Za čadící kotle by se mělo platit. Je to fér

15. 03. 2010 | 21:29
Přečteno 7300 krát
Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo návrh nového zákona o ovzduší. Zatímco průmyslové emise řeší (a docela úspěšně) už dnes platný zákon, nový návrh se poprvé účinně dostává i k lokálním topeništím.

Ministerský návrh obsahuje i bod, podle kterého budou muset všechny domovní kotle splňovat emisní limity (tak jako je musí splňovat už dnes všechny kotle elektráren či kotelen centrálního vytápění). Majitel kotle, který se do limitů nevejde, v něm sice může topit dál (a vypouštět do ovzduší další mračna znečišťujících látek), ovšem bude za to muset zaplatit.

Přestože MŽP návrh zveřejnilo již loni v září, mezi politickými stranami bylo zatím ticho po pěšině. Až do víkendu, kdy se téměř všechny relevantní partaje vyjádřily pro Aktuálně.cz. Na předvolební scéně reagovaly všechny vcelku očekávatelně – poplatek za znečišťování odmítly. S výjimkou zelených, kteří zůstávají konzistentní – novela začala vznikat za ministrování zeleného Martina Bursíka a dokončovali ji úředníci za ministra Ladislava Mika, nominovaného právě zelenými.

Návrh MŽP je přitom nejen logický, ale také férový a bude podle mého názoru také funkční. Vytápění domácností se na emisích prachových částic (do 10 mikrometrů) podílí z celých 38 %. Energetika má vedle toho „zásluhu“ na zhruba polovině (22 %) podílu domácností, doprava přispívá 20 % a průmysl může ani ne za třetinu podílu domácností (12 %). V Moravskoslezském kraji, kde je situace nejhorší, se kumulují i vlivy automobilové dopravy a především nebývalé koncentrace těžkého průmyslu na obou stranách česko-polské hranice. Ve městech jako je Praha nebo Brno či v obcích kolem zásadních dopravních tepen mají zase klíčový vliv automobilové emise. Vliv domovních kotlů je zásadní především na venkově.

Podle expertních odhadů zemřelo v roce 2000 na následky prachového znečištění ovzduší v Evropě až 370 000 lidí. U nás způsobilo znečištění ovzduší PM2,5 (částicemi menšími, než 2,5 mikrometru) v roce 2000 snížení očekávané délky života o téměř 12 měsíců.

Jsou ta čísla stěží uvěřitelná? Prachové znečištění tvoří maličké částice do 10 mikrometrů velikosti (PM10 a PM2,5). Vždy jde o směs látek s různými účinky. Současně působí i jako nosiče pro další škodliviny. Velikost částic je rozhodující pro průnik a ukládání v dýchacím traktu. Větší částice jsou zachyceny v horních partiích dýchacího ústrojí. Část jich po vdechnutí vykašleme, část ale vdechneme nebo spolykáme. Částice PM10 se dostávají do dolních cest dýchacích. Jemnější částice PM2,5 se dostanou až do plicních sklípků.

Ty jsou nejnebezpečnější. Vznikají spalováním fosilních paliv, obsahují polycyklické aromatické uhlovodíky a kondenzované organické či kovové páry, některé z nich jsou mutagenní a rakovinotvorné. Prach, který dýcháme, znamená zvýšení nemocnosti i úmrtnosti, zejména na onemocnění srdce a cév, snížení plicní funkce při spirometrickém vyšetření u dětí i dospělých, zvyšují spotřebu léků pro rozšíření průdušek při dýchacích obtížích u astmatiků a zkracují délku života (vyšší úmrtnost na choroby srdce a cév a zřejmě i na rakovinu plic, atd.). Prachové znečištění má velmi pravděpodobně vliv i na to, že zhruba 15 % českých dětí trpí respiračními alergiemi.

Že nejde o malichernost, je tedy snad zřejmé. Konstrukce, kterou ministerstvo navrhuje, je následující:

1. Do konce roku 2012 mají lidé šanci si vyměnit nevyhovující kotel za nový s dotací z programu Zelená úsporám (až 90 000 Kč na kotel). Jde o peníze, které Česká republika získala prodejem emisních jednotek od jiných států, tedy nikoli peníze z těžce zkoušeného státního rozpočtu. Navíc tyto peníze ani na nic jiného, než snižování emisí, použít nelze (v takovém případě bychom je museli zase chtě nechtě vrátit).

2. Majitel kotle bude platit, pokud jeho kotel nevyhoví limitům, což bude dokládat protokolem od revizního technika. Nikdo z nás tedy nebude do baráku muset pouštět žádného (státního nebo obecního) úředníka. Revizi si každý bude muset nechat udělat jednou za tři roky (výrobci kotlů doporučují revizi každoroční). Stojí to řádově kolem 200 Kč, ovšem ministerstvo první revize, které musí proběhnout do konce roku 2013, zaplatí.

3. Poplatek za ty kotle, které limity nesplní, se začne platit v roce 2015. Majitel bude moci v takovém kotli dál topit, ale zaplatí poplatek (chcete-li pokutu) 500 Kč (tedy cca 40 Kč měsíčně). Poplatek se bude postupně zvyšovat až na maximum 3000 Kč (tedy cca 250 Kč měsíčně) v roce 2020.

4. Poplatek bude příjmem obce. Ta si s ním bude moct udělat, co bude chtít. Tedy také třeba vysázet novou zeleň, která negativní dopady emisí může zmírnit; nebo vytvořit vlastní fond pro podporu náhrad starých kotlů či pro sociální kompenzace těm, kdo si opravdu výměnu kotle nemohli dovolit, apod.

Průmysl a energetika poplatky za znečištění platí již řadu let a nikdo proti tomu neprotestuje – lidem to přijde asi vesměs v pořádku. Byznys to taky motivuje k investicím do čistších technologií. Většina českých domácností má auto. Každé dva roky musí každé auto na STK a měření emisí. Nevyhoví? Žádný pardon, nesmí na silnici. Opět nikdo neprotestuje, všichni to bereme jako samozřejmost. Cigarety či alkohol jsou zatíženy obrovskou spotřební daní. Kromě zisku pro státní rozpočet je cílem i obrana proti negativním dopadům kouření a alkoholismu (a sanace škod v rozpočtech zdravotního pojištění). Opět valná většina z nás souhlasí.

Tak proč s poplatkem za zamořování vzduchu souhlasí jen pětiprocentní zelení?

Za ČSSD Petr Petržílek: „Poplatek nemá šanci, že by u nás prošel.“ S prolomením domovní svobody a úřední kontrolou, čím lidé topí, přitom ČSSD problém nemá. „Teď, v době hospodářské krize, bych poplatkem nikoho nestrašil,“ dodává stínový ministr životního prostředí konzervativní ODS David Vodrážka. V době hospodářské krize nebo dva měsíce před volbami?

Zklamáním je postoj TOP 09, která dosud stavěla svoji image i kampaň na tom, že bude voliče stavět před potřebná řešení, i když jsou nepopulární. Ovšem senátor a český doyen ochrany životního prostředí Bedřich Moldan soudí, že návrh není „úplně nejvtipnější“ a je spíš pro pozitivní motivace formou dotace. Jenže dotace z mimorozpočtové Zelené úsporám s koncem roku 2012 končí. Znamená to, že konzervativci z TOP 09 chtějí poté kotle dotovat ze státního rozpočtu? Možná. Je to jistě legitimní, ale je to i správné a funkční?

Pozitivní motivace evidentně pro řadu lidí nestačí. Jak navíc přijdou ti, kdo investovali (ať už s dotací nebo čistě ze svého) do čistšího vytápění k tomu, že se z jejich daní bude platit nový kotel těm, kdo nevyužili ani Zelenou úsporám a další léta jim trávili vzduch mourem z hnědého uhlí a nezaplatí ani těch 40 Kč měsíčně sankce? Znečištěné ovzduší dýcháme my všichni (a také sami znečišťovatelé a jejich rodiny). A princip "znečišťovatel platí" aspoň v teoretické rovině respektují ve svých materiálech snad všechny české politické strany. Jenže praxe bývá barevnější...

Reakce stran pro Aktuálně.cz jsou populistické. Ano, není zrovna populární, říct znečišťovateli, který je zároveň voličem, že za znečištění musí platit. Ale je to fér a strana, která to s ochranou čistého vzduchu myslí opravdu vážně a nemá ho jen jako heslo na billboardy, by se to neměla bát udělat. Lhostejno zda je konzervativní nebo liberální, pravicová nebo levicová. Je smutné, že tu odvahu mají jenom zelení.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy