Američani říkají, že „when in Rome, do as Romans do“. Pro nás cizince ale respektovat toto pravidlo v Číně docela těžké, zvlášť pokud přijde řeč na etiketu. Smrkání do kapesníku se v Číně stále nenosí a běžnému Číňanovi přijde náš evropský zvyk stále daleko nechutnější, než domácí nekonečné popotahování a posmrkávání.
Tento blog by měl být pro všechny, kteří se zajímají o obchod s Čínou. A to ať už v teoretické, nebo praktické rovině. Když jsem se tedy zamýšlel nad tím, co na blogu vlastně psát, resp. co by mohlo zajímat vás, čtenáře, napadlo mě občas uveřejnit emailovou komunikaci o obchodních případech, která vypovídá o něčem, co je relevantní pro větší počet podnikatelů. Pojďme tedy na to - první email z minulého týdne se týká časté (bohužel mylné) představy o tom, jak fungují čínské úřady v obchodních sporech a v různých modifikacích jsem jej obdržel za posledních několik let snad stokrát.
Aktuálně končící osmnáctý kongres komunistické strany Číny podle očekávání nepřinesl kromě snížení počtu členů politbyra (k tomu příště) žádná zásadní překvapení. Snad až na to, že i cizincům, kteří v té době v Číně pobývali (jako třeba má osoba) byl prakticky znemožněn přístup na gmail. Nic hrozného a dle mého názoru také nic až zas tak efektivního, neb určitě dnes existuje řada jiných možností, jak na internetu komunikovat (ostatní emaily fungovaly bez problémů).