Může být politik altruistou?

04. 03. 2014 | 14:14
Přečteno 2650 krát
Aneb politická abeceda pro voliče, písmeno A

A jako altruismus


Politik altruista je protimluv, řekne volič - pesimista. Taková černá ovce by nepřežila v politické džungli ani jeden den. V politice více než kdekoliv jinde platí: člověk člověku vlkem. Už ten, kdo jde do politiky, je protipólem altruisty – chce pro sebe moc nad jinými lidmi, vysoký úřad, prestiž, popularitu … A pokud se zadaří, hlavním cílem úspěšného politika je udržet se nahoře takřka za každou cenu. Cílem politika se stává osobní úspěch. A to je s praktikováním altruismu neslučitelné.

Jistě, věnovat část výdělku charitě či umoření státního dluhu je altruistické. Ale je to jen takové jemné polidštění pošramoceného mediálního obrazu politika, kterého občas přistihli, jak kuje pikle a leze nahoru po zádech jiných. Po takovém „lánském puči“ i Michal Hašek bude chvíli sekat dobrotu, než lidé zapomenou.

Altruismus jako překážka, bezohlednost jako výhoda

Udržet se nahoře dá takovou práci, že na nějakou velkorysou politiku pro lidi či na altruistické kroky už nezbývá dost času ani sil. Na záda vrcholnému politikovi dýchá smečka dalších. A ti se nemohou dočkat, až přijde jejich čas, aby svého vůdce bleskově vystřídali. Vzpomeňme si na sesazení Vladimíra Špidly pod taktovkou Stanislava Grosse a Miloše Zemana či na svržení Mirka Topolánka s Nečasem v zádech… Altruismus je v takových podmínkách přepychem či dokonce překážkou.

Machiavelli prohlásil, že politik, který někomu pomáhá nahoru, si řeže větev, na níž sedí. Pokud někdo v boji o moc jedná čestně či dokonce altruisticky, utrpí porážku. K nabytí a udržení moci je nejvíce zapotřebí bezohlednosti a přetvářky. To jsou ctnosti politika. Jak mimochodem poznamenal ruský prezident Vladimír Putin na své první tiskové konferenci k vývoji na Ukrajině a na Krymu, jazyk je nám dán abychom zakrývali své úmysly. Zcela v duchu tohoto tvrzení pak prezentoval ruskou intervenci na Ukrajině jako altruistickou a humanitární akci k ochraně civilistů. Před kým?

Věří politik tomu, co říká?

Německá kancléřka Angela Merkelová údajně řekla Baracku Obamovi, že Putin je „poněkud mimo realitu“. Na setkání s novináři Vladimír Putin byl orientován a působil sebejistě a přesvědčivě. Prezentoval ovšem naprosto jinou realitu, než tu, kterou mnoho týdnů celý svět pozoroval v přímém přenosu. Ruskou invazi na Krym označil za bratrskou pomoc, o kterou údajně požádal „legitimní“ prezident Janukovyč – ten prezident, který nařídil masakr vlastních lidí a pak utekl ze země. Ukrajinská revoluce byla podle Putina nezákonným státním převratem a dílem extremistů, neonacistů a nacionalistů. Východiskem ze situace je referendum (jasně, vždyť etnických Rusů je na Ukrajině většina). Politik nikdy nemyslí nahlas. A když mluví, říká něco jiného, než si myslí. Když porušuje mezinárodní dohody a jedná z pozice síly, vysvětluje to altruismem. Vrcholným politickým výkonem je klamat nejen ostatní, ale také sám sebe. Politik začíná věřit, že jeho vlastní interpretace reality je vždy pravdivá. To měla na mysli Merkelová, když mluvila o tom, že Putin ztrácí kontakt s realitou.

Volič-optimista: politika není svinstvo

Pokud nejste pesimista a patříte do klubu voličů - optimistů, věříte, že politici - altruisté skutečně existují. Správný politik totiž je altruista. Podle něj moc může být nejen způsobem, jak se prosadit, ale především nástrojem, jak dosáhnout společenských změn. Politik, který touží po moci, chce přece zlepšit život jiným lidem. Altruistou roku v politice by měl být americký prezident Barack Obama, který prosazuje něco tak obtížného, jako je reforma amerického zdravotnictví. Obama zavedl povinné zdravotní pojištění a přerozdělování vkladů pojištěnců na solidární péči. Základní péče se dostane všem – bez ohledu na to, kolik budou schopni přispět.

Politici sami se považují za altruisty. Někdo z nich sice přizná, že jeho vzorem je „chlap s gulama“ (podle Topolánka), který vyhrává politické souboje, ale pere se jen proto, aby získanou mocí obratem vylepšil život nám všem. Má totiž poslání. Proto se politici obětují nelehkému řemeslu politiky, které jim bere veškerý čas a energii. Kolikrát nemají čas ani na rodinu. Reklamní specialisté pak dovrší jejich výkon přesvědčivou mediální konstrukcí, která vyhrává volby.

Volič potřebuje někoho, komu by věřil

Volič - realista dodá, že obojí je pravda. Přesvědčení o tom, že koná dobro v zájmu jiných lidí a celé společnosti, je u většiny politiků neotřesitelné. Přitom jsou často poháněni neřestmi – nenasytností, závistí a touhou ovládat jiné. Na cestě nahoru se politik chová egoisticky až bezohledně. Řečeno slovy Machiavelliho: počíná si tu jako lev, tu jako liška. Ale zároveň slibuje zlepšit život milionům občanů a naplnit morální altruistické ideály, kvůli kterým ho volí. Voliči k nim vzhlížejí, voliči potřebují někomu věřit. A tak moc má na své straně obyčejnou lidskou hloupost. I volič - realista je jenom člověk, a potřebuje iluze a sliby, aby neztratil naději, že bude líp.

A jako aktivista


Aktivistou se může stát každý z vás, a to hned teď. Nepotřebujete k tomu stranickou legitimaci, kravatu ani vysoký úřad – stačí jen vznešené ideály, na které chcete připoutat pozornost. Stačí svolat demonstraci před Úřad vlády, sepsat petici za záchranu toulavých psů a koček nebo založit občanskou iniciativu proti letnímu času nebo pro znovuzavedení trestu smrti. Nezapomeňte o tom informovat média. A když nezareagují a na vaše shromáždění nepřijede Česká televize, je třeba přitvrdit. Kupte si 50 litrů růžové barvy a najděte vhodný pomník v centru Prahy, který je dobře vidět z oken některé z bulvárních redakcí či policejní stanice. Pak už nejste aktivista, ale konceptuální umělec a hrozí vám pomsta Davida Černého. Pokud narůžovo přebarvíte pomník rudoarmějce před Hlavním nádražím, počkejte chvíli na hlídku bývalých lidových milicí a zavolejte Blesk či VIP zprávy…

Až se vás novináři zeptají, o co vám jde, vysvětlete jim své nejčistší úmysly a ušlechtilé pohnutky. Objasněte, že tím bojujete proti establishmentu a nadvládě nadnárodních korporací ku prospěchu obyčejných lidí. Pak řeknete několik konkrétních požadavků. Jistě ocení vaše zaujetí pro pravdu, odvahu a nasazení. Při propuštění z Bartolomějské ukažte na kamery všechny oděrky a otlaky na těle a prozraďte novinářům jak s vámi necitlivě zacházeli.

Občan-pesimista tento návod odmítne a zabručí, že nechce vypadat jako šílenec. Nechce se přivazovat ke stromům a bránit velryby vlastním tělem. Poukáže na stinné stránky aktivismu - fundamentalismus, neochotu k jakýmkoliv kompromisům, černo-bílé vidění světa a snahu vyhrotit situaci do extrémů.

Pesimista nechápe, že být aktivistou nepřináší sice moc peněz, ale spoustu jiných výhod. Posuďte sami. Když budete bojovat za správnou věc, stoupnete v očích veřejnosti. Získáte sebedůvěru a zkušenosti, objevíte v sobě netušené možnosti. Váš život získá nový smysl a naplnění. V porovnání s tím osobní trable ustoupí do pozadí. Jestli míváte v životě pocity prázdnoty či úzkosti, aktivismus vás vyléčí. Budete vědět, co chcete a za co bojujete. Budete žít svůj život v pravdě. Váš život získá význam v širším historickém a politickém kontextu, bude mít smysl a přesah.

Zrada jako politická ctnost

Na rozdíl od prostředí profesionální politiky nemusíte obávat, že vám někdo takzvaně „vrazí kudlu do zad“. V řadách aktivistů je možné skutečné přátelství, které v politice spíše překážkou. Politik pro přežití musí konat jen to, co je prospěšné jeho cílům. Osobní vazby politikovi vadí, protože vyžadují lidské ohledy a brání mu chovat se jako robot naprogramovaný na vítězství. Spíše než přátelství do politiky patří zrada – a to stejně neodmyslitelně, jako nesplnitelná volební hesla nebo tajné dohody. „Kdo nepřeskočí, tak podleze!“

O zradách, podrazech a „atentátech“ by vám mohl vyprávět každý politik celé hodiny. Jiří Paroubek by vám vylíčil, jak Miloš Zeman z chaty na Vysočině ovlivňoval zrádce Melčáka a Pohanku, a tím držel druhou Topolánkovu vládu nad vodou. Bohuslav Sobotka zase jak ho chtěl svrhnout Hašek – s podporou téhož Zemana... Proto je politika vnímaná s takovým despektem. Naopak pro řadu politiků jsou zrada a podvod ctnostmi, bez kterých nelze vyšplhat nahoru. Důležitý je pak výsledek, nikoli cesta.

Válka dobra a zla

O to víc veřejnost uznává a cení si aktivisty. Jen si to představte. Když jako aktivista bojujete s politiky či státní mašinérií za práva „obyčejných lidí“, dávají za pravdu vám, nikoliv vaším odpůrcům. Jste ti „čistí“ a stojíte na straně dobra v mýtické válce proti zlu. Dostáváte stejný prostor v médiích jako příslušný ministr, který vám nemůže ani skočit do řeči. Navíc ke cti přátel z nevládního a aktivistického sektoru musím uznat, že jejich znalosti v oblasti veřejných a politických problémů a možných cest jejich řešení bývají hlubší než znalosti kariérních politiků na odpovědných místech.

Občanští aktivisté dokážou vyhrát i zdánlivě beznadějný spor člověka za jeho práva proti chodu bezohledné politicko-ekonomické mašinerie, viz například odpor soukromého zemědělce proti nadnárodní společnosti nebo boj proti prolomení limitů těžby za zachování vlastních domovů.
Podaří-li se aktivistovi vyhrát nějaký politický boj, jeho radost je pak nepopsatelná, prožívá pocit blízký vytržení, který lze označit jako moc bezmocných. Stejně vítězný pocit ovládne aktivistu, když dostane stovky či tisíce lidí do ulic.

Aktivisté mezi občanem a státem

Václav Klaus jako bytostný skeptik chtěl z moci prezidentského úřadu smést svobodu spolčování lidí k prosazování vlastních zájmů do propadliště dějin, protože nevládní organizace prý nemají mandát od voličů a do politiky nemají co mluvit. Mezi občanem a státem podle Klause nemá být vůbec nic a čestným úkolem každého demokrata je proti občanské společnosti bojovat a jednou za čtyři roky vhodit lístek do urny. Udusit občanský protest se nepovedlo. Například dnes společný projekt protikorupčních organizací, firem, občanů v regionech a politiků „Rekonstrukce státu“ popularitou předčí většinu politických stran.

Nejen kritizovat, ale měnit

Nelze zamlčet, že i ti nejúspěšnější „reprezentanti bezmocných“ časem zatouží po skutečné politické moci. Zásadní změny k lepšímu se totiž bez silné politické a mocenské pozice dělat nedají. Hranice mimoparlamentní politiky se takovým aktivistům zdají být úzké a své idealistické principy rádi vymění za mocenské postavení a účinnou politikou práci. Proto mnohý někdejší aktivista vymění ošoupané džíny za oblek, vstoupí do politické strany a přijme vysoký úřad. Tak, jako někdejší ředitelka české pobočky Transparency International, která kývla na post náměstkyně ministra vnitra. Politika je často efektivnější než radikální aktivistická kritika poměrů bez schopnosti je změnit.

Ptáte se, jestli aktivista zůstane altruistou i v politice? Vraťte se na začátek tohoto blogu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

dobro zla a války napsal(a):

Ne, politik musí být kulturistou.
Jako ten vylepanec, co v kyjevském parlamentě rdousil poslance.
04. 03. 2014 | 14:26

dzamilastehlikova napsal(a):

Politik by neměl tak otevřeně dávat najevo své antipatie a sympatie. Pak bude ten "slušný", jako Nečas. Nepral se s Topolánkem, ale rovnou sesadil.
04. 03. 2014 | 14:35

Viola napsal(a):

" Zcela v duchu tohoto tvrzení pak prezentoval ruskou intervenci na Ukrajině jako altruistickou a humanitární akci k ochraně civilistů. Před kým?"

Vy jste asi Majdan nesledovala, jinak byste se tak blbě neptala.
To už je otřesné, co tu většina blogerů píše. Vy nejspíše patříte k provokatérům s čírem.
A toho prezidenta Putina si poslechněte pozorněji a nepřekrucujte slova.
04. 03. 2014 | 14:42

Mac napsal(a):

může být Džamila inteligentní?
......

odpověď viz její život a dílo + tento blog
04. 03. 2014 | 14:57

dzamilastehlikova napsal(a):

Dýchá z toho normalizační rétorika po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.
04. 03. 2014 | 14:58

juvel napsal(a):

Samozřejmě, že politik být altruistou může. Ale svůj altruismus musí umět projevovat k těm správným lidem. Od toho je politik.
04. 03. 2014 | 15:00

dzamilastehlikova napsal(a):

Díky za názor! Jsem ráda za každého voliče-optimistu.
04. 03. 2014 | 15:01

pohled na špinavá prostěradla netáhne napsal(a):

Což ale nejni z důvodu, že by se Rekonfiskace státu stala tak otřesně populární jako spíš proto, že se všichni, ale opravdu všichni politici dokázali tak necudně odkopat. A posunout svou popularitu daleko, daleko za bod nula. Do mínusu.
04. 03. 2014 | 15:04

Viola napsal(a):

Paní Džamilo,
vždyť v 68 jste měla 6 roků, tak co o tom víte a byla jste asi v jiném státě, než tu.
Víte jen to, co vám nabulíkovali.
04. 03. 2014 | 15:17

dzamilastehlikova napsal(a):

Jistě, dokázali znechutit politiku natolik, že aktivista je důvěryhodnější než člen nějaké politické strany.
04. 03. 2014 | 15:18

Ládik!!! napsal(a):

Nanukovič už ne. Prý umrel.
04. 03. 2014 | 15:40

Rudi Koutek napsal(a):

Viola napsal(a):
"Paní Džamilo,
vždyť v 68 jste měla 6 roků, tak co o tom víte a byla jste asi v jiném státě, než tu.
Víte jen to, co vám nabulíkovali.
04. 03. 2014 | 15:17"


Pani Violo co Vy vite o 2.svetove valce, v te dobe jste urcite nezila a vite jen to co Vam nabulikovali.
04. 03. 2014 | 15:46

aga napsal(a):

džamilas

"Dýchá z toho normalizační rétorika po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968."

Pokus o spin, ale už trochu kontraproduktivní. Většině už začíná svítat, že na té normalizační rétorice možná něco bylo. Tak to nepřehánějte.
04. 03. 2014 | 15:58

JAD napsal(a):

Politik je tvor, jehož verbální projevy berou vážně pouze nositelé velmi jednoduchého intelektu.
04. 03. 2014 | 16:43

TomášL napsal(a):

JAD

A to jsou všichni, kteří chodí k volební urně...
04. 03. 2014 | 16:50

17, 4 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Jistěže politik může být altruistou.
Nikdo totiž nebrání Ashtonové. Merlekové a dalším příslušníkům politické šlechty....ale ani Vám, abyste si ZA SVÉ peníze nakoupila ukrajinských dluhopisů co Vaše peněženka snese.
Ono je ale snazší nakupovat ty dluhopisy prostřednictvím peněz jiných, že ? A přihřát si jen tu politickou polívčičku " Och, to jsem vám to, milí daňoví polatníci krásně schystala, že ? jistě jste rádi, že můžete přispět opět na obnovu a prosperitu tentokráte nekosovskou, ale ukrajinskou, to ale máte radost, že ? ".
Pokud máte občanku, tak stačí zajít do banky a můžete ty dluhopisy koupit ještě dnes.
A možná na nich vyděláte - pokud se politické šlechtě podaří do Ukrajiny nalít peníze tak, že ne všecky skončí v sejfech ruských bank a ukrajinských oligarchů...a tak dostanete jak kupon, tak solidní cenu v případě jejich prodejů. Tomu já říkám správný a altruistický obchod - na všecky se dostane, včetně bank exponovaných vůči dluhům zemí EU.
Ha, ha, ha....:-))))

Až zas jednou vylezete/vy, politická šlechta/ s těmi rozumy, že správná rodina se nemá zadlužovat - pokud už tak má vysoké dluhy, tak si vzpomeňte ne ty vaše pindy, že je to Putin a ne Merkelová, kdo ztrácí kontakt s realitou. A nafackujte si. To je dobré na získání střízlivého pohledu, jak se věci mají ve skutečnosti - kdo prodělává a kdo získává.
04. 03. 2014 | 16:54

dzamilastehlikova napsal(a):

Politik většinou dělá politiku za peníze daňových poplatníků - málo kdy dává ze svého. Když levice rozdává, tak ve skutečnosti rozdáváte Vy a ještě se zadlužujte. Když pravice šetří, škrtí také Vás.
04. 03. 2014 | 17:29

gaia napsal(a):

dzamilastehlikova

To vám říkal Kalousek na školení?
04. 03. 2014 | 18:00

gaia napsal(a):

Když pravice šetří, škrtí také Vás.

to je nakonec pravda, nikdo se škrtit nechce nechat, proto ODS končila ve volbách tak nízko
04. 03. 2014 | 18:02

Viola napsal(a):

Rudi koutku

mi to alespoň vykládali rodiče a prarodiče a vůbec příbuzní.
04. 03. 2014 | 18:05

17, 4 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

dzamilastehlikova
To je ale chyba - v opípadech kdy politik nejde se svými nápady, jak utratit peníze daňových poplatníků...když se jich samotných nejde zeptat zda s tím jeho nápadem /který ve vztahu k ad hoc akcím určitě neměl ve svém volebním programu/ souhlasí, zejména v přpadech, kdy jde skutečně o masivní částky a kdy je velmi rozporuplné, zda ty peníze budou použity rozumným způsobem a zda vůbec přinesou nějaký surplus..
Další fatální a neodpustitelnou chybou je, když sám nejde příkladem - například když ostatní vyzývá k obětem či altruismu, který si ale zaměňuje za to, že z kapes daň. poplatníků vypumpuje peníze na ty své nápady ...ale sám se na tom nijak nepodílí. Takový politik se pak diví, že je nedůvěryhodný.
Proto bych byl rád, aby ti politici, co vyzývají k tomu, aby se např. Ukrajině pomohlo z " evropských"/hezký kryptonym/ peněz...aby sám šel příkladem a ty ukrajinské dluhopisy začal kupovat, spolu s nim i jeho pohůnci, kumpáni a nohsledi.

Levice někdy nerozdává a pravice někdy skutečně šetří, máte to trochu moc zjednodušené.
A řeč je o kredibilitě a o tom, zda je tak težké být altruistou, když tedy si ty své nápady nechám realizovat za peníze jiných - podle mě to snad ani není altruismus, ale podvod.

Myslím si, že třeba kdyby se do takové akce skupování ukraj. bondů /místo výletů na mejdan na majdanu/ pustili Schwarzenberg, Ashtonová a kdyby založili v kruhu svých známých třeba i nějaký " Kruh příznivců investování do ukrajinských dluhopisů" - ale znovu opakuji, že ZA SVÉ, tak by s ejistě podařilo přilákat takové houfy s tak masivními požadavky na nákupy těchto dluhopusů, že by se tito stali snad mnohem většími hrdiny Ukrajiny než je dosud např. Bandera. A pomohli by zřejmě dobré věci,/snad by se ne vše rozkradlo, skončilo v ruských věřitelských bankách a v kapsách oligarchů/.
Proč zatěžovat dluhy již tak zadluženou EU, kdy se např. aktualně volá po dalších a delších úsporných opatřeních v Portugalsku - aby nemusilo být zachraňováno před dafaultem ?
Navíc by mohli dotyční na celé akci vydělat,. levně by koupili, mohli by draze prodat či využít dobrého poměru kuponů - k pořizovací ceně dluhopisů. Oni sami pak tvrdí, že celá ta podpůrná akce má být úspěšná - a tak vládnou i tím, čemu se říká investorská důvěra.
V této kombinaci prostě dotyčným snad ani nezbývá , než aby do toho šli.
Můžete se přidat, či snad nepotřebujete dodatečné peníze, jejichž zisk bude navíc navázán na uspokojení Vašich altruistických smyslů a vášní ?
To je snad fér, ne ?
Získají Ukrajinci, získají ukrajinští oligarchové, získají ruské banky, získají finanční trhy, získají penzijní fondy, získá EU, získáte i Vy. Neprodělá nikdo. Snad jen Wall Street západní banky - mohli by ty zisky shrábnout sami jka z úroků a z provize ukrajinské strany, tak zisky z emise evropských bondů, respektive z bondů zemí EU.
Do vizitky si pak můžete dát " pomohla obnovit Ukrajinu a to čistě při pomocí jen svých vlastních peněz". Což to snad myslím zle ? Vyděláte na třikrát - peníze, dobrou pověst i sebeuspojení.

Hezký den, hned se nedurděte, promyslete si to ještě jednou.
Nač tahat lidem peníze z kapes oklikou, mnohdy i lidem , kteří už tak nemají - či mají spíše dluhy, než majetky.
04. 03. 2014 | 18:19

Impresario napsal(a):

to Džamila Stehlíková

Píšete: "Politik by neměl tak otevřeně dávat najevo své antipatie a sympatie. Pak bude ten "slušný", jako Nečas. Nepral se s Topolánkem, ale rovnou sesadil".

Nevím, co jste tím výše přesně mínila. Nevím, že by jej Nečas nějak aktivně sesazoval (Topolánek si to podle všeho podělal sám, a to ne pouze tím jedním neuvěřitelným faux pas). Chladnější a odměřenější vystupování měl i sociální demokrat V.Špidla. Jako náhražka za Nečase dnes může působit pan Fiala.
Nečas měl pověst slušného politika, jelikož takový obraz preferovali nejenom ti kteří novináři. On tak skutečně navenek působil. Jako slušného jej označoval jeho známý a váš profesní kolega - konkrétně náš přední psychiatr C.Hoschl.
http://socialniteorie.cz/hoschl-prastil-do-stolu-az-se-rozletely-pullitry/
05. 03. 2014 | 00:15

antipolitik napsal(a):

Tady na aktuálně, to je fakt šílený panoptikum blogerů!
05. 03. 2014 | 05:24

Putinova křeč napsal(a):

hmmmm....další výplod autorky mnohých "moudrostí"z východu.
10. 03. 2014 | 12:15

Josef Lhotský napsal(a):

Nevím, jestli může být politik altruistou, ale určitě může být MUDr. Ivan Kučera, ředitel KHS Hradec Králové, nepotistou.
Zaměstnal u sebe ve státní instituci svoji dceru MUDr. Kateřinu Kučerovou a schvaluje jí plat i odměny. Jistě jí v budoucnu zajistí i vedoucí místo na oddělení epidemiologie.
Podřízeným se to nelíbí, ale musí držet pusu, jinak by je despota vyhodil.
24. 09. 2014 | 22:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy