Schwarzenberg a Zeman, bratři v triku
V dobách, kdy Karel Schwarzenberg ještě věděl, co jsou lidská práva, udělal nejen pro naši zemi hodně. Od svého vstupu do praktické politiky se však svými hloupými výroky i konáním snaží dohnat Miloše Zemana. A občas se mu to i daří.
Kalouskoviny
Po vzniku TOP 09 opakoval Schwarzenberg pořád dokola některé Kalouskoviny, například, že zrušení anonymních akcií by poškodilo naše hospodářství (přitom díky nim zůstávali skryti zloději a korupčníci nejen mezi politiky). Nebo že je proti zavedení majetkových přiznání (plošných, nad dvacet milionů), což je jinde uznávaný protikorupční nástroj. Tento jeho posun ve vnímání politiky a politické kultury kupodivu nevyvedl z míry městské liberály, jak by se dalo u soudných lidí očekávat.
Pan S. také v rozhovoru se serverem Lidovky.cz v červenci 2010 uznal, že Kalouskova minulost nemusí být bez poskvrny. „Můžu si představit, že svého času sháněl ňáký peníze pro lidovce, ale myslím, že sám pro sebe nikdy nic. Jsem o tom dosti přesvědčen,“ dodal Schwarzenberg. Kdyby tedy Kalousek sháněl korupční peníze pro lidovce, Schwarzenbergovi by to nevadilo - jeho boj proti korupci byl prostě příkladný.
Postřílet Romy
Schwarzenberg, se zastal Jiřího Jezerského, který dříve pronesl velmi ostré výroky na adresu Romů. Jezerský byl lídrem TOP 09 pro komunální volby 2010 v ostravských Mariánských horách a Hulvákách. „Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat,“ řekl Jezerský na adresu Romů v osadě Bedřiška na zasedání bytového výboru. A Schwarzenberg k tomu uvedl: „Pokud by se potvrdila slova, která měl pan Jezerský říci před čtyřmi lety, muselo by se to řešit. Po důkladném prostudování spisu od soudu, který proběhl před dvěma lety, je potřeba na něj nahlížet jako na nevinného.“ Soud však tehdy prokázal, že Jezerský tato slova řekl, ve zdůvodnění rozsudku ale sdělil, že prý šlo o nadsázku.
Dobře to tehdy vystihl ostravský aktivista a člen Rady vlády pro lidská práva Kumar Vishwanathan, který byl postojem tehdejšího předsedy TOP 09 zklamán: „V tomto případě nejde o to, jestli je pan Jezerský před zákonem nevinný, je to otázka dobrých mravů. To lidi často přehlížejí a vymlouvají se na zákony a jejich dodržování… A takový významný politik jako Karel Schwarzenberg by si měl uvědomovat, že Jiří Jezerský není v tomto smyslu zproštěn odpovědnosti. Je nemravné, aby politik civilizované strany řekl, že půjde postřílet druhé, bez ohledu na to, jak to myslel. Pro TOP 09 to není dobrá vizitka.“
Schwarzenbergovi se taktéž zdála zajímavá myšlenka Tomia Okamury na vystěhování Romů z Česka do jejich vlastního státu. „Kdyby našel (Okamura) řešení, tak by to bylo hezký. Pokud pan Okamura ví místo na světě, které by bylo dobrovolně postoupeno, aby to byl životaschopný stát, tak to je zajímavá myšlenka,“ řekl Schwarzenberg. Prý ironie, nechala se slyšet TOP 09, ale v kontextu předchozího to příliš ironicky nezní.
Jak je možné, že k něčemu takovému klesne člověk, který byl předsedou Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva a v roce 1989 ho vyznamenali Cenou lidských práv Rady Evropy? Co se stalo? Kdy a proč došlo ke změně?
Tvrdá ruka a otrocká práce
Možná s nástupem do praktické politiky. Vzpomeňme na jeho váhání v kauze Čunek, když se jako ministr zahraničí za Zelené rozhodoval, jestli má s tímto politikem být ve vládě. Schwarzenberg v různých fázích aféry zprvu odmítal být s Čunkem v jedné vládě, potom si najal americkou detektivní kancelář, která měla vyšetřit, jestli je Čunek vinen, či nikoli. Detektivové sice přiznali, že se ke všem dokumentům nedostali, takže nemohli případ prošetřit pořádně, Schwarzenberg však přesto oznámil, že už mu Čunek ve vládě nevadí. Čunek, který ukládal v bance nemalé peníze, o nichž nebylo známo, jak k nim přišel, pobíral některé sociální dávky. Schwarzenberg na tento fakt reagoval v duchu: v podstatě o nic nešlo, takto si přilepšuje většina národa. Pokud neměl později popřít správnost tohoto svého rozhodnutí, musel se držet kursu, který sám nastavil, aby mohl přes všechny proklamace zůstat ve vládě.
A nezapomeňme na sociální politiku, kterou TOP 09 pod vedením Karla Schwarzenberga dělala. Mám na mysli otrockou práci (neplacenou) nezaměstnaných, kterou TOP 09 za pomoci ODS procedila parlamentem pod názvem Veřejná služba. Tu nakonec zrušil Ústavní soud jako ponižující - soud konstatoval, že díky této normě se s nezaměstnanými zachází stejně jako s odsouzenými na veřejné práce. Ústavní soud zrušil i další nápad TOP 09, podle něhož úředník rozhodoval o tom, který z nezaměstnaných se bude pravidelně hlásit na poště a který nikoli. A když ten přišel na poštu pozdě, rozhodoval poštovní úředník de facto o ukončení jeho podpory v nezaměstnanosti.
Tvrdou rukou, o níž běžně hovoří krajně pravicové strany, tu ve skutečnosti vládla strana obdivovaná liberály, společně s ODS. Jedním z hlavních důvodů slepoty voličů obou stran byla i vysoká Schwarzenbergova prestiž z dřívějších dob.
V míře sprostých slov vyslovených veřejně vede Schwarzenberg před Zemanem o celé kolo. Topkaři se postupem času odvolávali na míru noblesy, s níž kníže podává i sprostá či vulgární slova. Je pravda, že většina Schwarzenbergových výroků doposud postrádala nechutnost a nenávistnost těch Zemanových a jeho podlézavost vůči Rusku či Číně, nyní ale čestný předseda TOP 09 prezidenta s přehledem dohnal.
Schwarzenberg v rozhovoru s ruskou tiskovou agenturou TASS na počátku letošního února a následně pro iDnes.cz na stejné téma:
• Pro TASS uvedl, že nevidí zásadní překážky, které by bránily zlepšení česko-ruských vztahů. „Musíme se oprostit od emocí a pracovat na obnovení spolupráce. Nynější situace je nenormální.“
• Následně v iDnes.cz: „Zavření Navalného a zatýkání demonstrantů odsuzuji a vyjádřil jsem se k tomu i na sociálních sítích. Je to však ruská záležitost, to není něco, co by se odehrávalo mezi Českou republikou a Ruskou federací.“
• A také: „Je mnoho zemí na světě, kde jsou potlačována lidská práva a máme s nimi normální vztahy a všechno probíhá v klidu. S Ruskem, na rozdíl od zemí, které s ním sousedí, nemáme věcný problém… Český lid má tradičně přátelské vztahy s Rusy. Rok 1968, kdy Sovětský svaz poslal svá vojska do Československa, samozřejmě zasadil hlubokou ránu a vyvolal pocity krajní nespravedlnosti, hořkosti a rozčarování. Ale to je historie. Zvládnutí minulých zkušeností je třeba rozvíjet z perspektivy budoucnosti.“
Přeloženo do češtiny: Schwarzenberg zlepšení vtahů s Ruskem ničím nepodmiňuje, ba právě naopak, máme podle něj pominout i lidská práva coby univerzální hodnotu jen proto, abychom s Ruskem vztahy zlepšili. O přepadení Ukrajiny a krádeži části jejího území se čestný předseda TOP 09 ani slovem nezmínil, přitom právě to je hlavním důvodem k sankcím ze strany Evropské unie, tedy i ze strany České republiky.
A máme podle něj věcné problémy se zeměmi, které sousedí s Ruskem. Inu, jestli měl na mysli Čínu, máme s ní stejné věcné problémy jako s Ruskem, počínající požadavkem na dodržování lidských práv a končící reálnou obavou, abychom se časem nestali čínským kantonem či ruskou gubernií.
Kníže a ženy... demisi, demisi...
Když Zeman nasazoval psí hlavu Pussy Riot známým výrazem použitým v rozhlase, Schwarzenberg na to řekl, že prezident překročil meze slušnosti, a to hlavně sprostými slovy vůči ženám. Nyní mu však ženy leží na srdci mnohem méně než jeho (teď už bývalý) stranický kolega Dominik Feri.
„Jsem proti násilí, ale kluci v jeho věku se už desetitisíce let snaží holky sbalit a dostat je do postele… Přijde mi, že za tím jsou Piráti. Je to pár měsíců před volbami a Dominik Feri byl jejich největší konkurent. To mi přijde podezřelé… Nikdy jsem nic takového neslyšel a co je prosím nevhodné chování? A co je sexuální obtěžování? Že 25letý kluk se snaží holku dostat do postele a opačně bylo vždy považováno za normální. Tak prosím nebuďme pokrytci.“
Takto reagoval čestný předseda TOP 09 na svědectví žen, které se většinou mezi sebou neznají, jemuž korunovalo obvinění ze znásilnění. Nešlo tedy „jen“ o harašení, ale i o obvinění z těžšího trestného činu. Pro Schwarzenberga má ovšem stranický kolega v předvolební kampani větší cenu než ženy, které dle svědectví sexuálně napadal. To už není „pouhý“ ostudný výrok, naši vrcholní politici si z ostudy šijí kabát rádi a ochotně, ba se tím i chlubí. Jde o chování naprosto nepřijatelné, po němž by měl Schwarzenberg okamžitě odstoupit a omluvit se za něj.
Samozřejmě, že zakladatel TOP 09 pojmenoval průběžně i mnohé jiné dění a jevy mnohem rozumněji a lidštěji než Zeman, v praktické politice však selhal na celé čáře.
Karel Schwarzenberg jako ministr zahraničí, s prezidentem Václavem Havlem. Foto: František Kostlán
Kalouskoviny
Po vzniku TOP 09 opakoval Schwarzenberg pořád dokola některé Kalouskoviny, například, že zrušení anonymních akcií by poškodilo naše hospodářství (přitom díky nim zůstávali skryti zloději a korupčníci nejen mezi politiky). Nebo že je proti zavedení majetkových přiznání (plošných, nad dvacet milionů), což je jinde uznávaný protikorupční nástroj. Tento jeho posun ve vnímání politiky a politické kultury kupodivu nevyvedl z míry městské liberály, jak by se dalo u soudných lidí očekávat.
Pan S. také v rozhovoru se serverem Lidovky.cz v červenci 2010 uznal, že Kalouskova minulost nemusí být bez poskvrny. „Můžu si představit, že svého času sháněl ňáký peníze pro lidovce, ale myslím, že sám pro sebe nikdy nic. Jsem o tom dosti přesvědčen,“ dodal Schwarzenberg. Kdyby tedy Kalousek sháněl korupční peníze pro lidovce, Schwarzenbergovi by to nevadilo - jeho boj proti korupci byl prostě příkladný.
Postřílet Romy
Schwarzenberg, se zastal Jiřího Jezerského, který dříve pronesl velmi ostré výroky na adresu Romů. Jezerský byl lídrem TOP 09 pro komunální volby 2010 v ostravských Mariánských horách a Hulvákách. „Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat,“ řekl Jezerský na adresu Romů v osadě Bedřiška na zasedání bytového výboru. A Schwarzenberg k tomu uvedl: „Pokud by se potvrdila slova, která měl pan Jezerský říci před čtyřmi lety, muselo by se to řešit. Po důkladném prostudování spisu od soudu, který proběhl před dvěma lety, je potřeba na něj nahlížet jako na nevinného.“ Soud však tehdy prokázal, že Jezerský tato slova řekl, ve zdůvodnění rozsudku ale sdělil, že prý šlo o nadsázku.
Dobře to tehdy vystihl ostravský aktivista a člen Rady vlády pro lidská práva Kumar Vishwanathan, který byl postojem tehdejšího předsedy TOP 09 zklamán: „V tomto případě nejde o to, jestli je pan Jezerský před zákonem nevinný, je to otázka dobrých mravů. To lidi často přehlížejí a vymlouvají se na zákony a jejich dodržování… A takový významný politik jako Karel Schwarzenberg by si měl uvědomovat, že Jiří Jezerský není v tomto smyslu zproštěn odpovědnosti. Je nemravné, aby politik civilizované strany řekl, že půjde postřílet druhé, bez ohledu na to, jak to myslel. Pro TOP 09 to není dobrá vizitka.“
Schwarzenbergovi se taktéž zdála zajímavá myšlenka Tomia Okamury na vystěhování Romů z Česka do jejich vlastního státu. „Kdyby našel (Okamura) řešení, tak by to bylo hezký. Pokud pan Okamura ví místo na světě, které by bylo dobrovolně postoupeno, aby to byl životaschopný stát, tak to je zajímavá myšlenka,“ řekl Schwarzenberg. Prý ironie, nechala se slyšet TOP 09, ale v kontextu předchozího to příliš ironicky nezní.
Jak je možné, že k něčemu takovému klesne člověk, který byl předsedou Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva a v roce 1989 ho vyznamenali Cenou lidských práv Rady Evropy? Co se stalo? Kdy a proč došlo ke změně?
Tvrdá ruka a otrocká práce
Možná s nástupem do praktické politiky. Vzpomeňme na jeho váhání v kauze Čunek, když se jako ministr zahraničí za Zelené rozhodoval, jestli má s tímto politikem být ve vládě. Schwarzenberg v různých fázích aféry zprvu odmítal být s Čunkem v jedné vládě, potom si najal americkou detektivní kancelář, která měla vyšetřit, jestli je Čunek vinen, či nikoli. Detektivové sice přiznali, že se ke všem dokumentům nedostali, takže nemohli případ prošetřit pořádně, Schwarzenberg však přesto oznámil, že už mu Čunek ve vládě nevadí. Čunek, který ukládal v bance nemalé peníze, o nichž nebylo známo, jak k nim přišel, pobíral některé sociální dávky. Schwarzenberg na tento fakt reagoval v duchu: v podstatě o nic nešlo, takto si přilepšuje většina národa. Pokud neměl později popřít správnost tohoto svého rozhodnutí, musel se držet kursu, který sám nastavil, aby mohl přes všechny proklamace zůstat ve vládě.
A nezapomeňme na sociální politiku, kterou TOP 09 pod vedením Karla Schwarzenberga dělala. Mám na mysli otrockou práci (neplacenou) nezaměstnaných, kterou TOP 09 za pomoci ODS procedila parlamentem pod názvem Veřejná služba. Tu nakonec zrušil Ústavní soud jako ponižující - soud konstatoval, že díky této normě se s nezaměstnanými zachází stejně jako s odsouzenými na veřejné práce. Ústavní soud zrušil i další nápad TOP 09, podle něhož úředník rozhodoval o tom, který z nezaměstnaných se bude pravidelně hlásit na poště a který nikoli. A když ten přišel na poštu pozdě, rozhodoval poštovní úředník de facto o ukončení jeho podpory v nezaměstnanosti.
Tvrdou rukou, o níž běžně hovoří krajně pravicové strany, tu ve skutečnosti vládla strana obdivovaná liberály, společně s ODS. Jedním z hlavních důvodů slepoty voličů obou stran byla i vysoká Schwarzenbergova prestiž z dřívějších dob.
Schwarzenbergovy sprosté výroky:
• Zaznamenávám při každé diskusi, že způsob, jak se u nás politika dělá, se většině lidí hnusí, nehledě na to, jestli ji dělá modrý pták, socan či černoprdelník.
• Berlusconi bohužel tu dobu prošoustal, místo aby ji využil na reformy.
• Když je člověku přes sedmdesát, tak si přiznává, že nemá oči na prdeli.
• U nás je podivná vlastnost, pro kterou má český jazyk vynikající výraz, předposranost.
• Požadavek na referendum ohledně eura byl vznesen z demonstrativních a vnitropolitických důvodů a „znamená vystrčenou prdel, kterou jsme ukázali sousedům“.
• Když už jsme naši republiku důkladně zkurvili, tak bychom do toho měli aspoň zavést pravidla.
• Měl hned na začátku přiznat, že to neměl pod kontrolou. Hovno měl pod kontrolou.
• Nejen úspory, ale smutný konec Nečasovy vlády se na nás lepí jako hovno na košili. Bude trvat dlouho, než se z toho zotavíme.
Náš přítel Putin• Zaznamenávám při každé diskusi, že způsob, jak se u nás politika dělá, se většině lidí hnusí, nehledě na to, jestli ji dělá modrý pták, socan či černoprdelník.
• Berlusconi bohužel tu dobu prošoustal, místo aby ji využil na reformy.
• Když je člověku přes sedmdesát, tak si přiznává, že nemá oči na prdeli.
• U nás je podivná vlastnost, pro kterou má český jazyk vynikající výraz, předposranost.
• Požadavek na referendum ohledně eura byl vznesen z demonstrativních a vnitropolitických důvodů a „znamená vystrčenou prdel, kterou jsme ukázali sousedům“.
• Když už jsme naši republiku důkladně zkurvili, tak bychom do toho měli aspoň zavést pravidla.
• Měl hned na začátku přiznat, že to neměl pod kontrolou. Hovno měl pod kontrolou.
• Nejen úspory, ale smutný konec Nečasovy vlády se na nás lepí jako hovno na košili. Bude trvat dlouho, než se z toho zotavíme.
V míře sprostých slov vyslovených veřejně vede Schwarzenberg před Zemanem o celé kolo. Topkaři se postupem času odvolávali na míru noblesy, s níž kníže podává i sprostá či vulgární slova. Je pravda, že většina Schwarzenbergových výroků doposud postrádala nechutnost a nenávistnost těch Zemanových a jeho podlézavost vůči Rusku či Číně, nyní ale čestný předseda TOP 09 prezidenta s přehledem dohnal.
Schwarzenberg v rozhovoru s ruskou tiskovou agenturou TASS na počátku letošního února a následně pro iDnes.cz na stejné téma:
• Pro TASS uvedl, že nevidí zásadní překážky, které by bránily zlepšení česko-ruských vztahů. „Musíme se oprostit od emocí a pracovat na obnovení spolupráce. Nynější situace je nenormální.“
• Následně v iDnes.cz: „Zavření Navalného a zatýkání demonstrantů odsuzuji a vyjádřil jsem se k tomu i na sociálních sítích. Je to však ruská záležitost, to není něco, co by se odehrávalo mezi Českou republikou a Ruskou federací.“
• A také: „Je mnoho zemí na světě, kde jsou potlačována lidská práva a máme s nimi normální vztahy a všechno probíhá v klidu. S Ruskem, na rozdíl od zemí, které s ním sousedí, nemáme věcný problém… Český lid má tradičně přátelské vztahy s Rusy. Rok 1968, kdy Sovětský svaz poslal svá vojska do Československa, samozřejmě zasadil hlubokou ránu a vyvolal pocity krajní nespravedlnosti, hořkosti a rozčarování. Ale to je historie. Zvládnutí minulých zkušeností je třeba rozvíjet z perspektivy budoucnosti.“
Přeloženo do češtiny: Schwarzenberg zlepšení vtahů s Ruskem ničím nepodmiňuje, ba právě naopak, máme podle něj pominout i lidská práva coby univerzální hodnotu jen proto, abychom s Ruskem vztahy zlepšili. O přepadení Ukrajiny a krádeži části jejího území se čestný předseda TOP 09 ani slovem nezmínil, přitom právě to je hlavním důvodem k sankcím ze strany Evropské unie, tedy i ze strany České republiky.
A máme podle něj věcné problémy se zeměmi, které sousedí s Ruskem. Inu, jestli měl na mysli Čínu, máme s ní stejné věcné problémy jako s Ruskem, počínající požadavkem na dodržování lidských práv a končící reálnou obavou, abychom se časem nestali čínským kantonem či ruskou gubernií.
Kníže a ženy... demisi, demisi...
Když Zeman nasazoval psí hlavu Pussy Riot známým výrazem použitým v rozhlase, Schwarzenberg na to řekl, že prezident překročil meze slušnosti, a to hlavně sprostými slovy vůči ženám. Nyní mu však ženy leží na srdci mnohem méně než jeho (teď už bývalý) stranický kolega Dominik Feri.
„Jsem proti násilí, ale kluci v jeho věku se už desetitisíce let snaží holky sbalit a dostat je do postele… Přijde mi, že za tím jsou Piráti. Je to pár měsíců před volbami a Dominik Feri byl jejich největší konkurent. To mi přijde podezřelé… Nikdy jsem nic takového neslyšel a co je prosím nevhodné chování? A co je sexuální obtěžování? Že 25letý kluk se snaží holku dostat do postele a opačně bylo vždy považováno za normální. Tak prosím nebuďme pokrytci.“
Takto reagoval čestný předseda TOP 09 na svědectví žen, které se většinou mezi sebou neznají, jemuž korunovalo obvinění ze znásilnění. Nešlo tedy „jen“ o harašení, ale i o obvinění z těžšího trestného činu. Pro Schwarzenberga má ovšem stranický kolega v předvolební kampani větší cenu než ženy, které dle svědectví sexuálně napadal. To už není „pouhý“ ostudný výrok, naši vrcholní politici si z ostudy šijí kabát rádi a ochotně, ba se tím i chlubí. Jde o chování naprosto nepřijatelné, po němž by měl Schwarzenberg okamžitě odstoupit a omluvit se za něj.
Samozřejmě, že zakladatel TOP 09 pojmenoval průběžně i mnohé jiné dění a jevy mnohem rozumněji a lidštěji než Zeman, v praktické politice však selhal na celé čáře.
Karel Schwarzenberg jako ministr zahraničí, s prezidentem Václavem Havlem. Foto: František Kostlán