Velká jednička České televizi a nedostatečná Hradu za organizaci tiskové konference
Velká jednička České televizi za otázku, která zazněla na tiskovce na konferenci o NATO při příležitosti dvaceti let od vstupu zemí Visegradské čtyřky do Severoatlantické aliance. Odpovědi všech čtyř prezidentů nepotřebují téměř žádný komentář. Zračí se v nich nejen rozdílné postoje jednotlivých zemí V4, ale v případě českého prezidenta také odstředivá a nicotně do sebe zahleděná odpověď.
ČT24, Martin Řezníček: „Měl bych dotaz na všechny čtyři prezidenty s dovolením, jak hodnotíte slova, která tady dnes pronesla na úvod konference bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové o tom, že Vladimír Putin se pokouší podlomit demokracii v Evropě a zároveň rozdělit alianci. Souhlasíte s tím? Můžete odpovědět klidně stručně.“
Andrzej Duda, polský prezident:
"Přestaneme-li reagovat, pak za chvíli budeme mít ruské letadla nad Prahou, nad Varšavou a pozítří nad Berlínem...“ K útoku na Skripala ve Velké Británii polský prezident dále řekl: "To je pouze ruská demonstrace síly, kozácké drzosti," a dodal, že Rusko vydává vysoké výdaje na výzvědné operace, fake news a kyber útoky.
Andrej Kiska, slovenský prezident:
"Cílem Ruska je rozbít jednotu Severoatlantické aliance a využívá k tomu všechny možné zbraně, které existují..., protože z čeho má Rusko strach, to je naše jednota a naše síla."
Miloš Zeman, český prezident:
"Ten, kdo má strach z provokací, tím prozrazuje jen svoji vlastní slabost. Hrdá a sebevědomá země se má ve spolupráci se svými spojenci možnost sama ubránit a nemá se bát."
János Áder, maďarský prezident:
„Jedna věc je, že Maďarsko se zúčastní a i se zúčastnilo sankcí proti Rusku nezávisle na tom, jaké to znamená pro ně hospodářské škody. Druhá věc je Maďarsko se účastní vzdušné obrany vzdušného prostoru baltických států, a třetí co chci říci a co tu zároveň dosud nezaznělo, že zájem Maďarska je, aby dialog s Ruskem byl zachován, a aby politická pnutí byla co nejvíce snížena a za co nejrychlejší dobu. (Za souhlasného pokyvování prezidenta Zemana, poznámka hchr).
Smutná, chce se mi říci tristní, abych tím nezatěžoval krásný a plný ve své šíři význam českého slova smutek, celá ta podívaná byla podivná.
Na jedné straně České televize redaktorka Písařovicová, která konferenci uváděla, a kterou prezident Zeman několikrát svým jedovatým způsobem oslovoval paní Písařicová, což si nepamatuji, že tohle na tak vysoké prezidentské úrovni by bylo běžným zvykem.
Korunu této podívané nasadila tisková konference, kterou pro změnu zase uváděl tiskový mluvčí Jiří Ovčáček, tím, že se konala v témže sále těsně po skončení první části konference s projevy státníků a dalších ústavních činitelů atd. apod., kteří se pomalu odebírali na oběd nebo kávu, což zcela bez pardonu a právem na místě zkritizoval maďarský prezident János Áder.
Řekl, že tohle, co je prezident, ale i jako politik, ještě nikde nezažil, aby takhle probíhala tiskovka. Stranou, mimo míst v sále, z nichž se pomalu a rozpačitě trousili potentáti, protože nevěděli, zdali mají zůstat nebo ne, se v koutě tísnili novináři, kteří také nevěděli, zdali mohou zaujmout místa v sále, kde předtím seděli státníci a politické figury.
Nebyli sami, kteří se tísnili. Prezidenti s paní Rose Gotemoellerovou, zástupkyní generálního tajemníka NATO seděli u jednoho společného stolku, za který se ovšem všichni nevešli, takže u něho nezbylo místo pro prezidenta Kisku, který seděl mimo s mikrofonem položeným na zemi.
Nevídaná trapná ostudička jen dokreslila, nebo spíše usvědčila rozpolcenou tvář české zahraniční politiky přes všechna její proalianční ujištování z docela zjevného pokrytectví.
Psáno na Facebook
Video: 20 let v NATO (1.43.20 – 1.48.57)
Speciál ČT: 20 let v NATO