Izrael nemůže stát stranou a dívat se na další vlnu nacismu
Během posledního zasedání této meziparlamentní skupiny v říjnu letošního roku, kterého se zúčastnila i zástupkyně izraelského velvyslanectví v Praze, jsem mimo jiné vyjádřil naději, že Izrael se bude více angažovat ve vojenské obraně Ukrajiny proti ruské agresi. Jak se ukazuje, můj názor není ojedinělý.
Nyní v rozhovoru pro izraelskou televizi* vyjádřil svou frustraci a rozhořčení nad dosavadní „neutralitou“ Izraele i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň ovšem naznačil, že je na spadnutí možná změna postoje poté, co Jeruzalém konečně souhlasil s tím, že zemi dodá pokročilé komunikační systémy.
V dlouhém a obsáhlém rozhovoru pro investigativní pořad „Uvda“, který byl odvysílán poslední říjnový večer na izraelském televizním programu Channel 12, Zelenskyj řekl, že nerozumí pozici Izraele, ani jeho dosavadnímu odmítavému postoji k dodávkám systémů protivzdušné obrany. Za posledních osm měsíců o tom jednal se všemi střídajícími se izraelskými premiéry. Jeho první žádost na začátku války koncem února se týkala rádiových systémů. Pak následovaly požadavky na zbraně protivzdušné obrany, jako je „Iron Dome“ (Železná kupole). Jeho poslední výzva se týkala izraelských dronů poté, co Rusko začalo používat íránské sebevražedné drony s ničivým účinkem.
Zelenskyj řekl, že se dokonce pokusil získat pomoc Washingtonu při nátlaku na Izrael, aby Ukrajině poskytl vojenskou pomoc, i když v rozhovoru nezašel do podrobností.
Co se týče dodávek obranného systému „Iron Dome“, Zelenskyj řekl, že žádný izraelský vůdce není ochoten o něčem takovém vůbec diskutovat. „Už jsem mluvil se třemi izraelskými premiéry,“ řekl a naznačil, že na toto téma upozornil také předtím, než Rusko napadlo jeho zemi. „Nerozumím Izraeli. Jednal jsem a tolikrát jsem prosil, každého z nich, aby nám pomohl… Neznamená to jen dát peníze nebo armádní dodávky, znamená to také vybrat si tu správnou stranu,“ řekl Zelenskyj.
Při poskytování humanitární pomoci Izrael od invaze ruských jednotek 24. února dodržuje přísnou politiku neposkytování vojenské pomoci Ukrajině, včetně systémů, které by mu mohly pomoci zachytit útoky ruských raket a dronů. Důvodem tohoto rozhodnutí je zřejmě strategická potřeba Izraele zachovat možnost vojenských operací v Sýrii. Za tímto účelem Izrael spolupracuje s ruskou armádou, která z velké části kontroluje vzdušný prostor Sýrie. Izraelští představitelé také vyjádřili obavy, že by se vyspělá vojenská technologie mohla dostat do rukou nepřítele.
Nyní však Izrael vyjádřil rostoucí znepokojení nad vojenskou spoluprací mezi Ruskem a Íránem, přičemž premiér Yair Lapid začátkem tohoto měsíce řekl ukrajinskému ministru zahraničí, že to „ohrozilo celý svět“.
Zelenskyj v rozhovoru naznačil, že nedávné ruské použití íránských zbraní při útoku na Ukrajinu by mohlo být impulsem, který Izrael potřebuje.
„Bojujeme proti novému velkému spojenectví Ruska a Íránu, a teď doufám, že nám Izrael pomůže a bude na to důrazně reagovat,“ řekl s tím, že podle zpravodajských informací Ukrajiny a dalších zemí Rusko získalo přibližně 1500 íránských útočných dronů, což představuje nebezpečí nejen pro Izrael, ale pro celý region.
Ukrajina potřebuje „jiný druh pomoci“, řekl ukrajinský prezident a vyzval k jasnému izraelskému postoji: „Dostali jsme humanitární pomoc, ale jste na straně Rusů, nebo jste na straně Ukrajiny? Veškerá moje úcta k Izraeli, ale musíte si vybrat, nemůžete být prostředníky v této válce.“
Na rozdíl od zemí, které zůstaly neutrální nebo váhavé reagovaly na vzestup fašismu v Evropě před druhou světovou válkou, „Izrael nemůže být [mezi] zeměmi, které zůstávají stranou a dívají se na tuto další vlnu nacismu, která se zrodila nyní“.
*Zdroj: https://www.timesofisrael.com/amid-russia-iran-cooperation-now-i-hope-israel-will-help-us-says-zelensky/
Zdroj: Lidové noviny, 9. 11. 2022