Od zítřka bude o jedno ministerstvo méně. Jaké rušení přijde po ministerstvu informatiky? Ministerstvo pro místní rozvoj? Ministerstvo dopravy? Část ministerstva školství a kultury?
V roce 2005 jsem se podílel na vzniku dokumentu, který uvažoval o restrukturalizaci centrálních úřadů. V cílovém stavu nám vyšlo, že stačí pouze 9 ministrů.
Cílem navrhovaných úprav bylo:
1. Přizpůsobit strukturu požadavkům na moderní řízení státu
2. Odstranit všechny činnosti, které nejsou zapotřebí
3. Snížit nepřiměřené zásahy ústředních orgánů státní správy do života občanů i samospráv
4. Zvláště pečlivě vymezit kompetence ministerstev ve vztahu k regionům
5. Snížit finanční náročnost na provoz
V posledních dvou letech v těchto zemích vyhrává v různých volbách pravice, ale jen o prsa. Naposledy o víkendu v regionálních volbách ve Španělsku. Tak jak to známe od nás, výsledky byly těsné. Dvě nejsilnější strany dopadly takto: Partito Popular (Strana lidová - středopravého charakteru- PP) obdržela 7.909.939 hlasů (35,64%) a Partito Socialista Obrero Espanol (Socialistická dělnická strana - PSOE) získala 7.752.635 hlasů (34,94%).
Povolební prohlášení jsou úsměvné, ale tradiční. Mariano Rajoy tvrdí že: „Pro PP to jsou nejlepší výsledky v historii“ a José Luis Rodríguez Zapatero zase že: „PSOE je s výsledky vyjma Madridu spokojená“.
Nyní závisí na povolebních vyjednáváních a na, pro nás specifických, nacionalistických stranách. Každopádně je dnes jisté, že mapa Španělska po regionálních volbách více zmodrá. Zde se můžete podívat na grafické vyjádření.
Již delší dobu se s kolegy věnuji problematice byrokracie. Na první pohled nudné téma. Jsem poslední generace, která dělala v roce 1989 povinně z marxismu-leninismu přijímací zkoušku na vysokou školu. Člověk měl naučené takové ty klasické fráze, které měli naučené i zkoušející. Čistě formální záležitost. Jak to souvisí s byrokracií?