Nadstandardní Temelín

04. 07. 2013 | 20:12
Přečteno 2419 krát
Pokud musí být právo utrácet peníze za lepší čočky upraveno právní normou prvního řádu, by totéž mělo platit o částkách, které stát hodlá od daňových poplatníků získat na dostavbu třetího a čtvrtého bloku JETE.

Jiří Rusnok naznačil, že jeho kabinet ‚o Temelínu nerozhodne‘. Tak to pravděpodobně dopadne, a nejen z důvodu, který Rusnok oficiálně uvádí – že totiž je to rozhodnutí příliš důležité, než aby je mohla učinit vláda nevzešlá z voleb (jinými slovy: tvořená samozvanými odborníky, jako je on sám).

Někdo to musí zaplatit, a ČEZ to nebude. A Rusnok to, jako bývalý ministr financí, moc dobře ví. A pokud a dokud se problém, z čeho zaplatit výstavbu nových jaderných reaktorů nevyřeší, nikdo takový se nenajde – bez ohledu na to, kdo v této zemi vládne, ať na základě voleb či jinak, a bez ohledu na to, které technologii dá nakonec vláda přednost (americké, francouzské, či ruské).

Mnohé nám napoví srovnání s výběrovým řízením na nadzvukové bitevníky. Jak si čtenáři zřejmě vybavují, v roce 2002 se tehdejší premiér Zeman pokusil nakoupit 24 nových letounů Gripen, leč Sněmovna mu udělala čáru přes rozpočet (jeho nástupce Vladimír Špidla se musel spokojit s desetiletým pronájmem 14 kusů za zlomek původní nabídkové ceny.)

Vládní návrh zákona o úvěru na letadla JAS 39 Gripen, který měl posvětit státní záruky na úvěr, jímž měl být nákup nových bitevníků financován, neprošel Sněmovnou 13. června 2002 rozdílem jediného hlasu (viz zápis o hlasování zde). Zápis o hlasování ukazuje, že všichni poslanci za ODS hlasovali proti tomuto návrhu, včetně předsedy strany Václava Klause, který se předtím marně pokoušel přesvědčit své kolegy v poslaneckém klubu k podpoře návrhu. Jeho hlavním oponentem v otázce gripenů byl Petr Nečas – a díky němu byl Klaus přehlasován.

Hlasování onoho 13. června rozhodovalo o obrovských sumách peněz – nejen o mnohamiliónové provizi, kterou měl shrábnout zprostředkovatel kontraktu Richard Háva. Nikdy se nedozvíme, zda, komu a kolik bylo slíbeno za to, že zvedne ruku pro zákon. Bylo by samozřejmě chybou vyvozovat, že všichni, kdo toho dne hlasovali ‚Ano‘, byli uplaceni. Nemůžeme se ani domnívat, že ti, kdo hlasovali proti, uplaceni nebyli. Jedna věc je však jistá: Klaus by býval spáchal sebevraždu, pokud by býval šel proti svým spolustraníkům.

K prosazení státního financování Temelína bude souhlasu Sněmovny zapotřebí též. Tentokrát se ale vláda na to chystá jít od lesa: Sněmovna nedostane do rukou žádný ‚Vládní návrh zákona o financování dvou ukrutně drahých reaktorů v Temelíně‘, který by k celé věci přitáhl nežádoucí pozornost. Namísto toho budou poslanci hlasovat o ‚Vládním návrhu zákona o podporovaných zdrojích energie‘.

Co je ještě vypečenější: v návrhu se bude výskyt slova ‚jaderný‘ dát spočítat na prstech jedné ruky, a o Temelínu samotném tam nepadne ani zmínka. Ze všeho nejfikanější je ovšem to, že vlastní suma, na kterou výstavba dvou nových temelínských reaktorů přijde, bude specifikována vládním nařízením, kterým se tak obejde nutnost hlasování a odsouhlasení ve Sněmovně. Při troše štěstí si toho nikdo ani nevšimne!

Dnešní noviny jsou plné rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení tzv. ‚nadstandardů‘ ve zdravotnictví. Důvod? Podle ÚS musejí být takové pojmy vymezeny zákonem, nikoli pouhou vyhláškou.

Pokud musí být právo utrácet soukromé peníze za lepší čočky nebo sádru upraveno právní normou prvního řádu, snad by totéž mělo platit o částkách, které stát hodlá od daňových poplatníků získat na dostavbu třetího a čtvrtého bloku JETE – i kdyby to mělo sloužit jen k tomu, aby investoři vrazili peníze do něčeho, co by jinak skončilo krachem. Investoři vyžadují jistotu, že dostanou své peníze zpět. Tu jim ovšem vládní vyhláška nezaručuje.

A tím se dostáváme zpět k Rusnokovi a jeho oznámení, že ‚nebude rozhodovat o Temelínu‘. No bodejť. Bude se ovšem pokoušet protlačit Sněmovnou zákon o podporovaných zdrojích energie (v momentální verzi se počítá s účinností od ledna 2014). A pak už jen ministr průmyslu a obchodu vydá vládní nařízení stanovící výši ‚nadstandardní daně z jádra‘ k zafinancování dostavby.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kormoran napsal(a):

Pan fotograf by mel dostat mezinarodni oceneni ! Tento zaber primo vola o komentare!))))
04. 07. 2013 | 21:17

ujo napsal(a):

kormorane -blue jay.
proč jste ten komentář nezkusil?

jeden bych měl: snad už po tom nečasu bude lepší počasí
04. 07. 2013 | 21:43

ujo napsal(a):

pan de Candole na stránkách své firmy uvádí:
"Nabízíme zpracování kvantitativních a kvalitativních analýz, jejich strategické vyhodnocení a implementaci, včetně prosazování zájmů klienta."
Jaké zájmy a kterého klienta svým častým blogováním asi prosazuje?
Občanů ČR? Zdarma?
04. 07. 2013 | 21:49

kormoran napsal(a):

Ujo , jak jsi prisel na to , ze jsem nejaky blue jay. Z politicke prirucky?

' Vice moce pro volice ' , napr . jeden komentar . Chcete dalsi?
04. 07. 2013 | 21:55

David napsal(a):

"...A tím se dostáváme zpět k Rusnokovi a jeho oznámení, že ‚nebude rozhodovat o Temelínu‘. No bodejť. Bude se ovšem pokoušet protlačit Sněmovnou zákon o podporovaných zdrojích energie (v momentální verzi se počítá s účinností od ledna 2014). A pak už jen ministr průmyslu a obchodu vydá vládní nařízení stanovící výši ‚nadstandardní daně z jádra‘ k zafinancování dostavby...."

---------------------

Takové podvody jsou u nás běžné. Je proto nutné takto na to veřejnost předem upozornit. Ono se to špatně dělá, když veřejnost pak vidí ty podvody v přímém přenosu.

Dostavba Temelína není nutná a ten kdo ji prosazuje je buď hlupák nebo darebák. Dnes celoroční produkci Temelína vyvážíme.

Stejné to je i s Gripeny, když by stačilo zprovoznit neprodejné L-159, které by naprosto stačily.
04. 07. 2013 | 22:37

oh napsal(a):

de Candole, možná byste si místo novin mohl přečíst přímo usnesení ÚS. Měl byste k tomu rozhodnutí i zdůvodnění a nemusel byste plácat nesmysly o právu utrácet svoje peníze za lepší čočky.
Zajímalo by mne, odkud máte takové podrobnosti o ještě nepředloženém návrhu zákona, že jste dokázal spočítat výskyt slova jaderné: někdo z odcházející protikorupční vlády si pustil pusinku na špacír, nebo jste taky věštec?
Zákon o podporovaných zdrojích energie by podle mého názoru měl být formulován nějak takto:
§1 Žádný zdroj energie se nepodporuje a podporovat nebude.
§2 Veškerá podpora podle dříve platných předpisů končí dnem platnosti tohoto zákona.
David: Předpokládám, že vysvětlovat vám, že v dohlednu bude končit životnost některých uhelných elektráren (bude je třeba nahradit) a doba stavby velké elektrárny bez ohledu na palivo se počítá na roky (včetně projektu na desítku let) je stejně marné, jako vysvětlovat drobné rozdíly mezi nadzvukovou stíhačkou a podzvukovým "lehkým bitevníkem". Nemluvě ani o bezvýznamném detailu, že letová hodina L-159 je dražší než letová hodina Gripenu.
05. 07. 2013 | 18:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy