Velká ryba v malém akvárku

24. 09. 2012 | 15:43
Přečteno 3685 krát
Evropská komise a český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dospěly ke shodnému závěru – že totiž relevantním trhem pro ČEZ je Česká republika (akvárium vlevo), a nikoli Evropa (akvárium vpravo), jakkoli ČEZ tvrdí opak.
Which is CEZ?
Which is CEZ?
Česká politika hospodářské soutěže prošla letos v létě zásadním historickým zvratem, aniž by si toho kdokoli všiml. Není to ovšem nijak překvapující, uvážíme-li, že se jedná o téma, které není zdaleka každému po chuti.

Poprvé za dobu své existence si ÚOHS dal tu práci a definoval geograficky relevantní tržní prostor, v němž ČEZ realizuje výrobu a velkoprodej elektrické energie. Co je ještě pozoruhodnější, je výsledek – tento prostor byl pojmenován jako Česká republika, jinými slovy: akvárium na obrázku vlevo.

Ve svém rozhodnutí ve věci akvizice Energotransu, který ČEZ převzal od EPH, ÚOHS stanoví, že „geografický relevantní trh výroby a velkoobchodu s elektrickou energií [ČEZu] by měl být vymezen územím České republiky“ (viz odst. 54 dotyčného rozhodnutí).

Za tento radikální řez je třeba poděkovat bývalému hlavnímu ekonomovi antimonopolního úřadu Milanu Broučkovi a jeho týmu. Společnými silami se jim podařilo přivodit ČEZu bolehlav nebývalých rozměrů a vytvořit nebezpečný precedens pro předsedu ÚOHS Rafaje a jeho neoficiálního ‚šéfa‘, jedničky mezi právníky v oboru ochrany hospodářské soutěže, Radka Pokorného.

Definice antimonopolního úřadu je v příkrém kontrastu s dlouhodobě propagovaným, leč falešným tvrzením ČEZu, že jeho tržní síla je zanedbatelná, neboť za jeho tržní prostor je třeba považovat celou Evropu – jinými slovy, akvárium na obrázku vpravo.

Nález ÚOHS je zadostiučiněním nejen pro nás, neboť dává za pravdu našim vlastním závěrům a je satisfakcí za dva roky tvrdé práce mých kolegů z Candole, které různé hlásné trouby ČEZu veřejně napadaly pro „záměrně zavádějící, tendenční a chabé ‚výzkumy‘ založené na nesprávných údajích a sofistikovaně vyhlížejících argumentech“.

Je zadostiučiněním hlavně proto, že schovávačka z ‚nedostatku důkazů‘, či in dubio pro reo, za níž se ČEZ tak dlouho skrýval, se nyní rozpadla. Nesprávná (nebo lépe řečeno nijaká) definice relevantního tržního prostoru ČEZu umožňovala firmě po dlouhé roky od sebe odvracet odpovídající (a vlastně veškerou) pozornost příslušných regulačních orgánů.

Radikální nový pohled ÚOHS na tržní prostor ČEZu, který je nyní ztotožňován s Českou republikou, zásadně zvyšuje jednak pravděpodobnost faktu, že firma zneužívá své významné tržní síly (o čemž jsme přesvědčeni), a zároveň také riziko, že bude při takovém jednání přistižena v důsledku mnohem bedlivějšího dozoru regulačního orgánu.

Na druhé straně to vše bude pohánět ČEZ k přijetí takových opatření, které od něj v budoucnu vyšetřování a usvědčení ze zneužívání tržní síly odvrátí; první vlaštovkou tohoto trendu je nabídka firmy Evropské komisi, že se zbaví svých elektráren.

Není třeba zdůrazňovat, že tato aktiva by musela být prodána různým individuálním zájemcům, aby se maximalizovala šance na vytvoření skutečného tržního prostředí, a zároveň se minimalizovalo riziko, že budou prodána firmě sice formálně nezávislé, ve skutečnosti však fungující jako bílý kůň ČEZu (potažmo EPH).

Pokud rozhodnutí ÚOHS není dostatečným důvodem pro to, aby z bohorovné tváře současného vrchního lobbisty ČEZu v Bruselu Alana Svobody zmizel jeho samolibý úsměv, uvidíme, kdo se bude smát poté, co Evropská komise zanedlouho zveřejní nález ve věci údajného zneužívání významné tržní síly ČEZem.

Nabídka ČEZu, že se zbaví několika svých pravěkých elektráren, nikdy nebyla tím, zač ji vydávala sama firma i servilní tuzemští analytikové, kterým v kapsách šustí akcie ČEZu. Tato domnělá ‚dohoda‘ s komisí byla pouhým gambitem s cílem oddálit potvrzení toho, co zákazníci ČEZu už dávno věděli a pouze pro to neměli v ruce hmatatelný důkaz: že totiž ČEZ skutečně svého postavení na trhu zneužívá.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Alna napsal(a):

Pokud pan Candole jásá, je nutno se zamyslet nad jeho motivací. Největší a nejúspěšnější česká (polostátní) firma byla ustájená na českých pastvinách. Na ty evropské nesmí. Ještě pár let úspěšného lobbingu a pan Candole docílí toho, že ÚOHS konstatuje, že ČEZ se musí rozdělit, jelikož je na ČR příliš velký. Pak se tady dostanou Jamesovi chlebodárci. Špinavost ale funguje
24. 09. 2012 | 16:10

Josef K. napsal(a):

Alna. Vzhledem k negativnímu vlivu ČEZ na celkový stav Českoteritoria mi není jasné, jaký má ČEZ pro zemi jako takovou přínos. Bylo by to jasné, pokud by např. jeho akcie byly v držení čehosi jako státního penzijního fondu a výnosy šly na důchody, nebo byly vázány na jiný obecně prospěšný fond s přesným a jednoznačným využitím prostředků a výše režijních nákladů. Pak ovšem nebyl tak lukrativním místem zaměstnání managementu.
24. 09. 2012 | 16:58

Alna napsal(a):

Josef K

ČEZ nemá, kromě dividend pro stát žádný přínos. Další subjekty, které by mohly nastoupit na místo ČEZu taky nebudou mít pro zemi žádný přínos. Všichni prodávají elektřinu a vydělávají. Z čezu jsou aspoň dividendy. To, že nejdou na důchody není vina čezu ale vlády

Je ale úsměvné se podívat na Jamesovy články. Odhadem z 90% píše o čezu. Asi pro dobro obyvatel ČR :)
24. 09. 2012 | 19:11

Hloupý Honza napsal(a):

ČEZ je druhá, neformální státní kasa. Až lidé přestanou platit daně vůbec, eliminují se daňové ztráty navýšením ceny elektřiny, neboť elektřina se platit musí a kdo by taky chtěl, aby mu po zahradě běhala černá komanda ČEZu. Každý rok tento monopol zvedal ceny pod různou záminkou, jako dobrý nápad se jevilo odvíjet ceny od světové ceny na burze, bohužel ti chytráci nepředpokládali, že cena elektřiny ve světě bude klesat, ještě že přišla fotovoltaika a obnovitelné zdroje, zavedlo se to zase typicky po ČEZku, strejcové poslanci ušili zákon pro pár podnikavců, akorát se to vymklo z rukou a byl z toho průser (samozřejmě, že jen pouze u nás, jinde v civilizovaných zemích nikoho nenapadlo sázet panely do pole jak brambory). Ale na světě byla další záminka, fotovoltaiku musíme dotovat, a jakou cestou ? ne na úkor zisku, ne snížením nákladů, ale zvýšením ceny. Ó, jak výborný nápad, hodný nejvýdělečnějších ČEZkých manažérských hlav.

Tato polostátní polokorupční firma je dojnou krávou pro politiky nalevo napravo a ti se ji jen tak nezbaví, financuje státní i stranické kasy, ať vládne Petr nebo Pavel. V otázkách, týkajících se tohoto molochu jsou modří s oranžovými jak jednovaječná dvojčata. ČEZ je výkladní skříní korupce a produktem vekslákového kapitalismu po ČEZku. Zosobňuje to nejhorší ve společnosti, korupci, lobismus, elitářství, nemravnost, takový český Enron, zatím ještě maskovaný za fungující firmu.

Je mi jedno za koho autor kope, v boji se zlem účel světí prostředky.
24. 09. 2012 | 21:36

Inci napsal(a):

ČEZ, LČR , Budwar ... útok na poslední zbytky státního majetku nastartoval "president" Klaus teatrálním neschválením druhého důchodového pilíře . Scénář na dokradení zbylého státního majetku je nyní jasnější než Grossův křišťál :

Tluchoř a jeho privatizační parta podpoří reformní úsilí Kalouskovy restituční party, a všichni společně podpoří partu penzijních fondů ... Bude kolem toho ohromnej humbuk , novináři budou vymejšlet hafo kravin , dokonce se národu povolí tvrdej chlast ...

... jenže poslední státní majetek kterej mohl tvořit jádro opravdové penzijní reformy bude fuč ...

To je ten poslední Klausův majstrštyk ... ten tento stát opravdu dorazí ...
25. 09. 2012 | 06:55

u nás v rybníku napsal(a):

Velké ryby žerou malé ryby a když je vyžerou, pustí se do sebe.
25. 09. 2012 | 08:26

xx napsal(a):

Není ČEZ náhodou státní firma ? Tedy státem spravovaná, coby majoritním vlastníkem ? Ale já jsem pitomec, když tvrdím že stát své občany jenom tyranizuje a okrádá. Zastánci státu nikdy nepřiznají že stát ve své roli ochránce občanů fatálně a dlouhodobě selhává a celá ta myšlenka je utopistickou fraškou.

Stát má monopol na mnoho věcí, dokonce pod pohrůžkou násilí. Například peníze, spravedlnost a pod. Svěřujeme naše nejcennější hodnoty do rukou instituci o které si myslíme ( většina, někteří však nikoli ) že by nás měla ochraňovat a být nám ku prospěchu. V reálu to však funguje obráceně a ona instituce nás okrádá, neustále omezuje naše svobody a práva a to všechno za našeho útrpného potlesku.

A to jenom proto, že jsme většinově ješitní pitomci a neumíme si přiznat, že víra ve spravedlivý stát je chybou, kterou bychom měli napravit.

Ale přiznat si vlastní chybu je jedno z nejtěžších rozhodnutí, zřejmě proto je tak málo lidí schopno to udělat.

Ach jo. Raději vztahujeme zkalené zraky k instituci která nás utiskuje s nadějí, že nás sama před sebou ochrání a přinášíme dál obětiny na oltář státu v podobě vyšších a vyšších daní a menšího a menšího prostoru pro osobní svobodu a svobodu rozhodování o svých majetcích.

Jsme jen krůček od otroctví s okovy na rukou i nohou. Přesto je nevidíme a neslyšíme řinčení řetězů, kterými jsme připoutáni ke kůlu. Říkáme si, ještě můžeme poskakovat snožmo, ještě můžeme vidět slunce a nebe, ještě je to dobré, ještě nejsme zavřeni v kobkách.
25. 09. 2012 | 10:19

xx napsal(a):

Vtipné - vpravo se zobrazuje reklama - skupina ČEZ, jsme s vámi. :-))
25. 09. 2012 | 10:29

Moise Tschombe napsal(a):

ČEZu holt nezbyde nic jiného, než se přestěhovat.
Nejlépe do Číny. Pak si EU se svým tajtrdlíkem UOHS nedovolí ani ceknout.
25. 09. 2012 | 16:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy