Mýtus o Trumpově puči v Kapitolu 6. 1. 2021

09. 01. 2021 | 11:19
Přečteno 7829 krát
Připomíná to požár Říšského sněmu na začátku nacistické diktatury. Ptejme se: komu to prospělo? Nařídil útok Trump? Jak to, že to šlo tak lehce? Jak daleko zajdou demokraté v pomstě?

Ve středu zaskočila všechny lavina skandalizujících zpráv o útoku na Kapitol. Podle kusých líčení to vypadalo jako ozbrojený pokus o převrat nařízený Trumpem a zahraniční média skutečně hovořila o „převratu“ (coup). Novinky.cz udělaly zajímavou koláž pod názvem "Bude to divoké, bojujte. Jak Trump vybízel fanoušky k útoku na Kapitol). Vzaly z kontextu vytrhané úseky z projevu, který měl Trump před tím, než mohl kdokoli tušit, že k násilnému proniknutí do budovy dojde, a pustily k tomu záběry z dění uvnitř budovy. Souběžné záběry s projevem a komentářem Novinek sugerovaly, že tato slova Trump pronášel během útoku, aby útočníky „povzbuzoval“, resp., že na sociálních sítích konkrétně podněcoval k vniknutí do budovy a násilí. Podle odkazu na zdroj to bylo prefabrikováno agenturou Associated Press a pro Novinky to sepsal jejich „americký zpravodaj“ Daniel Drake.

Cui bono - Komu to prospělo?
Upřímně to na mě dělá dojem, že Trump demokratům naletěl, dále jednal svévolně bez koordinace s republikánským senátorem Tedem Cruzem, který chtěl ve stejný den prosadit, aby se stížnosti na průběh voleb projednaly v kongresu. Trump místo toho vsadil na pouliční shromáždění, která má tak rád. Na středu 6. 1. ráno svolal shromáždění Save America, protože ten den se měly v kongresu zveřejnit a potvrdit výsledky volby elektorů a tím se mělo završit druhé kolo prezidentské volby. Trump chtěl zřejmě vyvolat tlak, aby volbu elektorů oddálil, což ho vedlo k nedomyšlenému nápadu, doporučit účastníkům demonstrace, aby od Bílého domu šli Pennsylvánskou třídou ke Kapitolu. Tam měli zřejmě svou přítomností ukázat, že Trump má podporu lidu, ale rozhodně neměli útočit na budovu. Nedošlo mu, že stačí pustit část demonstrantů do Kapitolu a dá tak demokratům nenahraditelné záběry s nepřekonatelnou symbolickou hodnotou.

V reálném světě sice došlo k tomuto útoku v kontextu dlouhodobě probíhajících násilných protestů ze strany levice, o kterých ale třeba naše ČT, ani další česká média neinformovala. V mediální realitě to tedy vypadá, jako by násilný boj o moc v USA začal teprve touto tragikomickou událostí. Ve stejný den 6. 1. byly organizovány další útoky Trumpových extrémních stoupenců na 4 další Kapitoly (v Atlantě ve státě Georgia, v Kansasu, v Oklahoma City v Oklahomě, v Salemu ve státě Oregon). Dále proběhly protesty v St Paul v Minnesotě, v Nebrasce (městě Lincoln) a v Las Vegas ve státě Nevada. Jenže protestovala i krajní levice, zejména v Portlandu ve státě Oregon.

Prospěch mají z událostí ve Washingtonu jen demokraté, kteří v těch dnech vyhráli v Georgii 2 zbývající místa v Senátu a získali tudíž většinu v obou sněmovnách kongresu. Navíc mají prezidenta i viceprezidentku. Potřebovali ještě nějak mediálně dokázat, že změny systému, které chystají, jsou nutné pro obranu proti Trumpovi, kterého už od léta obviňují z toho, že po prohraných volbách odmítne odejít a jeho stoupenci vyvolají ozbrojenou válku. (Slyšeli jste někdy od představitelů levice, že by uznali Trumpovo vítězství a mírumilovně ukončili násilí, jež probíhá už od léta?) Trump jim teď dodal překrásný mediální důkaz, který potřebovali. Navíc jako bonus bylo odvoláno i vyšetřování stížností, které se měly na návrh Teda Cruze projednávat v kongresu.

Podněcoval Trump k útoku na Kapitol?
V projevu během demonstrace Save America ráno 6. 1. 2021 Trump vysloveně říkal, že všichni půjdou ke Kapitolu „peacefully and patriotically“ (mírumilovně a vlastenecky). Můžete si ověřit v transkriptu, že nikde v projevu nevyzýval k násilí, ani k útoku na Kapitol.
První demonstranti dorazili ke Kapitolu kol. 13.00-13.30, , k proniknutí do budovy došlo kol. 14.15, obsazení budovy trvalo skoro do 17.00. Už v 14.38 Trump na twitteru vyzval k míru: „Please support our Capitol Police and Law Enforcement. They are truly on the side of our Country. Stay peaceful!“ V 15.13 napsal: „I am asking for everyone at the U.S. Capitol to remain peaceful. No violence! Remember, WE are the Party of Law & Order – respect the Law and our great men and women in Blue. Thank you!" Ve 14.22 natočil video, kde vyzývá k mírumilovnému odchodu domů: „This was a fraudulent election, but we can't play into the hands of these people. We have to have peace. So go home. We love you. You're very special. You've seen what happens. You see the way others are treated that are so bad and so evil. I know how you feel. But go home and go home in peace." Vše je na twitteru, youtube a wikipedii.

Přesto americká média vytvořila narativ, že Trump se zdráhal vyzvat demonstranty k míru, což po nich papouškují dva dny naše média. Možná, že v Novinkách a Seznam zprávy si prostě řekli, že „stay peaceful“ přeloží jako „bojujte!“ Trump měl špatný nápad, podcenil, že dav u Kapitolu nemůže kontrolovat. Ale aspoň pak uznal, že došlo k násilí. Prý 4 demonstrující byli zabiti – nikdo je nelituje – a jeden policista zemřel. Proč například nikdo nevyzývá levici k mírnosti, zdrženlivosti, lítosti nad mrtvými? Levicoví politici v létě ani neuznali, že jejich kampaň proti policii vedla k násilí a ztrátám na životech.

Jak to, že to šlo tak snadno? A svedli dav provokatéři z Antifa?
Jelikož jsme říkali, že prospěch z útoku mají hlavně demokrati, nabízí se otázka, zda nějak nepomohli tomu, aby k obsazení budovy došlo. Předně je tu otázka nedostatečné policejní obrany před budovou. Přesto, že policie ve Washingtonu DC má s demonstracemi zkušenosti a vědělo se tom, že přijde početný dav. To je první otázka, která se teď probírá.

Druhá otázka je, jestli dav k vniknutí do budovy nenavedli nějací levicoví provokatéři. Násilné ničení majetku je jednání, od kterého se Trumpovi přívrženci vždy distancovali. Na twitteru se množí slabé nepřímé důkazy, že násilí začali stoupenci antifa, kteří se měli do davu vloudit v převlečení za Trumpovy stoupence. Měli tuto taktiku uplatňovat už na podzim a na twitteru je k vidění ofocená zpráva z mobilu, v níž má stoupenec antifa informovat o plánované účasti ve Washingtonu. Poznávací znamení falešných „trumpovců“ měla být kšiltovka MAGA obrácená dozadu. Čtenáři na různých fotkách z Kapitolu identifikují lidi, kteří se oblečením, nebo dredy na hlavách odlišují od trumpovců a podobají se spíš levicovým bezdomovcům.

Moment vlámání do oken budovy je zachycen na videu, jež se původně objevilo na twitteru (zde), kde jeden muž mlátí něčím do okna, zatímco dav za ním volá sborově „no antifa, no antifa…“ Tj., že nechtějí jednat jako antifa, nechtějí, aby rozbíjel okno. Pak ho další muž chytí a odtrhne od okna. Doplňme, že dle výpovědí policistů si antifa při protestech v Portlandu už vyzkoušela, že funguje taktika, kdy stačí jen „otevřít cestu“ pro dav tím, že pro ně rozbíjí výlohu, okno, dveře a dav za ně ničení provede sám. Jednoduše dav neodolá a vždy tam někdo vleze.

Jsou doložena konkrétní jména? Novinář Andy Ngo, který se na krajní levici specializuje, dokládá na svém twitteru, že v davu byl John Earle Sulivan, známý aktivista BLM z Utahu. Prý dokonce vystoupil v nějakém interview na CNN, kde s ním mluvili jako s jedním z útočníků. Sulivan ale tvrdí, že tam byl jen jako novinář a útoku se neúčastnil. Další uživatel na twitteru Andyho Ngo dokládá fotografiemi, že podsaditý muž s plnovousem, který je na mnoha záběrech zevnitř Kapitolu, patří k Antifa z Philadelphie. Je o tom celé vlákno na sociální síti Parler.

Levice má ale k dispozici zajímavý fenomén zvaný fact-checkers (kontrolóři fakt). Takže se okamžitě objevily weby „fact-checker“, kteří tvrdí, že zvěsti o přítomnosti antifa jsou výmysl. Podle nich je podsaditý muž jménem Jason Tankersley sice z Philadelphie, ale je to prý neonacista…(Proto má na ruce vytetovaný srp a kladivo!) Okamžitě se vyrojily desítky dalších webů, které charakterizuje zvýšené užívání tzv. „odpověďobezotázek“ (např. „No, antifa did not invade the Capitol.“) a naprostá jistota o pravdě.
Tyhle fact-checkery spojuje, že nikdy neověřují tvrzení levičáků, ani nevyvrací zjevné nepravdy z jejich strany. Najdete třeba jediný web fact-checkerů, kde by upozornili na to, že Trump v projevu nevyzýval k násilí, ale k pochodu „peacefully and patriotically“ ? Ne, nenajdete ani jeden.

Jak daleko zajdou?
Demokraté a jejich stoupenci už předtím dávali najevo, že po vítězství ve volbách začne hloubková demontáž parlamentního státu. Teď k tomu mají volnou cestu, není žádná instituce v čele USA, která by zůstala v moci republikánů. Demokraté mají v moci vše, možná jen nejvyšší soud jim uniká. Chtějí organizovat nějaké očistné komise (reconcilitation commissions, nebo truth commissions), chtějí z úřadů odstraňovat údajné Trumpovy stoupence a dělat nějaké seznamy, které jim zabrání kdykoli v budoucnu zastávat veřejnou funkci.Už na podzim se volalo po rozpuštění republikánské strany (např. zde) a nyní žádá Alexandra Ocasio Cortez, aby byl ze Senátu vyloučen Ted Cruz, ačkoliv on s útokem na Kapitol nemá nic společného. (Probíhá mezi nimi zajímavá polemika na jejich Twitterech.) Zavádí se také zákaz mluvit v médiích i na internetu o podvodech při prezidentské volbě roku 2020. Prý právě tyto řeči motivovaly útok na Kapitol. Zatímco údajné podvody při volbách v roce 2016 se vyšetřovaly, teď se vyšetřovat nebude. To bude tabu téma, za které už teď hrozí sankce. Zkrátka největší prospěch mají z útoku demokrati, kteří dostali vizualizovanou záminku k systémovým změnám, které chtějí provést.

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy