Registr smluv potřetí aneb jak se rodí zákon

02. 07. 2012 | 21:06
Přečteno 4166 krát
Návrh zákona o registru smluv, o jehož základních parametrech jsem psal v předchozích článcích, jsem podal 28. června. Svým podpisem se k němu připojilo dalších dvaapadesát poslanců různorodé politické příslušnosti, čímž se potvrdilo, že nejde o předlohu pravicovou ani levicovou, ani koaliční ani opoziční, ale o předlohu vysoce potřebnou.

Jak se rodil zákon

A jaké byly okolnosti jejího vzniku? Na konci letošního března, kdy své poslední dny ve funkci počítala vláda premiérky Radičové, jsem se svými asistenty navštívil Slovensko, abych se seznámil s tamními protikorupčními opatřeními. Dnes již minulá vláda jich zavedla celou řadu. Jako nejúčinnější je hodnocen Centrálny register zmlúv. Proto i většina konzultací na Ministerstvu spravedlnosti (poděkování patří paní ministryni Žiťnanské, náměstkyni Kolíkové a vedoucímu odboru panu Dobrovodskému), v národní radě (poslanec Beblavý) i na Úřadu vlády (pánové Ing. Marián Mikolášik, Jakub Kapuš a Gabriel Roxer) se týkala hlavně tohoto opatření. Jde o jednoduché opatření, které ukládá všechny smlouvy, které uzavírá stát zveřejnit ještě před tím, než se stanou účinnými. Jsou tak vystaveny veřejné kontrole ze strany konkurence, opozice i občanské společnosti (viz www.crz.gov.sk, www.otvorenezmluvy.sk)

Hned po návratu jsme dle slovenského vzoru začali psát legislativní text návrhu zákona, který by obdobný nástroj zavedl do českého právního řádu. Za necelé tři týdny jsme měli v ruce první verzi návrhu. O vyjádření připomínek jsme požádali odborníky, zástupce neziskových organizací a ministerstev a prostřednictvím tohoto blogu také veřejnost.

Do mé e-mailové schránky následně dorazily přibližně dvě desítky připomínek, bez výjimky věcných a opodstatněných. Jejich autoři nás upozornili např. na to, že návrh by měl novelizovat i nový občanský zákoník, který nabude účinnosti 1. ledna 2014, ale i na nebezpečí, které znamená vynětí některých smluv z okruhu smluv povinně zveřejňovaných. Jiní pisatelé nás zase varovali před přebíráním slovenských konstrukcí, které by nezohledňovalo specifika českého právního systému. I když ne všem připomínkám jsme mohli vyhovět, všechny jsme důkladně prodiskutovali – a kde to bylo možné, pokusili jsme se je do naší osnovy promítnout.

Pomoci ze strany všech připomínkujících, jež jsou vyjmenováni na konci tohoto textu, si velmi vážím. Podařilo se jim odhalit řadu nedostatků našeho prvotního návrhu. Do Poslanecké sněmovny tak je předložen návrh očištěný od legislativně-technických chyb, došlo k upřesnění pojmosloví, zlepšení provázanosti s dalšími předpisy. Kromě toho, že zákon musí být naprosto srozumitelný a jednoznačný, snažím se také zabránit tomu, aby odpůrci zveřejňování získali příležitost kritizovat jej kvůli chybějícím tečkám či čárkám.

Vzhledem k množství a rozsahu připomínek jsem musel přehodnotit svůj původní záměr předložit návrh zákona tak, aby mohl být v prvním čtení projednán již na červnové schůzi Poslanecké sněmovny. Vzniklého časového prostoru jsem využil tak, že jsem čtyřem významným neziskovým organizacím (Ekologický právní servis, Transparency International, Oživení a Otevřená společnost - pan Oldřich Kužílek) poskytl další verzi svého návrhu s prosbou o vyjádření připomínek. Prosba byla vyslyšena a neziskovky naši předlohu ještě jednou kriticky posoudily.

Ministerstva a ŘSD zprovozní registr dobrovolně už po prázdninách

Návrh si již v průběhu jeho příprav získal sympatie ministrů za TOP 09 a Starosty, s kterými jsem návrh konzultoval. Ministerstvo financí, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo kultury, Ministerstvo zdravotnictví a Ministerstvo zahraničních věcí se zavázala zavést principy zákona o registru smluv již od 1. září 2012 . Na začátku školního roku začnou zveřejňovat své smlouvy, faktury a objednávky na internetové stránce, na jejímž vzniku se již v těchto dnech intenzivně pracuje. Dobrou zprávou je i to, že k ministerstvům se připojí i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Doufám, že další instituce budou rychle přibývat; nasvědčuje tomu skutečnost, že už v tuto chvíli vyjádřila svůj zájem řada obcí.

Do Sněmovny na zářijovou schůzi

Od návštěvy Slovenska a prvních řádků nového zákona do jeho předložení uběhly 3 měsíce a 3 kola připomínkového řízení. Teď se k němu vyjádří Vláda a v prvním čtení bude podle očekávání projednán na zářijové schůzi Poslanecké sněmovny. Pevně věřím, že jeho cesta legislativním procesem bude úspěšná. Nebude určitě jednoduchá, ale už teď se těším na vypracované argumenty, které budou popírat základní zásadu zákona – totiž že nakládání s veřejnými prostředky musí být veřejné… Sám si žádný relevantní vymyslet nedokážu.

Mgr. Jan Farský

Osudy návrhu zákona o registru smluv můžete sledovat na webové stránce Poslanecké sněmovny. Zde najdete také jeho celé znění.

Seznam připomínkujících

Připomínky jsme obdrželi od následujících institucí a osob:

• Úřad vlády České republiky
• Ministerstvo zdravotnictví
• Ekologický právní servis
• Otevřená společnost o. p. s. - Oldřich Kužílek
• Oživení
• Transparency International
• Martin Archalous
• Michal Berg
• Josef Cogan
• Robert Dobrovodský
• Bohumil Havel
• Jan Kopelent
• František Korbel
• Jan Kaczor
• Mária Kolíková
• Jan Marek
• Martin Nečaský
• Jiří Skuhrovec
• Michal Škop
• Daniel Weinhold

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mirekP napsal(a):

I pokud za dobu Vašeho poslancování neprotlačíte nic jiného, tak smekám, toto by byl začátek čehosi rozumného.
03. 07. 2012 | 06:04

Důchodce68r napsal(a):

Díky, za sebe, za rodinu, za vnoučata.
Tak jsem zvědav co na to sněmovna. Skoro se mi nechce věřit, že by ........ .
03. 07. 2012 | 08:59

modrý edvard napsal(a):

Fandím Vám a doufám, že to dobře dopadne. Ale obávám se, že návrh zamítne skupina poslanců s tím, že oni navrhnou něco lepšího /samozřejmě nenavrhnou, jako to je s poslaneckou imunitou/.
03. 07. 2012 | 09:03

Občan napsal(a):

Četli jste vůbec ten návrh, jásači?

Místo toho, aby byla navržena jednoduchá technická novela, rozšiřující databázi Obchodního rejstříku (MSp ČR), ARESu (MF ČR) nebo ISVZ (MMR ČR) či "Centrální adresy" (Česká pošta, s.p./MV ČR) o povinně zveřejňované smlouvy, je navrhována neuvěřitelně krkolomná právní úprava, zasahující úplně nesmyslně do Občanského zákoníku, Zákona o svoboném přístupu k informacím a do dalších předpisů.
-----------------------------------------------

Dost by mě zajímalo, proč byly smazány včerejší příspěvky a blog se objevil znovu - již bez nich.
03. 07. 2012 | 09:48

modrý edvard napsal(a):

Občan: Za sebe, nečetl. Tak p. Farskému napište.
03. 07. 2012 | 10:29

stejskal napsal(a):

To by mne zajímalo též, pane Občane.

Posílám autorovi mail s žádostí o vysvětlení.

Hezký den.

Libor Stejskal
03. 07. 2012 | 10:38

Karla napsal(a):

Zveřejňovat až od září?
A bude POTOM ještě vůbec něco ,o čem by "stát" mohl dělat smlouvy, při dnešním totálním rozebrání a zadlužení státní kasy na věčné časy a nikdy jinak, které se zejména od r.2006 děje kosmickou rychlostí a akceleruje za neobyčejné vstřícmosti min. Kalouka a spol. ke svým nadnárodním loutkovodičům i místním mafiánům?
Pro voliče by přece bylo podstatné, kdyby byly uveřejněny všechny PLATNÉ a nevypověditelné prodělečné smlouvy veřejné správy, i ty uzavřené nejen touto vládní "elitou", ale dejme tomu, alespoň od r. 2000 ...
Ostatně - postupně se vše dělá právě pro to, aby se občan k relevantnímu srovnání, kolik se přerozdělí a bez užitku ztratí ve zbytečných projektech, co možno neproklikal...
--------
A pokud chcete náměty na další registr, potom by byl užitečný např. ten o přidělených dotacích pro účelově vznikající a zanikající " občanská sdružení"( OS, COS. OPS., VPS, nadace ap.) - jak na té státní úrovni, tak na úrovni krajů a obcí.. sdružení jsou často jednoúčelová a vzniká nezmapovaný trativod, který deformuje základy občanské společnosti
Proč mě to napadlo?
Např. pro tohle:
Dny české státnosti, o.p.s.,
Obecně prospěšná společnost Dny české státnosti byla založena s cílem připravovat a organizovat oslavy státního svátku Den české státnosti 28. září. Jejím cílem je udržovat, propagovat a oživovat tradice, na nichž je založena moderní česká státnost.
Obecně prospěšná společnost Dny české státnosti vyvíjí nad rámec oslav statního svátku v průběhu roku další aktivity, které by měly nejen laickou, ale také odbornou veřejnost přivést k bližšímu zájmu o témata spojená s dějinami našeho státu, jeho symboly i s tím, co tyto symboly představují a jake hodnoty mají připominat. Zvláštní pozornost věnujeme mladým lidem, kteří se stávají snadným terčem extremistických skupin, tedy snaze vysvětlovat a bránit zneužívání a devalvaci pojmů spojené s naší státností a národní identitou. Jde nám o důstojné, moderní a v demokratickém duchu oslavované tradice, které mají připomínat, že by jich nebylo bez idealů humanity, tolerance a slušnosti.
Zakladatelé společnosti jsou:
Lucie Wittlichová — starostka obce Zákolany
Jan Novák — náměstek ředitele Národního bezpečnostního úřadu
Radim Kolek — vedoucí Vydavatelství a nakladatelství Českého rozhlasu, odb. asistent HAMU
Štěpán Kubišta — ředitel Nové scény Národního divadla
-----------
Co má, proboha, MODERNÍ ČESKÁ STÁTNOST společného s hagiografickým obrazem sv. Václava?
Kolikpak je takovýchto "placených" soukromých ideologických aktivit uvnitř služebných veřejných médií ?? Cui bono?
Kolikpak investujeme do tendenčního výkladů církevních legend, vzniklých už před staletími z propagandistických potřeb církevní demagogie, namísto systematického zkoumání skutečné historie? Nechybí nám to v rozpočtech na vědu, školu a seriozní veřejnou osvětu?
03. 07. 2012 | 10:51

Lukr napsal(a):

Poděkování Karle.
Opravdu mohu pouze poděkovat za upřesňující název penězovod, který byl specifický pro Semily.
Je to TRATIVOD = penězovod ze kterého nemá krom zakladatele a provozovatele užitek lautr nikdo jiný.
Ještě jednou děkuji paní Karlo za tento nový tvar penězovodu tak typického pro Semily.
03. 07. 2012 | 11:34

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

odpovědnost za toto porušení pravidel (tedy smazání první verze blogu včetně všech debatních příspěvků, pozn. stk.) nesu výhradně já. Pan poslanec Farský mne požádal, abych jeho text zveřejnil na Aktuálně.cz. Tak jsem i učinil, ovšem vzhledem k mé nepozornosti jsem publikoval starší verzi článku. Poté, co pan poslanec toto nedopatření zaznamenal, upozornil mne na něj. Neaktuální text jsem proto odstranil (tím bohužel došlo i ke smazání všech příspěvků) a na web vložil jeho nejnovější verzi.

Správci (a především diskutujícím čtenářům) se za toto pochybení omlouvám. Současně prosím o vyvěšení tohoto vysvětlení pod příslušný příspěvek pana poslance.

S úctou

Mgr. Jan Bartonička
asistent poslance Mgr. Jana Farského
03. 07. 2012 | 12:11

český maloměšťák napsal(a):

Mgr. Jan Bartonička
Předpokládám, že smazaná verze včetně příspěvků čtenářů dlí v nějakém vašem registru.
Byť by to byl Koš.
A tak ani nebude problémem, abyste sem ty příspěvky znovu vložil.

Mýlím se snad - a vy toť totok neregistrujete ?

Pak by ale blog vyzněl velmi komicky.....vždyť jde o jakýsi druh smlouvy/smlouvání/ s občany, s voliči...a zde je tedy registr na místě.

Pro jistotu se ale znovu zeptám - je ve vztahu k navrhovanému zákonu povinnou osobou např. i ČEZ ?
/otázka je určena autorovi..anebo tomu, kdo mu blog sesmolil/
03. 07. 2012 | 14:31

El Comandante napsal(a):

Docela jsem se zasmál ČEZ to je soukromý subjekt ....
03. 07. 2012 | 14:57

stejskal napsal(a):

Nedlí, pane maloměšťáku,

systém NUCLEUS, v němž jsou tyto stránky administrovány, funguje jinak. Už jsem to tu několikrát vysvětloval. Ke smazaným textům nemám přístup ani já coby administrátor, natožpak jednotliví blogeři.

Hezký večer.

Libor Stejskal
03. 07. 2012 | 20:43

český maloměšťák napsal(a):

stejskal
Myslel jsem si, že jsem reagoval na toho, kdo byl pod komentářem podepsán - na pana asistenta. Ale ozval jste se vy.
Hmm - jak signifikantní. /ve vztahu k blogerovi (či asistentovi ??), of course/

Mějte se.

P.S. Nevím proč si teda s tím Farský či jeho asistent dávají tolik práce - když stejně nereagují na poměrně jednoduchou otázku.
Asi nemají co dělat nebo co....nebo njim nejde klimatizace...
04. 07. 2012 | 11:29

Hana napsal(a):

No nevím smlouvy nad 500.000,- Kč vzešlé z veřejných zakázek - a ty stát, obec, a další veřejní zadavatelé (taky sektoroví zadavatel=) musí provádět pokud tzadává akci z veřejných prostředků se musí zveřejňovat už v současné době. Je to platné od 1. 4. 2012 novelizací zákona o veřejných zakázkách - takže není to celkem zbytečné? Podle mne celkem ano. Pokud chce někdo zveřejňovat i smlouvy o menším objemu finančních prostředků, stačí novelizovat zákon o veřejných zakázkách v příslušném ustanovení.
04. 07. 2012 | 16:33

Hana napsal(a):

No a kdyby někdo pochyboval, tady máte přísušný paragraf a znění zákona o veřejných zakázkách. Dále je tam v dalším odstavcio i povinnost zveřejnit skutečnou hodnotu plnění dle smlouvy atd.

§ 147a
Uveřejňování smluv, výše skutečně uhrazené ceny a seznamu subdodavatelů
(1) Veřejný zadavatel uveřejní na profilu zadavatele
a) smlouvu uzavřenou na veřejnou zakázku včetně všech jejích změn a dodatků,
b) výši skutečně uhrazené ceny za plnění veřejné zakázky,
c) seznam subdodavatelů dodavatele veřejné zakázky.
(2) Veřejný zadavatel uveřejní podle odstavce 1 písmene a) celé znění smlouvy nebo rámcové smlouvy do 15 dnů od jejího uzavření. Pokud veřejný zadavatel postupoval podle § 89 odst. 3 věty druhé, uveřejní přílohy rámcové smlouvy do 15 dnů od skončení účinnosti rámcové smlouvy. Veřejný zadavatel neuveřejnění informace, u kterých to vyžaduje ochrana informací a údajů podle zvláštních právních předpisů. Povinnost podle odstavce 1 písmene a) se nevztahuje na
a) smlouvy na veřejné zakázky malého rozsahu, jejichž cena nepřesáhne 500 000 Kč bez DPH,
b) smlouvy na veřejné zakázky, u nichž veřejný zadavatel postupoval v souladu s § 18 odst. 1 písm. a), odst. 2 písm. a) a c), odst. 3 písm. e) a odst. 4 písm. d).
05. 07. 2012 | 11:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy