Putin chce nový světový řád - Eurasii pod vedením Ruska
Ruský prezident Putin dnes na Valdajském fóru konaném v Soči ve svém projevu sdělil, že Rusko na Ukrajině bojuje za principy nového světového řádu. Konečně řekl něco, čemu lze věřit, s tím, že Putin si pod novým světovým řádem představuje zničení Západu, jeho hodnot.
Ruská ideologie
Z čeho vychází současná ruská ideologie? Vypjatý ruský „konzervatismus“ přešel začátkem minulého desetiletí k fašismu. Důvod je známý: Kreml začal spolupracovat s ruskými fašistickými teoretiky a Putin od nich přebral ideje, které uplatňuje v praxi. Novým cílem je „návrat ruského impéria“, které má vládnout části Asie a Evropě v rámci projektu Eurasie.
Leccos, včetně dnešního Putinova projevu, nasvědčuje tomu, že se již odehrává předehra k radikální změně paradigmatu, která může vyústit i ve větší válku, než je ta na Ukrajině, protože nenávist nezná hranic. To, co Putinovci chystají, není nic menšího než rozvrat Evropské unie a převzetí jejích dnešních členských států místními politickými extremistickými či populistickými stranami, z nichž některým Putin finančně přispívá (francouzská Národní fronta M. Le Pen, například).
K této ideologii patří pohrdání jinými národy či rovnou popírání, že o národy jde, jako v případě Ukrajinců. Ruský národ je podle ní všem nadřazený a zároveň vyvolený přivést lidstvo na „správnou cestu“. A patří k ní i posedlost sexem, respektive hluboká nenávist k homosexualitě, vycházející ze stejného křesťanského fundamentalismu, jenž vedl ke křížovým válkám a pogromům na Židy. Homosexualismus prý povýšil na lidskou úroveň dekadentní liberální Západ za pomoci ďábla.
Nejvýznamnější ideologové ruského fašismu se sdružují v tzv. Izborském klubu. Z něho pochází i osočení, že ukrajinská vláda je nacistická, což je smrtelně vážně míněný obrat, s nímž pracuje nejen ruská propaganda, ale i její západní příznivci.
Historik Timothy Snyder ve své knize Cesta k nesvobodě (Prostor, Paseka, 2019, str. 143, 144) označuje ruský režim za schizofašismus: „Skuteční fašisté nazývají své protivníky ,fašisty´, vinu za holocaust přičítají Židům a druhou světovou válku vydávají za argument pro nové násilí... Fašista Dugin tak mohl fašistickým výrazivem oslavovat reálné vítězství fašismu a přitom své oponenty očerňovat coby fašisty.“ Ukrajinští obránci vlastní země jsou podle Dugina „žoldáci junty z řad ukrajinských sviňských fašistů.“
Kdo nejvíc ovlivňuje Putina
Ruský prezident předložil koncept Eurasijské unie již v roce 2011, oficiálně pak v roce 2013. Impérium pro Rusko, národní státy pro Evropu, všichni sdružení v Eurasii, zněl tehdy de facto jeho návrh. Kreml před tím - v roce 2010 - rehabilitoval a začal propagovat všechny fašistické teoretiky, kteří jsou autory či propagátory euroasianistické teorie, Alexandra Dugina, Alexandra Prochanova, Sergeje Glazjeva a další členy Izborského klubu.
Putina přivedl k fašismu propagátor této ideologie ve 20. století Ivan Iljin. Jeho myšlenky vkládá ruský prezident do svých projevů před dumou (parlamentem) nejpozději od roku 2005. Iljin byl toho názoru, že Rusové mají přijmout křesťanskou víru ve verzi, jež vyžaduje krvavou oběť Božích nepřátel. Hluboký dojem na něj vedle Mussoliniho udělal i Hitler, který podle něj „má nesmírné zásluhy o Evropu“.
Iljin též souhlasně konstatoval, že Hitlerův antisemitismus je odvozen z ideologie ruských bílých, a litoval, že Evropa nacionálně-socialistické hnutí nechápe: „Nacismus, toť především duch, na němž se Rusové musejí podílet.“ (Iljin žil v Itálii a poté i v Německu.) Iljinův fašismus vycházel z nacionalismu a kolektivismu, jak to sám shrnul ve větě: „Zlo začíná tam, kde začíná osoba.“
Dugin s Iljinem sice v lecčems nesouhlasí, ale co do nenávisti k Západu je ze stejného soudku. Po rozpadu Sovětského svazu cestoval po Evropě a hledal spojence. Našel je v krajní pravici. V duchu své filozofie, že „Západ je místem, kam dopadl Lucifer,“ vidí za vším Židy, především ve Spojených státech, které pro něj jsou reprezentantem abstraktní (židovské) kultury.
Prosazuje aktualizované varianty starých nacistických myšlenek. Dugin tehdy publikoval pod pseudonymem Sievers - tím byl míněn německý nacista Wolfram Sievers, odsouzený roku 1947 za válečné zločiny, o němž se vědělo, že sbírá kosti zavražděných Židů. V roce 2005 Dugin založil státem podporované mládežnické hnutí, jehož členové vyzývali k rozpadu a rusifikaci Ukrajiny. V roce 2009 předpověděl „bitvu o Krym a východní Ukrajinu“.
Existenci Ukrajiny považuje za „nesmírné nebezpečí pro celou Eurasii“. V roce 1993 Dugin společně s Eduardem Limonovem založil Nacionálně bolševickou stranu Ruska (sám sebe i Limonova označoval za „svaté Cyrila a Metoděje fašismu“). V roce 1997 pak vyzval k „bezhraničnímu a rudému fašismu“ a zastával standardní fašistická názory: demokracie je vnitřně prázdná, střední vrstvy představují zlo, Rusům musí vládnout ,muž osudu´, Amerika je zlovolná, Rusko je nevinné.“
Zakladatelem Izborského klubu je romanopisec Alexandr Prochanov, který „společně s Duginem využil pojmu Eurasie k vyjádření návratu sovětské moci ve fašistické podobě… Má-li Prochanov nějakou základní myšlenku, je jí nekonečný zápas vnitřně prázdného a abstraktního námořního lidu (především Američanů a Britů, abstraktní = židovský) proti upřímným a spravedlivým lidem souše (Rusové). Shodně s Hitlerem klade světovému Židovstvu za vinu autorství myšlenek, jež zotročily jeho vlast - a vyčítá mu i holocaust,“ píše Snyder (str. 92 a 93). Prochanov komentoval zvolení Baracka Obamy těmito slovy: „Je to, jako by jim někdo podal černé vemeno a oni jej cumlali s požitkem a savčím mlaskáním.“ Evropa je podle něj „pakáž, která se naučila označovat odporné a nechutné věci za krásné“.
Jisté je, že Evropa umírá: „Bílá rasa hyne: homosexuální sňatky, pederasti opanovali města, ženy nenacházejí muže.“ A Evropa zabíjí Rusko: „My se AIDS nenakazili - oni nás nakazili záměrně,“ vypichuje Snyder Prochanovův trpitelský komplex spojený s vlastní „nevinností“, který je evidentně jednou z důležitých hnacích sil mesianistického fašismu.
„Dugin je zpěvák věčného, nebeského a nesmrtelného Ruska. Ztráta milované dcery je obětí, o které se mluví v evangeliu. Tuto oběť přinesli všichni ruští hrdinové, spravedliví, všichni její mučedníci. Tuto oběť přinesl během kavkazských válek Jevgenij Rodionov - téměř ještě mladík, který odmítl přijmout život z rukou katů výměnou za zradu vlasti a Krista,“ napsal 20. srpna 2022 Prochanov v nekrologu Duginovy dcery Darji, na serveru Zavtra.ru. Poetismus „ruské velikosti a jedinečnosti“ pochopitelně vychází též z nové ruské, sebeoslavné ideologie.
Další člen Izborského klubu, Sergej Glazjev, běžně hovoří o hospodářské unii státního plánování založené na filozofii eurasianismu.
Říše Ducha
Putin je podle Alexandra Dugina filozofický fenomén; bod obratu v dějinách myšlení, ve složité bitvě idejí a světonázorů - od prvního okamžiku u moci začal obnovovat ruskou suverenitu. „To však znamenalo… postavit se proti liberální totalitě, globalismu a světové vládě. Putin… často maskoval své záměry a plány - jako čekista a jako neochvějný realista… Když 24. února 2022 začal speciální vojenskou operaci (SVO) na Ukrajině, zcela jasně uvedl věci na správné místo. Začala… nová etapa světových dějin,“ napsal Dugin loni (1. září 2022) v časopise Postil.
Podle něj „prostřednictvím mnoha zkoušek a dialektických zvratů a obratů se Duch, který pohání lidstvo, nakonec inkarnuje do Absolutní monarchie, do světové říše, která se stane Říší Ducha. Jeho moc bude dána nejvyššímu autokratovi, osvícenému monarchovi-filozofovi. Kapitalismus a občanská společnost jsou pouze etapou v rozvíjení tohoto procesu a vědecký materialismus se přesune k andělské, čistě duchovní vědě. Lidé se budou ptát, co s tím má společného Ukrajina? Nemá to nic společného s Ukrajinou. Ta neexistuje. Bude však součástí našeho nového impéria.“ A přesně tento záměr sleduje i Putin.
A jak naplňuje v praxi myšlenky svých fašistických oblíbenců „příští světovládce“, kromě již uvedeného? V článku pro Moskovskije novosti z 27. 2. 2012 Putin napsal: „Dlouhodobě vzato Eurasie přemůže Evropskou unii v širší Unii Evropy, což bude prostor od Atlantiku po Pacifik, od Lisabonu po Vladivostok. Nepřistoupit k Eurasii znamená podněcovat k separatismu v nejširším slova smyslu.“
A tento separatismus, tedy lpění na vlastním státu, ruský prezident nestrpí, jak nyní vidíme na Ukrajině. Putin dnes v Soči sice prohlásil, že Rusku nejde o dobytí nových území, protože je dost velké, ale to je v příkrém rozporu s jím hlásanými záměry a ideologií. A samozřejmě i s jeho dobyvačným počínáním v Čečensku, v Gruzii, v Moldavsku, v Sýrii, v Africe.
Není to tak dávno, kdy Putin sám sebe přirovnal k caru Petru Velikému, který vládl na přelomu 17. a 18. století. Stejně jako on prý musí nynější vedení Ruska upevňovat moc a snažit se navrátit území bývalého impéria: „Petr Veliký vedl 21 let severní válku. Mohlo by se zdát, že se během ní snažil něco násilně odtrhnout od Švédska. Ale on nic neodtrhával, on to navracel... Soudě podle všeho je i naším údělem navracet a upevňovat“ řekl Putin podle BBC při setkání s mladými podnikateli.
Tohle jsou Putinovy vzkazy nám, naivním Zápaďanům, které napadení Ukrajiny šokovalo. Ke všem jeho úmyslům bychom měli konečně přistupovat se vší vážností, protože je myslí doopravdy a podle toho i koná. Už kvůli nim umřelo mnoho nevinných lidí a další jsou na řadě.
Symbolicky se to prokázalo během Valdajského fóra konaném v Soči. Chvíli před Putinovým projevem zasáhla ruská raketa obchod a kavárnu v obci Hroza v Charkovské oblasti. Zemřelo tam nejméně 49 lidí včetně šestiletého chlapce.
Ruská ideologie
Z čeho vychází současná ruská ideologie? Vypjatý ruský „konzervatismus“ přešel začátkem minulého desetiletí k fašismu. Důvod je známý: Kreml začal spolupracovat s ruskými fašistickými teoretiky a Putin od nich přebral ideje, které uplatňuje v praxi. Novým cílem je „návrat ruského impéria“, které má vládnout části Asie a Evropě v rámci projektu Eurasie.
Leccos, včetně dnešního Putinova projevu, nasvědčuje tomu, že se již odehrává předehra k radikální změně paradigmatu, která může vyústit i ve větší válku, než je ta na Ukrajině, protože nenávist nezná hranic. To, co Putinovci chystají, není nic menšího než rozvrat Evropské unie a převzetí jejích dnešních členských států místními politickými extremistickými či populistickými stranami, z nichž některým Putin finančně přispívá (francouzská Národní fronta M. Le Pen, například).
K této ideologii patří pohrdání jinými národy či rovnou popírání, že o národy jde, jako v případě Ukrajinců. Ruský národ je podle ní všem nadřazený a zároveň vyvolený přivést lidstvo na „správnou cestu“. A patří k ní i posedlost sexem, respektive hluboká nenávist k homosexualitě, vycházející ze stejného křesťanského fundamentalismu, jenž vedl ke křížovým válkám a pogromům na Židy. Homosexualismus prý povýšil na lidskou úroveň dekadentní liberální Západ za pomoci ďábla.
Nejvýznamnější ideologové ruského fašismu se sdružují v tzv. Izborském klubu. Z něho pochází i osočení, že ukrajinská vláda je nacistická, což je smrtelně vážně míněný obrat, s nímž pracuje nejen ruská propaganda, ale i její západní příznivci.
Historik Timothy Snyder ve své knize Cesta k nesvobodě (Prostor, Paseka, 2019, str. 143, 144) označuje ruský režim za schizofašismus: „Skuteční fašisté nazývají své protivníky ,fašisty´, vinu za holocaust přičítají Židům a druhou světovou válku vydávají za argument pro nové násilí... Fašista Dugin tak mohl fašistickým výrazivem oslavovat reálné vítězství fašismu a přitom své oponenty očerňovat coby fašisty.“ Ukrajinští obránci vlastní země jsou podle Dugina „žoldáci junty z řad ukrajinských sviňských fašistů.“
Kdo nejvíc ovlivňuje Putina
Ruský prezident předložil koncept Eurasijské unie již v roce 2011, oficiálně pak v roce 2013. Impérium pro Rusko, národní státy pro Evropu, všichni sdružení v Eurasii, zněl tehdy de facto jeho návrh. Kreml před tím - v roce 2010 - rehabilitoval a začal propagovat všechny fašistické teoretiky, kteří jsou autory či propagátory euroasianistické teorie, Alexandra Dugina, Alexandra Prochanova, Sergeje Glazjeva a další členy Izborského klubu.
Putina přivedl k fašismu propagátor této ideologie ve 20. století Ivan Iljin. Jeho myšlenky vkládá ruský prezident do svých projevů před dumou (parlamentem) nejpozději od roku 2005. Iljin byl toho názoru, že Rusové mají přijmout křesťanskou víru ve verzi, jež vyžaduje krvavou oběť Božích nepřátel. Hluboký dojem na něj vedle Mussoliniho udělal i Hitler, který podle něj „má nesmírné zásluhy o Evropu“.
Iljin též souhlasně konstatoval, že Hitlerův antisemitismus je odvozen z ideologie ruských bílých, a litoval, že Evropa nacionálně-socialistické hnutí nechápe: „Nacismus, toť především duch, na němž se Rusové musejí podílet.“ (Iljin žil v Itálii a poté i v Německu.) Iljinův fašismus vycházel z nacionalismu a kolektivismu, jak to sám shrnul ve větě: „Zlo začíná tam, kde začíná osoba.“
Dugin s Iljinem sice v lecčems nesouhlasí, ale co do nenávisti k Západu je ze stejného soudku. Po rozpadu Sovětského svazu cestoval po Evropě a hledal spojence. Našel je v krajní pravici. V duchu své filozofie, že „Západ je místem, kam dopadl Lucifer,“ vidí za vším Židy, především ve Spojených státech, které pro něj jsou reprezentantem abstraktní (židovské) kultury.
Prosazuje aktualizované varianty starých nacistických myšlenek. Dugin tehdy publikoval pod pseudonymem Sievers - tím byl míněn německý nacista Wolfram Sievers, odsouzený roku 1947 za válečné zločiny, o němž se vědělo, že sbírá kosti zavražděných Židů. V roce 2005 Dugin založil státem podporované mládežnické hnutí, jehož členové vyzývali k rozpadu a rusifikaci Ukrajiny. V roce 2009 předpověděl „bitvu o Krym a východní Ukrajinu“.
Existenci Ukrajiny považuje za „nesmírné nebezpečí pro celou Eurasii“. V roce 1993 Dugin společně s Eduardem Limonovem založil Nacionálně bolševickou stranu Ruska (sám sebe i Limonova označoval za „svaté Cyrila a Metoděje fašismu“). V roce 1997 pak vyzval k „bezhraničnímu a rudému fašismu“ a zastával standardní fašistická názory: demokracie je vnitřně prázdná, střední vrstvy představují zlo, Rusům musí vládnout ,muž osudu´, Amerika je zlovolná, Rusko je nevinné.“
Zakladatelem Izborského klubu je romanopisec Alexandr Prochanov, který „společně s Duginem využil pojmu Eurasie k vyjádření návratu sovětské moci ve fašistické podobě… Má-li Prochanov nějakou základní myšlenku, je jí nekonečný zápas vnitřně prázdného a abstraktního námořního lidu (především Američanů a Britů, abstraktní = židovský) proti upřímným a spravedlivým lidem souše (Rusové). Shodně s Hitlerem klade světovému Židovstvu za vinu autorství myšlenek, jež zotročily jeho vlast - a vyčítá mu i holocaust,“ píše Snyder (str. 92 a 93). Prochanov komentoval zvolení Baracka Obamy těmito slovy: „Je to, jako by jim někdo podal černé vemeno a oni jej cumlali s požitkem a savčím mlaskáním.“ Evropa je podle něj „pakáž, která se naučila označovat odporné a nechutné věci za krásné“.
Jisté je, že Evropa umírá: „Bílá rasa hyne: homosexuální sňatky, pederasti opanovali města, ženy nenacházejí muže.“ A Evropa zabíjí Rusko: „My se AIDS nenakazili - oni nás nakazili záměrně,“ vypichuje Snyder Prochanovův trpitelský komplex spojený s vlastní „nevinností“, který je evidentně jednou z důležitých hnacích sil mesianistického fašismu.
„Dugin je zpěvák věčného, nebeského a nesmrtelného Ruska. Ztráta milované dcery je obětí, o které se mluví v evangeliu. Tuto oběť přinesli všichni ruští hrdinové, spravedliví, všichni její mučedníci. Tuto oběť přinesl během kavkazských válek Jevgenij Rodionov - téměř ještě mladík, který odmítl přijmout život z rukou katů výměnou za zradu vlasti a Krista,“ napsal 20. srpna 2022 Prochanov v nekrologu Duginovy dcery Darji, na serveru Zavtra.ru. Poetismus „ruské velikosti a jedinečnosti“ pochopitelně vychází též z nové ruské, sebeoslavné ideologie.
Další člen Izborského klubu, Sergej Glazjev, běžně hovoří o hospodářské unii státního plánování založené na filozofii eurasianismu.
Říše Ducha
Putin je podle Alexandra Dugina filozofický fenomén; bod obratu v dějinách myšlení, ve složité bitvě idejí a světonázorů - od prvního okamžiku u moci začal obnovovat ruskou suverenitu. „To však znamenalo… postavit se proti liberální totalitě, globalismu a světové vládě. Putin… často maskoval své záměry a plány - jako čekista a jako neochvějný realista… Když 24. února 2022 začal speciální vojenskou operaci (SVO) na Ukrajině, zcela jasně uvedl věci na správné místo. Začala… nová etapa světových dějin,“ napsal Dugin loni (1. září 2022) v časopise Postil.
Podle něj „prostřednictvím mnoha zkoušek a dialektických zvratů a obratů se Duch, který pohání lidstvo, nakonec inkarnuje do Absolutní monarchie, do světové říše, která se stane Říší Ducha. Jeho moc bude dána nejvyššímu autokratovi, osvícenému monarchovi-filozofovi. Kapitalismus a občanská společnost jsou pouze etapou v rozvíjení tohoto procesu a vědecký materialismus se přesune k andělské, čistě duchovní vědě. Lidé se budou ptát, co s tím má společného Ukrajina? Nemá to nic společného s Ukrajinou. Ta neexistuje. Bude však součástí našeho nového impéria.“ A přesně tento záměr sleduje i Putin.
A jak naplňuje v praxi myšlenky svých fašistických oblíbenců „příští světovládce“, kromě již uvedeného? V článku pro Moskovskije novosti z 27. 2. 2012 Putin napsal: „Dlouhodobě vzato Eurasie přemůže Evropskou unii v širší Unii Evropy, což bude prostor od Atlantiku po Pacifik, od Lisabonu po Vladivostok. Nepřistoupit k Eurasii znamená podněcovat k separatismu v nejširším slova smyslu.“
A tento separatismus, tedy lpění na vlastním státu, ruský prezident nestrpí, jak nyní vidíme na Ukrajině. Putin dnes v Soči sice prohlásil, že Rusku nejde o dobytí nových území, protože je dost velké, ale to je v příkrém rozporu s jím hlásanými záměry a ideologií. A samozřejmě i s jeho dobyvačným počínáním v Čečensku, v Gruzii, v Moldavsku, v Sýrii, v Africe.
Není to tak dávno, kdy Putin sám sebe přirovnal k caru Petru Velikému, který vládl na přelomu 17. a 18. století. Stejně jako on prý musí nynější vedení Ruska upevňovat moc a snažit se navrátit území bývalého impéria: „Petr Veliký vedl 21 let severní válku. Mohlo by se zdát, že se během ní snažil něco násilně odtrhnout od Švédska. Ale on nic neodtrhával, on to navracel... Soudě podle všeho je i naším údělem navracet a upevňovat“ řekl Putin podle BBC při setkání s mladými podnikateli.
Tohle jsou Putinovy vzkazy nám, naivním Zápaďanům, které napadení Ukrajiny šokovalo. Ke všem jeho úmyslům bychom měli konečně přistupovat se vší vážností, protože je myslí doopravdy a podle toho i koná. Už kvůli nim umřelo mnoho nevinných lidí a další jsou na řadě.
Symbolicky se to prokázalo během Valdajského fóra konaném v Soči. Chvíli před Putinovým projevem zasáhla ruská raketa obchod a kavárnu v obci Hroza v Charkovské oblasti. Zemřelo tam nejméně 49 lidí včetně šestiletého chlapce.