Fiasko? V žádném případě!
Změna paradigmatu
Co vlastně kritizovaná novela přinesla? V první řadě zcela změnila filosofii zadávání veřejných zakázek. Zatímco dříve bylo těžiště celého procesu – zcela paradoxně – fakticky situováno do doby po uzavření smlouvy, kdy zadavatel s dodavatelem řešil problém víceprací a uzavíral smluvní dodatky, po novelizaci se přesunuje na samý začátek zadávacího řízení. Přesně v duchu rčení „dvakrát měř, jednou řež“.
V důsledku změny koncepce se přirozeně mění i nároky kladené na zadavatele, respektive jejich úředníky. Největší množství práce by nyní měli odvést v počátku, při přípravě veřejné zakázky. Samozřejmě – zamlouvat se jim to nemusí, ale osobně jsem přesvědčen o tom, že jde o správný přístup. Už je proto, že se tak výrazně šetří veřejné prostředky. Ostatně v Semilech, kde soutěžíme již od 30 000 Kč, na tom město skutečně dlouhodobě vydělává.
Kritika novely míří špatným směrem
V reakci na novelu začala zaznívat kritika nabídkové ceny jakožto nevhodného hodnotícího kritéria. Míří špatným směrem. Je tomu tak nejen proto, že zákon o veřejných zakázkách ve znění letošní novely zadavatele k jejímu užití nenutí. Hlavním důvodem je, že má-li být užita jako hodnotící kritérium, je třeba splnit určité předpoklady. Po provedené koncepční změně je to možné jen tehdy, budou-li úředníci dostatečně kvalifikovaní a odvedou maximum už při přípravě veřejné zakázky. Pokud tyto požadavky splní, mohou na cenu soutěžit opravdu bez obav.
Pochopitelně ale nelze kritizovat jen úředníky. Pomoc musí najít v kvalitní zadavatelské metodice a pečlivě zpracovaných prováděcích předpisech. Právě v této oblasti je třeba přiznat určitý dluh, když zákon nabyl účinnosti 1. dubna a prováděcí předpisy až v následujících měsících. V textu samotného zákona ovšem podle mého názoru nelze nalézt výraznější nedostatky – snad s výjimkou povinnosti zrušit zadávací řízení v případě jediné hodnotitelné nabídky, která se v praxi ukázala jako nepřiměřená. Přednosti novely v podobě snížení limitů, zrušení losovaček a zvýšení transparentnosti zadávacích řízení i po více než půlročních zkušenostech s její aplikací převažují.
Mgr. Jan Farský
Přikládám odkazy na záznamy svých vystoupení na Fóru Hospodářských novin na téma "NOVELA ZÁKONA O VEŘEJNÝCH ZAKÁZKÁCH: PROSPÍVÁ NEBO ŠKODÍ?", které proběhlo ve čtvrtek 13. prosince v Praze: záznam č. 1, záznam č. 2.