Appian nachytán?

08. 03. 2012 | 15:02
Přečteno 3492 krát
Ministr financí má spoustu důvodů nepožadovat zpracování nezávislého auditu vztahů mezi společností ČEZ a jejím obchodním partnerem CEEI.

Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš byl minulý týden na tiskové konferenci dotázán na nejnovější odhalení českých médií související s firmou Appian. Deník MF Dnes zveřejnil informace pocházející z dokumentů švýcarských vyšetřovatelů, které dokládají, že v letech 2006 až 2007 jedna z firem patřících Appianu převedla 12 milionů Kč na účet společnosti UBIE, tehdejšího vlastníka CEEI. Firma CEEI byla několik měsíců poté Benešem vybrána, aby v jaderné elektrárně Temelín postavila dočasné úložiště vyhořelého jaderného paliva.

Beneš na položený dotaz odpověděl, že výsledky vnitřního auditu, zkoumajícího obchodní vztahy mezi ČEZem a Appianem, byly zcela jednoznačné a věc je proto uzavřena. Vnitřní audit, o němž mluví, se zabýval transakcemi mezi ČEZem a Škodou Power před tím, než byla tato společnost v roce 2009 svým vlastníkem, firmou Appian, prodána. Nejednalo se tedy o audit vztahů mezi Appianem a CEEI, o nichž do minulého týdne nebylo veřejně nic známo. Beneš tak vlastně říká, že vztah mezi Appianem a CEEI je irelevantní, protože vztah ČEZu s Appianem byl vždy zcela standardní a transparentní. Takže pokud Appian vlastnil CEEI, nikomu do toho nic není.

Chápu, co chce říct. Totiž to, že Appian klidně může vlastnit CEEI, a že ČEZ může od CEEI zcela standardně nakupovat služby. Což by ale platilo jen tehdy, pokud by bylo pravdou (na čemž Beneš trvá), že ČEZ a Appian mezi sebou nemají žádné zvláštní vazby. Zatím ale máme jen jeho slovo. Proč tedy většinový akcionář ČEZu, tedy ministerstvo financí, není ochoten zadat vypracování externího, nezávislého auditu, jenž by prověřil vazby mezi ČEZem a Appianem, aby jednou provždy vyvrátil všechny spekulace? Ministr financí už koneckonců odpověď sám zná, takže zadáním auditu nemůže nic ztratit a hodně získat, například zvýšit důvěru veřejnosti ve svou schopnost chránit hodnotu státního podílu v ČEZu.

Ve skutečnosti má ale dost důvodů pro to, aby se bránil zadání nezávislého auditu zkoumajícího vztahy mezi ČEZem a dodavateli jako je CEEI. Prvním z nich je částka ve výši 1,5 miliardy Kč, kterou ČEZ zaplatit CEEI za výstavbu temelínského úložiště. Starší projekt, připravený Ústavem jaderného výzkumu, jenž je částečně vlastněn ČEZem, určil předpokládanou cenu zařízení na pouhou třetinu částky požadované CEEI. Náklady na srovnatelné zařízení v jaderné elektrárně Isar v Bavorsku, dokončené o rok dříve, činily podle sdělení společnosti E.ON 810 milionů korun. Rozdíly mezi cenou zařízení v Isaru a Temelíně i mezi vítěznou nabídkou CEEI a předchozím vlastním odhadem ČEZu, zpracovaným Ústavem jaderného výzkumu, jsou tak velké, že musíme předpokládat jedno ze dvou vysvětlení: buď je temelínské úložiště zcela nesrovnatelné s úložištěm v Isaru a dokonce i se zařízením, které sám ČEZ původně plánoval. Nebo je nasmlouvabá cena mnohem vyšší, než musela být.

Druhým důvodem, proč se vláda a ministerstvo financí usilovněji nesnaží odhalit pravou povahu vztahu mezi CEEI a ČEZem je fakt, že vlastníci CEEI zůstávají skryti za spletencem nominálních akcionářů registrovaných na Kypru. Firmu dnes vlastní společnost Panweco Ltd, sama vlastněná společností Conpran Ltd. Ta je zase vlastněná společnostmi Vimatex Ltd a Medwell Holdings. Vimatex Ltd (stejně jako Medwell Holdings) je vlastněna společnostmi Stateco Nominees a Stateco Trustees. Všechny tyto firmy jsou registrovány na Kypru. Všechny jsou práznými skořápami, jejichž jediným účelem je skrýt identitu vlastníků.

Třetím důvodem, proč se vláda zdaleka vyhýbá zadání externího auditu, je fakt, že mezi manažery CEEI jsou politici napojení na ODS. Ředitelem firmy je Jiří Kovář, člen ODS, bývalý místopředseda strany a ředitel kanceláře premiéra Klause v devadesátých letech. Jako ředitel společností Panweco Ltd a Conpran Ltd je kyperskými veřejnými databázemi veden Rostislav Senjuk, předseda obskurní strany napojené na ODS s názvem Soukromníci. Spolupředsedou této strany je Bedřich Danda, současný náměstek ministra průmyslu a obchodu. Senjuk tvrdí, že neví, kdo je vlastníkem CEEI, ale zároveň dodává, že ať už je to kdokoli, není nijak spojen s Martinem Romanem. Jedním dechem tak přiznává znalost něčeho, o čem prý vůbec nic neví.

Čtvrtým důvodem vládní pasivity jsou pak finanční transakce mezi Appianem a CEEI odhalené švýcarskými vyšetřovateli a zveřejněné minulý týden v MF Dnes.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Koplkop napsal(a):

Pane Candole podáte žalobu? Někdo by to udělat měl. Někdo kdo o tom něco ví. Z Vašeho článku mám dojem, že víte o čem píšete.
Pokud ano, díky.
08. 03. 2012 | 16:40

Saltzman napsal(a):

Koplkop

Vy si myslíte, že Candole je takový finanční magnát, aby si mohl dovolit bojovat se strukturou korupce v nejvyšších postech? Nikdo z běžných občanů nemá jiné možnosti, než jen média, případně až občanskou neposlušnost, což je asi tak maximum.
08. 03. 2012 | 17:40

alvarova napsal(a):

Držím Vám palcem pane Candole....
08. 03. 2012 | 18:36

Hloupý Honza napsal(a):

ČEZ je takovou dojnou kravičkou, kterou krmíme my všichni a z jejichž cecíčků dundají smetánku všechny politické strany a Klausovic rodina.

Kravička trpí rakovinou korupce, ale oni k ní nepustí ani cizího doktora (žádná jiná kontrola není třeba, máme vlastní) ani cizího ošetřovatele (ten původní naoko rezignoval, aby si mohl odpočinout v dozorčí radě a vystřídal ho jeho pomocník). Než by ji měl někdo vyléčit a poznat pravdu, to ji raději zabijou, protože by to byl konec ODS a ČSSD.
08. 03. 2012 | 19:30

Důchodce68r napsal(a):

Díky moc za článek.
Je nemírně důležité, abychom byli informováni.
Mám za evidentní, že nám ve skutečnosti vládnou a současně nás okrádají zločinci. Že je jich většina, jak ve státních institucích, tak ve vedení velkých stran.
Podobně se v měřítku západní civilizace projevuje koncentrace a vliv velkého kapitálu.
O skutečné demokracii se dá mluvit už jen v měřítku malých obcí, městeček a menší části malých měst.
S obavou sleduji kam vývoj vede. Zatím mi vychází, že ve světě k válkám, u nás (a to nejen) k válce občanské.
08. 03. 2012 | 19:32

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Už jsem to psal v diskusi pod původním blogem v angl. verzi. Zmíněný Jiří Kovář je všem pamětníkům z doby zakládání ODS dobře známou figurou. Po tzv. sarajevském puči vypadl z velké politiky, aby zůročil kontakty a Klausovu přízeň v byznysu, což se mu podařilo. Doufám, že jemu a podobným týpkům bude brzy horko. Ostatně v Hodoníně o něm vědí své a těší se, až mu jeho křivárny spočítají.
08. 03. 2012 | 19:45

Deny napsal(a):

to je fakt humus tyhle zlodějny ze státního, pánové z ČEZu by se měli stydět: Jak je možné, že MF nezdá audit ktetý by vše objasnil?
10. 03. 2012 | 11:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy