Včera jsem v pražském hotelu Jalta diskutoval na téma „Připravenost ČR na elektronickou správu“. Podobných diskuzí proběhlo za posledních deset let mnoho. Moc toho nevyřeší. Všichni zúčastnění jsou totiž téměř ve shodě. Ve shodě v tom, že víme co chceme, ale ne vždy se daří přizpůsobit procesy ve státní správě, tak aby byly jednoduché, moderní a efektivní. Diskuze se účastnili zástupci ministerstev, podnikatelů a dodavatelů. Dva zahraniční účastníci popsali zkušenosti z Rakouska a Dubaje.
Dubajský příklad mě zaujal. V Dubaji se vládnoucí král v roce 2002 rozhodl, že 90% agend státních služeb bude do roku 2007 elektronických. A tak se stalo. Tento příklad není rozhodně přenositelný do ČR, ale vystihuje to, co dle mého názoru chybí: Vize státu v oblasti eGovernmentu a silná vůle a mandát ji prosadit.
Další informace naleznete ZDE:
Na fotce je kolega Jaroslav Popílek, který včera prezentoval pohled eStat.cz na základní registry a na ně navázané registry ve zdravotnictví. V diskuzi, která následovala po předvedených prezentacích se účastníci semináře shodli, že ochranu soukromí a citlivých osobních údajů v základních registrech a ani na ně navázaných odvětvových registrech nelze zajistit bez moderního pojetí elektronické identity, tedy identity založené na základním a z něj odvozených identifikátorech.
Mirek Topolánek měl na Ideové konferenci ODS v Hradci pozoruhodný projev. Chtěl po svých spolustranících aby začali připravovat vize a koncepce ne pro tuto, ale pro příští vládu. Ta by měla zajistit vyrovnané rozpočty do roku 2014, a zvýšit životní úroveň obyvatel ČR na úroveň 10 nejlepších zemí EU.
Včera se uskutečnil historicky první zápas v plážovém tenisu v ČR v krásném beach areálu u Poděbrad (B.V.C. Žraloci). Několikanásobní mistři ČR v plážovém volejbalu Josef a Petr Benešovi hráli proti mistrům ČR v plážovém tenisu. Odehráli jsme tři zápasy, které tentokrát dopadly ve prospěch (2:1) bratrů Benešů.
José Ángel Gurría Treviño narozen 8. května 1950 v Tampico, Mexiko je ekonomem, který má za sebou 33 letou významnou kariéru ve veřejné správě. V současné době je poradcem nebo členem představenstva několika soukromých společností multilaterálních institucí a neziskových organizací zaměřených na rozvoj, mezinárodní finance a globalizaci.
Jako ministr financí a veřejného úvěru (01/1998 - 12/2000) byl prvním mexickým ministrem financí v historii, který ochránil hospodářství od spekulativních tlaků a měnové krize. Mluví španělsky, francozsky, anglicky, portugalsky, italsky a domluví se německy. Generálním tajemníkem OECD je od června 2006.
Dnes se vyhlašovaly výsledky dalšího ročníku středoškolské soutěže v experimentální chemii "O pohár Becario“. Becario v České republice podporuje technickou vzdělanost a středoškolská soutěž organizuje s Národním centrem pro mladé chemiky, VŠCHT Praha.
Právě teď se Mirek Topolánek účastní setkání, které organizuje naše iniciativa eStat.cz. V průběhu dneška připravíme více podkladů, fotografií a video reportáž.
Tak jsem před pár dny sliboval dnes zveřejníme novou verzi dokumentu restrukturalizace uspořádání ministerstev. Dokument dnes představíme na setkání s předsedou vlády Mirkem Topolánkem. Chceme ho v tomto roce postoupit nejdříve odborné a následně veřejné diskuzi. Proto jsme ho rozeslali předsedům všech politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Dostal ho tedy Martin Bursík, Jiří Čunek, Vojtěch Filip, Jiří Paroubek a zmiňovaný Mirek Topolánek.
Sjezd KDU-ČSL potvrdil dvě teze. Jiří Čunek zůstává a program se nemění. Delegáti si vedle textu „Kdo jsme, my křesťanští demokraté“ schválili zastřešující dokument „Projekt 2020“, který obsahuje nové výzvy křesťanskodemokratické politiky ve střednědobém období. V tiskové zprávě se doslova uvádí: "Představené programové materiály se logicky nemohou věnovat všem ožehavým tématům dneška. A naším cílem nebylo měnit aktuální volební program. Ostatně, dnešní diskuze na sjezdu musí být v jistém ohledu naopak startovním výstřelem k tomu, abychom si definovali zřetelná stanoviska, která vymezí pozici křesťansko-demokratické strany na české politické scéně." Dokladem, že na sjezdu nebyla programová diskuze definitivně uzavřena, může být informace o tom, že odborná konference k tématu zemědělství a venkova chce KDU-ČSL uspořádat na podzim.
Druhé největší město Rakouska Štýrský Hradec přikazuje cestujícím veřejné dopravy přepnout telefon do tichého módu a zakazuje v městských tramvajích a autobusech telefonovat. Starosta Siegfried Nagl přiznal, že nové regulaci předcházely dlouhé diskuze a že se jedná spíše o doporučení, protože jedinou sankcí může být vyloučení „telefonisty“ z dopravy. Zpráva vyvolala v Rakousku velké množství reakcí. Některé iniciativy mluví o tom, že se jedná o omezení „práva na komunikaci“. Jiní zase říkají, že mají právo na klid.
Už se těším na prvního starostu u nás, který se tak bude chtít zviditelnit.
Včera si Pavel Bém zaplachtil na olympijském Lipně.
Do Senátu už nechci, prohlásil ekonom a neúspěšný kandidát na prezidenta ČR. Své důvody popsal pro Lidovky a Právo. Doslova řekl: "Velmi pečlivě jsem to zvážil, uvažoval jsem o tom, že bych kandidoval jako nezávislý senátor s podporou různých uskupení. Nakonec jsem se rozhodl, že mohu pomoci zemi víc tím, když bych zkusil něco nového, co by mohlo být velmi úspěšné, čemu se v anglosaském americkém světě říká think-tank, neboli nezisková nadstranická instituce, která působí tak, že sbírá a analyzuje nejlepší informace, a představuje je jak politikům, tak veřejnosti a inspiruje debaty."
Na konferenci v Římě jsem se loni 24. 3. setkal s vítězem posledních italských voleb Silviem Berlusconim. Jednalo se o konferenci, která se konala u příležitosti 50. výročí podepsání tzv. Římských smluv, které se účastnili významní politici z celé EU včetně předsedy Evropské komise. Berlusconi přišel do sálu italského Senátu v polovině jednání a využil tak příležitosti, aby si ho každý všiml. Po jednání se u něho vytvořila skupina, se kterou vydržel diskutovat ještě dlouho po ukončení konference.
Je pravdou, že vypadá o hodně mladší. A je také pravdou, že ani na "živo" není moc poznat, že podstoupil plastické úpravy obličeje. Z jeho vystupování jsem měl pocit, že je rád středem pozornosti a že dokáže vysvětlit cokoliv. Což je asi jeden z důvodů, proč vyhrál volby s takovým odstupem od konkurence. Každopádně má šanci změnit šílenou italskou statistiku. Bude 63. premiérem za posledních 62 let.
Ekonom a neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Švejnar zvažuje kandidaturu do Senátu. V pořadu Pressklub rozhlasové stanice Frekvence 1 v dnes řekl, že nabídka kandidovat přišla "z celého spektra stran", pokud by se ji ale rozhodl přijmout, do senátních voleb by šel jako nezávislý.
Kolega z blogu aktualne.cz Karel Nešpor popsal ve svém příspěvku v sobotu Výhody a nevýhody notebooku. V komentáři jsem glosoval, že by téma šlo rozvést minimálně do dvou rovin. Jednou je otázka závislosti na on-line prostředí a druhou je hodnota osobních informací v přenosných zařízeních. Na otázku závislosti si netroufám, určitě existují v tomto směru konkrétní výzkumy. Co se týče hodnoty osobních informací, tak jsem našel zajímavá čísla.
Včera byla v Paříži ve světoznámé Invalidovně zahájena výstava Francie a Československo 1914 – 1945 s podtitulem Léta nadějí, zmaru a bojů na společných frontách. Výstava mapuje československo francouzské vztahy v době, kdy Francie přispěla zásadní měrou ke vzniku Československé republiky, ale i v době, kdy přispěla měrou nemenší k jejímu zániku. Přesto v obou historických etapách umírali českoslovenští vojáci jak za svoji vlast, tak za Francii. Na fotce dne je "Mobilisační rozkaz" ze 17. listopadu 1939.
Po dvou letech jsme v eStat.cz zpracovali novou verzi dokumentu, který má sice komplikovaný název, ale zatím jsme nenašli lepší. Jmenuje se „Návrh restrukturalizace uspořádání ministerstev a dalších ústředních orgánů státní správy pro zefektivnění vrcholového řízení státu.“
New York a Atlanta jsou nejvytíženější letiště východního pobřeží. S ohledem na počasí na Floridě jsem nestihl spojení do Prahy. A právě na letišti v Atlantě teď čekám na další spoj do Evropy. Co mě překvapilo, tak to byl počet amerických vojáků, kteří také čekali na své spoje domů po celých Spojených státech. Hned u východu jsou přepážky s nápisem "Support Our Troops (podpora našim jednotkám)". Dobrovolníci na nich poskytují informační servis pro vojáky.
Jestli v akademickém světě existují pojmy jako Harvard, Cambridge a Oxford, tak v tenisovém světě tomu odpovídá Bollettieri Tennis Academy. Nick Bolletieri (životopis) založil v roce 1978 na Floridě "továrnu" na výrobu tenistů na Floridě. Akademie "vyprodukovala" hráče a hráčky jako: A. Agassi, A. Kurnikovová, M. Šarapovová, T. Haas a další. V akademii dodnes trénuje N. Vaidišová. S Janem Píseckým (na fotce vpravo) se kterým v těchto dnech zahajujeme sezónu plážového tenisu v rámci Sony Ericsson Open, jsme měli včera možnost s Nickem hovořit. Bezesporu zajímavý člověk.
V české veřejnosti přežívají dva z velmi nesprávných mýtů o státní správě.
Státní správa a „úřednictvo“ je nesprávně vnímáno jako součást a „prodloužená ruka“ právě vládnoucí politické reprezentace. To je mimořádně škodlivé, protože to má paradoxní zpětný efekt v tom, že mnohdy právě tak se státní správa skutečně chová. Státní správa by měla být co možná nejvíce odpolitizována a politickou roli by měly hrát pouze jednotlivé osoby v čele konkrétních orgánů ústřední státní správy. Tato velmi nezdravá situace částečně přetrvává a souvisí zcela jistě s tím, že se nepodařilo důsledně připravit s seriozně projednat objektivní „zákon o státní službě“.