Čína, Rusko, Kazachstán či Uzbekistán -- opravdu investiční ráje?

16. 02. 2015 | 22:01
Přečteno 9389 krát
Čeští politici v současné posthavlovské zahraniční politice (tj. politice ignorování místního přístupu k dodržování lidských práv) si oblíbili východní destinace a snaží se tam propagovat český byznys. Pozlátko zázračného východu však také často skrývá korupci a klientelismus a nemusí vůbec přinést kýžené ovoce.

Tahle prezidentská dcera se fakt vytáhla. Kdepak večírky s „překvapením“. Ve svých 42 letech si uzbecká princezna Gulnara Karimovová vybudovala v zemi, které už desetiletí železnou rukou vládne její otec Islam Karimov, v podstatě mafiánské seskupení držící kontrolu nad podnikáním v zemi. Pro Gulnařin „byznys“ pracovali manažeři, účetní i zaměstnanci průmyslových holdingů ovládaných státem.

Její partička úspěšně plundrovala státní majetky a inkasovala úplatky od ziskuchtivých západních investorů. Od švédského telekomunikačního gigantu TeliaSonera v roce 2007 na úplatcích údajně vytáhla až 358 milionů eur, uvedli švédští vyšetřovatelé. Podobný uzbecký vroubek má mít taky norský Telenor, jehož nyní vyšetřují holandské, švýcarské a americké orgány, jak ve své nedávné reportáži uvedlo Rádio Svobodná Evropa – Radio Liberty (RFE-RL). Kromě úplatků Karimovová také údajně „odklonila“ více než 60 obrazů a uměleckých předmětů z uzbeckých muzeí.

Loni však pohár trpělivosti přetekl. Karimovová je od loňského roku v domácím vězení a 60 členů její skupiny bylo podle zdrojů RFE-RL odsouzeno za finanční podvody. A za praní špinavých peněz ji údajně vyšetřují také švýcarské orgány.

Pohádka o uzbecké princezně sice nemá šťastný konec, ale její příběh nabízí fascinující pohled na to, jak se v této totalitní středoasijské zemi dělá byznys.

A právě o tamní podnikatelskou přízeň se donedávna ucházel prezident Miloš Zeman, který do Taškentu ještě loni na jaře plánoval jednu ze svých oblíbených misí. Z cesty pak potichu sešlo (není jasné, jestli s tím měl co dočinění protestní dopis Člověka v tísni o tom, jak Uzbekistán porušuje lidská práva).

Ale přišly další cesty, opět stejným směrem: do Kazachstánu, Tádžikistánu, do Číny a také za ruskými představiteli. A prezidentu Zemanovi v jeho východním nadšení přizvukují mnozí další státní úředníci v čele s ministrem průmyslu, rusofilem Janem Mládkem. Prý to není ani nic proti Václavu Havlovi nebo lidským právům, ale jde jenom o peníze (tedy vlastně o investice a podporu českých podnikatelů). Ale tím spíš bychom se před podobným východním hujerstvím měli mít na pozoru.

Tak třeba Kazachstán, ona země hospodářského zázraku, jak ji pan prezident při své návštěvě popsal. Už od roku 1991 jí vládne autokratický vůdce Nursultan Nazarbajev a byl to právě on, komu náš prezident při své návštěvě tak pochleboval. V prezidentských zápiscích z cest jsem však už nenašla, v čem přesně měl ten hospodářský zázrak spočívat. Kazaši měli holt štěstí na nerostné suroviny a dodnes polovina příjmů jejich státního rozpočtu pochází z výnosů z těžby ropy. To jim ale vzhledem k propadu cen nyní docela komplikuje život. Loni v únoru devalvovali svoji měnu a teď otevřeně mluví o nutnosti reforem a privatizaci (viz například tento text v Business New Europe).

A významnou součástí kazašského údajného zázraku jsou obchodní praktiky nápadně podobné těm v Uzbekistánu. V loňském žebříčku vnímání korupce Transparency International se země umístila na 126. místě (pro srovnání, Česká republika byla 53. z celkem 175 zemí, přičemž první je země s nejnižší úrovní vnímané korupce a poslední je s tou nejvyšší). A například německý týdeník Der Spiegel překřtil Nazarbajevovu říši na Corrupt-i-stan ().

Ve srovnání s Kazachstánem je nadšení pro Čínu jistě pochopitelnější. Vzhledem k současnému kolísavému stavu světové ekonomiky ani nejde nebýt v zemi, jejíž HDP loni rostl i přes zpomalení o více než 7 %. Ale pan prezident i další čeští čínonadšenci tak nějak zapomínají zmínit fakt, že málokomu se tam podaří uspět bez následků.

V žebříčku zemí, v nichž zahraniční investoři nejčastěji rozdávali úplatky, který sestavil server www.fcpablog.com na základě vyhlášených rozsudků amerických soudů či otevřeně vyšetřovaných případů (Američané jsou totiž ve vyšetřování zahraniční korupce zdaleka nejaktivnější a u veřejně obchodovaných firem se také probíhající vyšetřování občas zveřejní), se Čína umístila suverénně na prvním místě. Figurovala ve 40 případech. Následovala Brazílie s 10 případy (zatím jsem neslyšela, který z českých politiků tam má namířeno, ale cestu českým investicím už každopádně vyšlapal Zemanův předchůdce Václav Klaus) a Rusko s 9 zmíněnými případy.
Celý seznam vypadá následovně:
Čína – 40
Brazílie – 10
Rusko – 9
Libye, Indie – 7
Polsko, Mexico, Angola, Saudská Arábie, Jihoafrická republika a Itálie – 4
Argentina, Německo, Keňa, Rumunsko a Uzbekistán – 3
(Mimochodem Česko se v žebříčku zatím výrazně neumístilo, což nám ale určitě nedává důvod k nějakým oslavám.)

Čína navíc prochází vlastní radikální antikorupční očistou – jakkoliv politicky motivovanou – a nezůstává tam kámen na kameni. Každý den se objevují nové zprávy o dalším případu korupce (mým favoritem je nedávná informace, jak se místní policejní šéfové na hostině přecpávali přísně chráněným mlokem a pak zbili novináře, kteří je u toho vyfotili, a to všechno v době probíhající antikorupční kampaně v policejních složkách ).

V Číně okradli i Andreje Babiše. Jak řekl Hospodářským novinám v roce 2013, „v Číně nás totálně podvedli. Číňan, který pro nás dělal 17 let, nám přes zboží ukradl 10 milionů dolarů (asi 200 milionů korun) a za ty peníze si vedle nás postavil stejnou továrnu“.

Pomáhat českým podnikatelům do Číny je možná státotvorné – kdo by českým podnikům nepřál výdělek – ale jestli si to neuhlídal ani Babiš, tak to asi taková podnikatelská idylka nebude.

A to Čína, na rozdíl do Ruska, nezabrala kus území sousedního státu – tedy aspoň v současné době – nevede otevřený vojenský konflikt a nejsou na ní uvaleny s tím související sankce ze strany USA či EU, jejímž jsme členem. Obchodní potenciál této země je nyní značně omezen. Potácí se na hraně recese a pravděpodobnost významného růstu, a tudíž možných dalších zisků pro kohokoliv, je poměrně chabá.

Navíc rozebírat kvalitu podnikatelského prostředí v Rusku včetně místní korupce, podvodů, oligarchů, mafií by zabralo spoustu dlouhých blogů. Na žebříčku Transparency je Rusko na 136. příčce, ještě za Kazachstánem i Čínou (která je na 100. pozici). Navíc některé české vládní instituce už ruskou rošádu tuzemských firem v této zemi několik let vesele podporovaly a moc slavně to nedopadlo – například půjčky do Ruska představují největší část toxických (neboli téměř nesplatitelných) úvěrů České exportní banky.

Uspět v zemích východu v byznysu možná může v těch lepších případech přinést slušný rust a zisky, ale často to taky znamená najít společnou řeč s oligarchy napojenými na vládní struktury a zorientovat se v místním klientelismu, nepotismu a korupci. To zorientování se pak často vede k tomu, že místo lepší korporátní kultury, ke které nás už léta vede naše spojenectví se západem, jako například členství v Evropské unii, se pak naši podnikatelé mohou snižovat k praktikám, jež jsou na západě, ale i v Česku nezákonné. Nabízí se proto otázka, do jaké míry je tato sázka na východ opravdu tou vítěznou strategií.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy