O veřejnoprávních mediích
Konec konců, Radiožurnál mi dělá kulisu k nehlučným domácím pracím a filmy na České televizi nejsou přerušovány reklamami. Před několika lety, bylo to už po smrti manželky, mi v rozhlase stále více hýbal žlučí pořad Martiny Kociánové Kupředu do minulosti. Mnohému z toho žena v posledním roce života skálopevně věřila a kritické myšlení se jí asi přesunulo do druhého mozku ve střevech, o kterém ví jen zasvěcení psychosomatici. To jsem ještě nevěděl, že sisyfovci dostali od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání zdůvodnění, proč Český rozhlas tento seriál vysílá, a Rada na seriálu nenalezla nic závadného. Tak se jí za to odměnili udělením Bludného balvanu za rok 2015. Pomohlo to, seriál už nepokračoval. Martina Kociánová si založila stejnojmenný web a její fanoušci se vždy těší, čím je potěší. Když jsem ve stejnou dobu slyšel pořad, kde byl hostem Mgr. Kloud se svými masážemi a ve stejnou dobu v pořadu „Host do domu“ vystoupil se svou tradiční čínskou medicínou a čaji MUDr. Petr Hoffmann, už jsem to nevydržel a napsal stejné Radě stížnost. Vytřela si se mnou zadek stejnou odpovědí. Ale musím uznat, že výše uvedené výtečníky jsem už v rádiu nezaslechl.
Říká se, že někoho vyhodíš dveřmi a on vleze zpět oknem. Tak se nenápadně ve veřejnoprávním rádiu a televizi objevují alternativní (celostní, holističtí) lékaři, psychosomatici a fyzioterapeuti se svými komentáři k událostem, či jsou s nimi vedeny hodinové rozhovory.
Doporučuji manuál k lustraci přizvaných odborníků z oblasti medicíny:
1. Stačí zadat jeho jméno do jakéhokoli vyhledávače, zda není veden jako holistický (celostní, alternativní) lékař.
2. Neocenitelnou službu udělá prověřit si odborníka na webových stránkách Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb zadáním jeho jména. Pokud pracuje ve zdravotnickém zařízení, tak jeho název nebo IČO.
3. Ověřit si, zda o něm není zmínka na internetové televizi hnutí New Age Cesty k sobě. Může tam s ním být natočeno video, či otištěny jeho články. Je to výraz toho, že „patří k nám“.
4. Na webu sisyfovců si ověřit, zda mu kdy byl udělen Bludný balvan. Pokud ano, přečíst si zdůvodnění.
5. Na webu felicius.cz je oddíl Osobnosti. Ověřit si, zda tam dotyčná osoba není vedena. Byla to agentura, která pořádala ezoterické festivaly, ale přejmenovala se a pořádá je dál.
6. Archivovat programy seminářů ezoterických festivalů a různých festivalů zdravého životního stylu a zdravé výživy, zda na nich dotyční nevystoupili se svými referáty.
Něco o skutečných zdravotnických zařízeních: Rozumějte tomu tak, že tato jsou zřizována na základě rozhodnutí odboru zdravotnictví krajských úřadů, v Praze magistrátu. Pak následně po předložení rozhodnutí obdrží IČO a mohou se rozhodnout, zda budou pracovat jen za přímé platby a všechny ceny jsou tržní, či se účastní výběrového řízení jako smluvní zařízení zdravotních pojišťoven. V druhém případě od VZP obdrží osmimístné číslo. První dvě čísla identifikují okresní pojišťovnu, následující trojmístné identifikuje zařízení (nemocnici, „soukromou“ ordinaci, či ordinace ostatní) a poslední trojčíslo lékaře, protože jich v zařízeních může pracovat více. V uvozovkách slovo soukromý znamená, že dotyčný lékař pouze vlastní zařízení ordinace, někdy i prostory ordinace, výjimečně celý dům. Jinak pracuje jako pseudozaměstnanec zdravotní pojišťovny, která mu diktuje hrazené ceny a proplácí je bez ohledu na náklady. V případě praktických lékařů kapitaci, u stomatologů za jednu hrazenou zubní výplň všem stejně, bez ohledu na kvalitu. Kam to pak může vést! Pokud odborník neprokáže, že je zaměstnancem či majitelem skutečného zdravotnického zařízení zřízeného odborem zdravotnictví, vyprovodit ho k východu. Jde mu jen o to, být slyšen v rádiu, či se mihnout na obrazovce a získat důvěryhodnost. Zdravotnická zařízení nelze zřizovat jako živnost na živnostenském úřadě. Leda jako poradenství v oblasti zdravotnictví a zamaskovat ho jako zdravotnická zařízení. Viz kauza Aktip a mnohá, na které se ještě nepřišlo. Skutečná zdravotnická zařízení by měla mít své logo, jehož zneužití by bylo velmi přísně trestáno. Někde by bylo ještě jedno a oznamovalo by, že zařízení má smlouvu minimálně s jednou zdravotní pojišťovnou, aby se při placení lidé nedivili. Pacienti by neomylně věděli, kam jdou. Musela by ale k tomu být vůle. Někdo může namítnout, že rádio či televize osloví nepracujícího důchodce. Ale důchody jsou tak malé, že odborníci se snaží pracovat do doby, kdy ještě udrží moč a pero.
Pravděpodobně se mé doporučení do Českého rozhlasu či televize nedostane. Ale snad inspiruje někoho, kdo to v mediích prosadí a získá ocenění za svou chytrou hlavu.