Smutné výročí 1000 dní poslanecké nečinnosti
Happy end je zatím v nedohlednu a Bára se po třech letech co nám se štábem stála za zády, rozhodla film dokončit a pustit ven. Do 31. března probíhá na Hithitu sbírka na to, aby film mohla dokončit. Součástí sbírky je i klip, který ve třech minutách ukazuje, co jsme ty tři roky museli zažívat. Samotného mne zaskočila míra nesouhlasu, odporu a nenávisti, které jsme museli (a ještě budeme muset) čelit. Člověk si to v tom každodenním zápolení ani neuvědomuje, ale když to vidí takto ve třech minutách, je to síla. Nejvíce mně dojala reakce mé tchýně, které je 85 let. Zaslala ji minulý týden poštou z Holandska, odkud pochází můj manžel a jeho rodina.
Drahý Willeme a Czeslawe,
po té co jsem viděla upoutávku (na film Zákon lásky), strašně jsem se naštvala. Bylo to, jako bych se dívala zpátky do Středověku... Viděli jsme jen záblesky toho co musíte od vašich oponentů snášet, a i to mně stačilo. Zásadně nesouhlasím s tím, aby někdo členům mé rodiny nadával do “kurev”. Nikdo civilizovaný by neměl takto oslovovat druhou osobu. Víte, že v minulosti jsem také protestovala proti mnohým věcem, ale ti naši oponenti nebyli zdaleka tak zuřiví jako jsem to viděla v tom klipu. A proč se do toho katolická církev vůbec míchá? Czeslawe jednou jsi mi řekl, že Česko je nejvíc ateistickou zemi ve východní Evropě. Proč se tedy katolickým dignitářům dává u vás v této věci tak velký prostor?
Jsem ráda, že jsem měla možnost vidět co děláš, ale upřímně se trochu bojím. To co děláš, není zcela bezpečné. Stačí se podívat na to co se děje ve světě. Opozice je plná násilí. To tady nikdy nebylo. Buďte opatrní prosím.
Holandsko bylo první zemí světa, která umožnila rovné manželství
V letošním roce je to dvacet let co Holandsko jako první země na světě srovnala svazky gay a lesbických párů s těmi heterosexuálními. Ti z oponentů kteří argumentují, že společnost přijetím manželství pro všechny utrpí, se mohou podívat právě na Holandsko. Holandská společnost se nezhroutila, porodnost i rozvodovost je od přijetí manželství pro všechny v podstatě stejná jako před tím. Co se změnilo je přijetí LGBT lidí celou společností. Podle Eurobarometru z 2019 si až 97 % Holanďanů myslí, že gayové, lesby, trans nebo bisexuální osoby by měli mít stejná práva. U nás si 39 % Čechů a Češek myslí, že bychom stejná práva jako oni mít neměli! Co se změnilo je to, že v Holandsku mladí lidé při sdílení své odlišné identity nepomýšlí na nejčernější scénáře. Vědí, že společnost k nim přistupuje stejně jako k ostatním. U nás se na poradnu Sbarvouven.cz obrací stovky mladých lidí ročně, z toho téměř 17 % se sebevražednými tendencemi. A výzkumy ze zahraničí potvrzují, že přijetí rovných sňatků snižuje počty sebevražd mladých gayů a leseb.
Dnes je to přesně 1000 dnů co byla novela Občanského zákoníku umožňující manželství pro všechny předložena ve Sněmovně. Ta o něm stále nehlasovala. Petici za rovné manželství mezitím podepsalo přes 136 000 lidí. Slyšíme hlasy, že naše země má teď jiné starosti, a manželství pro všechny musí jít stranou. Jenže rychlé přijetí pomůže výrazně celé společnosti. Kromě toho, že by manželství pro všechny přineslo do státní kasy miliardy (které nyní tolik potřebujeme), zjednodušilo administraci protikovidových opatření (nebude nutné vymýšlet paralelní opatření pro hetero a gay a lesbické páry), a gay a lebickým párům přineslo (nejen existenční) jistotu, tak by především zachránilo životy mladých lidí. Lidské životy by neměly jít nikdy stranou. Všichni si přece zasloužíme jistoty a bezpečí, které uzavření manželství přináší. V úterý 9. března naši poslanci a poslankyně opět zasednou, není čas na to, aby konečně hlasovali o manželství pro všechny?