Za dveře, pane Babiši, nemusíte... Obojí - vládnout a podnikat v demokracii nelze
K vládní novele návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 248/2000 Sb., o podpoře regionálního rozvoje, 27. schůze Poslanecké sněmovny (5. 3. 2019)*
Hned první bod 27. schůze - návrh vládní novely zákona o podpoře regionálního rozvoje, který na středeční schůzi přednesla ministryně pro místní rozvoj ČR Klára Dostálová, v sobě skrýval čertovo kopýtko, pardon, takové další Babišovo šidítko. Novela, která spočívala v nahrazení slova “předsedy“ za slovo “člen“, měla být schválena ve zkrácené lhůtě hned v prvním čtení.
Z argumentace nevinně znějící pro uši veřejnosti, že se jedná o změnu jednoho slova ve statusu Rady - poradního orgánu vlády, které předsedá podle platného zákona premiér, podle níž by Radě mohl předsedat jiný člen, ministr, se nakonec vyklubalo jiné rozuzlení.
Za Piráty, kteří s touto omáčkou paní ministryně, kterou servíroval zpravodaj poslanec Kubík z hnutí ANO, evidentně nebyli spokojeni, to opakovaně a bez obalu řekl jejich předseda Ivan Bartoš:
„Ten zákon jako takový je napsán správně. Ten problém je někde úplně jinde. Ten problém je v tom, že premiér České republiky Andrej Babiš je v prokazatelném střetu zájmů s finančním nařízením Evropské unie. Ví to poslanecký klub Pirátů, ví to Transparency International, ví to některé kluby ve Sněmovně.
A ke stejnému závěru došel i právní servis Evropské komise. A tady problém není ten, že premiér České republiky se může podílet, a asi by se správně měl podílet na formování dotační politiky Evropské unie směrem k České republice, to je správně. Problém je přece v momentě, kdy firmy premiéra České republiky uklizené ve svěřeneckém fondu jsou největšími příjemci těchto dotací.
A Evropská komise velmi intenzivně reagovala. Šetří historické vyplácení dotačních programů v rámci České republiky. Komisař Oettinger jasně vyzval pana premiéra, ať vyřeší svůj střet zájmů. A co na to řekl pan premiér? Pan premiér řekl, tak já v momentě, kdy se to bude projednávat, půjdu za dveře.
...My si myslíme, že tento krok je pouze gestem... a v zastoupení hovořím i za ODS a TOP 09, my v tuto chvíli vetujeme návrh tohoto zákona v devadesátce (to jest, aby novela byla projednána ve zkrácené lhůtě, poznámka hchr) a podíváme se více na to, jestli nemůžeme udělat skutečné kroky v rámci otevření této legislativy, které by nějakým způsobem narovnaly ten tristní stav střetu zájmů pana premiéra Babiše. Nehovořím v tuto chvíli o lex Babiš. V tuto chvíli hovořím o finančním nařízení Evropské unie, které pochází z léta roku 2018.“.
Také poslanec Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu ODS, nešetřil kritikou: „...Tento návrh zákona jasně ukazuje, že i vláda České republiky si je toho vědoma. Sice to řešení je v duchu českého přísloví, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Už vidím ty odbojné ministry v poradním odboru, kteří prosazují úplně něco jiného, než chce premiér Andrej Babiš. To je fakt na večerníček nebo na nějakou pohádkovou tvorbu. Ale myslím, že úplně stačí, když tady pan zpravodaj řekne, tento návrh zákona spočívá ve změně jednoho slova. Děkuju pěkně. Takové návrhy zákonů si nechte.“
Podle mne se za dveřmi v tomto případě octla veřejnoprávní televize, která tohle Babišovo šidítko tiše spolkla. Až to bude roubík, bude už pozdě.
*http://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/027schuz/s027009.htm