Prymulovy pohádky
Upřímně řečeno nás doma s manželkou víc zajímalo, co prohlašoval Prymula o školách. To byly děsivé zprávy, aspoň pro rodiče a děti. Ani nechápu, proč se předseda Ústředního krizového štábu motá do školní politiky, jak může bez schválení parlamentu dopředu z televize ohlašovat prodloužení karantény, omezení volného pohybu, anebo proč náhle řídí školní politiku. Přitom chce prodlužovat karanténu a zavření škol, a dva roky nechat zavřené hranice…. I když zároveň budí dojem, že lék na koronavir už máme. Tentokrát už to nemá být remdesivir, ale plaquenil. Takže se nejdřív zastavme u této informace, ztratil jsem jejím ověřováním poměrně dost času.. Samozřejmě tím nechci konkurovat lékařům, píšu to jen jako starostlivý otec a občan, který si hledá informace a doufá, že tím pomůže ostatním.
Pohádka o remdesiviru
Pohádka o remdesiviru skončila dnes ráno, když noviny přinesly zprávu o tom, že výrobce Gilead Sciences má příliš mnoho zakázek, takže experimentální léčbu v České republice neprovede. Prymulova pohádka trvala od čtvrtka 19. 3., když nasazení remdesiviru v ČR oznámil v pořadu Země v nouzi na ČT, jako by to byla hotová věc. Jediný problém viděl v dopravě… A skončila už v pondělí 23. 3., aniž by sem lék dorazil. Dorazily jen neutuchající zprávy o tom, že je už, už na cestě…
Místo toho přišel ještě během víkendu ministr zdravotnictví s novým zázračným lékem, plaquenilem, jenž má účinnou látku hydroxychloroquine. Výnosem ministerstva zdravotnictví zakázal Adam Vojtěch předepisovat lék lékařům, kteří nejsou specialisté a začal ho stahovat. Více o tom na Vojtěchově twitteru. Noviny přinesly nadšené titulky, že máme lék na koronavirus! Co si o tom máme myslet? Jelikož jsem o Prymulových poplašných zprávách tehdy psal blog, ověřoval jsem si informace a zjistil toto.
Existují léky na koronavir?
Zjistil jsem, že kromě různých rychlostudií, které se teď objevují, přináší přehled možných léků, které zpomalují nebo nějakým způsobem pomáhají, také pravidelně aktualizovaný Pokyny pro léčbu COVID-19 Čínské lidové republiky neboli Guidance. Abych předešel dalším objevům zázračných léků, kterými nás dvoje Prymula – Vojtěch asi budou zásobovat, uvedu vám rovnou, které léky se v tomto dokumentu uvádějí. Žádný z nich si neobstarávejte sami, neberte to, vyžadují odborníka-lékaře, závisí u nich na váze, indikacích a kontraindikacích, křížení s jinými léky atd. Můžete se i otrávit. Uvádím zde tyto léky, jejichž seznam je už teď veřejně přístupný na internetu, jen pro důvody osvěty, aby veřejnost nenaletěla dalším pohádkám prof. Prymuly a spol. o zázračných lécích.
V bodě 10/4 doporučuje čínská Guidance ke zkoušce tyto léky (K lékům připojuji i informace z webu mojelekarna, pro větší osvětu.):
lopinavir/ritonavir (https://www.mojelekarna.cz/leky/ucinne-latky/lopinavir-a-ritonavir.html),
ribavirin (https://www.mojelekarna.cz/leky/ucinne-latky/ribavirin.html),
abidol (lék dostupný v Rusku a Číně u nás ne, účinná látka umifenovir)
chloroquine – lék proti malárii, předávkování může způsobit otravu a smrt, v uplynulém týdnu zpopularizován jako lék, který zpomaluje množení koronaviru, na základě rychlostudie Dididera Raoula z Marseille, která byla zpopularizovaná i v našem tisku.
Německý virolog Christian Drosten v 17. díle pravidelného podcastu na NDR zpochybnil výsledky Raoulovy rychlostudie, protože v podstatě není jasné, zda ke zlepšení pacientů došlo díky podávaným lékům, jelikož pacienti se mohou uzdravit i sami, bez působení léku (studie nezjišťovala uzdravení, ale jen změny v množství viru, pacienti byli vybíráni namátkově, v různých stádiích onemocnění, byli rozděleni na skupiny léčené a neléčené, ale nebyla mezi nimi parita v jejich věku, jen málo z nich bylo nesymptomatických, nebyl to experiment randomizovaný, ani „zaslepený“…). Drosten zdůrazňuje, že o tom, že léky na malárii mohou pomoct proti starším typům koronavirů se ví už 15 let, ale jejich účinnost proti novému koronaviru 19 není prokázána. To řekl ve čtvrtek 19. 3. Prymula naopak v neděli na TV Prima oznámil, že „výsledky z Francie jsou slibné“.
hydroxychloroquine – méně toxická varianta chloroquinu, která byla v této studii čínských lékařů z středy 18. 3. označena jako přijatelnější alternativa pro léčbu, která zpomaluje množení koronaviru. Tuto látku obsahuje plaquenil.
Zázračný plaquenil
Lék plaquenil, který látku obsahuje, zpopularizoval prezident Trump v projevu, který měl ve čtvrtek 19. 3., hned druhý den po publikování čínské studie. Bylo to ve stejný den, kdy Prymula v ČT pěl básně o remdesiviru. Plaquenil není nový lék, existoval už před tím a jen Trumpův projev a zmíněná čínská studie zřejmě způsobily, že se náhle začal tak vysoko cenit. Pokud se ovšem o víkendu objevily v našich novinách titulky, že máme lék na koronavirus, tak byly značně přehnané.
Pohádkář Prymula těmto zvěstem neučinil přítrž. I přesto, že měl více možností to udělat, protože o víkendu vystoupil v několika TV show denně, jako by chtěl krizi řídit z televizních studií. Namísto aby se věnoval lékům, vydával ovšem pokyny pro řízení školství! Konec politiky chaosu je v nedohlednu, protože slibovaný zázračný lék hned tak nebude. Proč neřekne Prymula realistickou prognózu dalšího postupu, bez snů o zázračných lécích, jen na základě toho, co je a co máme? Do poloviny dubna prý budeme mít nulový nárůst. Další Prymulova pohádka. Kuriozita je, že ČT se v den Trumpova projevu chlubila v pořadu Země v nouzi velkým množstvím zahraničních zpravodajů, tvářila se jako záruka kvalitního zahraničního zpravodajství, ale o Trumpově projevu, ani o lécích, které zmínil, tehdy nic neřekla… Představila jen zpravodaje z USA Davida Miřejovského, který neřekl nic dokonce ani o karanténě v New Yorku. K čemu máme ČT? K tomu, aby dělala propagaci Babišovi, Prymulovi a sobě?
Blog: Stane se karanténa ohniskem nového právního řádu?