Nejenom Lány! Statky prvorepublikových agrárníků
Praotci zakladatelé
O statky agrárních vůdců jsem se začal zajímat při práci na knížce o středních Čechách ve 20. století, která vyjde asi koncem prosince. Měl by to být takový historicko-turistický průvodce. Ze začátku jsem zkoušel ta nejznámější jména, jestli se po nich něco nedochovalo. Když jsem objevil ty první krásné statky, zkoušel jsem hledat dál. Ukázalo se, že statky agrárních vůdců se dochovaly a řada z nich prošla nedávno dokonce obnovou. V řadě vesnic si zapomenuté agrárníky připomínají pamětními deskami. Navíc jsou to krásná místa, leckdy utopená ve městě, nebo v okolí, které původní stavitelé neplánovali.
K praotcům středočeského agrárního hnutí patřili Karel Prášek a Stanislav Kubr. Práškův statek v Hřivně u Mladé Boleslavi již neexistuje, vesnice je totálně zdevastovaná. Na návsi snad musela proběhnout za komunistů nějaká asanace. Zato Kubrův statek v Kněževsi u Prahy (ul. U zbrojnice čp. 28) stojí dodnes. Ve vesnici, odkud je krásný výhled na letiště Ruzyně, Kubra připomíná několik pamětních desek a je tu i naučná stezka. K výhledu na letiště tam je zbudován dokonce takový „velitelský můstek“, na který si může turista vylézt, aby lépe viděl. Blízko je jedna dobrá hospoda.
Nezapomnělo se ani na statek Adolfa Prokůpka, který za světové války organizoval charitativní pomoc v organizaci České srdce. Statek jeho rodu uvidíte na návsi v Kutlíři u Kolína čp. 7.
Švehlova Hostivař
Ovšem nejdůležitější je samozřejmě Švehla, skutečná hlava a zakladatel státu! Statek a mlýn Antonína Švehly v Hostivaři se také dochovaly dodnes. Stojí v ulici K Horkám čp. 45/52 (Praha-Hostivař). Odtud úřadoval nejmocnější muž první republiky v době Švehlovy éry (1921-1929). Zde se rozhodlo, že Československo bude republikou i že Masaryk bude znovu prezidentem. Na statek navazuje přírodní park a zachována zůstala i původní vesnice. Krajinou protéká řeka Botič, na které zůstaly zachovány původní meandry i s říčními živočichy. O kus výše po Botiči směrem k sídlišti najdete původní tvrz tzv. Toulcův dvůr, který dnes slouží jako společenské centrum pro přilehlé sídliště. Hezká ukázka užitečnosti takových staveb pro moderní předměstí!
Ve vesnici blízko Švehlova statku je hostinec Selský dvůr, který má na dvorku i hřiště pro děti. Je tam hezky, ale draho. Cestou k Toulcovu dvoru je hospoda Na Kačabce známá z Pohlreichova pořadu Ano, šéfe. Tam velký Učitel ukončil svou šou.
Malypetrovy Klobuky
Po Švehlově onemocnění a abdikaci přišla hospodářská krize, z níž zemi vyvedl předseda vlády Jan Malypetr z Klobuk u Slaného. Malypetrova secesní vila na nám. J. Š. Baara čp. 11 byla nedávno rekonstruována. Sem jezdil i Masarykův bohémský syn Jan, který o statkáři posměšně prohlašoval: „U Malypetrů se chystají do Lán a celá rodina se učí francouzsky.“ Statkář totiž zvažoval kandidaturu na prezidenta.
Statkář kubista
Agrárníci si z hospodářských důvodů cenili statků v Sánech u Poděbrad, kterou považovali za „vzornou obec“, ale milovníci architektury nejvíce oceňují docela jiné místo: statek rodiny Bauerů v Libodřici u Kolína. Zde v Libodřici čp. 111 postavil architekt Josef Gočár v letech 1912-1914 prudce moderní kubistickou vilu pro statkáře Adolfa Bauera a jeho rodinu. Objekt byl nedávno rekonstruován a od roku 2008 zde působí nádherné Muzeum a galerie kubistického designu. Vřele je doporučujeme navštívit.
….o statcích jihočeských agrárníků napíšu asi někdy jindy. Album je na facebooku
Album facebook https://www.facebook.com/pg/Ivo-Cerman-370550266335476/photos/?tab=album&album_id=2101835203206965
Bauerova vila: http://www.nck.cz/bauerova-vila/kontakt.php