„V USA se zkřížily dvě varianty koronaviru! Obavy se naplnily!“
Dnes ráno vystrašil řadu spoluobčanů děsivý titulek z webu novinky.cz „Obavy se naplnily. V USA se zkřížily dvě varianty koronaviru v nebezpečný hybrid.“ Autorem je novinář Petr Jemelka. Zpráva přišla po několika týdnech, kdy nás tandem seznamzpravy – novinky.cz drtí podobně děsivými zprávami o neporazitelných mutacích, které pak zpětně slouží k ospravedlnění dalších drakonických opatření. Drtí i psychiku lidí, zodpovědných maminek, znejistěných podnikatelů a dalších. I moje žena, jež poctivě každé ráno sleduje čísla nakažených a čte podobné zprávy, byla zděšena. V USA vznikl zcela nový nebezpečný virus, nejhorší noční můra odborníků se stala skutečností, píší novinky.cz. „Nevěř tomu“, říkal jsem ženě, „jsou to jen české noviny.“ Když jsem si při začátku pandemie zjišťoval informace z německého pořadu Christiana Drostena na NDR, ukázalo se, že české právy jsou proti tomu minimálně o dva dny opožděné a vždy negativně vyhrocené. Objektivní zprávy o koronarivu jsme z našich médií nikdy neměli.
Nepravdivá dezinformace
Jelikož jsem ze začátku věřil tomu, že skutečně došlo k mutaci v USA, hledal jsme nejprve skrz rozcestníky v německých médiích. Něco jsem zjistil, jak uvedu níže, ale pak se ukázalo, že zpráva Petra Jemelky z novinky.cz je zcela zkreslená dezinformace vzniklá nepochopením tiskové zprávy agentury Reuters.
Zpráva „Will it End?“ je z 3. 3. 2021, takže skutečně máme zpoždění 2-3 dny. Sděluje se v ní, že jakýsi Chris Murray z USA sledoval výsledky pokusných testů vakcíny v Jižní Africe a sdělil Reutersu, že výsledky byl znepokojen. Tvrdí, že „rychle se rozšiřující varianta koronaviru by mohla snížit účinky vakcíny a obejít přirozenou imunitu lidí, kteří byli dříve nakaženi.“ („a rapidly-spreading coronavirus variant could dampen the effect of the vaccine, it could also evade natural immunity in people who had been previously infected.“) Tedy už tady říká, že „by mohly“ (could), ne že už se to potvrdilo. Zbytek článku je o tom, co se pan Murray teprve chystá udělat a co by mohlo nastat.
Tedy nejde vůbec o nový virus v USA, ale o Jižní Afriku a nejde o potvrzení nejhorších obav, ale teprve o spekulace o budoucích možných vývojích.
Je to plagiátorské zpravodajství
Podle mě je neseriózní i původní článek agentury Reuters i spekulace pana Chrise Murraye z University Státu Washington v Seattlu. Ale klíčové je, že i zde se ukazuje, že dnešní tiskové agentury již nepodávají jen informace, ze kterých by si měli novináři sestavit článek, ale podávají hotové články, hotové interpretace, které plagiátorští novináři jen přeloží. Neověřují si nic.
Reuters třeba píšou: „I couldn’t sleep” after seeing the data, Murray, director of the Seattle-based Institute for Health Metrics and Evaluation, told Reuters. “When will it end?” he asked himself, referring to the pandemic. He is currently updating his model to account for variants’ ability to escape natural immunity and expects to provide new projections as early as this week.
A Jemelka píše: „Z toho, jak sleduji vývoj a pandemická data, nemůžu spát,“ svěřil se před několika dny agentuře Reuters Chris Murray z Institutu zdravotního měření a propočtů v Seattlu, který postup infekce sleduje a spolupracuje i s washingtonskou univerzitou.“ „Jihoafrická mutace ale Murraye zneklidnila proto, že dokáže obejít imunitu získanou očkováním i již prodělanou nákazou, upozornil deník The Daily Mail.“
V těchto českých parafrázích Jemelka spojil, co zaznělo ve výše uvedené větě s tím, co se říká dále do nových souvětí. Ale je to jen kamufláž.
Co se doopravdy děje s mutacemi v USA?
Existují 3 nové nebezpečné mutace – britská B.1.1.7., jihoafrická B 1.3.5.1. a brazilská P1. Mají být nebezpečné, jelikož obsahují mutaci N501Y (někdy označovanou jako 501.V2). Ta může snáze ohrozit lidskou buňku, ale jisté to není. Táž mutace se prý objevila několikrát i během minulého roku a vždy sama od sebe zmizela. Za vyšší infekčností současných forem mohou být zodpovědné jiné faktory. Jakýsi Richard Neher z Basilejské univerzity se domnívá, že za to může být zodpovědná kombinace více faktorů. Žádný seriózní vědec netvrdí, že všechny současné vakcíny jsou proti těmto novým mutacím neúčinné.
V USA se možná objevila čtvrtá mutace, ale úplně jinde, než tvrdí novinky.cz a mělo to být zjištěno už 13. 1. 2021. Jde opět jen o předběžné podezření týmu Dana Jonese na Wexnerově Centru Ohio State University. Se svými kolegy sledoval od března 2020 vývoj viru u skupiny osob v Columbusu v Ohiu a nyní pojal podezření, že u jednoho z nich možná pozoruje novou mutaci viru. Zveřejnil to jako preprint v biologickém časopise BioRxiv a jako tiskovou zprávu Wexnerova centra. O neúčinnosti vakcín nespekuluje, nestraší, nýbrž říká, že „rozšiřují pestrost v posunech genu S“ ( „These two SARS-CoV-2 viruses emerging now in several parts of the United States add to the diversity of S gene shifts occurring worldwide.“) Vloni v Jižní Karolině v USA zkoumali mutaci D614G, která se rozšířila na východě USA a v Evropě. Variant už bylo více – v Dánsku se rozšířila v červnu 2020 varianta Cluster 5.
Všechny viry totiž mutují, u koronaviru se prý objevují až 2 mutace měsíčně. Dochází k tomu tím, že při rozmnožování kopírováním někdy virus udělá chybu a vznikne varianta. Vědci se domnívají, že odolnější varianty se budou vyskytovat jako reakce na větší odolnost lidí, která viru ztěžuje přežití. Po očkování a přirozené imunitě po prodělání nemoci se rozšiřuje množství odolného obyvatelstva a virus to nutí k evoluci. Proto prý není náhoda, že se nové mutace objevily v proočkovaných oblastech Ostkap v Jižní Africe a Manaus v Brazílii. Vědci se ale také domnívají, že další nebezpečné mutace přijdou ze zemí, kde vir není dlouho pod kontrolou. Uvádí se USA, Rusko, o nás se nemluví zase tak často, jak naše média tvrdí.
O vyšší nakažlivosti nových mutací se spekuluje, je to varianta, se kterou se musí počítat, ale nevyplývá z nich větší smrtnost. Kolem mutací je hodně nepotvrzených spekulací. Teze, že nová britská mutace je o 70% nakažlivější se rozšířila neznámo odkud. Virolog Christian Drosten se domnívá, že vznikla jako odpověď nějakého vědce na otázku novinářů, sám Drosten ovšem v prosinci 2020 přispěl k panice tvrzením, že „zprávy z Británie nejsou dobré“. Vzápětí ale paniku uvedl na pravou míru. Tezi, že jihoafrická mutace je smrtelnější, vyvrátila 19. 1. sama jihoafrická vláda, jak informovala německá MDR. Vyšší nakažlivost brazilské mutace mají dokazovat preprinty brazilsko-anglicého týmu.
V Německu média fungují daleko lépe, než u nás, veřejnost se tam dostane k vědeckým informacím. Zprávy o koronaviru jsou podobný druh alarmismu, který předtím seznamzpravy-novinky šířily o historii a o dění v USA. K dezinformacím o amerických dějinách jsem v USA založil blog History for Adults, jelikož prazdroj je už v zprávách amerických médií a něco se s tím musí dělat.