Semilská mozaika jako memento i motiv k diskuzi

26. 02. 2012 | 03:17
Přečteno 17391 krát
V sedmdesátých letech nechali agilní komunisté instalovat na fasádu domu na náměstí v Semilech skleněnou mozaiku o rozměrech cca 4 x 4 metru zobrazující srp, kladivo a rudou hvězdu. Po sametové revoluci byla mozaika překryta reklamním billboardem. Firma platící reklamu ale zkrachovala a za billboard neplatila.Přesto roky billboard zůstával na místě. Všichni věděli co za ním je, ale zároveň to nikdo řešit nechtěl. V roce 20. výročí sametové revoluce mi toto pokrytectví přišlo už překonané. Reklamu jsme sundali, mozaika byla opatřena nápisem „Co s ní?“ a emailovou adresou, na kterou jsme očekávali návrhy. Zároveň jsme uskutečnili anketu.

Mailů se sešlo kolem sta, anketních lístků se z 1500 vrátilo cca 200. Následně jsme zastupitelstvu předložili varianty k rozhodnutí. Zjednodušeně – znovu překrýt, tentokrát však městským znakem, nebo dotvořit na památník nesvobody, nebo dotvořit doplněním nápisu. Na žádném z řešení se zastupitelstvo ale neshodlo. Ani na podruhé. Emoce byly příliš rozvířeny, názory příliš rozdělovaly. Ale diskuze o zločinech komunismu se vedla.

V loňském roce byla dokončena kompletní rekonstrukce náměstí a dva roky po odhalení pořád mozaika byla jen doplněna transparentem „Co s ní?“. Osobně jsem byl vždy pro dotvoření na památník nesvobody, pro využití této mozaiky k varování před návratem komunismu. Přišlo mi slabošské osekat tyto symboly a tvářit se, že jsme se tím vyrovnali s minulostí, že je tak vše vyřešeno a může být zapomenuto.

Inspirován příkladem Osvětimi jsem navrhl Radě města doplnění mozaiky citátem George Santayana: „Kdo nezná svoji minulost, je odsouzen ji opakovat“, a tím vytvoření mementa varujícím před návratem komunismu. Zastupitelé tento záměr pochopili a výraznou většinou schválili.

Doplněním varovného nápisu plní mozaika svůj účel. Opačný, než pro který byla v sedmdesátých letech instalována. Jsou připomínány zločiny komunismu, je otevřena diskuze o užívání symbolů totalitních režimů, vyvolává otázky kolemjdoucích.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

skeptický napsal(a):

Dobrý,otázka je jestli si to v EU špatně nevyložej.
Touhle dobou slušný lidi spěj.
26. 02. 2012 | 03:35

skeptický napsal(a):

P.S.
Muslimskou veřejnost by románský kžíž na jednom místě s hvězdou a půlměsícem mohl urazit.Plechovka červů,dejte to pryč.A ještě do toho zamotat Osvětim,dejte pokoj.
26. 02. 2012 | 03:41

vaclavcvrcek napsal(a):

Elegantní řešení, tleskám!
26. 02. 2012 | 04:58

Marian Sokol napsal(a):

Nápad se mi líbí.
26. 02. 2012 | 07:15

Jemnický napsal(a):

"Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat".
Bohužel do toho zatáhne i ty, kteří ji znají (ale nekonají).
Pokud ti, kteří ji znají a konají, ale jsou v menšině a neuspějí, tak jsou mezi prvními. Z toho plyne, že tu minulost také neznají a nepochopili.
Rovné stromy jsou káceny jako první.

Ten nápis byl dotován z obce nebo EU? Chybí tam tabule s poděkováním.
26. 02. 2012 | 08:11

juvel napsal(a):

"Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat."
Tuneláři, podvodníci, kmotři, zametači, odkláněči, korupčníci, zloději,zbohatlíci, lháři a.t.d. K čemu to v minulosti vždy vedlo? Opakování je matkou moudrosti.
26. 02. 2012 | 08:34

katerinabeckova napsal(a):

Výborně, pane Farský, vážím si Vašeho rozumného řešení. Doufám jen, že někde doleji pod citátem je i aktuální letopočet, aby to nevypadalo, že citát je soudobý s mozaikou a varuje před zlořády kapitalismu. :-)
Semily dobře znám, do blízkého okolí jsem jezdila celé dětství a mládí na prázdniny a dovolenou (Bořkov, Slaná), vím, jak bylo město zanedbané a šedivé, proto také vnímám, jak se v posledních letech pod Vaším vedením zvedlo (každý rok tam alespoň na den "pro kontrolu" zajedu). Moc Vám fandím, děláte to dobře! Nenechte se ničím a nikým odradit.
26. 02. 2012 | 08:40

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Jemnický
S tím se dá souhlasit.
Myslíte, že uplynulé dvacetiletí se ještě může opakovat a že je na čase konat?
Rovné stromy jsou káceny jako první za všech okolností, režimů a lidských společenstvích. Ve vsi stačí, když nechodíte do hospody.
26. 02. 2012 | 08:59

modrý edvard napsal(a):

Jo. Kdyby mně někdo dal dotazník, hlasuju pro tohle (ale měl by tam být ten letopočet, nebo povídání, jak to celé vzniklo)
26. 02. 2012 | 09:01

Marie H napsal(a):

Autore, víte co je na té naší polistopadové "demokracii" smutné. 6e cinkači klíči považují za největší zločin komunismu poctivou práci- a podle toho to vypadá.
Než by 2 chlapi vzali míchačku malty nebo kbelík barvy a opravili fasádu, budeme se roky demokraticky radit, 20 let se radovat že někdo zaplatil bilboard který to pokryje. A hlavně když jsme mystči ve stavění a bourání pomníků - co na tu fasádu napsat že pravda a láska zvítězí
...
Možná už pochopíte proč ti hloupí komunisti jsou pořád 3. nejsilnější stranou ve státě, a proč v příštích volbách dostanou asi o hodně víc hlasů. A proč i při hodně pokřivených průzkumech mínění musíte uznat, že si nejmíň polovina národe říká že dříve vylo lépe. A to už máme jednu generaci která ví o socialismu jen to, že když ho odsoudí, dostane jedničku z občanské nauky.

Celkově z článku pocit hnusu

Mimochodem byl také na nějakém náměstí včera hákový kříž - nikdo k tomu komentáře nemá
Celé je to k blití
26. 02. 2012 | 09:04

Jana Pechová napsal(a):

Řešení s noblesou a vtipem, a zároveň dokonalá alegorie historie s úžasnou tečkou.
Tleskám.
26. 02. 2012 | 09:05

Jemnický napsal(a):

Šašek z Jiíhlavy

Uplynulé dvacetiletí je naprosto logickým vyústěním uplynulých 70 let (ovlivněných nacistickou okupací a komunistickou totalitou). Otázkou je, jak nahradit zkorumpovaný partajnický systém a nedovolit přechod k nějaké formě nedemokratického zřízení. V Řecku už se volá po vojenské diktatuře. Oni to mají v krvi. EU (Frickové a Frantíci) by chtěli alespoň dozor (pro začátek) nad financemi některých zemí.
Jakmile půjdou od válu Rampulové, začne se vykydávat kejda, toho se bojí věrchuška nejvíce. Tady se budou držet jeden druhého, lotr na pravici s lotrem na levici, protože všichni vzešli z jednoho rudého bolševického lůna. Cožpak ODS je pravicovou stranou? Jen si na své modré svazácké košile nedali rudý pionýrský šátek. Socanům koukají pod tučnými panděry rudé trenky z kalhot, přes která nedopnou své oranžové košile.
Komančové jen čekají, zda nepřiveze z východu ešelon zásilku rudých rubášek. Černé, zelené a fialové trenky by potřebovaly také pořádně vyprat, už to tam také hnědne a smrdí.

Hezkou neděli, pěkně nám tady na vysočině sněží.
26. 02. 2012 | 09:22

alvarova napsal(a):

Pane Farský, ten citát je geniální. Moc dobré řešení. Máte -li na starosti zprůhlednění veřejných zakázek, připomeňte citát kolegovi Drábkovi (o Kalouskovi se raději ani nezmińuji). Korupce a neschopnost sledovat rostoucí radikalizaci středního stavu za první republiky vedla k volebnímu vítězství komunistů v roce 1946.
26. 02. 2012 | 09:23

Divobyj napsal(a):

Jistě-souhlasím

Mozaika je opravdu dostatečně děsivá a připojený text příznačný.
Stejný text by se hodil třeba i k mozaice hákového kříže .
Dokonce si umím představit nějakého odvážného umělce-vizionáře,který by stejnou větu použil pod krásně vyobrazenými logy dolaru a eura.

ČERNOBÍLÝ ODEZDIKEZDISMUS je největším neštěstím lidstva.
26. 02. 2012 | 09:25

aga napsal(a):

Bral bych to jako memento, že myšlenka globálního internacionalismu je nebezpečná v každé době a v každé podobě.
26. 02. 2012 | 09:29

Horal napsal(a):

Uděláme nějakou sbírku , a doplnit tam rakouskou orlici, nápis Nebát se si nakrást / nebo jak to ten Masaryk říkal, hákový kreuz, a teď pod tu rudou hvězdu napsat Pravda a láska zvítězí - bylo by to přehledné a spravedlivé
26. 02. 2012 | 09:33

Žena za pultem napsal(a):

Hlavně to nebourejte, po příštích volbách by se to tam muselo dávat znovu a to by stálo moc práce
26. 02. 2012 | 09:35

Dagmar napsal(a):

Mně se líbí to řešení, je kultivované. Ještě víc se mi líbí možnosti, jak si teď kombinaci výroku George Santayany a symbolu KSČ vyložit. Můžeme číst jako varování, ale také třeba jako výzvu. Je to na čtoucím. Chytré.
26. 02. 2012 | 09:36

zdenkkoudelka napsal(a):

Tož velmi dobré a chytré řešení.
26. 02. 2012 | 09:42

drevokocůr napsal(a):

měli to přetřít na modro a bylo by.
26. 02. 2012 | 09:49

Jirka II. napsal(a):

Myslím, že doplnění textem není špatné řešení. Ten letopočet by tam ale být mohl. Jenže by asi každých dvacet let musel být aktualizován.
Když se vžiji do toho, že bych byl obyvatelem Semil a denně na to musel koukat, asi by se mi to nelíbilo.
26. 02. 2012 | 09:49

Puck napsal(a):

Šikovné řešení.
Za čas tam přidáme modrého ptáka, aby byl citát aktuální. :-)
26. 02. 2012 | 09:50

šaman napsal(a):

Povzdech modráka : pěticípá americká hvězda se zabarvila krvavě. A tím kladivem nás chtějí praštit do hlavy a pak srpem podřezat. Hrůza !!!
26. 02. 2012 | 09:51

Grőssling napsal(a):

Kdo nezná svoji minulost, je odsouzen ji opakovat.

No tak to se povedlo, kolik asi procent klíčotřasů z roku 1989 tluče hlavou o zeď, když vidí kam to s jejich podporou dopracovala česká demokratura ?

V bývalé DDR je každému jedno co za mozaiku mají na barácích ( viz. třeba Drážďany )nejsou zakomplexovaní. Zato čeští pravdoláskaři spolu s penězokradlaři až na prvním místě budou bojovat s minulostí ještě 100 let, místo aby se postarali o lepší budoucnost.
26. 02. 2012 | 09:52

vlk napsal(a):

Pane starosto
to se opravdu mimořádně povedlo!! Soudím, že občany Semil ona mozauka opravdu k smrti trápila! Po doplnění nápisu s úlevou a hluboce vydechli, protože konečně se bavili toho největšího problému ve svém životě! Srp a kladivo na baráku na náměstí!!
Teď i nezaměstnaní budou s chutí chodit na nucené práce s košťasty a vůbec jim nebude vadit Drábkova šikana, ti ,c o zoufale čekají na vyplacení dávek,na které mají ze zákona nárok odpustí témuž Drábkovi jeho lemplovství , dost možná ještě podepřené klokaní kasou, a všichni dohromady začnu volat - zaveďte školné, zvyšte DPH ne na 20% ,ale rovnou na 30... A vůbec nechají vaší vládu do teď, aspoň v Semilech dělat, co jí napadne. Takže do tak 3 let konečně budeme na úrovni Středoafrické republiky a Kalusek bud e moci vystoupit s oprávněným poselstvím - já vám už v roce 2011 říkal, že se máte jako prasata v žitě, protože všichni jste tenkrát měli boty! Prostě gratuluji vám k vyřešení opravdu fatálního problému města a nejbližšího okolí!
Jinak ten citát je přesný pane starosto. Skutečně platí, že kdo nezná svou minulost, je odsouzen prožít ji znovu!
Únor nevznikl sám od sebe. To nebyla nějaká avantýra Klémy , co měl pod čepicí neb Josifa Visarionoviče.
Únor byl nikoli něčím jako tsunami nebo katastrofální zemětřesení, za které nikdo nemůže ,ale náhle je tady a ničí a ničí.
Únor měl svoje příčiny. Které evidentně vy a vám podobní, neznají.
Ještě jsem dneska neudělal dobrý skutek. Je ráno. A prý by měl být denně alespoň jeden Take hlt ho zkusím vykonat na vás. A rozšířit vám obzory, jak o proč onen Únor, potažmo ona mozaika přišla na svět. Třeba cosi pochopíte. Třeba.
Nemusíte se bát , že jde o text, který by podepsala Semelová. Ta by s jeho nedotkla ani dlouhým bidlem. Link je zde:

http://www.vlkovo.bloguje.cz/921166-unor.php
26. 02. 2012 | 09:55

Frante napsal(a):

Řešení se mi líbí, ale kdyby tam ten nápis nebyl, taky by se nic nestalo. V některých stanicích metra v Praze je to taky a nikdo to neřeší - a to je právě důkaz demokracie. Všichni vědí že to je historie a k těmito zprofanovaným symbolům se dnes nehlásí ani komunisti, dali si třešničky.
26. 02. 2012 | 09:55

Dagmar napsal(a):

vlk

Vážený pane,

přečetla jsem si vaši úvahu o významu 25. února 1948. Děkuji. Mám o čem přemýšlet. Dagmar
26. 02. 2012 | 10:16

lubosek napsal(a):

Tak to je vrchol.Celý článek je podvod.My si to nainstalovali i s tímto nápisem.V roce 1976 bylo (po vzoru sovětské KGB) rozhodnuto na plénu KSČ že pokud národ prokoukne že společné vlastnictví je podvod,je nutné rozkrást majetek jiným způsobem.V zadání bylo,že motto musí mít několik významů a po pochopení být výsměšné,což bylo beze zbytku splněno.Se soudružským pozdravem Kolesnikov.
26. 02. 2012 | 10:19

krajan napsal(a):

V zemi,která je proslulá permanentním bouráním pomníků a přejmenováváním ulic je tohle skvělý nápad. (Třebaže TOP 09 nefandím)
26. 02. 2012 | 10:27

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Jemnický
Na Blistech je článek nějakého pana Moravce s podobným tématem. Jeho teze vychází z přesvědčení, že důvěra lidí k politickým stranám je vyčerpána. Celkem mi přijdou jeho závěry logické. Jen si nedovadu představit, že bez masivních občanských protestů dosavadní politická garnitura rezignuje na kontrřolu ekonomiky a moci.
Podle Fedora Gála ale ulice nic nevyřeší. Kdo tedy?
26. 02. 2012 | 10:28

George napsal(a):

Hezké řešení, takové čecháčko - švejkovské. Dokud tu budou antikomunisti, přidaný citát zdůvodní jak poučné je to tam nechat-
. Až se vrátí komunisti, lehce to zdůvodníš a ještě budeš mít plus že jsi uhájil symbol.
Tomu se říká makačka na bednu
26. 02. 2012 | 10:34

Zdeněk Brom napsal(a):

Pan starosta elegantně vyřešil "zásadní" problém města. Trochu mu při tom ale utekl jiný, jistě drobnější:

http://liberec.idnes.cz/technicke-sluzby-prodelavaly-reditel-bral-odmeny-za-dobre-hospodareni-1mp-/liberec-zpravy.aspx?c=A120215_1733452_liberec-zpravy_alh
26. 02. 2012 | 10:36

PTP napsal(a):

Pane starosto města Semil!
Tak co Vy na tuto diskusi?Snad nedospáváte ten Váš výtvor.Já taky mám někdy blbé nápady když se vracím k ránu z hospody.Pokud jste už v bdělém stavu tak zareagujte.Nebo ještě líp.Znovu do hospody a potom na blog.Pokud není rozumnějšího nic jiného ke zkrášlení
Semil.
26. 02. 2012 | 10:38

historie napsal(a):

Připsal bych k ... opakovat. "(i dvakrát"). nebo "(potřetí nepřijdou") nebo (bývaly v okolí sklárny)
26. 02. 2012 | 10:38

Divobyj napsal(a):

Žena za pultem

Kouzelně na mne zapůsobila Vaše poslední slova-"stálo by to moc práce".Dnes je přece zvykem říkat-stálo by to moc peněz.
NEJDŘÍV je práce,PAK možná nějaké peníze!
26. 02. 2012 | 10:38

Občan napsal(a):

No, kromě zbytečně vyhozených peněz, které jste za ta léta rozfrcali kvůli svému anikomunistickému fanatismu, jste skutečně vytvořili skvělé memento.

Jenže v úplně jiném slova smyslu.
Zapomněli jste totiž na to, že stále ještě žijí lidé, kteří na vlastní zakusili "blaho" prakticky neregulovaného kapitalismu první republiky, poté spokojený, byť trošku příliš usedlý život za socíku a poté "blaho" další vlny kapitalismu.
Zapomněli jste ve své zaslepenosti, že máme možnost srovnávat a srovnáváme.

Ano - "kdo nezná svou minulost, bude si ji muset zopakovat".
To se právě teď děje - opakujeme si bezskrupulosní prvorepublikový kapitalismus spojený se zlodějnou, podvody, korupcí, lží, snahami o omezení působení odborů, se zastrašováním námezdně pracujících, s ožebračováním středních a nižších vrstev.
Na konci 30. let to skončilo válkou - a zdá se, že i tohle si budeme muset zopakovat...

Nad vašimi plky o socíku se pak mohu jen útrpně ušklíbnout. Hošíček, co v r. 1989 tak leda začínal lepit modýlky letadýlek, mě fakt těžko bude o něčem přesvědčovat. Zvlášť, když vidím, do jakého neštěstí nás vláda ODS+TOP09 dostala; vč. toho postupného nastolování totality.
26. 02. 2012 | 10:39

PTP napsal(a):

Pane starosto města Semil!
Tak co Vy na tuto diskusi?Snad nedospáváte ten Váš výtvor.Já taky mám někdy blbé nápady když se vracím k ránu z hospody.Pokud jste už v bdělém stavu tak zareagujte.Nebo ještě líp.Znovu do hospody a potom na blog.Pokud není rozumnějšího nic jiného ke zkrášlení
Semil.
26. 02. 2012 | 10:40

Turista napsal(a):

Díky za turistický tip. Už jsem byl na mohyle míru u žižkova pomníku, v Terezíně, teď si zajedu do Semil na ySrp a Kladivo - už jich je u nás málo
26. 02. 2012 | 10:41

Loajalní obcan napsal(a):

Správné a kulturní řešení.
26. 02. 2012 | 10:45

Občan napsal(a):

To vlk:

Perfektní ironie a shrnutí.
Dík a pěknou neděli
26. 02. 2012 | 10:47

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Komunisté a historie se hodí vždy, když:

Technické služby prodělávaly, ředitel bral odměny za dobré hospodaření
18. února 2012 8:29
Semily nechaly prověřit hospodaření svých Technických služeb v posledních letech a nad výsledkem se nestačily divit. Firma radnici vykazovala, že je vše v pořádku a její ředitel dostával odměny za dobré hospodaření. Ve skutečnosti se propadla do více než dvoumilionové ztráty.
"Tři roky se neprováděly inventury, to hraničí s trestní záležitostí. Jednatel dostával odměny správně podle smlouvy, ale na základě zkreslených údajů," podivoval se nad zprávou o hospodaření Technických služeb zastupitel Tomáš Hyka.

Kontrola, kterou v Technických službách provedl daňový poradce Zdeněk Matura, zjistila neuvěřitelné věci. Chybějící inventury, fiktivní fakturu, nedokončené zakázky, nepodložené výdaje v hotovosti.

"Byl jsem zděšen, nenapadlo by mě, že se inventury nedělají alespoň jednou za rok. Orgány města jako dohled zaspaly. To jako radní beru i na sebe," uvedl radní Karel Krejsa.

Že něco není v pořádku, zjistilo město až loni v létě, kdy tehdejší ředitel Lubomír Jelínek neobhájil ve výběrovém řízení svůj post. "Až když Jelínek odešel, tak jsme zjistili, že si zisk vytvořil uměle. Vymáháme po něm neoprávněně vyplacenou odměnu a šestinásobek platu za nepředání společnosti," podotkla místostarostka Lena Mlejnková.

Technické služby splácejí traktor za tři miliony

Podle ní se na špatném hospodaření Technických služeb podílí i to, že si vzaly na operační leasing traktor Lamborghini za tři miliony korun. O koupi traktoru, pro který po většinu roku není využití, rozhodl ještě předchozí ředitel Josef Králíček.

"Smlouvy na traktor ale byly podepsány, až když pan Králíček podal výpověď. Smlouvy jsou prakticky nevypověditelné. Tři roky táhne traktor společnost dolů a ještě rok a půl bude. Smyčka kolem krku technických služeb je utažena tak, že z toho neutečeme," uvedl starosta Semil Jan Farský.

Technické služby má spasit výměna vedení, narovnání cen za práci, odklad splátek a nový více než milionový úvěr.

Zdroj: http://liberec.idnes.cz/technicke-sluzby-prodelavaly-reditel-bral-odmeny-za-dobre-hospodareni-1mp-/liberec-zpravy.aspx?c=A120215_1733452_liberec-zpravy_alh


Tak to je pak nutnu se rychle vytasit s nějakou horkou historickou novinkou.
26. 02. 2012 | 10:52

memo napsal(a):

Starosto.

Velmi dobré lavírování. Je známý zákaz propagace (reklamy) komunistických symbolů. Taktéž je známo, že dobrou reklamou (propagací) je i "negativní reklama". Naše celebrity alá Iveta by o tom mohli dlouhosáhle mluvit.
Takže ať si každý vybere, nehledě na, že se to zde jednou může zase otočit.
26. 02. 2012 | 10:53

Daman napsal(a):

Kdo jste od Semil- nemůžete prosím zavolat starostovi jestli to celé je blbá provokace, recese nebo jestli to snad opravdu psal starosta a myslí to vážně. ??? Dejte vědět.

Včera hlásili že na nějakém náměstí byl hákový, víte o tom někdom něco bližšího???
26. 02. 2012 | 10:56

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

vlk
Přečetl jsem si váš odkaz (viz link). Podobné úvahy se mi honí hlavou již dlouho. Napadá mě, že určitá skupina lidí zneužila touhu tzv. pracujícího lidu po spravedlivějším řádu, kteří po "vítězství pracujícího lidu" se vrátili ke svým povinnostem a netušili, co znamená boj o moc. Ti hybatelé a mistři zákulisních intrik bystře infiltrovali do mocenských orgánů, v duchu se jistě vysmívali naivním masám asi tak, jako dnešní bazilišci se svými škodolibými řečmi o zvonění klíči.
Že to mnohé semlelo je zákonité, boj o moc je riziková záležitost a není třeba je litovat.
Jen se obávám, že to nikdy jinak nebude, většina lidí ráda odpovědnost za věci veřejné na někoho deleguje, aby měla "klid na práci" a na koho nadávat. Je to tak pohodlné!
Pokud by to skutečně došlo tak daleko, že by došlo k "výbuchu", myslím, že by tady ti Kellnerové rádi svá luxusní sídla zanechali a nestačili utíkat. Určitě mají kam, tento druh lidí vždycky myslí na zadní kolečka.
26. 02. 2012 | 11:02

roztomilý blondýn napsal(a):

Vlku 9,55 a následně Dagmar - únor 48 byl logickým vyústěním toho, že národ byl znechucen tím jak se za první republiky a během Hitlerovy éry chovali naši kapitalisté,kteří na válce dokázali báječně vydělat a nadšeni tím že jediný kdo opravdu porazil Hitlera byl Sovětský svaz. Pokud se vám zejména ten první důvod zdá podobný s dnesšní situací, já za to nemohu.

A starosto Semil - babo raď co je správné - stavět a zase bourat pomníky nebo se zachovat jako Švejk ???
26. 02. 2012 | 11:05

Honza999 napsal(a):

Jemnický,

kecáte...

Historie NEZAČALA před sedmdesáti lety. Ono i to, co se dělo v průběhu těch vámi kritizovaných sedmdesáti let bylo zase jen důsledkem událostí předchozích, takže svádění viny na oněch sedmdesát let je jen kalení vody.
26. 02. 2012 | 11:08

memo napsal(a):

Daman

Navíc to může být bráno jako dobrý návod pro extrémisty a precedent pro případné soudní posuzovaní jejich projevů. Stačí k zakázaným velkým symbolům přišitých na košili dodat nějaký vhodný abstraktní citát nějakého významného filozofa či myslitele, mající za úkol lajtmotiv "negovat". Samozřejmě použít co nejmenší velikost písmen, podobně, jak je to dovolené například v úvěrových smlouvách nebo popisech složení potravin.
26. 02. 2012 | 11:11

skeptický napsal(a):

Není to náhodou na nějakém kostele?Ty bývají na náměstí.Podle denominace by to mohlo být i pikantní.
26. 02. 2012 | 11:13

Rudi Koutek napsal(a):

Frante napsal(a):
"Řešení se mi líbí, ale kdyby tam ten nápis nebyl, taky by se nic nestalo. V některých stanicích metra v Praze je to taky a nikdo to neřeší - a to je právě důkaz demokracie. Všichni vědí že to je historie a k těmito zprofanovaným symbolům se dnes nehlásí ani komunisti, dali si třešničky."
Znamena to podle Vas, ze pokud bude Nemecko zaplaveno nacistickymi symboly, tak je to dukaz demokracie? Vsichni vedi, ze je to historie a k temto zprofanovanym symbolum se dnes nehlasi ani nacisti, ti si nasli jine symboly.
Pekne, neni liz pravda?
26. 02. 2012 | 11:31

Jemnický napsal(a):

Honza999

Mohl jste napsat, že historie začala v Sumeru. Vypadal by jste jako intelektuál. Co jste vlastně sdělil a sdělit chtěl, kromě výkřiku?
26. 02. 2012 | 11:32

Pavel napsal(a):

Chybí mi názor i třeba začínajícího zahrádkáře, natož odpovědného a zkušeného farmáře. Vědí, že plevel musí být vytržen i s kořeny. Jinak ho tam máte příští sezónu dvakrát tolik. Pan Farský je už načichlý sněmovnou, kde se s komunisty kšeftuje na plné pecky a tak už tamní zvyky přenáší zpět do Semil. No a kdyby se komouši někdy vrátili on jim první poleze víte kam se slovy - já sem ten,kdo váš symbol v Semilech zachránil. Jen jsem ho opatřil heslem, kterého si málokdo všimnul a když už,tak mu stejně nerozuměl. No a korýtko mu posype dál. Kdyby to heslo fungovalo, tak by mu muselo připomenout jak jsme nejen zvonili klíči, ale na čísi popud nadšeně křičeli - nejsme jako oni. Ten "čísi" dnes sedí na milardách, které jakousi náhodou zmizely z vykradených veřejných rozpočtů. A v kapse dobře schovává rudou knížku. Díky troubům jako Farský a jeho rádo by intelektuálním obdivovatelům, se už zase brzy bude hodit.
26. 02. 2012 | 11:44

Ládik!!! napsal(a):

Měli jste to zateplit. Mozaika má nulovou difuzi vodních par (pokud se za ní topí) - voda ve stěně zkracuje jeí životnost. Zateplením posunete rosný bod blíže k místnosti a vyvětráte ji. Prodloužíte časové konstanty místností a zkvalitníte stavbu. Izolaci můžete lepit, u větrané mezery byste museli mozaiku odsekat bouracím kladivem se sekáčem.
26. 02. 2012 | 11:54

ali napsal(a):

už se těším až budou socani, komunisti a všichni nespokojenci, téhle době jednou říkat "staré dobré časy"..a že to tak bude, si pište..
26. 02. 2012 | 11:57

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Taky mě to zateplení napadlo. Jen ten bolševik by tam zůstal jako zapomenutej čert.
Tohle jejich řešení není špatné, ale obávám se že pro současný statistický vzorak je příliš intelektuální. Viz i reakce přítele vlka.
26. 02. 2012 | 12:02

Honza999 napsal(a):

Jemnický

Chtěl jsem tím sdělit to, co jsem napsal - že vaše svádění všeho na události posledních sedmdesáti let je účelové kalení vody sloužící k bagatelizaci dnešního marastu.

Ten dnešní marast NENÏ produktem JEN posledních sedmdesáti let. Ono to opravdu, bohužel, začalo již před tisíciletími. Dokud si toto neuvědomíme, nemáme šanci tento řetězec příčin a následků rázně přetrhnout, pojede to stále kolem dokola a nikdy se z těch s... nevyhrabeme. A pomůže jen RÁZNÉ přetrhnutí - paraziti jsou mnohem přizpůsobivější než zbytek společnosti, jsou nesmírně vynalézaví a nic jim nevyhovuje lépe než "evoluční" cesta k (jejich) "lepším zítřkům".
26. 02. 2012 | 12:04

Stařeček napsal(a):

Farský-"Kdo neumí řešit zásadní věcí, řeší ty podružné."
26. 02. 2012 | 12:05

Stařeček napsal(a):

u nás v podniku byl politický ředitel a ten nechal na střechu jedné z výrobních budov nainstalovat monstrózní heslo z plechu: "Se sovětským svazem na věčné časy.", Heslo pomalu rezivělo a pod ním i střecha. Do budovy pak začalo zatékat. Nikdo si ale nedovolil heslo odstranit a jinak střecha opravit nešla. Pak se stalo, že přišel nový ředitel, heslo nechal odstranit a střechu opravit. To byl ten rozdíl mezi myšlením jednoho a toho druhého.
26. 02. 2012 | 12:13

mb napsal(a):

dobrý článek i přístup ...
26. 02. 2012 | 12:15

mb napsal(a):

alvarova napsala: Korupce a neschopnost sledovat rostoucí radikalizaci středního stavu za první republiky vedla k volebnímu vítězství komunistů v roce 1946.

k vitezstvi komunistu v roce 46 vedly uplne jine veci ...

zakaz části politických stran, válka a protektorát, ´osvobození´ sovětským svazem atd. atp. ...

až teprve někde vzadu to byla korupce a neschopnost sledovat ...
26. 02. 2012 | 12:19

Kala napsal(a):

Jen aby si to mládež nevyložila jinak. Moc toho o minulosti neví, mohla by si myslet, že jsou to symboly pro něco ošklivého, třeba pro manuální práci, k níž by je snad někdo odsoudil, a to by byla hrůza.

Srp mám ráda, dobře se s ním vyžínají místa, kam sekačka nemůže.
26. 02. 2012 | 12:27

Ládik!!! napsal(a):

SuP -
přečetl jsem si tedy vlka - i jeho článek. Mám názor, že hodnocení po 64 letech od události je jiné, než čtení dobových textů (s minimálním odstupem). Ve výkladu února48 preferuju Paměti Václava Černého. Tím nechci vlkův výklad znehodnocovat, nebo dokonce tvrdit, že nemá pravdu. Má, částečnou.
26. 02. 2012 | 12:33

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Ano, souhlasím. Vlkovo články bývají o dost lepší než jeho komentáře. Několikrát jsem mu dával (za články) zapravdu.
26. 02. 2012 | 12:46

Kryštof napsal(a):

Nápad s tím nápisem dobrý . Neřeší to ale princip , jak je vůbec možné , že takový komoušský hnus na zdi v "demokratické" zemi vůbec může být a mohl / směl / být po dobu 20 let . Paralela hnusu náckovského . Vcelku ale není divu , když si ten operetní převrat ´89 tady museli zorganisovat sami soudruzi z kádrových reserv KSČ se soudruhy z StB a nomenklaturními svazáky , přičemž čecháčkové jako vždycky dělali pouze blbé křoví a s arogantní demencí jim vlastní dojatě žvaní o tom , jak svou nezměrnou odvahou porazili komunistický teror .
"Dyť jsme všichni přece Češi , tak co bysme si todle , né ....?!"
"A Nikolaj Nikolájevič bude českým králem ....!" - zcela ve stylu / genetická predisposice / ožralého četnického strážmistra Flanderky a jeho závodčího z Putimi .....
Je ostatně známou realitou , že v salonku pražského nádraží "Wilsoňák" / nádr. císaře Františka Josefa I. / stála socha milovaného mocnáře až do r. 1920 - decentně přikrytá bílým lajntuchem , protože co kdyby .....
"Dyť jsme přece Češi ....."
26. 02. 2012 | 12:54

SuP napsal(a):

Ládik!!! -
Obávám se, že z vlkova článku čiší rozčarování z toho, že "ti jeho" jsou stejní gauneři jako "ti druzí".
26. 02. 2012 | 13:01

Baba napsal(a):

Mozaika bude asi nákladná záležitost, za pár století by mohla zůstat jen pamětihodností, ač velkých rozměrů a na náměstí. Není to domovní znamení.
26. 02. 2012 | 13:10

sinolog napsal(a):

Přimaloval bych k tomu ještě 4 malé hvězdičky a připsal bych "Tao a Mao zvítězili L.P.2012"
26. 02. 2012 | 13:12

Vasockij napsal(a):

Víte kolik by stálo kdyby jsme to tam po příštích volbách museli vracet, ??? Budte rádi že to máte, ušetříte
26. 02. 2012 | 13:18

Puck napsal(a):

Z Vlkova rozboru vyplývá jedna historická skutečnost : " Jsme nepoučitení ! "
A především noví správci země, ti už by, po všech historických zkušenostech, poučení být měli.
Mám na mysli jak hospodářskou, tak politickou správu země.
Jde v zásadě o zhodnocení dvou různých systémů :
systém postupných kroků s návaznosti na zpětnou vazbu
systém zásadních kotrmelců, bez ohlehu na to, co kotrmelec způsobí
Ještě za první republiky byla naše úroveň ve všech oblastech srovnatelná se západními zeměmi. Vývoj v těchto zemích probíhal kontuniálně, podle prvního modelu. U nás v kotrmelcích. 48, 68, 89.
Poslední kotrmelec od roku 89 znamená, že si stát může o nějaké nezávazné, sebevědomé politice nechat jenom zdát, protože má holý zadek a zničenou morálku na všech úrovních.
Šance na opak tu v 89 byla i v hospodářské politice státu.
Co se týče politiky a politiků, dokonce práva, to jsme byli velkorysí a kontinuální. Komunistům nebyl zkřiven vlas a já to nepovažuju za špatný postup. Svět také ohodnotil naši sametovou kladně.
Co se týče hospodářství, kotrmelec, a výsledky už jsou tady.
26. 02. 2012 | 13:20

sedlak napsal(a):

toto heslo by si měli lidé neustále opakovat, nejen v souvislosti z dobou před 1989, jenže ne na všechny bude "fungovat" stejně šlechetně ;-(..........přidám k tomu něco méně klasického "citátu" ...optimista se učí rusky, pesimista čínsky, realista střílet .....národu, který se uchyluje k satiře a sarkasmu není dobře ;-(...nicméně dodám pane doktore Farský, Vaše kroky a působení z radnice v Semilech znám jen z médií (kde jste měl kladný ohlas na vedení radnice za snahu zprůhlednit městské zakázky a nastavit skutečně férová pravidla) škoda přeškoda, že jste v permanentním oslabení ;-(
26. 02. 2012 | 13:21

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Jestli jste sledovali dnešní grilování policejního prezidenta na OVM a názor náměstka primátora z Karviné, máme námět k dalším diskusím. To je snad opravdu spiknutí se snahou rozvrátit systém. Jinak si to nedovadu vysvětlit. A pan Lessy mi připadal jako alibista, který nemá sílu a autoritu situaci rychle vyřešit. Klíčové slovo je LHŮTA vyšetřování a následné obžaloby. Nebo budou jen další promlčení a smích Jožinů z bažin.
26. 02. 2012 | 13:26

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Jestli jste sledovali dnešní grilování policejního prezidenta na OVM a názor náměstka primátora z Karviné, máme námět k dalším diskusím. To je snad opravdu spiknutí se snahou rozvrátit systém. Jinak si to nedovadu vysvětlit. A pan Lessy mi připadal jako alibista, který nemá sílu a autoritu situaci rychle vyřešit. Klíčové slovo je LHŮTA vyšetřování a následné obžaloby. Nebo budou jen další promlčení a smích Jožinů z bažin.
26. 02. 2012 | 13:34

český maloměšťák napsal(a):

Obdivuji lidi, kteří umí zbohatnout - například tak, že od města koupí hluboko pod cenou několik nemovitostí.
Také obdivuji lidi, kteří prskají a hýkají, že Paroubek chtěl prohlasovat zákony třeba i s Marťany - přičemž oni zákony prohlasují při pomoci Béma, Drobila, Kočí, Bárty, Drábka, Parkanové, Bendy, Řápkové....
Ale největšího obdivu si takoví zaslouží za to, kolik všech těch funkcí /většinou formou přisátí se na státní cecík/ zvládnou najednou a ještě přitom umějí vymyslet kulturně velmi významné počiny a tyto zrealizovat (například vhodný, trefný a velmi originální výběr citátu ). Tyto pak pasuji na takzvané postrenesanční lidi - něco jako byl kdysi Leonardo da Vinci.

Již se těším na nové nápady těchto velikánů lidstva. Zejména před volbama. Třeba prezidentskýma.
Doporučoval bych v Semilech pověsit pod výše zmíněným citátem fajfku.
Šikovní pracovníci Technických služeb by ji mohli nainstalovat tak, že by se z ní stále kouřilo.
Tak jak se kouří a bude kouřit ze spodních příjmových decilů domácností ČEZka, Moravy a Slezska.
26. 02. 2012 | 13:37

Martin napsal(a):

K diskuzi není nějaká mozaika, ale především Farského pokus zavést cenzuru internetu zhruba před rokem. Proti tomu je nějaká mozaika naprosto marginální záležitost.
26. 02. 2012 | 13:43

SuP napsal(a):

Puck -
Myslíte, že komunisti by byli jiní, kdyby měli křivé vlasy?
vlk naopak píše, že noví správnci země poučeni JSOU. Jenže zase všichni, i když se celkem pravidelně střídají.
Anděly pro státní správu budeme muset začít teprve pěstovat. Jen nikdo neví, jak se to má dělat.
26. 02. 2012 | 13:46

Ládik!!! napsal(a):

SuPe,
rozčarovaný je určitě; kdyby byli socani u moci, neměl by o čem psát - jedině nějakou Ódu. Přeji mu, ať mu to psaní hodně nese, když jde za rok do penze. Hlavně ať píše tak, aby nikomu neubližoval, jak zde míval ve zvyku. Ale možná ho to těšilo, čert ví.
26. 02. 2012 | 13:54

Puck napsal(a):

Pro SuP :
Asi špatně čtu.
Vlk píše :
" Jsem totiž bytostně přesvědčen o tom, že Československo bez Února by se bylo zapojilo do hlavního proudu západních demokracií, které pod hrozbou konkurenčního sovětského systému, provedly svou transformaci prvotního kapitalismu na kapitalismus sociálně tržní. Tedy s výraznou redistribucí vytvořeného bohatství na převážnou část populace. "

To, co se s hospodářstvím provedlo, a ještě pořád provádí, o nějakém poučení nesvědčí.
26. 02. 2012 | 14:01

hasta siempre napsal(a):

Milá semilská Topinko.

Řešení je skutečně cimrmanovské nad pomyšlení. Kdo chce si teď dílko může vykládat jak chce.
Jde prostě o univerzální dějinné varování. Text ostatně Santayana obšvihl od Karla Marxe, kterého dnes málokdo (ke své škodě) čte.

Semily byly za onoho času známy jako doupě nejprimitivnějších bolševiků. Génius loci se zřejmě nezapře, na barvě fángle nesejde.

Jako největší škodu v oblasti ničení monumentů stále vidím to, že z Chrundy podělaní pražští soudruzi nepostupovali obdobně s pomníkem na Letné.
Jen by pod Švecovo životní dílo mohli připsat: "Je potřeba skoncovat s alkoholem, soudruzi! JVS."
26. 02. 2012 | 14:03

memo napsal(a):

Otázkou je ještě konzistentnot počinů starosty Semil. Sám uvedl, že za reklamu překrývající komunistický emblém se platilo, zatímco nyní chce vystavovat cizí dílo bez jakékoliv odměny autorovi.
26. 02. 2012 | 14:08

Baba napsal(a):

Internetový čtenář nezískal nikde představu o místě mozaiky na náměstí. Překrývání vrstev považují kunsthistorici za šetrnější, ale poptávka po billboardech asi v dnešní době klesá.
26. 02. 2012 | 14:10

SuP napsal(a):

Puck -
Zeptejte se vlka. Já přece nemůžu vykládat jeho myšlenky. To ani kdybych je znal. Nicméně se mi zdá, že čtete povrchně, protože to, na co ukazujete patří k úvahám, jak by to probíhalo bez Vítězného Února.
26. 02. 2012 | 14:13

ornitolog napsal(a):

Je to hezčí než modrá straka.
26. 02. 2012 | 14:23

Kryštof napsal(a):

" Když se ruka k ruce vine ...."
To je / byl / počátek textu staré rakouské hymny .
Je hezké , že čecháčkové nezapomínají na tradici a své zlodějské ručky k sobě vlastenecky vinou .
Soudruhu , bratře , demokrate .....
No a pak školní dítka řádně učesaná a umytá přednesou dojemnou básničku k 28. říjnu anebo taky / pro jistotu / k 7. listopadu " Tatíčku náš ...." , hasiči s nablejskanejma přílbama s hřebenem budou stát v haptáku , hned vedle bude kiosek s buřtama á Kč 5,- a pivem za Kč 2,- a nad tím budou kroužit heroický vlastenecký projevy , aby i neomylnej Pánbu pro sichr věděl , že ti Češi jsou ausgerechnet a nemlich durch wirklich imrvére inteligentní a duševně demokraticky vyspělí .
Akorát si Pánbu musí dát majzla na šrajtofli , protože při takovejlech feierlich bešprechungách a v jejich důsledku se o to víc krade , což tady má právě takovou tradici jako ty básničky k 28. říjnu , co se dělaly aby Sokolové pochodovali v sevřenejch řadách , kantoři měli rychlejší postup , eisenboňáci definitivu , agrárníci lihový aféry a čecháčkové hřejivej pocit udatnosti .
A ta mosaika k tomu vpozadí - krása nesmírná , hned jako by před člověkem cválal Šemík s dějnama tohodle ďolíku .
26. 02. 2012 | 14:23

Ládik!!! napsal(a):

Ještě mě napadla jedna věc, co s tím. Vybourat tam okno. Přes Michelangelovu Poslední večeři taky vybourali dveře, tak co. Stejně se za tou stěnou kuly a kují jen komunistické pikle.
26. 02. 2012 | 14:31

muž z půdy napsal(a):

Šašek z Jihlavy
On hlavně Fedor Gál nikdy nic nevyřešil.
A o ulici ví houby. Jinak by si tu kavárnu na Vinohradech neotvíral v ulici, kde MUSELA zkrachovat.
Na člověka, který založil tv Nova je docela ořezávátko.
26. 02. 2012 | 14:36

Kanalnik napsal(a):

za sebe tleskam tomuto reseni;

prijde mi kratkozrake ve svatem antikomunistickem boji likvidovat tyto pomniky predlistopadove totality, jelikoz mohou byt dobrym pripomenutim minulosti a stimulem k diskuzi, k otazkam a take turistickou atrakci v dane lokalite

nejaka tabule s vysvetlenim v cestine, nemcine a anglictine vcetne casovych udaju a historie tohoto pomniku by (pokud tam neni) byla skvelym doplnenim
26. 02. 2012 | 14:37

Puck napsal(a):

Peo SuP :
Nemáte pravdu. Nedá se to reprodukovat tak, že Sovětský svaz už nehrozí, proto okliku přes sociálně tržní kapitalismus vynecháme, a co předvoj se vrátíme se k prvotnímu kapitalismu. To o poučení moc nesvědčí, to je návrat někde k r.1929.

Už tu straším dlouho. Dobrý večer a nashle !
26. 02. 2012 | 14:38

SuP napsal(a):

Kanalnik -
Jenže by musela být vysoko a z litinu, aby ji hned nějakej indočech neukrad do sběrny.
26. 02. 2012 | 14:46

ludo napsal(a):

na akeho boha tam tento napis,tento napis mal byt na spolocnom hrobe tych proti, ktorym sa nemalo cinkat klucami,ale strielat.
potom take heslo by bolo mementom pre tych,co za zradu a okradnutie svojich beru ako svoju sluzbu narodu.
sledujem to tu asi pat rokov a nevidim nikde ani znamku k odporu.nejaky prizdisrac z tej starny,co sa vola top 9,ktory bude blogovat aj keby prisiel okupant na ich oslavu o demokracii.
PS:pan stejskal nemazat za slovo prizdisrac,nenapisal som kurva kolaborantska.
26. 02. 2012 | 14:47

dalimír napsal(a):

A komunisté vyhrají zase volby paní Alvarová ,to si pište ! Je tu jasné poznání ,našemu národu tahle ta vaše západní demogracie vůbec ale vůbec nesedí ! Kdybych měl u poč.sedět denně hodinu a psát pro lidi ,otvírat jim oči tak to dělat budu ! Ano vážená paní ,budu vemi propagovat polepšené komunisty ! Je to jedinná záchrana jak se zbavit součastného zlořádu ! Nějaká pam.deska na zdi dnes nikoho neoslní ale ten text je stále aktuální ! S tím určitě souhlasíte ne ? Hezký den.
26. 02. 2012 | 14:48

Admirál napsal(a):

Vývoj po II.WW u nás byl reakcí na stav, který u nás byl za I. republiky a na Mnichov. Jestli ten stav byl jen z 50% tak tristní jako dnes, tak se našim dědům nedivím, že ten systém kopli při vhodné příležitosti do holeně.

Jsme nepoučitelní. Nebo spíš naše "svoloč" je nepoučitelná. Kopanec do holeně bude při první vhodné příležitosti následovat. Svoloči přeji, aby kopanec hodně bolel.
26. 02. 2012 | 14:52

Petr napsal(a):

Zakázal bych sybol modrého ptáka. Srp a kladivo je proti této zločinecké organizaci jen slabý odvar!!!
26. 02. 2012 | 14:56

Admirál napsal(a):

Vývoj po II.WW u nás byl reakcí na stav, který u nás byl za I. republiky a na Mnichov. Jestli ten stav byl jen z 50% tak tristní jako dnes, tak se našim dědům nedivím, že ten systém kopli při vhodné příležitosti do holeně.

Jsme nepoučitelní. Nebo spíš naše "svoloč" je nepoučitelná. Kopanec do holeně bude při první vhodné příležitosti následovat. Svoloči přeji, aby kopanec hodně bolel.
26. 02. 2012 | 15:02

veverka napsal(a):

Ano,na dobu mafiánského kasínového kleptokapitalismu posledních 20 let bychom neměli zapomenout.Jako memento blbosti autora toho nápisu je to dokonalé.
26. 02. 2012 | 15:17

bim napsal(a):

Kolik jich ze Semil bolševici popravili? Tak ať všichni visej velikými jmény tam nad tím citátem. Ale to by se semilským bolševikům zase eklovalo...
26. 02. 2012 | 15:21

Mard napsal(a):

Vážený pane autore, nechte si srp a kladivo se stejným citátem vytetovat na vaší zadnici. Uvidíme zda s tím budete tak spokojen, jako s mozaikou na baráku. Já o tom pochybuji. Takže mám pocit že to všechno jsou jen kecy pro odvedení pozornosti - podobné sračky jako tu mozaiku, by jste měli zlikvidovat, hákové kříže také nemáme na barákách, ani s citáty.
26. 02. 2012 | 15:29

Yosif K napsal(a):

Obcan napsal:
Zapomněli jste totiž na to, že stále ještě žijí lidé, kteří na vlastní zakusili "blaho" prakticky neregulovaného kapitalismu první republiky, poté spokojený, byť trošku příliš usedlý život za socíku a poté "blaho" další vlny kapitalismu.

Pane Obcane vy jste potomkem nejakeho rudeho proletare poveseneho za masarykovske diktatury? Nebo mate jen nactene komunisticke brozurky z 50let, kdy Vase rodina bydlela ve vile po burzoazii?

Vy verite ze by socik mohl dale v CR pokracovat proziranim dedicvti kapitalismu? V Polsku skoncil socik vroce 1981, v SSSR krachnul socik v roce 1985 a v DDR a CSSR to bylo na spadnuti. Spolehlivi soudruzi meli jiz pripravene plany na totalni odboriani doatci v roce 1990......

Mali soudruzi neinformovani jako vy "by otchen strashneee diviiiiiliiii" jak by vypadal rudy socialismus v CSSR v roce 1990. Co se dalo prozrat bylo prozrane, co mohlo zaostat jiz tragicky zaostalo..... CSSR 1990 by vypadalo jako Polsko 1981...... prevrat prisel prilis rychle - hlupaci si tak mohli zachovat uhlirskou viru v socialismus......
26. 02. 2012 | 15:33

J. napsal(a):

Přátelé, můžeme obvinit Rakousko z propagace komunismu? Těžko.
Kdo však znal jejich šilinky, ví, že rakouská orlice držela v pařátech srp a kladivo. Propagovala tato "zaprodankyně imperialismu" za mrzký peníz komunismus?
Nějak nám ty plamenné proklamace chartistů a "milovníků svobody" nehrajou, že?
Že by kvůli tomuto přehmatu v celé EU zavedli raději euro?
26. 02. 2012 | 15:34

Tomáš napsal(a):

katerinabeckova napsal(a):
"Doufám jen, že někde doleji pod citátem je i aktuální letopočet, aby to nevypadalo, že citát je soudobý s mozaikou a varuje před zlořády kapitalismu."

Dokonalé. Je potřeba si připomínat, že po 40 letech útlaku, perzekucí, marasmu a vlády zločinců máme teď za sebou 20 let svobody, demokracie, spravedlnosti a prosperity.
26. 02. 2012 | 15:37

J. napsal(a):

Zatímco v 50.letech byly vraždy politické, vražda Mrázka (a i jiných-jemu podobných) byly vraždami nejen politickými, ale i ekonomickými.
Kati z 50.let jsou známi, ze současnosti nikoli.
26. 02. 2012 | 15:38

Yosif K napsal(a):

Admirál napsal(a):
Vývoj po II.WW u nás byl reakcí na stav, který u nás byl za I. republiky a na Mnichov. Jestli ten stav byl jen z 50% tak tristní jako dnes, tak se našim dědům nedivím, že ten systém kopli při vhodné příležitosti do holeně.

Pane Admirale - samozrejme ze za prvni republiky korupce byla a samozrejme ze z toho politicky tezili "ridu prsatele proletariatu".

Co mnohym hlupakum nedoslo dodnes je to, ze prijmove rozdily z prvni republiky se do sociku temer beze zmeny prenesly - jen pod novym naterem. Euforie z toho ze proletari budou bydlet ve vilach po burzoasii trvala ai jen dva roky. mezitim si vily po burzoazii rozebrali rudi soudruzi a proletari mohli bydlet leda tak v dvouletkovych bytech o 30 m2, pozdeji pak po 30 letech cekani v neuveritelne odflaknutych panelacich......
26. 02. 2012 | 15:39

Yosif K napsal(a):

Oprava:
Pane Admirale - samozrejme ze za prvni republiky korupce byla a samozrejme ze z toho politicky tezili "RUDI PRATELE proletariatu".
Co mnohym hlupakum nedoslo dodnes je to, ze prijmove rozdily z prvni republiky se do sociku temer beze zmeny prenesly - jen pod novym naterem. Euforie z toho ze proletari budou bydlet ve vilach po burzoasii trvala asi jen dva roky. Mezitim si vily po burzoazii rozebrali rudi soudruzi a proletari mohli bydlet leda tak v dvouletkovych bytech o 30 m2, pozdeji pak po 30 letech cekani v neuveritelne odflaknutych panelacich......
26. 02. 2012 | 15:41

prosˇáček napsal(a):

to Y. K.15:39
tak a teď nám vysvětli nájmy, důchody, zdravotnictví a školství. Dokonce i armádu jsme měli.
26. 02. 2012 | 15:48

Ing. N. napsal(a):

Citát je nejen soudobý, ale nadčasový. Mozaika, symbolizující skutečnou práci, varuje před zlořády kapitalismu, kterým byla tato země vystavena za první republiky.

Protože se lidé nepoučili ze své minulosti, musí vše prožít znovu.

Jen více takových varovných nápisů!
26. 02. 2012 | 15:51

kormoran napsal(a):

Domnivam se , ze onou mozaikou be se mohla ozivit (jinak) fadni fasada 'male' budovy EU v Brusselu .

Zdejsi soudruzi by urcite do ni chodili ponekud radostneji.
26. 02. 2012 | 15:51

zdarv napsal(a):

Ponechat veřejně vystavené komunistické symboly hvězdu,srp a kladivo je stejně vkusné, jako kdyby dodnes někde v Německu býl zcela veřejně vystavený Hakenkreuz a Totenkopf s runovými znaky SS.
26. 02. 2012 | 16:01

Frante napsal(a):

Rudi Koutek
No, nacizmus to je ještě trochu jiné kafe ohledně toho co hlásal. A nacistické symboly by rádi náckové dál využívali i ty myšlenky ...
26. 02. 2012 | 16:10

dalimír napsal(a):

Josife K ghandi ,supe bělohlavý ,kuchaři , rumcajsi ze záholce ,takoví pravičáčtí mudrlanti jako vy straší naši mládež již dvacet let kumunisty ! Jenže oni sami na sobě poznají časem co že jsme jim to v 89 r.vyzvonili ! A bude to trpké poznání ! Reálný kapitalismus to není žádná selanka,podotýkam pro poctivé pracující lidi a studenty !!! Dl.
26. 02. 2012 | 16:14

Baba napsal(a):

Soudě podle ankety by mohlo město uspořádat veřejnou sbírku a nechat dvanáct hvězd Evropské unie rozvrhnout na plochu čtyři krát čtyři metry.
26. 02. 2012 | 16:21

Lila napsal(a):

Šašek z Jihlavy

Perfektní analýza příčin, které vedly k Únoru 1948, je v knize Petra Pitharta Osmašedesátý. Zajímavé a myslím, že i dost neznámé informace k tomuto tématu, jsem nedávno našla v Kosatíkově knize o Janu Masarykovi. Obě knihy vřele doporučuji.

Jen mi tak občas vrtá hlavou, proč v zemích, které érou budování socialismu neprošly, je nesrovnatelně vyšší politická kultura, nižší míra korupce a aktivní občanská společnost.
26. 02. 2012 | 16:28

neo napsal(a):

můžou se takhle někde objevit hákové kříže s doplněním o nezapomínání na minulost? Nevim co je horší. Hákovej kříž nebo srp a kladivo jako znak nejkrvavějšího a nejzločinějšího režimu v historii lidstva?
26. 02. 2012 | 16:44

Ládik!!! napsal(a):

Lila,
tatíček PP byl dloholetý stranický funkcionář, Petřík má patřičnou výchovu.
26. 02. 2012 | 16:45

JardaV napsal(a):

Hezké,ale hlavně bezbolestné řešení.Skutečné řešení by bylo v doplnění fasády o jména těch,jejichž aktivitou zahynulo nejvíce lidí.To by bylo opravdu účinné řešení minulosti.Aby ti,kteří se za pár kaček prodali k nejhorším skutkům,pokud ještě žijí,nebo jejich současní následovníci ,pochopili,že špínu ze sebe nesmyjí časem.Škoda,že nelze zveřejnit fotokopie autentického seznamů spolupracovníků gastapa.Možná bysme pochopili současnost daleko lépe.A nepřejmenovávali letiště.
26. 02. 2012 | 16:48

Yosif K napsal(a):

J. napsal(a):
Přátelé, můžeme obvinit Rakousko z propagace komunismu? Těžko.
Kdo však znal jejich šilinky, ví, že rakouská orlice držela v pařátech srp a kladivo. Propagovala tato "zaprodankyně imperialismu" za mrzký peníz komunismus?
Nějak nám ty plamenné proklamace chartistů a "milovníků svobody" nehrajou, že?
Že by kvůli tomuto přehmatu v celé EU zavedli raději euro?
26. 02. 2012 | 15:34
Mate pravdu - orlice s kaldivema srpen je dokonce rakousky statni znak na pomnicich a budovach. Zavedli to tak socani po ww2.... no problem..... Pomnik sovetskym vojakum ve Vidn=i ma vsechno - vojaka, rudou hvezdy, srp, kladivo, Viden to neresi - vsichni j=sou akorat radi ze "vojska jsou pryc" ...... Rakousko melo namale - s trochou smyuly mpohlo skoncit v "socialistickem tabore" na 40 let taky......

Vsechny uredni baraky v Italii postaveny za Benita maji po sobe reliefy "fascie" - Italove to nechali byt - kdyby to chteli otesat, otesavali by dodnes...... nikdo to neresi.....
V Reichenbergu na starym baraku z roku 1910 nasli pod rimsou mozaiku - uzky pruh slozeny z hakovych krizu. Je tam od roku 1910 a cely barak je pamatkove chranen.

Pane prostacek - jste opravdu prostacek - nizke najmy nebyly umozneny vysokou vykonnosti sociku. Nizke najmy byly umozneny 500% obratovou dani na vsechno spotrebni zbozi. Muzte jit do voleb s tim, ze zavedete nizke najmy, ale ze Logan bude stat milion Kc. Tak idiotsky paternalismus lze prosadit jen za vlady "proletarskych" hnupu za poradnou zeleznou oponou a za pouziti vrcholne zbrane "lidove demokracie" - to jest zavirani do gulagu kohokoliv kdo se rude hnupy opovazil kritizovat.......
26. 02. 2012 | 16:48

Yosif K napsal(a):

Pane prstacek - s proletarema jsem delal ve fabrice - socik uprimne nenavideli.
nenavideli rude parazity za to ze se ohaneli jejich jmenem.

Socik zboznovali "delnicti kadri" hnupi, kteri se s vyucnim listem na 3-4 vysplhali do ministerstev a reditelskych funkci. Ti socik zboznovali - auto meli sluzebni T613 a zbozi ktery chybelo bv normalnich kramech kupovali v Tuzexu nebo v Zapadnim Berline.
26. 02. 2012 | 16:53

J. napsal(a):

Yosife K, poslužte si.
Jsem sice žena - takže žádný prosťáček - dle Vašeho vidění světa bych Vám mohla být matkou, či spíše babičkou.
Ale píšu MOHLA, ve skutečnosti NECHTĚLA.
26. 02. 2012 | 16:59

Ing. N. napsal(a):

(Lila) píšete:

"Jen mi tak občas vrtá hlavou, proč v zemích, které érou budování socialismu neprošly, je nesrovnatelně vyšší politická kultura, nižší míra korupce a aktivní občanská společnost"

Mýlíte se, bohužel. V těchto zemích není ani vyšší politická kultura ani nižší míra korupce. Snad jen aktivnější občanská společnost, která se brání útlaku po zkušenostech se systémem, v němž dlouhá léta žije.

Doporučila bych vám zajímat se více o dostupné informace na internetu a pokud možno více přemýšlet.
26. 02. 2012 | 17:00

prorok napsal(a):

"Beda vam falesni moraliste a pokrytci, zdobite a kraslite hroby proroku, ktere kamenovali vasi otcove rka, byt tam s nimi, to bychom nedopustili. Tim vsak svetu osvedcujete, ci jste synove. Hlupaci, i vy naplnte miru svych otcu vrchovate." (volne dle Mat 23,29)

Kdo muzes, pochop!
26. 02. 2012 | 17:05

Pavel napsal(a):

Navržený nápis je vtipnou replikou na tu Husákovu omítku. Není k němu co dodat a už aby tam ten nápis byl. V podstatě nejde o žádný problém k řešení a mudrování. Je to jen a jen o lidské inteligenci...
26. 02. 2012 | 17:07

J. napsal(a):

Ing. N., ve Skandinávii (která-co se ke mně doneslo-érou budování socialismu neprošla) je (nejen dle mě) vyšší politická kultura a nulová korupce. Žila jsem tam, slovo úplatky sice znají, ale jen ze zemí jako Česko, či ze slovníků.
Je tedy životní otázkou, zd by se smáli při komedii Jáchyme, hoď ho do stroje (Neber úplatky, ...)
Bože, kam jsme se to ze Semil až dostali...
26. 02. 2012 | 17:08

dalimír napsal(a):

Josife K kteří to byli ti rudí paraziti ? Ti co se uměli šplhat po zádech dělnické třídy ? Také jsem o tom něco slyšel a vtomhle si nedovolím vám oponovat ! Nojo byli to šikovní kluci a budoucí kádrové rezervy ! Ps: Já se mezi ně nedral ! Dělal jsem pouze svou práci ! Zdravím, čest soudruhu Josife K.
26. 02. 2012 | 17:11

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Lila
Díky za typ. Kosatík je mezi historiky extratřída, znám ale z jeho díla spíše fragmenty, totéž od Ptharta. Ten má ale na rozdíl od Kosatíka trošku másla na hlavě. Protože je čestnej chlap, tak mu nic nevyčítám. Jeho pohled na politiku mě zajímá.
26. 02. 2012 | 17:13

SuP napsal(a):

Lila -
...."Jen mi tak občas vrtá hlavou, proč v zemích, které érou budování socialismu neprošly, je nesrovnatelně vyšší politická kultura, nižší míra korupce a aktivní občanská společnost...."

BINGO!!! Proč asi? Nebude to právě tím, že neprošly?
26. 02. 2012 | 17:16

G.Orwell napsal(a):

Hluboce se omlouvam za pozitivni zpravu. Za sociku byl nejvetsi univerzalne pusobici reklamni slogan "ZBOZI Z DOVOZU." Dnes obcodnici fixluji a predstiraji ze zbozi z dovozu je tuzemskeho puvodu. Je to strasny! Ze by ten mistni hnusny kapitalizmus byl pri vsem tom verbalnim svrabu taky v necem uspesnej? Z toho je cloveku na bliti.
26. 02. 2012 | 17:20

G.Orwell napsal(a):

SuP
To je jiste spravny postreh. Na druhe strane genteleman se k prostitutce chova zdvorile, ale potom dela to samy co obycejny chlap.
26. 02. 2012 | 17:26

Ing. N. napsal(a):

(Šašek z Jihlavy) píšete, že

"Pithart je čestnej chlap."

Abych řekla pravdu, tak si čestného chlapa představuji trochu jinak. Čestný člověk nemění několikrát za život své názory jenom proto, aby na tom vydělal (viz stranické převlékání kabátů).
26. 02. 2012 | 17:31

G.Orwell napsal(a):

neo ... Nevim co je horší. Hákovej kříž nebo srp a kladivo ....
Zdanlive ten rozdil neni tak velky. Diametralni rozdil je v jejich vnimani v zemi kde byl milion komunistu a lidi s pribuzenskymi a jinymi vztahy po nekolik generaci a zadni nacisti. Komunizmus je prilis velke sousto. O nacizmu se zde da velmi pohodlne diskutovat.
26. 02. 2012 | 17:37

Dagmar napsal(a):

Ing. N.

Aniž bych se chtěla zastávat pana Pitharta. Vámi uvedený argument v souvislosti s politickou kariérou Sira Winston Leonard Spencer-Churchilla ztácí poněkud na průraznosti, ne?
26. 02. 2012 | 17:41

Dagmar napsal(a):

Ing. N.

Aniž bych se chtěla zastávat pana Pitharta. Vámi uvedený argument v souvislosti s politickou kariérou Sira Winston Leonard Spencer-Churchilla ztácí poněkud na průraznosti, ne?
26. 02. 2012 | 17:42

Dagmar napsal(a):

Pardon za dvojáka, reCAPTCHA je pro mne někdy problém...
26. 02. 2012 | 17:44

prostˇáček napsal(a):

to Y. K. 16:59
Jsi skutečně zdatný politruk, a reaguješ svižně a na první pohled to vypadá i jako argumenty. No dobře, nemáš to lehké, ale aspoň prachy tehdy zůstávaly ve vlasti. To všechno, ale byly jen zahřívací kola, aby jsi mohl projevit svoje pravé mistrovství.
Lenin říkal, že elektrifikace finančnictví povede přímo ke komunismu. Bude ho nejdříve dosaženo v USA, kde nebýt laskavých služeb FED by byly kongres i armáda nesolventní? Stupeň elektrifikace při nezdaněných přepákovaných spekulacích a balení toxických derivátů dosahuje aktuálně fyzikálně-technologicky možného maxima a naráží již na omezení z kvantové mechaniky a konečné rychlosti světla? Nebo spíše komunismus vznikne ve Španělsku, kde je cca 25% nezaměstnaných, z toho cca 50% mládeže a vesele táboří na náměstích. Klasici také říkali, že nebudou peníze, pouze jakési čerstvě potištěné papírky. Co vlastně zlomilo klasikům vaz? Nekonečná produktivita podvodů, hrubé násilí, lež, malé vzdělání mas, internet, facebook, nulový úrok, klamavá reklama, levný alkohol, dětské porno, levné kulometné střelivo, drony, počítače inteligentnější než rada náčelníků? Poraď i když zdarma to nebude k ničemu, Jj si to ale převrátím. Díky.
26. 02. 2012 | 17:51

Yosif K napsal(a):

J. napsal(a):
Yosife K, poslužte si.
Jsem sice žena - takže žádný prosťáček - 26. 02. 2012 | 16:59

Hm...vyjadroval jsem se k zapalenemu socialistickemu vylevu pana ktery ma nick prostacek - nikoliv k vam. Mel jsem to oddelit.

S vasi poznamkou o orlici s kladivem srpen souhlasim.
Prostacek je jiny nick - argumentoval nizkymi najmy za sociku. Nejnizsi najmy na svete byly na Kube. Tam bydleli vsichni uplne zadarmo. Ale ono noc co vypada zadarmo neni zadarmo - za vsechno se plati. Akorat s tim co je skoro zadarmo se vice plytva. Na kube jsou najmy zadarmoi a baraky dle toho take vypadaji - nektere uz muselo zachranovat UNESCO.
Predpokladam ze ve Svedsku se nebydli zadarmo - kdyby to pan prostacek chtel tvrdit.
Najmy nebudou zadarmo ani na Kube. Soudruzi na Kube ohlasili privatizaci bytoveho fondu. Byty budou kupovat hlavne soudruzi z Miami - na mistni proletare s platy 24 US$ mesicne az to co zbude.....
...vydobytky socialismu......
26. 02. 2012 | 17:53

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

ing.N
Musím znovu připomínat, že tehdejší premiér ˇčeské vlády se nenechal zkorumpovat a oznámil to policii? Znáte někoho z ostatních českých politiků, kteří se takto zachovali?
To, že bankéř Král nešel do tepláků nebyla vina pana Pitharta.
Je také faktem, že expremiérovi Špidlovi si nikdo nabídnout úplatek netroufl.
26. 02. 2012 | 17:54

Kryštof napsal(a):

Re - Yosif K.
Máte pravdu , p.kolego .
Já když si vzpomenu na léta krajně normalisační , kterak si bolševický přízrak z čs. televize s.Žižka nakupoval v NSR obkládačky / v ČSSR byly POUZE za úplatky a i tak ještě s protekcí a v mizerném sortimentu , protože se jednalo o reálně rozvinutý šokialismus / což Němci hbitě zachytili na kameru a promítali v německé TV , tak byl člověk pouze rád , že z této prokleté země emigroval .
Ne kvůli tomu , že nebyly zrovna ty dlaždice , ale kvůli těm lžím , kterým čecháčkové masově "vlastenecky" tleskali , aby po denním vysílení z výkřiků "Ať žije KSČ !" , zotaveně kradli v noci na stavbách úzkoprofilový cement na chalupy .
Anebo jak s.Balášová v čs. TV zasadila ránu imperialismu reportáží , že si nemohla v Británii na dovolené ani rozdělat campingový nábytek , protože byla vykázána odpornými kapitalisty ze soukromého pozemku . V té době i v době stále následující se čs. obyvatel dostal bez Výjezdní doložky / vynález Adolfovy III. říše , mimochodem / do Brandejsa a do Západního Bulharska .
I do soudružského SSSR , země kde dnes znamenalo předevčírem a zázraky v podobě 1/4 kilové včely / přistávala na šmirglu , aby to ubrzdila / o které informoval odborářský Trud / nebo Trus ? / byly běžným kolchozním standardem . Tak i tam bylo třeba zvl. úředního povolení . Patrně , aby se tam nevplížila plíživá kontrarevoluce a s.Leninovi v Mausóleu nevybrala ze saka drobné anebo mu nedala hobla , čímž by ho přerazila a tudíž jako panoptikální atrakci znehodnotila .
Moc se mi zamlouvají ty nadšené reminiscence na ten nádherný šokialismus .
Právě tak jako ta věčně ubrečená sentimentalita na zlatou I. republiku .
"A deset deka salámu , to bylo ňákýho salámu ...."
U čecháčků , jejichž st. symbol , tedy lev / nemyslím právě LEV 21 / jednou měl varlata a pak zase neměl - račte se přesvědčit na dobových vyobrazeních - je ovšem i nemožné možné .
Ta zmíněná mosaika je akorát důkazem jejich impotentní schizofrenie právě tak jako ten bezpohlavní lev .
Za dvacet let tohoto jarmarečního panoptika , co mu říkají Česko , si nebyli schopni ti hrdinní a vlastenečtí čecháčkové sami za jejich "národní a společenskou elitu - VIP" zvolit nikoho jiného než zloděje , lemply , udavače , svazáky a relikty bolševiků .
Ani ty pitomé st. maturity si neumějí zařídit a cpou se mezi bělochy . Proč , to nechápu .
Bez nátlaku Washingtonu nebo Moskvy ty všechny volby byly , aby bylo jasno .
"Akorát" pod nátlakem vlastní demence a zbabělosti .
Za buřta , pivo , 30 kaček u doktora , Spojenectví s Marťany , 13.důchody .....
26. 02. 2012 | 18:01

Lila napsal(a):

ing.N

Poučovat mě o zmíněném tématu netřeba. Z internetu žádné info loupat nemusím. Od 90. let jsem absolvovala několik stáží ve Skandinávii, které byly přesně na tyto okruhy zaměřené; mám tam řadu přátel a dost věcí s nimi konzultuji a porovnávám. například zadávání veřejných zakázek.

A politická kultura? Jeden příklad z mnoha. Nedávno se zjistilo, že jeden z švédských poslanců, kterému stát přispívá na bydlení ve Stockholmu, tento byt sdílí s přítelkyní, tudíž se s ní měl dělit o náklady na bydlení a nenechat to jen na státu. Média to rozmázla, straně během krátké doby klesly preference a pan poslanec se odporoučel, rezignoval na mandát.
26. 02. 2012 | 18:07

ld napsal(a):

Yosif,

pak určitě hravě vysvětlíte, jak se z cukrovarnické velmoci stal dovozce; totéž platí o bramborách, mase, a podobném, pro někoho možná podružném sortimentu.

Já bych to motto určitě nezatracoval pro odkaz, jakou spoušť po sobě zanechá Klaus a jak ho obyvatelé té doby nezavřeli, ba mnozí glorifikovali.
26. 02. 2012 | 18:09

Ing. N. napsal(a):

(Dagmar)

Z vašeho příspěvku usuzuji, že převlékání kabátů v politice považujete za zcela normální a přijatelný jev, aniž by vás to pohoršovalo. Co od těchto lidí očekáváte? Čestné jednání?
26. 02. 2012 | 18:09

Zbyněk napsal(a):

Vážený pane starosto, vyřešili jste to perfektně,podle českého návodu,řešíme tak i dotace, česká vyčůranost.Končí to vždy malérem, neboť o dotace přicházíme. Co si počnete pane starosto, až si někdo na svůj dům umístí hákový kříž, vyvedený českým granátem a umístí tam stejný doprovodný text? To bude prča!
26. 02. 2012 | 18:09

prak napsal(a):

Ládik!
Na Google- Blog Archive-difuze a zateplení. Moc prosím, aspoň tady a na Ekolistu nebudeš pro smích!!!
26. 02. 2012 | 18:24

Kryštof napsal(a):

Re - Zbyněk
Pod hakenkreuz a hvězdu s vercajkem , tedy kladivem a srpem bude vhodné umístit nápis " Proletáři všech zemí spojte se !" Obě hnutí byla přece socialistická .
Nad oběma symboly pak bude zcela případné proletářské heslo "Spojenými silami !" rovněž historicky přesné a nezavdá příčinu různým buržoasním živlům ke šťourání , hnidopišství a znevažování socialismu jak nacionálního , tak internacionálního .
26. 02. 2012 | 18:26

leon napsal(a):

Kryštof 14,23 bez Vašeho svolení jsem si Vás dokonce vytiskl, děkuji. A to jsem si bloud myslel, že Jaroslav Hašek zemřel ha ha
26. 02. 2012 | 18:26

Jaroslav - HK napsal(a):

Rada pro vás semilští.

Ten háková kříž, co aktivisté rozbalili v TV pře mozaikou na domě, stačilo umístit vedle mozaikového komunistického symbolu a mezi tyto symboly dát rovnítko. Bylo by to podstatně lacinější a kdyby se doba změnila, tak jsem přesvědčen, že komunisté by plakát s hákovým křížem a rovnítkem jenom odstranili. Takto hrozí, že rozčílení komunisté jednou dům zbourají. Na historická motta jsou komunisté obzvláště alergičtí.
26. 02. 2012 | 18:39

Anastazie Králová napsal(a):

Ad Dagmar

O tom,že W.Churchill několikrát změnil stranu,se myslím dosti ví.

Dovoluji si však podotknout,že to dělal v jiném volebním systému-většinovém,jednookrskovém,takže pokud chtěl být poslancem,musel získat hlasy jako W.Churchill-nikoliv na kandidátce strany,která je momentálně v kursu.

Až tento systém bude zaveden u nás-no to je vlastně z říše pohádek,takže děti,hezky do hajan.
26. 02. 2012 | 19:02

Paroubek napsal(a):

Už předem a to zcela zásadně nesouhlasím s nikým , kdo nekupuje má díla a nepřispěl na MŮJ pomník !
26. 02. 2012 | 19:32

alvarova napsal(a):

mb: to by bylo moc jednoduché vinit z volby komunistů ruské poradce a "duch doby"...kdyby měli Češi stejně konzervativní myšlení jako Rakušani a Němci, komančové by si ani nevrzli a mohli by slíbit lidem cokoli...jenže my jsme holt ti nadšení inženýři, v kombinaci s chorobnou závistivostí a neúctě k mravům je to výbušná směs...když připočítáte pseudoelity se silnou afinitou ke korupci, katastrofa za dveřmi.
26. 02. 2012 | 19:33

Anastazie Králová napsal(a):

Znovu to Dagmar

Právě jsem si uvědomila,že pan Pithart získal senátorské křeslo v takovémto volebním-tj.-většinovém systému.

Omlouvám se tedy Dagmar i panu Pithartovi.
26. 02. 2012 | 19:35

alvarova napsal(a):

mb: myslím, že ani Jalta by to nezměnila, kdyby Češi sami komunisty nechtěli... pak by se Rusům převrat organizoval moc těžko. Ten citát sedí, jsme nepoučitelní. Jen škoda, že ho píše kolega Drábka a Kalouska. Díky těmto dárečkům se může historie opakovat v různých obměnách, třeba i hnědých.
26. 02. 2012 | 19:38

Holubář napsal(a):

To bych rád věděl, kolik procent obyvatel Semil tuší, kdo to byl George Santayana a kolika procentům je to úplně jedno.

Ludvík Vaculík kdysi popisoval obrodný proces v Semilech na stránkách Literárních novin (1968) a byla to z dnešního pohledu nehorázná legrace.

Já vím, po bitvě každý frajtr, generálem. Už mlčím, už mlčím.
26. 02. 2012 | 19:46

Holubář napsal(a):

Paní Alvarová,
hnědá je prima barva. Ženám slušívá hlavně na podzim a mužům může svědčit v každé roční době - není tak vidět, pokud si náhodou při převratu stříknou do gatí.
26. 02. 2012 | 19:49

český maloměšťák napsal(a):

„...Nacistická okupace a povstání lidu v květnu 1945 si vyžádalo jen v semilském okrese 400 popravených a umučených v koncentračních táborech a vězeních, 18 životů zahraničních vojáků na východní i západní frontě a 80 mužů, žen a dětí v posledních dnech války. Mezi padlými je i 11 sovětských partyzánů, kteří bojovali za svobodu Československa, někteří jsou bezejmenní.

Obec Chuchelna na úpatí starobylého Kozákova, je zaznamenána ve světových dějinách na věčné časy. Vzniklo zde 3. května 1945 ohnisko prvního protifašistického vystoupení ve Střední Evropě. Zcela logicky zde byl odhalen i památník. Dodejme, že skromný. Kus rostlé světlé žuly a pamětní deska s textem: Dne 3. 5. 1945 v této obci vypuklo povstání proti německým okupantům vedené sovětskými vojáky, které se rozšířilo do celého Podkrkonoší.

Pro dva jednotlivce (M. a L.) nebylo nic svaté. Vzali traktor a v noci 24. 9. 1991 památník svévolně povalili. Teprve dodatečně obecní zastupitelstvo vandalismus posvětilo. Prý byl nápis na památníku nepravdivý...."

Zdroj včak možná bude tendenční/vycházím ale z toho, že "dva popisy jsou vždy více než jeden"/ :

http://www.kscmsemily.estranky.cz/clanky/65_-vyroci-osvobozeni-ceskoslovenska.html

Každopádně k objektivnímu posouzení by bylo nutné vědět - proč byly uvedené symboly (srp, kladivo a hvězda) instalovány /pokud by to bylo u příležitosti osvobození - a teď pozor - Rudou armádou - ano, vážení, předtstavte si, že kromě amerických či britských vojáků bojovali proti Hitlerovi i sovětští vojáci a jejich armáda se jmenovala Rudá armáda - to je ale překvapení, co ?..../.
Jinak totiž ten citát - ve vztahu k oněm symbolům - by mohl vyznívat tak jaksi absurdně komicko-švejkovsky. Jako že historie se dá přepsat i tak, že zneguje zcela.

P.S. Osobně si ale myslím, že spíše šlo o zautomatizovanou servilitu vůči komunistické moci - nějakého okresního podržtašky a ne o autentické vyjádření vděčnosti Rudé armádě, která měla největší zásluhu na tom, že dnes pan Farský nedlí někde v Patagonii na břehu moře a nehádá se s Kalouskem o kus zdechlé ryby....
Mimochodem - symboly sovětského státu /hvězda, srp, kladivo/ jsou (či před několika lety ještě byly) i například na památníku ve Spandau v Berlíně /někdejší West Berlin/.

http://de.wikipedia.org/wiki/Denkm%C3%A4ler_in_Spandau

"Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat"

Pojem "čecháčkovství" se dá vymezit i tak, že se povalí nějaký pomník, přemaluje symbol armády, bez níž by možná nebylo ani Farského....nebo se rovnou vymažou z historie....
Ale možná že i ve Spandau ty symboly přemalovali, překryli, doplnili nějakým citátem...nevím, byl jsem tam naposledy asi před ž lety....

Ale jak jsem napsal - ta geneze artifikovaných symbolů sovětské moci v Semilech - bude s největší pravděpodobností spíše opřena o dobové čecháčkovství.
O tu známou připosranost a ono známé vítězné hýkání ex post....
26. 02. 2012 | 20:02

ujo napsal(a):

Ničit mosaiku by bylo škoda.
Daleko větší ŠKODU však udělala v ( r.60?) KSČ, když nechala ve své přeopatrnosti s ostudou zbourat Stalinův pomník (snad největší na světě).
Víte, jaký by to byl dříve i v budoucnu tahák pro turisty? ( i pro ty z Východu?).
Ostatně 50 let trvající rozpaky čím a zda pomník nahradit také o něčem vypovídají
26. 02. 2012 | 20:39

Kryštof napsal(a):

re - "Český maloměšťák"
Poněkud jste mi připomněl , kterak zdejší VIP čecháčkovská "spol. elita" přemalovala ten ruský tank narůžovo .... Volili si ji čecháčkové , že ....
Ve Státech by si to nikdo nesměl dovolit . Kvitoval by z funkce a ještě dostal přes hubu . Zřejmě proto , že jsme násilničtí a nekulturní zvrhlíci narozdíl od těch "vlastenecky kulturních" čecháčků s práporkama a enthusiastickým masovým pokřikem Hurááááá , Ať žijéééé , Sláááváááá , ....
Pokřiky a častušky bych doporučil zařadit do zvláštního zpěvníku , podobně jako za Rakouska bývala sbírka písní pod názvem "Es gilt" ku mravnímu a ideovému posílení
c.a k. vojínů bez rozdílu šarže .
Zmíněný český zpěvník by ovšem musel být úředně několikrát ročně novelisován , aby nedošlo k nežádoucím výtržnostem , neboť stačí jen jedno slovo a zasmrádne celý klasik , jak je v Česku národním zvykem .
A proč tvar "čecháčků , čecháčkové ", apod. ? Jednoduché . Čechy přece z preventivních důvodů čecháčkové vyhubili , aby se zviditelnili , což se jim nepochybně v trapárnách všeho druhu podařilo .
K tomu je rovněž nikdo nenutil .
To oni sami , soudruzi i nesoudruzi , tak nějak iniciativně v rámci hnutí Brigád soc. práce v soutěži o čestný odznak BSP - Blbost je náš vzor .
26. 02. 2012 | 20:45

Dagmar napsal(a):

Ing. N

No, víte to, že politik změní politickou stranu, může také znamenat, že vyznává stále stejné názory. A protože je chce v politickém prostoru prosazovat, přejde do strany, která mu jejich prosazení lépe umožní :-)

Ten příměr s panem Churchillem měl jen ukázat, že změna názorů potažmo i strany nemusí nutně znamenat, že je politik nečestný člověk. Alespoň "čestnost" sira Winstona nebyla nikdy (pokud vím) zpochybněna poukazem na jeho stranickou turistiku.

Anastázie Králová

ážená paní, že jste si svůj omyl uvědomila je chvályhodné, to, že se dokážete omluvit je obdivuhodné. Děkuji.

Nedávno jsem četla rozhovor s panem Pithartem, ve kterém vyznával, že je velmi špatným straníkem s už vůbec ne vhodným člověkem pro stranické tanečky nutné v předvolebním boji. Zdůraznil, že senátorské křeslo mohl získat právě jen proto, že byl "sám za sebe".
26. 02. 2012 | 20:46

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Pochybuji, že tento soudruh z TOP O9 zná naši současnost.

„Pouze pětina lidí (20 %) si myslí, že dnešní vedoucí politici jsou čestnější a poctivější než komunističtí funkcionáři minulého režimu. 84 % občanů se nedomnívá, že by výsady dnešních politických elit byly menší než privilegia politiků minulého režimu. Většina lidí (77 %) také nevěří, že by vláda a další vedoucí činitelé ve svém rozhodování příliš dbali na veřejné mínění.“
http://www.stem.cz/clanek/1919
26. 02. 2012 | 21:00

Kryštof napsal(a):

"Nádraží Františka Josefa Wilsóna" ...
On už si tímhle dělal z čecháčků a z toho zdejšího pivního hurávlastenectví a s ním spjaté symboliky srandu před válkou Vlasta Burian . Nebyl tak povrchní , jak se o něm rádo tvrdívalo .
Škodfa , že už nežije Hašek . Co ten by tu měl vděčných námětů pro své humoresky - viz to meritum věci , mosaika .
"Jak jsme volili obecního strážníka v Mejdlovarech" , to je jedna z nich , napsaná více než před 100 lety , ta přijde v platnost při zdejší volbě presidenta .
"Korupce u nás nepanovala žádná , každý z žadatelů dal tuplák piva a zabil prase ..."
Taky si dělal srandu z čecháčků , už tenkrát . Vědel proč.
26. 02. 2012 | 21:09

Občan napsal(a):

Lila napsal(a):
"Šašek z Jihlavy
...Jen mi tak občas vrtá hlavou, proč v zemích, které érou budování socialismu neprošly, je nesrovnatelně vyšší politická kultura, nižší míra korupce a aktivní občanská společnost.
26. 02. 2012 | 16:28"

To myslíte např. Belgii, Itálii, Španělsko, Portugalsko nebo Francii?
26. 02. 2012 | 21:15

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Jelikož naše doba opravdu nezná minulost a naší dnešní vlajkonoši viz autor mají svoje velmi selektivní a pokřivené vnímání a výklad naší minulosti, tak připomenu, že za první republiky bylo postříleno více než padesát lidí a stovky zraněno při demonstracích proti tehdejší moci.

Viz jedna ukázka zde

„25. listopadu 1931 bylo při hladovém pochodu nezaměstnaných do Frývaldova četníky zastřeleno 8 demonstrantů, mezi nimi 14leté děvče, které šlo náhodou po ulici, a přes 30 dělníků bylo těžce zraněno „

Tenkrát ve Frývaldově 25. 11. 1931…
http://www.blisty.cz/art/31427.html

Autor článku reprezentuje politickou kulturu, které nás může opravdu vrátit, tam kde jsme již jednou byli.
Je dobré si to pamatovat.
26. 02. 2012 | 21:28

Kryštof napsal(a):

Re - ujo
S tou sochou Generalissima / ne tedy Kutuzova , ten byl taky , ale oprávněně / jste mi připomněl , že tomu davu těch otesanejch pracujících / tedy oni wirklich nepracovali anžto tam trčeli jako mramorovej kocour na šifonéru / co se mačkala v tom betonu za ním , se říkávalo "fronta na maso" .
Protože oni i s Pepou Vysralionovičem koukali přes řeku do Pařížský k řezníkovi , kdy už ho konečně přivezou . Měli takovej ztuhle zasněnej pohled ....
No jen to zkuste se tvářit radostně , když na vás serou holubi a maso furt nikde .
O kus dál přes řeku , tedy šrekou , byl ÚV přes šťastný zejtřky a popozejtřky . To nebyli astrologové v tom baráku tam , aby vás to nepletlo . To byli podle firmy sice taky řezníci , ale jenom ve velkým a ne v detailu . Grosisti se tomu přezdívalo , tedy v dobách , kdy se nedůstojně říkávalo rukulíbám , přijďte zas a eventuálně se nechávalo "na knížku" , že se to zaplatí pozdějc , anžto je kríze .
Tenkrát se dluhy ještě totiž platily , von ten Paroubek ještě nebyl známej .
No a jakýpak rozpaky , co na ten plácek tam na Letnou šoupnout , vy ste ouplně zavostalej ideovej pomatenec .
Samozřejmě , že Paroubka . Chce to ale pod něj větší sokl , aby mu psi , enuretici a školní mládež nevočurávali šutrkalhoty a von vypadal důstojně jako že LEV 21 věští slávu čtenářům svejch buditelskejch veleděl .
Teda , vono to chce tu jeho figuru podat uvážlivě , protože :
a/ vypadalo by to , že hrozí na Hrad
b/ vypadalo by to , že ukazuje cestu k tý smíchovský
hospodě blízko Špiritusky co z ní vodešel
To je zrovna takový téma pro vás , co jste takovej ten študentskej barikádovej typ co zamlada picnul ve fenstru v osmačtyřicátým / tedy 1848 / tu Windischgrätzovou , jak pak její starej vyhlásil to stanný právo , aby měl ten řečenej Jirásek námět a moh psát inkoustem kradeným ve škole vo českým národním vobrození , kde vynikal buditel Jungmann co mluvil německy .
Jojo , bývali Čechové statní jonáci ....
26. 02. 2012 | 21:55

Yosif K napsal(a):

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):
Jelikož naše doba opravdu nezná minulost a naší dnešní vlajkonoši viz autor mají svoje velmi selektivní a pokřivené vnímání a výklad naší minulosti, tak připomenu, že za první republiky bylo postříleno více než padesát lidí a stovky zraněno při demonstracích proti tehdejší moci.
Viz jedna ukázka zde
„25. listopadu 1931 bylo při hladovém pochodu nezaměstnaných do Frývaldova četníky zastřeleno 8 demonstrantů, mezi nimi 14leté děvče, které šlo náhodou po ulici, a přes 30 dělníků bylo těžce zraněno „

Vite pane tenkdo - slo o pochod poradany nejakou demokratickou stranou, nebo o pochod poradany totalitarskou stranou? Jejiz vedouci hnup jiz od roku 1928 rikaval v Parlamentu ze zakrouti buzroazii krkem a usekne ji pytlik "dle receptu z Moskvy"? Strany jez zorganizovala v letech 1920-1921 nekolik nasilnych pokusu o bolsevickou revoluci?
Policie zasahovala proti bolsevickym pokusum o povstani (ruzne obsazovani radnic odzbrojovani vojenskych posadek atd) ze stejneho titulu jako zasahovala proti pokusu o fasisticky puc.
Jaka byla stranicka prislusnost vraha ministra Rasina? Aha - byl to anarchokomunista....... ... zajimave ze dnesni KSCM nijak mista drivejsich krvavych konfrontaci moc nerozmazava - podrobne pitvani prubehu techto udalosti se komancum veru nehodi do kramu - mohlo by to jejich "mladezi" (nejakou pomylenou mladez skutecne maji) otevrit oci co se tyce bolsevickych praktik.

Za prvni republiky nebyl nikdo trestan ZA POLITICKE NAZORY NEBO PROJEVY. Tragicka byla vec, ze bolsevici DLE RECEPTU Z MOSKVY se snazili nastolit vladu teroru i za cenu krvavych a zbytecnych konfrontaci. Neslo jim o socialni pokrok. Slo jim o to vyvolat krvavou revoluci a krvavy teror.
Bidy chudych lidi se darilo zneuzivat ku krvavym konfrontacim i nacistum. V tom si obe strany mohly vymenovat zkusenosti........
Za komancu lide nechodili do vezeni za organizovani demonstraci. S tim byl samozrejme uplny konec. Pet let sa davalo uplne za nic, lide sli sedet do vezeni na 5-10 let i za to ze napsali V DOPISE ze za komunistu byl bordel nebo ze menova reforma ozebracila vsechny. Nebo za napsani letaku. A tato celadka se za prvni republiky i nyni hlasite domaha demokratickych prav. Proc ne? Kazdy ma prava..... ale nikoliv na totalitarsky teror......
26. 02. 2012 | 22:17

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):
To myslíte např. Belgii, Itálii, Španělsko, Portugalsko nebo Francii?
26. 02. 2012 | 21:15
Pane obcane v pripade Italie, Spanelska, Portugalska a Francie mluvite o zemich, jejichz vyvoj byl nejakou dobu brzden nabozenskym tmarstvim a nasledne potom neblahym vlivem zdivocelych anarcho-bolsevickych odboraru atp.
Viz dodnes pretrvavajici vydirani cele Francie ze strany svazu bolsevickych masinfiru - stavky na zeleznici paralyzujici celou Pariz atp atp.

Se soudruzskym pozdravem: "Avanti Popolo!!!"
26. 02. 2012 | 22:26

Yosif K napsal(a):

ld napsal(a):
Yosif,
pak určitě hravě vysvětlíte, jak se z cukrovarnické velmoci stal dovozce; totéž platí o bramborách, mase, a podobném, pro někoho možná podružném sortimentu.
Já bych to motto určitě nezatracoval pro odkaz, jakou spoušť po sobě zanechá Klaus a jak ho obyvatelé té doby nezavřeli, ba mnozí glorifikovali.
26. 02. 2012 | 18:09

Mily pane ID - cca od 17 stoleti prevlada mezi ekonomy poznani, ze je zbytecne vyrabet ci pestovat doma draze to co lze lacineji dovezt. Jde o zakladni ekonomickou poucku, kterou chapou cca vsichni krome nacistu a bolseviku, pro nez byla hlavni "sobestacnost" a priprava na celosvetovy konflikt.
26. 02. 2012 | 22:31

nenapravitelný husitský bandita a rebel napsal(a):

alvarova
To rakouské (zejména!) a německé konzervativní myšlení stálo životy asi šesti miliónů židů a tří miliónů zajatých rudoarmějců, uplně jen tak nebenbei.
26. 02. 2012 | 22:35

Kryštof napsal(a):

Re - Yosif K.
"Šoupal si dal sklenku vína , vystřelil pak na Rašína !"
To bejval jarmareční hit , co se jako klicanem ukazovaly na plátně namalovaný vobrázky , aby PT obecenstvo stihlo při zpěvu kupletu cumlat tureckej med a náležitě sledovat děj , aby ideově netápalo . No a celej orchestr , teda voba , harmonikář i dirigent , se snažili , anžto šlo o živnost a alébrž to byli kapitalistický nenasytný hydrové a tudíž pijavice na těle pracujícího lidu .
Já se jim divím , pane rado , že se vůbec ráčej abgébovat skrzevá evidentní věci s volama .
Helejte , proč si ničej zdraví pro blbost / a notabene gratis / se ztracenejma duševníma případama .
Tomu se zmíníte v daný souvislosti o Kladně anebo Oslavanech a bude z toho ještě víc vyjevenej , jak bulíci bejvaj .
Konkr. v Oslavanech se nalézala elektrárna / klíčově důležitá / pro zásobování Brna a Rosicko-oslavanského uhelného revíru - při prvopoválečném kritickém stavu paliv bylo její ozbrojené obsazení komunistickými bandami jasně teroristickým činem a přesto ta "odporná Masarykova diktatura" neodpověděla nijak brutálně . Obsadila vojskem a četnictvem podnik , odzbrojila tu pakáž a vězeňské tresty u pouze několika individuí nebyly vyšší než 18 měsíců - tedy vpodstatě jako za revertentní krádeže .
Totéž na Kladně v té době - kde navíc docházelo i k rabování a vyhlašování "sovětů" .
Tvrději se republika snažila zasahovat počátkem let 30. a to až do jejich druhé poloviny proti luďákům /Rodobrana/ na Slovensku , maďarským iredentistům /Feldsabadító/ , Volksportu a pak i henleinovcům v pohraničí . Platil již v té době nový Zákon na ochranu republiky s podstatně zostřenými sazbami / špionáž , únosy - loupež lidí dobově , apod / .
Pro komunisty i nacisty byla buržoasní demokracie bytostným nepřítelem , ani to ostatně neskrývali , zneužívali obojí jejích liberálních ustanovení a obojí shodně ji podvraceli a rozvraceli .
Realitou je , že I. republika byla nesporně velmi demokratickým polit. zřízením , ale neustále se zmítala v korupčních skandálech , od Národních demokratů přes Národní socialisty až po Sociální demokraty . Tedy v celém polit. spektru bez vyhranění levice či pravice .
Extremisté , tedy menšinoví i političtí , komunisté , nacisté , Gajdovci , ultračást agrárníků /Beran najmě , nikoliv Hodžovo křídlo / apod. z toho logicky těžili nepopiratelný kapitál . A ta svinská Velká krize všemu dodala právě z dopadu na strukturu čs. průmyslu , kdy byl lehký - nejvíce postižený , značně soustředěn právě v Sudetech .
Zásahy četnictva byly mnohdy neadekvátní , ale je právě tak faktem , že byly velice často vyprovokovány právě zlomyslnými agitátory anebo přímým ohrožením četníků útokem na ně . Rozkaz k zásahu čet. asistence dával přísl. okr. hejtman a pouze byla-li jeho svob. činnost znemožněna , přebíral v mírové době zodpovědnost přísl. místní četnický velitel . V případě zesílení / byl-li čas / bylo možno si vyžádat obv. dragounské eskadrony , právě aby se zamezilo střelbě .
Váš text je zcela objektivní , bez emocí .
26. 02. 2012 | 23:37

Medikolog napsal(a):

Červená hvězda

symbolisuje planetu Mars, srp a kladivo symbolisují poctivou tvůrčí práci. Kdo z toho máte osypky, nezahazujte lžičky a neničte lžíce! Nejedná se, opakuji nejedná se.. O SEMÍNKA LOPAT!

Stejnou hvězdu (vybělenou) mají USA - a to hned PYTEL na každé vlajce. I Židé mají hvězdu.. jenom antikomunističtí vyvrhelové mají jako symbol štěstí HAKENKREITZ. Že by si pod tou mozaikou náckové i hezky zahajlovali? Co ten geniální znalec z procesu se Šlégrovou? Bylo by to OK?

Do Církví a do tunelů globalizačních hyder teče poslední krev národa, Evropa je na rozcestí, ale ti podiveni řeší jako zástupný problém TAKOVOUHLE BLBOST!
27. 02. 2012 | 00:26

hasta siempre napsal(a):

Kryštof, vševěd

Můj otec si po sedmdesátce začal vybavovat zřetelně věci, které zažil jako malý kluk.
Například řev pochytaných tuláků, které na četnické strážnici v Braníku mydlili šlágštoky, aby se jim už nevraceli do revíru.

Můj děda (tehdy zcela apolitický) slíznul v době krize od jízdního četníka ránu šavlí naplocho, když šel okolo nějaké demonstrace, která ho vůbec nezajímala.
Byl nemocný měsíc.

Demokratická republika? Ano, v poměru k středoevropskému okolí jistě.
Brutální mocenský aparát lokajsky sloužící vládnoucí třídě? Zcela nepochybně.
Dějinám věřím takovým, jaké lidi, o kterých něco vím, zažili.
Osoby placené od vytváření dějepisu (teď toho "nového, evropského" paní von der Leyen třeba) si vždycky najdou zdroje pro to co MAJÍ napsat.
27. 02. 2012 | 00:34

Yosif K napsal(a):

Prostacek napsal:
Nebo spíše komunismus vznikne ve Španělsku, kde je cca 25% nezaměstnaných, z toho cca 50% mládeže a vesele táboří na náměstích.

Hmmmm.... komunisti uz ve Spanelsku byl. Fasisticky prevrat zacal tim, ze komunisti zacali vyvrazdovat politiky pravicovych stran.
Po Frankovi dost dlouho vladli socani. Ti to tak dopracovali. Katastrofalni nezamestnanost Spanelu je zpusobena nesmyslnou ochranou jiz pracujicich proletaru. Pri propousteni ze STALEHO pracovniho pomeru se plati odstupne az 5 rocnich platu. Neni divu ze lstivi kapitaliste zamestnavaji radeji na short term.
Ti co jsou zamestnani na short term pak samozrejme odnesou vsechno jako prvni. Dale v teplem klimatu Spanelska prumerna podpora v nezamestnanosti ve vysi 1200 EUR mesicne na vino a sem tam novou kytaru poulicnim pevcum bohate staci.
Pomateni socani a odborari to ve Spanelsku s ochranou proletaru poradne prepiskli.
Jako vsude na svete - odbory jsou skvelou zbrani zamestnanych odboraru na utiskovani nezamestnanych odboraru. A na ochranu blbycvh proti tem co by se uzivili i bez odboru. Nikoho nelze propustit, i kdyz je blby jak necky. Odborarsky teror a solidarita v praxi.
27. 02. 2012 | 07:05

Marcus Agrippa napsal(a):

Srovnávat český rozjařený socialismus s nacistickými továrnami na smrt?! To chce teda hodně velkou dávku fantazie. Dejte 30 min.semilským"grafiťákům"a máte po problémech.
27. 02. 2012 | 07:14

Yosif K napsal(a):

Hasta siempre:
Brutální mocenský aparát lokajsky sloužící vládnoucí třídě? Zcela nepochybně.
No tohle plati predevsim o bolsevicich.
Za prvni republiky bylo jmenovano spousta komunistu a kryptokomunistu profesory atd. S vyjimkou nejsprostsich buricskych clanku si lide mohli psat do novin co chteli.
Za komancu byly permanentni cistky - i komunisti zili ve strachu kdy je jini komunisti zavrou uplne za nic.
Za komancu se popravovaly komuniste nakonec i komunistu - na zaklade priznani vynuceny mucenim. Myslim ze I Gustav Husak byl za komancu ve vezeni fyzicky mucen. Zivot mu zachranilo asi to, ze se k nicemu nepriznal.
Za komunistu nebylo treba rozdavat "rany savli na plocho". Za ucast na demosce v roce 1953 nebo za vlastnictvi letaku (i domnele) bylo 6-12 let. Jeste v roce 1970 se davalo 5 let za vystaveni plakatku kde nebylo nic nez citat ze "socialisticke ustavy" (obcane maji PRAVO volit). Atd atd.
Dtto 12 let za zminku V ZALEPENEM DOPISE ze za komunistu je bordel.....
Mocensky aparat slouzici zajmum tupe diktatury rudych reditelu?
Ano, zcela jiste.......
27. 02. 2012 | 07:18

Yosif K napsal(a):

Medikolog napsal:
Do Církví a do tunelů globalizačních hyder teče poslední krev národa, Evropa je na rozcestí......
27. 02. 2012 | 00:26
Do obdivu ku katolicke cirkvi mam daleko, ale 2 miliardy rocne na cirlkve je 56 haleru denne na obcana. Tohle je dle vas "posledni krev proletariatu?" Podle mne je to ctvrt rohliku denne proletariatu.....
27. 02. 2012 | 07:23

ld napsal(a):

yosif 26. 02. 2012 | 22:31,

můžete mi jméno nějakého toho ekonoma ze 17.století napsat?
A jen tak mimochodem, pokud cena například cukru v dané zemi stoupne po jeho dovozu v násobku, nelze hovořit o úspěchu.
27. 02. 2012 | 07:26

dalimír napsal(a):

Supe prosím vás od kdy považujete nick Vlka za svého přítele ,vždyt jste mu nemohl přijít na jméno ! Tomu nerozumím ! Také pan korouhvička ? @
27. 02. 2012 | 08:24

JARLE HALSNES napsal(a):

To jsou tedy starosti. To se fakt bojíte obrázku?! Trapné. Ubohé. Mě se to sice na tom domě nelíbí, ale proto, že je to ošklivé, ne proto, že je to nějaký symbol něčeho - jako takový se naopak sluší zachovat, třeba kvůli tomu, aby si lidé uvědomili, jaké pitomosti byly kdysi normální. Ale BEZ KOMENTÁŘŮ, bez zakládání památníků....Lidé snad pro boha živého vědí, co a jak, a ti, kteří už nevědí se buď mohou zeptat, nebo jim to může být fuk. To je totiž nejlepší důkaz, že je žádná minulost netíží, že žijí v jiné době, že mají svoje zájmy a svoje starosti (a že jich je...).
27. 02. 2012 | 09:29

Lila napsal(a):

Občan

Ano, mám na mysli i Belgii, Itálii, Španělsko, Portugalsko a Francii. Podle loňského indexu vnímání korupce se Česko umístilo na 57. místě spolu s Nambií a Saudskou Arábií, v rámci Evropy se Česko propadlo až na samé dno. Je tedy na tom hůř, než všechny Vámi zmíněné země.

Lidé z cestovního ruchu tvrdí, že za největší evropské zloděje byli tradičně považováni Italové, ale Češi je v tomto směru dnes nejen dohnali, ale i směle předehnali.
27. 02. 2012 | 09:49

skeptický napsal(a):

V nejlepších tradicích Entrópy.
Chtělo by to postavit ještě kašnu na náměstí s Lourdskou vodou,mořskou pannou ,žralokem a Lochnesským monstrem,jako v Kocourkově.A záchodek jako ve Zvonokosech.Šlapkový,s hadičkou.Vsadím se,že tam není.

Pro turisty bude potřeba.A nějaký suprmárkyt na zaručeně prošlé a zaručeně české zboží z Polska.A památník hrdiny.Neznámého vojína sapéra Vodičky,co byl u amerických partyzánů co nás osvobodili.

Státotvorné.Můj podpis k prezidentským volbám je jistý,u městské rady určitě jakbysmet.Pak by byl ještě státní funus na lafetě.Jsme zemí netušených možností.
27. 02. 2012 | 10:36

Artur Klement napsal(a):

Dobrej nápad ! Mimochodem,v Semilech bydlel pan fotograf Hádek,kterému nemohli normalizátoři přijít na jméno.Mimochodem nevíte co je s ním?Těžce jim ležel v žaludku.
27. 02. 2012 | 11:11

Fajsl napsal(a):

Já se špatně nemel ani tehda ani ted tak až se to klidně opakuje me to nevadí ..Byl bych rád byt takto odsouzen ji opakovat .
27. 02. 2012 | 11:18

František Blatan napsal(a):

Co takhle nechat věci tak jak jsou a ne si hrát na toho normalizačně nejchytřejšího?
27. 02. 2012 | 11:21

hasta siempre napsal(a):

Yosif K.

Předmětem příspěvku nebylo srovnání.
Já si "komunistický" režim pamatuji velmi dobře a i o jeho nejtemnějších fázích jsem toho dost načetl.

Jde mi o objektivitu, o vytváření idylických obrázků první republiky ex post.
Lidem (hlavně dětem) se tím vtlouká do hlavy, že (aspoň někde v dějinách) existují nějaké idylické společenskopolitické útvary, kde hodný továrník Dubský rozdává chudým dětem lízátka a vezme si Madlu z hokynářství.

Zatímco na druhé straně leží peklo reálného socialismu, kde se postavily statisíce odporných králíkáren, v kterých teď chudáci lidé musí dosmrti bydlet. Pokud se včas nestali exekutory nebo si nezřídili firmu na kajmanských osttrovech.

V šestnácti jsem měl vlasy na ramena a začal se hojně stýkat s příslušníky VB.
Taky mi byly činěny náznaky, že jestli s tím nepřestanu provokovat, něco se najde... Atd. atd. atd.

S tajemníky KSČ jsem do styku nepřicházel, zato s tím státním (hlavně represívním) aparátem, který jak víme , má svou kontinuitu až z Rakouska Uherska. Aktivističtí udavači se vždycky udrželi ve službě.
Dokonce jsme měli prezidenta, který v doprovodu Lubomíra Štrougala šel osobně zatknout ministra vnitra, který měl v sejfu dokumenty o prezidentově spolupráci s gestapem.

Termín STÁTOSTRANA, který se dnes z ohledů ke státu přestal používat, čtu přesně v pořadí, v jakém je psaný. Ta strana by se bez státního aparátu byla ani neuprdla.
Nový režim pak státní aparát (pocinkaný klíči a osprchovaný v Občanských fórech) převzal en bloc.

Já vím, že je těžké to neudělat, prakticky nemožné. Ale komedie občanských komisí a hmatatelná zeď ochrany, kterou některé služby stavěly kolem nomenklaturních privatizátorů jsou základním kamenem dnešního marasmu.
27. 02. 2012 | 11:35

františek vovísek napsal(a):

kdo chce kam pomozme mu tam pane Farský vy nemužete mít tu pamět nezapomente na to jaký byl okres semily viz Chuchelna
27. 02. 2012 | 11:41

Odborář napsal(a):

Pane starosto,
to Vám nevadí vzhledem ke své minulosti místostarosta Šimek. Mě osobně šokovalo, když kdysi byl v nějakých zprávách (nevím už na které TV) o něm šot, že protelefonoval neuvěřitelné množství peněz ze služebního telefonu. Já tehdy byl kromě té částky šokován i tím, že je místostarostou za ODS a zároveň členem ODS. Protože vím, že tehdy (teď asi už ne) dělal do odborů, byl místopředsedou celého svazu peněžnictví, možná jen banky. A na schůzích vyloženě vedení svazu tíhlo k soc. demokracii, to bylo viditelné, až moc. Zajímavé je, že od r. 1994 kandidoval za ODS jaké její člen, ovšem od r. 2006 už jako bezpartijní za SNK ED, KDU-ČSL a nezávislé. Škoda, že nejsou na www.volby.cz i kandidáti před listopadem 1989. Za koho bude asi kandidovat na podzim r. 2014 v komunálních volbách? To zřejmě bude záležet na tom, jak dopadnou volby do Poslanecké sněmovny, které budou o pár měsíců dříve, pokud nebudou ještě dříve jako předčasné. Asi by měl jít už do důchodu.
27. 02. 2012 | 11:43

Martin P. napsal(a):

Sundejte to pryč!!! Takhle můžeme za chvíli vytahat ze sklepů a skladišť další srpy a kladiva, zaprášený Leniny, Staliny, Gottwaldy, a jiné totalitníky, opatřit je stejným nápisem a všechno bude v pořádku? Je to hrůza a výsměch všem, které doba totality poznamenala.
27. 02. 2012 | 11:43

Čermák napsal(a):

Nevím, který prezident v době Štrougala mohl spolupracovat s gestapem, jak o tom píše Yosif K. A Havel prezidentem v době Štrougala nebyl. Havel v době gestapa byl malý, ale je známá ta fotka, kde se houpe na klíně von Neurathovi, předchůdci Heydricha.
27. 02. 2012 | 11:49

bella ciao napsal(a):

Yosif K
Nepřestanu obdivovat kreativitu, s kterou zdejší diskutéři rozvíjejí slavný výrok agenta Kominterny Klementa G.
Takže teď je zrovna aktuální znění, že zakroutí krky a usekne pytlíky?
Pokud se matně pamatuji, Klema v parlamentě na adresu velkoburžoasie pravil, že on se do Moskvy jezdí učit, jak jim skřípnout nejen prsty, ale i břicha.
Bude to v zápisu a přístupné, ostatně.
Normální goebbelsovský projev, jaké bylo všude v okolní Evropě možno slyšet denně.
Spíš ti současní diskutéři mě svou kreativitou malinko znepokojují. Jestli oni nebudou ze stejné líhně.
27. 02. 2012 | 12:01

Milda napsal(a):

Kdo nezná svoji minulost, nemá budoucnost!!!
Nu a co to je vlastně komunistický symbol? Mohl by to být třeba znak ČSLA, která tu vraždila bezbranné obyvatele. Dodnes se tento znak běžně užívá.
Mohl by to být třeba rudý baret, symbol husákova gustapa, které tak dobře mlátilo studenty na Národní třídě!
Pokud bychom zakázali používání rudých hvězd, popírali bychom tím historii. Osvobodili nás vojáci, kteří měli rudou hvězdu ve znaku ( i ten srp a kladivo). Opravdu si nedokáži vybavit, jak by se měl den osvobození slavit bez vlajky tehdejšího vítěze a osvoboditele.
Osobně mě velice mrzí, že při oslavách osvobození se zapomíná na osvoboditele jižní Moravy.....ti jediní nás v roce 1968 neokupovali. Pokud bychom měli být důslední, tak bychom museli zakázat většinu světových symbolů a znaků! kdo nás prodal Hitlerovi? Británie, francie, Itálie! Kdo nás prodal Stalinovi? USA a Británie!! A kdo nás to v minulém století okupoval? Němci (2x), SSSR, Polsko (2x), Maďarsko, Bulharsko!!! Takže symboly těchto států také zlikvidovat??
27. 02. 2012 | 12:01

hliník v humpolci napsal(a):

Čermáku Čermáku. Z dějepisu opět nedostatečná.
27. 02. 2012 | 12:04

rejpal napsal(a):

Ať ten obrázek prohlížím, jak ho prohlížím, stále se nemohu zbavit dojmu, že lepší by KSČM na svou předvolební kampaň nevymyslela.
27. 02. 2012 | 12:05

Kryštof napsal(a):

Re "hasta siempre" v 0:34
1/ Sám jsem ročník ´45 , tudíž mi je 67
2/ Sice jsem byl kdysi taky v Moskvě , Mecce zázraků , ale jsem-li "vševědoucí" jako nekomunista , bych si tvrdit netroufal
3/ Četnictvo nikdy nemělo jízdní oddíly , ty měla pouze policie / jízdní stráž bezpečnosti se tomu říkalo / ve velkých městech /Praha např./ , tudíž dědek nemohl utržit ránu šavlí na plocho od jízdního četníka .
4/Jestliže tvůj vykutálený dědek si po 70 vzpomínal , že coby malý kluk onu ránu za krize údajně utržil , kdy byl narozen ?
5/ A priori z výše uvedeného evidentně plyne , že jsi infantilní lhář , což u vás , zamindrákovaných dětiček , pletoucích se mezi dospělé není ničím ojedinělým .
6/ Takže příště něco lepšího , pionýre .
27. 02. 2012 | 12:06

František Sladký napsal(a):

Dobrý den pane Farský, děkuji Vám za velmi krásný a vpravdě podnětný článek, psaný bez emocí a s vysokou dávkou objektivity.
Mám před sebou tři fotografie-pohlednice. Jsou pořízeny z jednoho místa v Praze a to od budovy muzea,kde je vidět Václavské náměstí. Na všech je viditelný dav občanů naší republiky, rozzářené obličeje,vztyčování rukoui-paží, či mávání rukou,prostě oslavná atmosfera. Jednou je to za doby velké říše tisícileté,tedy za němců,potom je to za komunistů a poslední ukazuje cinkání klíčů v té naší revoluci. A to jsem založil pohlednici na které sfanatizovaný dav demokratů odstraňuje mariánský sloup na Staroměstském náměstí,po první světové válce jen pro to jiné místo.
Dějiny nezměníme tím,že něco zaházíme maltou. Dějiny jsou zde a budou stále i když my už nebudem. Tak abychom se pak někde tam nahoře nemuseli za svoje jednání stydět.
Jen tak dál pane Farský, bylo by třeba více takových činů a asi bychom byli dál.
27. 02. 2012 | 12:10

Jan Prachař napsal(a):

Knihovna o komunismu:

http://www.vzdelavaci-institut.info/?q=komunismus-a-odboj
27. 02. 2012 | 12:11

aviatik napsal(a):

Mildo
Jděte se projít, sluníčko svítí.
Jednotky pohraniční stráže nepatřily do roku 1966 MNO.
ČSLA tu žádné nevinné lidi nevraždila, vyjma na cvičeních vojcly, přejeté omylem ótéčkem.
A pak magoři, kteří chtěli dovolenku, stříleli na stojce po vojclech lezoucích přes zeď za holkou. Stalo se mi v Olomouci pod oknem v kasínu.
Pokud vám učitel zadal pátrat po zločinné činnosti ČSLA, musel byste do plánů generálního štábu, to bude na vás asi moc.
27. 02. 2012 | 12:18

Fajsl napsal(a):

Mildo: tež si byl na Libavě u munačaku v Mrsklesach jako stojka? :)Lampasaci nekteri vyžadovlai střilet hned i když je za plotem a prehodit ho na strazni stanoviste prve strilet a vypovidat ze jste uzil veskerych vyzev a vyrovneho vystřelu a nestřilet na nohy ale hrudnik, hlava aby onen narušitel nemoch vypovídat.
27. 02. 2012 | 12:32

Medikolog napsal(a):

Iosife K, blahopřeji k úspěšnému návratu z mnohaleté cesty do vesmíru (z rudé planety Mars?). Pro vaši informaci: Tady někdo organizuje superobdarování církví stamiliardami maskované jako akce "církevní restituce". Tahle "drobnost" vám zřejmě unikla. Navíc, mohl byste zařídit aby ty každodenní haléře od každého dostával také váš skromný spoludiskutant Medikolog? Pomodlil bych se za všechny a za vás obvzvláště s naprosto stejným účinkem jako ty předražené církve... Uvidíte při Posledním soudu...
27. 02. 2012 | 12:40

hasta siempre napsal(a):

Kryštof
Tak to možná mělo tmavomodrou uniformu.
Děda byl ročník 94, stihnul ještě ofenzívu na Piavě. Kdyby myslel, že může nějakou koupit, dával by pozor.
Takhle se probral až na zemi.
Taky je to nějakých 40 let, co mi to vyprávěl.
Jinak kritizujte, co jste si opravdu přečetl, pionýre.
(Kdybych byl argumentátor tvého stylu, napsal bych, že jedine to, že jim císařpán vzal koně zabránilo četníkům... atd.)
27. 02. 2012 | 12:42

Kryštof napsal(a):

Ono to s tou mosaikou je v Česku jako se vším , doporučuje se koukat jinam anebo se nekoukat vůbec .
To ještě když jezdily parní lokomotivy , tak bylo obvyklé , že člověku do oka vletěl nějaký sajrajt .
No a tak se doporučovalo mít zavřený oči a nečumět po okolí . Rada triviální a vysoce efektivní .
V Československu hojně aplikovaná v každém režimu .
A vystřídaly se tu už všechny , pokud vím .
Kdysi se vyprávíval takový realistický vtip :
Gottwaldovi přijede po r.´48 na návštěvu jeho maminka do Prahy a ptá se :
A/ Čí je to krásné letadlo jak jsme s ním letěli ?
Moje , maminko .
B/ Čí je to krásné auto co nás vezlo ?
Moje , maminko.
C/ Čí je ten krásný hrad / Hradčany / ?
Můj , maminko .
Hochu , Klémo , jen si dej pozor , ať ti to ti komunisti neseberou !
27. 02. 2012 | 12:45

Ubb napsal(a):

František Sladký
Ty fotografie byste měl určitě naske.novat a pověsit na youtube nebo uložto. Není nad to, když se člověk může podívat.
Toho Franty Sauera je škoda, ještě byste ho měl zkusit najít.
27. 02. 2012 | 12:47

Kryštof napsal(a):

Re - "hasta siempre"
Ty si nech ty přiboudliny a to tykání pro své nablblé soukmenovce a vrstevníky .
27. 02. 2012 | 12:48

buldatra napsal(a):

Alespoň ten srp bych tam do budoucna nechal.
Kladivo možná taky.

A v domě, na kterém se ta mozaika skví, by bylo vhodné vybudovat muzeum.
Místo pracně schvalovaného nápisu od cizího autora odněkud z ciziny, by tam byl prostý jednoduchý a internacionální nadpis Muzeum srpů.
To ani v japonsku nemají a náš budoucí prezident by to ocenil a dodal by do Semil nadšené tůristy s foťákama.

Dnes je to všude samá sekačka, křovinořez, kombajn a podobné technické vymoženosti zbůhdarma žeroucí ropu, zasviňující vzdoušek vezdejší výfukovými plyny a co je to starý dobrý ekologický, k životnímu prostředí šetrný srp, omladina netuší.

V můzeu by mohl vyškolený obecní zřízenec sedět u kovadlinky a třímaje v ruce kladivo, předváděl by kutí srpu.
Tím by jednak demonstroval spojení těchto dvou pracovních pomůcek a současně by nutil návštěvníka k zamyšlení nad faktem, že nejen pikle politické lze kout.

Po návštěvě muzea srpů by autobus mohl nadšené Japonce odvést do muzea vidlí v Lichnově.
Což by bylo fakultativně stylové.
27. 02. 2012 | 12:52

nenapravitelný husitský bandita a rebel napsal(a):

Lichnov, Lichnov...
Jestli ono to nebude nějaké Leichenau nebo Leichenbach. A v okolí těch 200.000 zahrabaných potetovaných německých civilistů.
Apage!
27. 02. 2012 | 13:02

rumun napsal(a):

Zaloba na rákousle velvyslanectvi - na jejich vlajce drzi orlice srp a kladivo, co takhle jim to natrit ruzovou barvou jako ten tank kdysi. Hura, pravda a laska zvitezim
27. 02. 2012 | 13:08

kasal napsal(a):

To neni v Semilech jedinna firma ktera by potrebovala vyvesit bilboard a jeste by za to zaplatila?? A bylo by zase na par let klid.
27. 02. 2012 | 13:19

Kryštof napsal(a):

K té mosaice by ale soudruzi měli přidat s.Slánského s jeho kolektivem , co si je v nezměrném smyslu pro veselé taškařice zhoupli jako "Protistátní spiklenecké centrum"/ jediná věc , která se jim dá započítat jako polehčující okolnost / aby zdejší ultralevicoví / na práci leví / adolescenti měli vhodné intelektuální téma k jejich hluboce oduševnělým výronům .
Rovněž tam na mosaice postrádám s.pederasta univ. prof. Zdeňka Nejedlého , min. školství , s jeho přímo biblickým citátem "Každý z nás je jen drobným zrnkem písku ve složitém soukolí socialismu !"
Taktéž velevěta s.Ant. Novotného , presidenta a gener. tajemníka ÚV KSČ :
"Československý dělník nebude směřovat do socialismu na motocyklu , ale automobilem !" zasluhuje zpodobnění na oné mosaice pro svoji geniální a dějinnou velkolepost .
Ano , i v práci soudruhů byly mnohé nedostatky , ale socialismus se nebuduje na centimetry "A vám , buržousti , utneme žílu u samého pytlíku a z vašich žen naděláme služky a z dcer kurvy !", jak hřímal s.Václav Kopecký , min. informací za v r.1948 , když přesvědčoval občany o správné cestě KSČ .
27. 02. 2012 | 13:26

Lukr napsal(a):

Hlavně ta starost o Semilskou nemocnici o technometru atd. to Vás ctí a pan Gazdík to ocení mnohem více jak nějakou mozaiku.
Opravdu možná, že hodláte o tom psát až v příštím volebním období.
Prozatím tedy k uměleckému provedení a o mozaikách potom možná TOFA a potom PBZ atd.
Prostě jste jednička pane Farský.
27. 02. 2012 | 13:40

Kryštof napsal(a):

Velmi aktuání i v době dnešní by zcela jistě byl poznatek komunistických ekonomů r.1960 coby předchůdců věštců krás marxismu-leninismu z pozdějšího Prognostického ústavu , kolektivu Brigády soc, práce s.Václava Klause :
"Po roce 1965 se nebudou v ČSSR již platit žádné daně !"
To bylo za požehnané vlády s.Ant. Novotného , kdy s kamarádem ve zbrani a blízkým přítelem s.Nikitou Kukuruznikovičem Chruščovem hospodářsky doháněli a předháněli USA .
Chruščov - citát , excerpt :
"Až my Ameriku dohoníme a předhoníme ...."
Vpodstatě to byli první autoři SCIFI ve Východním bloku .
A to vše ona mosaika zcela pominula !
Jsem krajně rozhořčen takovými kontrarevolučními rejdy .
Kde mají ti mladí brát skvělé vzory pro jejich růst ?
"Sovětský invalida - náš vzor !" a beznohý pádící prostorem s erárními berlemi ke šťastným zítřkům - ty byly znázorněny v dalekém pozadí jako mlhovina z Andromedy , ale ideově to byl plakát zocelenej a v barvičkách jedna radost , to musím přiznat .
Taky byla hezká cedule "Játra nejsou , padá omítka !".
To jako aby buržoasní živly nepochybovaly , že reálnej šokialismus zvítězil .
Byla taky menší kriminalita , aspoň nepamatuju , že by barák s nápisem "Agitační středisko" vykradli cikáni .
Takže uvědomělostí ke zdravému vývinu .
Nám se dával rybí tuk , ale to nestačí , soudruzi !
27. 02. 2012 | 13:54

Jan Holý napsal(a):

Výstižnější by byl nápis: Po zkušenostech s dnešní demokracií - komunisti promiňte a vraťte se!
27. 02. 2012 | 14:08

Kryštof napsal(a):

Re - Jan Holý
Máte na mysli tu zdejší demokracii nastolenou za jejich nezměrných obětí uvědomělými soudruhy z kádrových reserv KSČ , StB a nomenklaturními svazáky ?
Prosím o vysvětlení už z toho důvodu , abych ideově netápal a nestal se tak loutkou mezinárodního / hlavně USA / kapitalismu a na melouch i odporným lokajem západních špionážních center se sídlem v Mnichově , neb chci býti bdělým a ostražitým ochráncem socialistických /vý/dobytků a nerad bych , aby mě stihl spravedlivý trest někdy i pracujícího lidu .
Vyplňte psacím strojem anebo hůlkovým písmem .
Nevyplněné rubriky neproškrtávejte , odpovídejte krátkými slovy , např. NE, NEMÁM , apod . Tak to bývalo v žádostech o čs. cest. pas a Výjezdní doložku .
Polit. přísl. otce matky , do r.1948 , po r.1948 , před r.1945 .....
Bylo to podivné , neboť v čs. cest. pasu se nacházela klausule "Platí pro všechny státy světa ."
Zřejmě tedy neplatil pouze pro čs. úřady , které jej vydaly .....
Ona Výjezdní doložka byla mj. vynálezem nacist. III. říše , kterou komunisté pro blaho obyvatel tvůrčím způsobem obohatili , ba přímo "rozkošatěli".
Vidíte , a to ta mosaika taky nepostihuje .
Trestuhodná nedbalost . Soudruzi okresního měřítka propadli závrati z úspěchů , jak moudře pravil s.Stalin .
27. 02. 2012 | 14:37

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Autor
Jaký byl osud otce a syna Hádkových. V Mladém světě byly tehdy jejich aktivity velmi plasticky popsány. Polední zmínka byla o schůzi komunistů už po okupaci "spřátelených armád", kdy byli svými spoluobčany s rudou knížkou brutálně napadeni a ztlučeni. Až se jich museli zastat přítomní sovětští důstojníci. Jestli si dobře vzpomínám, tak na své rudé soudruhy křičeli. "Už je nechte, vy pizdy!"
27. 02. 2012 | 15:06

Mard napsal(a):

J. napsal: Zatímco v 50.letech byly vraždy politické, vražda Mrázka (a i jiných-jemu podobných) byly vraždami nejen politickými, ale i ekonomickými.

Tak srovnávat mafiána Mrázka s Horákovou, to už opravdu chce silný žaludek, nebo snížené vnímaní reality! :-(
27. 02. 2012 | 15:47

Mard napsal(a):

Jaroslav - HK napsal: Rada pro vás semilští. Ten hákový kříž, co aktivisté rozbalili v TV před mozaikou na domě, stačilo umístit vedle mozaikového komunistického symbolu a mezi tyto symboly dát rovnítko.

To je myslím velmi rozumný a podnětný nápad!
27. 02. 2012 | 15:53

Mard napsal(a):

Jan Holý napsal: Výstižnější by byl nápis: Po zkušenostech s dnešní demokracií - komunisti promiňte a vraťte se!

Pokud nejste imbecil, který není zodpovědný za své činy, tak by vás měli zavřít! Za propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů!
27. 02. 2012 | 15:54

antoninovy napsal(a):

To jsem se polekal ----

četl jsem to zprvu jako - semitská mosaika... /trochu hůře vidím a čtu/

Pane Farský, nechal bych to jak to je, bez vysvětlování, ať si to lidé a hlavně potomci, pokud budou potomci,

ať si to přeberou sami, bez poučování, třeba to zvládnou sami, bez naší, cizí pomoci. Mohlo by se stát, že by se pošklebovali více nad našimi komenty.

Vše dobré, zdá se, že jste jako Buergermeister na svém místě, kéž by takových bylo více

an
27. 02. 2012 | 16:13

kanibal napsal(a):

Mají to starosti, pane Farský. Ta vaše mozajka není žádný umělecký výtvor a příštím generacím nejspíš chybět nebude.
Pouhým selským rozumem lze dojít k názoru, že je hloupé ničit dobové obrazy zachycující výjevy tehdejších prvomájových oslav nebo přelakovávat tanky, osekávat či vybrušovat z památníků osvoboditelům rudé hvězdy, srpy a kladiva.
Naproti tomu zakázaný symbol na zdi budovy v Semilech není součástí žádného uměleckého díla ani nemá s budovou jakoukoliv historickou souvislost. (Budova nebyla sídlem KSČ ani tiskárnou Rudého práva, kde by nejspíš stačilo připsat ono varování.) Mozajku tam umístili za účelem propagace tehdejšího režimu.
Měla by zmizet!
27. 02. 2012 | 16:17

J. napsal(a):

Přátelé, budete na komunizmus ještě vzpomínat (pokud jste již dávno nezačali). Jednak jste byli mladší a jednak tu ještě byl alespoň nějaký stát. Říkejte si, co chcete, ale byla práce, dostupná zdravotní péče, důchody a žádný dluh. Taková "nesvoboda" jako byla za komančů je dnes v bleděmodrém.
Pokud jste někdo za "totáče" nebyl mladší (neb jste nebyl na světě), je Vám příliš málo, abyste posoudili, o co tady jde.
I tak Vám, mladí a flexibilní pravičáci přeji progres v budoucnosti, leč pokud zůstanete single, nebudete mít později na zdravotní péči a exekuce bude u Vás čím dál běžnější.
Mohu zde, pane Stejskale, napsat názor, že netuším, čím se mohla lišit návštěva StB od návštěvy exekutorů?
Nemám oblíbenou stranu a levé spektrum mi je stejně protivné jako pravé.

Vy doma nikdo nemáte srp a kladivo? Pozor, jsou to STRAŠNÉ symboly!!
27. 02. 2012 | 16:19

Homunculus napsal(a):

Hahaha, já se musím smát. Právě jsem si přečetl jak Týc a Smetana šli do lochu,
zatímco Černý byl za natřený tank vychvalován. Ministerstvo financí protizákonně
odmítá vydat seznam fiem, které odtunelovaly z bank desítky a stovky miliard, takže
jsme pak ty banky z našich daní museli sanovat. Tím pádem není na zdravotní
péči, není na důchody, školy si studenti začnou paltit sami. Aby mohl Nečas
dávat své asistentce čtvrtmiliónové odměny, musí zvýšit DPH a odchod do
penze se posune na 72 let. No a za letošní zimu umrzlo jen v Praze cca 30
bezdomovců. A do tohodle tady někdo vytahuje "dobu nesvobody"? Uáááááááááááá,
si děláte snad P*DEL nebo co?
27. 02. 2012 | 16:38

skeptický napsal(a):

Mard

K Vašemu návrhu dát někoho zavřít za názor vedoucí k propagaci hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod:

Zaprvé to není propagace,ani k ní nevede,pouze názor či zbožné přání,a zadruhé Váš návrh ho omezit na Jeho právech a svobodě má k té propagaci blíž.
Otázku imbecility nechám stranou.

On je to vlastně evergreen v každé nesvobodné společnosti.
27. 02. 2012 | 16:46

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Kanibal
Já bych to tam nechal jakožto svědectví doby. Svolinského orloj v Olomouci je též svědectví o ohebnosti umělců za socialismu. Totéž sorela v Porubě nebo v Ostrově nad Ohří. Ať rozhodnou další generace, naše už toho zničili dost. Jihlavský prior také dráždí kde koho, ale ničit fungující stavbu mi přijde zpozdilé. Když jsme neměli odvahu se proti různým výstřelkům vzepřít, nechť nás straší a připomínají nám naši zbabělost. Teď jsou na pořadu dne důležitější věci.
27. 02. 2012 | 16:48

hammer&sickle&hakenkreuz napsal(a):

pro J:

tak třeba v tomhle se mohla lišit (a většinou lišila) http://www.cesky-dialog.net/clanek/401-soud-poslal-dva-estebaky-do-vezeni-za-tyrani-disidentu Pozor, to nejsou padesátý léta, kdy se to dělo stokrát za den, ale léta osmdesátý. Státem řízený teror proti vlastním občanům, ne nezákonné praktiky nějaké firmy nebo jednotlivce, proti kterým se můžete bránit u všech možných instancí.

A kdo si myslí, že dneska je to stejný, tak vůbec netuší, o čem mluví. A nikdo mu to ani nevysvětlí jako řadě starejch Němců a Rakušáků nikdo už nevyvrátí, že na tom Hitlerovi bylo přeci jen něco dobrýho (byl klid, práce, důchody, pořádek, když se člověk do ničeho neplet, měl se skvěle. Dneska jsou noviny plný nějakejch svinstev. To za Hitlera ani bolševiků nebylo).
27. 02. 2012 | 17:10

J. napsal(a):

Do pr.ele, autore přechytrej, nechcete také odstranit nás, kteří jsme se za komunismu narodili??? My jsme přece výtvorem komunistických rodičů, komunistického porodníka, komunistické soušky a ošleháni mávátky přehršle Prvních Májů.

Když teď vidím "tetičku Němcovou" (z ODS) v TV, říkám si, proč s tím právě tato osoba (žijící zde přece za minulého režimu) dávno něco neudělala? Vždyť zná zeměpis a při jejím inženýrském vzdělání ví, kde jsou Semily.
Tetička Němcová v minulosti onemocněla rakovinou (což nikomu nepřeju). Divím se však, že dopustila, aby ji léčili lékaři s komunistickým diplomem a komunistickými metodami léčení?

Pane Stejskale, tento můj příspěvek je test demokracie. Nevěřím, že bych neměla pravdu. Morálka u členů ODS (tím méně u Miruny Němcové) "je jaká je", takže si nemyslím, že ta moje by byla "amorální".
27. 02. 2012 | 17:10

J. napsal(a):

to hammer&sickle&hakenkreuz:
(jen Vám chci říci, že se jmenujete podivně!)

Mladý muži, nikdo si mě v padesátých letech ani nevšiml.
Je pravda, že ten, kdo provokoval, byl v hledáčku VB.
Dělala jsem si svoji práci, NEBYLA VE STRANĚ, nemilovala režim.

Řadu Němců i Rakušáků z dob války znám. Mýlíte se, co píšete. Spíše si to přejete, ale pravda to není.
27. 02. 2012 | 17:14

ld napsal(a):

j.

abych vám nekazil radost, ale předsedkyně PSP ČR Němcová je středoškolačka, takže o inženýrství nemůže být řeč.
27. 02. 2012 | 17:16

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Pro Mard.
Předně, vedle českého pravičáka vypadá i ten komunista jako inteligent a charakter.

Kdyby komunisté měli v sobě tolik lidské zhovadilosti, jako naše současná pravice, tak by patrně pravicovou politiku označili za zločineckou, mimochodem po roce 1945 k tomu bylo důvodů více než dost, a mohli si zavírat koho chtějí.

Zákony by se mohli snažit přepisovat historii, pravičák s tím nemá problém, tak je to především o lidské bídě, chamtivosti a sprostotě k ostatním.

Zde je to vystiženo dobře

Stupidita pravice se šíří, protože jsou levičáci příliš zdvořilí
http://www.blisty.cz/art/62222.html

Problém s tím, co je dnes pravice je především v tom, že pravičákovi není nic hanba, snad jen být chudý a tomu podřizuje své „svědomí“ a chování.

Bojím se jedné věci a to, že komunistům budeme jednou muset dát jednou zapravdu v tom, že s pravičákem v rukavičkách jednat nelze nebo na to doplatí celá společnost.

Nedávno jsem viděl jeden kreslený vtip, jeden povídá druhému:

To byly časy
pivo bylo levné
holky neměly AIDS
a komunisti neměli pravdu
27. 02. 2012 | 17:22

J. napsal(a):

Tím hůře, Ide, tím hůře.
Bylo mi jasné, že s tím jejím kdesi uváděným titulem to je poněkud "západočeské".
Mám Vás tam, kde jsem chtěla-moc dík!
Už sem zase můžete přispívat?
Anebo jste "kdosi z ODS"?

Vy mi, Ide, nikdy radost zkazit nemůžete, víte proč?

Myslíte, že zemědělská středoškolačka by byla reprezentativní prezidentka?
27. 02. 2012 | 17:23

skeptický napsal(a):

J.
Krucifix Safraport Hernais byl Čech?Moje babička na něj často vzpomínala.
Bábinko,my už hodně pamatujem.V padesátých letech jste byla maličká,to je jasné,že si Vás nikdo nevšiml.Zato jste si to vynahradila v šedesátých.Nechodili jsme spolu?
A vůbec nejste amorální.Těm se říkalo nemravka.Těch jsem poznal dost.
Vynechává Vám klávesnice.
27. 02. 2012 | 17:25

Devo napsal(a):

Šašek z J.
Jedna věc je sorela, na které se podíleli opravdu velcí umělci (nevím jak dopadla výzdoba hotelu International poté, co je z něj Holiday něco), jen maličko svedení na scestí (trpám, když vidím jak Ječmének cílevědomě nechává zdevastovat parkovou úpravu od Štursových kolem Pomníku) a něco jiného normalizační tupost hotelu Prezident přebouraná z původní kavárny, která byla protivahou Právnické fakulty.
Do Jihlavy na náměstí raději nejezdím (dávají tam nesmyslné pokuty), neb by se mi z pohledu na obchoďák chtělo zvracet.
27. 02. 2012 | 17:28

skeptický napsal(a):

Re : zemědělská středoškolačka : Pokud si pěstuje kozy,proč ne.
Nikoho kloudnýho si tam stejně nepustěj.
27. 02. 2012 | 17:30

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

K mozaice.
Nelíbí se mi a nechal bych ji odstranit nebo něčím předělat.
Na autorově nápadu se mi nelíbí především jednostranné a politicky účelové vidění světa. Pokud by nás měla nějaká mozaika varovat, tak především před lidmi, jako je autor blogu. Autor to možná není schopen pochopit, ale jeho návrh je přesně ve stylu komunistů a dříve či později by nazrál čas k jeho odstranění.
27. 02. 2012 | 17:36

hasta siempre napsal(a):

ten, kdo....
Jak v jakobínském teroru, tak v Leninově zplnomocnění Čeky k čemukoli je železná logika.
Jak na tu cestu vstoupíte, nemůžete jinak. Jak říkal el commandante, popravovali jsme, popravujeme a budeme popravovat.
Doufejme, že si dostatek inteligentních lidí láme hlavu tím, jak provést nutné změny a nemuset oběma rukama po loket do krve.
Pořád věřím, že část lidstva je inteligentní a část těch inteligentních zodpovědná.
Taky můžu bejt úplně blbej, pravda.
27. 02. 2012 | 17:37

ld napsal(a):

j.,

ten můj ban není ještě prověřen všemi okolnostmi. Ale i kdyby platil na 100%, slzy bych z toho netrousil. Nadto, moje svědomí a názory jsou čiré, nikoli modré.
A kdo krade, nemůže být reprezentativní personou. Týká se to bez rozdílu všech, notabene středoškolačky z hnojárny.
27. 02. 2012 | 17:38

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Pro hasta siempre.
Prostředky by měly odpovídat okolnostem, ono kritizovat Rusko po roce 1917, ale s přihlédnutím k tomu, co tam bylo před, car se tam s nimi taky nemazlil.

U nás nelze vidět padesátá léta bez toho co předcházelo, ale taky k přihlédnutím k různým Mašínům a spol.
27. 02. 2012 | 17:49

Anellus napsal(a):

Ten citát je správný, Češi zapoměli na svoji kapitalistickou minulost za Rakouska, První i Druhé republiky a za Protektorátu a tak si jí dnes opakují, i s nezaměstnanými, frontami před úřady práce, bezdomovectvím a sebevraždami samoživitelek. Jen tu polévku za příspěvek na Winterhilfe, dnes už nikdo nikomu nenabídne jako za Protektorátu, ani na tu už nejsou peníze. Jinak je řešení semilských lišácké, vykládat si je může každý podle svého gusta. A i po případné režimní změně a návratu k socializmu zůstane mozaika tak jak je, i s tím citátem. No a zbývá tam ještě dost místa na případné další citáty :-)) . Prostě v Semilech jsou fikaní.
27. 02. 2012 | 18:06

dix napsal(a):

Ta mozaika je obludná . Mnohem obludnější je ale mozaika těch příspěvků zdejších rádobybolševických pomatenců .
Věrně odráží stav toho čurbesu tady a jeho věčně blbých obyvatel . Jedni i druzí zasluhují vykopat .
27. 02. 2012 | 18:36

muromec napsal(a):

dix - Pane Dixi, ani váš obludný příspěvek nezmění nic na jedné pravdě: Přes všechno zlé co jsme o něm slýchali a sami taky napovídali (mě nevyjímaje), komunismus v nějaké vylepšené formě je jediná schůdná cesta pro lidstvo. S tím nenaděláte nic ani vy, ani já, ani nikdy jiný. Jinudy prostě cesta nevede. Teda - abych nelhal - je ještě jedna cesta jiným směrem, ale ta zase vede k záhubě lidstva. Takže celkově vzato, ten srp s kladivem se ještě jednou docela dobře hodí tam kde je.
27. 02. 2012 | 20:12

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

K dokreslení vtipu výše: z dob, kdy komunisté ještě lhali

„Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků… Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební obdob „
http://www.ireporter.cz/2009/04/27/dokument-z-projevu-vaclava-havla-v-prosinci-1989/
27. 02. 2012 | 20:26

eN napsal(a):

Nechutná je na tom ta kalkulace, snaha se zviditelnit jako moudrý politik. Co si asi pomyslí cizinci, kteří kolem mozaiky jezdí do hor (a neumí česky)? Že v tom městečku žijí magoři, oprašují komunistické symboly a budovatelská hesla.
27. 02. 2012 | 22:04

Mard napsal(a):

J. napsal: Taková "nesvoboda" jako byla za komančů je dnes v bleděmodrém.

Za komančů nebyla "nesvoboda" v uvozovkách. Ale skutečně zde komunisté vybudovali lágr obehnaný ostnatými dráty, mimovými poli a celou řadou další překážek pro lidi, kteří chtěli jen jít jinam. Většina zásahů (mimořádek) pohraničních sil byla proti "narušitelům hranice" z vnitrozemí, nikoliv proti vniknutí z ciziny. Takže pohraničníci spíše hlídali nás v kleci, než aby náš bránili. To nemluvím o tom, že kolikrát zastřelili naše lidi až za hranicemi - na svobodném území a dotáhli jej zpátky na území ČSR (ČSSR). Takže to, že srovnáváte tehdejší situaci s dneškem je jen důkazem vašich ochabujících paměťových schopností!
27. 02. 2012 | 22:57

Mard napsal(a):

skeptický napsal: pro Mard: Otázku imbecility nechám stranou.

Nikoliv! Pán podporoval svými názory komunismus a pokud by byl souzen, tak by v případě imbecility (snížené duševní schopnosti do té míry, že už by nevnímal škodlivost svého jednání) odsouzen neměl být. Nepřeji si, aby lidé, kteří nejsou schopni pochopit že dělají blbost, za svůj zdravotní stav trpěli v base.
27. 02. 2012 | 23:00

Mard napsal(a):

J. napsal: Myslíte, že zemědělská středoškolačka by byla reprezentativní prezidentka?

Když jsme za presidenta mohli mít prokazatelného vraha Gottwalda, nakaženého syfilitidou a bez vzdělání, jsou úvahy o kandidatuře kohokoliv mimo mísu. Tak nízkou laťku jako nastavili presidenti za období komunistické diktatury, již není možné snížit.
27. 02. 2012 | 23:05

Medikolog napsal(a):

Marde,

zapomněl jste na jistého kulisáka.. Gottwald byl prý alespoň vyučený truhlář..
28. 02. 2012 | 01:29

skeptický napsal(a):

Mard
Pokud by byl za výšecitovanou větu souzen,nebylo by to známkou imbecility systému?Nebo spíše zločinnosti?
Padesátý léta vsadím se nepamatujete,ale máte našlápnuto.
28. 02. 2012 | 02:02

prosťáček napsal(a):

to Y.K. 27.II.7:27 církev
Děkuji za data. Těch 56 haléřů denně děleno 0,1 neb katolíků je cca 10 %, tj 5,60 Kč/denně by si mohli katolíci financovat i bez restitucí ze svého, nebo s pomocí Vatikanu. Vždyť je to jak poplatky za televizi či za provoz radia Vatikan. Jinak vznikne pocit, že víra se nevyplácí. Z.K. díky pracuješ i brzy ráno a kvalitě to neškodí.
28. 02. 2012 | 05:38

Petr Vesely napsal(a):

FRASKA A ZBYTECNE KECY...

Ze jde komunisticke symbloy, tedy symboly zlocinecke organizace je jasne kazdemu. Vylepit hakovy kriz a dat pod nej napis "Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat". stalo by se co? Jeste by ani neoschlo lepidlo a byla by tam zasahovka.

Je na bliti ze soucasnych neokomunistu.
28. 02. 2012 | 05:55

prosťáček napsal(a):

to 5:55
a neoliberálů
28. 02. 2012 | 06:49

janys napsal(a):

...a co zločiny demokracie?
28. 02. 2012 | 07:24

rumba napsal(a):

Y.k. - ja cirkvi nedam ani haler. Plat to prosim i za mne, kdyz je to tak malo. Diky
28. 02. 2012 | 08:01

Jaroslav Golasovský napsal(a):

Rozhodně nechat-je to symbol i dnešní doby.Význam:Srp-žně pro zloděje a korupci.Kladivo-vládá ubíjí občany svými ekonomickými reformami/zdražováním/.Hvězda-je to skutečně ve hvězdách,kdy se budeme mít lépé.
28. 02. 2012 | 08:22

Marcus Agrippa napsal(a):

Petr Vesely:
nepoužívala KSČ jiný symbol?! Našel jsem v googlu legitimaci a tam byl srp + kladivo vložený ve hvězdě. Mozaika v Semilech stylizací spíš odpovídá znaku, který používal SSSR během osvobozování Evropy. Nacistický hákový kříž taky není totéž, jako náboženský symbol svastiky ( je běžně vidět na fotkách s dalajlámou ). Je to těžké - stejně tak, by se dalo polemizovat o křesťanském latinském kříži ( a to ani nemluvím o tom, že Ježíš na latinském kříži ukřižovaný nebyl - musel by to být kříž typu tau ).
28. 02. 2012 | 08:38

koval napsal(a):

Antikomunisti uz se podelaji strachem i pred obrazkem- ubohe
28. 02. 2012 | 08:40

Zdeněk napsal(a):

A bych před ten obrázek namaloval hákový kříž ..... a mezi ty obrázky bych dal rovnítko = !!!
Aby to bylo jasné i těm méně, či pomalu .....chápavým !!!
28. 02. 2012 | 11:52

Kladivo napsal(a):

Opravdu ubohé kolik dušwevních chudáků se bojí obrázku. A když to přemalujete už bude líp.
A po volbách budete křičet že jste disidenti, kterým režim nedovolil mít doma ani srp nebo kladivo.
Bože my jsme tupý národ
28. 02. 2012 | 13:28

skeptický napsal(a):

Chorobný strach z geometrických symbolů tu naočkovala až nová smetánka.To je jenom na ohýbání lidí.

Komunistům bylo jedno,jestli jel někdo na čundr s přeskou Gott mitt Uns.Voda na mlejn duševních chudáků,v tom máte recht.
Každá ideologie a náboženství má nové svaté a nové hříchy.Symbol mi nevadí,jen to chlubení je trochu trapné.Umělcům sluší skromnost.

Hakenkrojc býval na prvních flaškách kokakoly.To do nich ještě dávali koku.
28. 02. 2012 | 14:18

skeptický napsal(a):

P.S.
Ostatně jen čert se bojí kříže.
28. 02. 2012 | 14:23

Marcus Agrippa napsal(a):

skeptický:
kříže se v antice měli bát hlavně političtí buřiči. Ale vesměs se používal hlavně kříž tau. Ukřižovaný nesl po bičování jen horní trám. Cca 150 kg kompletní latinský kříž, by nebyl schopný nést odsouzený víc jak pár metrů. Kříž tau byl symbolem sumerského boha slunce Tammúze spojovaného s rybářstvím, nebo pastevectvím. Každé jaro se oslavovalo jeho vzkříšení symbolem kříže popelem na čelo.
28. 02. 2012 | 14:49

Mard napsal(a):

skeptický napsal: Pokud by byl za výšecitovanou větu souzen,nebylo by to známkou imbecility systému?Nebo spíše zločinnosti?

Nepřeji si žít v zemi, kde budou moct moci lidé svobodně chválit nacisty, fašisty a komunisty. Jsou to režimy, které v posledních 100 letech zavinili mnoho desítek milionů mrtvých a proto nevidím důvod proč je chválit.
28. 02. 2012 | 16:07

Mard napsal(a):

Kladivo napsal: Opravdu ubohé kolik dušwevních chudáků se bojí obrázku. A když to přemalujete už bude líp.A po volbách budete křičet že jste disidenti, kterým režim nedovolil mít doma ani srp nebo kladivo. Bože my jsme tupý národ

Ne, nejsme tupý národ, tupý jste jen vy. Odmítám oslavovat vrahy, zločince a lumpy - nejen formou mozaiky nebo obrazů. Vy pochopitelně máte doma oslavné obrazy nacistických hákových křížů a komoušských srpů s kladivem, protože vy se obrazů nebojíte :-) Jste nebojsa jako Ilja Muromec!
28. 02. 2012 | 16:11

Mard napsal(a):

skeptický napsal: Komunistům bylo jedno,jestli jel někdo na čundr s přeskou Gott mitt Uns.

Tak nevím,jak to myslíte. Je fakt, že komouši neměli rády čundráky jakékoliv, k tomu nebylo třeba mít německé insignie. Ale pokud se domníváte že za komunismu se nepronásledovalo vyzdvihování JAKÉKOLIV jiné ideologie, tak jste na omylu. To nemuselo jít ani o namalování hákového kříže, ale stačilo říct že kapitalismus je lepší a člověka za to vyrazili z práce nebo ze školy.
28. 02. 2012 | 16:14

skeptický napsal(a):

Mard
myslím to,jak říkám a nádraží jsem nikdy nefotografoval,a hezký holky jsou všude.
Jestli za komunismu někoho vyrazili za to,že řekl ,že kapitalismus je lepší.je to jistě zločinné.

A vy byste za zlatý komunisty rovnou zavíral.Jděte se bodnout,něčím tupým.Půlka z těch,co nám vládne má stranickou legitimaci ještě doma.To byste se měl rovnou odstěhovat.

K vašemu podivu byste zjistil,že se za jedno ani druhé nezavírá nikde.To je jen naše svazácké specifikum,snaživci se tu rodí.
28. 02. 2012 | 16:37

Homunculus napsal(a):

Mard, mně se také nelíbí žít v zemi, kde předseda vlády veřejně vyznamená zločince
a vrahy svojí medailí. Jenže zavřít ho za to (alespoň teď hned) dost dobře nemůžeme...
28. 02. 2012 | 16:55

J. napsal(a):

Tady se krade, tady se tuneluje, tady se podplácí, tady bují korupce ...
a Honzík Farských má takovouto krkonošskou poudačku.
28. 02. 2012 | 17:27

A7B napsal(a):

Ad Mard: "... stačilo říct že kapitalismus je lepší a člověka za to vyrazili z práce nebo ze školy." - mohl byste to nějak rozvést a doložit příklady z vlastní zkušenosti? Tipuji totiž, že jste bývalý režim nezažil. Zkuste si jen představit, jak by to mělo proběhnout. Kde by třeba ten výrok měl padnout - v hospodě? Na nádraží? V továrně? Na schůzi SSM nebo KSČ :-)? A kdyby padl - co by se jako mělo dít? Z houští vyběhnout tlupa esenbáků s obušky nebo estébáků v kožených kabátech a pustit do dotyčného?
Samozřejmě něco jiného by bylo, kdyby daný jedinec proti režimu působil systematicky a aktivně - to by pochopitelně měl problém, stejně jako v každém jiném státě.
Mimochodem, podívejte se na současnou vládu či disidenty - pokud nebyli blbí nebo líní, studovali ostošest a to i obory, kam bylo opravdu obtížné se dostat.
28. 02. 2012 | 22:55

Mard napsal(a):

A7B napsal: Ad Mard: "... stačilo říct že kapitalismus je lepší a člověka za to vyrazili z práce nebo ze školy." - mohl byste to nějak rozvést a doložit příklady z vlastní zkušenosti?

Víte, já zažil i přátelskou pomoc v podobě tanků z okolních zemí pod vedením rusáků, takže jsem bohužel zažil i následnou normalizaci v 70 letech a pak husákovský buřtový socialismus. A příkladů mám celkem dost, protože jsem tyhle věci sledoval. Jednak jsem byl mánička s dlouhými vlasy, který rád chodil na čundr, což oboje bylo pro Veřejnou Bezpečnost (jak se dřív nazývala policie) dost provokativní, takže mě furt kontrolovali občanku a já zase na oplátku nijak nemiloval je. Spolužáka vyrazili ze střední školy, protože na povinném mozek vymývajícím filmu o úžasných vítězstvích ruských tanků proti "fašistům" zatleskal při zásahu do ruské stíhačky, která následně vybouchla. Jedna holka, z blbosti dopsala na nástěnku ve škole k výstřižku z novin s nadpisem "Závěry sjezdu splníme", text "splníte hovno jako vždy" a také to skončilo vyhazovem. Že by někoho vyhodili za větu "Kapitalismu je lepší" jsem nezažil, neb jsme stejně nevěděli jak kapitalismus vypadá - dostat příslib a doložku byla dost vzácnost. Nicméně, dovedu si to živě představit, že nějaká adorace kapitalismu by byla nepřípustná.
28. 02. 2012 | 23:38

skeptický napsal(a):

Čekají nás pohnuté časy.Za pár let si to povíme,jestli tu ještě budem.Všechny ismy když se dělají správně stojí za....
Kapitalismus se rozkradl,zbývají jen zbraně.Nebude co žrát,čas na vybíjení stád.Čas zasít,a čas sklidit.Čas se narodit,a čas umřít.
29. 02. 2012 | 00:49

Homunculus napsal(a):

AD Mard - v kapitalismu zase stačí říct, že ti únosci z 11 září měli docela odvahu,
a je za to vyhazov z práce nebo ze školy :-) Ty si taky, chlape, vybíráš jen to, co
se ti hodí. Takhle se seriózní diskuze vést nedá :-)
29. 02. 2012 | 10:20

Yosif K napsal(a):

A7B napsal(a):
Ad Mard: "... stačilo říct že kapitalismus je lepší a člověka za to vyrazili z práce nebo ze školy." - mohl byste to nějak rozvést a doložit příklady z vlastní zkušenosti? Tipuji totiž, že jste bývalý režim nezažil. Zkuste si jen představit, jak by to mělo proběhnout. Kde by třeba ten výrok měl padnout - v hospodě? Na nádraží? V továrně? Na schůzi SSM nebo KSČ :-)? A kdyby padl - co by se jako mělo dít? Z houští vyběhnout tlupa esenbáků s obušky nebo estébáků v kožených kabátech a pustit do dotyčného?

Pane A7B - jste totalni trouba - otec meho spoluzaka sedel 6 let ve vezeni za to ze napsal do zalepeneho dopisu (nikoliv na pohlednici) ze za komunistu je nevidany bordel, ze se to musi zhroutit. Dalsi sedel 8 let za to, ze mu agent stb venoval par letaku a on jej nesel udat. Dalsi manik sedel 6 let za to ze si vyrobil plakatek s napisem "Obcane maji PRAVO volit" (v roce 1970....). V hospodach se vykladaly vtipy vzdycky - cca tisic lidi slo po invazi rusu do bane za to ze v hospode vykladali vtipy a pak se jim jeste smali - slo o paragraf "hanobeni socialistickeho tabora". Dalsi lide sedeli za to ze v letnim kine ve tme zvolali "Kalivoda - prdel - co je v Rusku? - BORDEL!!!" sedeli totiz prilis blizko stb-aka. Atd atd. Proste lidove dmokraticka idyla.
01. 03. 2012 | 00:50

Yosif K napsal(a):

Dalsiho manik sel sedet 2 roky za to ze agentovi VKR v autobuse prikyvl na otazku zda pracuje na vojemnskem letisti, kolem ktereho autobus zrovna projizdel.

Lidove demokraticka idyla - lepe receno nesmyslny teror.....
01. 03. 2012 | 00:53

Homunculus napsal(a):

Hahaha, mně se líbí, jak si Yosif cucá tyhle tahá tyhle story z prstu :-)
Nebylo v těch případech třeba ještě něco dalšího? Že třeba ten maník
vyrobil plakátek s protirežimním textem, ale z materiálu ukradenýho
v NARPĚ ve které předtím bacil hlídače do hlavy :-) No, já tyhle story
nebaštím. Stačí mi vzpomenout si na bejvalýho ministra vnitera Rumla,
který dle hanobičů totáče nemohl před listopadem z politických důvodů
studovat na VŠ, a pak se ukázalo, že je tak tupej že ho na VŠ nepřijali
ani za demáče :-)
01. 03. 2012 | 15:57

Yosif K napsal(a):

Homunculus napsal(a):
Hahaha, mně se líbí, jak si Yosif cucá tyhle tahá tyhle story z prstu :-)
Nebylo v těch případech třeba ještě něco dalšího? Že třeba ten maník
vyrobil plakátek s protirežimním textem, ale z materiálu ukradenýho
v NARPĚ ve které předtím bacil hlídače do hlavy ...

Muzete se preptat na detaily toho manika co sedel za plakatek - snad jeste zije. Musi mu byt tak 60 let. Jmenuje se Jan Sabata. Jeho otec sedel taky. Eurokomunista....... mezi pravici po listopadu neprilis oblibeny smer mysleni.........
Manik co sedel za letaky byl z krymu dost zlomenej a "vyucenej". Rikal ze kdyby mu letaky strkal vlastni vbratr, ze jej pujde udat, ze znovu do krymu uz za zadnou cenu nechce. Znelo dost pusobive. Mozna proto melo tak moc lidi "v oblibe" socik a nepsali proti nemu zadny letaky.
01. 03. 2012 | 17:33

Yosif K napsal(a):

Nejmladší syn Jaroslava Šabaty a jeho ženy Anny jménem Jan se narodil 29. září 1952 v Brně. Jeho osud rodina komunistického funkcionáře angažujícího se v roce 1968 za pražského jara a později nejvýznamnějšího moravského disidenta nemohla neovlivnit.

Na počátku normalizace se před volbami kandidátů Národní fronty několik opozičních skupin rozhodlo vydat a roznášet letáky, kde se psalo, že volby jsou falešná hra s předem určeným výsledkem.
"Zavřeli mě ve skupině šestnácti mladých lidí, kterým jsem jaksi velel a kteří se o tu akci starali v Brně po technické stránce," vzpomíná Jan Šabata.
V letacich se psalo jen toto: "Obcan ma pravo, nikoliv vsak povinnost volit." Co bolo to bolo.
No odsedel to natvrdo - jeho tatik ostatne taky. Vezeni prezil. Na rozdil od Wonky....... ten zemrel ve vezeni prakticky na neposkytnuti lekarske pece..... ...lidova demokracie neboli lepe receno diktature rudych reditelu....
01. 03. 2012 | 17:48

Yosif K napsal(a):

Takze znovu pane Homuncule:
"Kalivoda - prdel - co je v Rusku? - BORDEL"
.......a uz se slo sedet natvrdo ..... paragraf urazky naroda, napadani zemi tabora socalistickeho zrizeni atd atd. Spousty sikovnych lidove demokratickych paragrafu......

Jak se rikalo - a vy jste ve vezeni 5 let za letaky? To mate ohromny stesti - jeste vloni se davalo 5 let uplne za nic........

Taky si pamatuji na kluka ktery v 8 tride ZS pri probirani vzniku SSSR polohlasem rekl: "celej SSSR za NEPu vybudovali kapitalisti".... dejepisar, nejaky cholericky levicovy soudruh, jej na miste dost tvrde zfackoval..... a stezujte si nekde.... ...jo lidi meli socik v "ohromny oblibe".....
01. 03. 2012 | 17:57

Homunculus napsal(a):

Yosif, pokud vím, Šabata ve spolupráci s ilegální zahraniční (možná i
teroristickou?) organizací připravoval akce proti režimu. To si nedá líbit
žádná státní moc, mládenče. Zkus si třeba dneska nevinně přikreslit na leták
tykadla a pudeš bručet. Natož kdyby tě načapali jak si mailuješ s AL-Kajdou.
To pak z Guantanáma nevylezeš dosmrti. A proti Guantanámu byly totáčovské
věznice luxus.
01. 03. 2012 | 18:06

Yosif K napsal(a):

Pane Homuncule - Sabatuv zlocin byl v tom, ze na letacich bylo napsani ze obcane maji pravo, nikoliv vsak povinnost volit. Teroristicky rezim si zakladal na tom, ze volilo 99.98% obcanu to co komanci nadiktovali. Kdyby to bylo o 1% mene, tak by sli do gulagu STBaci a soudci ze nezasahli. Tak zasahli.
Rezim vedel, ze kdyby povolil JAKOUKOLIV agitaci nebo forky, tak by se rezim behem roku nebo dvou TOTALNE rozsypal - tak jak se to stalo v CSSR behem 1968 a tak jak se to stalo v Polsku kdyz tam povolili Solidaritu.
Podelanej byl skoro kazdej a vy tady tvrdite ze lidi rezim schvalovali.
Dneska kdo chce volit komance tak je voli. Takovych hlupaku je 15% populace a nikdo je za rozdavani idiotskych letaku nezavira.

No nic loucim se se soudruzskym pozdravem Avanti Popolo!
02. 03. 2012 | 19:49

Ing. Pohl napsal(a):

Pokud to nestojí moc peněz, tak souhlasím. Horší je, když ředitel Národního muzea dělá propagaci komunizmu za 600.000 Kč. Dal znovu nabalzamovat Gottwalda, nákladně upravit jeho podzemní ošetřovnu Památníku na Vítkově, atd. s obdivným libretem "Rudá muzea" A to všechno v době, kdy ministerstvo kultury šetří na každé tužce a propouští lidi. Ten ředitel Lukeš, co už jako student-impresário zpronevěřil pět milionů v Heřmánkově Divadle bez zábradlí a poslal za sebe do kriminálu svou matku.
02. 03. 2012 | 21:57

cinick napsal(a):

Zastávám nejlevnější řešení s ohledem na následující.
- Skončily textilky v Semilech, Technometra taky nic moc. Dřevovýroba už také opustila město. Silniční síť semilska je ta nejbědnější kterou znám. To jsou důležité věci.
04. 03. 2012 | 15:55

petr jansky napsal(a):

ten napis by mel smysl kdybychom se s minulosti vyporadali.. takto je to jen fraze ktere se musi komunisti smat
05. 03. 2012 | 11:23

Tomas Trojan napsal(a):

"Není morbidnější výzdoby veřejného prostoru, než vyzdobit centrum města rudým bolševickým kýčem."
05. 03. 2012 | 13:00

Milan H. napsal(a):

Mně se líbí ta argumentace pana starosty. Samotný článek vykazuje takový jazyk normalizačního funkcionáře, tentokrát o plnění plánu na vyrovnání se ze zločiny minulosti:

"Emoce byly příliš rozvířeny, názory příliš rozdělovaly. Ale diskuze o zločinech komunismu se vedla." - Semilané jsou tedy přepodkládem nejvzdělanější v nedávné historii. Tleskám, pane starosto.

"Inspirován příkladem Osvětimi" - raději nebudu komentovat.

"Zastupitelé tento záměr pochopili a výraznou většinou schválili." - já to chápal od začátku, vždycky jsem chtěl památník:-)

"Doplněním varovného nápisu plní mozaika svůj účel. Opačný, než pro který byla v sedmdesátých letech instalována. Jsou připomínány zločiny komunismu, je otevřena diskuze o užívání symbolů totalitních režimů, vyvolává otázky kolemjdoucích."

To si píše sám? Má talent.
06. 03. 2012 | 11:00

petr jansky napsal(a):

farsky tezko chape.. tak se pokusim mu to vysvetlit jinak.. doplnte pod ty komunisticke symboly i symboly nacisticke.. at mate tu fasadu takovou histricky vzdelavaci..
06. 03. 2012 | 18:17

Dodylan napsal(a):

Je mně smutno, jaké máme politiky a jakými otázkami se (ne)zabívají.
07. 03. 2012 | 23:27

obcan napsal(a):

Tento nápad mi připadá velmi zdařilý a nápaditý :-)... Jinak bych se chtěl vyjádřit k místním obhájců komunistů. Naprosto chápu, že politická situace je v naši zemi velmi znepokojivá. Žádná strana si nestojí za svým cílem, žádná strana nemá silného vůdce. Ale vzpomínat na komunismus jako na zlaté časy je opravdu trochu mimo zdravý rozum. Pomineme-li všechny hrůzy a popravy, které komunisti způsobily, je naprosto nelogické chválit i jejich hospodářský systém. Že jsme byli soběstační? Ano byli - když dneska vláda zestátní všechny podniky, zemědělce a podnikatele - budeme soběstační rozhodně taky. Že jsme zadlužení? Stačí udělat reformu jako v roce 1953 a dluh bude nejméně na polovině. Že se všichni měli dobře? Ano rozhodně měli. Protože tento kdo řek něco proti byl okamžitě v hledáčku. Jsem rád, že využíváte demokracii k tomu, abyste se vyjádřili (to je samozřejmě v pořádku), ale proč jste to nedělali do roku 1989? Že se vám všechno líbilo? Tomu nevěřím, jenom jste mlčeli a dělali že nic, ale dneska - když se vám nic nestane, to je panečku odvahy! Lidi vzpamatujte se a neblbněte... Komunismus přeci opravdu nechceme.
17. 10. 2012 | 19:47

Karel napsal(a):

Docela se Janovým problémem bavím. Docela mne dojímá, že starosta města, které nemá třeba ani koupaliště - to, které komunisti postavili je zpustlé - má kritiský nedostatek sportovišt pro rekreační sporty, nemá krytý bazén má starosti s jedním znakem, kdyby se o něm nemluvilo, málokdo si ho v té výšce všimne
03. 01. 2013 | 22:30

c9ccchczePN napsal(a):

Your thikning matches mine - great minds think alike!
22. 08. 2013 | 19:52

1NnSYJ2g7 napsal(a):

Lauren Granville - Once again Andrea you did an AMAZING job capturing the saeicpl moments . We are so lucky to have you in our lives. Thanks again for everything on Saturday .we can't wait for the next shoot!March 26, 2012 5:58 pm
23. 08. 2013 | 20:22

BW0V6iERGIK napsal(a):

Tracey Granville - Andrea, these are fabulous!!! Thank you so much for your time, your <a href="http://wgtjmvq.com">taelnt</a>, and your patience. It was great hanging out with you on Saturday.March 26, 2012 5:18 pm
24. 08. 2013 | 16:24

rrETBqbV8Sj napsal(a):

I suoppse that sounds and smells just about right. http://xfvhningfxq.com [url=http://mfuisyghi.com]mfuisyghi[/url] [link=http://hdldwlxag.com]hdldwlxag[/link]
26. 08. 2013 | 11:38

RgK8bGyA napsal(a):

That insight solves the prmelbo. Thanks! http://qrdfkzyfjd.com [url=http://spoxgzfbw.com]spoxgzfbw[/url] [link=http://wwhvvllhaj.com]wwhvvllhaj[/link]
26. 08. 2013 | 14:43

g7iBJL7fcM6 napsal(a):

Hi Brandi! Absolutely! All files are fully layered and<a href="http://bhmzetf.com"> crools</a> of all elements can easily be changed! We even include instruction on how to do this if you need a little help!
28. 08. 2013 | 18:57

2ZcqZrCA napsal(a):

Welcome and thanks for doing this :) I look <a href="http://pntnqukaan.com">fowrard</a> to doing the Shoot Out every week - I've posted mine a little early this week since I'm on my way out of town tomorrow morning for my wedding weekend. I'm looking foward to checking out everyone's pictures when I get home!
28. 08. 2013 | 22:13

lYAS2YjC2w napsal(a):

Alhigrt alright alright that's exactly what I needed! http://hrjhfpnm.com [url=http://wzppdryptje.com]wzppdryptje[/url] [link=http://lzefhk.com]lzefhk[/link]
06. 09. 2013 | 16:36

6dkZaebYr3r napsal(a):

shouldn't have wasted your? money! You'll just have to earn some. Kill plpeoe and steal their money. Find the hidden packages for money. Complete the phone missions for money. If there's a will there's a way. http://hnujjidj.com [url=http://hfgnqofhx.com]hfgnqofhx[/url] [link=http://mnnwqroxf.com]mnnwqroxf[/link]
06. 09. 2013 | 18:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy