Otevřený dopis poslancům
Praha, únor 2018
Vážené poslankyně a poslanci, obracím se na Vás s naléhavou žádostí ohledně jednání o změně zákona 65/2017, konkrétně o regulaci kouření ve vnitřních veřejných prostorách.
Je zřejmé, že jste pod velkým tlakem lobbistů tabákového průmyslu, aby se zákon znovu otevřel a nekuřácké prostory omezily. Z intenzivních reakcí výrobců cigaret je zřejmé, že se jedná o opravdu účinnou prevenci kouření a účinné opatření kontroly tabáku. Vede totiž k poklesu prodeje cigaret o několik procent a to ze tří důvodů:
1. někteří kuřáci přestali kouřit (byla to poslední kapka k jejich rozhodnutí) či se ke kouření nevrátili (zakouřená restaurace/bar je nejčastějším místem relapsu)
2. většina kuřáků omezila spotřebu cigaret (nemohou kouřit u stolu), navíc se kouří méně i doma (všimli si, že prostor bez zápachu je příjemný)
3. méně mladých kouřit začne (typická je první cigareta v baru, na diskotéce nebo v restauraci)
Příjem pohostinského průmyslu po zavedení ochrany před pasivním kouřením nikde na světě neklesl, také u nás většina populace nekouří a navštěvuje nyní restaurace dokonce víc (viz statistiky a průzkumy např. zde).
Pokud slyšíme alarmující zprávy o poklesu návštev nebo o zavíraných restauracích, je třeba vzít v úvahu jednak cenu piva, zejména rozdíl v supermarketu (od 7 Kč/0,5l) a v restauraci (kolem 30 i více Kč/0,5l), jednak zdroje takových zpráv. Například údaje o “zrušených hospodách” pocházejí především od Plzeňského Prazdroje a v souvislosti s tím, že za zrušené hospody považují ty, které jim ruší odběr jejich piva. Je třeba si uvědomit, že každý týden v ČR vznikne alespoň jeden nový pivovar, nyní je jich již kolem 500, viz např. zde
Ad argument svobody: svoboda dýchat čistý vzduch je jistě nadřazena svobodě kouřit. Každá restaurace (všechny jsou soukromé, neznám žádnou “státní”) musí splnit řadu podmínek, aby mohly fungovat. Díky tomu tam ale předpokládáme nezávadné jídlo, nezávadné pití a měl by to být i nezávadný vzduch. Zákon nikomu nezakazuje kouřit – jen ne tam, kde dýchají druzí. Naše svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého.
Pokud jde o zdraví, klesnou akutní srdeční příhody, a to zejména u lidí do 60 let. Zatím v období červen-září 2017 oproti stejnému období 2016 byl pokles hospitalizací v naší Všeobecné fakultní nemocnici o 13 % - ale toto číslo je jen číslo jedné pražské nemocnice a mohlo být ovlivněno jinými faktory, i když odpovídá předpokladům podle poklesu v jiných zemích. Abychom mohli vliv jak na hospitalizace pro akutní infarkty či astmatické záchvaty kvalifikovaně posoudit, museli bychom porovnat celý rok a celou ČR, tedy například celý rok 2016 s celým rokem 2018. To se týká i změn v prevalenci kouření či odvykání. Je to další důvod, proč je třeba s případnými změnami zákona počkat.
Je dobré připomenout, že restaurace či bary jsou také pracovištěm, a to i prostory “bez obsluhy” - patrně tam někdo např. bude uklízet.
Jediný, kdo by z návratu kouření do vnitřních veřejných prostor profitoval, by byli výrobci cigaret. Všichni ostatní bychom na to doplatili. Prosím, nenechte se tlačit k rozhodnutí, které by bylo proti svobodě dýchat čistý vzduch.
S pozdravem Eva Králíková
Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc.
předseda Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku