Žijeme vedle šíleného souseda

05. 08. 2019 | 20:30
Přečteno 11187 krát
Německo v době klimatické krize ztratilo svéprávnost.

Poslední návštěvy Německa a sledování německých médií od června doteď mě přivedly k jedinému možnému závěru: ta země se dokonale zbláznila.
Mediálním tématem číslo jedna tam už není migrační krize, ale klimatická krize. Nejnovějším heslem už není „Willkommenskultur“, ale výraz „klimaneutral“. Města i spolkové země přijímají údernické závazky o šíleně krátkých lhůtách, dokdy se stanou „klimaneutral“. Začátkem července 2019 přijal Mnichov závazek, že se stane prvním milionovým městem, které bude „klimaneutral“, koncem července už bavorský ministerský předseda Markus Söder (CSU) přijal závazek, že „klimaneutral“ bude celé Bavorsko a zároveň navrhl, aby se Klimaschutz zakotvil do bavorské ústavy i federálního německého Grundgesetzu.
To se odehrává na pozadí povinných pátečních demonstrací středoškolské mládeže, které mají nejasným způsobem ovlivnit klima. Koncem července přijali úderníci v Dortmundu závazek, že se budou scházet na ulicích i ve středu. Je nemožné, aby klimatická krize ještě vydržela odolávat takovému nasazení.

Přestanu jíst maso

Ovšem nejkomičtější jsou osobní závazky, které přijímají jednotliví Němci a o kterých informuje veřejnoprávní televize. Na TV Phoenix jsem viděl neuvěřitelně absurdní hudební šou pro důchodce, kde moderátorka vyzývala osoby z publika, aby řekly, co udělají pro klima. Co jí lidé odpovídali? Přestanu jezdit autem, přestanu létat letadlem, budu žít skromně, a hlavně: přestanu jíst maso. Jistě, když bude každý žít poustevnicky a nebude pracovat, budou to splnitelná předsevzetí. Po jistou dobu. Ale jak pomůže klimatu, když někdo v Německu přestane jíst maso? To mi v danou chvíli nebylo jasné… Ještě se k tomu vrátíme.
Šílené byly ale představy veřejnoprávní moderátorky, která měla na všechno jediný recept: zakázat. To je skutečně hrozivá perspektiva německých Green Supermacistů, kteří neznají mírnější postup než zákaz. Zakážou se vnitrostátní lety, zakáže se chov krav, zakážou se auta na spalovací motor… Jelikož jsou to extrémisté, potřebují nepřítele, proti kterému budou vyvolávat nenávist. Momentálně mi připadá, že jejich cílem je vyvolat nenávist k lidem, kteří cestují letadly, zejména vnitrostáními lety.

Co všechno se zakáže

Vzhledem k propagandistické úloze středoškolské mládeže, jíž se zároveň vymývá mozek, je zřejmé, že mezi plánované zákazy se neřadí rozšířené užívání elektrických zařízení, nutných pro život na sociálních sítích, esemeskování, mobilování atd. Je také komické, že se nenávistná kampaň zaměřuje pouze na masovou leteckou dopravu a ne na soukromé lety, i když je zřejmé, že skromný cestovatel masové dopravy, který se mačká v narvaném letadle, šetří přírodu mnohem více, než pasažér soukromého letu, který se ve svém stroji roztahuje sám.
Všeobecně je zřejmé, že v představách Green Supermacistů by měla být jediným zdrojem energie elektřina, vše ostatní by chtěli zakázat, zároveň však nepřipouštějí jiný způsob výroby elektřiny, než větrné a solární elektrárny. Ty samozřejmě nemohou pokrýt stoupající spotřebu elektřiny, kterou Německo doplňuje z dosluhujících sedmi jaderných elektráren a nákupem proudu z jaderných elektráren ve Francii a z České republiky. Nicméně jaderné elektrárny, které jediné mohou nahradit výpadek způsobený vyřazením tepelných elektráren, jsou v Německu tabuizované téma. Nikdo si nedovolí říct o nich jediné pozitivní slovo veřejně. Už po havárii ve Fukušimě v roce 2011 se tam rozvinula demagogická kampaň za co nejrychlejší zákaz jaderných elektráren. Co když se zeleným podaří prosadit zákaz jaderné energie v celé EU?
Rozsáhlé zákazy, které plánuje demagogická levice, by měly katastrofální finanční a hospodářské důsledky. Zdražila by se energie, což by vedlo k zdražení dalšího zboží a služeb. Leccos by z našeho života zmizelo úplně. Samozřejmě by to mělo dopad na lidi chudé a na lidi, kteří v důsledku těchto inovací zchudnou. I když Německá veřejnoprávní média teď přinesla zprávu o tom, že „nůžky mezi bohatými a chudými v Německu se nadále rozevírají“, nenapadne je, připojovat k plánovaným ekologickým zlepšovákům informace o jejich hospodářských dopadech.
Zato veřejnoprávní televize připojuje takové informace k plánu Donalda Trumpa o zdanění importu z Mexika. Tuto zprávu doplnili začátkem června hrozivým vylíčením finančních dopadů na obyčejné lidi. Vzápětí přinesli zprávu o plánovaném mnohem rozsáhlejším zdaněním všeho zboží, co souvisí s uhlíkem („uhlíková daň“), kterou chtějí zelení aktivisté zavádět po celém světě, ale zde už o finančních dopadech pomlčeli. Místo toho mohli diváci sledovat optimistickou reportáž ze Švédska, kde uhlíkovou daň už mají, rybářům to vůbec nevadí, navíc k tomu v pozadí hraje optimistická hudba a lidé se v reportáži usmívají! Kdo by tak skvělé zdanění odmítal?

„Chci, abyste propadli panice!!!!“

I toto úpadkové ezoterické náboženství má své verozvěsty, a to jsou slavná švédská podvodnice Greta Thunberg , „vědecký novinář“ Harald Lesch a politikové Strany zelených. Všichni mají z šíření paniky slušný byznys.
Musíme si předem uvědomit, že cílem tohoto hnutí není pomoci řešení reálného problému. Stejně jako v případě „migrační krize“ jde i nyní o to vzbudit dojem, že jsme v tak krajní krizové situaci, v takovém stavu nouze, že musíme odstavit běžné demokratické metody rozhodování, musíme odstavit i kritické myšlení a odevzdat rozhodování o zásadních věcech do rukou morálních odborníků. V době migrační krize jsem viděl v pořadu Wiener Vorlesungen vystoupení „odborníka na migraci“, který sděloval publiku „diese Frage dürfen wir uns jetzt nicht stellen“ a „diese auch nicht“. Ale kdo bude rozhodovat o tom, která otázka smí být položena a která ne, to neřekl. A to je skvělá ilustrace postupu těchto lidí.
Vypadá snad nepřirozeně infantilní 16letá Greta Thunberg jako někdo, komu byste svěřili řešení opravdu krizové situace? Její heslo je „Ich will, dass ihr in Panik geratet“ – „Chci, abyste propadli panice.“ (Citát z projevu v Davosu 25. 1. 2019) Tak zní také titul knihy jejích projevů, která se teď prodává, či spíš vnucuje, zákazníkům v německých knihkupectvích jako bestseller. Je na ní fotografie Grety s culíčky velký nápis „chci, abyste propadli panice“. Vezměme tu situaci doslova.
Jednak v panice nejste schopní racionálního uvažování, to je stav, kterého chtějí dosáhnout. A dále, kdybyste měli doma havárii, zavoláte si k jejímu řešení instalatéra, který jen hysterčí a vyvolává paniku? Kdybyste čelili skutečně vážné celospolečenské krizi, svěřili byste její řešení extrémistickým politikům, kteří mají z krize prospěch? Lidem, kteří mají moc a kontrolu společnosti jen tehdy, pokud problém trvá, ale ztratí ji, pokud se vyřeší? Asi ne.
K panikářům patří i u nás ne příliš známý Harald Lesch. To je člověk, který je původně fyzikem, ale teď už dokáže odvozovat klimatická opatření dokonce i z Všeobecné deklarace lidských práv. Takže „klimakrizi“ povýšil na nejvyšší vědu, nejvyšší imperativ, z něhož lze hravě odvozovat příkazy a zákazy k čemukoliv.

Jde o kraví prdění

Ale pořád mi vrtalo hlavou, proč bychom kvůli klimatu neměli jíst maso. Probíral jsem to i v Německu s několika lidmi, kteří většinou jen hádali. Je to kvůli té dopravě a další mašinérii v pozadí? Nebo je to kvůli zdraví? Až po návratu do Čech mi jeden člověk, který v Německu žil, nabídl jiné vysvětlení: jde o kraví prdění.
Teď jste se asi pohoršili, ale ukázalo se, že měl pravdu. Šlo skutečně o kraví prdy. Dle Němců způsobily globální oteplování a vzniklo kolem toho tolik seriózně se tvářích výzkumů, že by tomu člověk nevěřil. Trochu jsem si tuto novou problematiku nastudoval, ale je to tak absurdní, tak šílené, že bych tomu měl rád věnoval nějaký další blog. Každopádně německé krávy to mají spočítané.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy