat balíky ze zahraničí již zkraje roku, když dolar poprvé v historii klesl pod sedmnáct korun. A současný kurz kolem šestnácti korun za dolar? To už je přímo nákupní bonbonek.

(3) Třetím efektem v teorii drahoty je strnulost cen směrem dolů. Proti dolaru česká koruna posílila za rok o třicet procent. Na euro nabrala sedmnáct procent. Přesto ceny takto výrazně dolů nešly. Ano, majitel dovážející firmy by na mě teď jistě křičel, že musí platit lidi, elektřinu, nájem, že kontrakty jsou sjednány třeba na půl roku dopředu... a co pak ty strašné daně!

Přesto platí, že značná část kurzových pohybů šla ve prospěch vyšších marží, tedy zisku podniku. Všude na světě jsou prostě ceny směrem dolů hodně loudavé a směrem nahoru velmi hbité.

Proto dnes v obchodě můžete mít velice drsný pocit při pohledu na cenovky dováženého textilu. Na nich obvykle visí visačka s několika mezinárodními vlajkami. Když si třeba eurovou nebo dolarovou hodnotu zboží na visačce přepočítáte aktuálním kurzem, vyjde vám o deset patnáct dvacet procent nižší cena v korunách, než na vás obchodník žádá.

A jaké je tedy poselství teorie drahoty v Česku? Jednoduché: držme palce konkurenci a liberalizaci obchodu.

/Psáno pro MF Dnes/

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

badatel napsal(a):

Vážený pane,
měli bychom držet palce především liberalizaci platů a důchodů, aby např. chirurg nebral u nás zlomek platu zahraničního kolegy. Víte, rád bych viděl jak by ekonomové Vašeho typu pracovali za 20-30 tis. hrubého základního platu.Pokud toto neumíte řešit ani o tom psát, o zřejmých věcech, týkající se drahoty v Čechách, které chápe každý středoškolák, nepište.
11. 08. 2008 | 10:18

Tom napsal(a):

badatel:
Plat chirurga ve státním zařízení je ovlivňován tabulkami (stejně jako platy starostů či učitelů). Výše jejich platu je tedy do velké míry politické rozhodnutí, neboť nedochází k ocenění trhem jako u jiných profesí, například ekonomických analytiků. Pokud chcete zařídit, aby chirurgové měli platy na odpovídající úrovni, potom
a) podporujte co největší privatizaci zdravotnictví (nedoporučuji)
b) podporujte změnu priorit politiků - můžeme do zdravotnictví přesměrovat peníze z mnoha černých děr rozpočtu (doporučuji)

Mimochodem, nevím jaká je situace u chirurgů, ale znám několik doktorů u nichž se měsíční plat pohybuje podstatně výše než ve Vámi udávaném rozmezí.
11. 08. 2008 | 10:46

Honza napsal(a):

No, jste pane Michle ještě optimisrta, pokud jde o ty cenovky na textilu. Hovořil bych spíše o 50 - 100% navýšení.

Příklad? Oblečení pro malé děti MotherCare. Podle jejich cenovek by libra vloni vycházela na cca 80 Kč. Nemluvě o tom, že když v Londýně udělají slevové období, tak to jsou skutečně slevy, běžně o 70%.

Takže v tomhle případě se vyplatí koupit i letenku za plnou cenu (podaří-li se nízkonákladová za 1/3, jen lépe), vzít dva prázdné kufry a nakoupit, co je třeba - oblečení, elektroniku apod.

Můžete si říct, co to je za pitomý nápad, ale kdo má malé děti do 3 let věku, tak ví, že dva kufry nejsou ničím zvláštním.

A ještě při všech nákladech ušetříte.
11. 08. 2008 | 11:23

Honza napsal(a):

to badatel a tom:

Pokud jde o plat lékařů, tak je celkově výše, než 30 000 Kč. Spolužák z gymnázia v okresní nemocnici měl v roce 2005/06 plat kolem 36 000 Kč hrubého. Je pravda, že se všemi různými službami, nějakými přesčasy apod. (Náklady podstatně nižší, než v Praze.)

O praktických lékařích asi nemá smysl mluvit, těm tu u nás po odečtu nákladů na sestru a ordinaci zůstává kolem 50 - 60 tisíc hrubého. Bez jakýchkoliv služeb a přesčasů, naopak ordinace 5x týdně 8 - 12 hod. a jednou, výjimečně dvakrát týdně i dvě až tři hodiny odpoledne.

Jistě to není dost, nikdy to není dost, ale je to výrazně nad průměrem místa i republiky, a nakonec i Prahy.
11. 08. 2008 | 11:28

Jan K. napsal(a):

Badateli, pokud vás článek nezajímá, nikdo vás nenutí ho číst. Můžete si najít něco, co zajímá vás, třeba Paroubkovy ukřivděné výlevy (což zase nezajímá normální lidi).
Držet palce liberalizaci platů a důchodů? Co to je za nesmysl? Na kolik si vyděláme, to máme. Ale pokud budeme jen držet palce, nejraději s rukama v kapsách, tak to nic platné nebude.
11. 08. 2008 | 12:04

Gerd napsal(a):

Pane Michle,
ve svém článku píšete správné údaje, ale jste zapomněl uvést některé údaje, které zkeslují znění Vašeho článku.
Malá ekonomika (např. Rakousko) má oproti sousední velké ekonomice (např. Německo) vždy ceny o trochu vyšší a o trochu nižší platy. Pokud bychom hodně zjednodušeně vzali vztahy mezi těmito cenami, je cena stejného zboží v Rakousku tvořena cenou v Německu a náklady na dopravu zboží. Ceny v příhraničních regionech jsou mírně přizpůsobeny a pohybují se mezi cenami ve vnitrozemí. Stručně, obchodník si spočítá, kdy se ještě zákazníkovi vyplatí odjet si pro zboží jinam.
Ve Švýcarsku je o zhruba 20 - 30 % dráže než ve Francii nebo Německu, proto Švýcaři bydlící poblíž hranic jezdí jednou za čas (tak dvakrát do měsíce) nakupovat do sousední země (např. Německa) do vnitrozemí (asi 200 km od hranic), a tento výlet se jim vyplácí.

Je zde ještě určitý efekt v nezavedení eura. Každý si pamatuje zhruba pohyb cen u stejného typu zboží ve stejné měně, ale jen málokdo do toho ještě zahrnuje pohyb kurzu měny v případě dvou měn.

A naposledy k zavedení nebo nezavedení eura. Tlak vyvolaný pohybem měny je již tak velký, že podniky s dominatním postavením vůči subdodavatelům (nejčastěji v automobilovém průmyslu) začínají stanovovat ceny v eurech, přičemž vlastní platba probíhá v CZK v kurzu ke dni fakturace.
ČNB a ministerstvo financí ztrácejí půdu pod nohama a začínají být vlečeni směrem k euru, i když to nechtějí. Myslím, že do jednoho roku bude euro zcela běžnou měnou v platebním styku právnických osob a ČNB definitivně ztratí jakoukoliv kontrolu nad vývojem kurzu CZK/EUR.
Poslední šanci korigovat tento vývoj mají nyní, pokud přestanou poslouchat jednoho profesora na Hradě. Za rok mohou být vlečeni "neviditelnou rukou trhu". Nálada mezi exportéry taková je a její podcenění se ČNB a ministerstvu financí silně nevyplácí.
11. 08. 2008 | 12:14

MM napsal(a):

Nejsem moderním ekonomem, kdysi ekonomem ano. Dívám se kolem sebe očima obyčejného člověka.
1. Efekt přestřelení tuz. cen vidím také pod vlivem přetrvávající psychologie z minulého ekonom. systému : nakrást a zmizet. Co nejrychleji. Na perspektivu nikdo nehledí. Kdo nekrade, okrádá svou rodinu.
2. Nemám co dodat.
3. Souvisí s 1). Chamtivost tuzemských "podnikatelů", kteří se po dlouhých 40 letech dostali "k lizu" je nezměrná. I když mezinárodní trendy jdou dolů, oni rvou ceny nahoru. Někdo to přece zaplatí, a to ti, kteří to potřebují - spotřebitelé. Takže ti zase jezdí do Drážďan jako před třiceti lety.
Je toto pokrok, když se vracíme po spirále zpět k výchozímu bodu ?
Chápu, že toto není otázka pro ekonomy, spíše pro sociology či dokonce filosofy.
Zdraví Milan.
2.
11. 08. 2008 | 13:01

dasa napsal(a):

Ceny taky moc nechápu. Je s podivem srovnání cen u řetězce např. Plus. Tady ve Varech stojí identické zboží vyrobené pro Plus tak o 20% víc než v Oberwiesentalu. Myslím,že tam mají větší náklady na mzdy....
11. 08. 2008 | 13:25

crowley napsal(a):

>badatel
Vase pravidelne utoky proti autorovi nechapu. Nevim v cem nema pravdu, platy chirurga jsou dany politicky, co bz s tim mel asi delat?

Moyna byste se mohl vy vice venovat blogum Vaseho oblibence a hrdinneho sjednotitele levice J. Paroubka...
11. 08. 2008 | 13:55

blablablabla napsal(a):

školné v německu není.konkrétně náklady na studium jsou obdobné jako v čr. pokoj(ne lůžko) stojí cca od 110 eur. v menze jídlo od 1,5 eur. obrovský kebab cca od 2,5 eur. pivo v hospodě je o něco dražší, ale nejlevnější točwný půllitr se dal pořídit za 1,8. normálně 2,5-3,něco. doprava - pokud je to pololetní, ceny obdobné jako v cz.
a kvalita TUD je vyšší než ČVUT.
tolik reakce na znalost drážďan....
jestli se tak chovají všichni ekonomové, pak chápu hypoteční krizi.
11. 08. 2008 | 14:25

Meňo napsal(a):

Pro Jana K.
Díky za zajímavé podněty. Nezastávám se "badatele",ale politika platů a důchodů není nesmyslem. "Kolik si vyděláme, na to máme" říkávali už komunisté,a jak je vidět, zůstal po nich ten způsob uvažování. Nedivte se pak, že lidi unavení žvásty liberálních ekonomů radši poslouchají Paroubkoviny.Je to jejich jediná naděje na změnu.
Jinak ale k článku pana Michla viz MM (brácha je sběhlejší v eko než já).
11. 08. 2008 | 14:29

Lukáš napsal(a):

Když porovnáváte ceny v EURO s ČR, napadá pamětníky cenová úroveň 60. let : oběd pro 3 osoby (pol,hlavní,kompot/salát,zákusek,pití) za 25K, sobotní nákup do zásoby (cukr,mouka,máslo atd.) za 100K jsi neunes v ruce (na vozíku), plat učitele 1000K měsíčně atd.
Kde budeme po zavedení EURO ? Na těchto číslech. Kde je rozdíl ???
Měnová reforma 1953 vzala rodičům 1:5 po válce do těchto cen. Rozdíl byl ve strašné válce.
Jaká je podobnost ? Kdo to vysvětlí ?
11. 08. 2008 | 14:35

martys napsal(a):

cena není tvořená náklady....ale pouze poptávkou a nabídkou - jinými slovy: VĚC STOJÍ TOLIK KOLIK SI ZÁKAZNÍK NECHÁ LÍBIT
11. 08. 2008 | 14:49

cheban napsal(a):

ceny v ČR jsou přestřelené hlavně proto, že se zákazníci nechají hloupě okrádat. Bohužel nejvíce to platí o těch, kteří vydělávají méně. Ti si často nedovedou zpočítat, o kolik levněji by nakoupili, kdyby jeli jen o několik desítek km dál (do Německa). Pracuji také v jednom řetězci také zde se stále počítá s kurze 1:31 a více. Cílem je totiž, stejně jako jinde platit ziskem expanzi , nebo´t u mateřských společností na západě není díky recesi kde brát. Hloupí Češi to rádi zaplatí, ačkoli by po skoro 20 ti letech od revoluci mohli být konzumem již nasyceni.
11. 08. 2008 | 15:45

bankerovy kecy napsal(a):

co to tam ten banker pise o najmech??? Za cenu najmu v Praze mam krasny byt ve vidni, frankfurtu nad mohanem nebo v berline a jeste mi zbyde.

liberalizace obchodu??? on je u nas nejak snad regulovan. chudaci obchodnici! spise bych rekl, ze misto liberalizace je potreba zabranit kartelizaci a oligopolizaci
11. 08. 2008 | 15:46

Stan napsal(a):

Jen to řekněte naplno, euro už tu mělo dávno být!
http://www.outsidermedia.cz...

Zapomněl jste na ceny nemovitostí, které jsou v Německu stejné nebo nižší (tím padá i argument nájmů, po ukončení deregulace zde budou vyšší než v Německu, kde mají na rozdíl od nás institut místně obvyklé ceny nájemného, garantuji!). Jen ty platy jsou na třetině :(

A to nemluvím o neexistenci dálničních poplatků a daleko mírnější verzi poplatků zdravotnických.
11. 08. 2008 | 16:07

Jirka Hemzal napsal(a):

Martys:
Naprostý souhlas. Valná část českých zákazníků si ale myslí opak, tedy, že ceny jsou "objektivně" dané náklady. Co jsem se naposlouchal výroků typu ...to musí stát tolik a tolik, abychom nebyli pod náklady..., ...stoupají ceny vstupů..., ...nikdo to nedokáže vyrobit pod tolik a tolik...
Náš běžný zákazník si neuvědomuje, že je spolutvůrce cen, a že sníženou poptávkou po nějakém zboží nutí prodejce snížit jeho cenu.
Tento postoj má vliv na neochotu obchodníků snižovat ceny.
11. 08. 2008 | 17:03

Kritik napsal(a):

Pěkná analýza. Obávám se však, že chuť obchodníků na vyšší zisky je jen tak nepřejde. Prozatím, jak víme z každodenních nákupů, konkurence příliš nespěchá, a když, tak v omezeném sortimentu. Možná - co platí pro Prahu, neplatí pro ostatní (dále pro stručnost "periferie") - zde prakticky konkurence nezasahuje. Malé obchody se hbitě přizpůsobily cenám v super a hypermarketech. A periferie, odhaduji, tvoří určitě 80% zisků obchodníků.
11. 08. 2008 | 17:12

Gerd napsal(a):

Pane Hemzale,
teorie, že zákazník je v Čr spolutvůrcem cen speciálně v naší zemi neplatí. Jeden krásný příklad:

Zdražení vodného a stočného z důvodů ekologie, aby lidé začali šetřit.
Protože šetřili více, než dodavatel předpokládal, bylo nutné ceny zdražit, neboť náklady na údržbu sítí jsou fixní.

V současné situaci růstu je snaha vytřískat ze zákazníků co nejvíce. Na konkurenci dojde až v obdobípoklesu, kdy si firmy začnou vážit každého zákazníka. Možná se ještě dočkáme akcí zahraničních obchodů, které budou lákat Čechy na nákupy mimo ČR. Už nyní se tottiž vyplatí a nějakou dobu se vyplatí nechat si dovézt stavební materiál z Německa.

Jakou ekonomickou výhodu má ČR proti SRN? Jen nižší platy. Při horší úrovni cen je zde pak buď výrazně nižší produktivita práce (ale nevěřte, že Němec dělá více než Čech) nebo v horší organizaci práce (to spíše), horší kalkulaci nákladů a méně stabilnímu cenovému vývoji(a tím pádem větší rezervy na rizika) a horší byrokracii (neustálé změny zákonů mají přímý dopad na zpomalování růstu ekonomiky).

Ryba smrdí od hlavy a když kradou nebo plýtvají politici, dělají to i ostatní.
11. 08. 2008 | 17:43

Ruda napsal(a):

Všichni píšete o cenách ,ale pomíjíte daně a politiku státu. Podívejte se na ceny pohonných hmot. V době nejsilnější koruny se prodával benzin za stejnou cenu jako v Německu,Němci na čerpačkách to nemohli pochopit. Mají totož nižší daně jak DPH ,tak spotřební.Nakonec hlupákem je ale opravdu občan,co si zvolil to má a ještě nakupuje hlava nehlava,takže se s tím nic dělat nedá.
11. 08. 2008 | 17:54

Jirka Hemzal napsal(a):

To Gerd:
S tou vodou to není zrovna typický případ. Jedná se o administrativně stanovovanou cenu. Ta vychází z kalkulací lokálního monopolisty. Je to logické, těžko si lze představit v jednom okrese třeba tři vodárenské firmy.
Stočné a vodné tyto firmy rozhodně nezvyšovaly z ekologických důvodů.
Celá cenotvorba podobných firem je ale více problém politický, než ekonomický.
S úctou JH
11. 08. 2008 | 18:32

badatel napsal(a):

to crowly,
na bankéřovi mně vadí neexaknost a prostý slovní způsob popisu na úrovni středoškoláka.
Bohužel tito ekonomové determinují svými názory rozvoj u nás, přitom ekonometrie a aplikace nových matematických směrů v ekonomii, je jim na hony vzdálena.
Nejsou schopni např. kvantitativně zhodnotit plusy či minusy přijetí Eura, zmodelovat to či posilování koruny atd.atd.
To co prezentují ve svých článcích to jsou to opisné slovní křeče a většinou ex post.
Smutné je, že jim stačí např. v bankách držet vysoké poplatky a jsou tzv.tržní.
Ten Paroubek je politik, nikoliv ekonom, snažící se o odborně fundované analýzy, a o tu unifikaci se snaží, jestli se mu povede ukáže čas.
Ale diletantství a to, že nikdy nebudou lidé, kteří nejsou špičkovými specialisty, a to mezinárodně uznávanými svými publikacemi např. a la Švejnar, determinovat vývoj státu, to snad při Velké Sametové sliboval již Zeman, že ano. Místo toho kolem sebe vidíme neexaktnost, neprofesionalitu atd.
11. 08. 2008 | 18:55

crowley napsal(a):

> badatel
Já nevím jestli si nepletete médium. Myslím že na blogech aktualne.cz se nikdy ničeho takového nedočkáte už z principu že blogy jsou psané pro veřejnost a ne pro akademickou sféru. A nemyslím že člověk v Michlově pozici by se matematickým metodám či ekonometrii v peaxi vyhýbal. Zároveň žádná banka asi nebude zveřejňovat své modely. A širší aplikace teorie her v bankovní praxi se obávám rozhodně není na obzoru, protože nemá majoritu v modelech ani na západě v teorii, natož v praxi.

Nemyslím že by se Michl zabýval zrovna poplatky. A zrovna u poplatků si myslím že jediné rozumné řešení je konkurence - viz. například mBank.

A Švejnar je rozhodně nejlepší český akademický ekonom, ale mainstreamová ekonomie je pořád liberální, takže nevím jestli byste se na hospodářské politice shodli.:)
11. 08. 2008 | 19:30

daen napsal(a):

Mluvíme o české ekonomice? Jak to? Ta už přece není česká. Kam se poděli čeští ekonomové? Mluví o Paříži, Londýně, NY, mluví si, mluví, ale české firmy a podniky? Těch už je jen hrstka. Tak proč tito ekonomové, čeští, něco neudělali, aby tomu tak nebylo? Španělské blumy? Jsou drahé a málo sladké. Proč ne české švestky? I to pivo umí vařit už i Američané, ale Praha nikdy nemůže být Newyork a Česko Amerika. Konkurenční rinek je tu příliš malý, stejně tak maličký je terén pro odbyt zboží. A tak musíme hledat klientelu v zahraničí, ale na toto podnikání si musí našinec nejprve vydělat kapitál, pakliže nevyhraje ve sportce, proto tu musí být vyšší platy než dosud. JInak nikdy nebudeme na úrovni a konkurence schopní jako podnikatelé, ani jako zaměstnanci se svou kupní silou, kteří svými koupěmi a poptávkami vytváření, podporují a udržují kariéru podnikatelovu.
11. 08. 2008 | 19:36

swat napsal(a):

Bohužel,Vašeho článku se nenažereme a důchod nám to taky nezajistí.Už tu byli jiní kabrňáci,co nám slibovali do deseti let život jako v Rakousku....dnes je ten trouba presidentem.Píšete,že na západ od nás zase mají dražší služby....no to by ještě scházelo,aby jsme se jim vyrovnali i v tomto,když platy nestojí za nic.Jinýma slovama nám říkáte,ať držíme huby,že může být ještě hůře a bohužel,v tomto máte pravdu.Není to tak dlouho,co se u nás ekonomové předháněli v tom,jak se inflace zastaví,jak ceny poletí dolu a ono se zatím nestalo nic.Politici se ve svých žvástech předháněli,jak to tu bude báječné,teď vše házejí na EU.
11. 08. 2008 | 21:24

Jan K. napsal(a):

Meňo:
Nějak asi neumíte číst. Nepsal jsem o politice platů a důchodů, ale o liberalizaci. Myslíte si, že "Na kolik si vyděláme, to máme" neplatí, jen proto, že to říkali komunisti? Zřejmě se Vám více líbí socdemácké heslo "Máme i na to, na co si nevyděláme, protože dluhy se platit nemusí". Příští generace Vám jistě poděkují.
11. 08. 2008 | 21:42

Bob napsal(a):

Nedávno jsem si koupil na Pixmanii střihací strojek za 850.- Kč+ dovozné cca 200.-. Electroworld chce za totéž 1840.- Kč
12. 08. 2008 | 14:08

Vladimír Říha napsal(a):

Kamaradka byla v Irksu, bude souhlaist ze to jemensi ekonimika nez nase (mene nakupujicih) ale treba co se tyka obleceni jsou tam na 1/2 ci na 1/4 nasich cen..Za damsky kabat ktery zde stoji 5000 tam dala 2000. Vzhledme k vhodne letence se ji timto ten vylet zaplatil (netusil jake jsou tam ceny obleceni - nejela tam nakupovat). Co se tyka jidlam je irsko drazsi to je fakt...Ale kavlita take jinde...Co se tyka cen tak napr plastikove modelasrtvi je dnes dost drahy konicek..V zasade nenazranost nascih firem a prodejcu dosla tak daleko ze se vyplacelo privezt domaci zbozi napr z holandask (nakup na e-shopu nez z cech) rozdil byl i 30 procent. Bylo to dano tim ze cenu vyrobce pocital v eurech a eruro za 32 kdyz bylo i min nez 25...Nakonec doslo i "doma" na zlevneni..
12. 08. 2008 | 14:22

Horak napsal(a):

Klondík CR =to je menší KLONDAJK máde usa náš vzor . Dolaroví milicionáři + oprava + milionáři musejí někde nahrabat pochopte to Lidé Zlatí a koukejte solit volové chtějí se mít dobře = nadstandart !!!!! Viz Drath -Pekárek- atd. === Nadlidé === Zlodějina -nadstandartní- nebo standardddddníííí ??????
13. 08. 2008 | 09:07

Král napsal(a):

Dobrý den všem diskutujícím. Nejsem ekonom, jen podnikatel z pohraničí, který nakupuje nedaleko Drážďan, kde nájmy jsou stejné jako ve Varnsdorfu, nebo Rumburku a ceny za nemovitosti ještě nižší. Dražší jsou jen energie.Potraviny nakupujeme také v SRN, utratíme za velký nákup v podstatě stejně jako v českých supermarketech (jen ve Varnsdorfu - 15 tis. ob. je Hypernova, Plus, Billa, Penny a Lídl, z dob kdy germáni u nás nakupovali jako diví), ale kvalita je někde jinde, např. šunka, vejce, zelenina. Se svým vozem jezdím ze zásady do servisu opět k sousedům. Nejenže mám vše mnohem levnější a originál díly a pneu, ale hlavně si mne velmi, ale velmi váží a mají na mne vždy čas. Já si vždy myslel, že s pádem komunismu u nás to začne fungovat jako v kapitalismu. Tedy, že u doktora bude milá sestřička, v supermarketu se na mne budou usmívat a zabalí mi nákup a odvezou k autu, v obchodě se mnou zůstanou i po zavíračce, pokud si vybírám a mám zájem koupit, v bance u nás ve městě mne budou oslovovat křestním jménem a vždy tu pro mne budou, bez poledních přestávek atd. atd. Toto mi vyprávěl bratr, který žije v Sydney a přátelé z Velké Británie. Bohužel v ČR jsem to nezažil NIKDY a postupně se to bohužel ztrácí i v celé socialistické evropě. Když jsem byl v Číně, nebo Indii, tak tam jsem poprvé pochopil "zákon trhu". Ten je totiž určován plným břichem a pokud přestává platit staré dobré, ač komunistické heslo: "Kdo nepracuje ať nejí...!" tak nemůžete čekat, že bude líp. Viz naši tmavočeši, kteří mají 90-ti% nezaměstnanost a 6% je k tomu invalidních. Všichni jsou tlustí, kouří, pijí alkohol a hrají automaty. Tady nemá cenu hledat ekonomické ukazatele, tady se musíme všichni zamyslet, protože až spirála nadhodnocených peněz oproti realitě, padne tam kde má být, tak teprve může začít něco fungovat...
13. 08. 2008 | 10:44

jas napsal(a):

Milý pane, měl by jste také rozebrat výplaty a penze k cenám, třeba nájmu. U nás penzista bere tak 9 tisíc a průměrný plat čistý je tak 16 000 Kč. A nájmy třeba za garsonku (44m2 3 500 Kč). Teď připočítejte elektřinu, rádio, televizi, to vám udělá tak 4 300 Kč. A potom ještě telefon a to je tak 5 000 Kč. A když se do toho chcete vejít tak musíte hodně šetřit jak elektřinou i telefony. A kde máte další věci. Ošacení-boty , jídlo a td. je to tady pěkně drahé. Tak mě připadá, že chcete lidem vymývat mozky. To víte s vašim platem a možnostmi, to je jiné.
14. 08. 2008 | 17:00

MAR napsal(a):

Penzista bere tolik, kolik toho za svého socialistického života vytvořil. Je to smutné, ale spravedlivé.
14. 08. 2008 | 21:33

dosti pamatuji napsal(a):

Penzisté toho vytvořili dost ale modrý bolševik z hradu to rozpustil do státního rozpočtu a chlubil se že ho drží vyrovnaný
14. 08. 2008 | 22:51

Elisabeth napsal(a):

Najem sluzby?

Prosim vas obecni byt 70m2 ve vinikajicim stavu stoji v jedne nejdrazsi zemi na zapad od CR 14 tisic mesicne i s poplatky. A to ve vyborne ctvrti. Nabidka v Praze byla v srpnu 2008 13 tisic plus 4 tisice poplatky. Byt v ve stavu, kdy je nutno zavrit obe oci a zacit vylepsovat.
Krasny obecni byt v Praze za 30tisic pjiz pred lety ale bez podlah, vymalovani a bez kuchyne. Smlouva jen na jeden rok.
Sluzby? Za odvoz odpadku davam na zapad od CR mene nez v Praze.
15. 08. 2008 | 08:46

Elisabeth napsal(a):

mimochodem co rika trzni hospodarstvi a zavedeny ekonom parkovani pro hosty za 145 korun na den v rezidencni ctvrti na zapade ve srovnani se 400 stovkami na Zizkove. Odkud se ty ceny berou? (a za hodinu za 8 korun, ne 40 jako v okresnim ceskem meste).
15. 08. 2008 | 08:48

Gerd napsal(a):

Nemá někdo ponětí, zda české vlády začnou vracet na důchodový účet, co z něj vyčerpaly? Každý rok to bylo 3 - 7 mld. CZK, začal s tím V. Klaus, pokračovali všichni další a za zhruba 15 let takového hospodaření to již dá pěknou sumičku potřebnou na důchodovou reformu.
15. 08. 2008 | 14:47

Lubo napsal(a):

Odkazujem diskutujúcim v Čechách a na Morave, že nemajú dôvod uvažovať pesimisticky i keď je to stále horšie. Myslím si že je to daň za rýchle posilovanie koruny. Tým pádom ceny dlho uskladnených tovarov rastú ale napr. turistika je lacnejšia.Česka mena je narýchlejšie posilujúca na svete.Pracujem v Rakusku, bývam na Slovensku a často nakupujem aj na Morave ale i v Poľsku.Mám prehľad o cenách a nákupoch obyvateľov.Hlavne v pohraničí sa budujú na obidvoch stranách nákupné centrá na prospech obidvoch štátov.Poteším vás,už aj rakúske predavačky v pohraničí sú čoraz menej zdvorilostnejšie, i keď často tam pracujú cudzinky.Máte lacné reštaurácie, dobré jedlá.Rakúšana zaujíma u vás dobré jedlo, história, turistika, dievčatá. Ostatné sa mu už neopláca.A posledný môj názor:Pohraničná oblasť Moravy je krajšia,upravenejšia ako Weinviertel,severovýchod Rakúska.
15. 08. 2008 | 16:12

k231 napsal(a):

Konkurence je u nás k smíchu. U nás na mnalém městě je pět bank a dvě reznictví, můžete chodit od banky k bance a nakonec dopadnete stejně, prostě drží spolu kartel. A obě reznictví patří jedné osobě, mimochodem vedené v svazích jako agent-držitel propůjčeného bytu..ale o tom žádný ODSácký analytit s platem 80k za nic stát nebude...
19. 08. 2008 | 09:21

pb napsal(a):

no dle mého pocitu je to tak proto, že v české kotlině nefunguje nic, co se venku osvědčilo jako funkční... je to zvláštní zem...
20. 08. 2008 | 22:19

Michal napsal(a):

ano máte pravdu, ale kde je ta teorie? ...všechny tři body, které jste zmínil jsou fakta, kterých si může všimnout každý člověk, co trochu uvažuje v souvislostech
21. 08. 2008 | 17:38

deda napsal(a):

no ocima studenta mladeho - nemyslite ze je to spis tim ze podnikatele a obchodnici zkousi co vse si muzou dovolit?? no vzdyt ted kazdy mlady (no dobre i stary sem tam, at nejsem za rasistu :)) ) vi ze pro hadry ma zajet do italie, pro elektro do nemecka . . . no blbec u me ten. kdo to takto nedela (bez pardonu)
21. 08. 2008 | 23:31

deda napsal(a):

no kde si kdo dovoli prodavat treba zkazene maso?? male pokuty u nas jsou - maximalni vyse nebyla nikdy vyuzita...proc???
21. 08. 2008 | 23:33

ada napsal(a):

Zide taha nite . Vidim ze bych mohl psat basne jak se to hezky rimuje. Skoro jako s tou zlutou vodou co zid prodaval na tom nadrazi co ho chytil Dub
22. 08. 2008 | 22:28

Helča napsal(a):

Pane Mar,píšete kraviny,že co si kdo vydělal si zasloužil.Zdá se vám spravedlivé,za léta dřiny ve
fabrice,kde tomu říkali všichni,
že jsou to galeje,celých 42 let
celé zimy v prošívaných kabátech
brát důchod 9.3OO.Píše se tu o
platech doktorů,ale co dělníci co na ně dřeli,když oni si zadarmo studovali.Měl by jte jít
tu práci chvíli zkusit.Helča
23. 08. 2008 | 09:17

Kem Azbrna napsal(a):

No, já nevím co od ekonomů anebo pisatelů ekonomických fejetonů jako je tento článek očekáváte. Kdyby totiž něco opravdu věděli, byli by velmi bohatí a nemuseli by se živit přednášením na univerzitách nebo psaním knih. Faktem je, že vždy jich polovina má pravdu, ke které se hlasí, a polovina ne.
24. 08. 2008 | 18:29

Milan napsal(a):

K fungování trhu a konkurence je třeba také "informovaného spotřebitele" a ten u nás chybí nejvíce. Těch lidí co by jezdilo nakupovat elektroniku do Německa je totiž stále málo, a to především z toho důvodu, že se nedomluví. Že potřebují český manuál, české menu a podobné vymoženosti, že se neinformují o cenách na internetu, ale vejdou do Electroworldu či do Datartu a prostě nakoupí bez ohledu na to, že v českých e-obchodech by zaplatili o 20-30% méně a v obchodech zahraničních ještě méně. Tihleti Češi, kteří umějí jenom mateřskou řeč a na internetu používají akorát tak email a zpravodajství k nižším cenám rozhodně nepřispějí.
Domů nám choděj letáčky z Electroworldu a nemohu uvěřit, jaké lži mohou vyplodit. Nedávno inzerovali fotoaparát Panasonic TZ2, což je model, který se již několik měsíců běžně neprodává v akci zlevněn z 9tisíc na pět! Přitom o dvě řady vyšší model Panasonic TZ4 se na pixmanii koupí za pět a půl i s poštovným a na kase.cz za 6tisíc. Kdyby ten spotřebitel nebyl úplně neschopný, tak si ty informace najde a Electroworld a podobné podniky půjdou s cenama hodně, hodně dolů.
25. 08. 2008 | 00:45

r.m. napsal(a):

Oni moc dobře vědí, že většina lidí v ČR jsou opravdu nevzdělaní, pokorní hlupáci. Je jich přesila, takže oni je klidně uživí, jen budou mít o něco chudší život. Což stejně netuší.
Měl jsem hned po revoluci vypadnout, měl bych se líp a penzi zajištěnou na zdejší poměry luxusně.
Michl je hlásná trouba normaličních zmodralých Svazáků, to ho živí, práce pro ně. A jaký má oduševnělý obličej Michlík jeden. Jeho chápání pokroku nemá konkurenci - zase jezdit pro levnější ty samé věci do pohraničí okolo ČR. Ať žijou Babišové, ŠŤávové, Kalvodové a Urbani.
26. 08. 2008 | 00:02

Honza napsal(a):

Jak se rika, na hlouposti se nejvice vydelava. Snazim se i babicku s dedou dokopat k tomu, aby svoje "uzasne nakupy" v tv shopech a podobne radeji semnou konzultovali. Ja jim radeji pridam na kvalitni vyrobek, ktery obednam z internetu, nez abych je nechal zivit tyhle bestie. Kdyz vidim ty davy lidi, co nakupuji v Datartu apod, musim se smat, jak jsou hloupi. BTW pred dvema lety jsem si na netu koupil holici strojek Philips za 3500. Dodnes ho prodavaji v Datartu za 4999. Jako mladeho cloveka me mrzi, ze mentalita s prichazejici novou generaci se nemeni. Kazdy slysi na slovo sleva, vyprodej. Budu ted muset chvili pocitat, jestli se mi vyplati odstehovat se s pritelkyni a prckem do zahranici, protoze je mi tady z toho vseho spatne.
26. 08. 2008 | 15:20

klid napsal(a):

ano...opět jeden článek o tom jak se za deset a více let vše zlepší...:o))) to už ale posloucháme dvacet let !!!
27. 08. 2008 | 09:29

Důchodce68r napsal(a):

Vážení diskutující.
Ano ano, na hloupost se doplácí. Ale na chleba ještě mám. (Kupuji ho v Kauflandu větší množství, když je právě po 10Kč a čerstvý.)
Ale co s energiemi a palivy? Tady je to horší. Nezdá se Vám, že zde jsme ještě podstatně hloupější, než v oblasti spotřebního zboží? Nevíte k tomu něco? Kde se vzal ten monopol?
29. 08. 2008 | 17:06

Tomas B. napsal(a):

To: Elisabeth
Obecní byt v Praze za 30TIS/měs bez podlah je kapitální blbost! Nic takového není - nemůže. U nás na Letné - 110m2, 3+1+hala, po kompl. rekostrukci, kousek od parku, 23.000/měs. Nedávno jsem byl u kamarádky v Londýně. Obdobně velký a obdobně (vzhledem k centru) umístěný byt - 1500 liber/měs. To už je sakra rozdíl.
30. 08. 2008 | 09:22

Pepa napsal(a):

proč byste nám nepřál nájem v Drážďanech? velmi pravděpodobně bude stejnej nebo nižší než v Praze
02. 09. 2008 | 10:14

john devin napsal(a):

najem v drazdanech je PODSTATNE nizsi nez v praze. o tom zadna.
07. 06. 2009 | 07:24

omar7 napsal(a):

[url=http://vb.5b5b.com/f113/][b]ثيمات[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f18/][b]نغمات[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f192/][b]رسائل[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/][b]جوال[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f12/][b]برامج[/b][/url]
[url=http://www.arab-photos.net/][b]صور[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f17/][b]مقاطع بلوتوث[/b][/url]
[url=http://www.arab-movies.net][b]افلام[/b][/url]
[url=http://www.arab-games.com][b]العاب[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f43/][b]كورة[/b][/url]
[url=http://www.sh8d.com/][b]دردشة[/b][/url]
[url=http://www.newn2r.com/][b]نيونار[/b][/url]
[url=http://www.trgmh.com/][b]ترجمة[/b][/url]
[url=http://vb.sh8d.com/][b]منتدى[/b][/url]
[url=http://www.galiti.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.3atboha.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.re44re.com/][b]دردشة كتابية[/b][/url]
[url=http://www.skkkr.com/][b] شات سكر[/b][/url]
31. 08. 2009 | 17:50

Louis Vuitton napsal(a):

Accumulated 152 years of travel essence, this summer has launched a series of travel goods and accessories: including Monogram Eole suitcase with the wheel and attached design which is divided into two sizes of Epi Bourget bags; more apple red and dark purple Vernis leather Pegase board suitcases. The new travel series is designed to allow layers of maximize space, the bags ingenuity function makes the intake mission more orderly, protective buffer device for hanging the handle is very heartening; the most important thing is - the LV luggage of Size 50 cm are in compliance with IATA specifications of international check standards. :oops:
22. 10. 2009 | 09:07

free shipping napsal(a):

fggjbmfgfhkhhfhjlhgdfhjlh
23. 10. 2009 | 08:32

domácí oblek napsal(a):

Nesnesitelná lehkost nakupování.
15. 12. 2009 | 21:31

Vlastimil Kornas napsal(a):

Otázka pro ekonomy:čím to je,že státní dluh Česka raketově roste a koruna hodně posiluje?Jak se taková finanční bublina fouká?
18. 12. 2009 | 18:20

armani classic napsal(a):

I can't agree with you more.
13. 03. 2010 | 02:52

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 02:53

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 00:35

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 07:09

make money online napsal(a):

<a href="http://www.safedietpills.co.uk"> diet pills </a>
<a href="http://www.safedietpills.co.uk"> weight loss pills </a>
16. 05. 2010 | 21:39

Karel napsal(a):

Při přečtení článku a zdejších komentářů je nasnadě otázka, jak z tohoto "zakletého kruhu" ven. Nic jiného mne nenapadá snad jen hůl.
01. 06. 2010 | 14:37

nick napsal(a):

nic moc. Toroe k ničemu, bez řešení...
30. 08. 2010 | 23:06

snižovatel napsal(a):

spíše bych řekl, že u nás je obrovská byrokracie. Nutnost uživit aparát zvyšuje ceny.
30. 08. 2010 | 23:08

ota napsal(a):

http://www.facebook.com/Ota...!/group.php?gid=142515342455956&ref=mf
06. 09. 2010 | 09:28

loan napsal(a):

freelance writer
30. 07. 2011 | 13:36

personal loans napsal(a):

freelance writer
25. 03. 2012 | 11:04

credit loans napsal(a):

freelance writer
06. 04. 2012 | 01:54

loan napsal(a):

freelance writer
06. 04. 2012 | 01:55

rasvb napsal(a):

<H1><strong><a title="منتدى بنات الخليج" href="http://www.bnaaat.com/vb">منتدى بنات الخليج</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتديات بنات الخليج" href="http://www.bnaaat.com/vb">منتديات بنات الخليج</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى بنات" href="http://bnaaat.com/vb">منتدى بنات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى بنت" href="http://www.bnaaat.com/vb">منتدى بنت</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة كتابية" href="http://www.bnaaat.com/">دردشة كتابية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات بنات" href="http://www.bnaaat.com/">شات بنات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة بنات الخليج" href="http://www.bnaaat.com/">دردشة بنات الخليج</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة بنات" href="http://www.bnaaat.com/">دردشة بنات</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات بنات الخليج" href="http://www.bnaaat.com/">شات بنات الخليج</a></strong></H1>
13. 04. 2012 | 03:20

rasvb napsal(a):

[url=http://www.bnaaat.com/][b]دردشة بنات[/b][/url]
[url=http://www.bnaaat.com/][b]دردشة بنات الخليج[/b][/url]
[url=http://www.bnaaat.com/][b]دردشة[/b][/url]
[url=http://www.bnaaat.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.bnaaat.com/][b]شات بنات[/b][/url]
[url=http://www.bnaaat.com/][b]شات بنات الخليج[/b][/url]
[url=http://www.bnaaat.com/][b]شات بنت[/b][/url]
[url=http://www.bnaaat.com/][b]دردشة كتابية[/b][/url]
[url=http://www.bnaaat.com/][b]شات بنت الخليج[/b][/url]
[url=http://www.bnaaat.com/][b]دردشة بنت الخليج[/b][/url]
[url=http://www.bnaaat.com/][b]شات بنت[/b][/url]
13. 04. 2012 | 03:24

rasvb napsal(a):

http://www.bnaaat.com/
http://www.bnaaat.com/
http://www.bnaaat.com/
http://www.bnaaat.com/
http://www.bnaaat.com/
http://www.bnaaat.com/
http://www.bnaaat.com/
http://www.bnaaat.com/
http://www.bnaaat.com/
http://www.bnaaat.com/vb
http://www.bnaaat.com/vb
http://www.bnaaat.com/vb
http://www.bnaaat.com/vb
http://web.bnaaat.com/
http://web.bnaaat.com/
http://web.bnaaat.com/
http://web.bnaaat.com/
13. 04. 2012 | 03:25

Brallyerync napsal(a):

<a href=http://www.formspring.me/buypriligy/#4025>buy priligy</a> - <a href=http://www.formspring.me/buypriligy/#19920>buy priligy</a> , http://www.formspring.me/buypriligy/#20044 buy priligy
16. 04. 2012 | 03:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy