Vymyšlený rakouský patent o zrušení nevolnictví
Na dnešek spadá možná významné výročí, aspoň to tak vypadá podle nového životopisu Josefa II., který napsala rakouská televizní producentka Monika Czernin. Její jméno vám asi nic neřekne, ale v době výročí Marie Terezie spáchala historický dokument do série ORF Universum History, který se zajímavě prolnul s katastrofální minisérií z koprodukce ČT a ORF. Teď už jsou do jejího dokumentu zakomponovány ukázky z té české veřejnoprávní hrůzy.
Podle Moniky Czernin vydal Josef II. dne 15. ledna 1782 nějaký zvláštní patent o zrušení nevolnictví v Rakousku. Má jít o adaptaci českého patentu o zrušení nevolnictví z 1. 11. 1781, upravenou pro rakouské země.
Kořeny omylu
Musíme předeslat, že zrušení nevolnictví v „rakouských zemích“ je zastřeno řadou tradovaných dezinformací. V rakouských historických pracích se bez uzardění tvrdí, že v Rakousku byl publikován český patent, ačkoliv je v něm jasně řečeno, že se vztahuje jen na
Čechy, Moravu a Slezsko. Český patent se objevuje dokonce v oficiální online prezentaci Rakouského státního archivu, která představuje „99 dokumentů rakouské historie“ a najdeme ho i ve standardní edici nejdůležitějších dokumentů rakouské historie Urkund dessen, kterou připravil Walter Kneidel.
Kupodivu i rakouská wikipedie uvádí v dané souvislosti jen český patent, navíc k tomu přidává výše uvedenou dezinformaci, že pro rakouské země byl prý vyhlášen zvláštní patent 15. ledna 1782. Text tohoto rakouského Leibeigenschaftsaufhebungspatent nikdy nikdo neviděl. Neexistuje. A to jsem si během loňska ověřil konverzacemi s významnými rakouskými historiky i vlastním pátráním.
Z wikipedie zřejmě čerpala i rakouská žurnalistka a televizní producentka Monika Czernin v populární knize Der Kaiser reist incognito (Císař cestuje inkognito), která v letošním roce 2021 rozšířila legendu o „rakouském poddanském patentu z 15. ledna 1782“.
Jaká je pravda?
Pravda je složitá a celou ji vyložím v té svojí knize o zrušení nevolnictví, která vyjde v nakladatelství Havran v edici Dny, které tvořily české dějiny. Ale můžu vám říct aspoň toto:
Český patent o zrušení nevolnictví byl skutečně rozeslán úřadům i v rakouských zemích, a to ve stejnou dobu, jako u nás. Datum 1. listopadu je totiž jen takové fiktivní datum, určuje (zpětně) dobu, od kdy je nařízení účinné. Ale v daný moment nebyl ještě v „v Rakousku“ zveřejněn. Ostatně v patentu se přeci uvádí, že jeho cílem je nastolit umírněné poddanství „podle vzoru rakouských zemí“. Co si o tom asi „v rakouských zemích mohli myslet“? Když jsme teda pro Čechy vzorem, co máme vlastně zavádět? Ne, ne, tím to samozřejmě nekončilo, „rušení nevolnictví v Rakousku“ byl dlouhý proces a opravdové patenty rušící údajné nevolnictví v jednotlivých rakouských zemích byly vydány až během následující doby.
Ale dne 15. ledna 1782 bylo vydáno jen bezvýznamné upřesňující navazující nařízení, že povinná sirotčí služba uvedená v článku 5 se vztahuje jen na děti, jež přišly o oba rodiče. Takhle to dopadá, když se čerpá jen z wikipedie.