O volbách
Znepokojivá je v komunálních volbách účast pouze 46 % voličů. V mnoha obcích na radnicích zůstalo s malými obměnami stejné zastupitelstvo a staronový starosta hrdě prohlašuje, že byl zvolen z vůle občanů a je to výrazem spokojenosti s jeho prací i když získal hlasy jen do 15 % voličů zapsaných v seznamu. Mluvím-li s lidmi, co k volbám nešli, říkají, že je zbytečné k nim jít, stejně se nic nezmění. Částečně jim dávám za pravdu. Stále stejné vítězné koalice vymyslely systém jak deaktivovat nespokojence a aktivovat své voliče. Proto ta nízká účast.
Vystává proto otázka, dá-li se co změnit. Jistěže dá. Je to přímá volba starostů, kdy by občané zase ožili. To už by byl skutečný starosta z jejich vůle.
Jak ale vybírat starostu? V současnosti kandidují do zastupitelstev obcí politické strany, politická hnutí, jejich koalice, sdružení nezávislých kandidátů a různá místní sdružení. Zpravidla zaplní celou kandidátní listinu. Tady je to jednoduché, První místo by patřilo kandidátovi na starostu a pro něj odevzdané hlasy by se počítaly zvlášť do přímé volby starosty. Na starostu by mohli kandidovat jednotlivě i další občané. Aby to nebyl test popularity, složili by na účet obce peněžní kauci ve výši počtu obyvatel obce zaokrouhlenou nahoru na tisíce. Nejnižší kauce by byla 5.000 Kč a ta by propadla pokud kandidát nezíská alespoň 5 % hlasů voličů. Starostou by se stal kandidát s nejvyšším počtem hlasů. Peníze z propadlé kauce by byly použity na úhradu volebních nákladů. Byla by to v podstatě daň za drzost. Odhaduji, že by se při tomto systému zvýšila volební účast alespoň na 75 %.
Prezidentské volby by mohly mít stejný systém kaucí. Každý kandidát by složil na zvláštní účet milion korun, a pokud by nezískal 5 % hlasů voličů, kauce by propadla ve prospěch nákladů voleb. Uvažuji-li jít do volby na prezidenta, musím počítat s větší podporou voličů. Všichni zbylí kandidáti by šli do druhého kola, odstoupení z něj ve prospěch jiného kandidáta by nebylo možné a prezidentem by se stal ten, který by získal nejvíce hlasů voličů. Takto si představuji spravedlivé volby prezidenta. Už slyším připomínky, že by byli vyloučeni nemajetní. Není to pravda. Může se složit rodina a známí či by se na ně složili jejich voliči. Odpadlo by tak shánění podpisů občanů či žadonění po senátorech a poslancích. A ještě k tomu (placené) úsilí při ověřování podpisů občanů a náklady následných žalob vyloučených kandidátů.
Dodatečně připojuji svůj postřeh z voleb:
Při posledních volbách onemocněl člen volební komise a já za něj zaskočil. Nikdy jsem členem nebyl a byl jsem rád, že budu mít příležitost v novém působišti poznat další lidi.
Volební právo v soudobém pojetí bylo vybojováno, stejně tak, jako si náš národ vybojoval svobodnou republiku. Obojí mělo své oběti. Nevážíme si těchto výdobytků. Při státní hymně naštěstí pořád dodržujeme povstání či zastavení a muži smeknou. Zrovna tak by měli smeknout po vstupu do volební místnosti. Odhadem tak učinilo pouze 5 % mužů a když jsem viděl v jakém oblečení chodili někteří lidé volit, byla to neúcta a nevychovanost. Výchova je úkolem rodin.