Evropa jako úkol aneb Havel, nebo Orbán?
Krize dávají do pohybu změny. Evropská unie není výjimkou. I její základy byly položeny po nejhorším konfliktu, po 2. světové válce.
Insolvence: jak dopadne nejdůležitější zákon roku?
V České republice je skoro 900 tisíc lidí v exekuci, 500 tisíc z nich v dluhové pasti. Tj. jsou na nich vymáhány dluhy, které nemohou ani při nejlepší vůli do konce svého života splatit. Exekuce ale dopadají i na jejich nebližší, přímo zasažených tak bude určitě více jak 1,5 miliónu. Celé rodiny jsou tak v beznadějné pasti vytlačeny na okraj společnosti do prostoru bez víry v lepší budoucnost a důvěry ve spravedlivý stát.
Těmto lidem je potřeba pomoci.
Přesun úřadů do regionů posílí celou zemi
Navrhujeme přesunout 23 centrálních úřadů do regionů. V regionech vznikne 5 000 nových pracovních míst, které výrazně a dlouhodobě posílí regiony. A tím zdaleka není jen 2,6 mld. Kč vyplácených na mzdách. Tento krok zároveň uleví české metropoli. Proč to navrhujeme? Je to jednoduché řešení s dlouhodobými pozitivními důsledky pro celou společnost. Mezi Prahou a zbytkem republiky je obrovský rozdíl, který se stále zvyšuje. V počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí, ve mzdách, v kvalitě a dostupnosti služeb. Tento trend je potřeba v zájmu celé země zastavit, ještě lépe obrátit. Přesun úřadů z centra do regionů je jedním z prvních kroků.
Na daňové poplatníky přísnost, na sebe ne?
V roce 2015 schválila sněmovna po dvou letech projednávání zákon o registru smluv. Snad jediný zákon v tomto volebním období, který jde proti proudu. Nezakládá další povinnosti daňovým poplatníkům, neukládá další samosledování se, nepodezřívá všechny živnostníky z podvádění. Jde proti proudu tím, že ukládá povinnost veřejnému sektoru hospodařit s veřejnými prostředky veřejně – tj. transparentně a efektivně.
Legislativní perpetuum mobile
Poslanecká sněmovna každý měsíc projednává několik desítek zákonů. Všechny jsou samozřejmě nesmírně důležité, neodkladné, hrozící problémy eliminující. Tak to alespoň tvrdí jejich předkladatelé.
Utrácíme, nerušit!
Dnes byl schválen nový zákon o veřejných zakázkách. Co přináší v porovnání se zákonem ve znění Nečasovy transparentní novely z roku 2012 nového? Je toho spousta a téměř každá přijatá změna zhasíná světla nad utrácením peněz daňových poplatníků.
Registr smluv nás připraví o pivo, biatlon i životy!
Zákon o registru smluv byl po třech letech jednání, vyjednávání, dohadování, uzavírání kompromisů, zvažování a prověřování dopadů konečně koncem loňského roku schválen. Všichni tvrdili, že ho podporují. Ne všichni se ale skutečně radovali, že veřejnými budou smlouvy uzavírané státem, samosprávami nebo veřejnoprávními institucemi a že bez zveřejnění prostě platit nebudou. A někteří zkrátka i přes veřejné proklamace tak nějak pořád věřili, že neprojde. Fakt, že registr smluv prošel, překvapil nakonec i mě, jeho předkladatele.
Účinnost zákona se blíží a s ním bude narůstat i frekvence útoků na něj. Už máme první tři vlaštovky.
Proč říkám ne EET?
Hlavními argumenty předkladatele pro schválení EET jsou zvýšení výnosů daní a narovnání deformovaného podnikatelského prostředí.
Registr smluv v ohrožení? Senát posílá do sněmovny paskvil.
Hrozí likvidace zákona o registru smluv? Některé zákulisní informace to naznačují, ač původně byla Sněmovna drtivou většinou pro.
Podrývá Andrej Babiš základy demokracie? ANO?
V Poslanecké sněmovně je čtyři až pět zlodějů. To je věta, kterou místopředseda vlády Andrej Babiš pronesl v červnovém rozhovoru pro deník Právo. Je to závažné obvinění, proto jsem pana místopředsedu vlády v interpelaci vyzval k vyjmenování daných osob.