Falklandské ostrovy o sobě znovu daly vědět. Počátkem tohoto týdne zaplnily zprávy o místním referendu stránky světových novin. Obyvatelé Falkland se v hlasování rozhodli, že chtějí i nadále zůstat zámořským územím Velké Británie. To vyvolalo vlnu pobouření a odsouzení na straně argentinské vlády, která si ostrovy nárokuje. Jakkoli se může zdát, že vleklý spor mezi Británii a Argentinou o Falklandy se dá smrsknout na prosté teritoriální rozepře, zůstává celá situace mnohem komplikovanější. Ostrá prohlášení z úst argentinských představitelů nejen nepřispívají k řešení, ale i zcela zbytečně mohou rozdmýchávat napětí v regionu poznamenaného častou politickou nestabilitou.
Minulou sobotu jsme si připomínali sedmdesáté výročí bitvy u Sokolova, kde významnou měrou do bojů na východní frontě poprvé zasáhli českoslovenští vojáci. U Sokolova prokázali tito muži a ženy obrovské osobní kvality a my ostatní bychom to měli být schopni náležitě ocenit.
Výsledky italských parlamentních voleb, které proběhly před pár dny, byl šokem pro mnohé, a to nejen v Itálii. Přes nespočet skandálů se bývalému premiérovi Berlusconimu podařilo stáhnout náskok favorizované levice na necelé jedno procento. Kromě těsného volebního výsledku je také problémem překvapivě dobrý výsledek populistických stran, které pro změnu odmítají vládnout s kýmkoli. Důsledkem toho je pak naprostá paralýza italské politické scény, a už se dokonce začíná mluvit o vypsání nových voleb. O prohlubování deziluze italské veřejnosti z politiky ani nemluvě. V záplavě analýz a polemik snažících se dopátrat příčin současného nelichotivého stavu by však nemělo zapadnout varování před tím, aby se podobný scénář, jakého jsme svědkem v Itálii, brzy neopakoval i na české politické scéně.