Nejčastější otázka posledních dní, kterou dostávám při schůzkách: Je řešením pro Řecko, když mu škrtnu část dluhů? Ponechme teď stranou, že stejně nikdo přesně neví, jak chtějí politici dluhy škrtat, neboť na tiskovce po summitu zveřejnili jen klišé prohlášení. K věci – tady je likviditní pozice Řecka: V roce 2010 měli deficit veřejných financí podle statistiky OECD 10,4 procenta HDP, na úrocích platili částku odpovídající 5,3 procenta HDP. V roce 2009 měli deficit 15,6 procenta HDP a na úroky padlo 5,1 procenta HDP. Dejme tomu, že by mu odpadla odpuštěním části dluhu polovina úrokových plateb, pak by stejně jeho pokladna byla každoročně v minusu někde mezi 7 až 13 procenty HDP. Vidíte, že Řecko není schopné si na sebe vydělat, i když mu odpustím dluh, respektive úroky. Tudy cesta nevede… Pokud politici neřeknou jasně federalizace, nebo rozpad eurozóny, pak vývoj jižanských zemí bude mít profil vany. Po sešupu dolů období stagnace skončí tak, že ekonomika zamíří do odpadu.
Byl jsem v Číně a jen tak jsme se studenty šanghajské univerzity vyrazili do baru... Společně jsme tam koukali na knihu profesora historie na Harvardu Nialla Fergusona. Říká v ní, že průměrný Američan vydělává víc než 44 000 dolarů ročně a kritizuje rozhazovačnost západního světa. Pak jsme koukli na aktuální žebříček čínských milionářů a na průměrný plat v Číně. Vyšlo, že navzdory bohatství lidí, jako je Robin Li (95. nejbohatší člověk na planetě podle žebříčku Forbes) anebo Liang Wengen (114. místo), vyžívá průměrný Číňan s necelými 2 000 dolary ročně. A tady je výsledná filozofická otázka: Kde se to v politích Západu bere, že prosí Východ, Čínu o to, aby jim půjčila? Proč by měl chtít Číňan půjčovat peníze tomu Evropanovi, Američanovi, který je dvaadvacetkrát bohatší? Západ si prostě vypěstoval pocit politické a obchodní nadřazenosti nad Východem. Přitom přesně ta samá vlastnost kdysi Čínu poslala na dno. Zaplatila za ni bídou a došla až k revoluci. Že by si teď tímhle musel projít i Západ? ... A pak jsme si dali pekingskou kachnu. Třeba Západ Číňané nenaporcují s takovou chutí jako ji.
Jsem politolog amatér, ale nedá mi to: Po tolik "očekávaném" summitu EU a eurozóny, následuje slezina zemí G20 v čele s USA, Čínou, Ruskem v Cannes naplánovaná na 3. a 4. 11. Podle mě řešení evropské dluhové krize spočívá buď ve federalizaci, respektive vzniku Spojených států evropských, respektive jednotných eurodluhopisů, nebo v odchodu Řecka a spol. z eurozóny. Je třeba natvrdo říci, co lídři chtějí. Jenomže vezměte si: (1) Ve Francii budou prezidentské volby v roce 2012. (2) V Německu parlamentní volby v roce 2013. (3) V USA budou prezidentské volby v roce 2012. (4) V Číně budou volby v roce 2012 do čela komunistické strany. (5) V Rusku budou prezidentské volby v roce 2012. Každá z těch nej velmocí a takhle blízko k volbám. Myslíte si, že se dohodnou na nějakém společném řešení, když bude každý mít v hlavě ještě více než normálně ten svůj vlastní zájem? Byl by to zázrak! Jsem v čekárně na lepší časy.
PS:
Investoři-fajnšmekři ať se kouknou na 12měsíční forward P/E německých akcií DAX - je blízko 20letého minima = investoři počítají s černým scénářem, všechny odhady, co se na nás valí, že Evropa zpomalí, jsou pro investiční rozhodnutí passé, trh už to dávno ví...