Pohádka o přímé demokracii

26. 11. 2013 | 06:30
Přečteno 7433 krát
aneb

Co myslíš, mámo?

Byla jednou jedna Česká republika a v ní konečně zvítězila přímá demokracie. Politici, poslanci i prezident byli lidem této země voleni přímo, a když se lidu znelíbili, mohli být na základě referenda zase odvoláni.

Zavládlo štěstí a spokojenost, protože zvolení představitelé si konečně přestali vyskakovat a zúčtovalo se s nesmyslnými návrhy na placení poplatků za návštěvu lékaře, za vzdělání, za používání silnic a podobně. Každý občan, který sehnal potřebný počet podpisů, mohl vznést otázku do referenda, jež pak musela projít hlasováním lidu.

Angažovanost obyvatelstva se výrazně zvýšila a veřejný život se orientoval na společná rozhodování o nejrůznějších věcech. Občan Okamura, který přímou demokracii v Česku prosadil, vymyslel zásadní vylepšení: každá domácnost obdržela zdarma jednoduché hlasovací zařízení, které se napojilo na televizní přijímač a na němž byly dva knoflíky: zelený, jehož stisknutí znamenalo souhlas, tedy ANO, a červený, jímž se vyjadřoval nesouhlas, čili NE.

Po Televizních novinách začínal každý večer zbrusu nový pořad Volby, jenž svou sledovaností brzy předčil nejoblíbenější seriály... Téměř za každým oknem večer poblikávalo modravé světlo obrazovky, v jejíž záři Češi praktikovali přímou demokracii.

V průměrné voličské rodině to probíhalo asi takto:
Po večeři se paní Nováková dává do žehlení a pan Novák zapíná televizi. Posadí se do křesla a u nohou se mu stočí do klubíčka mírně otrávený jezevčík Venda. Nemůže totiž hlasovat, neboť návrh jedné občanské iniciativy, aby se referend mohli aktivně účastnit i čtyřnozí domácí mazlíčci, nedávno neprošel, ač chybělo pouhých několik stovek hlasů.

„Tak co dneska máme na programu?“ zeptá se paní Nováková a skládá první vyžehlený kousek prádla. „Otázka číslo jedna: Strana zelených navrhuje uzákonění zákazu jaderných elektráren,“ čte pan Novák z obrazovky. „Co myslíš, mámo?“ Paní Nováková zamyšleně přejede žehličkou rukáv tílka. „Energii potřebujeme, zmáčkni NE.“ Cvak. Po chvíli se na obrazovce objeví výsledek. Návrh neprošel, Temelín je zachráněn.

„Bod dvě,“ pokračuje pan Novák: „Občan Klaus navrhuje uzákonit zákaz Strany zelených. Co myslíš?“ A paní Nováková s odpovědí neotálí: „Správně! Zakázat! Co si o sobě myslí!“ rozhoduje. „Zmáčkni ANO!“ Cvak. Návrh je přijat, Ondřej Liška odjíždí za polární kruh, Matěj Stropnický dolaďuje podnikatelský záměr týkající se mimo jiné racionalizace výroby Molotovových koktejlů.

„Co tam máme dál?“ ptá se paní Nováková a špičkou žehličky zažehluje límeček bundokošile. „Občan Železný navrhuje zrušení veřejnoprávní televize… Co ty na to, mámo?“ vraští čelo pan Novák. „Koukáme snad na to? Ne! Zrušit! Zmáčkni ANO!“ Cvak. A je to.
„Teď to bude rychlý,“ lebedí si pan Novák. „Občan Čunek a zástupci obyvatel všech českých a moravských krajů navrhují uzákonění přestěhování obyvatel romského původu do Bangladéše. No? Co myslíš, mámo?“ Cvak. A je to.

Toho večera se už u Nováků nepřihodí nic, co by zasluhovalo zvláštní pozornosti. V referendu byl hladce schválen zákon o navrácení navráceného majetku církvím a zároveň těsně neprošel zákon navržený občanem Filipem o vystěhování církví do Bangladéše.

Na příští týden se ale Novákovi moc těší, budou schvalovat státní rozpočet. Pan Kalousek, nedávno mimochodem zbavený v referendu občanství, ovšem demokratické hlasování občanů o rozdělení peněz ze státní pokladny bagatelizuje. Prý kde nic není, ani smrt nebere...

(Napsáno pro Týdeník Rozhlas)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bestia triumphans napsal(a):

:-)
26. 11. 2013 | 06:54

JenTak napsal(a):

Vše se dá znevážit. Vystavme posměchu dobrou myšlenku hloupým přeháněním a zabijete ji. Kdysi se podobně smáli komunisté všem svým odpůrcům.
Hlasitý smích nechápajících podstatu oné myšlenky jim dával za pravdu.
26. 11. 2013 | 06:55

David napsal(a):

Pohádka o přímé demokracii je pěkná a doufám, že zůstane i nadále pohádkou.

Jsem zvědav, jak dlouho bude trvat, kdy bezesporu velice inteligentní občan Okamura pochopí a veřejně přizná, že referendum, tak jak jej prosazuje je chybou.
26. 11. 2013 | 07:03

Ládik!!! napsal(a):

Pan Novák byl zřejmě lampasák, když mu stará žehlila bundošku... Pak se probudil s rukou v nočníku a šel pro dávky v nouzi.
26. 11. 2013 | 07:13

dennis napsal(a):

Jakou asi ma sanci pr'ima demokracie v Cesku? Asi takovou jako parlamentni demokracie v podani Necase, Kalouska a damy Peakove. Zase se ji zmocni mafie a nove tunely jako Blanka budou prosazeny pomoci prebehliku, kriminalizovanych poslancu a vyhlasenych stavu nouze a korupce.

Otazky temat budou formulovany tak, jak si to mafie zaplati. Propagacni rej si mafie take zaplati.

Nase demokracie nepotrebuje zadne privlastky, tak jako nase svoboda je nepotrebuje, nase penize nepotrebuji zadne privlastky. Cistemu vse ciste. Panu Cistemu ciste penize, parlamentu cistou demokracii, poslancum cisty rejstrik, obcanum cisty mozek.
26. 11. 2013 | 07:22

Baba napsal(a):

Současně produkovaná centralizace je v dnešní době označovaná za globalizaci. Možnost vydobýt si ještě jedno občanství zpravidla předpokládá standard dvou případně více bydlišť. To pak člověk neví, kam s očima, když za tmy vidí, jak si bezdomovci ustýlají pod schody.
26. 11. 2013 | 08:02

vasja napsal(a):

Ať sousedoj chcípne koza.
Jo!

Ať církve vrátj co ukradly pánům mb, Štampachovi a Bohoušovi Sobotků.
Jo!

Klaus je hajzl.
Jooooooo!!!!
26. 11. 2013 | 08:04

Mara napsal(a):

A teď pane Buriane prosím vyhnat ad absurdum tu druhou pohádku o nepřímé demokracii. Aby to zůstalo v rovině vtipného postřehu a povídky místo politické agitky.

Souhlas s JenTak.
26. 11. 2013 | 08:08

muromec napsal(a):

Právě jsem si přečetl, že v Praze na Staroměstském náměstí byl vztyčen vánoční stromek. A to tam neumíte místo stromečku postavit prostředník od Davida Černého? Ať se využije? Symbol Vánoc jako udělaný. A taky symbol přímé demokracie a budoucího blahobytu. A ušetřili byste. Do jesliček položit Havla v rakvi, svatou rodinu by dělali bývalí disidenti, a koledy by hráli Plastic People of the Universe, Orang-Utangs of Borneo, a Jan Burian.
26. 11. 2013 | 08:09

K.V napsal(a):

Burian opět nezklamal. V pražské kavárně mají o všem jasno, a co se jim nelíbí, dá se zesměšnit, zejména když se zapojí "umělci"
26. 11. 2013 | 08:11

vasja napsal(a):

muromec napsal(a):
Právě jsem si přečetl, že v Praze na Staroměstském náměstí byl vztyčen vánoční stromek. A to tam neumíte místo stromečku postavit prostředník od Davida Černého?
---------
A v jesličkách pod nim by moh spinkat kníže.
26. 11. 2013 | 08:13

Martin napsal(a):

Mohl jste napsat rovnou, že se obáváte toho že hlas lidu vyřeší cigánskou otázku politicky nekorektně. Jenže to je přesně to kde se mýlíte, nelze si z lidí dělat trvale legraci a vnucovat jim politicky korektní řešení proti jejich vůli, právě toto je jeden ze způsobů jak v lidech vzbudit nespokojenost.
Navíc cigáni jsou čajíček proti tomu až hlas lidu bude chtít vylikvidovat islámisty, tak se na to mentálně připravte a kupte si prášky na uklidnění předem.

A co se týká přímé demokracie, tak třeba ve Švýcarsku to funguje poměrně dobře, tak si z toho nedělejte legraci.
26. 11. 2013 | 08:18

Anna napsal(a):

Referát o Švýcarsku
aneb
Co myslíte, pane Buriane?

V roce 1949 bylo přijato, že nezávazné referendum se nadále může týkat všech usnesení Federálního shromáždění, avšak pokud takové usnesení deroguje ústavu, pak musí být do jednoho roku schváleno závazným referendem, jinak pozbývá účinnosti (příčinou tohoto opatření byla předválečná praxe, kdy se ústava měnila bez potvrzení v referendu).

Institut lidové iniciativy, kterým lze požadovat revizi federální ústavy po sebrání 50 000 podpisů (od roku 1977 100 000 podpisů), byl zaveden v roce 1891.

V kantonech existuje několik institutů přímé demokracie:
Obligatorní referendum o změně ústavy
Fakultativní referendum o přijetí zákona
Lidová iniciativa o částečné revizi ústavy
Fakultativní finanční referendum (v 19 kantonech je obligatorní, pokud navrhovaný kantonální rozpočet překračuje stanovenou hranici výdajů)
Administrativní referendum
Referendum o konvencích (týkající se smluv mezi kantony, v 9 kantonech obligatorní, v 7 fakultativní)
Lidová iniciativa pro přijetí zákona
Lidová iniciativa pro administrativní rozhodnutí

Výsledek referenda je vždy nejistý, takže o něm lze hovořit jako o limitujícím faktoru politické moci. Dále je projevem vyšší legitimity přijatého rozhodnutí a také je sjednocujícím prvkem politického systému, který sestává z rozdělených frakcí občanů právě tím, že se vyjadřují ke společným otázkám politiky.

Na druhé straně je referendum silným vetem nebo blokujícím faktorem občanů, tam kde již vyjádřily politické elity souhlas nebo konsenzus. Politická opozice, skrze fakultativní referendum, může znovunastolit jakoukoli ožehavou otázku a tím se stát iniciátorem nového kola jednání, která jsou uzavřena politickým kompromisem. Umění spoluvytvářet politické kompromisy je podstatou tzv. konkordanční demokracie, jejímž je Švýcarsko představitelem.

Samotné instituty lidové iniciativy jsou finančně nákladné, vyžadují dobrou přípravu a odbornost od občanů, kteří je iniciují. Návrh na referendum může být odložen např. z formálních či obsahových nedostatků. Do roku 1987 byly známé případy, kdy byl takový návrh odložen, aby následně v té samé podobě byl přijat příslušným (federálním) orgánem. Nyní již existují opatření, která tomu zabrání.

Pokud je koncept vzešlý z lidové iniciativy přijatý v referendu, tak následuje fáze, která má za úkol standardizovat návrh do podoby zákona. Tak např. v referendu konaném v roce 1994, které požadovalo přijetí zákona na ochranu alpské zóny proti negativním důsledkům tranzitní automobilové dopravy a aby bylo do deseti let po přijetí návrhu zboží přepravováno po železnici, se ukázaly problémy. I když byl návrh v referendu přijat, tak se následná normalizace do formy zákona musela zastavit, protože se ukázalo, že je Švýcarsko vázáno mezinárodními smlouvami o přepravě, které mají větší právní sílu než by měl koncipovaný zákon.

Lze říci, že návrh lidové iniciativy má na federální úrovni jen malou šanci na úspěch, mnohem větší naděje je však v kantonální sféře. Zajímavým zjištěním je, že fakultativní referenda využívají více pravicové strany a hnutí, lidové iniciativy naopak levicová uskupení a od 90. let 20. století i extrémní pravice.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Politick%C3%BD_syst%C3%A9m_%C5%A0v%C3%BDcarska
26. 11. 2013 | 08:20

šašek z Jihlavy napsal(a):

Včera jsem si s gustem vychutnal reprízu ze seriálu "Ano pane premiére", kde byla názorná ukázka, jak to chodí ve vysokých patrech politiky i v tak zavedených demokraciích, jako je GB.
Na intrikány typu sira Humphrey Applebee má málokdo, tento typ se uchytí jak v přímé, tak i parlamentní demokracii, stejně jako v diktatuře. A všude se najde dost lidí, kterým to vyhovuje.
BTW - ten nechutný tlouštík, kterého si v Torontu postavili do čela, byl zvolen v přímé volbě v zemi, o které jsem se mylně domníval, že bychom si z ní mohli vzít příklad. Asi nám nezbyde než vymyslet nějakou jinou, třetí(čtvrtou, pátou) cestu, která se nakonec stejně ukáže jako nefunkční.
Možná velký Andrej zná recept, jak ztohoven. Ten nápad dosadit na post MV Davida Ondračku je zajímavý, uvidíme, jak se to podaří prosadit v nesourodé koalici. Aby z rekonstrukce státu místo jakztohoven nakonec nezbylo stohoven.
26. 11. 2013 | 08:21

olga napsal(a):

Demokracie je nesmysl. Potřebujeme moudré vedení. A moudré vedení musíme respektovat. Jinak budeme pouze tápat. A půjdeme ke dnu. I v rodině se musí hloupější usměrnit. Někdy třeba pohlavkem. Musí.
26. 11. 2013 | 08:25

Neudržitelný napsal(a):

Švýcaři odmítli rovnostářství, zklamali socialisty ve světě
Ať zůstanou manažerům vysoké platy, tak se v referendu vyslovila většina švýcarských voličů. Zamítli tak návrh mladých socialistů, kteří požadovali, aby maximální plat nepřevýšil dvanáctinásobek nejnižší mzdy. Více na: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/svycari-odmitli-rovnostarstvi-zklamali-socialisty-ve-svete-1041047#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink
Ono to referendum není až zas tak nesmyslné a populistické.
26. 11. 2013 | 08:28

Baba napsal(a):

A teprve, až začnete zjišťovat, jak od koho je který pohlavek vyhodnocován.
26. 11. 2013 | 08:28

krtek napsal(a):

Tohle je demagogický útok.. Pane Buriane, někdy je lépe mlčet ( nepsat ). Obávám se, že jste u rozumnějších lidí příliš nezabodoval. Bohužel, odkrývá to vaše nitro víc, než byste si přál....
26. 11. 2013 | 08:31

Martin napsal(a):

olga: A odkud ho vezmeme to moudré vedení, Vy jedna myslitelko ? :-) Spadne z nebes, nebo přiletí z Marsu ? Opak je pravdou, moudré vedení se nekoná a demokracie je ten nejméně špatný způsob řízení společnosti který jsme doposud vymysleli.
26. 11. 2013 | 08:31

sasa napsal(a):

Pane Buriane: kadrovat se nema, deti za rodice nemohou, ale geny se nezaprou. Elita je elita, ze? Stydte se!
26. 11. 2013 | 08:46

Drzá zrzka napsal(a):

Quo vadis ?
26. 11. 2013 | 08:50

neo napsal(a):

:D , joo tohle se dá.

ještě jste zapomněl, co bylo před tou večeří.

Co uvaříš mámo?

Ten Jirka Babica je tak šikovnej, tuhle dělal skvělý veselý segedín a celý to měl takový barevný a český a sypaný eidamem.

To si čvachtnem a votevři mi k tomu jeden lahvač z kauflandu jsou tam 3 basy, když stojí 4,50.
26. 11. 2013 | 08:56

buldatra napsal(a):

Pan autor je klasický případ slépky z klecového odchovu.

Když zůstala náhodou pootevřená dvířka.
Slépka to vidí, ale neví, co je venku.
Strašná situace.
Ta nejistota, nejistota volby. Zůstat? Vylézt ven?

A tak vysvětluje usilovně ostatním slépkám, které se chystají z klícky vylézt, ať neblbnou, páč v kleci je to lepší. Von jim někdo dá trochu vody a zobáníčka, někdo se o ně postará.
...Snad.

Oproti tomu tam venku třeba nebude nic k sezobnutí a slépky se budou muset starat samy. Samy se budou muset rozhodovat a co když se rozhodnou blbě?
Nemyslitelné, aby se rozhodly správně, dyť jsou jenom slépky.
Ó, jaká hrůza.

Už aby někdo ty dvířka zas zavřel, pak bude konečně jistota a klid, fšécko jak má bejt. Při starým.
26. 11. 2013 | 08:56

Baba Jaga napsal(a):

To: olga 8:25
Vy se doma opravdu "usměrňujete" pohlavky? I sama sebe?
Pan Burian ve své pohádce zapomněl na možnost, že i jen dva členové rodiny mohou mít nejméně dva názory (ano, ne, je mi to "ganc egál") - jenže to by pohádka byla bez konce.
Demokracie není nesmysl. Referendování o všem možném i přímá volba kde koho a kde čeho zcela určitě.
26. 11. 2013 | 08:57

Hajduk napsal(a):

Autor:
ste skvelý :-)
26. 11. 2013 | 09:01

Baba Jaga napsal(a):

To: Ládik!!! 7:13
Střehnete na úplně na něco jiného než já. Bundoška tam je - ale že vidíte i ty dávky v nouzi...
26. 11. 2013 | 09:02

Anna napsal(a):

buldatra

Teď mi tu zní:

Jan Burian / Jan Burian

Jsem kanárek
Jsem koupenej pták v kleci
Opustím-li ji zahynu
Jsem kanárek
Jsem zvláštní živou věcí
A ve snu vídám krajinu

A ve snu vídám otevřený dvířka
Za nima celý širý svět
Ta hloubka nesmírná
Ta přezávratná šířka!
Ode zdi ke dveřím a zpět...

Stačí pár krůčků vpřed
A potom vztáhnout křídla
Obletím stůl i lustr ve chvilince
Kdyby mě domácí moc brzo nezahlídla
Přistanu měkce až na kuchyňský lince

Jsem kanárek
Jsem koupenej pták v kleci
Mám ale svoje hranice
Moucha mi vyprávěla
Prapodivný věci
V jaký prej žije panice

Že za záclonou
Za tabulkou ze skla
Jsou střechy slunce ulice
Má duše ptačí si však neposteskla
Mám totiž svoje hranice

Jsem kanárek...

https://www.youtube.com/watch?v=a0BTQSuaR_A
26. 11. 2013 | 09:02

K.V napsal(a):

Zase nám Burian vysvětlil že my obyčejní lidi, co se nestýkáme s Intošema v pražské kavárně, jsme taková rudá a hnědá pras...
26. 11. 2013 | 09:03

Baba Jaga napsal(a):

To: neo
Opět jste mě udivil. Koukání na televizi a ještě k tomu na vaření?
Pokud jste si ho tedy nevymyslel.
26. 11. 2013 | 09:05

Baba Jaga napsal(a):

To: Anna
Já opakuji svou nejoblíbenější, co nikdy nezklame:
https://www.youtube.com/watch?v=PFcDYTzvR0o
Hezký demokratický den všem.
26. 11. 2013 | 09:11

neo napsal(a):

Baba Jaga:

??
26. 11. 2013 | 09:11

Baba Jaga napsal(a):

To: K.V 9:03
Vy snad vidíte trávu růst i dnes, když je jen lehce nad nulou.
26. 11. 2013 | 09:14

stejskal napsal(a):

;-)

Hezký den všem.

Libor Stejskal
26. 11. 2013 | 09:14

Baba Jaga napsal(a):

To: Neo 9:11
!
26. 11. 2013 | 09:17

neo napsal(a):

Baba Jaga:

nechápu tu reakci, je mi líto. Nedává smysl.

Co jestli jsem si nevymyslel?
Proč by průměrná máma nemohla koukat na vaření v televizi? Je ho tam snad málo?
26. 11. 2013 | 09:19

zdenekb napsal(a):

Překládám si pohádku tak, že mít pan Burian zelené a červené tlačítko, všem takovým pitomým Novákům raději okamžitě sebere i volební právo: Cvak!
Demokracie rozkvétá...
26. 11. 2013 | 09:32

Analytik napsal(a):

Pohádka je mnohem přijatelnější, než současná skutečnost.
Takže volím Okamuru a na otázku: "Přímá demokracie?" mačkám zelený čudlík.
26. 11. 2013 | 09:37

krajan napsal(a):

Okamuru bych nikdy nevolil, mám k tomu spoustu důvodů. Ale to, co jste,pane Buriane, napsal, je přihlouplá intelektuálská podpásovka, která ze smrádku a teploučka pražské kavárničky zesměšňuje těch nejméně 9 milionů ne-intelektuálů žijících v Česku.
26. 11. 2013 | 09:38

Neudržitelný napsal(a):

Baba Jaga
"Pan Burian ve své pohádce zapomněl na možnost, že i jen dva členové rodiny mohou mít nejméně dva názory"
Nezapoměl, ale pan Burian dobře ví, co píše. Ženě se nesmí odporovat. Ta má vždy pravdu, doma žádné referendum není. Jo možná si to ten mužskej občas splete a zmáčkne jiné tlačítko, ale to už je zase jiná pohádka.
26. 11. 2013 | 09:43

krajan napsal(a):

Teˇčtu, že neo sleduje sleduje tv NOVA, ale jinak opisuje od MUDr Hnízdila. Zajímalo by mne, zda taky (s prominutím) "žere bůček".
26. 11. 2013 | 09:47

krajan napsal(a):

Sorry: ...teď čtu... (a sleduju jen 1x)
26. 11. 2013 | 09:48

Baba Jaga napsal(a):

To: neo
Nevím, na co kouká průměrná máma - já třeba mám často nejraději ticho. Vy zcela jistě nejste máma a pravděpodobně si nemyslíte, že jste průměrný. Vámi popsané vaření jste ale skutečně viděl?
26. 11. 2013 | 09:50

neo napsal(a):

krajan:

Ano, sleduji TV Nova, ráno když dávaj Oggyho a večer, když dávaj Okresní přebor. A taky když dávaj nějaký film. Není na tom nic divného.

On Mudr Hnízdila neopisuji, je spíše pravděpodobné, že máme podobný pohled na některé jevy. Bůček si také občas dám, velmi zřídka, ale nic proti němu nemám.
26. 11. 2013 | 10:00

Sch. napsal(a):

Pane Buriane.

Ještě vám přidám k vaší pohádce o tlačítkách do repertoáru 3 další novodobé pohádky, k rozšíření vašeho úzkoprsého repertoáru.

Pohádka o bezdrátové nabíječce mobilu
(to si ten proud přinese v kapse - cha, cha, cha)

Pohádka o 3D tiskárně
(nějaký hlupák si chce vyrobit pistoli na tiskárně...cha, cha, cha)

Pohádka o operaci vysokého krevního tlaku
(dva ten tlak přidrží a třetí ho bude operovat- cha, cha, cha)
26. 11. 2013 | 10:02

Jarle Halsnes napsal(a):

Milý pane Buriane, zrovna Vy, častý host na Islandu, byste měl vědět, jaká je to, co píšete, pitomost. Jestli ne, je mi Vás líto.
Přímá demokracie je v pořádku. Funguje. Že by dost možná nefungovala v Česbordelu je možné, ale to se nedá nic dělat. To není chyba demokracie, ale lidí, kteří si místo státu raději dopřávají ten bordel. Ono je to pro mnohé docela výhodné, není-liž pravda....
26. 11. 2013 | 10:03

Anna napsal(a):

Baba Jaga

Vaše nejoblíbenější nejen nezklame, ale mě vždy těší. Díky.
26. 11. 2013 | 10:05

neo napsal(a):

Baba Jaga:

ano viděl, na youtube. Zadejte si "veselý segedín"
Pak možná "neodoláte" a pustíte si i další "skvosty pro obyčejné lidi" jako omeleta nebo lasagne se zelím, což vyvolává zvracení už při vyslovení názvu.

mimochodem sám kuchař prohlašuje, jak vaří dobře a levně pro obyčejné lidi a divila byste se, kolik těch průměrných matek jeho pořad dává mezi top a ještě se rozplývají v internetových diskusích.
26. 11. 2013 | 10:05

Baba Jaga napsal(a):

To: zdenekb 9:32
Vy dnes asi nemáte nejlepší den - doufám, že žáčci příliš nezlobí.
Demokracie rozkvétá bez přestání. Budeme-li přímo referendovat o všem, nebude voleb a zastupitelů třeba.
U nás na moravské vísce jsem v blogu nepostřehla nic o pitomých Novákových, ba ani žádné zesměšňování kohokoliv.

To: Neudržitelný 9:43
Ženě že se nesmí odporovat? Proč by taky mělo, když máme vždycky pravdu. Kdo ví, jak to chodí u Burianových. Asi jako jinde - není-li zbytí, lze se dohodnout na všem.
Vaše mačkání jiných tlačítek - bez komentáře.
26. 11. 2013 | 10:12

Raději věřme Klausům a Kalouskům napsal(a):

Tak se dá ale udělat fraška ze všeho - takovou pokleslou formou.
Bylo by tak velmi snadné udělat frašku i z vaší celoživotní tvorby, pane Buriane.
Nebo z tkzv. Malé Listopadové Sametové Revoluce.
Nebo z americké Ústavy, či z Deklarace.

Ze všeho se dá udělat fraška - mnohdy se to dělá plánovitě, aby se věc znevážila již dopředu.
Tomu se pak říká propaganda. Je dobře placená, lépe než písničky.
Najdou se však hlupáci, kteří to dělají zdarma.
26. 11. 2013 | 10:18

zdenekb napsal(a):

BabaJaga:

Jestli jste nepostřehla celkový výsměšný tón v příběhu o rodince, která zmáčknutím čudlíku rozhoduje bez jakékoliv znalosti o Temelínu, zákazu stran nebo stěhování Cikánů, patrně jste četla jiný článek. Pokud takto autor opravdu vidí "průměrného voliče" (za přizvukování nea a dalších lepších lidí), mohu se domnívat, že takovému živočichu by volební právo rádi sebrali - ve volbách se totiž potenciálně rozhoduje o tom všem, takříkajíc v kostce. A je to mnohem složitější výběr než odpověď na jednu otázku.

Referendování o všem je falešná hrozba - sehnat několik set tisíc podpisů není tak snadné, jak se odpůrci snaží navodit.

Jo, a den mám dobrý. Žáčci nezlobí - nejsem totiž učitel, ani pan Brom... ;o)
26. 11. 2013 | 10:22

buldatra napsal(a):

krajane

jedna věc je přímá demokracie, věc druhá je Okamura.
Přímá demokracie nerovná se Okamura, protože přímou demokracii nelze personifikovat, tedy spojovat s jednou osobou.
Zato lze personifikovat diktaturu.
Možná pocítíte ten rozdíl.

To jen pro ujasnění.
26. 11. 2013 | 10:24

zdenekb napsal(a):

*opravuji: několik desítek tisíc, ale mluví se např. i o stovce tisíc podpisů k vyvolání referenda.
26. 11. 2013 | 10:24

vitkA napsal(a):

A co pohádka o parlamentní demokracii???:-)
Ta je opravdu směšná...Stačí se podívat na Kalouska, Klause, Swarzenberga, Housku, Sobotky, Svobodu, ad...

A potom to heslo parlamentní demokracie=metelesku blesku...ha ha, ha...
26. 11. 2013 | 10:31

neo napsal(a):

zdenekb:

to se pleteš, já rozhodně nejsem pro odebírání volebního práva komukoli. To by bylo v rozporu s mým přesvědčením o svobodné demokratické společnosti. Nakonec i s jistou formou přímé demokracie souhlasim, ale jak se říká, vocamcaď pocamcaď.

Okamura má sice plnou pusu přímé demokracie, ale evidentně je daleko od její fungující podoby.
26. 11. 2013 | 10:32

Baba Jaga napsal(a):

To: neo 10:05
Všechno opravdu nemusím. Kdo ví, proč si někdo dal práci s takovou fuj úpravou již natočeného - jakože vtipné?
Jen tak cvičně, pane neo - jaké cukroví máte nejraději na Vánoce?
Já klasické zázvorky. Ale každý rok zkoušíme jeden nový recept.
O demokracii a pohádkách zase jindy.
26. 11. 2013 | 10:34

Múdrý otěcko vie všetko, paní Olga ! napsal(a):

"...Okamura má sice plnou pusu přímé demokracie, ale evidentně je daleko od její fungující podoby. .."

A to právě je ona demokracie - tedy vláda souhlasu. Souhlas se nejprve hledá, nachází a pak prosazuje. Velmi záleží na kvalitě jednotlivých procesů, použít válcovací techniku je sice efektivní, ale podlé.

" Analytik" neo by ale zřejmě radši, kdyby na Nově v Babicových dobrotách /nebo jak se to jmenuje/ vystoupil Husák a spustil " Vážené súdružky , vážení súdruhovia, dovoltě mi aby som vám predstavil mojú - a tak i definitívnu - verziu referénda...bla bla bla.....a teraz nám súdruh Burian zazpieva - o svojej domácnosti, ako to tam chodí... . Bavtě sa dobre, súdružky a súdruhovia, aj vy - "analytici" /pokial tedy něstě v práci, tam je treba robiť, nie sa baviť !!/.
26. 11. 2013 | 10:46

neo napsal(a):

Baba Jaga:

nevim, nejraději je dost silné slovo. Určitě stavim dost vysoko vosí hnízda. Ale nepohrdnu ani novými druhy, inspiruji se i v zahraničí, tradiční přenechávám babičkám, tetičkám.

Klasické zázvorky neznám.
26. 11. 2013 | 10:48

neo napsal(a):

český maloměšťák 10:46 :

použiji slova malého Matese :
www.youtube.com/watch?v=dVfhelUzTC4
26. 11. 2013 | 10:53

wbgarden napsal(a):

Budu nesutále opakovat ...
http://wbgarden.com/wbgarden%20demokracy.jpg
Veselé krizování.
26. 11. 2013 | 11:21

Leo K napsal(a):

Jsou dvě možnosti,
1. Jan Burian myslí svůj výsměch vážně a úmyslně deformuje postupy, které v zemích, kde je zaveden institut referenda platí. V tom případě platí, že lhář s dlouhými prsty, protože k k dezinformaci používá masové medium.
2. Jan Burian je v rauši buď po státem tolerované droze nebo po droze, kterou získal mimo oficiální zdroje. Potom je stejným škůdcem jako v bodě jedna moderátor tohoto blogu, protože dovoluje použít k dezinformaci masové medium, za které nese odpovědnost.
Potom ještě existuje jakási třetí možnost, které bych snad ani nevěřil - a to, že Janu Burianovi někdo za tenhle hanopis zaplatil.
26. 11. 2013 | 11:27

petr jansky napsal(a):

vynikajici.. diky
26. 11. 2013 | 11:35

buldatra napsal(a):

Leo K,

pak je tu ještě možnost čtvrtá.
Autor se jen bojí (viz slepice z klecového odchovu výše).

Strach svůj vyjádřil způsobem jemu komediantsky vlastním.
Což je naprosto noumální.
I ptám se, kdo v dospělosti věří pohádkám?
26. 11. 2013 | 11:44

Bestia triumphans napsal(a):

Přímá demokracie bude fungovat pouze tehdy, až se všichni naučíme pracovat s Cibulkovým informačním kyvadlem
Jakmile vyženeme agenty KGB nastane ráj na zemi.
:-)
26. 11. 2013 | 11:56

john petres napsal(a):

Když se Vám něco nelíbí,pane Buriane,tak to jeětě neznamená,že je to hodno zesměšnění,nebo že je to hloupé.!Tudíž Vám píši,že tento příspěvek je dost slabý.Ostatně jako obecně celé to Vaše snaženíJen hlavně být v televizi,že...!Nepřítomnost sebereflexe bývá spojena s nedostatkem intelektu,zejména u psychopatů...Jinak ale-umění,divadlu.hudbě a kultuře zdar.Té kvalitní.Příkldad-Elvis Presley či W.A.Mozart...R.Hrušínský...Rubens...Dickens..May..Firkušný...
26. 11. 2013 | 11:57

ZM napsal(a):

Burian např. napsal-
Toho večera se už u Nováků nepřihodí nic, co by zasluhovalo zvláštní pozornosti. V referendu byl hladce schválen zákon o navrácení navráceného majetku církvím a zároveň těsně neprošel zákon navržený občanem Filipem o vystěhování církví do Bangladéše.

Na příští týden se ale Novákovi moc těší, budou schvalovat státní rozpočet. Pan Kalousek, nedávno mimochodem zbavený v referendu občanství, ovšem demokratické hlasování občanů o rozdělení peněz ze státní pokladny bagatelizuje. Prý kde nic není, ani smrt nebere...
---
Vytěhování církví do Bangladéše by bylo protiústavní, takže o tom by se těžko mohlo pořádat referendum :) Co se týká schvalování státního rozpočtu, tak je jiná pohádka o tom, jak do roku 2016 bude vyrovnaný rozpočet. TAto pohádka má ovšem několik variant. Jednou z nich je varianta socanů a sice že vyrovnaný rozpočt bude, až bude dostatečný růst HDP.
V příštích volbách budu volit Okamuru- pokud ještě bude kandidovat. Mimojiné proto, že Okamura,na rozdíl od některých jiných lidí, aspoň někdy v životě pracoval rukama.

viz. např.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tomio_Okamura

Teď něco o autorovi tohoto blogu, Burianovi, přímo ze stránky blogu-
Pro rozhlas vytvořil v roce 2012 téměř třicetidílny cyklus pořadů Na sever s Janem Burianem, věnovaný skandinávské kultuře.
---
Povinná platba každé domácnosti pro českou televizi je měsíčně 135 korun, pro český rozhlas 45 Kč. Při počtu minimálně 2,5 milionů domácností to už je pořádnej ranec. Dovedu si představit, že spoustě lidí by se nelíbilo, kdyby se např. o výši povinných poplatků za rozhlas a televizi hlasovalo v referendu. nozí by se asi začali modlit- nedej bože, aby lidi v referendu schválili variantu, že povinný poplatek za rozhlas by byl 45 Kč čtvrtletně a za TV 135 Kč čtvrtletně :)
26. 11. 2013 | 12:09

Midori napsal(a):

No vida, pane Buriane.
Já těm pohádkám o přímé demokracii věřím. Spíš než pohádku vidím přímou demokracii jako naději povstat z popela. Zklamaný zotročený obluzovaný lid by měl ale několik let(snad 10) mít volby povinné, než si uvědomí sám sebe a nabude reflex, že politika se dotýká i jeho a může ji v přímé demokracii ovlivňovat.
Jak už řekl někdo přede mnou, lepší pohádka, než současná skutečnost.
26. 11. 2013 | 12:38

L.Štítkovec napsal(a):

Pan Burian může psát o přímé demokracii pouze jen pohádky. Kdyby věděl, jak PD ve skutečnosti funguje, nikdy by takovou pohádku nenapsal. Neznalost neomlouvá.
26. 11. 2013 | 12:44

Pepa z depa2 napsal(a):

Občan ráno stane, umeje, oblékne, nasnídá a odchází do zaměstnání.
V práci stoupne k pásu a vyrábí varné konvice, včera norma deset za hodinu, dnes jedenáct, norma je norma a co by člověk pro lepší kapitalistické zítřky neudělal.
Jedno je ale zcela jisté, stále pracuje málo a za hodně peněz, měl by se uskromnit.
Po takto nádherně stráveném dni, tedy měl čtvrthodinu na sváču, čtvrt hodinu na oběd a třikrát si mohl odskočit na toaletu /dvakrát malá, jednou velká - potřeba/ Tak tedy po takto nádherném dni usedne do svého obstaršího vozu a uhání k domovu. Ejhle docází benzín, ejhle je opět dražší - ejhle už hodinu deně pracuje v práci na dopravu do zaměstnání, má z toho obrovskou radost.
Doma zapne tv a lup vypnuli mu el. proud, ne že by nezaplatil ale venku začalo pršet a kdyš prší tak nejde proud. Proud nejde když prší, nebo fouká, nebo je moc teplo, nebo je moc zima. Kdo nevěří - podám výpis ze záložního zdroje-. Už ho to celkem nebaví a rozhodne se s tím něco dělat, tak založí jak jinak občanské združení za stálou dodávku energie. Je to občan občanské společnosti a ví že pokud se mu něco nelíbí tak musí založit občanské fórum nebo občanskou stranu nebo občanské hnutí.
Zakládání stran je jeho hoby, takto stráví další dvě hodiny deně sice už dopředu ví že je to k ničemu, že o jeho snadný život nikomu nejde a že jediným důvodem proč ho tato společnost rovnou "nepopraví" je že ještě zvládne vyrobit dnes už dvanáct varných konvic za hoďku.
Trochu jiná pohádka, no jo, vše zkazit, to sem celej jááá.
26. 11. 2013 | 12:55

Zdeněk Brom napsal(a):

Ano, pane Buriane, správná demokracie je, když občan přijde v přesně stanovený čas vložit volební lístek do urny. Samozřejmě těm správným demokratickýcm stranám. A pak ať poslušně drží klapačku do dalších voleb.

To by tak hrálo, aby občané rozhodovali o veřejných záležitostech, když je k dispozici tolik skvělých poslanců, senátorů a zastupitelů.
26. 11. 2013 | 12:58

Janes. napsal(a):

Chlape bídná burianová,vždyt ty nemáš rád okamuru,změnu dnešního a 24 let trvajícího bordelu a.t.d.,ted ještě se zační modlit k santovi a jsi v klauzachstánu,my taky,ale nechtíc.
26. 11. 2013 | 13:06

srandu z žen v domácnosti? napsal(a):

Jak napsal nyní bulvárně orientovaný (co byl předtím?) aktualně, Američani (nejspíš spojenou programátorskou a hi-tech silou svých 300 nebo kolika milionů obyvatel, jako když dědek tahal řepu) vyvinuli zbraň, před kterou nebude Burian mít úniku.

Leda do Bangladéše, tam nestojí za to lítat.
Navíc si tam bude s církvemi a Liškou lebedit.
Lidi jsou tam na vykořisťovatele neuvěřitelně hodní a pracují v šrotovnách lodí za 50 centů denně.
Eště se dá Burián s Dukou na podnikání.

Liška ne, to je uplnej levák (v Arktidě by omrzl a barva na psaní sprostých nápisů na vrtné plošiny by na něm vytvořila barevné rampouchy).
26. 11. 2013 | 13:21

Carlos V. napsal(a):

ze statě pana Burïana omylem vypadla tato část, doplňuji :

Mámo, dneska se bude volit do parlamentu. Mám zvolit ty, co mi slibujou sociální dávky, nebo ty co chtěj snížit daně ?

Táto, ten s těma dávkama, to je ten uřvanej chlápek s hnusnou přehazovačkou ? A s těma daněma, to je ten slizák s brejličkama, co se tváří že sežral všechnu moudrost ?

Tak tak mámo, ještě tu je ta strana slibující právo a pořádek. Tu vede ten chlap, co se ti tak líbil. A je to fakt frajer, unese slona.

Tak jo táto, dáme to týhle straně...
26. 11. 2013 | 13:23

Carlos V. napsal(a):

aneb... dle pana Buriana, tomu božímu hovadu občanovi rozhodně nedávat žádné skutečné pravomoci.

Vždyť by ta tupá zvěř mohla zrušit ČT a ČRo - a pan Burian by bez prachů od kamarádů těžko vyšel. A že by ho byla škoda...
26. 11. 2013 | 13:25

Bestia triumphans napsal(a):

O iluzi přímé demokracie psal už Zakaria v Budoucnost svobody.
26. 11. 2013 | 13:26

K.V napsal(a):

Carlos, ano , přesně. V přímé demokracii by se mohlo ukázat že o Burianovy písně a povýšenecké kecy vlastně nikdo nestojí
26. 11. 2013 | 13:30

Vandal napsal(a):

když Burian prášil....

Tak ses vyprášil, a teď běž dělat něco užitečného.

Je to vůbec možné? Přijít s takovou ubohou slátaninou? Podle sebe soudím tebe, tak
se asi není co divit.
26. 11. 2013 | 13:34

zbyněk napsal(a):

Švýcarsko je Švýcarsko a Česko je Česko. Je jiné a obyvatelstvo po staletí kultivováno, zatím co naše przněno. Že je v našem prostředí přímá demokracie stejná hloupost jako kanál Odra, Labe, Dunaj ví i pan Okamura. Proč to však nepoužít, když znajíc své soukmenovce, se sice nestane hned presidentem a parlament je taká terno. S panem Burianem tentokrát souhlasím, napsal to humorně, nikoho nemohl urazit, snad jen týpky nemající v lásce pražské kavárny.
26. 11. 2013 | 13:54

Carlos V. napsal(a):

zbyněk : až na to, že pan Burian nechtěně napsal i svůj názor na demokracii obecně. Zjevně žádná demokracie existovat nemá. A jestli, pak jen zajišťující moc a vládu zdánlivě soupeřících "elit".
26. 11. 2013 | 13:59

někdo aspoň žehlí napsal(a):

Podle Zakarii svoboda žádnou budoucnost nemá.
Jeho dvacetiletý vliv v USA je znát.
Až ho Američani pošlou zpátky do Bangladéše, může s Burianem a Dukou podnikat.
26. 11. 2013 | 14:06

Trubač napsal(a):

Mohl jste to napsat kulantněji - referendum ano, ale jen když vyhrajem.
26. 11. 2013 | 14:06

vasja napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):

To by tak hrálo, aby občané rozhodovali o veřejných záležitostech, když je k dispozici tolik skvělých poslanců, senátorů a zastupitelů.
---------------------
Co poslanci a tak, to nic neni.
Nevládky, pane Brome, nevládky.
NGOisti, jak jim řiká pan náš prezident Václav Klaus. :-))
26. 11. 2013 | 14:23

Nobedar napsal(a):

Je to zajímavá úvaha a vtipný článek, ale ke každému referendu probíhá v řádu několika měsíců kampaň, kde obě strany mohou předkládat své argumenty
26. 11. 2013 | 14:31

Anna napsal(a):

zbyněk napsal(a):

Švýcarsko je Švýcarsko a Česko je Česko. Je jiné a obyvatelstvo po staletí kultivováno, zatím co naše przněno. Že je v našem prostředí přímá demokracie stejná hloupost jako kanál Odra, Labe, Dunaj ví i pan Okamura.
---------------------------------------------------------------

Máte děti? Pokud ano, vychováváte je k samostatnosti? Myslíte, že se Vaše děti naučí samostatnosti, když za ně budete stále rozhodovat a vše dělat?

U nás je parlamentní demokracie se vskutku originálními prvky, v demokratickém světě nevídanými:
- s opoziční smlouvou,
- s koaliční vládou, kde byla strana, kterou nikdo nevolil, protože v době voleb do Parlamentu neexistovala, přitom se volí ze stranických kandidátek
- s poslanci vládní strany, odmítajícími hlasovat, jak strana určila, proto se vzdali poslaneckého mandátu,
- náhradník nastoupivší na uvolněné místo poslance byl odsouzený za korupci a nedlouho poté, co i jeho hlasem byly zvýšeny daně a schválen zákon o církevních restitucích, zadlužující i další generaci, nastoupil do vězení.

Přímá demokracie v Česku je podle Vás hloupost, setrvávat na české parlamentní demokracii je podle Vás chytré (a pro koho)?
26. 11. 2013 | 14:32

xerox napsal(a):

pražská kulturní fronta alias kavárenská šmíra má strachulindu ... otázka je proč ... ? ...
no samozřejmě ... jde jim vo prachy , jak jinak ... stejně tak jako novodobé nomenklaturní demo šlechtě tak i šmíře záleží na tom , aby vše zůstalo hezky po staru ... tedy v zavedených pořádcích , které jim vyhovují ...
při společenských změnách dochází k narušení vazeb - rozuměj peněžních toků jako jsou státní granty , nasmlouvané kšefty tu pro čt , tu pro bezduché divadlo , tu pro zbohatlíky na soukromé párty ... navíc hrozí ztráta vlastní důležitosti ...
a nezapomínejme na taktéž zajímavou stránku celé věci ... okamura ani babiš s nima nepečou ... natož , aby jim něco slibovali ... :-)
26. 11. 2013 | 14:42

K.V napsal(a):

Vasjo, nevládkám můžu fandit pouze do okamžiku než se provalí kdo jejich činnost financuje. A pak už mívám místo pocitu vděku spíš pocit že jsem objevil další parazity kterým se nechce makat
26. 11. 2013 | 14:44

buldatra napsal(a):

Zbyňku,
napsal jste hlubokou moudrost:
Švýcarsko je Švýcarsko a Česko je Česko. (tedy až na to, že Česká republika)

Není Švýcar jako Švýcar dodávám.
A je zajímavé, že když do Švýcarska přijde někdo vodněkaď a chce se stát občanem konfederace, tak jeho budoucí občanství visí na souhlasu sousedů z ulice, kde bydlí a kteří o tom po sedmi letech pozorování toho nového, toho žadatele, hlasují. Proběhne referendum.

A když ho přijmou mezi sebe, dostane právo hlasovat a kupodivu využívá ho a snaží se dělat to zodpovědně. A to přišel třeba ze Severní Korei, kde se mu o jakékoliv demokracii nemohlo zdát ani náhodou.
Kde asi nabral zkušenosti a tu schopnost se co nejlépe a nejzodpovědněji rozhodovat?

Vy se na to asi necítíte, ale ostatní třeba ano, jen potřebují tu příležitost dostat.
A příležitost neroste na stromě a nespadne z nebe.
26. 11. 2013 | 14:49

zdenekbrom napsal(a):

Je docela hezké, jak se někteří zastánci "demokracie" najednou při možnosti skutečné vlády lidu začínají vlnit a upozorňovat, že až tolik by té demokracie být nemuselo.
26. 11. 2013 | 15:04

Irena I. napsal(a):

Ziji temer 8 let ve Svycarsku a prima demokracie se mi libi. Svycari maji ale jinou mentalitu nez Cesi. Oni spise hledaji, co je spojuje a ne v cem si nerozumeji. Jsou na jejich zemi tak hrdi, ze odmitli vice dovolene, kdyz se jim vysvetlilo, ze by to zemi skodilo. Jsou take pro politiku kompromisu a nedavaji najevo silne emoce jako Cesi. Tak nevim, jestli jsme uz na primou demokracii zraly. Za zkousku by to stalo.
26. 11. 2013 | 15:06

Irena I. napsal(a):

Omlouvam se za chybu.Zrali ne zraly.
26. 11. 2013 | 15:10

Bestia triumphans napsal(a):

Zajímavé je, že ve Švýcarsku dostaly ženy volební právo až hodně pozdě, 1971.
Divné, ne?
26. 11. 2013 | 15:11

Anna napsal(a):

zdenekbrom napsal(a):

Je docela hezké, jak se někteří zastánci "demokracie" najednou při možnosti skutečné vlády lidu začínají vlnit a upozorňovat, že až tolik by té demokracie být nemuselo.
---------------------------------------------------------------

Hezké bych to asi nenazvala, spíš nepřekvapivé. Vždyť přece "kníže má k lidu blíže.... vzniknou-li potíže, pomůže nám kníže".

https://www.youtube.com/watch?v=kYDrE6Fy7fI

-----------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------

Bestia triumphans napsal(a):

Zajímavé je, že ve Švýcarsku dostaly ženy volební právo až hodně pozdě, 1971.
Divné, ne?
--------------------------------------------------------

No, že by švýcarští chlapi nechtěli, aby jim do všeho ženy kafraly?
26. 11. 2013 | 15:20

Jana Navrátilová napsal(a):

Pane Buriane, myslíte, že voliči Úsvitu, kteří v přímé demokracii vidí smysl demokracie, jsou zvědaví na Vaše pohádky? Uvědomte si, že těchto voličů nebylo zrovna málo. Bylo jich víc, než voličů KDU-ČSL, kteří se v typicky českém "demokratickém" systému opět rozvalují na špici a kují pikle s vítěznými stranami. Nad tímto paradoxem byste se spíš měl pozastavit. Pohádka ve Vašem podání se mi nelíbí. Hlavně proto, že s pohádkou nemá nic společného. Jeden čtenář, který na Váš příspěvek reagoval, si všiml slovíčka "bundoška" (ve vašem podání bundokošile), já jsem se zase zarazila u věty, kde popisujete situaci, kdy paní Nováková žehlí na tílku rukávy. Je to stejný nesmysl, jako celá fantasmagorie popsaná ve Vašem článku. Cítím z něj pouze výsměch a snahu o urážku téměř 400 tisíc lidí, kteří v přímé demokracii vidí nejen posun ke zlepšení politické situace v ČR, ale ozdravení prohnilých, totálně morálně zdevastovaných hodnot na české politické scéně (a nejen tam). Nevím, koho jste volil Vy (i když tuším). Jedna pohádka - nebo spíše horor s arogantními tyrany ve vedení našeho státu naštěstí skončil. Rozhodně teď nemám mysli rok 1989! Píšu o politické scéně až po tomto roce a zejména o poslední garnituře, která v této zemi zmasakrovala vše, co tady ještě trochu fungovalo. Po těch je Vám možná smutno. Já jsem ale moc ráda, že jsou už v opozici a nejkrásnější konec pohádky by byl (a pohádky zpravidla mají dobrý konec), že v příštích volbách se nedostanou ani do PS, natož k vládě! Přímá demokracie funguje i v USA. Na to jste ve svém sarkastickém příspěvku nějak opomněl poukázat.
26. 11. 2013 | 15:23

Bestia triumphans napsal(a):

Anna:
Je přímá demokracie ve Finsku?
26. 11. 2013 | 15:26

xerox napsal(a):

Bestia triumphans - 15:11

,, Zajímavé je, že ve Švýcarsku dostaly ženy volební právo až hodně pozdě, 1971.
Divné, ne? ,,

divné je , že vůbec ženy mají volební právo ... neb po čtení některých ženských reakcí se nelze tomu divit ... což mi připomíná , že některé ortodoxní muslimské zvyklosti by šlo uplatnit i v evropě ... :-)
26. 11. 2013 | 15:33

neo napsal(a):

BT :

:))

ve finsku je super školství, v japonsku elektronika, ve švédsku skládací nábytek, v německu auta, ve švýcarsku referenda, ve francii odbory, v rusku vodka ... od každýho vezmem něco a budem nejlepší na světě ve všem :)
26. 11. 2013 | 15:40

Spejbl napsal(a):

Pan Burian si asi představuje PD jako "Hurvínek válku". Ještěže lidi (soudě podle diskuze) nejsou ve směs tak hloupí a na lep mu neskáčou!!!
26. 11. 2013 | 15:49

krajan napsal(a):

buldarta 10:24
Děkuji, že jste mne poučil. To by mne nenapadlo,co se dá vyvodit ze skutečnosti,že řeknu "Okamuru bych nevolil".
Halt, fantazii se tady meze nekladou.
26. 11. 2013 | 15:51

žehlička napsal(a):

Suprově napsáno!!! :-)))))
26. 11. 2013 | 15:54

Zdeněk Brom napsal(a):

Anna:

Nehezké je skutečně lepší :)

A když jsou přistiženi coby nehezcí, hned prstíčkem šťourají, aby našli něco stejně nehezkého na druhého. Asi si myslí, že tím zhezknou.
26. 11. 2013 | 15:58

krajan napsal(a):

Zdenku Brome ve 12:58
Smutné je, že my jsme si ty "skvělé" zastupitele všech úrovní zvolili a to nejen ve Vodňanech.
26. 11. 2013 | 16:00

Anna napsal(a):

neo
"ve finsku je super školství, v japonsku elektronika, ve švédsku skládací nábytek, v německu auta, ve švýcarsku referenda, ve francii odbory, v rusku vodka ... od každýho vezmem něco a budem nejlepší na světě ve všem :) "
---------------------------------------------------------------

Když myslíte :-)

Já osobně preferuji učit se od úspěšných, dávat se cestou úspěšných a stanovovat si cíl.
Ve českém školství pro české děti proběhla od r. 1989 řada reforem s výsledkem:
v r. 1989 jsme byli v žebříčku vzdělanosti na 72. místě. Dnes je Česko na 105. místě podle žebříčku OSN a čtvrté od konce v EU.

Cituji:
Celosvětové uznávána organizace PISA, která se zabývá školstvím v mezinárodním měřítku, zveřejnila výsledky průzkumu znalosti patnáctiletých žáků ze 65 zemí. Informuje Týden.cz.

A jak jsou na tom Češi?

Bohužel jsme se nechvalně proslavili největším zhoršením znalosti ze všech zemí, které se výzkumu zúčastnili. Podle ministra školství Dobeše, Česká republika klesá nejrychleji. Důvodem je prý absence dlouhodobé koncepce vzdělávání nebo také nezájem rodičů o vzdělávání svých dětí.

Je nutné však podotknout, že zatímco před třemi roky jsme patřili k nadprůměru v přírodních vědách, teď jsme se ve stejné oblasti zhoršili nejvíce ze všech zemí a patříme sotva k průměru. Zpráva, kterou PISA vydala, uvádí, že české děti mají navíc problém s porozuměním textů. Nedokážou vyčíst důležité informace, což značně zhoršuje celý proces vzdělávání a znemožňuje kvalitní dostup ke znalostem. Navíc se oproti desetileté minulosti zvedla základní čtenářská negramotnost a to ze 17,5 procenta až na 23 procent. Dobeš míní, že za to může dnešní tzv. e-společnost. Internet válcuje na všech frontách a nejen knižní distribuce kvůli tomu trpí.
http://m.domaci.eurozpravy.cz/skolstvi/19203-cesti-zaci-propadli-problemy-maji-s-matematikou-i-ctenim/

Upozorňuji na mínění tehdejšího ministra školství Dobeše, že za neúspěchy českých dětí ve čtenářské gramotnosti může dnešní tzv. e-společnost.
26. 11. 2013 | 16:08

neo napsal(a):

Anna:

vždyť jo, když si vezmem od každého jen to dobré, to by nebylo, abysme to nedobudovali na první místo na světě.
26. 11. 2013 | 16:25

Anna napsal(a):

neo

Jak už jsem napsala: Když myslíte.
26. 11. 2013 | 16:29

Jana Pechová napsal(a):

Anna
Píšete - preferuji učit se od úspěšných.
Ovšem, prosazování přímé volby v daném kontextu je s použitím vašeho příměru, jako byste pozorovala mistra světa ve skoku do vody a chtěla dělat to samé, přesně podle něj - ovšem jako neplavec.
Pokud se někdo učí u mistrů, také rovnou nevyrábí mistrovské kusy. Musí jít cestou dílčího procvičování jednotlivých etud, což je strašně otravné, ale bez toho to nejde.
Politika je příliš riskantní disciplína na výuku šokem. A z historie je zřejmé, že ty šoky na tomto poli jsou způsobem výuky draze vykoupeným.
26. 11. 2013 | 17:16

Zdenda napsal(a):

Pane Burian, vy jste tedy "umělec". Než se do něčeho pustíte, tak si o tom nejdříve něco přečtěte, je toho na internetu celkem dost. Nebo to je úlet po nějaké pařbě, z které jste se ještě neprobral? Nebo máte tak trochu strach, že by jste byl a vaši kumpáni společností odstřiženi od státního penězovodu?
26. 11. 2013 | 17:21

Trn napsal(a):

Pro vetsinu z vas ...
Pokud nechapete nadsazku je tezke sem neco psat. Vetsina chyb nebo moznych problemu se ukaze v absurdni situaci, v meznich podminkach....
Jo, kdyby to Kanturek pojal jako vtip v Dikobraze, tak byste se za bricho popadali.
Vy vazne jeste pro PD nejste zrali ...

K.V -- hezky se tady na blozich vybarvujete jako obycejnej buran. To, ze nemate vzdelani neznamena, ze ti co ano jsou horsi. Bez tech intosu, jak pisete, byste se jen drbal na holem zadku nekde na hnoji ... vase prispevky me svoji stupiditou neskutecne bavi.
26. 11. 2013 | 17:27

Odpovědné rozhodnutí napsal(a):

Většina lidí se za svou neznalost stydí, pan Burian se jí chlubí ...

http://cs.wikipedia.org/wiki/Participativn%C3%AD_demokracie

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3012427
26. 11. 2013 | 17:32

Spejbl napsal(a):

Nějak mi nejde do hlavy, když je Burian znalý Evropy a má celkem přehled, že neví, kam se většina evropských politických systémů ubírá!!!??? Například prvky přímé demokracie prosazuje i v sousedním Německu strana AfD (4,75% v letošních volbách) a to je co říct!!! O severských zemích ani nemluvě!
Pak nechápu, proč se snaží tak urputně ovlivňovat veřejné mínění za jistě mrzký peníz a možná že i zadarmo. V tom vidím nějakou vyšší účelovost ;-)
26. 11. 2013 | 18:01

Rudi Koutek napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):
"Anna:
Nehezké je skutečně lepší :)
A když jsou přistiženi coby nehezcí, hned prstíčkem šťourají, aby našli něco stejně nehezkého na druhého. Asi si myslí, že tím zhezknou.
26. 11. 2013 | 15:58"


Jelikoz jsem uz dlouho mimo ceskou kotlinu a cestinu moc nepouzivam, tak jsem si obcas nejisty, jestli je neco spravne cesky.
"Asi si myslí, že tím zhezknou" - priznam se, ze ZHEZKNOU je pro me usi prapodivny cestin.
26. 11. 2013 | 18:17

buran napsal(a):

Pane Buriane, to je tedy článek hodný vzdělance v české pseudodemokracii.
Směšně přehnaný, slabomyslný a neuvěřitelně ubohý.
26. 11. 2013 | 18:18

Mara napsal(a):

TRN - Vetsina chyb se ukaze v absurdni situaci, v meznich podminkach....

mate pravdu, ale pokud se meznim podminkam vystavi (zesmesni) jen jedna z alternativ (PD a ne ND), tak je to skryta propaganda.
26. 11. 2013 | 18:24

oh napsal(a):

TRN: Když chce někdo nadsazeně žertovat, musí si být vědom i toho, že může být posluchači nepochopen, odchycen a vhozen i s oděvem do blízkého rybníka. Holt nemáme všichni stejný smysl pro humor a nesmějeme se stejným vtipům. Dokonce nám ani vůbec nemusí připadat srandovní. Žalujte nás...
26. 11. 2013 | 19:31

průměrný Čech napsal(a):

Kamarádíte se s mnoha takovými typickými průměrnými Nováky, pane autore? Úroveň Vaší vtipné agitky tomu odpovídá.

Vaše představa o "takovém tom průměrném Čechovi" o Vás říká víc, než si myslíte... Co se usadit na Islandu a opovrhovat námi odtamtud?

P.S.

Tílko se říká nátělníku. To je kus oděvu bez rukávů, takže Burianova známá Nováková těžko mohla tílku žehlit rukáv.
26. 11. 2013 | 20:09

aga napsal(a):

Co si vlastně ten chudák Burian tím svým opovržením "lůzou" kompenzuje? Pár věcí mě napadá...
26. 11. 2013 | 20:10

martin marcikán napsal(a):

No takto se to děje vždy, pořád dokola. Nejdřív je myšlenka přehlížená, poté zesměšňovaná. Následuje přímý odpor moci nad myšlenkou. Ale svůj strach z masy občanů v ulicích nezatají. Škoda, že se pan Burian nevěnuje své práci. Co má nastudováno o Přímé demokracii ? Ať už obecně nebo švýcarského typu ? Nejlépe na takovýto amatérismus ani nereagovat. Přímá demokracie má mnoho podob v mnoha odvětvích. Nejen v zákonodárné moci, ale i na komunální a krajské sféře. Dále ve formě zaměstnaneckého (družstevního) podnikání. Nelze opomenout ani sociální rovinu. Né rivalita, ale spolupráce. Né charita, ale solidarita. Má pan Burian či spíše ti kdo ho platí strach, že by občan byl nezodpovědný a nesvéprávný podřadný druh ? Nebo že by rozhodnutí většiny občanů ohrozilo zájmy korporací, které řídí i politiky ? Doporučuji shlédnout dokument- Ryby smrdí od hlavy.
26. 11. 2013 | 20:25

T.Paine napsal(a):

Píseň o té revoluci 1848 - Jaromír Nohavica

Generál Windischgrätz měl bílou čepici,
Generál Windischgrätz měl bílou čepici,

vylezl na Petřín, pokynul pravicí,
vylezl na Petřín, pokynul pravicí.

Vojáci, vojáci, vy slavní junáci,
Vojáci, vojáci, vy slavní junáci,

spusťte svý kanóny, konejte svou práci,
spusťte svý kanóny, konejte svou práci.

Na Prašnou bránu padají šrapnely,
Na Prašnou bránu padají šrapnely,

Čechové, Pražané, všechno je v jeteli
Čechové, Pražané, všechno je v jeteli.

Schovejte kokardy, zmuchlejte prapory,
Schovejte kokardy, zmuchlejte prapory,

učte se mlčení, učte se pokory.
učte se mlčení, učte se pokory.

František Palacký píše svý Dějiny
František Palacký píše svý Dějiny

a těch pár, co padlo, zahrabem do hlíny,
a těch pár, co padlo, zahrabem do hlíny.

Kolo se otáčí, my stárneme, stárneme,
Kolo se otáčí, my stárneme, stárneme,

pivíčko v sklenicích zvedneme, zvedneme,
pivíčko v sklenicích zvedneme, zvedneme.

Pivíčko v sklenicích a dobré uzené,
Pivíčko v sklenicích a dobré uzené,

ty naše Rakousko, už to máš spočtené,
ty naše Rakousko, to jsme ti to dali,
tak už to máš spočtené.

Píseň na videu viz odkaz:
https://www.youtube.com/watch?v=lY9-56aQSl8
26. 11. 2013 | 21:20

tomeek napsal(a):

Mily pane Buriane ---
Vy jste si ale opravdu troufnul hodne!
Privest ad absurdum podle meho nazoru zrejmy fakt, ze dalsi udajne patentni lek na vsechny ceske politicke, socialni a buhvijake neduhy neni nutne to zarucene nejlepsi... Asi jako ordinovat penicilin na chripku, zacpu a zardenky. Koncekoncu hodne silna negativni odezva od diskutujicich to potvrzuje.
Pred kratkou dobou jsme radostne zvolili v prime volbe prezidenta republiky ... a jak to dopadlo! Ne ze by alternativni kandidat byl snad lepsi...
Ale aspon se neco deje a citime se dobre, ze se veci hybou: dnes ode zdi, zitra ke zdi! Ne ze uz by se nam pak chtelo tak moc prijmout za rozhodnuti zodpovednost. Je mi zinantni to rict, ale k demokracii se musi dozrat: neda se privezt na tancich ani nadeklarovat cisarskym vynosem, ale ucit se a zazit ve skole a doma. To prece neznamena, ze jsme jako spolecnost negramotni, ale holt ta tradice nam chybi.
26. 11. 2013 | 21:26

Qin napsal(a):

Já bych navrhoval pro náš nalomený národ na začátek konstituční monarchii aspoň10 let a pak by se vidělo.Monarcha by měl ve všem poslední slovo a pak už by se nesmělo kecat-ani na Aktuálně.
26. 11. 2013 | 22:05

Qin napsal(a):

Jo a ženský by zatím taky nesměly do politiky kecat.
26. 11. 2013 | 22:07

Odol napsal(a):

Ale i po dlouhém druhém dni pracovního týdne se najde téma, které lidi spíš spojuje.
26. 11. 2013 | 23:06

Pradědek Čech napsal(a):

Jasně, přímou demokracii. A informace o tom, o čem se bude volit nám dodají "nezávislá media" Bakaly a Babiše. A bude to probíhat následovně:

"Občané, švestky přivezli,
hurááá,
ale jsou shnilý,
Fúúúj,
ale jsou zadarmo,
hurááá!"

Ona demokracie chce svobodné volby, nezávislou justici a nezávislé sdělovací prostředky. Přímá demokracie, kromě uvedeného, ještě vyspělého občana. Podle našich současných zkušeností máme možná svobodné volby, ale ostatní je cinknuté. A za to může kdo? Za to si může v prvé řadě občan. Protože se nestará a potom nemá. A proč se nestará? Protože je buď hloupý nebo navedený. Jenže tato nuance se neřeší, protože to vyjde na jedno.
27. 11. 2013 | 00:03

Bestia triumphans napsal(a):

Maximus:
Modré dveře jsou pro vás otevřeny...
http://www.modredvere.cz/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=dms&gclid=CInOu6CbhLsCFcJd3godoHYAHQ
27. 11. 2013 | 06:18

Bestia triumphans napsal(a):

Anna:
Neodpověděla jste mi na mou otázku - Je přímá demokracie ve Finsku?
:-)
27. 11. 2013 | 07:05

Baba napsal(a):

Dnes je prý biozátěž tři, inu naprogramujte si jedničku.
27. 11. 2013 | 09:25

Mirek napsal(a):

Na víc se pan Burian a další elitářští pravdaláskaři nezmohou? Taková ubohost. Realita je, že většina občanů si je velmi dobře vědoma následků svých rozhodnutí. Naopak poslanci a ministři zacházejí se státním majetkem podle hesel "z cizího krev neteče","po nás potopa" a "hlavní je postarat se o rodinu a kamarády". Pokud by občané chtěli nulové daně nebo vyhladit Cikány, už dávno by si zvolili partaj, která to nabízí. Jakpak by asi Novákovi hlasovali na otázky "Má být v dalších dvaceti letech darován bilion korun solárním baronům?", "Máme stavět nejdražší dálnice v Evropě?", "Mají být zvýhodňováni zahraniční investoři před domácími?", "Má být prezidentovi umožněno amnestovat miliardové zloděje?", "Mají se výběrových řízení zúčastnit firmy s neznámými majiteli?", "Má být plošné špehování občanů, kteří nejsou podezřelí z žádného trestného činu?". Naši moudří a informovaní poslanci a ministři rozhodli ve všech těchto případech PRO NÁVRH. Takže současné rostoucí volání po Přímé demokracii je výsledkem nefunkčnosti té Nepřímé demokracie. Také ovšem nemusíme mít žádnou demokracii, pokud bude co žrát, většině lidí to zřejmě bude vyhovovat.
27. 11. 2013 | 09:36

Pradědek Čech napsal(a):

Mirku,
napsal jste to hezky. Věříte, že náš občan je vyspělý a za selhání zastupitelské demokracie nemůže. Rád bych tomu věřil také. Jenomže proč tato demokracie nefunguje zejména u nás? Proč si stěžujeme hlavně my? Proč jinde vědí, že zast. demokracie není sice dokonalá, ale je nejlepší způsob vládnutí? Švýcarsko je výjimka. Já si myslím, že česká specialita je vše svádět na něco, resp. někoho jiného. V tomto případě svádět své vlastní selhání, lenost, neochotu se podřídit, atd., na systém.
27. 11. 2013 | 11:02

buldatra napsal(a):

Pradědek Čech napsal(a):

Ona demokracie chce svobodné volby, nezávislou justici a nezávislé sdělovací prostředky. Přímá demokracie, kromě uvedeného, ještě vyspělého občana....

Zlatá slova, pradědečku.
Omlouvám se, že ač jsem nebyl tázán, dopouštím se repliky na tato slova.

Takže, vyspělý občan.
Ten vznikne tak, že postupně vyspěje.
Myslím tím vyspívání v demokracii a přeneseno-v politice a v zodpovědnosti vůči celé společnosti, i když se mi to slova politika zajídá.
Takové vyspívání není záležitost na pár dní.
Ale u nás to jde extra pomalu, zdá se.
Jako by to někdo zuby nehty brzdil.

K vyspívání tohoto druhu nepřispívá, jak můžete i vy sledovat, když občan dnes a denně zjišťuje, že po volbách bývá zhusta všecko jinak, než jak chtěl před volbama (na základě volebních programů a slibů volených, čili zástupců).
A kupodivu, občanu mnohému se to nelíbí a chtěl by tuto situaci změnit. Ale jak?
Jaké má možnosti?
Může brblat, řvát a kopat nožičkama, může nad tím mávnout rukou a to je asi tak všecko, co může. Pravda, může se o tom i pokusit diskutovat v tomto prostoru.
Jak si myslíte, že asi v této situaci takový občan vyspěje? A v co vyspěje?

A když se nabídne nějaká možnost, jak z toho uzavřeného kruhu ven, přijde pradědeček se svou moudrostí. Pradědečku, rozebíráte následky a výsledek nějakých příčin. Ale to nikam nevede. Lepší je odstranit příčinu a nahradit ji něčím, co dává reálnou šanci posunout se vpřed. Jinak budeme neustále trčet na tom stejným fleku, budeme brblat a dozvíme se maximálně tak slova moudrá, že potřebujeme vyspělého občany. Že by takovej občan jednoho krásného dne spadl shůry?

Anebo pomalu vyspěje, ale k tomu potřebuje čas a vhodné podmínky. Ale ty podmínky, ty teda jsou, že.

No a já si myslím, že způsob polopřímé demokracie (a la Švýcarsko) vhodné podmínky k dospívání nabízí. Na štěstí si to začíná myslet čím dál víc lidí.
Třeba už vyspěli.
27. 11. 2013 | 13:43

K.M. napsal(a):

Vážený pane Buriane,

jen pro Vaši informaci..., tato pohádka byla skutečností...

viz příspěvek: >>JAK Z TOHO VEN?<<, na pokračování..., od 27.08.13-16:05...
za blogem pana Heřmana Chromého: >>NEVOLNOST Z ČESKÉ DEMOKRACIE<<

Jednalo se o velmi úspěšné řízení společnosti, na nejnižším stupni řízení..., léta páně... 1974... Systém má mnoho výchovných prvků (je to permanentní kontrola jednotlivce v zájmu... kolektivu, bez práskačů...!) jakoby stvořených pro převýchovu ČMS..., z tvora jakým dnes je... na člověka, který musí mít i při obdělávání pole..., které mu dnes patří..., po ruce..., kvér...

Korenspondence s obyvateli osady prořídla až po 14 letech..., byl jsem v mnoha krásných zemích, ale jen do této..., bych se ještě chtěl "mermomocí" podívat...

Kvůli vypracování fungujícího modelu řízení společnosti na tomto principu... - i na vyšších stupních řízení státu... - a pro poměry v ČR..., ve kterých se dnes vůbec nevyznám... a mnohé nechápu...,
jsem požádal studenty a učitele Vysokých škol ČR, kteří by..., jako jediní ve společnosti... /vzpomeň kuponovou privatizaci, každý ČMS (Čecho-Moravo-Slezan) kapitalistou...!/, ještě nemuseli být "ZAHÁČKOVÁNI" kapitálem...

Leč jejich cudnost (upejpání se...,) nezná mezí..., dodnes žádná reakce..., což si vysvětluji tím, že zřejmě ještě "neryjí čumákem..., dost hluboko v zemi..."(terminologie úspěšného poradce přednečasovských... vlád... a autora knihy >>Úsvit<<,ekonoma, pana Pavla Kohouta...)

Jen aby, až začnou být zase aktivní..., nesnili o novém začátku..., již na Sibiři...

K.M.,
taky písničkář (tedy udělal jsem jen jednu...,byla to moje první... a udělal jsem ji v němčině... a byla nad jiné úspěšná...: 5 let telefonního teroru s vlídnými... upozorněními, že jsem na "listině odstřelu"..., spor ještě není ukončen... A přitom..., to téma..., patří k vánocům: "DBEJ NA VNITŘNÍ ČISTOTU",
melodii (jistě ji znáte, německá lidová...) jsem si - vhodně k tématu... - "vypůjčil...", nebo jak se říká v řeči právníků ČMS moderně...: ODKLONIL...
Kdyby jste měl chuť...zaopatřit ji českým textem..., o tantiémy se - ryze po česku - šábnem...
(Pokud se dožiji..., měla by se během 3 měsíců veřejně přehrávat..., v místě mého stávajícího bydliště..., "oni" ji rádi neslyší..., ale Vy jste hudebník, pošlu pozvánku...).
27. 11. 2013 | 13:44

Pradědek Čech napsal(a):

buldatra,

nezlobte se, ale jestli vás dobře chápu, tak svojí špatnou volbu mají občané napravovat dalšími volbami, A ty, jak věříte, už budou dobré.

Víte, já mám jiný názor. Občané, voliči, si za své zastupitele mohou sami už nyní. Vždy si zvolili naivně a hloupě, bez rozumu, vedeni svými sny. A ne, že by nebylo koho volit. Když už ne ideálně, tak menší zlo, ale konstruktivně. A také bylo více možností, jak to svým zastupitelům mohli ti, kteří se v nich zmýlili, říci jinak, než tiše doma brblat a čekat na příští volby. A pomoci jim není.

Naše heslo budiž: "Nikdy není dosti voleb, ať žijí volby, my si své sny nakonec zvolíme".

Pozn: Svůj nick jsem si zvolil proto, aby moje kritika spoluobčanů byla chápána jako dobře míněná rada a ne pomlouvání. Jsem Čech a myslím to s Čechy dobře. Ale jsem již stár a unaven. A dosti zklamán.
27. 11. 2013 | 15:40

modrý edvard napsal(a):

O úspěchu/neúspěchu referenda rozhoduje vhodně položená otázka. Chcete, aby krtci dělali hromádky? Chcete ještě někdy slyšet o panu XY? Chcete snížit poplatky z chovu leguánů? ano/ne
Kdo má právo tu otázku pokládat?
27. 11. 2013 | 15:49

hawk napsal(a):

Pane Buriane, dobrý. Nejvíc by se mi líbilo tohle, z vašeho textu : „Občan Čunek a zástupci obyvatel všech českých a moravských krajů navrhují uzákonění přestěhování obyvatel romského původu do Bangladéše. No? Co myslíš, mámo?“ Cvak. A je to.
To by bylo něco, kde je ten čudlík??????? :-)
27. 11. 2013 | 15:50

hawk napsal(a):

Pradědek Čech

Pěkně jste to popsal. Stačilo "kdyby nebyli idioti, žilo by se jim líp", ale vy jste to popsal stejně a moc hozky :-)
27. 11. 2013 | 16:16

dennis napsal(a):

Mily Pradedecku Cechu,
jak moc se cesky obcan, treba vy a treba ja, podilel na rozhodnuti 4 guverneru (proti 3) CeskeNB, aby cesti obcane byli pred vanocemi postizeni menovou reformou? Je to sice trosku neobvykle oznaceni pro administrativni rozhodnuti devalvovat korunu, ale kazdy, kdo bezne ve svych aktivitach se pohybuje v cizine, to rychle potvrdi.

Proc se na to ptam prave vas, Pradedecku? Protoze jste rekl: "... Podle našich současných zkušeností máme možná svobodné volby, ale ostatní je cinknuté. A za to může kdo? Za to si může v prvé řadě občan. ..."
27. 11. 2013 | 17:24

Grebe napsal(a):

Přichází mi na mysl, koho asi volila soudružka Jana Navrátiloví. Po poradě
se soudruhem Filipem zřejmě tu nejlepší stranu od krve! Nená sama. Ta strana se osvědčila v minulosti. Nelze na ni zapomenout!
27. 11. 2013 | 20:40

Pradědek Čech napsal(a):

dennis,

s jednáním rady ČNB také nesouhlasím. Tuto radu, v čele s p. Singerem, však jmenoval p. Klaus. Ten za tuto radu částečně odpovídá. Singer byl dokonce jako student na praxi v Prognosťáku u Klause. Členové rady mají mozky vymydlené Klausem a jeho nebezpečnými teoriemi. Celou dobu bylo od něj slyšet, že výhodou vlastní měny je možnost její devalvace, za účelem zvýšení konkurenceschopnosti exportu a atraktivity pro zahraniční investory. A nyní to mohli ti dobří žáčkové konečně uplatnit. To, že se od toho Klaus nyní distancuje, je jeho další podlost. No, a jsme u meritu vaší otázky. Já Klause nikdy nevolil, ani jeho stranu! Také jsem nevolil komunisty, kteří mu pomohli při jeho druhé volbě.
27. 11. 2013 | 21:26

dennis napsal(a):

Panu Pradedku Cechovi
Dik za to, ze jsem vam stal za odpoved. Devalvaci koruny, kterou ma v rukou rada CNB, prijimam jako vy. S nesouhlasem. Samotny jev je pro mne jednim z nekonecne rady prikladu v nasem zivote, ktere ilustruji bezmocnost radovych obcanu. Dokonce i bezmocnost mimoradnych obcanu. Kolik lidi z nejruznejsich vlivnych pozic se vyjadrilo jak proti teto menove reforme, tak napr. proti rozhodnuti Nejvyssiho soudu o univerzalni platnosti poslanecke imunity. Proto jsem trosku citlivy na suche konstatovani, ze vsechen ten marasmus, kterym nas vlaci nase elity oznacovane bud jako prodlouzena ruka mafie nebo jako kleptokracie, jsme si zavinili sami svou ucasti nebo neucasti ve volbach. Rozumim vyzvam, abychom s mravni obrodou zacali kazdy nejdriv sam u sebe, ale nerozumi tvrzeni, ze jsme vsichni rovnym dilem zodpovedni za dusledky vlady zlocinecke oligarchie.
27. 11. 2013 | 23:35

Anna napsal(a):

Jana Pechová napsal(a):

Anna
Píšete - preferuji učit se od úspěšných.
Ovšem, prosazování přímé volby v daném kontextu je s použitím vašeho příměru, jako byste pozorovala mistra světa ve skoku do vody a chtěla dělat to samé, přesně podle něj - ovšem jako neplavec.
---------------------------------------------------------------

Proč si myslíte, že jsme ve Vámi uvedeném příkladu v ČR v roli neplavce?

Cituji:
„ Občané mají právo podílet se na správě veřejných věcí přímo nebo svobodnou volbou svých zástupců. “
— Článek 21 Listiny základních práv a svobod

Místní referendum
Český právní řád umožňuje pořádání tzv. místního referenda. Pro platnost místního referenda je na rozdíl od voleb do zastupitelstev stanovena minimální procentuální hranice účasti.
Krajské referendum
Od roku 2011 lze uspořádat referendum i na krajské úrovni, a to o všech věcech, které patří do samostatné působnosti kraje. Výjimkou je např. rozpočet kraje, obecně závazná vyhláška kraje, zřízení či zrušení krajských orgánů nebo volba či odvolání hejtmana kraje, jeho náměstků a dalších jmenovaných či volených členů krajských orgánů. Stejně tak nelze konat referendum tehdy, pokud by položená otázka byla v rozporu s právními předpisy nebo jestliže by rozhodnutí v referendu mohlo být v rozporu s právními předpisy. Už platně uskutečněné referendum nelze po dobu dvou let opakovat.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Referendum

--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------

Bestia triumphans napsal(a):

Anna:
Neodpověděla jste mi na mou otázku - Je přímá demokracie ve Finsku?
:-)
---------------------------------------------

Omlouvám se, přehlédla jsem Vaši otázku a včera jsem tu nebyla.

Ve Finsku přímá demokracie není, její prvky však ano, viz:
http://www.mvcr.cz/mvcren/docDetail.aspx?docid=21503258&doctype=ART
28. 11. 2013 | 06:51

MarekB napsal(a):

Mámo, tady někdo navrhuje hospitalizovat nějakého pofiderního "umělce" Buriana, nebo Burana, nevím co ty na to mámo (sakra nespal mi tu košili) říkáš všemi deseti tsknu ANO.
28. 11. 2013 | 07:41

Anna napsal(a):

Bestia triumphans

P.s.: Proč jste se ptal?
28. 11. 2013 | 08:27

Pradědek Čec h napsal(a):

Panu Dennisovi,

také vám děkuji, je to příjemné si dobře podiskutovat. Abych se přiznal, tak nejsem striktně proti referendu, ale muselo by být užíváno výjimečně a s rozumem. Nejdříve je ale potřeba naučit občany chovat se zodpovědně a rozumně v zastupitelské demokracii. Kde je záruka, že se občané, kteří se chovají nezodpovědně a podléhají manipulaci v zastupitelské demokracii, budou chovat jinak v demokracii přímé. Tam se dá manipulovat dokonce jednodušeji. Nejhorší pro demokracii je populizmus, zjednodušování a zneužívání davu.
28. 11. 2013 | 11:29

Anna napsal(a):

Pradědek Čech

Podle mě se dá manipulovat občany úplně stejně jednoduše v parlamentní i přímé demokracii. Parlamentní je podle mě pro manipulátory toužící po moci výhodnější, protože stačí dobře zvládnout předvolební kampaň a pak je do dalších voleb vliv občanů mizivý.
Navíc tu máme vytvořenu sortu nadlidí, kteří rozhodují o svých platech, imunitě, dodržování zákoníku práce, nemocenské.. a jsou neodvolatelní.
28. 11. 2013 | 12:04

Bestia triumphans napsal(a):

Anna:
ptal jsem se proto, že jste tady známá "finoložka", povězme... :-) a na příkladu Finska je vidět, že to jde i bez slepého kopírování Švýcarska.
btw. Myslíte si, taky jako Klaus, že byl Dobeš nejlepším ministrem školství?
:-)
28. 11. 2013 | 13:36

dennis napsal(a):

Pane P. Čechu,
pohadka o prime demokracii v zasade vyjadruje i muj nazor - prima demokracie neni zarukou niceho. Vsechna ta referenda a dokonce i odvolavani funkcionaru se po pocatecni euforii sklidni a dostanou formu "rizene" demokracie, jak ji prozivame bezmala ctvrt stoleti.

Nejsem pesimista, jen si myslim, ze neexistuji samospasna reseni. Ta jen vedou k novym extremum. Prozivam jen veliky smutek, kdyz si predstavuju, jake by to bylo, kdyby misto Havla, Klause, Zemana a dalsich osobnosti se po roce 89 objevili politici, dilomate, narodohospodari typu Masaryka, Benese ci Rašína...

Nemyslim, ze by byl veliky rozdil v profesni pripravenosti (i kdyz i v tom to je, ze napr. Masaryk dlouha leta pracoval v riskem parlamentu, na rozdil od Havla), ale rozdil je v te hamiznosti, kratkozrakosti, v nezkrotne touze si nakrast a v absenci pocitu povinnosti budovat novy silny stat pro narod.

Zalezi na mravnim profilu kazdeho z nas, ale hledanim vinika v kazdem bezvyznamnem obcanoci nevyleci rybu, ktera ma hlavu zkazenou a do siroka smrdi...
28. 11. 2013 | 13:46

Anna napsal(a):

Bestia triumphans

Prvky přímé demokracie máme i u nás :-)
Já jsem téměř znechucená českou parlamentní demokracií, proto bych přivítala švýcarský politický systém s polopřímou demokracií a pravidly.

Nemyslím si, že Dobeš byl nejlepším ministrem školství. Přivítala bych finský školský systém, protože má dlouhodobě vynikající výsledky. České reformy českého školství pro české děti od r. 1989 mají žalostné výsledky.

Připomíná mi to strýčka ze Saturnina:
Názor tety, že strýc byl vědeckým pracovníkem, také není možno úplně vyvrátit. V určitém smyslu slova byl člověkem, který objevil celou řadu chemických pouček a pravidel nejrůznějšího druhu. Všechna tato pravidla už před ním objevili jiní, ale strýc o tom nic nevěděl, a nelze proto jeho zásluhy přehlížet.

Protože chemii vůbec nerozuměl, byly cesty jeho objevů posety trny a zkropeny potem, ale tím větší byla jeho radost ze získání zkušeností. Nebylo mu lze upřít sportovního ducha.

Podobal se člověku, který po ovládnutí malé násobilky prohlásil svým učitelům: „Dál už mi nic neříkejte. Nechci nic slyšet o tom, že pan Pythagoras, Eudoxus, Euklides, Archimédes a tak dále vymyslili to a to. Nepotřebuji týt z toho, co objevili jiní. Dejte mi papír, tužku a kružidlo a nechtě mne na pokoji. Však já na to přijdu sám."

A strýček opravdu na leccos přišel. Tak například zjistil při pokusu, který měl velmi vzrušující průběh, že lít vodu do kyseliny je blbost, a vůbec mu nevadilo, že tento poznatek, korektněji vyjádřený, mohl získat z učebnice chemie pro nižší třídy škol středních, aniž by si byl při tom popálil prsty a zánovní vestu.
28. 11. 2013 | 15:33

Bestia triumphans napsal(a):

Anna:
Zkuste si přečíst Macháčka, není třeba vidět věci tak černě...
http://respekt.ihned.cz/audit-jana-machacka/c1-61340960-big-picture-porad-vidim-serii-zazraku

Švýcarskem se ohání každý, ale je jenom jedno, ne?
Proč asi není ve světě více podobných zemí?
28. 11. 2013 | 15:49

Anna napsal(a):

Bestia triumphans

Díky, Macháčka jsem si přečetla, na rozdíl od něho nevidím sérii zázraků, ale vyústění letité nespokojenosti Čechů. Podle mě většina Čechů dokáže používat zdravý selský rozum, takže mě volební výsledky nepřekvapily.

Podle mě není ve více zemích zavedena polopřímá demokracie, jako je ve Švýcarsku, protože pro vládnoucí vrstvy jsou prvky přímé demokracie limitující.
28. 11. 2013 | 16:19

Pradědek Čech napsal(a):

Pane Dennisi,

přesné. mějte se fajn, PČ
28. 11. 2013 | 18:45

Šejnoha napsal(a):

Představte si pane Burian, že v nejlépe fungující Evroské zemi, ve Švýcarsku, přímá demokracie občanského referenda funguje. Podobně na Islandu.
A občané si tam noedhlasovali ani zrušení daní (pouze je drží na přijatelné úrovni), ani nezrušli všeobecnou vojenskou povinnost a dokonce ani neodsunuli cizince do Asie. Jak by jste Vy prognostikoval.

K smíchu je spíš náš systém. Tedy spíš k pláči.
29. 11. 2013 | 08:06

e.m. napsal(a):

Pane Burian, jsem z toho nějaká zmatená. Myslíte jako... že bychom se na ty volby... vytento... když jsme blbové........................No tak možná máte recht.

No a ten slavnej 17. listopad se dělal proč?
Jo aha, na blistech teď psali, že p. Štěpán říkal, že kvůli tomu, že nám ho dovezli z ameriky a z ruska, kde se na něm papaláši domluvili.
No máte recht, všecko je moc složité a nikdo to nepochopí.
Viprdnout se na to, ať vládne ten, koho posvětí papež, toho navolí kardinálové, a ti to mají s dvoutisíciletou tradicí, tak se v tom vyznaj, babička říkala, že za France Józefa bylo všecko lepší........ /oops, ta 1.světová, to byla jen drobná lapálie, to nic nemění..../. Taky je blbost, aby se lidi učili psát, v Emerice prý už se pracuje na tom, aby měli jen vlasteneckou výchovu...............

No tak máte recht.
P.S. Někdy to přijďte povědět mým dětem. Já je s tím čtením a psaním nebudu zatěžovat. Je to moc těžký, a na co ta námaha? Někdo jim už řekne, co mají dělat.
02. 12. 2013 | 22:08

e.m. napsal(a):

...p.s. nebo jim řeknou, koho tam maj hodit, do urny. protože jinak by to nevypadalo jako demogracie a to nemá bejt. to bysme byli jako v té Koreji co všem všecko nařizuje ten Kim Čong, a tak to nemůže vypadat.
Tož hlavně aby jim někdo řek, koho tam maj hodit, kdo má ty správný názory a všecko to vyřeší, ale aby jim to neřekl nesprávně a nehodili tam omylem někoho bakaného.

Zatím si říkám, že hlavně aby byl urozenej.

Tož na Burianovu demogracii!!
02. 12. 2013 | 22:13

dohlib napsal(a):

Takže radši si necháme rozkrádat miliardy a budeme mlčet. Ti, co si už nakradli, tak je necháme na pokoji ? A když někdo schválí restituční tunel, je to v pořádku ?
Apropó, ve Švýcarsku i jinde to asi nefunguje ? Jak na tom jsou jinde, kde je odpovědnost za své činy, odvolatelnost, postižitelnost za to co spáchám ?

Autore, první si radši pročtěte celé návrhy, než začnete vymýšlet pohádky, jak by to nešlo. Nebo jste nohsled Kalouska, Vondry, Řebíčka, Janouška a spol., kterám vše projde ? I přímá demokracie má svá pravidla.
04. 12. 2013 | 10:27

Prognostik minulosti napsal(a):

Pro srandu králíkům je česká demokracie...
pro srandu králíkům je i ta přímá...
pro srandu i všechny revoluce...
těm volům z Práglu i Mandela je...

Dále jsem použil kopii rozhovoru vlády o cesty na Mandelův pohřeb kde pro jejich odborné politické vyjadřování cenzura 3x zamítla jejich vládní odborný rozhovor z důvodů - "Publikace příspěvku odmítnuta, text vykazuje znaky spamu či jiného porušení Kodexu diskutujících."
07. 12. 2013 | 14:06

Jan napsal(a):

Zpochybnit lze opravdu všechno. Jenom zlovolný člověk může shazovat už dopředu všechny pokusy o nápravu věcí. Ve Švýcarsku jsem žil 15 let a na tamním politickém systému jsem neshledal chybu a nevšiml jsem si, že by se tam kdy hlasovalo o takových věcech, o kterých tu autor (i když jen v masážní nadsázce) mele.
09. 12. 2013 | 14:51

JUDr.Karel Vlk napsal(a):

Pan Okamura chce řešit referendem.To je holý nesmysl.U nás je tradicí parlamentní demokracie.Nejsme Švýcarsko, které základy přímé demokracie tvořilo od 13 století
21. 01. 2014 | 05:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy