November

16. 11. 2009 | 09:10
Přečteno 5427 krát
Kto si pamätá aroganciu komunistov, povedzme v 50-tych až 70-tych rokoch, s výnimkou Pražského jara, pre toho musí byť rýchlosť ich pádu v novembri 1989 zadosťučinením. Jedna nepravdivá správa o smrti študenta stačila, aby státisíce vyšli do ulíc a komunizmus u nás padol.

Podobne zmätená a nepravdivá správa o rozhodnutí politbyra strany vo Východnom Berlíne stačila, aby v Berlíne padol múr oddeľujúci Západ od Východu. V Maďarsku prestrihli zhrdzavený ostnatý drôt na hranici s Rakúskom a maďarský komunizmus sa stal iným. Ešte najdôstojnejšie padol komunizmus v Poľsku. Komunisti a opozícia sa dohodli na pravidlách volieb, pravidlá dodržali a komunisti voľby prehrali.

Rýchlosť pádu komunizmov v Strednej Európe, ale aj v Sovietskom zväze, vyvoláva špekulácie. Po určitý stupeň intelektu je živnou pôdou pre konšpiratívne teórie o tom, ako sa vedúci komunisti dohodli s vedúcimi disidentmi na odovzdaní moci. Zhodou okolností Miloš Jakeš, generálny tajomník komunistickej strany, ktorý ju doviedol k novembru 1989, vo svojich pamätiach obviňuje generála Alojza Lorenca a vedúceho oddelenia Ústredného výboru KSČ Rudolfa Hegenbarta, že sa dohodli s opozíciou vlastne na odovzdaní moci. Nuž, viem si predstaviť, že Miloš Jakeš je schopný pochopiť pád komunizmu iba takým spôsobom.

Komunizmus padol, pretože bol vybudovaný na lži, že je vedeckým spoločenským systémom, ale on bol práve nevedeckým spoločenským systémom. Čím dlhšie v niektorej krajine vládol, tým viac sa dostával do rozporu s potrebami ľudí. Každý vedecký alebo technický pokrok bol úderom pre komunizmus. Teória Big-bangu bola v rozpore s marxistickou filozofiou, že hmota je večná a nekonečná. Mimochodom, poučku vymyslel Giordano Bruno, ktorého cirkev dala upáliť v r. 1600 a jeho poučka zaviedla celé národy do slepej uličky ešte aj o 400 rokov neskôr. Ale vráťme sa k nášmu Novembru. Sedemnásteho novembra 1989 už bolo Československo obkolesené štátmi s padajúcim komunizmom alebo nekomunistickými (Poľsko), preto falošná správa o smrti študenta bola pre československý komunizmus ranou z milosti.

Okrem vonkajších podmienok pádu komunizmu v Československu, boli aj vnútorné podmienky. Tie boli dve. Disidenti sa zhodli, že vedúcou postavou odporu proti komunizmu bude Václav Havel. Druhou podmienkou bolo, že slovenskí disidenti nevznášali pred novembrom 1989 a v jeho priebehu požiadavky na zmenu ústavno-právneho postavenia Slovenska. Ak by sme boli vznášali takéto požiadavky, došlo by k rozkolu v opozičnom hnutí a najmä v opozičnom hnutí medzi Slovenskou a Českou republikou. Rozpory mohli odradiť ľudí od účasti na demonštráciách, ktoré boli inak jedinou silou odporcov komunizmu. Pokiaľ v týchto dvoch veciach vznášali iné požiadavky rôzne skupiny, ktoré sa objavili v novembrových dňoch 1989, boli to skupiny, ktoré nemali za sebou viditeľný odpor proti komunizmu predtým a nepožívali preto autoritu pred spoločnosťou. Ostatné požiadavky boli nesporné – slobodné voľby, trhové hospodárstvo, integrácia do Európy.

Ďalší príspevok ku vysvetleniu rýchlosti pádu komunizmu možno hľadať úplne inde. V novembri 1989 komunizmus u nás padal rovnako rýchlo a ľahko ako vo februári 1948 zvíťazil. Vtedy stačilo, že jeden playboy vo vláde – Jan Masaryk – nepodal demisiu so svojimi kolegami a Československo ovládli komunisti. Nebola tu vtedy žiadna sovietska armáda, na Slovensku komunistická strana prehrala voľby v r. 1946 a v celej republike dosiahli komunisti iba relatívnu väčšinu, nie absolútnu. Napriek tomu komunisti bez odporu zvíťazili. Ale to je širšia téma. Ešte v 70-tych rokoch sa niesli v prvomájových sprievodoch transparenty s nápisom: Nech žije víťazstvo socialistickej revolúcie na celom svete. Nuž a tak skončil vtedajší socializmus.

Zhodou okolností v r. 1989 iba o pár mesiacov skôr uverejnil americký politológ Francis Fukujama štúdiu pod názvom Koniec dejín. Tvrdil v nej, že iný spoločenský systém, liberálny kapitalizmus, ovládne svet, pretože je najdokonalejší a ľudia príjmu jeho pravidlá. Ale potom nasledovala vojna proti terorizmu a svetová finančná kríza, ktorú vyvolali guruovia liberálneho kapitalizmu. Pre mňa spočíva odkaz novembra 1989 v tom, že jeden spoločenský systém, ktorý sa považoval za najdokonalejší v dejinách, už pred mojimi očami padol a bol to nádherný pohľad. Neuverím preto žiadnemu ďalšiemu spoločenskému systému, ktorý bude o sebe tvrdiť, že je najdokonalejší v dejinách. Keby sa predsa taký vyskytol, metódy zápasu s komunizmom sa budú dať aspoň čiastočne použiť aj proti nemu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JC napsal(a):

Pane Čarnogurský,
Nechci vám brát iluze, ale Komunismus zatím nepadl.Zatím celkem "úspěšně" funguje na Kubě v Sverní Korei a v Číně.Právě posledně jmenovaná země se svým relativně úspěšným komunisticko-kapitalistickýn experimentem se poslední dobou stává poslední virtuální baštou všech ultralevičáků, kteří se slovy "vidíte, že to jde i s komunisty k Číně obdivně vzhlížejí. Komunismus v Evropě skončil, protože Gorbačov a po nezdařené puči Jelcin/díky Bohu/ ho nehodlali držet při "životě" za cenu krve.
16. 11. 2009 | 09:34

Honza napsal(a):

Já bych viděl ještě jiné nebezpečí. Systém formálně skončil, ale stále žije (normalizační) komunismus v srdcích a hlavách lidí. Tím myslím metody uplatňování moci, lhostejnost k věcem veřejným, stahování se do soukromí a celkové kramaření s mocí a zemí.
Chce to čas, jistě, ale ještě není hotovo.
16. 11. 2009 | 10:07

jogín napsal(a):

Ve skutečnosti jde o velikost vlivu státu ve společnosti. Ani jeden extrém nefunguje dobře. Dnes u nás vidíme důsledky oslabení státu, nejen legislativně, ale i pomocí přímé korupce včetně manipulace lidí ideologií. Falešné představy se týkají i demokracie, její výhoda spočívá jen v možnosti odstranit nefunkční vládní politiky, ale nedokáže zajistit výběr vhodných nástupců.
16. 11. 2009 | 10:10

JC napsal(a):

jogín,
Demokracie je o férové soutěži myšlenek a názorů.
Výběr "vhodných" kandidátů/co je vhodné pro vás nemusí být vhodné pro mě/ je jen technická záležitost volebního systému.
16. 11. 2009 | 10:30

Klára napsal(a):

Vážený pane Čarnogurský,
1. prohraná bitva není prohraná válka.
2. ve Vašem vzdělání je zřejmě značná mezera, doporučuji, abyste si ji doplnil:
a/tak, jako skončila prvotněpospolní společnost,doba otrokářská,feudalismus,skončí i kapitalismus. S tím se nedá nic dělat. Vzhledem k tomu,že společnost se neustále vyvíjí, ani následující ekonomicko-politické zřízení nebude nejdokonalejší a nebude trvat věčně.Ale s tím se teď opravdu zabývat nemusíme. Vzhledem k tomu, že zatím nemáme jiné výrazy pro další stupně vývoje lidské společnosti, budu používat to, co je doposud známo:
socialismus a komunismus.
2. POkusím se jednou větou charakterizovat podstatu těchto formací:
- v principu v kapitalismu má každý tolik prostředků pro svou potřebu, kolik vlastní majetku.
- v socialismu má každý tolik prosředků pro svoji potřebu, kolik si vydělá.
- v komunismu má každý tolik prosředků pro svoji potřebu, kolik potřebuje.
Politická formace je odrazem ekonomiky:je taková, jakou si společnost může z ekonomického hlediska dovolit.Jesliže si dokážeme představit kapitalismus a socialismus, velmi těžko si dokážeme představit komunismus,t.j.takovou úroveň výrobních protředků a výrobních vztahů, která by dokázala naplnit potřeby každého jedince. Z toho plyne, že komunismus tu nikdy nebyl a ještě chvilku nebude.Brežněva se kdysi ptali, kdy bude v SSSR komunismus. Řekl, že za 4 roky. Bylo to směšné a svět se bavil. Ovšem Vaše tvrzení, že bylo poraženo to, co tu ještě nebylo, je ještě směšnější.
Ovšem muhu Vás uklidnit:angličtí vědci spočítali, že že úroveň technického rozvoje(kvantová technika)umožní nástup této společenské formace v horizontu cca 30 let a to bez ohledu na to, zda se to vám, nebo mně líbí, nebo nelíbí. Škoda, žese toho my nedočkáme.
16. 11. 2009 | 10:47

Yara napsal(a):

Když už tak socializmus, komunizmus v tomto státě nikdy nebyl. Je s podivem, že člověk takového vzdělání jako Vy to nevíte. Anebo v tom je nějaký záměr. Vždyť stokrát opakovaná lež ....
16. 11. 2009 | 10:53

JC napsal(a):

Yara,
Mno, každý jen trochu uvažující člověk ví co si má pod slovem komunismus představit.
Snad jen pro vás tedy :
Reálný socialismus, socialismus sovětstského typu nebo chcete-li totalitní socialismus.
Jen jestli vám nejde o to, že byste jaksi naznačoval, že na tom reálném socíku nebylo až tak nic špatné protože ho "reálně" budovali např. Francouzi a Angličané :-)))
16. 11. 2009 | 11:00

zdenkkoudelka napsal(a):

Blog J. Čarnogurského má silný závěr o odmítnutí teze konce dějin vznikem nějakého univerzálního společenského nejlepšího systému. Konec konců Fukuyamaova teorie o konci dějin je dnes úsměvná a pravdu měl jeho současník S. Huntington, že po idologickém konfliktu Východ-Západ bude následovat střet civilizací.
16. 11. 2009 | 11:05

schlimbach napsal(a):

JC
domnívám se, že každý trochu uvažující člověk právě pochopí, že socialismus ani komunismus u nás nikdy nebyl. To, že někdo mate veřejnost svými dojmy, neznamená ještě, že má pravdu i když chápu, že to matení veřejnosti je zcela zásadní a záměrné.
16. 11. 2009 | 11:09

JC napsal(a):

Schlinbach,
No fajn, vzhledem k tomu, že komunisté k tomu komunismu hodlali směřovat řekněme, že to u nás byl "komunismus na půl cesty" nebo že by jen na 1/4 ? :-))
16. 11. 2009 | 11:23

JC napsal(a):

Klára,
Myslím, že byste měla nechat Marxe a Brežněva spinkat.
Ten první možná věděl jak funguje kapitalismus, ale o socialismu šířil bludy, a ten druhý přesně naopak.
Komunismus samozřejmě "fungoval" a možná ještě přežívá v některých kibutzech/tam už je ale na oubytě/ a některých náboženských "buňkách" v USA.
Co si myslím já, je že dobrovolně ve státní útvaru vám do toho nikdy většina lidí nepůjde, protože egoismu je stále víc než altruismu.
Jsme prostě takto geneticky vybaveni.
16. 11. 2009 | 11:35

schlimbach napsal(a):

JC
z vaší logiky plyne, že já, který se chystám v roce 2026 odletět na Mars, tam již vlastně jsem, že? Pošlu vám pohled -))
16. 11. 2009 | 11:43

vlaďa napsal(a):

Panu Černogurskému děkuji za článek.

schlimbach:
Tak socialismus tu nikdy nebyl,komunismus se nebudoval...ale podle Klause nás v 68r.nepřepadli Rusové,ale právě komunistický systém :) ...jo a ještě Amíci si WTC shodili sami...a na Měsíci také nebyli,jak by mohli.A další...holocaust a koncentráky,to také není jisté...atd.

Nevím,nevím,zda jsem víc jak půlstoletí v min.století žil,nebo se mně to jen zdálo :) Domnívat se diskutére můžete jak chcete,ale je jasné,že nic nechápete :))
16. 11. 2009 | 11:44

almucha napsal(a):

Kdo si zapamatuje aroganci bývalých komunistů, kteří pouze přebarvili rudou na modrou či oranžovou, řekněme v období 1990-2010, pro toho bude rychlost jejich pádu zadostiučiněním.
16. 11. 2009 | 11:47

JC napsal(a):

schlimbach,
Zatím jste na Marťana jen kandidát...takový skoro-Marťan.
Kandidát KSČ byl také skorokomunista...:-))
Takže jsme vlastně zažívali skorokomunismus.
16. 11. 2009 | 11:48

schlimbach napsal(a):

JC
pokud by měl být egoismus v genetické výbavě člověka, potom pochybuji, že by vůbec vznikla i prvobytně poslpolná společnost -)) ale je to jistě ve výbavě jedinců, kteří se dnes cítí "za vodou" a mají pocit, že solidarita je brzdou jejich rozvoje a že se má každý jedinec postarat sám o sebe atd. atd.
16. 11. 2009 | 11:57

schlimbach napsal(a):

JC
skoro marťan - to se mi líbí, jdu si objednat slušivá tykadla -)
16. 11. 2009 | 11:58

schlimbach napsal(a):

vlaďa

vážený pabne smíchat na jednu hromadu můžete zcela jistě cokoliv, jestli to bude poživatelné, je ale značně diskutabilní. Pokud mluvíte o socialismu a komunismu, chtělo by to vrátit se k prvotní definici těchto pojmů a porovnat to se skutečností. To, že někdo říkal, že je zde socialismus nebo komunismus, je jedna věc, ale skutečnost je zcela jiná. Komunismus nikdy nikde zatím realizovány nebyl a ani to není možné prostě proto, že úroveň nejen technologie, ale hlavně duchovní úroveň civilizace jako takové není na takové výši, aby to bylo reálné. Až ta duchovní úrpveň se na potřebnou úroveň dostane a pokud se toho dožijete, potom vám komunistické zřízení přijde jako normální a logický vývoj. S úrovní dnešního myšlení toto ale jistě ještě hodně dlouho nehrozí. Kecy politiků jsou v tomto smyslu o ničem - jen mlží a přesouvají pozornost lidí od vlastní a totální neschopnosti něco řídit a vytvořit.
16. 11. 2009 | 12:04

patriot napsal(a):

jogín:

„Falešné představy se týkají i demokracie, její výhoda spočívá jen v možnosti odstranit nefunkční vládní politiky, ale nedokáže zajistit výběr vhodných nástupců.“

Předpokládám, že máte na mysli odstranění politiků prostřednictvím voleb…(?)

V reálné demokracii českého typu však nemohou voliči odstranit z poslanecké sněmovny žádné konkrétní politiky! Můžete si sice vybrat stranu, ale MUSÍTE odevzdat hlas každému, kdo je uveden na její kandidátce. Neexistuje žádný způsob, jak vyjádřit, že konkrétního nominovaného politika nechcete.

Jestliže voliči nemohou alespoň při volbách eliminovat z politiky konkrétní osoby v rámci dané strany, jedná se o stejnou volební šaškárnu jako za reálného socialismu. Český volební zákon nemá s demokracií mnoho společného. Je koncipován tak, aby se partajní špičky zavedených stran vždy udržely u koryt.

Takže o jaké výhodě je řeč?
16. 11. 2009 | 12:32

BigDebils napsal(a):

Čarnogurský, už hned na začátku svého článku začínaté lhát a na lži je založen celý současný systém a na lži jste založili své vlastní korýtka, o které vám šlo. Bohužel národ vám na to skočil.Nějak při vaší vzdělanosti nejste schopen pochopit, že žádný komunizmus nebyl a proto nemohl padnout. Ani jako zkratku to nelze použít. Tím omíláním se dostáváte do stadia scifi. Používáte to, aby jste zdůvodnili dnešku, jak bylo skvělé padnutí komunismu, aby se nějak nezobírali tím svinstvem, co jste ve své neznalosti natropili.
16. 11. 2009 | 12:58

Vico napsal(a):

Opravdu lituji, že sem Ján Čarnogurský nepíše častěji.Některé jeho úvahy sice jsou kontroverzní, ale prakticky vždy velmi podnětné.

Komunismus je jen terminus technikus pro systém, který tu reálně existoval. Pokud jde o paní Kláru - asi by se nikdo nezlobil, pokud by tu jednou existovala společnost, která by byla schopna naplňovat veškeré naše potřeby ať materiální, tak duševní.Jistě i ti nejzavilejší modrodruzi by odložili své ideologické brýle a přisedli rovněž k tomuto bohatě prostřenému stolu.

Říkat tomuto stavu, nirvána, komunismus, ráj na zemi, pohyblivý svátek na tom už nesejde.

V Číně se podle mě už vůbec o komunismus nejedná. Ekonomicky jde a do budoucna stále více půjde o tržní ekonomiku v podmínkách autokratického politického systému. Nejsem si jistý/spíše velmi nejistý/, zda-li by v Číně vůbec mohl fungovat liberální politický systém západního typu.

Skepse Čarnogurského, co se týče dnešního modelu liberální demokracie, je velmi podnětná a celkem jsem zvědav na některé diskuzní příspěvky.
16. 11. 2009 | 13:00

BigDebils napsal(a):

Komunismus jako terminus technikus pro systém, který tu reálně existoval je pěkná blbost. Nikdy tu nebyl, neexistoval a dlouhou existovat nebude. Stejně bych mohl jako terminus technikus používat boj proti terorismu a na jeho základě násilně měnit systémy v kterémkoliv státě jak to dělají USA a jejich spojenci a ještě při tom mlaskat. Jako teminus technikus bych mohl užívat humanitární bombardování a házet bomby na obyčejný lid. Takových nesmyslů lze dát za příklad mnoho. Pokud má pravda zvítězit na llží a nenávistí, je nutné používat správná slova. Jinak lež bude vždy mít navrch.
16. 11. 2009 | 13:13

Tonin Appel napsal(a):

Pane Čarnogurský to vás naučil naučil váš otec politik fašistického státu co se podílel na transportech židů a arizaci jejich majetku Tisovci a Hlinkovci ?

Tonin Appel
16. 11. 2009 | 13:26

Mara napsal(a):

zdenekkoudelka

Re Huntington - byvaly doby, kdy byl jeho nazor silne kontroverzni a otevrene kritizovan jako apologeze americke zahranicni politiky. Dobre vymysleno, vpodstate klobouk dolu.
16. 11. 2009 | 13:45

zdesta napsal(a):

JC. Něco jste napsal o demokracii.Přispěji jedním výrokem ať je nějaká legrace.Demokracie je posledním trikem tyranie. B.Shaw.(komouš a světově uznávaný imbecil)
16. 11. 2009 | 14:40

Yara napsal(a):

JC.Pro Vás: Není třeba si nic představovat tento termín byl zcela jasně definován, jakož i všechny "odvary socialismu. Užívání tohoto výrazu je skutečně jenom matení veřejnosti. No a že bych snad jaksi naznačoval, že zrovna ten "reálný" nebyl špatný tak opět pro Vás : Ne jednou to stačilo až dost.
16. 11. 2009 | 15:39

Emil Zápotočný napsal(a):

Ján Černogurský taky ze sebe dělá blbce. Jakožto absolvent VŠ za socialismu skládal různé zkoušky z marxismu-leninismu a dobře ví, že tu žádný komunismus nebyl. Avšak když různí neználkové hovoří o pádu komunismu, proč by se taky nepřidal ?
16. 11. 2009 | 16:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pojmy jsou jasné:
Byl tady reálsocialismus, který se před 20 léty zhroutil.
Nyní je zde reálkapitalismus.
16. 11. 2009 | 17:43

JC napsal(a):

schlimbach,
Spolupráce ještě nemusí znamenat altruismus.
16. 11. 2009 | 18:03

JC napsal(a):

ZM,
chyba....máme sociálně tržní hospodářství ?.))
16. 11. 2009 | 18:04

Karel napsal(a):

Reálný socialismus nedokázal naplnit požadavky lidí a tak se poroučel. Nezapomeňte, že jsme byli v listopadu lákáni na socialismus jako ve Švédsku. Kdyby někdo nám prozradil, že zde bude takový kapitalismus jaký je, tak by lidé ty disenty umlátili čepicemi a Jakeše jako komika by nosili na rukou. Věřím, že na Slovensku by to bylo jinak, Slováci vždy chtěli vlastní stát. Tak jej mají.
16. 11. 2009 | 19:51

claudius napsal(a):

Bylo by mi ctí se jednou potkat s panem Čarnogurským a po politické diskusi si s ním potom normálně poklábosit.Setkal jsem se s ním jen jednou,ale druhé setkání by bylo podnětné.Pukněte,modří zběsilci!
16. 11. 2009 | 21:53

nezloděj občan napsal(a):

ani jeden společenský řád nebyl pro lidi ale pro vychcané lidi, kteří okrádají systémem moci byť státní- ostatní. Komouši byli svine protože zakazovali mluvit pravdu a nepoušteli ven nekteré lidi aby neupláchli. Kdyby komouši sami nekradli a nedávali tím příklad i ostatním zlodejum a vekslákum se kterými si pak rozdelili v r. 89 majetek našich předku tak to funguje jako v kapitalistické/cha,cha/ Číně.To jak k majetku přišli dnešní rádoby podnikatelé je zločin a musí se potrestat dle zákona- a ten přijde!§ lidé již nemají co jíst pomalu a tato genocida musí skončit to se nezlobte. Pamatujte Ži ale nech žít! a ne : Kraď a nech ostatní umřít!
16. 11. 2009 | 23:37

Jozef napsal(a):

K taktike disidentov ,polemicky.

1. "Disidenti sa zhodli,ze veducou postavou odporu proti komunizmu bude V.Havel";
demonstracie /demonstranti/ "boli jedinou silou odporcou komunizmu"

Kolki slovenski disidenti boli odporcami /vtedy,nie dnes/"komunizmu"? Kolki?
Disident M.Kusy,byvaly sef ideologickeho oddelenia UV KSS,autor Marxistickej filozofie,este zaciatkom r.1990 sam sa nazval "slobodnym marxistom" /dnes je topanalytikom vladnucej liberalnej mediokracie/
Ktory cirkevny predstavitel sa kriticky vyjadril ku "komunizmu"? Ktory?
Naopak,organizacia Pacem in terris sa prihlasila k aktivnej pozitivnej angazovanosti.
Davy ceskoslovenskych demonstrantov netolerovali nasilie /nieco nevidane na Zapade/ a tuzili po zmene.Velka vacsina demonstrantov tuzila po demokratizacii socialimu.De facto po tom,co ziadali chartisti.
A "odporcovia komunizmu",uzurpujuc si moc nad davom,detsku dusu davu hanebne zneuzili,pouzili.A vstupili do dejin ako genialni machiavellisti v zahranicnych sluzbach.
Aby ucinili z domorodcov proletarov na byvalom vlastnom majetku s dokonale vymyvanymi hlavami.

2. "slovenski disidenti nevznasali pred novembrom 1989 a v jeho priebehu poziadavky na zmenu ustavnopravneho postavenia Slovenska" Aby nedoslo k rozkolu.

K rozkolu? Len pre 2 % slovenskych obcanov bola vtedy "hlavnym mestom vlasti" Bratislava,pre 98 % to bola Praha /aj pre mna/.A mozno 98 % vobec nevadilo,ze vacsina programov bratislavskej televizie bola v cestine.
Poziadavka VPN na funkciu viceprezidenta /pre Knazka/ a zviditelnenie existencie Slovenska v Ceskoslovensku pomlckou v nazve bolo tak maximum,co obcania Slovenska mohli ako tak pochopit.V r.1989.
Zaciatkom r.1990 uz sa slovenski "disidenti"zhodli,ze V.Havel /a jeho najblizsie okolie/ rozumie sudetakom,miluje svoje vodcovske poslanie,ale Slovensko je pren provinciou malo znamou,nehodnou jeho vodcovskej reziserskej pozornosti./A Slovaci skandovali:kral ma saska,Havel Knazka/.

Uzurpatori moci podporou V.Havla /autoritou na Slovensku bol prof.Komarek a A.Dubcek/,podporou prezidentury cloveka, ktory Slovensko vnutorne vobec neakceptoval ako rovnocenne,podporili silu,ktora nastartovala proces znehodnocovania spolocnej vlasti.Spolocnej pre 98 % obyvatelstva.
Proces destruktivny hospodarsky a mravne,proces hriesny.
Proces hriesny,pan Carnogursky!
Nabozenska emigracia to pravda nevedela pochopit.
17. 11. 2009 | 13:36

Housová J. napsal(a):

Vazeny Pane,
muzete nam vysvetlit proc Slovaci neslavi vznik Ceskoslovenska nebo rok 1989?Prece zeby ne te vyznamne udalosti nebylo by Slovenska na mape Evropy.Vypada to jak by jste se nechteli hlasit ke svym korenum.Zdravim.
18. 11. 2009 | 07:56

JAHA napsal(a):

Ad: Housova

Vazena pani. Mozete mi vysvetlit, preco si najprv vec neoverite a potom sa az ozvite?

28. 10. je pamatny den SR- den vzniku samostatneho cesko-slovenskeho statu, volno nie je
17. 11. je je statny sviatok - den boja za slobodu a demokraciu - pracovne volno.
18. 11. 2009 | 09:13

JAHA napsal(a):

Ad: Jozef

Kolki slovenski disidenti boli odporcami /vtedy,nie dnes/"komunizmu"? Kolki?
Keby sa takto pytal nejaky Eskimak, tak by som sa nedivil. Ale ze sa takto pyta clovek, ktory sa moze z x zdrojov docitat o cinnosti napr. podzemnej cirkvi, skupiny okolo Bratislava nahlas, ci inych skupin, to je silne kafe. A este silnejsie je, ze pokial mu nie je 15, tak v case pred 1989 si iba totalny ignorant nevsimol vaznenych, sikanovanych...len pre vyjadrenia ich nazorov na nedemokraticky system, len totalny ignorant si (aspon zo sprav Slobodnej europy, Hlasu Ameriky, radia Vatikan, ci inych) nevsimol prenasledovanie slovenskych disidentov. Takto sme dopadli po niekolkych rokoch od 1989!!!
18. 11. 2009 | 09:30

Jozef napsal(a):

JAHA

Ak viete,tak prosim povedzte:kolki znami disidenti a konkretne ktori cirkevni predstavitelia boli odporcami "komunizmu"ergo "socialistickeho zriadenia"? A mozete sa vyjadrit aj k Pacem in terris.
JAHA,stryka som mal knaza,teta bola reholna sestra.
Mozeme hovorit o odporcoch vlad a nasili vlad na obcanoch a na svojich odporcoch.V 1.pol.20.storocia,v rokoch 40-ych,50-tych...80-ych.Mozeme hovorit o pricinach.a porovnavat.

JAHA,nastylizujem sa teraz do Vasho tonu a porovnam 80-te roky,v ktorych som bol odporcom vlady,so sucasnostou,ktorej som este vacsim odporcom:
len dusevny a citovy invalid si nemoze vsimnut ze nasilie a brutalita je v sucasnosti neporovnatelna s 80-tymi rokmi!!!
Len dusevny invalid moze vobec porovnavat "nasilie"v 80-tych rokoch so sucasnostou,ked novinarom a cirkevnym aktivistom v Bratislave pod nohami kazdorocne hromadne mrznu ludia,pred ocami droguju a prostituuju zastupy mladeze,jedny z rozkose,druhi zo zufalstva............

Ale nechcem takto.Ide mi o fakty.Aby sme nasli riesenia.
18. 11. 2009 | 11:14

JAHA napsal(a):

Ad: Jozef
Len dusevny invalid moze vobec porovnavat "nasilie" v 80-tych rokoch so sucasnostou,

Suhlasim, ale boz uvodzoviek.
18. 11. 2009 | 11:21

JAHA napsal(a):

Oprava - bez uvodzoviek
18. 11. 2009 | 11:22

Jozef napsal(a):

Pani Housova,
ano,bol to zvazok /"bratsky"/ pre Slovakov zivotne dolezity.
Problem je v tom,ze to vskutku zivotodarne manzelsrtvo vyznamna cast Slovakov za 1.republiky nevnimala ako celkom rovnopravne a ten pocit sa obnovil s prichodom garnitury V.Havla.Skoncilo to rozvodovou traumou,ktora chvilu trva.
Chvilu trva,kym si vyrocie nie celkom rovnopravneho manzelstva budeme vazit primerane velkemu vyznamu.
18. 11. 2009 | 11:27

Luba napsal(a):

Komunismus padl,
protože odporoval lidské podstatě. Lidské psychologii.

Komunismus vlastně, krom židovských kibuců, nikde na světě jako systém neexistoval.

Zvítězil jako ideologie ve feudálním Rusku, a v Evropě se ujal díky válečnému triumfu Stalinského Sovětského svazu.

Dá se říci, že nebýt fašismu a nacismu, které rozpoutaly katastrofu 2. sv. války a způsobily krizi všech tradičních hodnot, komunismus by se v civilizovaných zemích nikdy neujal.

V těchto souvislostech je nutno též připomenout, milý pane Čarnogurský, zásluhy Vašeho otce o klerofašistický Slovenský štát.

Jako správný syn Církve katolické, kdysi jediné politické strany svého druhu, obhajujete brutální vraždu Giordana Bruna - upálením, jako správný preventivní zásah proti zárodku "škodlivých myšlenek".

Prohlašovat Brunonovu "teorii monád" za poučku o věčnosti hmoty a za základ marxistické filosofie může pak jen skutečný idiot, nebo člověk, který počítá s nevědomostí svých čtenářů - tedy podvodník.

Pane Čarnogurský,
opět jste mi potvrdil, že Vy mezi slušné lidi rozhodně nepatříte!
18. 11. 2009 | 14:36

VLADIMIR BOSAK napsal(a):

Komunismuš žije v USTR (ústav pro studium totalitních režimů).

"Děláte co vás baví, ale musíte se podřídit zájmu ústavu." Odpověděl pan Ředitel Žáček na moji otázku, proč nemohu pokračovat ve své práci po úspěšné publikaci PRAHA OBJEKTIVEM TAJNÉ POLICIE.
Jenže svoboda je dělat to co mě baví. A to jsem dělal i za totáče. Fotil, četl... razítko v občance (noční hlídac, uklizeč, topič). No a když už to nešlo, tak sem šel. A bavilo mě číst si i v rakouskym uprchlickym lágru. A tam sem téměř za rok toho přečet dost. A pak v Americe sem dělal co mě baví, i když musím přiznat, že třeba vozit hlínu v kolečku s partou mexikánů pod arizonským sluncem mě bavilo jen do 40C ve stínu. A uklízet na univerzitě mě bavilo jen 2 roky. Ale o to víc mě bavilo studovat. Ano. Bavilo mě to na Sierra College, bavila mě University of California. Bavilo mě se vrátit domů se vzděláním které skutečně nebylo za "dělnický peníze". A bavilo mě dělat fotografie v USTR. Ale nebaví mě když pan ředitel prezentuje moje nápady a práci jako "kolektiv". Ne! Pan ředitel Žáček mě nebaví. A já dělám jen co mě baví.
20. 11. 2009 | 14:36

mbt shoes napsal(a):

Tito lidé totiž disponují poměrně konsistentní argumentací. Základní výzkum je drahý a my jsme malá a relativně chudá země. Základní výzkum nepřináší bezprostřední profit, je veskrze neužitečný. Vědci jsou lidé, kteří projídají peníze daňových poplatníků přemýšlením nad naprosto zbytečnými věcmi. Pravda, občas z jejich práce vyplyne zásadní inovace, ale výsledky základního výzkumu jsou veřejné, a tedy je lze dovážet ze zemí, kde mají na takový luxus peníze.
07. 12. 2009 | 08:58

andy napsal(a):

Are you looking for the Bose Headphones ,CHI Hair Straighteners or GHD Hair Straighteners,buy them immediately,and we'll give you a good discount.
21. 01. 2010 | 08:58

ugg boots sale napsal(a):

Thanks for the info,i am glad to see some fantastic article as
22. 01. 2010 | 04:31

tiffany napsal(a):

Thanks for the info,i am glad to see some fantastic article as
01. 02. 2010 | 09:12

bongo napsal(a):

tak for de oplysninger
13. 02. 2010 | 21:05

nowgoogle.com multiple search engine napsal(a):

hung karekatur nominang se
13. 02. 2010 | 21:10

Healthiness napsal(a):

thanks
24. 02. 2010 | 08:00

Keblinger napsal(a):

informasi yang berguna seklai
24. 02. 2010 | 09:21

ed hardy clothing napsal(a):

good ,thank you for your info
27. 02. 2010 | 09:30

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

I agree with you
28. 02. 2010 | 15:31

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
03. 03. 2010 | 09:02

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
03. 03. 2010 | 09:03

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 09:05

panerai watches napsal(a):

That what you say help me greatly. Many thanks.
08. 03. 2010 | 09:53

rolex watches napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
08. 03. 2010 | 09:55

free online games napsal(a):

great
09. 03. 2010 | 01:02

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 08:08

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 08:10

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 14:06

nba jerseys napsal(a):

http://www.jerseys2trade.com

welcome to buy nba jerseys
25. 03. 2010 | 04:50

creative recreation shoes napsal(a):

http://www.brandshoes2trade...

welcome to buy creative recreation shoes
25. 03. 2010 | 06:37

sesli chat napsal(a):

Thank you for your sharing.!
31. 03. 2010 | 12:25

sesli sohbet napsal(a):

Thank you for your sharing.!
31. 03. 2010 | 12:25

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 04:50

roller shoes napsal(a):

http://www.evolution-shoes.com

So cute as our roller shoes for the cute girl,and so cool as that for the cool boy!
15. 04. 2010 | 04:02

PVC Raincoat napsal(a):

http://www.raincoat-supplie...

Very happy to share you article! Welcome to http://www.raincoat-supplie... bringing you all the latest news, reviews,special offers and recommendations on Kids and women's Umbrellas. Browse our site for information and offers, with new ones added everyday.
15. 04. 2010 | 04:06

Moving Message Sign napsal(a):

http://www.led-signs-mart.com
Welcome to buy our Moving Message Sign,and you may find your surprise!
15. 04. 2010 | 04:09

LED gas price signs napsal(a):

http://www.led-signs-mart.com
Welcome to buy our Led gas price signs.Your best choice!
15. 04. 2010 | 04:13

meiyuasd napsal(a):

http://www.okaysneakers.com/]gucci shoes on sale
http://www.okaysneakers.com...]true religion jeans on sale
http://www.okaysneakers.com...]nike free 3.0
01. 05. 2010 | 15:20

Václav Lahel napsal(a):

Je to skutečne hanba,žeterajšia vládna garnitúra jak v Čechých tak na Slovensku se dostala k moci lži a nepravdou pán Čarnogurský tak jako jevelký křesťán tak Tých nepráv velmi rád používa i při své svíčkove manifestaci také zaznivalo nekolikkrát,že přislušníci vraždi demonstranty co byl také jeho velký omyl apotom k tomu mohl najít vládný moc na ceste jak tam tak chudinka ležela a hned se postavil do čela Slovenskatento pán je lhář a podvodník již i ze své adcokátsképraxekde ložvelice rad používal při svích obhajobáchnevím proč mu seznam.cz umožňuje publikovat své nepravdy na svích strankách na Slovensku již žádne médium nemáo jeho služby a lži zájemprotože vždy když mu neco uveřejní tak stracejí čtenáře
25. 10. 2010 | 07:14

titaniumjewelry napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself, http://www.titaniumjewelryshop.us
22. 12. 2010 | 08:59

gpelec napsal(a):

Very happy to see your article, I very much to like and agree with your point of view. Thank you for sharing. At the same time,i love <a href="http://www.gpelec.com/">LED Light Supplier</a> and <a href="http://www.gpelec.com/Led-Bulb-c5.html">LED Bulb</a> and <a href="http://www.gpelec.com/T5-Led-Tube-c10.html">T5 Led Tube</a> very much. Thanks!
08. 11. 2011 | 04:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy