Když jsem v úterý jako pomocná síla dorazil na pracovní skupinu NERVu ke korupci, měl jsem na stole studii o krytu z kameniva obaleného živicí. Lidsky je to povrch vozovky. Student institutu CERGE při UK Ján Palguta ve své analýze srovnal jednotkové ceny tohoto materiálu u různých nových silnic. Na D1 Jesenice – Vestec se pořizoval „kryt z kameniva obalovaného živicí“ s jednotkovou cenou 1 566 korun. U D8 mezi pětadevadesátým a stým to bylo za 6 585 korun za jednotku. Na D47 Hrušov - Bohumín byla jednotková cena podle studie 12 787 korun. A pokud se chystáte na D8, zpozorněte mezi dvaadevadesátým a pětadevadesátým, kde se ten samý materiál pořizoval za 28 407 korun. V žebříčku konkurenceschopnosti sestavovaným Světovým ekonomickým fórem spadlo Česko za rok z 31. na 36. místo především kvůli korupci a plýtvání ve státních zakázkách. Před námi je Kuvajt anebo Tunisko. Na záda nám dýchá Bahrajn. Nemůže za to třeba ten kryt z kameniva obaleného živicí? Začal bych veřejnými zakázkami…
Za tulipány padla částka odpovídající novému kočáru s párem koní. A to během tulipánové horečky v Holandsku v letech 1634–1637. Lidé se zbláznili. Ještě předtím, než cibule vykvetla, často vícekrát změnila svého majitele. Cena drsně rostla. A pak jednou prudce spadla. Tulipánů už měli po krk. Minule jsem psal o tom, že jsem nikdy neviděl takovou fascinaci dluhopisy jako teď. Že je to bublina. Některé dluhopisy Amerika prodala nejlevněji od roku 1955. Tehdy třeba Heleně Vondráčkové bylo osm. Náš národ uvěřil Vondráčkové její image a písně, stejně jako investoři teď „žerou“ dluhopisy. Vydrží jim to krátce jako láska k tulipánům, nebo si budeme muset počkat, až se ta pravá tvář ukáže sama jako u Vondráčkové? Kdo že si to kupuje teď tu kupu dluhopisů, která nese před zdaněním, případně makléřskými poplatky 1, 2 nebo 3 procenta? Tak málo? Dává to smysl? Když v minulosti byly výnosy dluhopisů takto nízko, tak v dalších třiceti letech netrumfly inflaci.
Koupil jsem si výjimečně Hubba Bubba. Dobré na bubliny. Jinak věřím Pedru. A Martě, samo.
Na světovém finančním trhu je dluhopisová bublina: (1) Dluhopisy se teď kupují po haldách. Ať se říká cokoliv o „oživení“, všechno se stejně cpe do dluhopisů, což reálnou důvěru trhu v oživení popírá. (2) Výnosy dluhopisů jsou tak v USA nejnižší za 55 let. Na rekordu jsou i v ČR.(3) Dává smysl dluhopis na 10 let, který vám ponese před započítáním inflace, zdaněním, případně poplatky pouhá dvě nebo tři procenta ročně? Brzo zřejmě investorům naskočí u dluhopisové složky portfolia výnos nižší než inflace. (4) Pokud bublina rychle splaskne (nikdo neví kdy), pak následky budou drsnější, než když spadly technologické akcie NASDAQ. (5) Shrnuto: kdo bude držet drsnou většinu ve státních dluhopisech, nebude podle mě generovat reálnou hodnotu pro své portfolio. Neříkám všechno prodat, jen nesázet zběsile na tuhle kartu. Nejvíce by teď měla růst ta část majetku, která bude v dividendových akciích. Předpokládám, že dividendový výnos kvalitních akcií bude v příštích třech, pěti letech vyšší než výnos desetiletého státního dluhopisu.
Pokračování příště. Je toho (bohužel) víc.
Američanka Sara Bongiorni napsala knihu Rok bez „Made in China“ – zkusila si život bez jakékoliv věci vyrobené byť jen z části v Číně. Jedno velké nekonečné hledání, co koupit, tvrdí. Platí to i ve světě financí?
Nejde mi teď o to, že makléři nosí obvykle košile a trenky z Číny. Když dáte do grafu vedle sebe americké akcie (index S&P) a světové akcie (souhrnný index MSCI) – třeba od roku 2007 – tak jdou ruku v ruce. Když si ale vezmete graf světových akcií (nebo jen USA, je to jedno) a vedle toho dáte čínské akcie – tak je obrázek jiný. Z těch grafů vyniknou dva zajímavé momenty: trendy jsou podobné, ale čínské akcie ožily z dlouhodobého minima čtyři měsíce před světovými (americkými). Na vrcholu za poslední dva roky byly čínské akcie také první, asi tři čtvrtě roku před světovými (americkými). A tak si říkám: Je možné, že Čína vede světový akciový trh, když ty extrémy zdolává takto před ostatními? Anebo je to celé náhoda, optický klam, blbost? Co vy na to?
P. S. Nevíte, kde mají dobrou čínu?