Oprostí nová vláda český a moravský venkov od dědictví socialismu?
Český a moravský venkov potřebuje renesanci, potřebuje konečně změnu, aby se oprostil od dědictví socialismu, a potřebuje se přiblížit k podmínkám nejen západních zemí, ale třeba také Polska nebo Maďarska, kde je struktura zemědělského sektoru výrazně košatější a pestřejší a základním modelem zemědělského hospodaření jsou rodinné farmy, které hospodaří s výrazně vyšší přidanou hodnotou. Nová česká vláda má příležitost tuto negativní dědictví socialismu konečně více než 30 let od revoluce změnit.
A zase ta myslivost
Myslivost je opět žhavé a aktuální téma. Nejenom proto, že před měsícem skončila srnčí říje, právě se k vrcholu blíží říje jelení a již brzy budou rochat daňci, ale především proto, že se ve sněmovně již velmi brzy bude projednávat návrh novely zákona o myslivosti předložený ministerstvem zemědělství ČR.
Smrkové monokultury brzy zahynou, nahradí je zdravé smíšené lesy
Signály toho, že se něco velice rychle mění, vidíme denně kolem nás. Lesy nejsou výjimkou. Je třeba, abychom počítali s tím, že na většině míst v České republice už není šance kůrovce zastavit. A to dokonce ani zvýšením frekvence těžby. Vidíme jasně, jak lesy kolem nás reznou. Smrky odcházejí. Kůrovcová kalamita je ale historická příležitost, jak proměnit nepřirozené plantáže na dřevo na zdravé, přirozené lesy.
O autorovi
sedlák a lesník hospodařící v srdci Českého středohoří, chová ovce, krávy a koně a ovocné sady. V minulosti působil jako hajný na Šumavě a v okolí Milešovky. Předseda hodnotící komise programu Pestrá krajina Asociace soukromého zemědělství ČR.
Více na Facebooku.