K problému dezinformací je třeba se postavit čelem, ne jej politicky zneužít
To, co dříve byly lži, jsou dnes dezinformace. Chyby jsou naopak misinformace. Manipulaci lidské mysli říkáme marketingová kampaň. Lži, chyby a manipulace jsou staré jako je lidstvo samo. Často hrály klíčovou roli v historických událostech, ale i v běžném životě. Představa, že se jich najednou zbavíme zázračným novým zákonem nebo regulací je nejen naivní, ale i nebezpečná.
Jak rozpoznat, zda pandemický zákon a opatření nevylijí s vaničkou i dítě
Cílem pandemického zákona je chránit zdraví. Toho se dosahuje enormně drahými opatřeními. Mluvíme nejen o nákladech na testování, roušky, trasování, policii, změny léčebných protokolů, vakcíny, kompenzace, ale také o zásahu do podnikatelského prostředí, dodavatelských řetězců, následném plošném zdražování, až po škody ze zanedbaných osobních a společenských aktivit, vzdělání a zdravotní péče. V minulých letech se pandemická opatření přijímala bez zásadní zdravotně ekonomické analýzy. Impulzem bylo akutní ohrožení životů a zdravotního systému. To mohlo krátkodobě dávat smysl.
Když se podíváme pravdě do očí, spatříme totalitu
Tento týden Evropský parlament projednával klíčový Zákon o digitálních službách. Evropská unie s jeho pomocí mimo jiné směřuje k regulaci tak zvaných dezinformací na internetu. To nastoluje otázku hranice mezi ochranou jednotlivců, komunit a ochranou jejich svobody veřejně projevovat různé názory. Demokracie bytostně potřebuje obojí. V tomto blogu argumentujeme, že boj s dezinformacemi ve svém jádru není o ochraně filozoficky čisté absolutní pravdy, ale o praktickém posílení kredibility demokratických autorit. Přílišný důraz na omezení veřejné diskuse ve prospěch veřejného dobra by ale mohl mít opačný efekt.
Covid demokracii buď posílí nebo zničí, klíčový je konsensus
Čím déle pandemie potrvá, tím víc bychom se měli ptát, co to může znamenat pro naši demokracii. V době, kdy kapitalistické nadšení pro růst spotřeby je ve světě střídáno post-industriální snahou co nejvíc propojit člověka s umělými technologiemi, nová vláda Petra Fialy čelí epochálním výzvám. Buď budeme hledat konsensus napříč celou společností. Nalézt a realisticky jej zasadit do mezinárodního dění bude nepochybně složité, ale úspěch by znamenal triumf pro demokracii. V opačném případě nám zbývá transformační změny ’importovat’, omezit diskusi, dehonestovat nepohodlné názory a dále tím štěpit společnost.
5G není virus, přinese pokrok, svobodu si ale musíme tvrdě chránit
2020 je rokem jednoho zvláštního viru a jedné trochu zvláštní mobilní technologie. Té technologii se říká 5G a světovou jedničkou v ní je čínský Huawei. 2G nám umožnila telefonovat mobilem, 3G a 4G pomohly k rozšíření mobilního internetu, videa a aplikací. 5G nově umožní masové monitorování a ovládání věcí na dálku. Zemědělce bude například informovat o zdraví zvířat a plodin. Bagristovi, chirurgovi a jiným profesím umožní pracovat z druhého konce světa. A nejen to. Některé profese nahradí centralizovaná umělá inteligence z cloudu, které 5G umožní fungovat v reálném světě. Nejdříve se to stane ve výrobě, pak třeba ve městech, kde nás jednou budou dopravovat a starat se o nás roboti.
O autorovi
Autor je zakladatelem a partnerem společnosti Digiteccs Associates, bývalým hlavním globálním stratégem banky Citigroup pro digitální konektivitu a bývalým telekomunikačním analytikem s řadou mezinárodních ocenění a více než dvacetiletým působením v londýnské city.