Na okraj dne a jedné bývalé mocnosti
V souvislosti s neměnící se politickou situací na východě Ukrajiny se mi jeví postoj Evropské Unie a členských zemí OSN a dalších mezinárodních politických a ekonomických organizací jako taková nová "alternativa" Mnichovské dohody. Mezinárodní právo, které bylo hrubě pošlapáno Ruskou Federací, nenachází účinnou odpověď od takových uskupení jako jsou OSN, Evropská unie a další mezinárodní politické a ekonomické instituce. V řadě z nich je Ruská Federace členem a nabízí se otázka, zda by z některých neměla být vyloučena, nebo by jí mělo být pozastaveno členství. Sankce, přestože mají svůj význam, dopadají na obyvatelstvo. O to lehčeji se poddává ruské oficiální propagandě, vykreslující Západ jako úhlavního nepřítele Ruské Federace, která nadále může pokračovat ve své vydírající zahraniční politice.
A to jsem ještě neznal poslední čerstvou informaci České televize o nařízení Tribunálu OSN pro námořní právo*, z níž cituji:
„Mezinárodní soud pro námořní právo nařídil Moskvě, aby neprodleně osvobodila ukrajinské námořníky, které uvěznila po loňském incidentu v Kerčském průlivu. Rusko dalo už předtím najevo, že působnost soudu v tomto případě neuznává. Ukrajina nicméně doufá, že podpora soudu by mohla pomoci k tomu, aby se konflikt mohl dostat ze slepé uličky a námořníci na svobodu. Tribunál OSN pro námořní právo rozhodl, že Rusko má osvobodit 24 ukrajinských námořníků, zadržených za narušení státních hranic u Kerčského průlivu, a předat Ukrajině tři zkonfiskované lodi,“ napsala ruská agentura TASS s odvoláním na předsedajícího soudce. Tribunál také vyzval obě strany, aby se zdržely jednání, které by mohlo vést k vyostření situace v Kerčském průlivu.
Ruský zástupce na zasedání soudu sídlícího v Hamburku nedorazil, podobně jako na předchozí dvě pojednávání v této věci, poznamenala agentura AP. Rozhodnutí soudu je podle AP právně závazné, ale soud nemá žádnou pravomoc jej vymoci. Soud dospěl k rozhodnutí v poměru 19 k jednomu hlasu, při nesouhlasu ruského soudce.“
Co s takovou zemí, nerespektující ani tribunál OSN, než ji vyloučit a nečekat až bude nejhůř, a ona učiní totéž, co udělalo Německo ve třicátých letech, když vystoupilo v roce 1933 ze Společnosti národů (League of Nations, Société des Nations). Konečně, v novodobé historii dvacátého století, by to nebylo poprvé. Sovětský svaz byl z této organizace vyloučen již v roce 1939.
Psáno pro facebook.
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2824553-soud-osn-naridil-rusku-propustit-ukrajinske-namorniky-moskva-jeho-rozhodnuti-neuznava