Zapamatujte si následující posloupnost, za pár měsíců/let si to třeba dáme znovu. Berte to i jako manuál toho, co se v české ekonomice může stát v případě, že by Řecko bylo jako Lehman Brothers. To byla taková „menší“ investiční společnost starší než Aurora, jejíž pád spustil dominový efekt vedoucí takřka ke kolapsu amerického finančního světa. Takže zpátky do minulosti:
Září 2008: Lehman Brothers na dně.
Listopad 2008: maximum v rizikové prémii (PRIBOR-REPO).
Únor 2009: koruna na dně + akcie na dně + průmyslová výroba na dně.
Červen 2009: HDP na dně.
Říjen 2009: inflace na dně.
Únor 2010: nezaměstnanost na maximu.
Září 2010: nesplácené úvěry u firem na maximu.
Současnost: Minimum na kratších úrokových sazbách?
Nesplácené úvěry u domácností na maximu?
Shrnuto, vidíte, jak do půl roku po Lehmanech byl průmysl na dně. Do roka po Lehmanech jsme měli ekonomiku v deflaci. Podívejte se třeba na zpoždění mezi minimem v průmyslové výrobě a maximem v nesplácených úvěrech firem (18–20 měsíců). Nebo mezi maximem v nezaměstnanosti a možným maximem v nesplácených úvěrech domácností (min. 18–20 měsíců)…
Jak pochválíte matce koláč? Zkoumal to Ústav pro jazyk český. O koláči podle studie většinou řekneme Vy-ni-ka-jí-cí / Byl dobrej, ale bylo ho málo / Hrozně dobrej koláč / Zvláště ten tvaroh je vynikající/ Ovšem koláček je delikatesní, přímo famózní / Hm, ten je / Ten nemá chybu / Kdo upekl ten báječný koláč?/ Tady něco skvěle voní… A někdy řekneme i: Pak má člověk zhubnout. Výběr z čerstvých koláčů: (1) Hm, ten z České národní banky, ten byl. Viceguvernérům Hamplovi s Tomšíkem se povedl článek pro Financial Times o tom, jak by regulace bank neměla být centralizována někde v tom úřednickém Bruselu - viz http://goo.gl/6xDhD.(2) Dobrej byl i od premiéra Nečase a ministra Kocourka. Úterní tiskovka o konkurenceschopnosti… http://goo.gl/JsUPr. Ale bylo ho málo. (3) A v MF DNES zvláště ten středeční Kemel byl vy-ni-ka-jí-cí...
Pak má člověk zhubnout.
Měli bychom začít konečně více v rozpočtu škrtat...
O dvou modelech: Bylo nebylo. Dobrá, tak vážněji. Mám dva modely na ekonomický cyklus. Můj první model je zpětně hledící. Fixuje úroveň HDP na počátku recese/krize jako 100 % a ukazuje, jakou cestou ekonomiky od té doby šly. Nyní signalizuje vícerychlostní svět – jsou velké rozdíly mezi samotnými nejvyspělejšími ekonomikami. Model ukazuje, že jako první dohnala úroveň HDP před recesí Amerika. Pak Německo. Francie zůstává mírně pod. Naopak třeba Británie, Itálie, Japonsko jsou stále hluboko pod, čtyři až šest procent pod bodem zvratu. Druhý můj model je o Americe. Ukazuje, jak v ekonomice platí stejně jako v životě, že jednou jste nahoře, podruhé dole. Růstové období v rámci cyklu trvá v USA v průměru 42 měsíců (data od roku 1854). Současný růst začal podle modelu v červnu 2009. Zatím tedy červen 2009 až červen 2011= 24 měsíců růstu. Přijmu-li předpoklad, že současné růstové období nebude o moc delší než průměr (stěží nacházím argumenty, proč by mělo...), pak jsme již za polovinou. V roce 2012 nebo 2013 bychom měli být zase ve střehu na recesi... Nebude to holt žádná pohádka.
Budete koukat, co zase vymysleli Maďaři. Ale po pořadě. Mezi roky 2004–2008 si maďarské domácnosti od bank vypůjčily velké částky v cizích měnách. Ve forintech to bylo drahé. Celkem 67 procent půjček je v cizích měnách, většinou ve francích. Kurz švýcarské měny však drsně posílil. Tehdy býval kolem 160 CHF/HUF. Včera byl 222. Splátka tak jen díky kurzu mohla narůst klidně i o 40 procent. Nesplácených hypoték v cizích měnách je kolem 10 procent, týká se to zhruba 100 000 domácností. Populista Orbán se proto předvedl: Jakoby se zafixuje pro neplatiče směnný kurz na 180 CHF/HUF. Rozdíl se bude účtovat vedle. A bude „vypořádán“ v roce 2015. Zatím to má být problém bank, a tak mají náklady na likviditu jako bejk. Podle plánu by měly dlužníci od roku 2015 splácet rozdílové částky. Ve 2014 by ale měly být volby – a třeba budou i o tom slovíčku „vypořádat“. Bude to prostě politikum o to, kdo ztrátu z pohybu kurzu nakonec zaplatí (pokud se kurz zázrakem nevrátí zpět). Nic jiného než pokračování ve vaření guláše z ekonomiky. Díky za naši ČNB a doposud víceméně stabilní inflaci! Díky za hypotéky v korunách!