Minulý týden jsem společně se senátorem Richardem Svobodou předložil do Senátu zákon na zrušení koncesionářských poplatků České televize a rozhlasu. To, že vyvolám poprask jsem tak trochu čekal. Nečekal jsem ale, tak velkou diskuzi pod článkem na tomto blogu. Přečetlo si ho cca 500 čtenářů (unikátních návštěvníků) a vyvolal stovku reakcí. Byl jsem dokonce nařčen, že jsem přestal diskutovat. Tak si dovolím popsat koncentrovaně cíle uvedeného návrhu.
Cílem navrhovaných změn není snížení objemu finančních prostředků na financování tzv. „veřejné služby“.
Rozhlasové a televizní poplatky mají svůj prapůvod v koncesionářském poplatku, který byl do českého prostředí zaveden v roce 1923 zákonem o telegrafech na jehož základě bylo vydáno vládní nařízení, které určilo podmínky pro zřizování, udržování a provoz telegrafů. Tehdy si stát osvojoval veškerou moc nad oblastí telegrafního vysílání a to nejen nad samotným aktivním vysíláním, ale také nad příjmem telegrafního signálu. Občané si tak mohli požádat o koncesi – zvláštní ústupek, přiznání práva na jehož základě mohli používat rozhlasový přijímač.
Historie se opakuje. Po vyrovnaných volbách jsme v roce 2006 uspořádali diskusním fórum v Senátu „Svobodné volby nebo úřednická vláda?“ Na něm zaznělo množství příspěvků pozvaných hostů, mezi nimiž byli například Přemysl Sobotka, Mirek Topolánek, Miroslav Kalousek, Martin Bursík, Vojtěch Filip, Zdeněk Jičínský nebo Jiří Pospíšil. Není na škodu si zrovna dnes zopakovat některé závěry.
Napříč obsahovým spektrem jednotlivých vystoupení bylo možno registrovat několik sjednocujících prvků, na nichž se zúčastnění řečníci shodli:
1) úřednická vláda je jen dočasné opatření pro řešení politické situace – krize. Úřednická vláda musí mít vždy jasný mandát a časové ohraničení (většinou do předčasných voleb), není však vládou plnohodnotnou
2) je zřejmé, že bez vlády oddělené od moci soudní a parlamentní neexistuje plnohodnotná demokracie, vláda vládne – parlament kontroluje. Jestliže dlouhodobě neexistuje způsob, který umožňuje efektivně ustavení třetího pilíře demokracie – vlády, je třeba tento systém změnit
3) všechny parlamentní strany musí hledat cestu, která pomůže odblokovat současnou patovou situaci snahou o nalezení kompromisu.
Po přečtení těchto řádků, je evidentní, že hlavně bod číslo dva zůstává dlouhodobě jedním z problematických bodů, které není politická reprezentace schopná společně změnit.
Více informací včetně fotogalerie naleznete na těchto stránkách.
Jiří Paroubek se stal staronovým předsedou ČSSD. Od delegátů sjezdu získal 74 procent hlasů, což je více, než při minulé volbě. Jméno nového předsedy bylo před hlasováním jasné, protože byl Paroubek jediným kandidátem. Otázkou tedy byla pouze podpora, kterou od účastníků sjezdu Paroubek získá. Ta se ani nepřiblížila výsledku z roku 2006, kdy Paroubek získal při volbě předsedy 92 procent hlasů. Oproti minulé volbě si ale Paroubek polepšil o 14 procent.
Dnes a zítra se v Senátu u příležitosti výročí deseti let od vstupu ČR do aliance a šedesáti let od jejího vzniku koná konference „Deset let od rozšíření NATO: Úspěchy, výzvy a vyhlídky“. Na konferenci vystoupili a vystoupí nejvyšší vládní a ústavní činitelé České republiky, generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer a dále například Václav Havel, Vaira Vike-Freiberga, Madeleine Albrightová a mnoho osobností, jež při rozšiřování Aliance sehrály klíčovou roli. Konference se dále zúčastní čelní představitelé vojenského velení Aliance, včetně vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě gen. Bantze Craddocka. Program konference naleznete ZDE.
Dnes se uskutečnilo setkání předsedy frakce EPP-ED (Evropská strana lidová - Evropští demokraté) Josepha Daula a Williama Hagua, bývalého lídra britské Konzervativní strany, její nynější poslanec a člen stínové vlády současného opoziční lídra Davida Camerona. Při setkání mu předal oznámení, ve kterém ho informuje, že britští konzervativci už po volbách nehodlají být součástí europarlamentního klubu EPP-ED. Skončí tak pětileté partnerství, které bylo komplikované hlavně v pojetí fungování unie. Část frakce reprezentovaná zkratkou EPP je především pro federální Evropu a přídomek ED byl štítem pro druhou část členů, kteří s federalistickým pojetím zásadně nesouhlasí.
Po přečtení rozhovoru s Janem Švejnarem, který vyšel v časopise Instinkt, jsem se musel zamyslet nad tím, zda žiji ve stejném světě jako pan profesor. Jan Švejnar v rozhovoru uvádí, že na provoz think-tanku, o jehož plánovaném vzniku hovoří již rok, potřebuje ročně 30 miliónů korun. Přičemž, aby zajistil jeho nezávislé financování potřebuje další jmění ve výši 300 miliónů korun. Zmíněné částky považuji na české poměry opravdu jako z říše snů.
Dnes ráno jsem tady na blogu měl příspěvek o sebevražedných náladách způsobených slunečního světla. Včera jsem byl v Paříži, kde přes poledne krásně svítilo sluníčko. Na nábřeží Seiny z toho měli lidi opravdu radost.
Přichází měsíce, které podle statistik v počtu sebevražd v České republice převyšují měsíce ostatní. Prý za to může nedostatek slunečního světla. Něco na tom bude. Mé manželce, která je ze Španělska, v zimě u nás vadí spíše tma než nízké teploty. Potvrzují to i tvrdá data. Nejvíce sebevražd je v severských zemích, my jsme někde uprostřed a nejméně potom na jihu. Není potom náhodné, že se deprese a špatná nálada projevují i na Facebooku, kde nedávno vznikla skupina, u které si nedovolím napsat její celý název.