Splaťme dluh i sportu! Vrátí nám to zdravím

05. 10. 2021 | 15:14
Přečteno 2166 krát
Dostávám často dvě otázky, které spolu úzce souvisejí – kde vidím v našem sportu největší problém a co by se s tím dalo dělat. No, otázky jsou to jasné, stručné a pochopitelné. A možná leckoho z vás taky napadly.

S odpověďmi je to složitější, což ale neznamená, že neexistují. Nejen, že existují, ale jsou mimořádně důležité. Protože na nich závisí nejen budoucnost amatérského a profesionálních sportu, ale i zdravotní kondice celé naší populace včetně dětí a mládeže. Což asi není nic překvapivého ani nového. Možná vás ale zaujme plán, jak toho dosáhnout, který jsem dal se svým týmem dohromady.

Sportem se zabývám vlastně celý svůj život. Dříve jako profesionální sportovec – skokan na lyžích – v posledních letech jako politik. Takže vím, že slibovat rychlá a jednoduchá řešení nelze. A kdo to dělá, je buď neznalý, populista nebo obojí.

Čím samozřejmě narážím i na (snad) končící vládu a jejího premiéra. V programovém prohlášení měli sport na posledním místě a podle toho to také uplynulé čtyři roky vypadalo. O tom jsem ale už psal hodně, nechci se opakovat…

Takže, abych to odlehčil leninskou otázkou: Co dělat? Sportovní oblast potřebuje reformovat a začít se musí pojmenováním klíčových problémů. Vidím jich přinejmenším devět. Některé se prolínají a možná byste přišli ještě na další. Ale někde se začít musí. Nejdřív bych je vyjmenoval:

1.) Pokles fyzické zdatnosti dětí a mládeže
2.) Pokles brannosti obyvatelstva
3.) Chybějící systémové nastavení sportu
4.) Špatně vymezený finanční rámec
5.) Chybějící právní prostředí
6.) Zastaralá sportovní infrastruktura
7.) Neexistující komplexní systém sportovního vzdělávání
8.) Pokles dobré pověsti českého sportu
9.) Obecné podceňování přínosu sportu společnosti


A teď trochu víc k některým konkrétním problémům (detailněji můžete všechny najít popsané na speciálně vytvořeném webu sportovni-reforma.cz):

Začnu obšírnější otázkou, a to: Proč bychom vůbec měli sport řešit? Dneska se řada lidí dívá na sport jako na nějakou zábavu zpocených triček, co se honí odpoledne za míčem. Ale to je hrozná chyba! My musíme sport začít vnímat jako součást zdravotní politiky státu a jako součást prevence. A nejen zdravotní!

Pokud totiž budeme sportovat, jsme zákonitě zdravější a máme tak menší nároky na zdravotní systém a tím i na zdravotní výdaje. Stále platí to tyršovské „ve zdravém těle zdravý duch“. Je prokázané, že sport je nejlepší a nejlevnější prevencí vůči drogám, začleňuje nás do kolektivu, probouzí v nás soutěživost.

Dneska ale zejména děti přestaly sportovat. Nebaví je to, nemají dostatek motivace pro sportování. Čím dál větším problémem u dětí začíná být nadváha či obezita. Problém se svou váhou má dnes každé páté dítě, v některých krajích – zejména v Ústeckém – jsou tato čísla ještě hrozivější. Negativních vlivů je několik, od nezdravého jídla po sezení doma u počítačových her po nedostatek pohybu.

To je ale obrovský dluh do budoucna, protože tím ohrožujeme celou bezpečnost republiky. A teď nepřeháním. Jako obyvatelstvo méně mobilní a v případě, že by přišla nějaká živelní pohroma, potřebujeme mnohem více záchranářů a hasičů. A tady je druhý problém – už dnes polovina zájemců o službu v těchto složkách nesplní fyzické testy, takže nebudeme mít dostatek jak záchranářů, tak hasičů a policistů, ale i vojáků.

Jednou z příčin výše uvedených problémů je zastaralá sportovní infrastruktura, její vnitřní dluh za uplynulé roky je odhadován na astronomických 250 miliard korun. Dotační programy pro města a obce byly špatně nastavené, mnohé areály jsou v dezolátním stavu.

A jsou tu i systémové problémy. Právní prostředí sportu je špatně nastavené, chybí adekvátní legislativa. Což přináší i řadu konkrétních problémů. Sportovci například nevědí, jak odvádět daně, není vyjasněno postavení trenérů a dobrovolníků…

Podobné je to s nastavením finančního rámce. Sportovní kluby nemají výhled na více let dopředu, aby podle toho mohly dlouhodobě upravit svoji činnost. Peníze z dotačních programů bývají proplácený pozdě. Výsledkem je, že kluby musí přežívat v trvalé nejistotě. To, že se zřídila Národní sportovní agentura, je možná fajn, ale je to polovičaté řešení. Její předseda nesedí ve vládě a nemůže rozhodovat alespoň o tom, kolik bude mít peněz. A to je druhý bod problému. Když už nemáme systém, nemáme ani jasné financování. Dneska si každý jak na běžícím pásu vypisuje dotační programy a ty se dublují nebo jdou dokonce proti sobě. Úplně zbytečně.

Začal jsem dětmi a mládeží, a také jimi u výčtu problémů skončím. Další věcí, která chybí, je ucelený systém sportovního vzdělávání a kariéry. Na VŠ úrovni sice máme množství sportovních fakult, problém však nastává u další podpory těch nejnadanějších studentů. A problémem je také situace tělocvikářů a trenérů, kteří pracují buď za mizerné peníze, trenéři pak často i zdarma.

A teď to nejdůležitější – co s tím dělat? Nabízím pět řešení, i když by se jich určitě také našlo víc. Tak tedy:

1.) Nastavit ve sportu systém a organizaci. Jednak to chce zavést třístupňovou strukturu kompetencí a řízení: stát - kraje - obce. Právě na této vertikále pak budou vznikat a fungovat certifikovaná sportovní centra. A podle toho budou mít i různé cíle: od přípravy národních reprezentací přes výchovu talentů a přípravu na nižší sportovní soutěže po zajištění sportovní činnosti bez ohledu na výkonnost.

Dalším krokem k lepšímu stavu by také mohlo být vytvoření ministerstva kultury, sportu a cestovního ruchu – jsou to obory, které spolu souvisejí a vzájemně se prolínají. Tím by zanikla Národní sportovní agentura, jejíž problematický rozjezd ukázal na špatné systémové zakotvení.

2.) Zajistit průhledné a funkční financování sportu. Finanční systém by neměl být závislý na aktuálním politickém dění ať už ve vládě či v místní samosprávě. Sport jako takový osvobodíme od závislosti na státu, zlepšíme podmínky pro financování i ze soukromých zdrojů. Neboli, sponzoring sportu přestane být sprosté slovo.

Příjemcem veřejných prostředků mají být pouze veřejně prospěšné a neziskové sportovní organizace, tyto peníze mají putovat hlavně dětem a mládeži. Profesionálové si na sebe musí vydělat sami.

3.) Zlepšit stav sportovní infrastruktury. A nejde jen o to „manko“ v odhadované výši 250 miliard, o němž jsem už psal výše. I když bez nových investic nenávratně přijdeme o mnohé talenty anebo rovnou skončí celá sportovní odvětví, protože není kde trénovat. A to už bude pozdě.

Musíme si také říct, kde mají jaká zařízení smysl. Která jsou celorepublikového, která regionálního a která lokálního významu. Sportovní areály mají smysl ve spádových oblastech a musí u nich být i občanská vybavenost. Víceúčelová sportovní zařízení by pak měla mít k dispozici každá obec s přenesenou působností – jak pro sportovce samotné, tak třeba pro děti ze škol.

4.) Zavést kvalifikované a moderní sportovní vzdělávání. Tady bych rozlišoval mezi vysokoškolskou a univerzitní úrovní, ostatními školami (od mateřských po střední) a mimoškolní činnosti. Co se týká základních škol, tam chybí kvalifikované vedení sportu na první stupni.

Jedním z řešení by také mohlo být větší propojení trenérů a tělocvikářů. Sportovní trenéři klubů či instruktoři by zároveň mohli být tělocvikáři nebo se podílet na vedení zájmových kroužků. Pro dobrovolníky je potřeba zajistit motivační benefity.

5.) Sport má být pro všechny. Je to prostě součást všeobecné vzdělanosti a dovednosti, proto budeme usilovat o zakomponování zdravého životního stylu, fyzické zdatnosti a brannosti do školních osnov. Sport navíc funguje i jako prevence proti sociálně patologickým jevům.

A co myslím tím „pro všechny“? Například to, že je třeba začít souvisle a koncepčně řešit sport i pro seniory a handicapované lidi. A třeba u olympijských výkonů to musí být dílem kolektivního celku, nikoliv jen jedinců.

Tentokrát jsem se rozepsal trochu víc, ale jinak to nejde – je to opravdu složité téma. A hlavně potřebuje začít řešit hned. Protože výsledky se dostaví až po dlouhé době. Ty pozitivní, v něž doufám. Ale bohužel i ty negativní, pokud budeme sportovní oblast dál zanedbávat jako doposud.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy