Slovenská zkušenost českou realitou? Kéž by – vždyť stačí jen rozsvítit…

08. 04. 2013 | 17:54
Přečteno 3086 krát
U našich sousedů funguje Registr smluv víc než dva roky. Byla by škoda, kdybychom jejich zkušenosti s prosazováním, fungováním a důsledky přijetí tohoto jednoduchého – a přesto významného - protikorupčního opatření nevzali v potaz. Již tento čtvrtek nám je zprostředkuje paní prof. Iveta Radičová, bývalá předsedkyně vlády Slovenské republiky.

Návrh zákona o Registru smluv, v současnosti projednávaný výbory Poslanecké sněmovny, byl výrazně inspirován slovenskou úpravou, která nabyla účinnosti již 1. ledna 2011. Je nasnadě, že v této souvislosti může být velmi užitečné seznámit se s dosavadními slovenskými zkušenostmi s tímto významným protikorupčním opatřením, jehož podstatou je povinné zveřejňování všech smluv uzavíraných veřejným sektorem pod sankcí jejich neplatnosti.

Ve spolupráci s ústavně právním výborem Poslanecké sněmovny jsem se proto rozhodl uspořádat seminář, na němž budou tyto zkušenosti zprostředkovány. Seznámí nás přitom s nimi host velmi vzácný a nad jiné povolaný – paní prof. Iveta Radičová, bývalá předsedkyně vlády Slovenské republiky. Právě za jejího působení ve funkci byl Registr smluv uveden v život.

Následovat bude mé vystoupení, ve kterém představím hlavní principy českého návrhu. Tím ale zajímavé odpoledne neskončí - mezi dalšími panelisty jsou jak politici (místopředsedkyně vlády Karolína Peake, která pohovoří o návaznosti Registru smluv na další protikorupční legislativu a na iniciativu OPEN DATA), tak odborníci – ty zastoupí především náměstek ministra spravedlnosti František Korbel, který se bude věnovat problematice přístupu k informacím v českém právním řádu.

A to nejdůležitější na závěr – seminář nabitý zajímavými příspěvky se uskuteční již ve čtvrtek 11. dubna 2013 od 14 do 17 hodin v Poslanecké sněmovně, místnost Státní akta. Všichni jste srdečně zváni! Zájemci o účast nechť se prosím do 10. dubna registrují na e-mailové adrese bartonickaj@psp.cz.

Mgr. Jan Farský


P. S. Podrobnější informace o Registru smluv najdete v mých dřívějších postech na tomto blogu.
P. P. S. Se slovenským Centrálnym registerem zmlúv se můžete seznámit na této adrese: http://www.crz.gov.sk/

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Důchodce68r napsal(a):

Marně tady někde hledám to časté "to se mi líbí".
Hned bych klikl.
08. 04. 2013 | 18:05

zemedelec napsal(a):

Pane Farský.
Řekl bych,že je to s křížkem po funuse.
Všechny smlouvy jsou už udělány,ne a ne je zveřejnit.Za celé tři roky jste proti korupci nic neudělali,ale ta přednáška od Peake,doufám,že nám ji s prostředkujete,ať se aspoň zasmějeme.
08. 04. 2013 | 18:27

Petr napsal(a):

Tak on je teď Korbel odborníkem na přístup k informacím?
tak to se nebojím, že bychom se někdy něco dozvěděli.
Už byl odborníkem na občanské právo (fikce doručení), potom na správní právo (zametání v Plzni) a teď na přístup k informacím? To se fakt nebojím, že bychom se někdy něco dozvěděli.
08. 04. 2013 | 18:45

Hloupý Honza napsal(a):

Jsme před volbami 2014 takže se začíná bojovat s korupcí (virtuálně).

Navrhuji další populární témata k přednáškám a k případným návrhům zákonů těsně před volbami. Např.:

- snížení platu poslanců
- posílené Nejvyššího kontrolního úřadu
- majetková přiznání
- zvýšení důchodů
- snížení daní
- boj s korupcí
- zeštíhlení státní správy
- lepší fungování úřadů
- zjednodušení podnikání
atd.,atd.,

Do konce roku 2013 by se mohlo o všem diskutovat a přednášet. Počátkem roku 2014 by se mohly připravit nějaké návrhy zákonů, těsně před volbami by mohly jít do sněmovny, bohužel k velké lítosti všech stran, které by samozřejmě všechna témata měly ve svých programech by se nestihlo nic odsouhlasit, takže po volbách .... po volbách budou jiné starosti. No nic, tak zase za 4 roky pane Farský.
08. 04. 2013 | 19:28

český maloměšťák napsal(a):

Farský, hlasovoai Oni někdy spolu s Parkanovou, kdy byla trestně stíhaná či s Pekárkem , kdy byl nepravomocně odsouzen za korupci ?
Pokud ano - tak sdělej proč.

Hezké sny , Farský.
08. 04. 2013 | 20:54

Občan napsal(a):

Pane Farský,
VAŠE TOP09 je u moci TŘETÍM rokem. VÁŠ mnistr financí tedy tohle mohl prosadit už dávno. Místo toho jste ale ořezali finanční kontrolu a snažíte se všemi silami (zejména rabováním veřejných rozpočtů) znemožnit činnost VŠEM kontrolním institucím v ČR.
Stejně tak jste oslabili, či spíše skoro zlikvidovali, resortní kontrolní orgány.

Tak si habaďůru s registry račte strčit za klobouk.

Radičová, Radičová - není to ta, co se za jejího premiérování tak dařilo korupční Gorile?
08. 04. 2013 | 21:02

Občan napsal(a):

To Petr:

On už byl také odborníkem na datové schránky. Zejména prosazoval, aby bylo zpoplatněno nejen jejich pořízení, ale také jakékoli posílání jejich prostřednictvím. Rovněž měl skvělý nápad, že by měly být povinné pro všechny právnické i fyzické osoby, podnikající i nepodnikající, při jakémkoli styku s úřady (jako že by úřadům nešlo nic poslat fyzicky).
Naštěstí mu to neprošlo, protože zjistil, že by to nejspíš položilo veřejné rozpočty a soudnictví.
08. 04. 2013 | 21:06

Občan napsal(a):

Ještě by mě opravdu hodně zajímalo, co má co společného socioložka se specializací na exklusi a inklusi skupin obyvatelstva a na dopady sociálních "reforem" na různé skupiny obyvatelstva s metodikou veřejných zakázek a se svobodným přístupem k informacím.
08. 04. 2013 | 21:18

Libertad napsal(a):

Pane Farský, dovoluji si napsat:
a) v okamžiku Vašeho zvolení do PS v roce 2010, jsem měl dojem, že jste jeden z mála kompetentních poslanců v PS
b) po Vašem trapném obhajování 2. pilíře "důchodové reformy" (asi před týdnem v TV) si to už nemyslím. To co si o Vás myslím neumím slušně vyjadřit. Prosím pěkně, přečtěte si krátkou úvahu pana Kelera, která vyšla v Právu o Finanční gramotnosti obyčejných občanů v porovnání s vámi, s lidmi typu Vy a Kalousek.
c) ve svém článku se zmiňujete o "náměstku ministra spravedlnosti Františeku Korbelovi".
To je ten stejný pán který, když byl na ministerstvu spravedlnosti před lety za stranu zelených, navštívil jednoho tureckého občana, -bydlícího cca 20km za Prahu, který byl nezákoně pronásledován, policií, justicí etc.- a z pozice vysokého úředníka MS, mu slíbil, že zajistí jeho finanční satisfakci od státu za cca 10% odměnou pro jeho advokátskou kancelář, kterou současně s výkonem státní funkce provozoval? Turecký občan s ním obrazně vyrazil dveře a pan náměstek Korbel si u něj na stole zapomněl dokonce i služební průkaz. (podrobnosti viz jistý blog od pana atomového vědce Janoucha).
Tak o takových lidech příště ani nepište!
d) za jediný positivní bod ve Vašem blogu považuji pozvání na seminář. Bohužel musím jít ce čtvrtek do práce. I když v mém případě mojí prvou motivací mého pracovního poměru je snaha být mezi lidmi, jako pracující důchodce v pozici vrátnýho za 80kč/hod Vám děkuji za to, že "netrestáte úspešné" a pracujícím důchodcům jste zrušil všeobecně platnou slevu na daních ve výši cca 24 000 za rok. Jste vskutku lidumil a právník.

Styďte se.

Bez pozdravu

Sidonio Libertad
09. 04. 2013 | 09:27

Ficovolič napsal(a):

Len kratučká poznámka: po nedávnych zmenách, ktorým sa menilo verejné obstarávanie na Slovensku je problematika zverejňovania zmlúv na internete už úplne v inej polohe. Prechádza sa na zverejňovanie celého životného cyklu zákazky (od vyhlásenia súťaže až po sledovanie reklamácií po uskutočnení celej zákazky). Ale register zmlúv bol určite dôležitý prvý krok.
09. 04. 2013 | 10:30

rejpal napsal(a):

Tak boj s korupcí se už zase rozjíždí, jen nevím, kdo bude v předvolební merendě hrát roli dinosaurů.
09. 04. 2013 | 13:10

Doyl napsal(a):

U mě potlesk, pane Farský. Díky!!
13. 04. 2013 | 15:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy