90. léta skončila, na řadě jsou historici

08. 01. 2013 | 13:00
Přečteno 5268 krát
1. ledna 2013 pro mě skončila v České republice 90. léta, resp. jeden z příběhů, který jim zde dal ráz a profil pro stránky budoucích učebnic dějepisu. Tehdy probíhající tzv. divoká privatizace státního majetku byla experimentem, který upřednostnil rychlost před férovostí, příp., jak se v oněch letech často opakovalo, zájmy ekonomů před zájmy právníků. Duchovní otec, iniciátor a nejvýraznější prosazovatel zmíněných přesunů, původně ministr financí, později premiér Václav Klaus se stal postupně nejen naprosto pragmatickým stranickým vůdcem, ale také bravurním demagogem a nakonec druhým prezidentem samostatné České republiky. Doslova majstrštykem jeho demagogických etud byla soustavná obhajoba zmíněné privatizace a marginalizace stinných, nebo lépe řečeno temných stránek celého procesu. Majetkové tunely, nikdy nevymožené a nakonec ze státního rozpočtu sanované bankovní úvěry, loupeže za bílého dne jako by v jeho interpretaci neexistovaly. Max. je s bohorovnou velkorysostí zahrnoval mezi tzv. „náklady privatizace“ a systematicky odsouval mimo veřejnou diskusi. Řadu let budoval vlastní legendu nejen teoretického ekonoma, ale také velkého kormidelníka české polistopadové společnosti.

1. ledna 2013, tedy několik týdnů před koncem svého prezidentského mandátu, využil práva, které mu svěřuje ústava a formou amnestie „svá“ 90. léta uzavřel. Podmínky amnestie, kterou v tento den vyhlásil, totiž nadefinoval tak, že řada opravdu velkých případů hospodářské kriminality pocházející právě z období divoké privatizace se definitivně uzavřela a zůstane nepotrestána. Za legální tak byly z vůle prezidenta Václava Klauze na poslední chvíli označeny i skutky, které by právním sítem standardního právního státu nikdy nemohly projít. To je pro občany naší země naprosto demoralizující.

Poslední amnestie prezidenta ČR vyvolává ve společnosti sílící odpor. Proti jejím podmínkám se v průzkumech veřejného mínění vyslovuje až 90% občanů. Uprostřed ekonomické krize a stále tvrdších redukčních kroků vlády se tomu nelze divit. Přesto se musím ptát: Copak bylo možné od Václava Klauze po dvou desetiletích jeho působení v české politice očekávat něco jiného? Mohl snad do svého příběhu napsat jinou poslední větu? Mohl snad nedokončit vlastní dílo?

Co říci k celé věci dále? Cynicky se téměř vnucuje parafráze: 90. léta skončila, zapomeňte! Rozhodně by ale neměli zapomenout historici. Vše zbývající mají totiž ve svých rukou.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

dobry den :)
08. 01. 2013 | 13:11

Sladký napsal(a):

Zase jedna nevzdělaná levicová hlupačka,že pravicoví, pronikavě inteligentní vysokoškoláci?
08. 01. 2013 | 13:12

Stará bába Zalabáková napsal(a):

Má pravdu předsedo!
08. 01. 2013 | 13:17

Drzá zrzka napsal(a):

Sladký

jste nějaký hořký. :-)
08. 01. 2013 | 13:20

TomášL napsal(a):

Přiznám se, paní autorko, že jsem se musel podívat, jak se ten Klaus píše... :-)
08. 01. 2013 | 13:22

šašek z Jihlavy napsal(a):

Vážená paní profesorko,
je dobře, když lidé vašeho formátu se takto veřejně vysloví. Patříte k těm nemnohým osobnostem našeho veřejného života, na které si (alespoň doufám)jen tak někdo netroufne, aniž by se v očích soudných lidí zcela nezdiskreditoval.
Díky za Váš postoj, pasovala jste se pro příští prezidentské volby do čela kandidátů/tek na tento, Klausem zle pošpiněný úřad. Je nejvyšší čas k jeho očistě.
08. 01. 2013 | 13:23

Anna napsal(a):

90. léta skončila, na řadě jsou historici
-----------

Na základě čeho takový optimismus???
08. 01. 2013 | 13:28

Podej pac, hafíku! napsal(a):

Sladký, ty jsi neuvěřitelný trouba. Ani ne levicový, ani ne pravicový, prostě jen trouba :-)
08. 01. 2013 | 13:30

Cech napsal(a):

Paní Evo děkuji to je nářez, to je něco co se ctí pouze květinou kterou Vám zasílám.
Naprosto špičková strojová logika, která nezná žádný úhybný manévr,prostě je to zdroják ve své prvopodobě,DĚKUJI.
08. 01. 2013 | 13:32

babočka napsal(a):

Pani Syková, pan Klaus je vysoce inteligentní a velmi předvídavý člověk. Zbojník Kájinek je národem milován a zbojník Klaus je národem proklínán. Slováci mají Jánošíka a my konečně Klause. U vás jako lékařky se dá předpokladat, že máte v hlavě i mozek. Takže nechápu, jak můžete podporovat komunisty. Vy asi tu jejich historii neznáte. A ČSSD je béčko komunistů, kteří je smetou z politické scény.
08. 01. 2013 | 13:34

Bavor napsal(a):

Opět se potvrzuje výrok Viktora Huga: Za každým velkým majetkem stojí velký zločin. Rotschildové a Rockefelerové také začínali jako lichváři a předek rodu Kennedyů byl gangster a pašerák alkoholu. Zkuste velké peníze vydělat poctivou prací!
08. 01. 2013 | 13:35

komisař Rex napsal(a):

Bavore

tak to se nepodaří.

Copak jste neslyšel tu pravdivou lidovou moudrost, že práce je poslední zoufalý pokus, jak přijít k penězům?
08. 01. 2013 | 13:37

Pazout napsal(a):

Klaus je od dob Gottwalda nejhorsi politik v ceskych zemich. Tolik hmotnych/moralnich skod nestihl nadelat nikdo jiny, a vsechno to dokazal zamaskovat do lacineho antievropskeho a nacionalistickeho populismu, kterym oblbl tu tupejsi cast naroda (i kdyz oni sami to tak jiste nevidi). Myslim ze vsem slusnym lidem se ulevi, az uz bude konecne pryc. Cesky narod si zaslouzi lepsi nez mit ve svem cele narcistickeho mafiana a putinovskeho lokaje
08. 01. 2013 | 13:55

resl napsal(a):

myslím, že když jste nebyla senátorka, ale ředitelka ÚEM, tak jste zloděje podporovala. Byl pozván i k vám do ústavu asi před pěti lety a nikdo jste se mu nedokázal vzepřít.
08. 01. 2013 | 13:59

Sladký napsal(a):

Podej pac,Hafíku.
Bavor: Když někdo prohlašuje, že se k bohatství dopracoval tvrdou a namáhavou prací zeptejte se ho,čí práce to byla.Jinak zdravím, rád Vás vidím (a rád čtu).
08. 01. 2013 | 14:08

TomášL napsal(a):

Bavore

A co tak zakladatel Facebooku nebo Googlu? Dle mého názoru to jde, chce to mít nevšední nápad. :-)
08. 01. 2013 | 14:14

Analytik napsal(a):

Toto ještě není úplný konec Václava Klause!
Na jeho amnestii i na chilské pero historici za pár století zapomenou, takže ještě tu chybí nějaký pomník, který bude hlásat Jeho slávu po další tisíciletí.
Ideálním materiálem pro Klausův pomník se jeví kov titan. Je to příznačná volba, protože Václav Klaus byl Titánem své doby a jeho stopy v české ekonomice nebudou napraveny nejméně po příštích 100 let!
Tak Vaškovy oficiální podobizny šup za skříň a velikánův pomník na nějakou významnou pozici.
Třeba místo Hlavního nádraží.
08. 01. 2013 | 14:17

pane jo napsal(a):

paní profesorko nezávislá senátorko za ČSSD ,kopněte ještě silněji,budete v senátu odměněna potleskem ve stoje.Od vysoce inteligentních lidí s takovým rozhledem se to skutečně čekat nedá.
08. 01. 2013 | 14:17

šašek z Jihlavy napsal(a):

Domácí
Kauzy


Tajná zpráva: Česko zřejmě utopilo v Rusku miliardy
Petr Holub
12:16 | Dnes
Petr Holub
Komentáře:
Nejvyšší kontrolní úřad

Budova NKÚ. V trezoru tu leží výbušná zpráva o průšvihu státní exportní banky.Autor: Ludvík Hradilekvětší obrázek »

Insider - V čase přísných úspor a zvyšování daní ztrácí státní pokladna v dálných krajích na Východě pomalu, ale jistě sedm miliard korun.

Nejvyšší kontrolní úřad zdokumentoval, že Česká exportní banka poskytla firmám v zahraničí, zejména v Rusku, obří úvěry, ale neohlídala si dostatečně záruky a nemůže peníze vymoci zpět. Hrozí tedy, že ztrátu nakonec uhradí daňoví poplatníci.

Píše o tom v pondělním vydání deník Insider s tím, že případy jsou popsány v dosud tajné zprávě NKÚ.

Podle Insideru kontroloři mimo jiné doložili celkem devět případů, v nichž zahraniční příjemci české podpory nesplácejí úvěry v hodnotě zmíněných sedmi miliard.

Jako příklad uvádí deník případ miliardového úvěru společnosti Simbirskije strojmaterialy II z ruského Uljanovsku, která se zavázala, že při rozšíření sklárny Krasnyj Guljaj využije technologii od českého Sklostroje Turnov. Ruská sklárna stroje nakoupila, úvěr však nesplácela, a když banka začala hledat nástroje, jak peníze vymoci, ukázalo se, že uljanovští skláři sice podepsali zástavní smlouvu na pozemky a další nemovitosti, avšak zástava nebyla registrována v příslušném katastru, nenabyla tak právní moci, a banka tedy nemůže pozemky dlužníkům zabavit.

Zpráva uvádí dalších několik takových případů, které mají podobný scénář a kdy Češi nejspíš peníze nevymůžou.

Nejvyšší kontrolní úřad i exportní banka detailní informace o kontrole tají s odkazem na bankovní tajemství. Insider je však od úředníků podrobně obeznámených s vyšetřováním získal. Případ už také prověřuje protikorupční policejní útvar.
08. 01. 2013 | 14:27

J.K. napsal(a):

Paní Senátorko, co takhle odškodnit věřitele Union Banky, Stát si z Union banky večer vytáhl svoje peníze za cla, na ostatní věřitele zbylo sotva 20%. Zákon o odškodnění už jednou byl, vrátil ho ústavní soud s odůvodněním že je to přílepek k jinému zákonu. Jiné přílepky ale prošly 1000 x před tím i po tom. A ten zákon tentokrát jako samostatný už také nikdo neposlal..
Křivárna ze strany státu na každé úrovni
Prosím o odpověď
08. 01. 2013 | 14:30

franky napsal(a):

90tá léta jsou obdobím významných změn doprovázených celosvětově obrovskými přesuny majetku doprovázených prohlubující se finanční a hospodářskou krizí přecházející v současné době v globální hospodářskou a společenskou krizi. Transformace české ekonomiky neprobíhala izolovaně od vývoje ve světě a lze se oprávněně domnívat, že její další vývoj bude silně tímto světovým trendem ovlivněn. Žijeme v zemi, s nízkou a stále se zhoršující ekonomickou výkonností, v zemi s negativně orientovanou a stále se zhoršující vnitrospolečenskou kulturou. Pomineme-li jakýkoliv ideologický pohled na uvedený stav, je tento stav země výsledkem transformace české ekonomiky, přičemž tato transformace nebyla záležitostí jedince, ale mocenských skupin. Amnestií presidenta republiky, ať již v pozadí stojí kdokoli, či ať byla dělána s jakýmkoliv cílem, není existující problém společnosti vyřešen, ale naopak ještě dále vyhrocen formou dalšího zhoršení společenského klimatu. Možná startovací čára z pomyslného dna propadu se dále posunula. Devadesátá léta skončila, ale nepříznivé důsledky tehdy přijatých rozhodnutí nejen že přetrvávají, ale dále se prohlubují. Dokud transformací společnosti vzniklé mocenské elity neschopné (podívejme se z koho vznikly) efektivně ovládat tuto zemi ku prospěchu celé společnosti do té doby se prohlubování problémů nezastaví. Problémy etapy transformace ještě neskončily a protože stále narůstají jsou silně ovlivněny různými ideologickými a demagogickými pohledy. Myslím si, že na objektivní historický pohled si budeme muset ještě nějaký čas potkat.
08. 01. 2013 | 14:33

kokoshka napsal(a):

Sladky:
Smim se opruzovat,mate dalši misto na navštevu nebo je u vas doma tak nabito,podvodniku?
08. 01. 2013 | 14:44

zbcb napsal(a):

Průmysl dělá 39% HDP u nás.Německo 29,VB,Italy,Francie okolo 20 to je výsledek privatizace
08. 01. 2013 | 14:47

Mac napsal(a):

já myslím, že 90. léta ještě neskončila.

Amnestie pana prezidenta bude mít za následek serii žalob poškozených na český stát.
Šláfenberk se už nechal slyšet, že by je měl odškodnit stát
To teprve bude ta správná tečka za érou pana professorisima.

no, jak správně praví přítel jarpor: co klaus činí, dobře činí
08. 01. 2013 | 14:53

český maloměšťák napsal(a):

Historici se ale bohužel budou muset potýkat s prefabrikovanou realitou. Protože právě že verdikt soudu mohl přispět k objasnění mnoha věcí a jejich souvislostí.
To ale dělají i ve směru dob minulých.
Vzdálených - i těch méně vzdálenějších.

Mnoho z nich pak káže naprosté bludy. Například o tom, jak se čeští komunisté zmocnili institucí státu a privátních majetků...díky své iniciativě.
Přičemž šlo o následek handlu Západu se Stalinem.
Ve vztahu k tkzv, samotové revoluci pak popisují bajky o tom, jak byli jejich pohrobci odstaveni od moci - lidem.
Další nesmysl.
" Historikové" tak daleko pravdivěji umí popsat události v Číně...což je pradoxní.
Ale každý musí platit složenky. To je celkem pochopitelné.

Apropo :

http://www.financninoviny.cz/zpravy/generali-odkoupi-podil-ppf-zaplati-2-5-miliardy-eur/886027

V číně se soudruzi nemusejí za nic skrývat. Vystupují na veřejnosti a klidně mávají svýma stranickýma průkazkama. /konta mají samozřejmě venku/.

Btw - presidentem Lukoilu víte kdo je, že ?

Šalom.

Prej " historici".
Mudrlanti v bigotních médiích.
08. 01. 2013 | 15:03

inkvizitor napsal(a):

Zdravím všechny hlupáky, kteří si myslí, že potřebujeme k životu "pravici" či "levici" případně církve /můžete si vybrat/!
08. 01. 2013 | 15:20

kokoshka napsal(a):

Fakticky mne bavi že skoro každy diskuter(s vyjimkou malomeštaka nebo Řepy...)doufa že mu novy president zlevni rohliky nebo benzin,připadne každy veři že mu novy jaksepatři bude delat andelička stražnička a musi mu uspokojit tu furii ktera omylem(Klause,Havela nebo Putina)se nazyva zakonni manželkou-ješte abyste,važeni,požadali rovnou kouzelnou Aladinovou lampu ktera vam vyřeši vaši titerne problemky,hošanci!
08. 01. 2013 | 15:21

Al Jouda napsal(a):

Když nic jiného, tak paní senátorka svým článkem přispěla k utvrzení názoru, že ČSSD je volitelná strana !
08. 01. 2013 | 15:44

zemedelec napsal(a):

AI Jouda.
Než se udělá tečka,za 90letami,musí dosadit na všechny důležité místa svoje lidi,co nestihne zamést sám,aby to po něm uklidily.Na rozložení ODS se pracuje také,skutečně,aby po něm nezůstalo nic s čím by mohl být spojován.
08. 01. 2013 | 16:11

český maloměšťák napsal(a):

...a nakonec zjistí, že jim nezbývá než ta tvář.
Někteří si proto platí PR manažery a pěstují oboustranně výhodné styky s médii.
Tak se dá ta tvář změnit - někdy natrvalo. Navždy.
Říká se tomu pak historie a vyučuje se to naškolách.... nebo se o tom tlachá v médiích.
No a pak se někdo štrachá přes půl kontinentu a když se doštrachá a chce si prohlídnout nějakou tu vatikánskou památku...tak zjistí, že to nejde. A že teda dokonce už ani JP MOrgan s tím nechce nic mít.
Nezbývá tedy, než aby tam nahrnul love český knedlík.
08. 01. 2013 | 16:20

SuP napsal(a):

Už 115% občanů nesouhlasí s amnestií!
08. 01. 2013 | 17:34

Bijte je, nicte je, palte je.... napsal(a):

Co MUS? Uz se uzavrela? Nebo to uz do 90. pocitat nebudeme? Nebo o tom radsi nebudeme mluvit, neb v tom je CSSD namocena az po usi?
Po novem roce se nam snad zacla sirit virova pitomost.
08. 01. 2013 | 18:49

S.Š. napsal(a):

šašek z Jihlavy :
Ano, pane šašku, vzal jste mi to z úst.
08. 01. 2013 | 23:12

Anna napsal(a):

Mé obavy, že není těm dnům konec, zesílely včera po shlédnutí ve zprávách na ČT vyjádření Klause k amnestii. Klaus se zmínil o korupčnících, řekl: "Můžete se na mě spolehnout.", zmínil se o své další politické angažovanosti a řekl: "JEDEME DÁL."
09. 01. 2013 | 07:10

Kouba. napsal(a):

zbcd- těch 39% průmyslu u nás, tam máte asi započítány ty zahraniční automobilky, kde my děláme gastarbeitry u pásu. Bez těch automobilek vyrábíme co prosím.?
Mohl byste poradit??? Modelová situace, potkám cizince a on řekne ČEŠI, CO VY VLASTNĚ UMÍTE, KTERÉ JSOU VAŠE SVĚTOZNÁMÉ PODNIKY???
Všechny ostatní Evropské země mohou odpovědět čím jsou zajímavé, co mají a umějí.
U nás- zlodějští taxikáři a hospodští, holky na E 55, možná ještě to pivo je někde opravdu české, ale moc už také ne
09. 01. 2013 | 11:48

Anna napsal(a):

Kouba.

Český křišťál, cibulový porcelán, české klavíry a piána, civilní i vojenské letecká technika.... proč takto neodpovíte?

http://www.klimt-crystal.cz/cs/
http://www.crystal-bohemia.cz/
http://www.petrof.cz/
http://www.aero.cz/cs/
09. 01. 2013 | 12:47

Božena z Prahy napsal(a):

Jsem ráda, že jsem paní senátorce dala ve volbách svůj hlas, za její názory jí děkuji a ztotožňuji se s nimi. Kdyby kandidovala na prezidentku, vyřešila by moje dilema, koho volit. Snad příště!
20. 01. 2013 | 05:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy