Poslanec Kalousek: prezident republiky se dopouští viditelné zvůle a Vy říkáte – my to nechceme vidět!
Nebyl to jediný zásadní bod, který nezískal potřebnou většinu hlasů (94) z celkového počtu přítomných 186 poslanců. Na ni rovněž nedosáhl obdobně zásadní a důležitý návrh poslance Bartoška z KDU-ČSL Návrh na zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovnypro vyhodnocení vlivu autoritářských režimů na vnitřní záležitosti českého politického systému, který byl navržen k zařazení a projednání 30. 1. 2019.
Tristní hlasování
Slova poslance Miroslava Kalouska a jeho obavy, že návrh neprojde, tristní výsledek těchto hlasování potvrdil. Také v konečném hlasování o schválení pořadu 26. schůze zazněla znovu jasná slova poslance Kalouska, v nichž se distancoval od poslanců vládní koalice, jejichž hlasy byly zamítnuty
pro zachování demokracie zásadně důležité výše zmiňované dva navržené body pořadu 26. schůze. Vedle hlasů koalice poslanců ANO a ČSSD, z nichž se převážná část alibisticky zdržela, ačkoli dobře věděli, že svou přítomností de facto hlasují pro nenaplnění potřebné většiny, to byli vedle poslanců KSČM také poslanci SPD, kteří vládní koalici jednoznačně podpořili.
I proto poslanci TOP 09 v duchu předložených návrhů důsledně hlasovali proti schválení pořadu 26. schůze. Sluší seproto uvést jejich jména: Dominik Feri, Miroslav Kalousek, Helena Langšádlová, Markéta Pekarová Adamová, Karel Schwarzenberg. Stejně tak i jméno poslance Marka Bendy z ODS, který jako jediný z poslanců opozice, kteří návrhy poslanců Kalouska a Bartoška podpořili, byl důsledný a hlasoval proti závěrečnémuschválení pořadu 26. schůze.
Česká televize a koloběžky
Zpravodajství České televize však tato hlasování ignorovala, nebo řečeno eufemisticky přešla, nevěnovala jim ani tu svou obvyklou večerní devadesátiminutovku na ČT24. Důležitější byla totiž diskuse na téma "Povinné ručení na elektrokola a elektrické koloběžky", navrhované Evropskou komisí Evropské unie.
A tak i z evropského úhlu pohledu dostaly koloběžky přednost před novou smlouvu o přátelství a vzájemné spolupráci mezi Německem a Francií, podepsanou včera 22. 1. 2019 německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emannulem Macronem. Navazuje na Elysejskou smlouvu z roku 1963, podepsanou tehdy Konrádem Adenauerem a Charlesem de Gaullem. A přestože již vyvolala mnohé kontroverzní pochybnosti, bezpochyby byla vedena zájmem obou státníků vdechnout do fungování Evropské unie novou sílu a dynamiku a čelit tak všem pochybám, dezinformacím, jejichž cílem je Unii oslabit a rozložit. Jen na okraj je to pořádný sešup v prioritách zpravodajského vysílání veřejnoprávní České televize.
Zbytečná slova
Se svou troškou do mlýna po vystoupeních pana poslance Kalouska přispěl poslanec Michálek: "...že není všem dnům konec, že záležitost, která je poměrně závažná“ (nějak si tu ´poměrnost závažnosti´ nedovedu představit, poznámka hchr), „...bude projednávat podvýbor ústavně právního výboru. Takže pokud podvýbor doporučí, aby se ta věc dostala prostřednictvím ústavně právního výboru na plénum Poslanecké sněmovny, tak ji navrhneme do zařadit. A věřím, že v tom případě to do zařazení nebude nikdo vetovat.“
Myslím si, že po proběhnuvších neúspěšných hlasováních o návrzích opozice si tato zbytečná slova pan poslanec Michálek mohl ušetřit. Stačí se jen podívat na složení Podvýboru pro justici a soudní samosprávu a Ústavně právního výboru a projít si, jak kdo z poslankyň a poslanců výboru a podvýboru hlasoval o návrzích opozice.
Na jednání Podvýboru pro justici a soudní samosprávu, které by se mělo konat dnes v 19.00 hodin (23. 1. 2019), byli pozváni bývalý předseda a dnes soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, ústavní soudce Vojtěch Šimíček a hradní kancléř Vratislav Mynář. A to v reakci na přístup prezidenta Miloše Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře k justici.
A nejen pro pořádek a paměť, která je uložena ve stenoprotokolech Poslanecké sněmovny, ale také proto, abychom se po letech nevymlouvali, že jsme o těchto hlasováních nevěděli, připojuji jasná slova poslance Miroslava Kalouska. Netřeba je komentovat. Chytrému napověz, hloupého trkni.
Vystoupení poslance Miroslava Kalouska
Dámy a pánové, je nepochybné z posledních zpráv z veřejných zdrojů, že Kancelář prezidenta republiky již několik let se intenzivně snaží ovlivňovat rozhodnutí nezávislých soudců. A to nikoliv v systémovém pohledu, jak by ty soudy měly pracovat, ale skutečně v konkrétním rozhodnutí v daných kauzách, které se Kanceláře prezidenta republiky přímo týkají. Jsem přesvědčen... (Poslanec se odmlčel kvůli soustavnému hluku ve sněmovně.)
Jsem přesvědčen, že takové jednání je skandální. Myslím si, že všichni z nás, kdo jsme skládali ústavní slib, víme, že nezávislost moci soudní je jedním ze základních pilířů právního státu a že prezident republiky, který je součástí exekutivy a snaží se tu nezávislost ovlivnit ve svůj prospěch, nedělá nic jiného, než že bourá samotné pilíře právního státu, a že Sněmovna jako vrcholný představitel moci zákonodárné k tomu prostě nemůže mlčet. Nemůže mlčet za předpokladu, že jí to nevyhovuje.
Je docela dobře možné, že v téhle Sněmovně je většina poslanců, kterým vyhovuje destrukce právního státu. Potom můj návrh neprojde a bude to také informace. Nicméně jsem přesvědčen, že pokud nám záleží na tom, aby nedocházelo k destrukci právního státu, aby se arogance moci nesmála do ksichtu vládě práva, pak pevně věřím, že budeme projednávat bod, který si dovoluji navrhnout, a to je bod Ovlivňování soudců Kanceláří prezidenta republiky.
Jsem si vědom toho, že tuto středu o tom bude jednat podvýbor ústavněprávního výboru. Bylo by asi fér, aby o tom Sněmovna jednala až poté, co podvýbor ukončí své jednání. Proto navrhuji tento bod na příští úterý, ode dneška za týden, od 18.00 hodin. A velmi vás prosím, abychom nerezignovali na tenhle bod, aby nám jako ústavním činitelům a zástupcům moci zákonodárné nebylo jedno, že tady dochází k znásilňování pilíře právního státu, nezávislosti moci soudní. Ale je to samozřejmě rozhodnutí každého z nás a každý z nás jsme skládali svůj ústavní slib."
Slova poslance Miroslava Kalouska po závěrečném hlasování o schválení pořadu 26. schůze**
"Já si opravdu nepamatuji za těch 28 let, co se pohybuji v české politice, tak skandální jednání, že by moc výkonná, v tomto případě Kancelář prezidenta republiky, ať už pan prezident sám, nebo kancléř, naprosto brutálně a cynicky se snažila ovlivnit nezávislé rozhodování soudců. Rozhodování nezávislých soudců je jedním z pilířů právního státu. Pokud se chcete, kolegové, tvářit, že vám to nevadí, tak neříkáte nic jiného, než že je vám právní stát ukradený.
My jsme byli přesvědčeni, že Sněmovna o tom nemůže nediskutovat, že o tom nemůže nevést debatu a že není možné, abychom přijali nějaké usnesení, co si o tom myslíme. Nicméně poslanecké kluby ANO, ČSSD, KSČM a SPD říkají - nás to nezajímá, pan prezident ať si porušuje právní řád, jak chce. Ale pak promiňte, pak z našeho pohledu jsme přesvědčeni, že jste se zpronevěřili svému ústavnímu slibu. Nic víc, nic míň.
Vy jste skládali slib na to, že budete respektovat Ústavu a právní řád České republiky. A vy rezignujete na to, že právní řád a ústavní principy vlády České republiky budete bránit, když se prezident republiky dopouští viditelné zvůle před vašima očima, a vy říkáte - my to nechceme vidět!
My jsme se pokusili zařadit tento bod na jednání Sněmovny. Vy jste se zachovali tak, jak jste se zachovali, podle mého názoru hanebně, a proto nemůžeme hlasovat pro návrh schůze jako takový."
Psáno pro facebook.
*http://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/026schuz/s026003.htm
*http://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/026schuz/s026006.htm