Výbuch na ruské ambasádě

23. 04. 2021 | 12:34
Přečteno 4472 krát


Cesta Ruska do sovětské minulosti

Rusko pod Putinovým vedením urazilo velký kus cesty. Do minulosti. Magické modré světlo televizních obrazovek udržuje naživu sen o ztraceném sovětském ráji. Je to svět Putinova dětství, brežněvovská doba sovětského impéria a studené války. Rozpad Sovětského svazu Vladimir Putin považuje za největší katastrofu 20. století. Nedokáže zkousnout, že někdejší sovětské satelity se vydaly vlastní demokratickou cestou. Nevěří tomu, že nějaký menší sousední stát může toužit po svobodě a blahobytu víc než po objetí ruského medvěda. Vidí za tím pikle USA.

Ukrajinský Euromajdan v roce 2014 spustil Putinovu paranoiu naplno. Putin se vrátil do vlastního sovětského dětství, kdy Rusko bylo impériem a činilo si nároky na území svých sousedů. Ruský prezident odmítl uznat suverenitu ukrajinského lidu a nabyl bludného přesvědčení, že Ukrajinu odloudil Západ, aby ji využil proti Rusku.

Pak Putin zatoužil vrátit Ukrajinu se zápalem zhrzeného manžela, který chce vyrvat manželku prostopášnému svůdci. Následovala anexe Krymu zelenými mužíčky a hybridní vojenský vpád na ukrajinský Donbas. Válka Ruska proti Ukrajině doposud neskončila; obě země krvácí. Putin zoufale toužil zůstat protihráčem Západu ve formátu doby studené války, ale po spáchaných zločinech se octl v mezinárodní izolaci. Ze vzteku a ve snaze donutit Západ hrát podle imperiálních ruských pravidel se Putin pouštěl do nových válečných avantýr a zapojil se do války v Sýrii.

Vrbětice 2014

Teroristická akce ve Vrběticích byla součástí tohoto Putinova pobláznění v roce 2014. Výbuch munice měl překazit dodávky zbraní vojenským silám, které se bránily proti ruským útokům na Ukrajině. Záměr, logistika a vybavení podvratné akce v českých muničních skladech odpovídaly úrovni sedmdesátých let. Jako kdyby si Putin-puberťák hrál na rozvědčíky. Vsadím se, že se ruský prezident osobně podílel na přípravě vražedných akcí svých tajných služeb, včetně výprav za účasti známých obdivovatelů gotických katedrál Petrova a Baširova (Pata a Mata).

Ale nepodceňujme ruské tajné služby, následníky nejtemnější tradice KGB. Putinovi se podařilo korumpovat dva české prezidenty, několik ministrů a mnoho dalších českých politiků. Českou republiku Putin využíval jako baštu ruské zpravodajské sítě pro Evropu a těší se podpoře řady místních obyvatel.

Ruský prezident postupuje podle staré Břežněvovy strategie - při jednání se západními státy obchází problematické konfliktní body, zamlčuje neslučitelnost cílů a hodnot, hledá společné zájmy, především ekonomické, tu lichotí, tu vyhrožuje. Svolné politiky uplácí a poskytuje peníze na volební kampaně proruských stran. Díky Zemanovi Putin vnímal Česko jako slabší článek evropského jednotného postoje k ruské agresi na Ukrajině a využíval českého prezidenta k rozbíjení jednoty EU a odštěpení někdejších států Varšavské smlouvy od EU. Miloš Zeman horlivě hájil ruské zájmy, opakovaně pomáhal Putinovi v situaci, kdy ruský prezident trpěl mezinárodní izolací a učil se od něj ruskému či spíše asijskému diktátorskému stylu vládnutí.

Rusko-česká diplomatická válka

Když se prokázalo, že v roce 2014 ruští armádní důstojníci zavraždili dva české občany a vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích, vyhostilo Česko 18 ruských zpravodajců. Rusko se obratem postavilo do role oběti a zahájilo proti České republice diplomatickou válku; vyhostilo z Moskvy většinu českého diplomatického sboru. Česko odpovědělo recipročním opatřením. Putin nevěří tomu, že Česko může rozhodovat samostatně bez nápovědy Spojených států a přirovnal menší státy k „poštěkávajícím šakalům“, kteří se motají kolem amerického tygra Šer Chána.

Ruský konspirační kočkopes: Lukašenko a Vrbětice

Ruská propaganda začlenila Vrbětickou kauzu do divoké konspirační teorie. Jako by USA chtělo zosnovat armádní převrat v Bělorusku a zavraždit prezidenta Lukašenka. Příběhem o atentátu na běloruského prezidenta Putin vracel urážku Bidenovi, který ho označil za „killera“. To je hlavní zápletka.

Jak to Putin vymýšlel dál? Zase jako pubertální výtržník. Přirovnal svět ke své oblíbené dětské knížce - Kiplingové Knize džunglí. Americký tygr Šer Chán rozkázal jednomu ze svých „šakalů“, aby začal štěkat na Rusko a tím odvádět pozornost od atentátu CIA na Lukašenka. Tím „poslušným šakalem“ podle Putina má být Česko, které „vytasilo“ případ Vrbětice. Dále ruská média vynechávají ruskou stopu ve výbuchu muničního skladu a rovnou pokračují zákeřným vyhoštěním nebohých ruských diplomatů z Prahy. Že jde o špiony, ruská konspirace rovněž nezmiňuje.

Zásahem shůry byl běloruský prezident Lukašenko zachráněn a dva dny spektakulárně jednal s Putinem. Z vděčnosti je zřejmě připraven postoupit Kremlu část běloruské suverenity.

Česko se nepokořilo, ministr Hamáček do Moskvy nedoletěl a z ruské strany se sypou urážky a vyhrůžky.

Konec hry podle ruských pravidel

Moskvě se nepodařilo donutit Prahu, aby přešla Vrbětice jako „útok na zboží“ a souhlasila s tím, že Rusko může do budoucna činit na českém území vše, co se mu zlíbí. Spojenci z Evropské unie a NATO se za Česko postavili.

Putin však má další munici, aby nutil Západ k ústupkům.

V těchto dnech Putin pomalu a krutě, takřka v přímém přenosu připravuje o život svého uvězněného politického vyzyvatele Alexeje Navalného, řinčí jadernými zbraněmi a rozmísťuje podél ukrajinských hranic až na 150 tisíc ruských vojáků. Chce alespoň symbolicky vydobýt zpátky velmocenské postavení, donutit Američany vyjednávat, nabízí obchodování – co dáte za Ukrajinu? Co dáte za Navalného, který je ještě naživu, ale každým dnem může umřít? Cynická očekávání Putina jsou však lichá. Západ nebude obchodovat Ukrajinu s „killerem“. Navalnyj Putinovu tlaku nepodlehne; raději zemře. Není vlastnictvím Putina; morálně ho přesahuje.

Hrozí nová Karibská krize?

Putin potřebuje velkou válku a novou Jaltu, aby udržel věrnost své armády a loajalitu Rusů, kteří jsou závislí na příbězích o svém imperiálním majestátu pomalu více než na vodce. Ruský prezident vydírá Západ hrozbou velké války, aby si vymohl ústupky a uvolnění protiruských sankcí, aby se vrátil do velké geopolitické hry a mohl krmit občany vlastní země sny o ruské velikosti pod jeho vedením.

Stejnou taktiku využil Putin v roce 2015 v Sýrii, kdy nečekaným vstupem do války chtěl udržet u moci krvavou diktaturu Bašára Asada a donutit Baracka Obamu k měření sil na cizím území. Obama se střetu vyhnul. Totéž pravděpodobně učiní Joe Biden, pokud se Putin zblázní a regulérně zaútočí na Ukrajinu. Spojené státy se nenechají vtáhnout do rusko-ukrajinské války a Putin se utopí v Ukrajině tak, jak se Brežněv utopil v Afganistánu. Bude to definitivní konec Putinových snů o podílu na světovládě.

Drama posledních několika dnů se pro Česko proměnilo ve ztrátu posledních iluzí o Rusku a opuštění sféry jeho zhoubného neoimperiálního vlivu. Česká republika si narovnala páteř, vrátila se na Západ a k sobě vlastním hodnotám demokracie, lidských prav a svobod.

Havel zvítězil nad Zemanem.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy