Pokus o změnu klientelisticko-oligarchické tváře české demokracie

22. 01. 2013 | 09:07
Přečteno 2866 krát
Prezidentskou amnestií z 1. 1. 2013 a jejím demokracii destabilizujícím článkem 2 vyvstala v celé nahotě úloha a nezastupitelnost českého parlamentu, který by měl být legitimním zdrojem k nápravě věcí veřejných a posílení vzájemné celospolečenské a institucionální důvěry.

Nehledě na jeho zle pošramocenou pověst ve společnosti, význam parlamentních nástrojů a jejich uplatňování jsou oním pomyslným lanem či světlem v tunelu, které mohou ohrožovanou, podkopávanou a bagatelizovanou demokracii v české společnosti odvést z cesty k právní a nihilistické propasti, kam ji dosavadní některé výkony a pojetí institutů prezidenta a vlády zavádějí.

O tento krok se pokusil český Parlament svým mimořádným zasedáním (17. 1. 2013) o vyslovení nedůvěry české vládě, a budiž to významně přičteno a podtrženo k dobru opozice poslanců sociálně demokratických, komunistických a poslanců věcí veřejných. Jejich motivy nemohly být sice jiné než politické. Na druhé straně tyto motivy reflektovaly a respektovaly dlouhodobě silnou vlnu kritiky a přetrvávající hluboké rozhořčení drtivé většiny lidí ve společnosti, kteří v demokracii představují autentický zdroj moci. Vláda se vzedmutou vlnou projevů občanské nespokojenosti i tentokráte a již poněkolikáté pohrdla a naložila s ním po svém, když „vztah mezi zástupci a voliči proměnila ve vztah mezi prodejci a kupujícími“*. Se sobě vlastní a opakovanou politickou demagogií obhajovala svůj mandát prázdnou skořápkou demokracie.

Zákonodárci hlasovali nejen o dalším pokusu změnit dnešní klientelisticko-oligarchickou tvář české demokracie, ale mimo jiné také o tom, zdali naslouchají a slouží občanům – lidem, anebo pro ně lidé - občané znamenají právě onu prázdnou skořápku demokracie. Bylo to hlasování také o budoucnosti české demokracie, včetně hlasů, které se zdržely či se mu jiným způsobem, spekulace vyvolávající, vyhnuly.

Hlasování o to paradoxnější, že legitimitu parlamentní demokracie a její pramen moci - občany hájili a chránili v daný moment sociální demokraté a komunisté. Ti, kteří demokracii v novodobé československé historii ruku v ruce na dlouhá desetiletí předtím pohřbili; a s nimi také poslanci strany Věci veřejné. Strana, která se na dnešním posledním stavu – stupňujícím se úpadku a znevažování demokracie, nemalou měrou podílela. Z pohledu politické odpovědnosti se však tyto se hlasy staly a stávají nepřehlédnutelnými. Na rozdíl od hlasů poslanců, kteří - volně řečeno s Machiavellim - se rozhodli milovat víc sebe než svět, který představují voliči.

O konzistentnosti a důslednosti opozičních hlasů si není možné dělat ale žádné velké iluze. Po listopadu 1989 existuje mezi vládnoucími stranami a opozicí již více než dvacet let vzácná shoda o dělbě moci, respektive o jejím naprostém nerespektování prakticky na všech stupních státu a jeho institucí a organizací. V nejednom případě princip moci postavený na hlavu vyústil v chaos a bezmocnost lidí, místo aby jim zaručoval ochranu před administrativní zvůlí všeho druhu. V každodenní praxi zejména na vyšších stupních řízení a organizace státu představuje dnešní dělba moci zjednodušeně řečeno boj o koryta, vážně poškozující veřejnoprávní a mezilidské vztahy, boj, který s demokracií nemá nic společného.

Mnozí ústavní činitelé jako ministři a zároveň jako poslanci představují a vykonávají souběžně výkonnou a parlamentní moc. To, co po listopadu 1989 šlo trpět snad jen po prvních parlamentních volbách s odkazem na nedostatek zkušenosti s fungováním dělby moci, dnes přerostlo do obřích rozměrů. Výkonná, parlamentní a soudní moc jsou zaplevelené nepřehledným mixem členů ze stranických špiček a sekretariátů. Držitelé moci obklopeni svými kohortami obchodují s úzkými stranickými, lobbistickými, klientelistickými zájmy prakticky na všech stupních jednotlivých složek moci. Vytvářejí účelová ad hoc seskupení, která přerůstají ve struktury protizákonně působící či vážně narušující pravomoci veřejných činitelů; výjimkou nejsou ani vazby na organizovaný zločin.

A po zásadní aspoň základní nápravě tohoto stavu není vidu ani slechu jak v parlamentě, tak ve vládě. Zákonná úprava, která spočívá ve vymezení činností, kompetencí a funkcí v jednotlivých složkách moci: co může vykonávat ministr a co poslanec, kdo může být státním úředníkem, soudcem, a čeho se musí přitom vzdát. Stejně tak kam až mohou jít, zasahovat a působit tržní, podnikatelské subjekty, a co musí při své činnosti omezit nebo pozastavit, aby mohly vykonávat výkonnou či parlamentní moc. Zejména pak vyloučit souběh výkonné a parlamentní moci. Odkládaný služební zákon je v tomto směru, bohužel, bezzubý. A dlouholeté debaty se nedostaly zatím dál než k poslanecké imunitě.

Státní správa se již dlouhá léta ocitá v úloze trapných submisivních poskoků a vykonavatelů příkazů čerstvě dosazovaných náměstků, ředitelů apod., prodloužených paží stranických sekretariátů. Soudy, státní zastupitelství, policie čelí nekalým rejdům vysoce postavených stranických rychlokvašek, rekrutujících se z velice slabé členské základny.

Schází široké a hlubší společensko-právní vědomí spolu se sociálně mravním rozměrem. Vytěsňují je a pohlcují sebe požírající se praktiky tržní ideologie. Spíše než zásadní změnu tohoto neblaze se vyvíjejícího stavu veřejných věcí lze očekávat excesy, které si vynutí bezradná a bezmocná společnost, ať již v podobě majetkových přiznání či jiných objektivně těžko uskutečnitelných kontrolních a mnohdy i populistických nástrojů. Ty mohou rychle přerůst v nekontrolovatelné a účelové konfiskace a další místní uzurpace a koncentrace moci, plynoucí mimo jiné také z nezvládnutého a postupně degradovaného principu dělby moci.

Zásadní proměnu dosavadního neblahého stavu české demokracie nelze očekávat, a ani si ji slibovat od obou prezidentských kandidátů při vší úctě k jejich nesporným kvalitám a s přihlédnutím k omezeným kompetencím prezidentské funkce. Navíc každý z dvojice kandidátů svým způsobem více či méně prohospodařil v nedávném období svůj politický potenciál, včetně nezpochybnitelné důvěryhodnosti v očích široké veřejnosti, aby se o něj mohl opřít a ne se snažit vymanit se z politické odpovědnosti a méně čitelných vazeb, ať již z objektivních či jiných horších nebo dokonce neomluvitelných důvodů.

Na jejich adresu a adresu České republiky, jejímiž prezidenty se chtějí stát, je nutno objektivně dodat, že se tato krize demokracie týká celé Evropy, zemí Evropské Unie dvojnásob. Slova F. Zakarii z knihy o Budoucnosti svobody se, bohužel, potvrzují: „Instituce a postoje, které na Západě udržovaly liberálně demokratický kapitalismus, se vytvářely celá staletí. K jejich likvidaci stačí jen pár desetiletí, a jsou-li jednou strženy, jen těžko se budou obnovovat. Sledujeme tu zkázu, aniž jsme schopni ji skutečně zastavit. Bylo by to totiž nedemokratické.“**

Uvažuje-li se tedy o volbě nového prezidenta jako o volbě mezi dvěma zly, je rovněž objektivně připustit, že i neúčast ve volbách je volbou, respektive jednou z demokratických alternativ, jak vyjádřit nespokojenost se současným stavem demokracie a její vládnoucí garniturou, ignorující právě své voliče.

Jsou tu ale i jiné pohledy, které v souvislosti s obrazem české demokracie nelze přehlížet. Dalek od všech konspirativních, zednářských a jiných pseudoteorií o spiknutí, která se vyrojila a spojují se s rozpadem Sovětského svazu a pádem železné opony, máme tu před sebou ruský autoritářský režim prezidenta Putina, bývalého pracovníka KGB, divoce se rozvíjející se kapitalistickou Čínu s ústředním výborem komunistické strany Číny v čele. KGB alias FBS i ve staronovém hávu neztrácí přehled a kontrolu nad loutkovou demokracií Dumy, politikou „umravňující“ neposlušné oligarchy sofistikovanými, avšak osvědčenými metodami z dob stalinismu. Čím více je slyšet Rusko, tím méně víme, co se tam skutečně děje. Stejně jako jsou velkým otazníkem životy a poměry, v nichž se vynacházejí desítky či stamilióny (?) Číňanů, představující levnou pracovní sílu.

A boj o moc, trhy a převahu ve světě nebo územní vliv v nejbližším teritoriu, zbaven staré těžkopádné ideologie, vyzbrojen kapitálem, levnou pracovní silou a stále ještě nevyčerpanými přírodními surovinovými zdroji, pokračuje. Kdo by si z Evropy, natož z malých státečků nezadal, když i pro velké evropské mocnosti jsou krátkodobé zájmy přednější než hodnoty, které se rodily sice po staletí, ale na burzách mají nulovou kotaci. To jsou otázky podle mého soudu stejně zásadní jak pro velké státy EU, tak pro malé státy jako jsou Česká republika, Slovensko a další. Tím spíše, že na palubě kapitalismu jsou vedle sebe bývalé nesmiřitelné mocnosti, ačkoliv z podpalubí jsou slyšet hlasy o jeho konci.

Přehodnocení dosavadních ekonomických priorit a zkomercionalizovaných hodnot, v jejichž vleku se ocitá EU a celý Západ, kapitulující před diktátem hospodářského růstu a spekulativní, nevyváženou a bohužel, bezskrupulózní brutální produkcí, je jedním z přehlížených východisek, jak se od technokracie, mediokracie a vlády moci peněz posunout blíž k demokracii.


Heřman Chromý




*Hannah Arendtová, O revoluci, str. 274, 1962
** Fareed Zakaria, O budoucnosti svobody, str. 238, 2003

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy