Bez jeslí se porodnost nezvýší

18. 01. 2010 | 17:45
Přečteno 9132 krát
Vláda rezignovala na pomoc matkám s péčí o děti do tří let

Tisková konference po dnešním jednání vlády trvala zhruba tři čtvrtě hodiny. Jednou z hlavních zpráv byla například úprava pátečních sazeb mýtného a kompromis, který prosadili dopravci. Ani slovo nepadlo na tiskové konferenci o osudu českých jeslí. Žádní zástupci maminek s premiérem nejednali, aby také vyjednali aspoň nějaký kompromis. Nemají tak ostré lokte jako ČESMAD Bohemia. Teď lépe rozumím tomu, proč moje dcera stejně tak jako mnohé dcery mých vrstevnic nespěchají s tím, aby přivedly na svět potomka. Jelikož nemohou počítat se svými matkami jako s babičkami na plný úvazek, jesle nejsou a podle dnešního signálu z vlády dlouho nebudou, zbývá budoucím matkám jediná volba - perspektiva tří let na mateřské, než dítě bude mít možnost nastoupit do mateřské školky. Obávají se, že tyto tři roky na začátku kariéry je mohou vyřadit ze soutěže na profesní scéně, plné stejně ambiciózních mladých mužů, kteří se většinou o malé děti starat nemusí. A tak mnoho mladých žen zůstává zatím bezdětných a dává přednost vzdělání a kariéře před mateřstvím. Abych nezůstala jen u osobních dojmů: Česká republika vlastní zajímavý primát - zvýšení průměrného věku ženy při porodu prvního dítěte o více než tři roky v období od roku 1995 do roku 2005, což je nejvíce v celé EU. Ideální počet dětí v rodině je podle představ českých mladých žen a mužů nejnižší v celé evropské sedmadvacítce a nepřesahuje ani magické číslo dvě, což je podle evropských představ tradiční počet dětí. Špatná zpráva pro stát, který se potácí nad propastí demografické krize, ale odmítá finančně podpořit nebo alespoň smysluplně transformovat systém péče o děti do tří let věku. Vystížně to vyjádřila prezidentka Mateřských center Rut Kolínská: „Na budoucnosti se šetřit nemá“. Obratem ovšem dodala, že vítá podporu vlády snaze zvýšit mateřskou na loňskou úroveň.

Podle českých právních předpisů patří dítě do tří let do jeslí. Jenže, bohužel, jeslí je tak málo, že nelze uspokojit všechny zájemce o výchovu svých malých ratolestí. V celé republice máme jen zhruba 50 jeslí pro přibližně tisíc a půl dětí, v Karlovarském a Libereckém kraji nejsou žádné jesle. Zřizovatelem jeslí jsou zpravidla obce bez nároku na dotace ze státního rozpočtu. Obcím nelze zřizování jeslí nařídit, proto se mnohé do tak finančně náročného podniku ani nepouští.

Ani soukromí zřizovatelé jeslí nedostávají žádnou finanční pomoc od státu, a tak jsou jejich služby pro značnou část rodin s malými dětmi nedostupné. Navíc soukromé jesle, které umožňuje zřídit živnostenský zákon v rámci vázané živnosti „péče o dítě do 3 let věku v denním režimu“, jsou posuzovány jako „zdravotnická zařízení“, ačkoliv jsou určeny zdravým dětem. Zřídit provozovnu je proto nesmírně náročné - jak z hlediska nákladů, tak z hlediska personálního zabezpečení. Péče v jeslích je považována za zdravotní péči, a proto ji smějí vykonávat pouze zdravotní sestry, kterých je akutní nedostatek a chyběly by pak v nemocnicích. I přesto v republice fungují necelé dvě stovky soukromých jeslí. Bohužel, velmi často se stává, že rodiče, kteří mají to štěstí a bydlí poblíž soukromých jesliček, nemají na to, aby je zaplatili ze svého rodinného rozpočtu. Měsíční poplatky za jesle se pohybují od několik stovek v obecních jeslích pro rodiče, kteří pobírají pouze sociální dávky, až do deseti tisíc a více v jeslích soukromých.

Situace se zlepší, když děti dosáhnou věku tří let – mohou navštěvovat mateřskou školku, která je podporována státem. Školky už nespadají do gesce ministerstva zdravotnictví, ale ministerstva školství. Vzhledem k tomu, že jesle jsou několikanásobně dražší, snaží se rodiče o umístění dětí mladších tří let v mateřské škole, a to i v případě, že v místě jsou zřízeny jesle. V současné době není dostatek mateřských škol ani pro děti ve věku od tří let, proto mateřské školy nemohou kvůli vysokým počtům dětí ve třídě přijímat všechny děti mladší tří let a nahrazovat tak chybějící jesle.

Před rokem přišla Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů s návrhem systémového řešení denní péče o děti do doby nástupu povinné školní docházky – sjednotit péči o všechny předškolní děti. Na základě tohoto doporučení Rady pro rovné příležitosti v březnu 2009 uložila vláda třem ministryním a ministrům – práce a sociálních věcí, školství a zdravotnictví – systémové řešení připravit. Mezi tím se vyměnila vláda a ministerstva se svorně shodla na tom, že nic měnit nebudou – proč také, když se lze vymluvit na špatnou ekonomickou situaci. Chybí i Rada vlády pro rodinu a děti, na jejíž zřízení se domluvili příslušní ministři Topolánkovy vlády. Podle vládou schválené Národní koncepce podpory rodin s dětmi měla koordinovat činnost jednotlivých resortů v oblasti rodinné politiky. A tak se vláda rozhodla dát celý problém k ledu. Jediným pozitivním výstupem byl požadavek zřídit meziresortní pracovní skupinu, která se k celé věci má znovu vyjádřit za další rok.

Jak dlouho tento Absurdistán kolem jesliček bude pokračovat, nikdo neví, a to i přesto, že ve vládě se tímto problémem zabývaly hned dvě ženy – ministryně zdravotnictví a ministryně školství. Rodiče, zejména matky, budou zůstávat doma s dítětem pouze proto, že v obci nejsou jesle, obce jesle nezřídí, protože bez podpory státu nemají na provoz, zřizovaní soukromých jeslí je paralyzováno nesmyslnými požadavky ministerstva zdravotnictví, které považuje jesle za špitály, ačkoli poskytují péči zdravým dětem… Ministerstvo práce a sociálních věcí, v jehož gesci je i péče o rodinu a děti, o jeslích ani nechce slyšet. Preferuje totiž individuální rodičovskou péči pro děti do tří let věku a neváhalo v době českého předsednictví v Radě EU zpochybnit dokument Lisabonské agendy, v rámci níž je doporučeno státům, aby do roku 2010 zajistily péči alespoň o 33 % dětí ve věku do tří let. Smyslem toho opatření je nikoli vytrhnout dítě z mateřské náruče, ale umožnit ženám slaďovat rodinné a pracovní povinnosti. Absence těchto služeb pro rodiny s malými dětmi často ovlivňuje i rozhodnutí mladých žen mít, či nemít děti. Vláda pod vedením odborníka na statistiku by si měla uvědomit, že konec jeslí v Čechách prohlubuje demografickou krizi a snižuje porodnost. Životní rozhodnutí přivést na svět potomka stále více mladých rodin činí i s ohlednutím na dostupnost služeb péče o malé děti. Ovšem na rozdíl od momentální změny výše mýtného počet nenarozených dětí asi nespočítáme. Ze zkušenosti jiných evropských státu ale víme, že bez jeslí se porodnost nezvýší.

Autorka je bývalou předsedkyní Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ivo napsal(a):

Naši cikáni díky i vaší podpoře mají průměrně 4děti a žádné jesle nepotřebují.Jak je to možné můžete to vysvětlit?Kolik cikánů bude potřeba v produktivním věku abych za 23 let v 65 mohl jít do důchodu?Nebudou dnes narození cikáni v důchodu dřív jak já?
18. 01. 2010 | 18:11

pavla napsal(a):

Já si myslím, že tak malé dítě do jeslí nepatří. Nejdůležitější jsou pro děti první roky života. Proč by je měly ženy mít, když u v krátké době po porodu rychle utíkají do práce? Nechápu matky, které zaplatí za soukromé jesle téměř tolik, kolik vydělají. A není jich málo, podle toho, co občas čtu. Případně mají chůvy. A čím líp se nám bude žít, tak tím později budou mít ženy děti.A jak tak sleduju, tak do jeslí či chůvám svěřují své děti rodiny, kde na tom vůbec finančně nejsou špatně. Připadá mi to sobecké.
18. 01. 2010 | 18:44

iga napsal(a):

Pavla

Nemuzu s vami souhlasit hned v nekolika bodech:
1. o tom, kam a v kolika letech dite patri by si meli moznost rozhodnout predevsim rodice. Nektere dite neni na skolku zrale ani v tech trech letech, nektere to v pohode zvladne ve dvou
2. dnes si muze zena "vybrat" delku rodicovske dovolene - dva. tri nebo ctyri roky. Je navrat do prace po dvou letech "brzo po porodu, je to "utek" a sobectvi matky? To si teda rozhodne nemyslim.
3. s babickami se dnes pocitat neda (chodi do prace) a pracovni naroky jsou dnes nesrovnatelne vyssi, nez v casech nasich rodicu, takze nejaka pani na hlidani je v podstate nutnost.
4. jine rodiny, nez ty ktere na tom financne nejsou spatne si jesle a chuvu dovolit nemohou, zeny na nizsich pozicich se presne podle Dtzamily musi smirit s triletou rodicovskou a jejich sance dostat se na pozici vyssi tim padek klesa (zacarovany kruh)
5. zena, ktera nechce rezignovat na svoji karieru je podle vas spatna matka nebo by pripadne vubec nemela mit deti? To zas mne pripada sovinisticke.
Nemluvim o extremech, kdy se mamky vraci do prace uz po par tydnech/mesicich, ale o pripadech, kdy by si rady vybraly tu dvouletou variantu...
18. 01. 2010 | 19:21

Mastodont napsal(a):

.. Podle českých právních předpisů patří dítě do tří let do jeslí. ...

Ještě že to máte za pár, vy sociální inženýrko!! Ani jedno z mých dětí v jeslích naštěstí nebylo. FUJ.
18. 01. 2010 | 19:31

kolega Fyzik napsal(a):

ordinujte si ty jesle a podobnou ustavni vychovu svym soudruhum na uzemi SSSR. Tady o Vas neni zajem.

Kdyby se delal zebricek, kdo v CR nejvic posilil rasismus, byla vyste vy, Dzamila, a Kocab na prvnich mistech, ne nejaci plesati pivni socialisti v bomberech...
18. 01. 2010 | 19:51

Gerd napsal(a):

ivo,
nejen do jeslí, ale ani do školky. Proč by také měli platit za školku, když jsou stejně doma na podpoře? Nebo jejich příbuzný. Pak je školka ekonomicky nevýhodná, ale zase romské děti získají handicap, že se nenaučí úřední řeč. A pak už jen ztrácí.
Pak přijde ochránce lidských práv a kamenuje zlé Čechy, kteří "utlačují" menšiny.
Chcete vyřešit romský problém? Dejte romské děti do školky. Pak je šance, že z nich něco bude, pokud je příbuzní nestáhnou zpátky.
18. 01. 2010 | 19:51

pavla napsal(a):

iqa: Je to samozřejmě právo matky, vybrat si, kam své dítě umístí.Ještě bych snad brala, že dítě bude v jeslích max. 4 hodiny. Ale kolik času může s dítětem trávit, když ho ráno odvede do jeslí, mnohde se pracuje do 16 či 17 hodin, kolem 19.hodiny jde dítě spát, tak nevím, jestli se v takovém případě dá mluvit o vhodné výchově dítěte. A o dostatečně dlouhé době v matčině náruči. A co už vůbec nechápu, když je matka na mat.dovolené a druhé dítě dává do školky. Nemluvím o předškolácích. Tam je to někdy opravdu skoro nutné, zvláště, pokud se jim doma nedostává dostatečné péče.
Jinak s Vámi souhlasím, že se těžko ženy po MD dostávají na lepší pracovní pozice.
Jenže tím, že se dnes lidé do manželství a rodičovství neženou, snaží se si zvyšovat kvalifikaci, a tím pádem se pak už z vypracované pozice hůře odchází. Mám obavy, že nebude dlouho trvat a ženy začnou poprvé rodit v 35 letech běžně. A opět, aby nepřišly o místo, tak do druhého dítěte se jim už nebude chtít. Já bych viděla zlepšení situace tak, že bych zvýhodnila finančně pracující muže, jejichž ženy jsou na MD. Nikoliv zvýšit mateřskou, protože tím podporujeme k početnějšímu potomstvu hlavně určité etnikum, které státu nikdy nepřinese nic, pouze ho ždímá.
18. 01. 2010 | 20:48

filip II. napsal(a):

Jesle byly a jsou zařízení, kde už dvouleté dítě navazuje první sociální kontakty se svými vrstevníky. To mu pak usnadňuje vstup do MŠ. Že dítě z jeslí přinese kdejakou infekci? Ano, ale současně se vytváří alespoň část. imunita a ta má v pozdějších létech pobytu v MŠ a v element. třídách ZŠ velký význam.
Bohužel, tato společnost založená jen na komercializaci, největší počet jeslí zrušila.Kdysi prošlo jeslemi 6O-70% dětí, MŠ přes 90% a poté prakt. všechny děti před vstupem do 1.tř.
Nebyla to jen pomoc matkám, ale i adaptace na dětský kolektiv. A tato zařízení zřizoval a plně hradil stát, nebo podniky, jesle pak zdravotnická zařízení.
Kde na to ti "proklínaní komunisté" brali? Pardon, ale stály se fronty na banány.
18. 01. 2010 | 21:47

fafnir napsal(a):

rodič ,který pošle své dítě do jeslí,patří na stará kolena do domova důchodců v osmilůžkovém pokoji a na LDNku.Tam holt třeba filip II naváže své poslední sociální kontakty.
18. 01. 2010 | 22:04

sci-fi napsal(a):

Nemyslím, že by bylo od věci, kdyby si ženské nechaly odebrat vajíčko a jejich mužský spermie a po padesátce, až si užijí kariéry, pak po umělém oplodnění porodily děti. Když to šikovně nalánují, vystačí si do důchodu. On ten lidský robot většinou potřebuje ke svý reprodukci dvě děti. Jedno za otce a jedno za matku. Potom nastane rovnováha.
18. 01. 2010 | 22:08

Martina K napsal(a):

Zajimave, jak se v Cechach dokolecka opakuje, jak je nezbytne, aby bylo dite s matkou co nejdele jak, je to blahodarne pro jejich budouci vyvoj. Pritom jsme svetovy unikat. Najit zemi s materskou delsi nez 3 mesice je fuska, zvlaste mimo EU. Zustat s detma doma je vysadou par procent bohatych stastlivcu. A protoze tuhle vysadu mame po nekolik desetileti, muselo se to nekde projevit. Tak se ptam, Jsou Cesi lepsimi lidmi nez zbytek sveta? Maji lepsi vztahy, trvanlivejsi svazky, lepe se chovaji k rodicum a autoritam, mene podvadeji, jsou svedomitejsimi obcany...?
18. 01. 2010 | 22:08

filipII. napsal(a):

to fafnir:
vaše reakce na můj příspěvek ukazuje, že jste amatér a navíc ubožák. Vím o čem mluvím. Na vašem místě bych nekecal o věcech, které jsou mi vzdáleny.
Částečně vás omlouvá, že jste asi nikdy tato zařízení nenavštěvoval a do šesti let jste seděl na hrnci a tahal mámu za sukně.
Vypláchněte si ústa a dejte si pár facek.
18. 01. 2010 | 22:15

Kanalnik napsal(a):

Podle meho nazoru je nejslepsi pro dite v prvnich trech letech zivota byt se svymi rodici jak to jen jde. Kdo je seznamen alespon trosku s psychologii deti, to vi. Tento clanek mne pripada jako vraceni se do doby komunismu.

Dite neni objekt ci vec. Dite je dite. Cist o "umistovani" deti me vytaci.

Pokud se rodi deti pozdeji, ale s tim, ze rodice s nimi budou, tak je to lepsi, nez mit deti drive, ale nevenovat se jim.

Nektere vety v clanku jsou opravdu perly. Mastodont to vyjadril i za mne.
18. 01. 2010 | 22:17

Lila napsal(a):

filipII.

Podle jednoho z našich nejuznávanějších pediatrů Zdeňka Matějčka je pro dítě kolektivní zařízení vhodné až od věku tří let. A první tři roky v životě dítětě jsou rozhodující, nenahraditelné; v této době si dítě vytváří citové pouto ke své rodině.
Slyšel jste už něco o citové deprivaci?

V 50. letech byly matky donucené dávat děti do jeslí od nejútlejšího věku, existovaly i jesle celotýdenní. O takových podmínkách, jaké mají matky dnes (vícerychlostní rodičovská dovolená) se jim ani nesnilo.

MartinaK

Ve svém okolí vidím, že není pravdou, že by "zůstat doma s dětmi bylo výsadou pár boháčů". Ono je to v první řadě o životních prioritách.

Co se týká jeslí, tak za totáče jsme v počtu dětí navštěvujících toto zařízení snad drželi světový primát. A dnes se všichní pozastavují nad tím, že lidé odkládají své zestárlé blízké do LDN a důchoďáků...

Když už argumentujete zahraničím, tak si alespoň zjistěte, jak taková zařízení na Západě fungují, kolik času tam děti tráví a nakolik tato služba rodiče přijde.
18. 01. 2010 | 22:46

fafnir napsal(a):

omyl filipII
já musel do týdení školky.Rodiče to nechtěli,no ale byli třídní nepřátelé a neměli do toho co mluvit.A docela bych vám ji za ty cinty přál,a v téže době jako já.To byl rok 1951.Po těch zkušenostech jsem své děti toho zařízení dokázal uchránit,i za cenu druhého zaměstnání.V té době byla mateřská jen 6 měsíců.A ten bonmot je rozšířený:Domov důchodců je pomsta dětí za jesle.Ale vám je zřejmě nejlépe v kolektivu,že.Vše společně,že.
18. 01. 2010 | 22:47

Pocestny napsal(a):

Fafnir,
punktum!

pán jest přesně vystižen.
Když nedokážete vydržet s dětmi ty tři roky, kdy se formuje jejich osobnost, nečekejte než starobinec, čím dříve pohodíte dítko partě, tím dříve se na vás vybodne. Doře vám tak, pane filip.

Otázečku....máte děti, že?...-))
18. 01. 2010 | 22:53

pavla napsal(a):

Paní Martino, ale to, že je jinde mateřská tak krátkou dobu, je právě tím, že matky jdou za kariérou. Nikoliv kvůli nějaké bídě v rodině. A nezlobte se na mě, ale když vidím v zahraničí ty nevychované fracky, jak se ke svým rodičům chovají, tak se tomu vůbec nedivím, když na ně od malička kašlou. Zkrátka peníze jsou důležitější než výchova dětí a bohužel tento trend už nastupuje i u nás. Proč si dnes učitelé stěžují na chování dětí? Protože rodiče na ně neměli a nemají čas. Místo čtení knížek se dítěti koupí elektronická hračka, at je klid. Protože si rodiče potřebují po stresu v práci odpočinout, aby druhý den lépe zvládali ten výše zmíněný kariérní postup.
Filip: Dítě má možnost sociálního kontaktu, jsou zařízení, kde se maminky s dětmi můžou scházet,také při vycházkách, na hřištích apod.
Je mi velice líto malých dětí, které matky tahají brzy ráno v zimě, nedospané, do jeslí a školek. Celý život většinou již nebudou moci spát, kolik by chtěly. Doma tuto možnost mají.
Osobně bych nikdy cizím lidem dvouleté dítě nesvěřila. Možná pro některé rodiny jiné východisko než jesle není, výdělek matky je důležitý, ale nevěřím, že všechny rodiny, jejichž děti chodí do těchto zařízení, jsou na tom finančně tak špatně, aby nemohly děti zůstat doma.
18. 01. 2010 | 23:01

Pocestny napsal(a):

Ministerstvo sobeckých matek...
odbor nutkavého karierismu...
komise pro odstranění mateřského stigmatu ze zákoníku práce.
Hnutí "kojnou každé managerce humanitárních projektů", "ústavní péče od šestinedělí" , "my děti děláme, vlast je vychová".....

Mám nutkavý pocit, že na mne v pozadí začíná pomrkávat renaultovité kosočtverečno.
Právo žen nebýt matkou je dostatečně ošetřeno antikoncepcí, vážené dámy...-)

Toto je klasický případ ochrany zájmu minoritních ubožaček.

Otázečku, dámy, své studium jste zkrátily o kolik semestrů proti normě??
Je zajímavé, že ty, které pochybují o délce mateřství, nezpochybní délku ani jedné ze svých karierních etap.

Já vám nezazlívám, jen vás lituji.
Ale nelze připustit, aby se vaše úchylka měla považovat za normu.-)))
18. 01. 2010 | 23:02

gogo napsal(a):

Jsem proti odkladani deti do jesli. Z doporuceni, kolik procent deti by melo chodit do jesli, je mi spatne. Ministerstvo, ktere vedla DS a ted vede Kocab, povazuju za nepotrebne a navrhuji jeho zruseni bez nahrady.
18. 01. 2010 | 23:11

pavla napsal(a):

Lila: Máte pravdu, je to přesně naopak než píše Martina. Do jeslí a školek odstrčí děti právě ti finančně zajištění. A když ne školky a jesle, tak jsou na celý den chůvy. Já to nechápu. Chtěla jsem mít děti proto, abych se s nimi mohla mazlit, vidět každý jejich nový krok, slovo, smích. Ne abych je viděla 3 hodiny denně. A víkend to asi mnohdy moc nezachrání. Matky si potřebují udělat to, co po práci v týdnu nestihly.
A věřím tomu, že se rodičům jejich "péče" ve stáří vrátí v podobě domovů důchodců.
18. 01. 2010 | 23:13

Martina K napsal(a):

To Lila,
Vyrustala jsem v 70. v Praze a jeslemi proslo minimum mych vstevniku. Nemluvila jsem o situaci v CR, ale zahranici. Po skonceni materske, ktera je vetsinou 3 mesice, uz moc socialni podpory nedostanete. Takze se nevymlouvejte, v cem jsme lepsi nez okolni svet? A s kvalitou zahranicnich jesli mam vynikajici zkusenosti, takze i logicky predstavu jak to chodi a za kolik. Co jsem tak zaslechla z CR tak v zahranici je podstatne vice pani ucitelek a jsou kvalifikovanejsi pro svoji praci.
18. 01. 2010 | 23:22

Vladimír Berossos napsal(a):

Pouze jssle zvýšení porodnosti nepomohou. Ke zlepšení tohoto stavu je nutné předělat téměř celý sociální systém včetně dostupnosti bydlení. Současná vládní garnitura dělá v tomto dvacet let pravý opak. Vezměte si hypotéku na dvacet let když nevíte zda zítra budete mít práci, z čeho splácet aby Vám exekutor nsebral bydlení a socialní pracovníci děti do nějakého zařízení
18. 01. 2010 | 23:30

Martina K napsal(a):

Pavlo, zeptam se teda znovu. Moznost douhodobe zustat doma s ditetem je unikat CR uz nekolik desetileti. Mate matersky prispevek a zamestnavatel vam drzi misto-kolik je to ted? 4 roky? Byvaly 3, i v tech 70. letech. Kde jinde na svete to maji? A jak se tahle vyhoda v CR projevila? Nejde mi o individualni rozhodnuti, to je kazdeho vec.
18. 01. 2010 | 23:38

fler napsal(a):

Podle českých právních předpisů patří dítě do tří let do jeslí. Tak tato věta mi bere dech. Dítě takhle malé patří k mámě a jesle ať už jdou konečně do háje. V době komunismu se jesle staly nepostradatelné a nyní se nic nezměnilo, ženy jsou tak zpitomnělé svou snahou zmužnět a dosáhnout v zaměstnání mety nejvyšší, že ztrácejí i mateřský instinkt a jejich děti může hlídat kdokoliv, jen proboha, ať se někdo najde a toho prcka je zbaví, ať už se mohou předvést, co všechno dokážou. A že by toho mohly zdaleka nejvíce dokázat právě se svým dítětem, to jim ale vůbec nedochází. Tak tedy proč jen ty děti za každou cenu chtějí? Vždyť si mohou vybrat. Ale jejich děti pak už bohužel ne. Čím je společnost bohatší, tím méně se rodiče věnují svým dětem, je to šílený paradox. Ženy bojovaly za kdejakou hloupost, ale to, aby se mohly věnovat déle svým dětem, to si nevybojovaly. Částečné úvazky za slušný plat? U nás prakticky neexistují. A tak jako v komunismu i teď jeden rodič málokdy uživí celou svou rodinu. TAkže stále se tu hovoří o tom, aby bylo co nejvíce jeslí, smutné, po dvaceti letech stále totéž. A jasně, jen mi to nandejte!
19. 01. 2010 | 00:10

pavla napsal(a):

Martina: Ona by se ta výhoda projevila, nebýt toho, že je dnes důležitější kariéra než výchova. A také se nemohla projevit z toho důvodu, že dříve matky musely jít většinou brzy do práce, protože mateřská byla velice krátká a po revoluci zase mladí lidé dostali možnosti cestování, podnikání, studia, takže se snažili a snaží tohoto využívat. Mělo by být zájmem společnosti, aby matky s dětmi byly co nejdéle, ale právě proto, že mnoha ženám jde o tu kariéru, tak tento trend by nezměnila asi ani vyšší částka rodičovského příspěvku.
Paní Stehlíková by se měla zamyslet nad tím, proč děti, které vyrůstají od malička v dětských domovech, mají v dalším životě stejné problémy jako jejich rodiče. Chybí jim i pro jejich dítě ta správná mateřská láska, citové pouto. Malé dítě při jakýchkoliv potížích hledá první matku. Jak mu asi může být, když pláče a máma nablízku není? Myslíte, že teta v jeslích mu ji v ten moment nahradí, když má na starosti i jiné děti?
Já nevím, asi se na to dívám moc citově, ale dítě do jeslí - nikdy, i kdybych měla mít na oblečení jen jedny tepláky.
19. 01. 2010 | 00:19

Kanalnik napsal(a):

pavla: Nemyslim, ze se na to divate moc citove. Divate se na to naprosto normalne a citove zdrave.
19. 01. 2010 | 00:27

Zdenka napsal(a):

Nemyslím si, že do jeslí odkládají děti převážně sobecké zbohatlické paničky, co si chtějí místo rodičovské péče zajít na solárko nebo manažerky honící se za kariérou, jak vyznělo z některých předchozích příspěvků. Tyhle vrstvy si spíš zaplatí chůvu nebo drahou soukromou školku. Do jeslí potřebují dát děti většinou matky, které těch peněz zas až tak moc nemají a musejí se chtě nechtě vrátit dřív do pracovního procesu. Ze svého okolí znám několik svobodných matek, které souhrou okolností zůstaly na výchovu potomka samy a teď řeší dilema, jak vyžijí z 7.600,- Kč rodičovského příspěvku, když víc jak polovinu z něj spolkne činže a podobné fixní poplatky. Takže rády by se vrátily třeba na poloviční úvazek do práce, ale vzhledem k výši ceny za hlídání dětí to není reálné. Nebo rodiny, které si pořídily hypotéku a potřebují vylepšit rozpočet. Cestou by mohlo být snížení věku dětí přijímaných do školky na 2 roky a zohlednění sociální situace rodičů.
19. 01. 2010 | 00:32

pavla napsal(a):

Zdenka: Samozřejmě jsou rodiny, kde opravdu matkám nic jiného nezbývá,než dítě do těch jeslí či školky dát. Spíš bych se zamyslela, jestli peníze vynaložené na dotování uvedených zařízení by neposloužily více rodinám, kde je tíživá finanční situace a matky by rády s dětmi doma zůstaly.
Jaká je to cesta k řešení, když budou do školky přijímat děti od 2 let? To je snad jedno, jestli jsou v jeslích či školkách. Pořád jim matka chybět bude.
19. 01. 2010 | 00:54

josef petr napsal(a):

fafnirova formulace je dokonalá. Jesle potřebují jen rodiče, pro které jsou děti břemeno v osobnostním rozvoji a na cestě k vyšší životní úrovni. Máma, která není ochotná se o své dítě ve formativním věku starat, si může pořídit pejska nebo kočičku, ti na ní do návratu z práce ochotně počkají. Že podporovat potřebují mámy doma a jsou to lépe investované peníze než jesle ví každý trochu poučený rodič.My jsme jich vychovali doma osm a domově důchodců neskončíme.
19. 01. 2010 | 01:53

student napsal(a):

Jesle jsou komunistický přežitek. My co poctivě budujeme kapitalismus jsme již v roce 90 pod vedením našich Václavů rozhodli, že jesle nechceme. Víme totiž, že jen u dítěte, které vyrůstá v paneláku u televize, bez rušivého vlivu sourozenců a protivných spratků od sousedů, je záruka, že z něj bude hodnotný člen naší kapitalitické společnosti.
19. 01. 2010 | 06:34

Hynek Drobný napsal(a):

Vážená paní exministrině,

dávat do přímé souvislosti jesle a porodnost je absurdní. Je to nesmysl. To co ovlivňuje porodnost jsou zcela jiné věci a ani jejich vliv není absolutní. Prostudujte si učebnice sociální politiky a sociologie.
19. 01. 2010 | 07:36

Ládik napsal(a):

paní "ex",
Vy nemáte na čele hvězdu, ale znak Renaultu.
Dítě do 4 let má být s rodiči, ne v jeslích. Vy jste viděla ježíška v jesličkách a už Vám to zůstalo.
19. 01. 2010 | 07:41

Vlastik napsal(a):

Pro Pavlu a vlastně i pro další diskutéry:

paní nebo slečno Pavlo, vytrhnu jeden z vašich argumentů:
"Je mi velice líto malých dětí, které matky tahají brzy ráno v zimě, nedospané, do jeslí a školek. Celý život většinou již nebudou moci spát, kolik by chtěly. Doma tuto možnost mají."
..vy jste asi nikdy dítě neměla, protože by jste jinak věděla, že děti vstávají kolem 6h ranní (někdo malinko dřív, někdo malinko později) a tak jim rozhodně ranní spánek nechybí.

K ostatním názorům se úmyslně nevyjadřuji, protože jsou individuální a nemá smysl s nimi polemizovat. Ve vašem případě mají možná platnost, ale určitě se najde spousta jiných, zcela protichůdných názorů. Koneckonců to je dobře.
19. 01. 2010 | 07:44

Petr napsal(a):

Problem neni v nedostatku jesli, ale ve spatnych prioritach spolecnosti a jejich vstepovani budoucim matkam a otcum.Pokud masirujete uz male holcicky tim, ze kariera je prednejsi nez rodina nedivte se, ze neciti materstvi a vychovu deti jako naplneni sve zivotni mise.Deti si potom porizuji jen jako privesek ke kariere, ktery je pro ne spise bremenem jehoz je potreba se zbavit ve jeslich nebo u chuvy.Odebirat deti do 3 let je zlocin, nase deti se do 3 let jeste kojily.Co nestihnete do 3 let budete tezko dohanet pozdeji.Socialni inzenyrstvi popirajici prirozene rozdeleni roli zen-matek bude nakonec tim co pohrbi nasi kulturu a civilizaci.
19. 01. 2010 | 08:10

martys napsal(a):

mi z toho všeho vychází, že ženská má být doma s dětma a cchlap má mít takovou výplatu aby je všecky uživil

je to holt začarovaný kruh a ideální řešení neexistuje(jesle (i kdyby byly) - není řešení, školka(i kdyby byly)- není řešení, být doma - není řešení, babička (i kdyby byly)- není řešení, chůva (i kdyby byly) - není řešení, odsunout dítě na pozdějí -nenní řešení, otec na rodičovské - není řešení, dlouhá rodičovská - není řešení !!!!
19. 01. 2010 | 08:22

Michaela napsal(a):

Bydlime v zahranici, moje 10.mesicni holcicka je v jeslich. Meli jsme ten luxus si vybrat z ruznych typu jeslicek... Za jesle se plati cca 10-15% z prijmu cele domacnosti, zbytek doplaci stat.

Nerikam, ze jesle jsou lepsi nez maminka doma na rodicovske dovolene, ale doprejme prosim rodicum svobodny vyber, jak nalozit s vychovou svych deti.

Nez jsme se prestehovali do zahranici, nedovedla jsem si predstavit, ze nebudu se svym ditetem doma do 3 let. Ted se na to divam uplne jinak: staci se podivat na spokojene tvare deti a take spokojene tvare jejich rodicu. Neni nad to mit svobodnou volbu.
19. 01. 2010 | 08:31

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Podle českých právních předpisů patří dítě do tří let do jeslí.

A co keby ste navrhla zmenit tieto predpisy tak, aby v nich bolo, ze decko do troch rokov patri do opatery matky, nie cudzim ludom? A ze deti su viac nez kariera? A k tomu primerany financny prispevok. Potom by sa asi tie prieskumy asi zmenili, lebo decko vychovavane matkou, v pokoji a pohode doma, by asi malo iny rebricek hodnot, nez decko vychovavane cudzimi, traumatizovane rannym vstavanim, nahlenim...
19. 01. 2010 | 08:42

Pocestny napsal(a):

Ano, dopřejme rodičům volbu, zda se o své děti chtějí starat, nebo jestli investují 10 - 15% platu a zbytek obstará sociální stát z daní nás ostatních.

Sobectví, karierismus, snobismus. Ale budiž vám dopřáno, my vám zatáhneme z daní i ty starobince, na které budete mít "právo", až vás do nich vaše potomstvo pošle.

Zájem společnosti budiž obětován souběhu chrapounství zaměstnance a zaměstnavatele.

Lidé, kteří nepochopili, že práce je prostředek, ale rodina je smysl života, nejsou připraveni se rozmnožovat. Pokud máte infantilní ambice, nehrajte si na rodiče, milé děti.

Mateřství karieristek je asi stejně smysluplné, jako adopce dvěma veselými queery, slůouží totiž pouze k ukojení potřeb dospělých věkem, leč dětských mentalitou, sobců mezi námi.

"Jak mít dítě a nebýt u toho matkou".
19. 01. 2010 | 08:46

martys napsal(a):

jediné řešení: donutit zaměstnavatele aby poskytli rodičům zkrácený pracovní úvazek!!! natvrdo jim to předepsat, a to do takových 12 let života dítěte
19. 01. 2010 | 08:49

Jag napsal(a):

Přestaň soudružko agitovat ve prospěch opálených.Peněz jde na ně už beztak dost a zatím z toho moc nebylo.A nejdou jen teď,ale už předtím celých 40 let-obědy zdarma,rodiče nájmy zdarma,neplacení školních výletů a další sociálně-komunistické transfery skryté.Tak už nech tento národ žít a pokud chceš otravovat,vrať se raději zpět na Kazach.Svých radílků máme tady dost.
19. 01. 2010 | 09:16

JPK napsal(a):

Porodnost je třeba SNIŽOVAT a to celosvětově. Už si konečně uvědomte, že je Země kulatá a nemá tudíž nekonečnou kapacitu. Kdo pléduje za zvyšování porodnosti, nemůže mít hlavu v pořádku. Děsivé je, že jde o většinu.
19. 01. 2010 | 09:17

elis napsal(a):

Kdo nemáte děti, vůbec nevíte, o čem mluvíte. Anebo máte štěstí, že jste měli dostatek financí, když jste měli malé děti. Já jsem se do práce ale vrátit MUSELA, prostě jiná cesta nebyla. Jde tu hlavně o možnost volby a za dostupné ceny. Taky to neznamená, že by dítě muselo být v jeslích denně, aby matka tak mohla do práce aspoň částečný úvazek. Malá chodila do jeslí cca 4x měsíčně a 1x nebo 2x týdně na 2 hodiny si chodila hrát do dětského centra a měli jsme stěstí, že nám občas mohla pomoct babička. Nemyslím, že by dcera citově strádala - těšila se a nechtělo se jí domů. A někdo jste kritizoval, že jde dítě do školky, i když je matka doma s druhým dítětem - víte, jaká je práce s miminkem a jak to starší dítě pak trpí, když se mu nemůžete plně věnovat? Navíc každé dítě je jiné - já mám děti velmi aktivní.
19. 01. 2010 | 09:19

pavla napsal(a):

Vlastík: Jsem paní, 52 let, matka 5 dětí. Od té doby, co jsem s prvním dítětem zůstala doma, jsem již do klasického zaměstnání nechodila. Radši jsme si zbudovali podnikání doma. Bylo to pro všechny daleko jednodušší, žádné dojíždění, možnost domácí stravy pro všechny, žádné brzké vstávání dětí. Kdykoliv jsme se v hlídání i práci mohli s manželem vystřídat či vypomoct. Jelikož bylo dětí hodně, nepociťovaly žádný nedostatek kontaktu s ostatními. Když jsem si myslela kdysi já, že by mohly jít do školky, byly to 3 týdny řevu, na který jsem neměla. Dcera dokonce ze školky utekla a bylo po experimentech. Ve škole nikdy neměly problém se začleněním, komunikací. Uměly číst i psát, než tam šly.Naučily se mladší od starších. Takže nikdy jsem nelitovala, že jsem s nimi byla doma. Pouze syn a dcera chvíli navštěvovali oční školku.

Pocestný, Petr: Souhlas.

Michaela: Vůbec Vám ten luxus- možnost vybrat si z několika typů jesliček nezávidím. Chudák dítě. Těžko Vám 10měsíční batole řekne, co mu chybí a jak je spokojené. To nejdůležitější se totiž v jeho mozečku a dušičce teprve formuje.
19. 01. 2010 | 09:32

Jag napsal(a):

Pokud potřebujeme jesle na to,aby se matky rychle vracely do práce s tím,že pracují na státním jako ouředkyně,nebo v sociální a pečuje o opálené siroky,tak skutečně takovou zaměstnanost je lépe nechat doma a ženské taky.Nemá cenu dělat umělou zaměstnanost a pak ji z daní dotovat.Dítě potřebuje mámu a ne jesle.A kde na to vzít?Když se vyháže ouřednická hydra s paní Džamilou v čele,tak na skutečné potřeby matek se zvedne plat otcům a svobodné a osamělé matky moc nikdo nepotřebuje.Jsou příliš drahé na živení.
19. 01. 2010 | 09:41

pavla napsal(a):

Elis: Dobře vím, jaká je práce s malým miminkem. Měla jsem syna v 1.třídě,a po sobě po roce dvě holky. Holky spávaly i jedly každá jinak, využila jsem doby kdy jedna spala, věnování se druhé. Když syn přišel ze školy, každý jsme vzali jeden kočár a šli ven. Postupně přibyly ještě další dvě děti. Všechno se zvládalo. Ale je pravda, že jsem veškeré domácí práce musela dělat v noci. Babičky také pracovaly, pomoc od nich neexistovala nikdy. Takže pro mě je matka, která nezvládne dvě malé děti, neschopná. A to můžu říct, že naše ratolesti byly velmi aktivní a starší dcera do školního věku velmi závažně nemocná.
19. 01. 2010 | 09:47

Vlastik napsal(a):

pro paní Pavlu:

mám pocit, že si z nás děláte legraci.
Tím mé příspěvky končí, což jistě nikomu nevadí, neb tu spousty lidí kafrá pořád dokola něco o cikánech a přitom vůbec o tuto skupinu obyvatelstva nejde.
19. 01. 2010 | 10:19

dan napsal(a):

Z uvedených komentářů se mi zdá, že problém jeslí se řeší v případě prvního dítěte v rodině. V momentě kdy se narodí druhé je tento problém vyřešen, protože matka je ráda doma, aby stihla připravit staršího sourozence do školky či školy, zvládnout domácí práce atd. Jinak souhlasím, že toto rozhodnutí je svobodné, ale pokud by byl větší zájem, pravděpodobně by se tyto placené služby poskytovaly. Vychovávám s manželkou 4 děti ve věku 4-13 let a i když jsme oba VŠ, neuvažovali jsme o tom, že by žena nebyla doma. U čtvrtého dítěte při jeho věku 2 roky začala pracovat na částečný úvazek, za pomoci celé rodiny to zvládáme. I nyní, kdy jsou nejmladšímu dítěti 4 roky pracuje na částečný úvazek a zvládáme to (oba pracujeme ve státní sféře, tzn. že máme platy odpovídající vzdělání). Švagrová žije v Mnichově a více méně byla nucená dát dítě do jeslí, protože by nezvládla finančně chod domácnosti, je svobodná matka, její dítě má něm. občanství, ona ne. Sociální politika je u nás štědrá, to kolik budeme mít dětí záleží opravdu na pohodlnosti, pocitu něco obětovat, vzdání se kariéry atd.. Se třemi dětmi se dělá kariéra těžko, pokud začne žena rodit po třicítce tak má většinou s problémy 2 děti. Narození prvního dítěte je pro rodinu velká změna, ale pro rodinu, kde před porodem pracovali oba dva rodiče to je ještě docela pohoda (mateřská je 28 týdnů, pak nastupuje rodič. příspěvek). Finanční situace se zhorší s dalšími dětmi, vychovávat děti znamená, že se nebudu mít tak dobře, jak bezdětní nebo rodiny s jedním dítětem.
19. 01. 2010 | 10:26

PetrK napsal(a):

Džamilo, vás to vymýšlení kravin dosud nepustilo. Dejte už konečně pokoj!!!!
19. 01. 2010 | 10:40

JC napsal(a):

Džamilo,
Nejvyšší porodnost je v Africe.
Kolik tam mají jeslí ?
19. 01. 2010 | 10:44

kejts napsal(a):

Šmankote, radši to smažte.
19. 01. 2010 | 10:49

martys napsal(a):

dan:

no jo státní sféra je státní sféra
19. 01. 2010 | 10:51

realista napsal(a):

???? Ditě co nejdříve do jeslí a ve větším množství, mi už si je dotvoříme k obrazu svému(co kdyby pochytilo návyky od rodičů). Tak to už tady jednou bylo.
PS : stále pochybuji o tom, že mne v důchodu uživí rómská komunita i kdyby jich bylo pětkrát tolik.
19. 01. 2010 | 11:06

Jag napsal(a):

Porodnost nás zachrání?Nás zachrání vybudování státu,který je pro lidi a to lidi zodpovědné a šetřivé.Na stát paní Džamily nemám náladu.Její stát je o něčem úplně jiném a také její pohnutky jsou o někom jiném.
19. 01. 2010 | 11:10

Jag napsal(a):

JC africký model tady už 20 let buduje jakobín Havel se svou anarchistickou suitou.Se státem pro zodpovědné občany,tedy s malým státem a normální sociální politikou na podporu stability,ale jejich jakobínská anarchie nemá nic společného.To nám jen masírují do hlav přes TV,páč vědí,že lidi používají média a ne svoje mozky.
19. 01. 2010 | 11:34

Lokutus napsal(a):

Sem s komunismem a ústavní výchovou. Haranti do státních jeslí a ženy do výroby. My ten plán, Žamilo, splníme na 120%. A možná i na 130%.

A zcela soukromě, paní Žamilo - jděte už někam a Kacába si vemte s sebou. Tady o vás už nikdo nestojí. ;-)
19. 01. 2010 | 12:00

Lokutus napsal(a):

Michaela: Probůh, tu svobodu si zaplaťte ze svého. Proč by vám měl kdokoliv tu vaši "svobodu" vyměnit dítě za karieru dotovat? Proti jeslím nic nemám, a když už se najdou takové divné matky, kterým se tvoří málo hormonů a jsou schopny strčit malé miminko někomu cizímu - každém jeho harakiri - ale fakt nevidím důvod, proč by tuhle socialistickou zběsilost měl platit i někdo, kdo o to vůbec nestojí.
19. 01. 2010 | 12:06

Ivo Patta napsal(a):

Paní Džamilo, porodnost se především nezvýší bez důchodové reformy! Že na to jdu z opačného konce? Jistě. Je totiž potřeba jasně říci všem, kteří mohou mít děti, že jediným vkladem do průběžně financovaného důchodového systému jsou dobře vychované, pracovité děti, budoucí plátci daní a "pojištění". Pokud děti nemám, jsem tunelářem důchodového systému. Důchodový systém je vykrádán v čím dál větší míře, čím dál větším počtem lidí, kteří do něj nic nevložili. V současné době to odhaduji na 20%, tj. 60 miliard korun ročně. Kolaps nastane nejpozději ve chvíli, kdy početné ročníky let sedmdesátých odejdou do důchodu. Počtem poloviční ročníky je neuživí. Možnost nápravy je logicky v tom, postupně, tj. sociálně citlivě z I. pilíře vypoklonkovat bezdětné.
19. 01. 2010 | 12:15

Ebo napsal(a):

žiši.. to není o jeslích . .to je i o tom, že mladý lidi nemají prachy na nové bydlení .. a když nemají kde bydlet tak žádné děti nebudou ..
19. 01. 2010 | 12:17

Jag napsal(a):

Nejsou lidi do výroby a na daně.Hlavně chybí peníze v průběžném důchodovém systému,tak se musí najít každá rezerva.A rezeva je v ženské zaměstnanosti.Plná zaměstnanost žen v řemeslech a ve výrobě.Tam jsou potřeba.Tam nám chybí daně.Vzhůru na ně!!!!!!
19. 01. 2010 | 12:18

Tomáš napsal(a):

když čtu ty komentáře je mi smutno, namísto toho, aby lidé pochválili paní Stehlíkovou za její, dle mého názoru první, rozumný návrh, tak celý systém výchovy a jeslí ostrakizujete. Osobně jsem byl s 2 bratry s maminkou doma do svých 5 let. Syn chodil od 1,5 roku do jeslí. Žena chodila do práce, nejdříve 5 dnů v měsíci, pak normálně. Co také jiného zbývá, aby se žena doma nezbláznila. Každý potřebuje sociální skupinu kolem sebe, dítě i dospělý. Souhlasím, mohly by být takové dańové úlevy pro muže (ženy) aby druhý z partnerů mohl být bez ztráty životní úrovně doma s dítětem alespoň 2-3 roky. Ale proč déle ? To asi chtějí jen nějací "nemakačenka"! člověk má pracovat, a dítěti neublíží, jeli 8-9 hodin v kolektivu. Kompromisem mohou být i zkrácené úvazky - ale to by opět stát musel nějak podporovat. Podívejte na Holandsko a Německo jak to tam funguje !!!
19. 01. 2010 | 12:22

Lokutus napsal(a):

Tomáši, vaše matka se doma s vámi zbláznila?

Každé dítě si největší pouto s matkou, potažmo rodinou, buduje v prvních letech svého života. Pokud ho strčíte do jeslí, částečně zpřetrháte tyto vazby a ztrácíte vliv na budoucí výchovu dítěte. A kvůli čemu? Protože žena se doma otravuje? Tak jste si IMO to dítě neměli pořizovat a žena se v klidu mohla věnovat své karieře, práci a kolektivu.

A proč by stát měl cokoliv z toho podporovat? Proč musí makat i ženy? Protože muži nezvládají zabezpečit rodinu. Aby ne, když jim stát sebere 60-70% z jejich výdělku a přerozdělí je na podobně stupidní aktivity, jako tady navrhuje (a navrhovala) soudružka Jamila.

Matka je matka a vždycky bude. To ona má s dítětem vybudouvanou tu nejsilnější vazbu. Pipiny, které si nechají naštěkat do boudy a po porodu se hrnou do práce, protože se doma nudí (přeloženo - nemají s kým drbat), ať si děti raději nepořizují, protože jako matky budou stát stejně za h...o.
19. 01. 2010 | 12:34

Martina K napsal(a):

Mam navrh pro pani Stehlikovou. Coz se takhla nejdrive snazit, aby bylo dost mista ve skolkach pro 3 lete deti. Kdyz se to podari, klidne uvazujte o jeslich.
19. 01. 2010 | 12:35

Dyjana napsal(a):

Jsem ze 4 dětí a ani jedno z nás nechodilo do jeslí, ale neměli jsme ani hlídací babičky. Rodiče na nás museli stačit sami, vlastně mamka, protože taťka jezdil turnusově pryč za prací. I když jsme byli větší a mohla už chodit do práce - na 3 směny, musela být každou chvilku doma s některým z nás nemocných dětí a když onemocní 1, postupně to chytnou další 3, byla to katastrofa co se peněz týče - žili jsme na hranici bídy - tehdy se sociální dávky nenosily. Proto je pro mne představa, že i když mám děti ráda a chtěla bych jich víc, je poněkud děsivá, protože si jsem velmi dobře vědoma finanční otázky. Vzhledem k tomu, že v rodině máme spoustu malých a trošku větších dětí a mám s nimi bohaté zkušenosti, tak vím, že když se dítěti věnujete, tak už 2leté dítě je schopno ovládat prakticky všechny základní dovednosti, kterých je mu třeba a klidně by mohlo do školky chodit - navíc když ho to ve školce baví, že. Proto mne štve, že i když je možnost vybrat si 2letou variantu rodičovské dovolené, která je naprosto dostačující jak z hlediska dítěte, tak finanční situace v rodině, neexistuje u nás přijatelné řešení, jak se po té postarat jak o dítě a současně moci nastoupit do běžného zaměstnání. V ČR máme sice možnost volby, ale bez přihlédnutí k souvislostem - je pro nás typické, že když se řekne "A" neřekne se už "B". Je třeba si uvědomit, že co se financí týká, tak nejde o nějaký kariérismus, ale o prachobyčejné zaopatření rodiny, tzn. jde o osobní zodpovědnost. Na druhou stranu je evidentní, že když nenarodíme dost dětí, tak nebude dost pracovních sil přispívajících na naše budoucí důchody. Proto je nezbytné, aby se už konečně vyřešil tenhle začarovaný kruh a to tak, že se přestane mluvit o jeslích, ale rozšíří se kapacita běžných mateřských školek a to i co se týká věku dětí - ode 2 let.
19. 01. 2010 | 12:45

Dyjana napsal(a):

A ještě pro případné křiklouny - mám pedagogické vzdělání se sociálně právním zaměřením a psychologie dítěte pro mne není cizí pojem. Nicméně nedělám nějakou extra placenou práci, tzn. nemám ani průměrnou mzdu.
19. 01. 2010 | 12:50

fafnir napsal(a):

Jag
vzhledem k tomu,že u nás je cca 500 000 nezaměstnaných a pobíračů dávek,a zároveň 500 000 zaměstnaných cizinců,je nasnadě,kde je rezerva.Jesle to nejsou.

Vlastík
není každé dítě jako to vaše.Já mám 2.teď už dospělé.Starší dcera se probouzela kolem 8.mladší syn kolem té 6.Vnučka too má mezi kolem 7.Tak neprůměrujte.

Tomáš
nepřeju vám ,aby vám syn na stará kolena ty jesle vrátil.Ale třeba si v domově důchodců budete pomlaskávat ,jak pěkně jste sociálně zařazen v kolektivu.Možná vás i s vnoučkem párkrát za rok navšíví.A ještě něco:Právě o ty 3 roky jde,a tak je to nastaveno.Za blahého socialismu,mluvím o roce 1978 byla mateřská 6 měsíců a pak ani koruna,pardon,70 Kčs přídavků.
A proč tolik lidí soudružku Stehlíkovou ostrakizuje.Třeba proto,že mají stejnou paměť jako já.
19. 01. 2010 | 12:57

fafnir napsal(a):

Dyjana
to beru.Jresle je odkádací,školka výchovné zařízení.Nicméně ,soudím že optimum je od cca 3 let,podle vyspělosti dítěte,především citové.
19. 01. 2010 | 13:00

Jag napsal(a):

Rozpad rodiny nenastal s nějakým zrušením jeslí......nastal osvobozením ženy od mateřství,vysokým zdaněním mužů na kdejaké debility a vytvořením státní správy-politické správy a jejich vysokých platů a zlodějen,a sanací těchto zlodějen.Také se přidává sociální parazitnictví a vývoz kapitálu do chudých zemí s bohulibým účelem,že nás nebudou terorizovat.....mám docela jiné recepty.Ženy co chtějí být doma a starat se o rodinu-pouze pro manželské páry-nechat manželům dvojnásobné platy bez vysokých odvodů státu.politikům snížit plat na úroveň dvojnásobku průměrné mzdy,propustit polovinu státních úředníků s tím,že pokud to jsou ženy vdané a matky,tak jejich mužům zvýšit platy-viz.nahoře-pokud nedosahují nějaké určité částky,zbytek žen podpořit zaměstnanost v soukromém sektoru na odvodech podnikatelů a zbytek neschopných a držkatých,které se s nikým nesnenou a dělat nebudou nechat na nízkých podporách.Přemíru dětí danit a ne podporovat přídavky....takový malus za zbytečné děti pro společnost a nakonec danit i ty,kdo odkládají děti do děcáků....postižené atd.Když jsi to zplodil a stát to má sanovat,tak tě tě za to bude stíhat a otravovat.A celé to sladit do daňových a sociálních zákonných norem.Nějaké jesle nevyřeší nic.
19. 01. 2010 | 13:18

Jag napsal(a):

Za první republiky bylo místo starostu neplacená funkce,dnes si z toho kdejaký lempl udělal dobré živobytí a nutí nás ostatní na to jeho parazitování platit.Tady je to,čemu se říká nedostatek peněz na všechno a ne zaměstnanost žen.Ženské potřebují mít prostor na děti a výchovu a ne nějaké stupidní Stehlíkovské jesle.Socialistické recepty už dokázaly,že nic nedokážou.
19. 01. 2010 | 13:25

iSlunce napsal(a):

kecy, děti nemaj co v jeslích dělat
19. 01. 2010 | 13:26

Martina K napsal(a):

Pavo

diky za odpoved. Takze ani generace prevazne vychovavana do 3 let doma dala radeji prednost podnikani, cestovani a kariere pred rodinou. Potvrzuje to me zkusenosti ze zahranici. Neni zadny rozdil mezi detmi, ktere byly doma nebo navstevovala skoly od utleho veku. Spis maji problemy ty deti, ktere zuztaly doma az do skolniho veku. Hlavne se zarazenim do kolektivu vrstevniku a casto i znalostmi, ale behem prvniho roku to bez problemu dozenou. Ona totiz delka, s jakou jste doma s mamou v drtive vetsine nesouvisi s tim, jak vas ma rada, ale je odrazem urcite situace v rodine. Deti to docela dobre chapou, jen nekteri dospeli s tim maji problem. Samozrejme nezpochybnuju, ze mama, ktera muze byt s detma doma si to vic uzije to urcite. To je take duvod, proc si myslim, ze veci sance umistit deti do skolky/jesli by zvysila porodnost. Jde o prvni rozhodnuti mit dite, teda pocit, ze nejak to pujde, ze existuje vzdy nekolik moznosti jak se zaridit. Kdyz pak dite skutecne prijde, je vse uplne jinak. Znam az prilis ambicioznich zen, ktere po prvnim diteti zahodily vsechno a mely dalsi 2.
19. 01. 2010 | 13:29

iga napsal(a):

Dyjano,

vy mate pravdu.
S tema skolkama to je presne ono!
Nebylo by dobre mamky do neceho nutit, ale kdyz u je na vyber ta dvouleta varianta, bylo by dobre zajistit i to, aby si ji nekdo taky mohl vybrat.
Fascinuje me, jak se tu diskutuje, o tom jake jsou matky karieristkly a co je pro deti nejlepsi, kdyz to je predevsim vec rodicu. Ve dvou letech jit do jesli/skolky, to neni zadna katastrofa. Ja davam dcerku od dvou let do soukrome skolky i kdyz jsem na rodicovske dovolene s mladsima detma jen proto, ze se ji tam libi, tesi se tam a chce tam chodit. Ma tam svoje kamarady a je to pro ni proste dobre.
Kdybych mela dost penez, budu ji tam davat na vic hodin, ale je to desne drahe.
To, ze me za to jednou soupne do LDNky je ciry blabol, a muze to napsat jen nekdo, kdo dnesni skolky/jesle nikdy nevidel.

Fafnire
Dzamila nikoho neposila do jesli v 6mesicich a uz vubec ne do jesli typu konec 70tych let. Mluvime o veku dvou let a jeslich/skolkach dnesniho typu. Byl byste prekvapeny, jaky je to rozdil!
19. 01. 2010 | 13:33

Petra napsal(a):

Většině našich politiků chybí zdravý rozum, dle kterého by poznali dobro a zlo. Často rozhodují o věcech, o kterých nemají ani ponětí a strašně se pak diví, co způsobili. Měli by zatít nést důsledky svého chování v práci, tak jako ostatní. Jak chtějí zvýšit porodnost, když dělají vše pro opak. Bylo tu již zmíněno, že matka si může zvolit délku své rodičovské dovolené. Vlastně nemůže. Brání jí v tom právě to, že není dostatek jeslí, kde by za rozumné peníze své dítě umístila. Pokud tedy není dost majetná nebo nemá babičku na plný úvazek, nemůže se do práce vrátit dříve než ve třech letech. Každé dítě je jiné a potřebuje odlišnou péči. Taky bych ráda nastoupila do práce dříve, až bude mé dítě ve věku dvou až dvou a půl let, ale jesle jsou plné. A to nemluvím o další podpásovce, kdy naši politici chudáci nevědomky snížili výši peněžité pomoci v mateřství. Takhle opravdu porodnost nezvýší. Vtip, že to spraví snad do května, moc neuklidní matky, které právě porodily a tudíž je stihlo snížení od ledna a mine je možné navýšení od května. Pracuji již od roku 1997. Své první dítě se mi narodilo ve 31 letech. Díky snížení PPM přijdu cca o 5000,- měsíčně, se kterými člověk počítal. Takhle u nás vypadá podpora porodnosti. A chudáci u policie, hasiči a další si vystávkovali nesnížení platu o cca 1000,-. A přitom by to nebyla při jejich třiceti tísícových platech taková hrůza, jako když matce, která má půl roku žít ještě jako člověk, vezmou 23%, tedy téměř čtvrtinu toho co zaslouží. Pak už totiž jen živoří s částkou, která nepokryje ani bydlení. O platech politiků ani nemluvě. Je to úžasná práce, žádná zodpovědnost, spousta bebefitů...silně přemýšlím, že pokud na tom po mateřské budu nevalně, zvolím tuto v porovnání s platem nenáročnou práci. Přeji všem příjemný den :-).
19. 01. 2010 | 13:39

Vlastik napsal(a):

pro Iga:

konečně někdo s normálním úsudkem. Až mě mrazí v zádech, když tu čtu většinu příspěvků o tom, jak jsou rodiče špatní až zvrhlí, když zrovna to své dítě chtějí dávat do školky, případně do jeslí. Kde je alespoň kousek tolerance a špetka zdravého rozumu!!!
19. 01. 2010 | 14:11

Lucie napsal(a):

Pročítala jsem snad všechny příspěvky a v podstatě každého z Vás musím pochválit, máte svůj názor. Naše země je skutečně ještě hodně na začátku a myšlenka demokracie je založena hlavně na svobodné vůli, ale kde není možnost volby, pak vlastně pozbývá i demokracie jako taková. Ale je to na nás...říkám si, jak dlouho si ještě obýčejní lidé u nás nechají od politiků a jim podobným mazat máslo na hlavu??? Pak totiž nemusíme řešit otázku porodnosti, mateřství, otcovství, rodičovské dovolené, či jesle, školky...možná, zamysleme se už raději na podstatu, kde a jak žijeme a chceme toto prostředí pro naše děti, rodinu?....
19. 01. 2010 | 14:20

Lokutus napsal(a):

Petra: No jistě, každý tak nějak "počítal" s nějakým státním příspěvkem na něco. Jsem zvědav, s čím budete počítat, až tenhle stát po Lotyšsku, Maďarsku, Argentině a Řecku zkrachuje.

Znovu opakuji, strkejte si svoje děti do jeslí třeba už od půl roku, když je vám zatěžko se o ně starat, ale ZA SVOJE PENÍZE.
19. 01. 2010 | 14:58

fafnir napsal(a):

Petra
"jako když matce, která má půl roku žít ještě jako člověk, vezmou 23%, tedy téměř čtvrtinu toho co zaslouží."jste napsala.
Přiznám se že vám nerozumím.Jak zaslouží,za co zaslouží.Dítě je vaše.Vaše rozhodnutí,vaše starost ale HLAVNĚ VAŠE BUDOUCNOST,a VAŠE ZAJIŠTĚNÉ STÁŘÍ.Tedy podle toho jak jej vychováte.A ti co se rozhodnou pro kariéru místo dítěte,by měli doufat,že se najde dítě někoho jiného,kdo se za značný peníz o něj v bezmoci postará.
A ještě jednou zopakuji:domov důchodců je pomsta dětí za jesle.
19. 01. 2010 | 15:27

fafnir napsal(a):

iga
já už to sice jednou napsal,ale rád vám to zopakuji.Jesle jsou odkládací,školka výchovné zařízení.Snad chápete ten rozdíl.Navíc,dnes jsou na rozvoj dětí zřizována také různá mateřská centra.Přesto si myslím že optimum je 3 a více let.Od dvou,návštěvy,mateřských center,pro socialisaci.
Co se týče těch 70 let.Já si jen dovolil upozornit,jak to za bolševika chodilo,když ho zde někteří dávají za následováníhodný příklad.
19. 01. 2010 | 15:42

iga napsal(a):

fanfire

Dobra, toto zni pomerne rozumne, presto si myslim, ze nektere deti muzou jit do skolky uz ve dvou letech a tak by jejich maminky mely moznost je tam dat bez toho, aby je nekdo obvinoval, ze jsou karieristky, ze se nechteji o deti starat apod. S tim domovem duchodcu je to mnohem slozitejsi nez jak to vidite.
Nektere matky jsou s detmi doma 4roky a takove detstvi bych vam neprala zazit.

Dale k tomu, co psala Petra: materska je davka vyplacena ze socialniho pojisteni, takze si to matka zaslouzi za to, ze pred materstvim pracovala. Kdo nepracoval, nema na materskou narok (pobira rovnou rodicovskou).
Lokutus

vidim, ze podporu rodin s detmi vnimate velmi sverazne. Az skutecne dojde k tomu bankrotu, tak jiste diky socialni rozhazovacnosti - tak to je teda vyzivna mysleenka:-)
19. 01. 2010 | 15:54

hanabrixi napsal(a):

Je zajímavé porovnat přestavy (předsudky?) diskutérů s výsledky mezinárodních studií.

Děti, které mají od narození přístup alespoň na pár hodin denně k všestranně stimulujícímu vedení mají ve škole a v životě lepší výsledky než děti, které jsou v předškolním věku doma (např. přehled mezinárodní literatury publikovaný centrem Innocenti, International Research Center, UNICEF).

To platí nejen ve věku od 3 let ale už ve věku od 1 roku.

Prostě stimulující péče se zájmem o dítě je velkým plusem. Péče bez zájmu je mínusem.

Nejedná se o to, jesle ano nebo ne. Jedná se o to, že pro děti existují i jiné a někdy lepší možnosti než 100% času doma s matkou.

Je zajímavé že tak ultraliberální společnost, jako je v mnoha směrech splečnost česká, je ve věci "co je pro malé dítě nejlepší" tak rigidně konzervativní.
.
19. 01. 2010 | 16:18

iga napsal(a):

Hanabrixi

Otevrela jste velke tema a sice kdo a co s tim ditetem vlastne dela.
Otazka veku skutecne stoji az na druhem miste.
19. 01. 2010 | 16:30

Lokutus napsal(a):

iga: Ty sociální dávky raději ani nebudu komentovat. Pokud někdo nepracoval, neměl by IMO mít nárok na JAKOUKOLIV dávku. A jinak by měl mít maximálně nárok na slevu na dani.

Co se týče té sociální rozhazovačnosti, tak je to přesně jak říkáte. Přečtěte si například tento článek: http://www.bloc.cz/bloccz/a...

Sociální rozhazování peněz je mor a měly by se za to lámat ruce. Kdejaký lempl dokáže jen natahovat ruku.

Chcete opravdu podpořit porodnost? Dejte matce, či jejímu manželovi po dobu mateřské třeba 50% daňovou úlevu.
19. 01. 2010 | 16:30

iga napsal(a):

lokutus

shodneme se jen castecne.
Osobne bych nebyla proti setreni v socialni oblasti pouze za predpokladu, ze se stat bude chvat racionalne vsude jinde.
Bohuzel tomu tak neni.
Vyhazuji se miliardy na pitomosti a pak se to honi na tech nejslabsich.

Ruce bych nelamala nikomu, ale tvrde bych stihala korupci, klientelismus a janabrachyzmus ve statni sprave. Mohla bych napsat stejne dlouhy blog o tom, kde vsude krom socialni krvaci statni kasa. Neumite si predstavit kolik vselijakych sibalu visi na struku a saje statni prachy. Na ministerstvu zahranici, prumyslu a obchodu, dopravy atd. To socialni rozhazovani - to je jenom propaganda.
Slevy na danich jsou dobry napad. Jenom s tim, ze po dobu materske by byla matce jaksi nanic, kdyz je doma s ditetem...
19. 01. 2010 | 16:39

fafnir napsal(a):

iga
jaxi jste pozapomněla,že dítě má také otce,takže by bylo komu slevit na daních.Jedná li se ovšem o normální úplnou rodinu.
19. 01. 2010 | 16:58

Lokutus napsal(a):

iga: Všechno souvisí se vším. Sociální vemeno státu je jen další z mnoha vemen, ze kterého sají ti vaši šibalové.

Matka by si tu slevu na dani mohla vybrat třeba formou bezúročného úvěru na slevu, kterou by uplatnila po mateřské. Jde o to, pozitivně ty lidi motivovat, a to se neudělá tím, že odvedou dvě třetiny svých výdělků států, který jim milostivě pustí zpátky pár chlupů a zbytek prošustruje. Stát nemá lidem do jejich rodinných záležitostí kecat. Neměl by se starat o jesle, či školky, to by měl nechat na soukromém sektoru. Jak se o to stará stát, nezbývá člověku, než aby se zapsal na pořadník na mizernou školku, kde navíc jeho dítě budou krmit blafy.
19. 01. 2010 | 17:02

pavla napsal(a):

Vlastík: Můžete mi říct, proč si myslíte, že si dělám legraci?

Petra: Pokud Vám dají na mateřské o 5 tis.méně, to znamená, že máte dosti vysoký výdělek, tak mi neříkejte, že nemůžete s jedním dítětem vyjít s penězi. Dnes jsem vyčetla, že ženy, co dostanou méně o 4 tis, mají či měly výdělek nad 30 tisíc. Takže se snad dalo ušetřit na těch pár měsíců-myslím půl roku, nevím, jak dlouho je ted mateřská, abyste nemusela nyní živořit. To by si mohly stěžovat matky, které vydělávaly např. 10 tis.
Jesle porodnost nezachrání, je třeba opravdu poskytnou úlevy či přispívat mužům - podotýkám pouze pracujícím - ,jejichž ženy jsou na MD. Jinak by byly tyto dávky zneužívány k porodnosti tam, kde nikdo nikdy pracovat nebude , a tudíž do soc.systému přispívat nebude, pouze z něho čerpat.

H.Brixi: Kdyby měly matky po sobě více dětí, tak by se doma nenudily. Samozřejmě s jedním dítětem je to trochu problém, ale většinou jsou v místě bydliště i jiné maminy na mateřské, jsou mateřská centra, kde se dá jít. Jinak souhlasím s tím, že pokud bude doma sedět dítě samo, nikdo se mu nebude věnovat, tak už je opravdu lepší, když bude mezi ostatními v jeslích či školce. Ale v tom případě taková matka nemá rodit děti.
19. 01. 2010 | 17:10

Jag napsal(a):

Jediná dávka má být ta ze samopalu pro ty,co ji navrhují.A byl by ve státě pořádek.
19. 01. 2010 | 17:11

iga napsal(a):

Rozdil mezi statni a soukromou skolkou je zhruba 10 000korun mesicne, coz se nenazene ani slevou na dani.

Jinak kdy jste byl naposled ve statni skolce? Kdy jste naposled videl skolkovske jidlo? Podpora skolek je dobrou statni investici narozdil od mnoha jinych...

Vypada to, ze jsem nejaky strasny levicak, ale neni to pravda, fakt je, ze stat by si mel vybrat, koho a jak chce vlastne podporovat a to pak praktikovat. Dnes se podminky meni co pul roku.

Jestli si myslite, ze mit deti, je v dnesni dobe nejaky dobry kseft, a ze se na tomto struku da solidne sat, tak to jste na omylu. Obrovske sumy protekaji opravdu jinudy nez smerem k matkam s detmi. Napriklad personalni audit v jedne prispevkove organizaci ministerstva prumyslu a obchodu stal 2,5milinu korun. Delala ho firma jednoho kamarada generalniho reditele te prispevkovky, vysledkem bylo, ze je vsechno v poradku a o ty penize se hosi urcite sabnuli. Jen tahle transakce stala stat tolik co 10matek 3roky na materske, takze rezervy jsou, jen je chtit najit...
19. 01. 2010 | 17:17

Lucie napsal(a):

Rada bych je poopravila...domov senioru, domov duchodcu -obdobi komunismu...a stejne jako mnoho z Vas nevidelo dnesni skolky, ani jste asi nevideli dnesni domovy senioru. A stejne jako deti, tak i oni jsou spokojeni, ze jsou v kolektivu priblizne stejne vekove, maji mnoho kurzu, vyletu, pedikuru, cviceni. Je to samozrejme hlavne pro ty, kteri maji uz treba nejake omezeni. Ja ted mluvim za sebe, jen za sebe...budu rada, kdyz se za mnou deti do domova pojedou podivat, kdyz si me vezmou na nejaky vikend, Vanoce. Ale oni budou mit svuj zivot, ja tady budu pro ne porad. Paradoxne nas v te dobe bude vice senioru a mene deti, takze mozna nase deti budou resit domovy pro stare a nikoliv jesle:)))tak popojedem:)))
Co se tyce penez, mate mnoho skvelych napadu, ale je to k nicemu, pokud se nezmeni cele, upozornuji skoro cele politicke spektrum...setrit se v dobe krize da zatim u nas rozumneji nez na materske...
19. 01. 2010 | 17:17

iga napsal(a):

Predesle pro Lokutuse
19. 01. 2010 | 17:19

iga napsal(a):

pavlo

ta materska jde ze socialniho pojisteni, je tak vysoka, jak si na ni zena vydelala, je to vrcholne motivacni pro vydelecne cine zeny, pokud tohle zkrouhnou, tak je to jen signal, ze je lepsi nic nedelat a jen hrabat ze statniho.

Pokud se detem nikdo nevenuje, je jedno jestli sedi doma samo nebo jich je tam patnact... A nespravi to ani 4leta rodicovska
19. 01. 2010 | 17:23

pavla napsal(a):

Iga: Však jsem psala o tom, že pokud se dětem někdo nevěnuje, tak už je pak pro ně lepší školka. Já jsem měla na mysli to, že dětem, pokud je jich více, nechybí kolektiv a nenudí se. Samozřejmě i tehdy je nutné se jim věnovat a rozvíjet myšlení, činnosti.

A samozřejmě vůbec nejsem zastáncem toho, aby se snižovala mateřská. A určitě ta žena, která si dobře vydělávala před porodem, si ty peníze zaslouží víc než ta, která je x let na soc.dávkách. Jen jsem poukázala na to, že by mluvit o živoření mohly ty matky, které měly platy tis a pro které je ztráta i tisícovky hodně, určitě více než pro někoho, kdo si léta vydělával třeba 40 tisíc.
A už vůbec neschvaluju rozhazování našich politiků, to mě tedy štve nejvíc. Protože vím, že sami si na platy sáhnout nedají, takže snížit mateřskou by měla být ta úplně poslední věc, až po vyčerpání všech jiných možností šetření. Jenže my to tady nezachráníme.
Vadí mi článek paní Stehlíkové proto, že chce nastavit nějaké povinné počty jeslí, místo toho, aby se postavila na stranu matek, které doma nemohou zůstat z finančních důvodů. A ty, které do práce mermomocí chtějí jít kvůli kariéře, at si zaplatí chůvy či soukromé jesle.
19. 01. 2010 | 17:47

Kanalnik napsal(a):

Hana Brixi:
"Je zajímavé porovnat přestavy (předsudky?) diskutérů s výsledky mezinárodních studií.

Děti, které mají od narození přístup alespoň na pár hodin denně k všestranně stimulujícímu vedení mají ve škole a v životě lepší výsledky než děti, které jsou v předškolním věku doma (např. přehled mezinárodní literatury publikovaný centrem Innocenti, International Research Center, UNICEF)."

Co to jsou podle vas a mezinarodnich studii "v zivote lepsi vysledky"?
19. 01. 2010 | 17:49

fafnir napsal(a):

Hana Brixi
on je rozdíl pár hodin týdně v mateřském centru a jesle.
19. 01. 2010 | 18:00

Lokutus napsal(a):

iga: Cena je dnes tak vysoká, protože stát (opět) pokřivuje tržní prostředí. V případě čistě soukromých jeslí a školek by cena byla samozřejmě mnohem nižší.

Chápu, že vás zlobí korupce a bordel v jiných resortech, ale jak jsem řekl, všechno souvisí se vším. Státní politika školství a péče o děti je jen jeden z mnoha problémů. Stát má zajistit obranu země, bezpečí svých občanů, dovolání spravedlnosti a pomáhat bezmocným a slabým. Nic víc by řešit neměl. Cokoliv navíc zvyšuje počet savců ze struku.
19. 01. 2010 | 18:13

pavla napsal(a):

Hana Brisi: Já jsem se na ty lepší výsledky jinde taky chtěla zeptat. Protože když vidím děti v zahraničí, to jejich příšerné chování, kdy si dovolí rodiče kopnout, a ti mu nesmějí ani zkřivit vlas, tak že by nějakou výraznější inteligencí oproti našim dětem oplývaly, říct už vůbec nemůžu a dospělí jakbysmet. Pokud vím, u nás jsou lidé pracovití, šikovní, zruční, inteligentní. Sice taky byli v jeslích, školkách, ale zrovna kvůli tomuto srovnávat se zahraničím mi nepřipadá vhodné. A taky ještě nevíme, co nám z těchto brzy odstrčených dětí vyroste v dnešní společnosti, kdy jsou na prvním místě jen prachy. Ale není to jistě přímo úměrné - jesle,školka - špatný člověk, pobyt doma s matkou - dobrý. To vůbec ne. Vše záleží na správné výchově a tu může velice pokazit i matka s dítětem doma.
19. 01. 2010 | 18:17

iga napsal(a):

Lokutus

Cena te skolky by v pripade, ze by ji stat/obec/kraj nedotoval nikdy nemohla klesnout na soucasnou uroven. Dnes je statni skolka velmi levna tak, aby si ji mohla dovolit i mamka, ktera je sama a vydelava malo. Kdyby byly vsechny skolky soukrome, tak by si tyhle mamky skolku dovolit nemohly...

Asi bychom se neshodli ma definici "slabeho" obcana. Ja bych do ni urcite matky malych deti zahrnula - tedy by je stat podporit mel. A skolky spolecne s danovou ulevou jsou rozhodne lepsi nez kolisave davky, ktere maminam cela spolecnost vycita...
Ostatne ty davky by mely byt umerne vydelku tech matek a ne poctu deti, tak by vydelecne matky mely vic deti nez nevydelecne.
19. 01. 2010 | 18:47

MARNOV napsal(a):

To Stehlíková:
"Bez jeslí se porodnost nezvýší"
Lžete. Porodnost se nezvýší ani při jeslích v každé ulici. Dávat děti do jeslí je aktem ekonomického zoufalství. Není prospěšné ani dítěti, ani matce, ani otci, ani celé rodině. Neexistuje souvislost mezi počtem jeslí a porody !!!
Naopak existuje souvislost mezi kupní silou rodiny a porodností, a mezi důchodovým systémem a porodností. (Nemám na mysli MŠ jako poslední diskutující nade mnou. Tam skutečně jde o rozvoj osobnosti dítěte.)
Bohužel na veřejnosti a do medií lžete často. Opravdu nevím zda z vlastní lenosti nebo je to úmysl.
Už samotná Vaše drzost (dcery nomádských kmenů) říkat co máme dělat, je od Vás nebetyčnou zpupností. Jste z jiné kultury a sem prostě nepatříte, stejně jako Vaše názory. Připomenu: v krajinách Vašich předků (Vašich kulturních hodnot) "za menší provinění" trestají uříznutím hlavy ... Patříte do špinavé pěny lidského odpadu, která se prodrala k moci. Přestaňte kazit zdejší vzduch ...
19. 01. 2010 | 20:13

Lokutus napsal(a):

iga: Cena by samozřejmě nebyla srovnatelná s dnešní dotovanou, ale to je vedlejší. Pokud by stát fungoval jak má, vydali by lidé méně peněz na jeho provoz, tudíž by jim zůstalo méně. Já fakt nevidím důvod, proč by měl stát dotovat i takovou věc jako je školka nebo jesle. To IMO není v jeho kompetenci, neboť každá takováto výdajová položka zatěžuje stát jak finančně tak i personálně. A na to se nabalují další věci. Takže z hlediska obecného principu, ano, lidé by si měli školky a jesle zajistit sami, za tržní cenu a v plně konkurenčním prostředí. To je stejné jako dotované nájemné. To také pokřivuje trh a zvyšuje cenu tržního. Uznejte, že ač pro některé lidi je to výhodné, ten zbytek na to doplácí, a to prostě není fér.
19. 01. 2010 | 21:08

iga napsal(a):

Lokutus

No tak regulovane najemne v soucasne podobe je ulet cislo 1. Srovnavat verejne skolky s regulovanym najmem je ulet cislo 2. Vyzaduje to takovou pruznost mysleni, kterou ja proste nedisponuju.

Dotace skolky (ale uz od dvou let) je verejna investice - to se o regulovanem najemnem pri nejlepsi vuli rict neda. Navic i soukrome skolky dostavaji nejake dotace, jestli se nepletu.
Jak uz jsem napsala, na tom, zda jsou matky malych deti adeptky na statni podporu se opravdu neshodnem. Narozdil od vas totiz vidim duvod, proc skolky dotovat, ale to uz neoddiskutujeme, protoze to je naraz dvou ruznych principu.
Nicmene jsem moc rada, ze jste se uklidnil a zacal nakonec normalne argumentovat. Ukonceni vaseho prispevku 12:34:04 nazncovalo, ze diskuse nebude mozna, jak vam prchlivost zacloumala majestatem...
19. 01. 2010 | 22:00

Jan Vaculík napsal(a):

Jaksi nedovedu pochopit: proč by měli mít děti rodičové, kteří se o ně nehodlají starat?
Když dáte přednost kariéře, tak nemusíte mít žádné děti! Mateřství je nepovinné.
19. 01. 2010 | 23:22

iga napsal(a):

Jan Vaculik

on je ten problem prave v tom, ze to neni bud a nebo.
Zena, ktera se nechce vzdat na mnoho let sve kariery jeste nemusi byt spatna matka. Stejne jako neni zakonite dobra matka ta, ktera se takzvane stara o dite ctyri roky.

Nastesti o tom, kdo deti bude mit a kdo ne, nebudete rozhodovat vy se svou cernobilou jednoduchou logikou.
20. 01. 2010 | 07:45

jogín napsal(a):

Džamila se tentokrát trefila. Zastánci neužívání jeslí přehlédli změny z posledního století- práce v domácnosti ubylo, zato naprostá většina domácností je pod tvrdým finančním tlakem, muž ženu s dítětem prostě neuživí, vzlášť když mu sedí za krkem hypotéka. Svobodu rozhodování jestli dítě dát do jeslí nebo ne si můžete dát za klobouk, když jesle prostě nejsou nebo stojí 12 tisíc. Demografickou krizi spískali politici po sametu. Všichni praktikovali přístup starejte se sami o sebe, obytné domy se předělávaly na hotely a provozovny, dotovaná výstavba bytů se zastavila a současně inflace obrala obyvatele o úspory i možnost půčky. To je skutečný důvod pádu porodnosti. Kdo si pořídí dítě, když nemá kde bydlet, na koupi bytu nemá a nájem sežere skoro celý plat? Tady nejde o kariéru, ale o přežití, dítě za cenu bídy v době antikoncepčních pilulek nikdo nezvolí. Demografii zasáhla ekonomika.
20. 01. 2010 | 10:21

Vladimir napsal(a):

Proc mam ty jesle platit ja, tedy stat z mych dani???? Mam 4 deti a zena je v domacnosti. Aby bylo moznme mit vsude jesle, tak mi stat zvysi dane, zena bude muset jit do prace a ja dam deti do jesli??? To je zvraceny socialisticky model. Me deti jsou predevsim mou zodpovednosti a pojkud uz v ranem mladi tuto povinnost prenasim na stat, jak asi budou deti vypadat pozdeji?
20. 01. 2010 | 10:45

Lokutus napsal(a):

iga: Regulované nájemné a státní jesle/školky mají společného jmenovatele. Státní zásah do svobodného trhu a jeho následné pokřivení. To, co vám přijde jako nesrovnatelné, je v podstatě jedna a ta samá věc. Pokřivení trhu a jako důsledek zvýšení tržní ceny. Stěžovat si pak na to, že soukromé školky jsou drahé je pak chucpe jako prase.
20. 01. 2010 | 11:31

Lokutus napsal(a):

Vladimír: Ano, vystihl jste to přesně. Plaťte jesle, protože mizerné matky mají problém postarat se o své děti, a abyste to utáhl, dejte děti do jeslí. Tak nějak to asi Jamila myslela.

Když se pak člověk dočte, že se bude zvyšovat daň z příjmů o dvě procenta, daň z nemovitosti o 100%-900% a navíc přibude ještě extra daň z auta 1000-1500 ročně, tak mám chuť všechny žadatele státu o nějaký příspěvek na kraviny, jako třeba jesle, pověsit za něco do průvanu. Natahovat pazoury jde každému.
20. 01. 2010 | 11:36

Lokutus napsal(a):

iga: Nezlobte se na mě, ale žena, která se věnuje kariéře a pak si na poslední chvíli pořídí dítě, aby uchlácholila hormony, nebo svůj blbý pocit, že jí ujíždí vlak, a následně dítě strčí do jeslí, aby jí nezdržovalo od její kariéry, prostě JE špatná matka. Je to mizerná matka, která nepochopila svou roli. Dítě není věc, kterou si panička pořídí, protože TOHLE ještě nemá. Dítě potřebuje péči. Udělat si dítě umí každej blbec, ale pokud si neuvědomí, že to chce i něco navíc, je to zbytečná práce. Nejsem zastáncem šovinistického despotismu. Naopak, myslím, že žena má právo na svou kariéru, svou práci, svůj život. Ale pokud přijme roli matky, měla by se tomu podřídit alespoň na dobu, kdy si dítě vytváří základní vazby, a na to fakt nestačí rok nebo dva. Minimum jsou podle mě roky tři. Pokud po roce a půl pipka strčí dítě cizím lidem, tak si to dítě k ní nevytvoří dostatečný vztah. To je stejné jako s chlapci, kteří prostě od určitého věku potřebují mužský vzor. To bylo keců, že ženy dokážou vychovat dítě lépe než muži, a že svobodná matka chlapa na výchovu nepotřebuje. No, tak nám vyrůstá generace mamánků, ze kterých jsou mladé holky na krupici.
20. 01. 2010 | 11:47

iga napsal(a):

lokutusi

spolecnou rec tu proste nenajdeme, uz bych jen opakovala, co uz jsem psala a na to tady je jiny machr.

Mozna bych to mohla jeste formulovat jasneji a uderneji, ale obavam se, ze byste ze svych nazoru stejne neustoupil a navic je mi strasne protivny ten styl, kterym pisete (nejen) o zenskych.

Ale presto jeste jednou:
1. pro me vede hranice mezi spatnymi a dobrymi matkami jinudy nez podle toho, zda daji dite do skolky ve dvou nebo trech letech
2. statni rozpocet a vubec hospodareni statu je zatizeno mnohem vic jinymi vecmi nez vysokymi vydaji v socialni oblasti. Nikomu by se dane zvysovat nemusely, kdyby stat nerozhazoval na opravdove kraviny (a skolky to teda rozhodne nejsou) a kdyby pri hospodareni s verejnymi penezi fungoval zdravy rozum.
20. 01. 2010 | 14:34

fafnir napsal(a):

iga
1 hranice opravdu vede jinudy,ale tohle mnohé napoví.Někdy pravda není jiná možnost,ale ta zpravidla nastává při nezodpovědnosti v životě(svobodné matky např.)
2 ano státní rozpočet krvácí z mnoha ran,a tato je jen jednou z mnoha.To však neznamená,že tato by se také neměla zavázat,samozřejmě se všemi ostatními.Konečně ,snad to znáte,je to předpoklad každého dobrého hospodaření"Halíře dělají talíře"
A ještě jednou,po třetí.Školky nikdo nenapadá,je to výchovné nebo rozvojové zařízení chcete li,na rozdíl od jeslí,to je odkládačka.Spor můžeme maximálně vést o věku,ale to, myslím, je silně individuální záležitost.
Letitá zkušenost praví 3 - 4 roky,někdo 2-3 roky.
20. 01. 2010 | 16:20

iga napsal(a):

fanfire

no vidite, my si budem nakonec notovat.
V bode 1. ta napoveda muze byt stejne zavadejici jako predpoklad, ze matka, ktera je s ditetem doma spoustu let, je dobra matka. To taky nemusi byt pravda, ze...
2. mela by se urcite zavazat, tak jako vsechny ostatni, ovsem tady zalezi na poradi. Nejprve velke otevrene rany a zivot ohrozijici zraneni a mensi sramy a plastickr operace az nakonec.
3. tady neni spor. Dite, ktere je samostatne, chodi samo na nocnik, obleka se a svleka, samo se naji a citove je zrale na skolku muze byt uz dvoulete (napriklad moje nejstarsi dcera), vetsinou je trilete, pokud neni postizene je vzdycky ctyrlete nikdy vsak rocni.
20. 01. 2010 | 19:12

Allah Rasoul napsal(a):

Ženám, které dávají kariéře přednost před dětmi je třeba dle Sůry 4 domluvit holí.
Je to i v jejich zájmu, ta kariéra za to totiž nestojí, jak se na stará kolena přesvědčí a navíc madam Curie, dvojnásobná mositelka Nobelovy ceny měla dvě děti.
23. 01. 2010 | 16:53

RA napsal(a):

jesle jsou týráním dětí ! Takhle malé děti mají být u maminky. Jesle jsou přežitek komunistické stádní výchovy.
23. 01. 2010 | 16:53

Iva napsal(a):

Pred dvema tydny mi bylo tricet. Ano, do ditete se presto nehrnu, ale mit ho chci. Jen si napred chci dodelat doktorat a taky si trosku nasetrit. Bez toho, ze by zena pred materskou pracovala na plny uvazek (ja mam za sebou 2,5 roku pred doktoratem), je materska a rodicovske davky tak male, ze si to nikdo z nas nemuze dovolit.

Presto ale jsem neskutecne vdecna, ze narozdil od mych nemeckych, italskych a francouzskych znamych budu jednou moct (budu-li chtit a asi ano) zustat s deckem doma 3 roky.

Na druhou stranu ale jesle a skolky opravdu potrebujeme. Zrovna loni na me kamaradi cizinci koukali s otevrenymi usty, kdyz jsem ve Stare Huti u Dobrise zavistive mozna celou minutu koukala na udrzovanou klasickou skolku. V Praze uz mame misto nich leda tak akupunkturni ordinace nebo podobne lepsi zalezitosti.

V tomhle ohledu neznam hloupejsi stat, nez je nas. Kdyz zeny zacaly po roce 1989 diky novych moznostem cestovani a kariery odsouvat materstvi, tak jakoby se nepocitalo s tim, ze jednou ty deti prece jen prijdou. Ale to jsme typicti my, nevidime si na konec vlastniho nosu. Stacilo se prece podivat na okolni zeme pred cca. 20 lety. Zenska nejpozdeji po tricitce dite chtit bude, alespon ve vetsine pripadu, muzu-li dle sveho okruhu znamych soudit.
23. 01. 2010 | 17:08

Iva napsal(a):

A jeste k jeslim a skolkam. Ja chodila do skolky az od 5 let a do nejake pate tridy nebyla moc schopna mezi deti v ZS zapadnout. Moje mladsi sestra chodila do skolky od 3 a nikdy s tim problem nemela, i kdyz musim priznat, ze byla daleko casteji nemocna.

Co se socializace tyce, tak skolky od veci podle me nejsou.

Docela nasim maminkam zavidim, ze se o ne stat staral tak dobre.
23. 01. 2010 | 17:13

Iva napsal(a):

A zcela na zaver: soukroma skolka, kterou tady nekteri doporucuji, stoji cca. 25 000 mesicne. Poradte mi, kde mam pri svych 17 000 cisteho mesicne (to je plat, ne penize z doktoratu - ty jsou samozrejme znacne nizsi) na neco takoveho nasetrit?

Znam jednu takovou na Praze 4, kam jsem pred cca. 2 lety nakoukla oknem. Na parapetu stala zehlicka (ne, opravdu nevim, co tam delala), kabel visel dolu, kolem toho se batolili deti s hrackami, ucitelku/vychovatelku v mistnosti nevidet. Vlastne se divim, ze se nejakemu tomu decku neco nestalo. A za to dat 25 000? Dekuju, nechci.
23. 01. 2010 | 17:19

Oldis napsal(a):

Pani Stehlikova, na jesle kaslu, je mi tricet a uz ted vim ze deti mit nebudu, privest na svet cloveka bez moznosti ho informovat o tom jak to tu chodi(pekne na ho.no) a bez jeho vyslovneho souhlasu si proste netroufnu, prijde mi to vuci diteti sobecke.
23. 01. 2010 | 17:38

pepina napsal(a):

Zajděte za panem Kocábem a zeptejtese ho,jak je možné,že se tak dobře rozmnožuje menšina o kterou se tak dobře stará,protože jim to jde i bez jeslí a školek
23. 01. 2010 | 17:48

Milan napsal(a):

Pí.Stehlíková,kde pořád berete tu drzost,vnucovat nám své ubohosti?Jestli to ještě nevíte,tak víc než polovina národa vás nenávidí! Choďte raději kanálama.
23. 01. 2010 | 17:52

Britt napsal(a):

Porodnost se nezvýší především díky nulovému sociálnímu zázemí mladých lidí. Bez lichvářských půjček nemají šanci získat bydlení. Přivést dítě do této prohnilé společnosti, je přinejmenším nerozum.
23. 01. 2010 | 17:53

Tony napsal(a):

Dejte děti do jeslí a ono vás strčí do domova důchodců a bude si jezdit pro váš důchod, co si vychováte, to budete mít. Buď se postaráte dobře o dítě a možná na vás bude jednou hodné a slušné, strčte dítě do jeslí a máte minimální šanci :-). Jednou Vám všem vyčte, že jste na něj neměli čas, je to každého svobodná volba, já obětoval část kariéry a jsem spokojený
23. 01. 2010 | 17:55

Marek napsal(a):

Iva:
Nečetl jsem všechny komentáře takže neznám Vaši konkrétní situaci, pokud jste ji dříve popsala. Je mi ale divné, že se při rozhodování o tom mít ve 30 letech dítě (první, a možná asi jen jedno?) chcete řídit hlediskem sociálních dávek (?). S kým to dítě budete mít - je taky na dávkách? K čemu Vám je Vám pak doktorát? To musí být skutečně vzdělaní lidé sociální případy? Nechápu. Neměl by otec dítěte matku živit do tří let věku? Aby s nimi pokud možno byla doma? Jinak chápu že třeba jen do dvou let, ale nechápu proč by většina či značná část žen měla nechat svoje malé dítě nějaké jiné ženě aby se o ně starala. To přece znamená jediné - že se bude starat méně než by měla. A navíc to nebude matka. Jesle měly být podle mě zcela výjimečné řešení, když žena skutečně nemá jinou možnost.
Nebo nám tím vlastně značná část žen říká - budu mít dítě jen když se o něj nebudu muset moc starat, protože pracovat je pro mě důležitější? Pak bych se nedivil tomu co říká Allah Rasoul.
23. 01. 2010 | 17:55

Helena napsal(a):

Mám sice náročnou práci, ale dobře placenou. Na ženu a kraj, ve kterém žiji velmi dobře placenou. Když půjdu na mateřskou, tak se mi sníží a vzdálí šance na profesní postup, ale to je asi ve většině zaměstnáních, který "hraje" na profesní růst. Proto chci jít jen na co nejkratší dobu. S tou výší mateřské si nebudu moci dovolit být doma tři roky. Kdyby fungovaly jesle, bylo by to jiné, dítě bych dala do jeslí a šla vydělávat peníze. Alespoň na částečný úvazek. To snad není nic špatného, stát by měl být naopak rád, že po něm nechci sociální dávky. Nikomu neberu názor, že by dítě do jeslí nedal, pokud má partnera, který vydělává dost na to, aby uživil rodinu, tak proč ne, já ale takové štěstí nemám, pracovat chci a musím, splácím úvěry, a také si nechci snížit životní úroveň. To mi nemůžete mít za zlé. Dnešní doba je taková, že se vše počítá na peníze a kariéru, společnost po r. 1989 je k takovému způsobu života vychovávaná. Zda je to dobře, to nevím. Jen chci závěrem poprosit, abyste nesoudili ženy (muže), které do práce chtějí co nejdříve, protože nevíte co je do ní žene.
23. 01. 2010 | 18:12

Eva napsal(a):

Také něco přidám. Mé děti chodily od dvou let do školky s jeslovou třídou /dnes 37 a 31 let/. Bylo to nutné, protože tehdy pro rodinu vydělávali oba rodiče. Nemyslím, že by to mým dětem nějak ublížilo, ale také jsem se jim hodně věnovala a oni to ví. Myslím, že v případě těch jeslí se vytváří problém hlavně u nás a sice ideologický. Prostě neplatit jesle, je na rodičích postarat se o děti, příp. jim zaplatit hlídání, či soukromé zařízení. Mám dojem, že rodiny, kde je matka s dobrou kvalifikací a vzděláním a jsou finančně zajištěni a bude chtít nastoupit do zaměstnání, tak si to vyřeší. Ale tam, kde příjem je nutný, tak se soukromé zařízení nezaplatí a žena přesto potřebuje pracovat. Nejsou slibované částečné úvazky, které by se hodily a ze všeho nejvíc mne vytočil návrh exministra Nečase, na hlídání do 4 dětí, ve věku do 7 let. Svého času si to vyzkoušela novinářka z MfD. A já si říkám, že snad pan exministr neviděl 4 děti, v tomto věku, pohromadě. Natož jim ještě k tomu chystat stravování! K nekvalifikované paní bych děti domů nedala. Třeba má sousedka žije teď v Itálii a holčičku dává do jeslí od několika měsíců, čož je podle mne příliš brzy. Ale, jak jsem zjistila, v řadě států EU jesle neřeší, jako komunistický výdobytek, jako u nás a peníze na to dají. Zato u nás si často přečtu, jak se peníze vyhazují, počínaje předraženými dálnicemi, nápady v dopravě, které mají být za miliardy a ani ministr je nechce podpořit atd. Ale pro ty děti, kde maminky by to uvítaly, je škoda peněz a vlastně se zdůvodní, že to bylo tak za Husákových dětí a to už teď ne. Ale ty Husákovy děti teď by měly právě mít děti, prože nemyslím, že jejich důchody /těch dnešních třicátníků/ spasí imigrační vlny. Vzniknou jim problémy další, které řeší už okolní svět.
23. 01. 2010 | 18:28

marcel napsal(a):

Vy, kteří jste proti dotacím jeslí a ženy, které chtějí jít po porodu brzy do zaměstnání chcete vzít holí, tak prvně přemýšlejte co píšete. To bysme taky mohli začít s tím, že: kdo kouří, pije, přejídá se, droguje, v autě jezdí nepřipoutaný, atd., tak si léčbu bude platit sám. Moje sestra byla v jeslích a nepozoruji na ní, že by byla nějaká narušená, víc trpěla na nemoci, ba naopak, spolužáci, které rodiče dali do školky v pěti letech, tak ty z toho byly vyjukaní tak, že se bály nás ostatních dětí ve třídě, počurávaly se, apod. Byly totiž zvyklé jen na své matky a max. sourozence jak přišly do většího kolektivu, tak čučely jak sůva z nudlí.
23. 01. 2010 | 18:32

Helena napsal(a):

Souhlasím s paní Evou. Vy ostatní, myslíte si, že bych si nechtěla užít mateřskou?? Ale prostě nemůžu, jedině, že by mateřská byla dvakrát tak vysoká. Potřebuji peníze a nemám v okolí babičky, které by mi dítě pohlídaly. A navíc, mít dítě u babičky je něco jiného než v jeslích, to se smí?? Mám pocit, že vše, co je z dob bolševika, je ze zásady špatně. Ale když se podívám na porodnost z dob komunismu a současné doby, tak myslím, že na tom sociální systém nebyl tak špatně a státní rozpočet tím také netrpěl. Buďte objektivní.
23. 01. 2010 | 18:46

schaba napsal(a):

Paní Stehlíková může po tom co předvedla co by ministryně tak akorát držet pysk.A školky?Pro ty co pracují zdarma(ty děti tolik nestojí,nelžete,dálnice jsou v česku 10krát dražší jak v Rakousku a to je tak se vším,zlodějna všude,jen aby bylo na cikány,lenošný poslance a jejich stotisícový platy,je to stejný šmejd.)
23. 01. 2010 | 20:10

jan napsal(a):

Hodně věcí bylo za komunistů špatné ale sociální systém byl jednoznačně lepší.Byla zaměstnanost a stát se staral o mladé rodiny. Výhodné půjčky, byty,jesle, školky, zájmová činnost. To vše je dnes pryč, podporují se jen kofolky a to jen proto, aby měli politici klid od EU. a když dochází rozkradené peníze tak se vymýšlí další tunely na peněženky občanů. Viz daně z nemovitostí, díky Kalouskovi a Janotovi někde stouply až 5 krát za posledních 5 let. Nebo návrhy na daň z auta.
Na školky každý politik kašle, ty nenabízí provizi.
24. 01. 2010 | 09:37

Jirka napsal(a):

No pokud o to jde Stehlíkové tak zřejmě nemluví o českých matkách. Pravděpodbně ji jde o jesle pro cikánské etnikum! Samozřejmě bezplatné aby si romské matky mohli odpočnout od celodenní dřiny!! České matky si tento problém už dávno vyřešily a nerodí víc dětí než jsou schopny vychovat!!!
24. 01. 2010 | 10:50

Evžen napsal(a):

že má v sobě ještě tolik drzosti ta drška negramotná stehlíková vystrkovat ten její ksicht a svoje pitomé názory, jdi si do ruska, tam mají problémi s populací a tam jim přednášej tz tvoje debilní nápady, hnuse !!!
24. 01. 2010 | 13:11

honza napsal(a):

Výborný článek. Myslím si, že stát, kraje, města obce mají zřízením jeslí a dostatečného počtu míst ve školkách a školách vytvářet možnosti. Když budu chtít, abych měl možnost např. jesle využívat. Pokud jesle nikdo chtít nebude, tak je mohu zrušit, jak se to běžně dělá.
Bohužel nyní o žádných jeslích ani školce bez dětí nevím, ale znám spoustu vrstevníků, kteří pro děti jesle hledají.
24. 01. 2010 | 18:13

copacabanga napsal(a):

To je problem, kam s ditetem.
Ale podivejte se na soudruzku Paroubkovou, ktera si tak moc prala mit dite. Kdyz ho ma, tak hleda chuvu, aby se mohla nerusene venovat sve kariere.
Vezmete si z ni priklad, matky ceske, zeny ceske.
24. 01. 2010 | 19:01

RA napsal(a):

paní Stehlíková je příkladem komunistického myšlení v kapitalistickém státě. Vymýšlí jesle a další komunistickou stádní výchovu dětí namísto toho, aby děti mohly co nejdéle vychovávat jejich matky v pokudmožno úplnné rodině. Paní Stehlíková nám sem stále přináší své poznatky z komunistického Kazachstánu , o které tady ovšem málokdo stojí, jak se potvrdilo ve volbách.
24. 01. 2010 | 21:15

V. napsal(a):

To jsou tedy většinou názory na zabití jak čtu, zřejmě jsou tady lidé "za vodou".. já jsem pro stanovisko pí Stehlíkové že jesle by byly opět potřeba, je to samozřejmě o penězích, být dlouhodobě doma se nedá utáhnout běžné náklady na bydlení, bohužel..a většina dětí v jeslích nijak nestrádá (osobní zkušenost, dřív byly jesle naprosto běžné) ovšem hledat dnes s malým dítětem práci je problém, natož na zkrácený úvazek, to už snad téměř neexistuje v ČR!
24. 01. 2010 | 22:26

Eva napsal(a):

Když se porozhlédnu po některých sousedních státech, kde ty jesle jsou, tak tam v minulosti komunisty neměli. Už jsem psala výše o Itálii. Zrovna v dalších evropských zemích jsou, třeba ve Skandinávii a jinde. Pochopím oponentní názor, že je to drahé, či nesouhlasný postoj k matce, či jiný názor. Ale to soustavné blábolení o komunistické výchově už zahoďte někam do záhrobí. Mne se to netýká, jen sleduji situaci, dcera si vychovávala děti sama, zrovna tak snacha. Ale připadá mi to někdy zde jako opak blouznění před padesáti lety. Mám dojem, že PR stratégové by mohli najít lepší a účinnější program, než to soustavné blábolení o komunistické výchově. A ten program tu budeme potřebovat, pokud nechceme vymírat.
24. 01. 2010 | 22:33

poťouchlík napsal(a):

Krásné paní Džamilo, ale nesmyslné.
Mělo by totiž platit staré dobré pravidlo:
Kdo na to má, tedy může si to dovolit, nechť děti dělá. Dle své ctěné libosti.
Kdo na to nemá, zůstane buď bezdětný, nebo se mu děti, pokud je neuživí odeberou a dají k adopci. Zájemců je dost.
Ale pozor, ten kdo děti nezodpovědně udělal, nechť platí státu alimenty nejméně do 18 let věku dítěte.
A hloupé řeči a nápady paní Džamily můžou skončit na smetišti dějin.
25. 01. 2010 | 12:34

ircas napsal(a):

Myslím, že Zdeněk Matějček se obrací v hrobě .... děti do 3 let patří do jeslí .... děti by si nikdy jesle nevybraly,chtějí být s mámou .... Školky pak ano, to už je od 3 let věc potřebná ...
28. 01. 2010 | 22:25

kolík napsal(a):

Patříte do špinavé pěny lidského odpadu, která se prodrala k moci. Přestaňte kazit zdejší vzduch ...
skvělý názor o této zr.dě.
29. 01. 2010 | 13:25

882911 napsal(a):

„Podle českých právních předpisů patří dítě do tří let do jeslí.“ Tahle věta paní Stehlíkové vytržená ze souvislostí se stala záminkou řadě účastníků diskuse pro honbu na čarodějnice. Škoda, že místo aby šli po krku paní Stehlíkové i sobě navzájem, nevěnují pozornost faktům uvedeným v článku: „Péče v jeslích je považována za zdravotní péči, a proto ji smějí vykonávat pouze zdravotní sestry.“ Zase jedna z nedokonalostí našich právních předpisů a peníze tiše odtékají do kanálů…
30. 01. 2010 | 21:59

Anette napsal(a):

Nestačím se divit, jaké jsou tady názory na jesle. Jednak si myslím, že soudit rodiče za to, že dají dvouleté dítě do jeslí, je trošku drzost, pokud neznáte okolnosti. Dále pak v některých případech je dětem v jeslích lépe než s matkou, která se dítěti plně nevěnuje a volí 3-4 letou variantu RD pro vlastní pohodlí. Já sama jsem si zvolila dvouletou variantu RD, z důvodu vyšší mateřské a dřívějšího nástupu do zaměst. (podotýkám jsem řadová zaměstankyně-nikoliv manažerka), jelikož splácím byt, jsme 4-člená rodina a přítel má průměrný plat, který by nás neuživil. Nyní jsem v situaci, kdy mám dát své dvouleté dítě do jeslí, vůbec mi z toho není dobře, a předpokládám, že to budu zvládat citově hůř než dítě samotné, které miluje kolektiv dětí. ALe na druhou stranu si nemyslím, že by to byl prohřešek, který mohou někteří přirovnávat k domově důchodců a podobně. Já osobně budu v práci do 15h. a potom bych se chtěla věnovat dítěti, aby se úplně nepřetrhaly vazby. Myslím si, že pokud se zapojí celá rodina a dítě není odkázané jen na cizí péči, tak je to v pořádku. Prosím nesuďte ostatní, ono nikde není psáno, že v těch domovech důchodců neskončíte ti, kteří zůstanete s dítětem do 5 let doma. Myslím, že především záleží na výchově a na citlivém přístupu!
22. 02. 2010 | 12:26

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 00:50

xiha napsal(a):

Abych řekla pravdu, tak jesle mě až tak nepálí. Nevím, kam jste přišli na to, že dítě jde automaticky do školky, pokud mu jsou tři roky.
Mně u zápisu sdělili, že synka vezmou až následující školní rok a já si mám nějak poradit. Tj. mám dát výpověď - patrně, nebo si něco najít.
I takové jsou současné možnosti a každá obec si určuje svá pravidla hry, a tak preferuje ze zákona (to chápu) děti předškolní, dále děti čtyřleté a matky, které se mají vrátit do práce po RD jsou až ve třetí kategorii. Já si mohu položit otázku, k čemu MŠ slouží, zda je to baby-sitting a nebo byl jejich smysl umožnit návrat maminkám do práce.
A můžeme se ptát, proč je ta zákonná povinnost pro předškolní děti - odpověď je jasná, romské děti neznaly pastelky, tužky a neměly základní hygienické návyky. Trochu se v tom zákoně zapomnělo na proplácení stravného, takže romské děti stejně do MŠ nechodí. Nu, nějak to musíme vydržet, další dítě už mít nebudu, ale tenhle stát - to je síla.
03. 04. 2010 | 02:12

JL 20 napsal(a):

Já budu reagovat na tento článek z té druhé strany...od minulého roku (srpen 2009) provozuji soukromé jesle a když jsem s tímto podnikatelským záměrem přišla,tak byly na jedné straně příznivci a i skeptici...Ted po 7 měsících provozu, jsem moc ráda,že jem do jesliček šla a nejen mě to uspokojuje profesně,ale i reakce rodičů je skvělá a hlavně mě překvapuje,co jsou děti v tak malém věku 1-3roky schopné dělat a jak reagovat...není pravda ta,že soukromé jesle jsou několikanásobně dražší,protože já nabízím takový výběr docházky,kterou rodiče chtějí jak časově tak finančně a navíc jsem více flexibilní a rodič si opravdu vybere to co chce a mé jesličky jsou více rodinné..je pravda, že zpočátku jsem byla v jesličkách od rána-do zavírací doby,ale když máte štěstí, jak já a seženete si personál podle svých představ.Hned od začátku jim řeknete svou vizi, jak to má fungovat,časem jde vše jak po másle a vy máte jen radost z reakcí dětí a rodičů...Já sama jsem matka 2 dětí už odrostlých a taky bych váhala jako každá matka, jestli dítě dát do jesliček nebo ne,ale pravda je( a to už čerpám ze zkušeností),že to co dětem dá pobyt v jesličkách,zejména soužití s jinýma dětma,sociální navyky,rozumové,pohybové atd jim nikdy pobyt jen v rodině nedá..hlavním důvodem je to,že děti se chovají v přítomnosti rodičů vždycky úplně jinak..opravdu!!!...a jak píše jedna maminka,že soudit druhou maminku za to,že dítě dala do jeslí, je takovej společenskej předsudek,protože jsou matky a matky a né vždycky ty ,které jsou celou mateřskou s dítětem doma se dítěti věnují 100%,(některé ze svého okolí jsem znala).Spíše je to opačně.A jestliže jsou profesně oba rodiče zaměstnáni,tak zrovna jesličky jsou ta nejlepší forma,je zde o děti postaráno po všech stránkách a vše je pod kontrolou příslušných orgánů.Nebo si myslíte,že některé to hlídání jak se ted preferuje přes inzerát,agentury je lepší a levnější??? No nevím jesli bych svěřila své dítě nějaké studentce, o které skoro nic nevím asi ne ,ale to nechci zavrhovat všechny,kteří tuto službu dělají....PS:opravdu jsem moc ráda,že jsem si jesličky otevřela,ted plánuji k tomu ještě školku a možná i ještě jedny jesličky... s pozdravem JL
03. 04. 2010 | 15:24

Martina napsal(a):

Po přečtení uvedeného článku a některých názorů na něj se přiznám, že mi to nedalo a musím též přispět svým názorem.
Já sama jsem do jeslí chodila od roka… moji rodiče neměli jinou možnost, dřív mateřská nebyla tak dlouhá a volitelná jako dnes. Musím říct, že nevidím o tom, že by mi jesle dali něco špatného.
Dneska jsem matkou 28 měsíční holčičky. Mateřskou dovolenou jsem si zvolila na 2 roky, s tím, že budeme mít druhé dítě a já zůstanu na dále doma. Bohužel příroda rozhodla jinak a druhé dítě momentálně mít nemůžu … no a co tedy teď?! Nastala situace, s kterou jsme nepočítali. Musím se vrátit do práce, ale co s dcerkou – babička má do důchodu daleko, do školky mi dcerku nevezmou, protože jí nejsou 3 roku, i když je samostatná, rok už chodí a spí bez plenky atd. Nic jiného nám tedy nezbývá než najít vhodné a hlavně ne příliš drahé jesle. Nakonec se nám to podařilo. Dcerka nastupuje od září do jeslí, moc se těší a já věřím, že jak ona, tak i já budeme spokojeni, a víte proč? Protože proto uděláme maximum. Chci, aby byla šťastná, já přece svoje dítě neopouštím, bude se jí nadále věnovat, milovat ji, hrát si s ní, číst pohádky před spaním…prostě dělat to co jsme dělali do teď… A aspoň bude mezi dětmi a nebude mít problém se začlenit do společnosti.
Jestli, ti co jsou toho názoru, že děti do jeslí nepatří, tak tedy poraďte matkám, které jsou v podobné situaci jako já, co mají dělat.
Já bych zase mohla říct, že matka, která si vezme mateřskou na 3 a 4 roky, si to asi po finanční stránce může dovolit nebo nechce dělat. Ale neříkám to, neodsuzuji, je to každého věc. Když už jednou naše vláda nastavila takto zvolitelnou mateřskou, měla k tomu vymyslet i vhodné řešení. Najdou se i takový, které nedají své děti vůbec do školky a hned šoupnou do školy…Uvědomte si, že nemáme na výběr...myslím především nás ženy… při výběrovém řízení slýcháme: „ jste mladá a časem budete mít děti; máte malé děti, kdo vám je bude hlídat, když budou nemocní nebo vyzvedávat ze školky, když budete muset zůstat v práci déle atd. ; a nakonec vám řeknou, že jste zase stará…“
13. 08. 2010 | 22:18

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:19

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 08:09

Katka napsal(a):

Nějak nemůžu pochopit, proč jsou Češi tak proti jeslím. Jejich argumenty, že je to komunistický přežitek je úsměvný, když se podíváte do západní Evropy, kde jsou jesle běžné, a komunismus tam nezažili. Tady si lidi nevidí na špičku nosu, dát dítě do jeslí je zločin, ale to, že dítě tatínka prakticky nevidí, protože pracuje od-nevidím-do-nevidím , aby rodinu uživil, že se 50% manželství rozvádí (ano, i kvůli nedostatku peněz a následným hádkám), to je asi v pořádku. Do 3 let pro dítě všechno, ale tím to končí, v předškolním věku už je času málo a ve školním ještě míň a pak otevřete výtisk metra a dočtete se, že čeští puberťáci v Evropě vedou co se týče zkušeností s alkoholem a drogami. Hmmm, zajímavé... přitom s drtivou většinou byly maminky doma aspoň do 3 let. Odpověď na to, v čem jsou české děti lepší než třeba francouzské nebo švédské, které do jeslí chodily, vám už nikdo nedá. Ani na to, z čeho budete platit třeba hypotéku, když v mládí jste doma s dětmi a kolem 50 let se zase celodenně staráte o nemohoucí rodiče, jak společnost očekává.
A argumenty o p.Matějčkovi si strčte za kloubouk, ten znal poměry v československých jeslích v 70. letech, ne dnes. Mimochodem, ke konci života taky doporučoval, aby rodiny měly aspoň 3 děti. Ehm, že si to nemůžete dovolit? Možná kdyby maminka s nimi nebyla tak dlouuuho doma, tak by to šlo... Podotýkám, že paní Džamilu, tedy její názory, jinak nemusím.
24. 09. 2010 | 12:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy