Díky za každou novou krizi

17. 09. 2008 | 08:30
Přečteno 8236 krát
Výborné ročníky Champagne Bollinger teď sice vlivem silné koruny relativně zlevnily, ale že bych si jeden z nich nakoupil a otevřel zrovna na roční výročí finanční krize, to tedy asi ne. I když, čím více o tom všem přemýšlím...

Nositel Nobelovy ceny za ekonomy George Akerlof napsal v roce 1970 fantastický článek o asymetrii informací na trhu s ojetinami v Americe. Prodejce auta ví víc než kupující. Když přijdete do autobazaru, tak nevíte, jestli dostanete nějakou bouranou šunku, nebo zachovalého plechového miláčka. A tak prosíte o slevu, přistoupíte maximálně na průměrnou cenu.

A ono to na tom našem finančním trhu může být obdobné. Je to prostě stále jen skládanka slibů a závazků. Záleží na transparentnosti, kredibilitě, důvěryhodnosti každého jeho prvku. Stačí jedna zrada a určitý segment se vám rychle rozloží. Vždycky bude období růstu a poklesu. Obdobně i vítězové a poražení.

Asi napořád tady také budou naivní pseudoinvestoři. Anebo rizikem opovrhující "dravci". V některých "investičních" společnostech bude dále panovat naivita ohledně vážení výnosu rizikem. Do tří, pěti let tak přijde opět stejný problém. Vzpomeňme na splasknutí internetové bubliny, asijskou finanční krizi, na Argentinu, Enron a kdo ví co ještě. Jen to příště nebudou třeba rizikové hypotéky, ale nějaké jiné aktivum.

Žádná regulace nebude nikdy dokonalá. Ostatně ti, kdo ji chtějí obejít, tak jsou ve svých "inovací" obvykle napřed před úředníky. Obdobně jako soukromé laboratoře při dopování, chcete-li, ládování sportovců "vitaminy".

Takže jaké si vzít poučení? Otevřít to "relativně levné" šampaňské, nebo ne? Za prvé, nepodceňujme nahodilost jevů. Jakou pravděpodobnost byste třeba před dvěma, třemi lety dali tomu, že letos tak drsně padnou ceny nemovitostí v Americe i ve Velké Británii? Kdo čekal, že všemi vyzdvihované Pobaltí anebo Irsko bude letos jednou nohou v recesi?

Ony totiž ty dobré časy svádí k lenosti. Čím lepší období je před krizí, tím více sklouznete k menší pozornosti a opatrnosti. A tím hlubší je pak následná krize. Jinými slovy, nepřeceňujme například výsledky našich zpětně hledících modelů. On nám totiž jinak žádný jiný okamžik nebude připadat tak báječně skvělý a k šampaňskému vybízející, jako ten těsně před krizí.

Skvěle to napsal profesor na Harvardu Kenneth Rogoff ve svém komentáři pro Financial Times: "Během ročního výročí krize není na prvním místě podívat se na strategie, kterými problémům čelíme. Ale na diagnostiku, která nás vedla ke zvolení těchto strategií."

A druhý poznatek, poučení - ona finanční krize doopravdy může být i prospěšná. Trochu nás nakopla do zadku, pobídla ke změně chování a přístupu.

Obdobný pozitivní účinek má třeba i komoditní krize. Barel ropy za 140 dolarů byl silný motivátor ke změně chování. Chceme-li více ekoinovací, tak drahá ropa je extra výzvou. Lepší, než když nám bruselský úředník naordinuje, abychom obarvili Porsche na zeleno. Jasně, nemusíme to dotáhnout tak daleko jako firma CTMV, která začala přepravovat víno z Francie do Irska na svých plachetnicích.

Naším cílem na finančním trhu nemůže být zabránění pádům či bankrotům nebo eliminace výkyvů ekonomické růstu. To je nemožné. Zahrát si můžeme jen trochu s četností výskytu finančních krizí, případně krutostí ztrát. Mírně to vyhladit, řekl by asi matematik.

Proto vlastně i krize klidně mohou být důvodem k opatrné oslavě. Dříve či později prostě každá bublina splaskne. Náš systém ve své podstatě potřebuje šok k tomu, aby se zlepšoval. Jasně, můžete mi za to utrhnout hlavu, ukázat na papíře drsné vaše ztráty (i já mohu breptat u akcií ČEZ viz www.rb.cz/modelove-portfolio), ale takový je prostě život. Hořká realita.

... a tak nakonec přeci jenom, důvod k otevření Champagne Bollinger přece jenom je - co trh nezabije, to ho posílí!

/Psáno jako úvodník pro Bankovnictví/

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

juvel napsal(a):

Já nevím, jedna taková krize vyústila ve druhou světovou válku a rozšíření stalinismu. Myslíte, že dnes je to už jen na šampaňské?
17. 09. 2008 | 09:16

RUMCAJS napsal(a):

Jo,jo,jo!
Nenechávat bordel ve studánce usazovat,byť to budí dojem čisté vody. Za delší dobu bychom zjistili, že studánka je zcela zanešená a nevyčistíte ji pak ani hovnocucem.

Čeřit vodu a filtrovat a filtrovat !
17. 09. 2008 | 09:22

Daňový poplatník napsal(a):

To není špatný článek, ale velice povrchní, přesněji řečeno zabývá se úzkým výsekem povrchových jevů, problém je v tom, KDO je to demokracie, a proč jsou zisky soukromé a ztráty společenské (tedy střední vrstvy a chudí doplácejí na oligarchii jak v konjuktuře, tak v recesi), takže jde jen o to, jak se bude jmenovat systém s vyšší společenskou kontrolou, když názvy jako socialismus a komunismus jsou zprofanované.
17. 09. 2008 | 09:38

kolemjdoucí napsal(a):

-- Jakou pravděpodobnost byste třeba před dvěma, třemi lety dali tomu, že letos tak drsně padnou ceny nemovitostí v Americe i ve Velké Británii?
Probíhá snad nějaká soutěž kdo z českých ekonomů se ztrapní nejvíce?

Představte si pane Michle, že někteří tomu dávali docela velkou pravděpodobnost. Stačilo se podívat na ceny nemovitostí a srovnat je s historickými hodnotami a bylo evidentní, že tohle není dlouhodobě udržitelné. O způsobu, jakým byly doslova rozdávány hypotéky se také vědělo, ví se o problému s kreditními kartami, s komerčními hypotékami, atd. Roky bylo upozorňováno na nebezpečí kreditních a dalších finančních derivátů...

Já neříkám, že bylo zřejmé, že právě v polovině roku 2007 zazní startovní výstřel a závod se rozjede, ale ta neudržitelnost a to, že to někdy musí bouchnout, bylo celkem jasné.
17. 09. 2008 | 09:44

juvel napsal(a):

pro "Daňový poplatník": v devadesátých letech min.stol. to bylo u nás opovržlivě nazváno "třetí cestou", nebo také cestou do pekel.
17. 09. 2008 | 09:58

JK napsal(a):

Ohledne krize na trhu s nemovitostmi, v platku The Economist byla asi v roce 2006 docela zajimava prognoza. Autori podotykali, ze soucasny rust v USA je tazen predevsim spotrebou, ktera je podporovana iluzornim narustem bohatstvi v podobe zvysovani cen nemovitosti, narozdil od zvysovani produkce, jako tomu je napr. v Cine. Taky se tam zabyvali tim, jake dusledky by mel pokles cen na trhu s nemovitostmi a docela to trefili.

Jinak nevim, jestli tim vladnim bailoutem USA jenom neodsouva hlubsi problemy dale do pozadi. Nejsem rozhodne zamerenim fanaticky neoklasik, ale mam pocit, ze tim vlada opet povzbudi moralni hazard a to, aby se investori chovali jako stado pitomcu, ritici se do propasti.
A asi zadna regulace nepomuze, pokud nebude zavedena osobni odpovednost manazeru za vysledky spolecnosti, tj. v pripade neuspechu zadne zlate padaky, ale propadnuti majetku a pripadne i vezeni. Bylo by to sice dost drasticke, alev soucasnem systemu to muze byt manazerum skoro jedno, pokud se jejich firma polozi. Samozrejme uz budou mit v budoucnu problem sehnat dobre placenou praci, ale vetsinou si tim, ze nezodpovedne riskovali, vydelali tolik, ze uz nikdy v zivote pracovat nebudou muset.
17. 09. 2008 | 10:05

Vítr napsal(a):

To s tou plachetnicí není až tak úplně špatný nápad. Pohon - vítr je úplně zadarmo. Mezi Francií a Irskem to skoro vždy aspoň trochu fouká. Dnešní plachetnice mají na stahování a roztahování plachet automatiku, takže mzdové náklady na obsluhu nebudou (pravděpodobně) vyšší než u motorové lodě.

Ekonomii jsem nestudoval, lodě a meteorologii také ne, takže kdyby někdo v tom co jsem napsal našel chybu, tak mě šetřete.
17. 09. 2008 | 10:09

Hana napsal(a):

...Mate pravdu Pane Michl, tyto ekonomicke cycle se opakuji a rekla bych, ze tento (US Alt-A &
Subprime krize ) se dal ocekavat.

Jen si nedokazu vysvetlit, jakto ze tuto situaci nikdo nevidel & neocekaval v Americe a nikdo nic nedelal proto aby se vydavani techto "nekvalitnich nebo nezajistenych" hypotek zastavilo!!!

Tato celkova krize me osobne utvrdila v tom, ze Americane se snazi vytriskat penize na cemkoliv, co neni v zakonech napsane jako nezakonne, a vubec neberou v potaz nejake eticke chovani nebo soudnost vuci druhym....
17. 09. 2008 | 10:39

Frant. Lukeš napsal(a):

Pokusím se komentovat větu "Jakou pravděpodobnost byste před dvěma, třemi lety dali tomu, že letos tak drsně padnou ceny nemovitostí v Americe i ve Velké Británii?"
Pravda, já bych se k tomu před dvěma, třemi lety mohl těžko vyjádřit. Odborník přes tuto problematiku nejsem a tehdy se mne to nedotýkalo. Ovšem, byli lidé, kteří na problémy a přímo riziko v oblasti hypoték poukazovali již před více než 6 lety (zmiňuje se o tom v nedávném příspěku zde Pavel Kohout a odkazuje na americký pramen, který varuje před riziky v oblasti hypoték - tak nějak to bylo, pokud si dobře pamatuji). Podle mého soudu to však nejspíše v té době tušili již manažéři velkých hypotečních bank, protože jim muselo být jasné, že stále se zmírňující podmínky při poskytování hypoték se jednou musí provalit - a v podstatě neexistuje jiný způsob než ten, který prožíváme. Je to dáno tím, že akcionáři tlačí management k co největším ziskům a za to je bohatě odměňuje, takže politika změkčování podmínek pro poskytování hypoték je v podstatě jediná možnost pro zvyšování zisku a potažmo odměn manažérů - ovšem za předpokladu, že systém funguje tak jak běžné. To, že "napjaté lano" prasklo se mi zdá zcela logické vzhledem k uvedené politice a pokud si toto neuvědomují manažeři hypotečních bank tak jsou buď idioti (z toho je nepodezírám) nebo uvažují takto: čím déle systém poběží tak jak jsme ho nastavili, tím více při našich gigantických příjmech vyděláme. Pokud dojde k zádrhelu - a jediný možný je takový, ke kterému došlo - obrátíme se na stát, aby nás podržel, protože jinak to bude mít pro velké množství lidí a možná i rpo stát tragické důsledky. A mají vystaráno, V nejhorším opustí svá místa s nastřádanými stamiliony dolarů a budou se věnovat golfu.
Dost bych se divil, kdyby to bylo jinak.
17. 09. 2008 | 11:35

JK napsal(a):

Autorovi:

PO BITVE JE KAŽDÝ, zejména pokud je "ekonom" nebo "finační poradce" a jeho vizitku má pár mediálních redaktorů, GENERÁLEM.

1) Tedy, jak zde již někteří ze čtenářů uvedli: Kdy a co autor klientům, zaměstnavateli nebio jinakn radil, jak se pozicionovat v tom co "nevyhnutelně" přišlo? Radil jim třeba, konkrétně, ověřitelně, NEkupovat ty dobré ročníky vína, protože v létě a na podzim 2008 budou podstatně levnější?

2) Jinak mě tón a úhybná taktika těch, kteří věří nebo musí módně věřit v racionalitu trhu, ve zbačný společenský přínost finačního inženýrství, kdy naopak sociálním inženýrstvím s liberálním gustem opovrhují, připomíná taktiku a nasazení Pavla Kohouta.

Když nám ta několikařádově, ekonomicky nijak nepodložená bublina, na které se nepředstavitelně napakovalo pár lidí a většina za ní bude tak či onak draze platit, tak autor, Kohout a pár jiných dělá z nouze ctnost, kolaps a drahou devastaci, v desetitisících velice osobně přímo, ve stamiliónech nepřímo zničené nebo velice negativně poznamenané životy jakoby byly jen proměnou na jejich ekonometrických modelech.

Když géniové a finační inženýři, kterým ideologická a vědomá činnost nebo nečinnost Fedu, státního dohledu jejich neskutečné konstrukce umožňují a tolerují, padnou na ústa, škody jsou tak masivní že by se i plánovači pětiletek museli stydět, tito filutové, komentátoři a poradci, to označují za vítanou, jasněže jimi také prediktovanou, ozdravující lázeň. Novou pžíležitost nakoupit levně. Lahev vína nebo akcie Bakalovy uhelné společnosti, na kterých Kohoutovi klienti, pokud následovali jeho rady "BUY" 21.8. nestydatě prodělali.

Tedy, po bitvě generálem, z nouze ctnost?
17. 09. 2008 | 12:11

JK napsal(a):

Nadužívání rčení: "Co mě nebo trh atd. nezabije, to mě, nebo trh, posílí" je unavující, ať již v bulvárním tisku a svěřování se celebrit, zde !takticky" užito k trivilalizaci masivního, podle dědy Greenspana, který na to svým nemalým podílem po léta také zadělával, kolapsu hlavně anglosaského finačního modelu, které jsme neviděli po 100 let.

Pokud je autor, ze svým letním kurzem v London School of Economics, spokojen s tím, že si teď otevře levnější láhev vína, tak to moc dobře na kvalifikovanost jeho odborného posudku věci nereflektuje.
17. 09. 2008 | 12:17

Karton napsal(a):

To, že kapitalizmus probíhá v cyklech psal i Marx. Tržní ekonomika je nutně hnána dopředu touhou po zisku. Jsou jenom dvě možnosti; buďto ta tržní ekonomika ty hazardéry klepne pořádně přes prsty, anebo existuje regulace trhu prostřednictvím úrokových sazeb. V případě ekonomiky USA se naopak úrokové sazby snižují, aby se více utrácelo a celá ekonomika se utápí v nepředstavitelných dluzích; to je výsledek Bushovy administrativy.
17. 09. 2008 | 13:24

Klaun napsal(a):

Dobře připomenout Brentton Wood Convetion v USA z roku 1971, kdy bylo uděláno rozhod-
nutí, odpojit peníze od zlata.
A pak snad jeden citát jednoho význačného ekonoma: "Proces, kterým banky vytvářejí peníze je tak jednoduchý, že to rozum nebere" - Kenneth Galbraith.
17. 09. 2008 | 14:38

Hurá napsal(a):

To juvel:
I války jsou z hlediska udržitelnosti zdravého života planety vlastně věc pozitivní. Ztráta života z ryze osobního hledisky je věcí tragickou, ale vašemu sousedovi je zcela lhostejná. A tak platí, že když na této planetě zahyne 5 miliard lidí, bude to vlastně velice pozitivní skutečnost. Aby mně nebyly přiřknuty vražedné úmysly, já osobně preferuji postupné snižování počtu lidí řízenou porodností především u tmavých a "žlutých" lidských ras.
17. 09. 2008 | 14:54

čtenář napsal(a):

Ani nevím, jestli to stojí za nějakou připomínku. Jen bych chtěl vědět, co budou tito lidé dělat , pokud finanční průser ve velkém dorazí až sem. Řekl bych, že ty, co mlátěj prázdnou slámu, nikdo moc potřebovat nebude.
A ono skutečně neuškodí náhlednout do tolik vysmívaného Marxe. A už to píšu poněkolikáté: Nejdřív byl kapitalismus, a ten stvořil komunismus. Bastarda stvořil bastard. Takže jsou si rovni.
17. 09. 2008 | 17:12

Pípa napsal(a):

Nechápu, za co je většina ekonomů tak nestydatě nadhodnocena. Celý ten cirkus řídí náhoda a pár šíbrů. Ekonomové jsou královsky placeni většinou jen za vysvětlování proč a jak se co stalo a nic netvoří. Pokud ano, tak Bůh s námi.
17. 09. 2008 | 18:37

Tomáš napsal(a):

Komentáře mají prachbídnou úroveň. Propadá se to tady do čtvrté cenové alá novinky.cz, kde pár rudých vymytců soustavně spamuje.

Takže:
Ekonomové jsou nadhodnocení, hloupí, nevzdělaní - V zásadě jde o pohled sdílený ve východních zemích (včetně Německa a Rakouska), kde se ekonomie neměla nikdy šanci rozvinout a byla populaci vždy prezentována jako inferiorní (spolu s dalšími soc. vědami).
Pokud věříte, že jsou ekonomové přeplacení, běžte na VŠE, udělejte si tam Magistra a začněte rýžovat. Pokud toužíte po rigoróznějším vzdělání v Čechách doporučuji IES, v zahraničí LSE, Pompea Fabra, a samozřejmě celou Ivy.

Za všechno může zlý trh - S největší pompou padly hypotéční agentury Fannie Mae a Freddie Mac. Obě zřízené státem k poskytnutí levného bydlení prakticky komukoliv. V tomto roce 80 % hypoték vzešlo od nich. Z těchto polostátních paskvilů vzešlo 80 % hypoték tohoto roku. Už vám dochází, proč obě společnosti padly?

Ať se trh pročistí, ubude podobných paskvilů a na jejich místě mohou vyrůst nové, lepší firmy.

Za krizí stojí anglosasský finanční model. Tohle napsal naprostý cvok. Anglosasský finanční model drží odděleně investiční a privátní bankovnictví. Kdyby měly padající americké banky neomezeně k dispozici peníze malých střadatelů... no potěš... Za krizí tak stojí univerzalizace anglosasské modelu směrem ke kontinentálnímu (větší propojení obou typů bank) Chraň nás bůh.

Zlí liberálové opovrhují sociálním inženýrstvím. A co byste pane chtěl? Mám vám naplánovat dvě děti, ve dvaceti nástup na místo, v pětadvaceti mistr dílny, ve třiceti první Škoda 120, pak první dovolená v Jugoslávii a následují samá pozitivy? Existuje místo, kde se vám vaše sny splní do puntíky. Jmenuje se Severní Korea.

Největší pecka vašich příspěvků je: "Lidské štěstí je variable ekonometrického modelu." Vy jste se učil statistiku z nápisů na pánských záchodcích vysoké školy třetí kategorie?

Že na krizi někteří lidé upozorňovali? Trh je ve své komplexnosti intelektuálně nepojmutelný (proto je i neříditelný). Někteří lidé zkrátka viděli zrovna tu správnou informaci, nicméně na každého takového kritika by se dal najít odborník, který bude tvrdit opak... Po bitvě je každý generál.

Život jde dál, padlo pár bank, pár lidí přijde o peníze, pár lidí získá peníze... Pár hysterických komunistů získá stoupence pro své bláboly, regulátoři budou opět čenichat v prostorách kterým nerozumí, ale na druhou stranu všechen fyzický kapitál, intelekt, chuť vítězit zůstane krizí nedotčen.

Jedinou opravdovou hrozbou je tak vzestup intelektuálních pomatenců brojících proti ttrhu. Proti trhu, který v západních zemí zajistil trojnásobnou životní úroveň oproti socialistickým. Proti systému, který ač soustavně podkopáván nám zajišťuje životní úroveň, které lidstvo nikdy v minulosti nedosáhlo. Jen tento systém dokáže efektivně alokovat zdroje, podporovat a v největší míře implementovat technický pokrok a nakonec vytvářet stimul všech aktérů.
17. 09. 2008 | 23:14

Jirka Hemzal napsal(a):

To Tomáš:
Souhlas. Největší hrozba samotné krize spočívá v tom, že se objeví blbé nápady, které ji dokáží pořádně prohloubit a prodloužit.
Viz začátek 30let, kdy se i v USA vyrojila řada mudrců s plánovanou ekonomikou. Padl dokonce i návrh na pětiletý plán!
Mějte se fajn
18. 09. 2008 | 12:52

GariG napsal(a):

Pan Michl a namátkou třeba pan Tomáš věří v TRH jako křesťan v Boha nebo muslim v Aláha. Ultraliberalismus je pouze další forma ideologie jako jsou náboženství nebo různé -ismy. Věřící liberál pochopitelně nenávidí například komunismus, podobně jako katolík evangelíka.
Pochopitelně jsou si ve své víře rovnocení, mají pouze přehozená znaménka. Víra jim zatemňuje mozek, nejsou schopni vstřebat nové informace, nejsou schopni znovu a znovu hledat řešení nových problémů. Ve své podstatě jsou oba pánové přes silácké řeči pouze tupí omezenci.
20. 09. 2008 | 21:55

kapr napsal(a):

Určitě lze souhlasit s autorovým názorem,že každé zlo je i k něčeme dobré,krize i stimulují.Ale tady probíhá v první fázi jen finanční krize,t.j.následně dojde nejprve k přerozdělení oběžného kapitálu mezi finančními institucemi a i státními pokladnami,rezervami EU atd.
Může to přejít i hlouběji do ekonomiky jako v r.1929.Nyní ovšem je na rozdíl od té doby větší zkušenost i integrace.Není to patrně ale hlavně ona známá marxistická "krize z nadvýroby".
Spíše bych řekl,že to i ukazuje na tu věčnou možnost v aministrativně-tržním systému některých subjektů bezpracně vydělávat na situacích.Jedna z prvních amerických studií-reakcí ukazuje na "bezstarostnost" života právě špatných manažerů po této pomoci jim.Ostatně kdo si přečte nějaké procento blogů zde vůbec ke všem možným otázkám,rychle pochopí,že pisatelé nejčastějí míří na "parazity",tedy ty jednotlivce a skupiny,které jsou dle jejich přesvědčení živeni nadprůměrně na úkor druhých,zejména ?% chudších.Vždy to působí jako "recidivy" nedávné minulosti,kterou jsme před dvaceti lety opouštěli v euforii ze změn..Ovšem měli bychom si uvědomit,že i v tržní ekonomice volání po ekonomické spravedlnosti a rovnosti není nijak se vylučující úplně s jejími principy a přizpůsobení je možné.Jde o přiměřenost,poměrnost výkonů,potřeb a zisků vzájemně.Zvláště když tyto názory jsou tu nejčastější,zaznívají často.Nemyslím jenom jeden blog.
Jinak zatím myslím,že se krize ještě nezačala projevovat i "motoricky"-t.j. myslím,že časté předpovědi o zpomalení růstu HDP jsou možná trochu předčasné,i když nejsou vyloučeny.Ale chtěl bych připomenout,že ke konci socialismu byl tento systém často kritizován za jednostrannost, s jakou vše v ekonomice hodnotil jediným parametrem -růstem HDP.Dnes ale v našich médiích ,statistikách,programových prohlášeních je to tomu stavu velmi obdobné.Neupadáme zase do kdysi již zavržených stereotypů? I když HDP nelze podceňovat. Nejste přesvědčeni,že méme dost dobrých ekonomů? To by mohlo platit i o zubařích,řidičích atd.Využívejme je k práci jako ostatní profese.Budeme z toho mít užitek případně všichni.
04. 10. 2008 | 21:32

skorpion napsal(a):

Asi za téměř každou druhou ekonomickou úvahou stojí autorovy osobní pocity.Ty těsně souvisí s jeho chápáním "ekonomické spravedlnosti". Jistě je teď okolo krize mnoho introvertů i extrovertů uvažujících tak,kdy už konečně kapitalismus zase padne.Ale chci obrátit vaši pozornost na psychologické efekty zdůrazňovaného rozdílu mezi kapitalismem a socialismem.Především mnoho lidí v jakémkoliv ze systémů myslí v pojmech kariérista (manažer),podnikatel,fašista.Nejjednodušší je třetí krajní kategorie:tam je jasné,že její představitel chce z hlediska svého nějakého hnutí glajšachtizovat společnost,t.j.smazat různé společenské žebříčky,preference,rozdíly,které nevyplývají z příslušnosti k jeho hnutí.Je krajně netolerantní.Podnikatel je de facto typ (jeden z typů)kariéristy.Nechce,aby jeho kariéra pramenila z příslušnosti k instituci nebo jiného mechanismu než tržního. Sází na tržní liberalismus nebo státní kapitalismus.Nejobtížnější je pojem "kariérista".On totiž vždy je vnímán jako bezohlednost bez ohledu na sytém,ve kterém vzniká.Navíc velmi často typ člověka kariéristy je jím bez ohledu na systém.Rozdíl je jen v tom,že v socialismu se hlásí k levicové ideologii a frazeologii a v kapitalismu k pravicové.Často i ke "smíšené strategii".On si osobně myslí,že zasluhuje výdělky tím,že na sebe bere větší odpovědnost a riziko.Jeho opak-dělník průmyslu nebo vědy nemá podobné založení dosahovat kariéry,chce odměnu za odpracovaný výkon,odvedenou práci a ví,že se nemůže většinou rovnat manažerské.Ovšem není jasné,zda vždy nespokojenost hůře placených je podmíněna hlavně systémem a platem.Protože gigantickou roli v ní mohou hrát i osobní vztahy s okolím sobě rovných,které raději nejsou zmiňovány.
Dovětek:Je známo,že dlouhodobě a programově usiluje o ekonomickou spravedlnost ta polovina polovina politického spektra,které se říká "levice".Ale přiznejme si: kolik v ní nacházíte lidí,které nelze chápat jinak než jako pokřivené charaktery,falešné hráče,pokrytce,patologické případy,závistivce,zamindrákované.A tím právě programově spravedlivá levice často prohrává.Politicky i ekonomicky.
05. 10. 2008 | 05:16

omar7 napsal(a):

[url=http://vb.5b5b.com/f113/][b]ثيمات[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f18/][b]نغمات[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f192/][b]رسائل[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/][b]جوال[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f12/][b]برامج[/b][/url]
[url=http://www.arab-photos.net/][b]صور[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f17/][b]مقاطع بلوتوث[/b][/url]
[url=http://www.arab-movies.net][b]افلام[/b][/url]
[url=http://www.arab-games.com][b]العاب[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f43/][b]كورة[/b][/url]
[url=http://www.sh8d.com/][b]دردشة[/b][/url]
[url=http://www.newn2r.com/][b]نيونار[/b][/url]
[url=http://www.trgmh.com/][b]ترجمة[/b][/url]
[url=http://vb.sh8d.com/][b]منتدى[/b][/url]
[url=http://www.galiti.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.3atboha.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.re44re.com/][b]دردشة كتابية[/b][/url]
[url=http://www.skkkr.com/][b] شات سكر[/b][/url]
31. 08. 2009 | 17:49

Louis Vuitton napsal(a):

Accumulated 152 years of travel essence, this summer has launched a series of travel goods and accessories: including Monogram Eole suitcase with the wheel and attached design which is divided into two sizes of Epi Bourget bags; more apple red and dark purple Vernis leather Pegase board suitcases. The new travel series is designed to allow layers of maximize space, the bags ingenuity function makes the intake mission more orderly, protective buffer device for hanging the handle is very heartening; the most important thing is - the LV luggage of Size 50 cm are in compliance with IATA specifications of international check standards. :oops:
22. 10. 2009 | 09:00

Love this man napsal(a):

fsd;lfj;lsdjf;lsajfs;lajfs;ldgn;lsadfj;sdgjdfl;g;'gfdgj';
23. 10. 2009 | 08:29

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 00:30

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 05:36

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:26

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 16:36

Blancpain watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
12. 04. 2010 | 03:33

Nestor Jolliffe napsal(a):

Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables.... great topic. http://www.cnboostercables.... Thanks for your article, http://www.phccwy.com its been very helpful. http://www.huaan-med.com/ba... Thanks for sharing your information. http://www.huaan-med.com/in...
Nice post! http://www.sunstorm86.com Although we are familiar with http://www.cnyonghao.com our culure, but we maybe don't really understand http://www.huaan-med.com/in... it. It need to study deeply.It's a very meaningful http://www.huaan-med.com/fo... activity. Looking forward to joining you.meter from http://www.huaan-med.com/di...
Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best!
Those http://www.jihepackage.com who want to get the scholarship must http://www.jihepackage.com/... work hard and try their best. http://www.jihepackage.com/... It's exciting to hear this good http://www.huaan-med.com/di...
Thanks for this http://www.suntasksolar.com great post. I have become a http://www.trading-mx.com huge fan of this website and http://www.shopdisplaycn.com I really cant wait to read you next posts! Your post are http://www.jihepackage.com/... inspirational.
Looks like a very interesting http://www.jihepackage.com/... solution technology. Thanks for sharing .
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
16. 08. 2010 | 04:12

Annita Feck napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful information! It's pity that such occasions are still exist in the world, but we should act all http://www.huxi-cable.com/s... together for to prevent them. Thanks.Very interesting and http://www.hzzxdq.net useful information! http://www.zjbangge.com/rec... It's pity that such occasions are http://www.zjbangge.com/lea... still exist in the world,http://www.zhuoerya.cn but we should act all together for to prevent them. Thanks.You really know http://www.hn-hardware.com what your talking about here. Thanks for the great step by http://www.zjbangge.com/sec... step how to blog. Great stuff from you, http://www.sunsurf.com.cn man. Ive read your stuff before http://www.jdxpwj.cn/booste... and youre just too awesome. http://www.zjxhdz.com I love what youve got here, http://www.tygluegun.com love what youre saying and http://www.wanjia-ylm.cn the way you say it. You make it entertaining http://www.hangxiang.cn and you still manage to keep it smart. I cant http://www.meiyuanfurniture... wait to read more from you. This is http://www.jdxpwj.cn/tow-rope really a great blog.This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。
16. 08. 2010 | 04:16

Arrinsbrics napsal(a):

<a href=http://buypropeciaonlineone.com/#bblog.aktualne.centrum.cz>buy propecia online</a> - <a href=http://buypropeciaonlineone.com/#ablog.aktualne.centrum.cz>propecia online</a> , http://buypropeciaonlineone.com/#sblog.aktualne.centrum.cz buy generic propecia
06. 09. 2012 | 07:45

VKrgvRHTsc napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#6015>soma pharmacy</a> soma san diego ca - san francisco soma for sale
08. 02. 2013 | 07:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy