Vánoce na Islandu

24. 12. 2013 | 00:19
Přečteno 4071 krát
aneb

Grýla vletěla do dvora


Grýla vletěla do dvora
a s ní patnáct ocasů,
na každém bylo pytlů sto
a v každém pytli dvacet dětí!


Takhle zapsal řádění hrůzostrašné obryně Grýly sběratel islandské lidové slovesnosti Jón Árnason. Grýla a její manžel Leppalúði jsou obři neboli trollové a v posledních letech už se pomalu z vánoční mytologie vytrácejí.

Jméno obryně děsívalo donedávna všechny islandské děti. Grýlu si můžeme představit jako jakousi megapolednici či hodně akcelerovanou ježibabu z Perníkové chaloupky a dnes se o ní ví hlavně proto, že je matkou třinácti vánočních skřítků – jólasveinů. Ti zas tak moc strašidelní nejsou, nanejvýš poťouchlí a škodolibí a dělají lidem naschvály. Už od dvanáctého prosince scházejí po jednom z hor mezi lidi a děti od každého dostanou malý dáreček.

Skřítci mají jména podle svých hříchů. První přichází Dřevonožka (Stekkjastaur). Má dřevěné končetiny a plaší ovce. Roklišťák (Giljagaur) zbožňuje pěnu z čerstvě nadojeného mléka, Mrňous (Stúfur) krade zbytky v kuchyni. Vařečka (þvöruskleikir) olizuje vařečky, Kastrólník (Pottaskefill) zase neumyté hrnce. Vycídí je při tom tak, že se lesknou jako nové.

Dalším vylizovačem – tentokrát tradičních dřevěných misek zvaných áskur – je skřítek Áskasleikir. Dřevobuchka (Hurdasklellir) tříská dveřmi, Skýrgáumur miluje tradiční vikinský pokrm skyr, který připomíná jemně rozmíchaný tvaroh. Na Islandu je dodnes velmi populární. Když si do něj dáte borůvky, můžete ho servírovat jako největší lahůdku třeba i po vánoční večeři...

Devátý skřítek, zloděj klobásek, se islandsky jmenuje Bjúgnakraekir a desátý, Gluggaegir (Šmírák), zase zvědavě nahlíží do oken, a když se mu něco zalíbí, tak se to ztratí. Gáttaþefur (Čmuchal) nejraději nasává svým velkým nosem vůně a Ketkrókur vysedává za komínem a snaží se tyčí s háčkem na konci ulovit nějakou pečeni. Svíčkař (Kertasníkir), poslední skřítek, se dostavuje na Štědrý den ráno, a tak aspoň víte, kdo za to může, když nemůžete najít svíčky. Hned po Štědrém večeru se jólasveinové postupně vracejí do hor.

Tradičním islandským štědrovečerním jídlem nejsou ryby, ale bělokur horský, opeřenec o něco větší než holub. Když se před několika nesměl lovit, nahradilo ho uzené jehněčí s červeným zelím, červenou řepou a hráškem s bílou omáčkou a bramborami s karamelem. Na vánočním stole bývá i vepřové podávané se smaženými plackami laufabraud vykrajovanými z tenkého pšeničného těsta, které na talíři vypadají jako krajka...

Ani Islandu se nevyhýbá komerční vánoční šílenství. Za nákupy se sice létá do Británie a Silvestr se neobejde bez odpalování neuvěřitelného množství zábavní pyrotechniky, ale Santa Claus přesto nemá ve většině islandských rodin šanci. Stále tam totiž vládnou potomci obryně Grýly:

Grýla vjela do dvora a s ní jeden kluk,
kopyta jí klapala a z čela visel chlup.
Sotva vlekla pytel, prý byl plný dětí.
Malá Valka vyšla ven, kouká ranec smetí,
jakmile ho rozvázala, vyběhly z něj děti.
To byl ale tanec.
Kdo nevěří, ať tam běží!(Jan Burian pro Týdeník Rozhlas)
(Verše z knihy Mrtvému nože netřeba přeložila Ilona Gottwaldová)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mrtvý se bez nože neubrání napsal(a):

Nebyly to hladové děti proletářských socek?
Nějak mi schází pointa.
24. 12. 2013 | 00:33

Občan napsal(a):

Krásné!!!
Dík; a hezké Vánoce, Slunovrat - co máte rád...
24. 12. 2013 | 00:48

dennis napsal(a):

Dik za pekne povidani. Pohanska mytologie s lidovymi pohadkami a krestanske tradice cini Evropu Evropou. Vypraveni o tech zatrolenych trolicich se moc pekne cte. Vesele Vanoce a klimaktericke oteplovani se Slunovratem vsem!
24. 12. 2013 | 03:13

Silván napsal(a):

Buriane, to je hodně smutné když básník a písničkář se po celoživotním snažení pokusí zviditelnit alespoň tak, že nám přeříká cizí básničku z Islandu. Jste na sebe hrdý???
24. 12. 2013 | 05:17

olga napsal(a):

Jiný kraj, jiný mrav. Tento jsem neznala. Dík za seznámení. Zase vím o něco víc.
Přeji pěkné Vánoce.
Moc se těším na návrat sluníčka. Moc mi chybí.
24. 12. 2013 | 06:36

stejskal napsal(a):

Dík za vánoční blog, pane Buriane (kromě pana Peldy jste do této chvíle jediný, kdo zde na Vánoce přišel s něčím milým a příjemným).

Přeji krásný Štědrý den plný klidu, pohody a usebrání, tedy se vším, co k němu patří. Vám i všem ostatním.

Libor Stejskal
24. 12. 2013 | 10:16

Targus napsal(a):

To: stejskal

No možná je to třeba tím, že toho pěkného a milého je jaksi čím dál míň.
Ano, jsme staří a blbí a všecko, co bylo kdysi bylo bezpochyby lepší, hezčí a... a... a...
Ale možná to není jenom tím...
24. 12. 2013 | 12:17

Targus napsal(a):

To: stejskal

jsem vás pozapomněl pochválit za slovo "usebrání".

Děkuji.
Za tu naši przněnou a tupenou češtinu i za ty naše duše.
24. 12. 2013 | 12:22

Jan V napsal(a):

Pane Stejskale, váš tip na vánoční přání na www. zeitung.cz je geniální, Díky, neznal jsem
24. 12. 2013 | 12:44

michal napsal(a):

>Stejskal
Malý tip pro příští vánoce: Požádejte diskutéry, ať pošlou nějaký vánočně laděný text a ten uveřejněte jako blog. Bude to velmi vstřícné gesto vůči nám, neblogařům, co jen "musíme" okomentovávat texty někoho jiného. Touha zadiskutovat si nad vlastním textem dříme, předpokládám (podle sebe soudím), v mnohím ze zdejších urputných kritiků.
Požehnané svátky všem lidem dobré vůle!
24. 12. 2013 | 14:13

michal oprava napsal(a):

>v mnohém (klepicám za svitu komíhající adventní svíčky)
24. 12. 2013 | 14:15

Ládik!!! napsal(a):

Pane Buriane,
přeji krásné svátky a ještě krásnější nový rok.
24. 12. 2013 | 14:26

Zacheus napsal(a):

Přeji redakci Aktuálně cz., autorovi blogu a všem diskutujícím krásné a pokojné Vánoce.
Zacheus

P.S. Dovolím si přidat citát papeže Františka: " Dialog nevedeme proto,abychom se přeli, ale abychom se našli".
24. 12. 2013 | 15:45

dennis napsal(a):

Pane Targusi,
kdo vsechno jsme - ti stari a blbi? Jaka je podle vas hranice mladi a jaka je spodni hranice zdraveho rozumu? Nebo jste nemel na mysli sve poddane, pouze jste uzil plural majestaticus? Vase poznamka rozhodne znela velkoryze. Nechci se o svatcich miru citi vyrazen, protoze se hlasim k neustale silici mnozine starych a zamerenych na sebe.
Pokoj lidem dobre vule, i tem s nepokojnou mysli. Vsem preji, aby dobra vule zavladla o svatcich a aby u vlady vydrzela cely pristi rok! Dennis
24. 12. 2013 | 16:31

janburian napsal(a):

Dobrý den a krásné svátky všem. Díky za vaše přání i vůli se domluvit. A'T se Vám daří.
Jan Burian
24. 12. 2013 | 16:43

Kala napsal(a):

Ať Vás nesežere obrovská kočka! Proč by měla? Pan Burian možná ví, je to kočka z islandské báje, a sežere ty, kteří nadostanou alespoň malý kousek nového oblečení pod stromeček. Mne asi dostane, ledaže by nenašla cestu až do středu Evropy. Ale ona asi úřaduje jen na Islandu. Tak hezké a veselé svátky!
24. 12. 2013 | 16:55

Targus napsal(a):

To: dennis

Definici staroby a úbytku intelektu si netroufám dodat. Obojí je silně individuální a na sobě vzájemně nezávislé, mnohým třeba ani nemá co ubývat...

Nicméně bych do množiny takto postižených zařadil všechny, kteří na Ostravsku a Těšínsku s oblibou začínají větu úslovím - "ZA MĚ..."
Tedy přeloženo do češtiny - KDYŽ JSEM JÁ..., ZA MÝCH MLADÝCH LET..., atd.
Jistě víte, co tím myslím. Za těmi slovy následuje tiráda, co všechno je dnes špatně, a jak to bylo kdysi "za nich" jedině správné a dobré.
24. 12. 2013 | 17:53

dennis napsal(a):

Pane Targusi,
kdyz jste oslovil pana Steskala slovy "jsme stari a ...", tak jsem si rekl, ze asi vsichni mladi ctyricatnici se povazuji za stare. Pak jsem si rekl, jak asi lze oznacit chlapa, ktery nema daleko k sedmdesatce. O jeho mire blbosti ani nemluve'.

Tak to jste me uklidnil slovy o tech, co porad vzpominaji, ze kdysi kdysi bylo vsechno lepsi. Nevzpominam na zacatku kazdeho meho projevu, ze to ci ono bylo kdysi lepsi. Pravda je, ze si pamatuju, co treba bylo lepsi. Nejlepsi byla nadeje. Treba ta na Letenske plani. Paradoxem starych zlych casu je, ze koncily vseobecnym veselim. Mam pokracovat?

Asi ne. Vzdyt kazdy z nas vidi, co chce videt. Zije se nam tak, jak se nam nikdy nezilo. A to potvrdi bez vyjimky kazdy. Necas dokonce nevladne ani o Vanocich. Rittig v Monaku, Krejcir v JAR, Kozeny na Bahamach, ja u dcery v Kalifornii, bezdomovci, lide v ubytovnach - proste vsichni se mame, jak jsme se nikdy nemeli.

I vam preju, abyste si uzival vseho, co jste nikdy nemel. A siril dobrou naladu z toho, co ted mate. A ze jste si tak oblibil Ostravu a Tesinsko? Vzdyt tam se take pomery zmenily k nepoznani. Prumysl rapidne mizi a znecisteni vzduchu se meri mnohem presnejsimi metodami. Take nemam rad lidi, kteri nostalgicky vzpominaji na minulost a malo se angazuji ve velebeni toho, jak se dnes zije jinak.

Preji vam vesele svatkovani.
24. 12. 2013 | 20:36

Targus napsal(a):

To: dennis

I vam preju, abyste si uzival vseho, co jste nikdy nemel.

Tak to jste mě tedy moc nepotěšil. Toho, čeho mám dnes přehršle, bych se docela rád vzdal ve prospěch svých nepřátel.
:-)))

A kapánek Vás vyvedu z omylu. I za komančů byli na Ostravsku nuzní lidé, kteří chodili sbírat uhlí na haldy. Pamatuju si je. Nesmělo se to, byly za to pokuty, režim to bral jako svou potupu, že tam někdo chodí jako za velké krize v první republice. Posléze se takové paběrkování stalo dokonce trestným činem.
A vidíte, docela nedávno jsem kolem takové výsypky jel a mezi kolonou náklaďáků jsem zahlédl postavičky s pytli, jak vybírají z dovezené hlušiny všechno, co hoří. A taky se to i dnes nesmí a jsou za to dost velké pokuty.
Svět se zas tak moc nemění, mění se jen obsazení rolí v tom pimprlovém divadle, co tady hrajem.

Přeji vám co nejklidnější vánoce.
24. 12. 2013 | 20:55

dennis napsal(a):

Pane Targusi,
nevim, jak moc se ten minuly rezim stydel za sve chude. Dnes se za ne nestydi nikdo, ani rezim ani cirkev. Rozdil je jedine v tom, ze chudaci minuleho rezimu okradali nas vsechny. Dnes okradaji kapitalistu. A to je nejen zavrzenihodne, ale take je to omezovani svobody svobodneho podnikani, proto je to dnes horsi zlocin, nez jen okradat stat a danove poplatniky.

Preju vam hezke svobodne vanoce, doporucuji si o svatecni pohode precist hlubokomyslnou uvahu o Vanocich z pera napaditeho a originalniho myslitele Fendrycha. Tomu cloveku zbyva uz jenom napsat divadelni hru o hrozbe robotu a sepsat rozhovory s prezidentem a je zraly na Nobelovu cenu za literaturu novych a nevidanych faktu.
25. 12. 2013 | 02:16

Jan V napsal(a):

Targusi, když dovolíte, neidealizuji si socík, ale stačilo otevřít noviny, podle inzerátu dojít do nejbližší fabriky, a za 1/2 dne jste měl práci, čistou ubytovnu za symbolickou cenu.
Takže pokud někdo se toulal byl to jeho osobní povahový problém. bezdomovce, vybydlená gheta, nezaměstnané, milion exekucí ročně a tak děsivou kriminalitu jsme tedy neměli, v kostele a na hřbitově se nekradlo.
A dokázali jsme se jako stát uživit , a ještě mít přebytky ( včera nám Rusko doplatilo zbytek naší pohledávky, pomáhali jsme rozvojovým zemím)
Dnes máme šílené nesplatitelné dluhy.
25. 12. 2013 | 07:48

Twist napsal(a):

Jak vidím, islandská lidová poezie je poněkud morbidní, já jsem pro to, aby se říkaly dětem veselé básničky a pohádky. Toho špatného si užijí ještě dost a dost.
25. 12. 2013 | 08:45

Baba Jaga napsal(a):

Časy se mění - půlnoční již ledaskde (a většinou) nejsou o půlnoci, většina států žije na dluh a penízky věřitelům kupodivu zatím nechybí.
Pohádky včetně té o narození Ježíška Panně Marii a o mnohých skřítcích i jiných bytostech zůstávají.
25. 12. 2013 | 08:49

Baba Jaga napsal(a):

To: Twist
A co třeba naše pohádka O Otesánkovi? S vraždou motyčkou i antikoncepčním naučení na konci...
Děti se ale "bojívají" rády.
Všude je to stejné, jen v maličkostech jiné a všechno se opakuje pořád dokola - jen v nových kulisách.
25. 12. 2013 | 09:01

jarpor napsal(a):

Děkuji, pane Buriane, za vánoční pohlazení i poučení...
Přeji krásné a pohodové vánoce nejen Vám, ale i adminovi těchto stránek, jakož i všem, kteří se snaží naplňovat svými příspěvky slova papeže Františka o dialogu... jež Zacheus citoval výše....

A právě u vědomí těchto slov - k Janu V. :
Píšete, že si neidealizujete socík... leč, dle mého, činíte tak v každé Vaší následující větě.

Hezký svátek vánoční
25. 12. 2013 | 10:16

Targus napsal(a):

To: Jan V

Samozřejmě máte pravdu, práce bylo dost, ovšem byli tací, kteří pracovat schopni nebyli, protože byli staří a řízením osudu, nebo spíše řízením stranických sekretariátů starobní důchod jednoduše neměli nebo ho měli rovněž symbolický. Ve své přízni jsem měl takových staroušků několik. Pětikilo na měsíc nebylo ani za socíku nic moc. Samozřejmě v 80. létech dostali příděl uhlí z Měst.N.V., ale ten na celou zimu rozhodně nestačil, případně ho celý prodali, aby měli na jiné potřebné věci.
A byli zvyklí šetřit, pročež jim nebylo líno zajít k haldě, pokud to bylo blízko, a to uhlí si nasbírat.

S tím okrádáním nevím, jak to myslíte, uhlí z haldy už nikdo nikdy a nijak nevybíral, naopak s tím byly a jsou problémy, to uhlí totiž časem chytne a hoří.
25. 12. 2013 | 10:33

Targus napsal(a):

To: jarpor

Jste schopen taxativně vyjmenovat, v čem pan Jan V idealizuje nebo lže?

Práce rukama a lopatou se dala sehnat vždy a za obdrženou mzdu se dalo v pohodě přežít. Ubytovny slouží dodnes, ovšem za poněkud jiný peníz, než tenkrát. Jistou dobu jsem na jedné zcela nové bydlel. Na tehdejší poměry byla šíleně drahá, stála mě šest stovek, měl jsem sám pro sebe jeden pokoj i s nábytkem, s druhým chlápkem jsme měli společnou sociálku a kuchyňský kout s lednicí, tělocvična v přízemí byla v ceně, za saunu se platila asi pětikačka, čisté ložní prádlo každý týden, úklid zadara. O tom si dnešní nájemníci můžou nechat akorát zdát.
25. 12. 2013 | 10:48

jarpor napsal(a):

Targus

Jsou vánoce, tak alespoň v tomto čase se lépe poslouchejme... tedy - čtěme. Nic o lži v mé replice není... a i když jsou svátky pohody a klidu... když se trochu zamyslíte, odpověd na "v čem..." jistě naleznete sám.
Tedy... pokud se idealizování vyhnete sám... třeba když připustíte, že i když pro Vás byl úklid zadarmo... tak ve skutečnosti to "zadara" nebylo, že on to někdo platil... často na úkor jiných... což jste si tenkrát neuvědomoval.... a bohužel, neuvědomujete si to, jak vidno - ani dnes.

Krásné vánoční odpoledne
25. 12. 2013 | 13:04

hankacl napsal(a):

Děkuju, pane Buriane, za příjemný a pro mne objevný text. Díky vám se o Islandu dozvídáme i něco víc, než že tam jsou prameny horké vody :). Nejspíš tam nepojedu, je to daleko, drahé a asi by mě zábly nohy, ale mohu si to představovat.
Zajímalo by mě: Mají jólasveinové něco společného s ruskou jolkou? Tedy kromě shodné doby výskytu...
Přeju radostné pohodové vánoce a v novém roce 2014 zdraví a štěstí na těle i na duchu.
25. 12. 2013 | 16:48

Jan V napsal(a):

Jarpore, vy prostě neumíte unést fakt, že za komunistů lidé pracovali a proto tu bylo z čeho zabezpečit sociální a ekonomické vymoženosti.
A dnes nepracujeme, i ti kdo pracují tak něco zbytečného razítkují, dělají politology, začleńují nepřůzpůsobivé, někomu radí a školí nebo auditují,kontrolují, a tak máme holé zadnice a i obyčejná postel v domově pro seniory dnes stojí více než je běžný důchod po celoživotní práci.
Co je vám na tom k nepochopení. Vy nevíte že sníst můžete jen koláč který před tím někdo upekl, jiný tu nikdy nebude???
26. 12. 2013 | 08:35

jarpor napsal(a):

Jan V

Je druhý svátek vánoční - a tedy bez konfrontačního tónu : z čeho jste usoudil, že "neumím unést fakt.... " ?

Ano lidé zde pracovali. A jaké sociální a ekonomické vymoženosti byly zabezpečeny ve srovnání s dneškem ?
Berete do úvahy třeba věk dožití, úroveň zdravotní péče, vybavenost domácností ... pokud byste ráčil porovnat tehdejší úroveň u nás a v zemích okolních, kde komunisté nevládli ?
Proč ten, kdo se chtěl něčemu naučit "venku" musel žebrat o devizové přísliby, proč v tom krásném komunismu - podle Vás - se zde žilo za ostnatými dráty ? Ty měly chránit nás před zlými imperialisty, nebo bránit těm "šťastně pracujícím lidem se sociálními a ekonomickými možnostmi" svobodně se rozhodnout, kde chtějí žít ? To k porovnání v minulosti...

Berete do úvahy výše uvedené, porovnávate-li úroveň života dnes a tehdy ?

Jsme ve shodě, že mnoho lidí pracuje tak, že de-facto nepracují a ještě komplikují život těm skutečně pracujícím... ale to není způsobeno tím, že zde skončila vláda komunistů. To je důsledek technologického vývoje ve všech úrovních, o které se tehdy žijícím lidem ani nesnilo...

Tato doba přinesla nové problémy, které jsme dříve neznali... to ovšem neznamená, že je to špatná doba. Nostalgické vzpomínání a idealizování, jak jsme se měli krásně a jak jsme byli zabezpečeni neobstojí ve srovnání s dneškem, jako by neobstálo, kdyby jste mohl tato porovnání učinit mezi zeměmi v tehdejší době.

Hlubokou pravdu jste pronesl s tím koláčem, a mohl bych se urazit za to, že se domníváte, že jsem tak hloupý, že "nevím..."
Jaký koláč jsme pekli za komunistů... a jak dlouho by mohl být ve vyvíjícím se světě takto pečen, to dokladuje jednoznačně fakt, který systém pečení je životaschopný... a který, doufám, nenávratně zanikl.
Konečně - kdo by chtěl, může se ještě zůčastnit takového pečení... Chtěl byste ? Co vám brání to v těchto státech uskutečnit ?

Se všemi nepravostmi dnešního žití jsem přesvědčen, že ani idelisté Vašeho ražení na Kubu či do Koreje, té severní, nepůjdou. Zůstanou snít o "vymoženostech" v minulosti a lát na současnost...

Každý strůjcem svého štěstí...

Sváteční pohodu a hezký den Vám přeje jarpor
26. 12. 2013 | 09:40

jarpor napsal(a):

P.S. pro Jana V :

A to jsem se dovolil dotknout jen věcí "materiálních". O těch dalších - duchovních, chcete-li, o pocitu svobody, pravda limitované zákony a ekonomickou úrovní toho kterého... za kterou si ovšem opět do značné míry může každý sám.... o tom jsem se raději ani nezmínil...

Tak... hezkej...
26. 12. 2013 | 09:45

janburian napsal(a):

Pro Hankaci:
Myslím, že nemají. Ani se Santou ani s Dědou Mrázem. Dokonce ani s Ježíškem... Aspoň se nepamatuju, že by s Dědou Mrázem frčeli na saních nějací skřítkové nebo nadpřirozené bytosti... A taky slovo jolka - stromeček - ty na Islandu jsou velmi vzácné...
Tak hezkej zbytek svátků :-)
JB
26. 12. 2013 | 11:19

Jan V napsal(a):

JARPORE- PÁR OTÁZEK
- proč se tedy dnes celá EU neumí uživit a žebrá u komuniostů v Číně a Rusku o půjčky abychom tu nepochcípali hlady
--před měsícem jsme měli výročí 17,listopadu, proč tedy "disidenti" , pravdoláskaři a "humanisti a demokraté" místo hrdého vystoupení na tribunu a jásání co jsme dokázali, oslavy hrdinů posledních 24 let, chodili celý týden kanálama , doufali že lidi si moc vzpomínat nebudou, a že nikde nevypukne nějaký proticigánský pochod či hladová demonstrace.??
A ta svoboda je co??? Svoboda nepracovat, parazitovat??? Na to jste hrdý??? ,
To nám štěstí nepřinese
Jste čím dál víc trapní
26. 12. 2013 | 12:47

jarpor napsal(a):

Jan V

Jsou dialogy, jež vést má smysl. Jsou obohacením pro zůčastněné.... Jsou avšak i takové, které vést postrádá jakýkoliv smsl. Za takový, bohužel, považuji ten s Vámi.

Žijte si Vaše snění o krásném životě a vymoženostech před 89, v očekávání hladových demonstrací v dnešních dnech, které lze spíše označit za dny obžerství...

Jeví se mi, že každý žijeme svůj život. Ten můj je jiný než ten Váš.

Hezký sváteční večer
P.S. Autorovi se omlouvám, že jsem zmínkou o idealizování přivedl vánoční blog až k těmto koncům...
26. 12. 2013 | 21:02

Jan V napsal(a):

Jarpore, to je pravda, asi milion lidí ročně dosáhne takového stupně blahobytu a obžerství, že už neví co by a tak si pořídí soukromého exekutora. Mnozí jsou tak přežraní že si sami naordinovali bezdomovectví, aby trochu sundali na váze. TAKÉ se objevuje nový trend, lidi už samou přežraností ani nechtějí prachy a tak jich 600 000 volí nezaměstnanost, a stále častěji žijí radši v prostém prostředí vyrabovaného gheta, kde mohou střídmě meditovat, nerušeni civilizací.
A zatímco před 24 lety jsme si ze zahraničí toužili koupit banány, dnes je moderní si tam koupit dluhy, čím více tím lépe.
27. 12. 2013 | 08:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy