Buď pochválena krize. Buď vítán bod obratu.

30. 11. 2011 | 18:15
Přečteno 45372 krát
To, jestli bude obrat vynucený a násilný, nebo vědomý a pokojný, je zatím ještě v našich rukou.Psychickými potížemi a nemocemi trpí nejméně tři milióny Čechů. Do psychiatrických ambulancí dochází a léky užívá asi půl miliónu z nich. Vyplývá to ze studií, jejichž výsledky před několika dny zveřejnila Česká psychiatrická společnost. Jak je to možné, když medicína nabízí záplavu vysoce účinných léků proti úzkostem a depresím? Jak to, že ještě nejsme všichni šťastní, veselí a spokojení?

Stále naléhavěji dochází na slova antipsychiatrů R. D. Lainga, T. Szasze nebo filosofa M. Foucaulta. Podle nich duševní choroby, jako samostatné biologické jednotky, v podstatě neexistují. Foucault je považuje za „výsledek klasifikujících a represivních společenských tlaků na jedince“. Laing hovoří o „zvláštní strategii, kterou si člověk vyvine, aby mohl žít v podmínkách, které nejsou k životu“. V těžce nemocné společnosti nemohou žít zdraví občané. V mojí ordinaci se jako apoštolové střídají depresivní nezaměstnaní s vystresovanými podnikateli a manažery. Ty první společenský systém drtí, ti druzí jeho káru s vypětím posledních sil táhnou. Ani jedni, ani druzí už nemohou dál. Spásu hledají u lékaře. Marně. Léky na úzkosti a deprese jim zdraví nevrátí. Umožní jen, aby „v podmínkách, které nejsou k životu“ ještě chvíli přežívali. Až do úplného zhroucení. Stejně jako nemohou léky spasit jedince, nemohou finanční injekce zachránit společenský systém. Každá zpráva o nastartování ekonomiky je jen prodlužováním jeho bolestivé agónie. Byl založený na dravosti, bezohlednosti, neustálém ekonomickém růstu, drancování energetických zdrojů - jedince i přírody. Další vývoj tímto směrem už nemůže pokračovat. Valí se na nás problémy ekonomické, ekologické, sociální, korupce, kriminalita, nárůst násilí, závislostí, duševních a tělesných chorob. Žádný z nich nemá v rámci tohoto systému řešení. „Jestliže nemá problém řešení v rámci existujícího systému, dochází ke zpochybnění samotného systému a ten se vlastní vahou hroutí.“, píše Francis Fukuyama v knize Konec dějin. Právě v této fázi společenského vývoje se nacházíme. Co bude dál?

„Na jednu stranu se musíme obávat vlastní osobní katastrofy a katastrofy celé Země, na druhou stranu se v takové katastrofě skrývá i jisté řešení. Slovo katastrofa pochází z řečtiny a může znamenat rovněž konečný obrat. Mnohé naznačuje, že člověk a Země míří stejným krokem k tomuto bodu obratu. Nový začátek bude patrně nevyhnutelný a také potopa, o níž se píše v bibli, byla také vskutku jen koncem staré a začátkem nové doby.“, píše Ruediger Dahlke v knize Čím onemocněl SVĚT? Bude to zásadní změna hodnot. Přechod od exponenciálního ekonomického růstu k vnitřnímu kulturnímu a sociálnímu rozvoji, od drancování energie k šetrnosti a ohleduplnosti vůči sobě i okolí, od bezohlednosti a prosazování zájmů jedince ke spolupráci a podpoře celku. Bude to obrat neobyčejně složitý. Životně důležité funkce státu se mohou na přechodnou dobu úplně zastavit. Znejistění a strachu lidí se budou snažit zneužít nacionalistické, fašistické nebo jiné extrémistické skupiny. Budou přicházet se snadným řešením, prstem ukazovat na viníky mizérie mimo nás: Romy, imigranty, „pravdoláskaře“, euro, Evropskou unii…Budou dělat všechno pro to, aby odvedli pozornost od sebe a problémů, jejichž řešení je jedině v nás. „V době, kdy kdekdo téměř bezvýhradně věří ve vnější proveditelnost věcí, je navíc těžké najít vnitřní východisko, i když stále více lidí tuší, že něco není v pořádku s věčně vychvalovanými návrhy řešení. Celkově to lze přirovnat k místnosti přeplněné lidmi, kde všichni tlačí na dveře a chtějí se jimi dostat ven, ale vůbec je nenapadne, že se dveře otevírají dovnitř.“, píše Dahlke.

Před dvaadvaceti lety jsem byl svědkem přechodu od nemravného režimu komunistického, k nemravnému a bezohlednému tržnímu turbokapitalizmu. Nastupující změny očekávám s velkou nadějí. Jestliže lidé převezmou odpovědnost sami za sebe a okolní svět, vrátí se k přirozenému způsobu života, otevře se jim cesta k celkovému zdraví. Je to obrovská příležitost pro jedince i celou společnost. Teď jde hlavně o to, abychom krizi správně pochopili a byli na obrat připravení. To, jestli bude vynucený a násilný, nebo vědomý a pokojný, je zatím ještě v našich rukou.
P. S.

V MF Dnes pro článek nebyl prostor, neboť „má na názorové stránce hodně inzerce“. Po pěti týdnech odkladů se nehodil ani Lidovým novinám.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Mac napsal(a):

pane doktore,

nedivte se hlásným troubám bezskrupulozní tržněekonomické mafiánské džungle, že pro Vás nevyčlenily prostor.
Jste příliš přímý a k nejlepšímu ze všech myslitelných systémů poněkud kritický......

Jinak Vám závidím Váš optimismus, se kterým věříte v klidný obrat.

Já se spíše obávám totální katastrofy - ekologické, ekonomické, sociální, civilizační.....

Pro p. Stejskala: sorry, že svým vstupem jsem urazil Váš majestát, už se klidím, bez váhání mne prosím smažte....
30. 11. 2011 | 18:28

Ládik!!! napsal(a):

Já žádné obraty nedělám, dělám furt svoje a nechystám se to měnit. Krizi poznám podle toho, že mám víc práce. Pánbůh zaplať.
30. 11. 2011 | 18:32

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane doktore,

jak to, že jste ve svém blogu publikoval svůj text, souvisí s mojí shovívavostí? ;-)

Libor Stejskal
30. 11. 2011 | 18:37

MJ napsal(a):

Včera na ČT24 prof. Zelený, dnes MUDr. Hnízdil. Vypadá to, že termín konce světa 21.12.2012 vypustil do médií nějaký nezodpovědný optimista.
30. 11. 2011 | 18:37

janhnizdil napsal(a):

Vážený pane Stejskale,

to byl pokus o žert, když se mnou všude vyběhli...

Srdečně. Jan Hnízdil
30. 11. 2011 | 18:40

ali napsal(a):

pane doktore, Vy už víte, jak vyrobit pacienta a Vaše léčebné metody, knihy, články či informace od Vás sleduji z povzdálí od chvíle, kdy jsem se o Vás dověděla a musím Vám poděkovat. Kéž by každý lékař byl takový.
Lékařská elita běžných lékařů si vyrábí pacienty jak na běžícím pásu. Taktéž i naši zákonodárci ví, jak vyrobit ovci a daří se jim to zatím skvěle. To, co nestihl bolševik, stíhají dnešní vládnoucí garnitury, ba co víc, jsou v předstihu..
A jak praví T.Baťa: Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.
Hezký večer :o)
30. 11. 2011 | 18:42

Vosavbotě napsal(a):

Pane Hnízdile,

dokud se nezmění biologická podstata, nezmění se ani jeho duše, až příliš naplněná chamtivostí a krutostí.

Uvažujme tedy střízlivě: Jestliže v dohledné době dojde k nějaké pozitivní změně v lidském myšlení a činění, bude to změna vynucená pochopením, že ještě nikdy nemuselo své problémy řešit sedm miliard lidí na planetě, která je pořád stejně velká, ale stále více (naší vinou) nemocná.

Modleme se, ať toto všeobecné pochopení přijde včas. Jako věčný optimista věřím, že přijde.
30. 11. 2011 | 18:44

Vosavbotě napsal(a):

Šotek ukrad: ...dokud se nezmění biologická podstata člověka...
30. 11. 2011 | 18:46

herget napsal(a):

Podívejte,kdysi v Rusku končil kapitalismus roku 1922 dobytím Vladivostoku Rudými a byl obnoven NEPem z centra bolševiků o dva roky později-1924.Naše přestávka byla ne dva roky,ale čtyřicet let.V prvním případě se jistě zkušenosti ani zakopané zlato do dvou let neztratily.
Ženeme vodu do kopce za každou cenu a snažíme se protáhnout velblouda ouškem jehly.Já bych rád věděl kolik lidí může při zaměstnání,které je plně vytíží,průměrném platu a starostech o rodinu začít podnikat? Tak leda hodně zdraví důchodci s vysokým důchodem.
A to ještě nevíme,kde a kdy nespokojenci na Západě kdekoliv zase zvolí nové Hitlery ve volbách.Vždyť krize má podle Merkelové trvat ještěv 10 let.Mezitím už je její konkurent z SDP podezírán že jako ve spolku s KGB z důvodů zaměstnání u Gaspromu.
30. 11. 2011 | 18:46

Béda napsal(a):

Neo-Babiš alias TOP-STAN2, resp. "antikorupční" (žádný jiný program mi není znám) VV2 dnes soustředěně podruhé? Politika s novou - medicínskou strategií?
30. 11. 2011 | 18:48

meyla napsal(a):

zase jeden další autor - mesiáš do sbírky?
http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-poptavka-po-blbcich-roste-dwz-/p_spolecnost.asp?c=A111129_215353_p_spolecnost_wag
30. 11. 2011 | 18:52

Béda napsal(a):

p. Hnízdil,

tak pane doktore, přestaňme chodit kolem horkého bramboru. V koalici s kým chcete tu změnu provést?

S miliardáři z TOP a Babišem + ODS anebo s ČSSD a KSČM? Předem ď. za odpověď.
30. 11. 2011 | 18:53

skeptický napsal(a):

Plánovači nových pořádků tvrdí,že to buď půjde po dobrém nebo po zlém.Vše bude ošetřeno v zákonech,včetně povinného vyočkování.
30. 11. 2011 | 18:54

ghándí napsal(a):

soudruhu hnízdile,
nesvádějte dnešní ekonomické problémy na kapitalismmus a tržní hospodářství. za ně přece může dluhový socialismus alias zdroje jsou.
30. 11. 2011 | 18:56

RA napsal(a):

byly doby, kdy za práci byly koláče, dnes je doba, kdy za nepráci jsou evropské dotace a granty. Tohle nemohlo dlouho vydržet, státních zaměstnanců jako když naseje , kontrolorů, kontrolorů kontrolorů, policajtů městských, státních s výsluhou až do rakve, ouřadů, kteří hází jen klacky pod nohy. Jak říkám, to byla jen otázka času, kdy ten sociálismus lehne.
30. 11. 2011 | 18:58

Občan napsal(a):

Alealeale, copato?
Konečně prozřel i Dr. Hnízdil? Nebo došli platící klienti?

Nicméně máte pravdu, doktore. TeĎ už je to buď a nebo. Buď začne platit "Žít a nechat žít", nebo pojdem všichni.
Kapitalismus se definitivně zhroutil, ale co dál?

Protože konec Vaší úvahy, který je pravdu vybranmým šarlatánským blábolem, žádné řešení nenabízí. Ve středověku totiž lidé byli odpovědní jen a jen sami za sebe, ale zdraví nebyli ani omylem. A společnost také ne.
30. 11. 2011 | 18:59

RA napsal(a):

pane Hnízdile, kdypak už vyrobíte z prezidenta psychicky nemocného pacienta ? To máte asi průpravu z komunismu,že. Zapomněl jste se zmínit, že na rozdíl od vás měl ten prezident pravdu téměř ve všem, a jako pacient jste se projevil vy a vaši soudruzi kolegové.
30. 11. 2011 | 19:03

slavwin napsal(a):

Při vší úctě v tom vidím jogu. Indové kteří nejsou v jeskyni nebo ašrámu také nejsou spokojeni tudíž úplně psychicky zdraví. NeInd v ašrámu je prý pořád žádán o finanční příspěvek, tudíž nejprve se musí psychicky zhuntovat sháněním peněz a pak v ašrámu možná zklidní. Proti józe nemám nic, pomohla mi zbavit se opakovaných houserů, který moje kostra chytla při přemísťování trámů na vojně, na stará kolena je ten hetšenšus nějak trvalejší méně náročné asány zabírají. K té joze třeba něco přidat, jak v některých situacích aspoň přežít a přitom nežebrat, samozřejmě nekrást a neloupit. K smíření že jste na tom hůře pomohou dechová cvičení a meditace, ale co s tlakem závislého (nebo i nezávislého) okolí. A jsme opět u Klause a Peheho.
30. 11. 2011 | 19:07

RA napsal(a):

už otáčí i eurofil Hnízdil ? To je novinka, takový neúnavný propagátor eura a IV.eurosocialistické říše. Zítra otočí i Pehe.
30. 11. 2011 | 19:13

Jan Čermák napsal(a):

Nezlobte se prosím, ale jinde je diskuse už dlouhá. tak to vrazím sem. Zrovna čtu
Ericha Fromma :
"Vskutku musíme připustit, že celé lidské dějiny, pokud je známe, byly založeny na násilí a moci prosperující menšiny nad většinou, která pracuje těžce a raduje se málo. Za tím účelem, aby byla vláda násilí udržen, musely být mysli lidí pokřiveny takovým způsobem, aby obojí, vládci i ovládaní, věřili, že jejich situace, taková jaká je, je nařízena bohem, přírodou či mravním zákonem."
Anebo " hlavní zásada sociální spravedlnosti: chránit ty, kteří nemají moc /vdovu,sirotka,chudého, cizince/ proti těm, kteří moc mají."

K panu kolegovi mne napadá, něco podobného viděl už Masaryk, v sebevražednosti a otázce sociální, která tehdy ještě někoho zajímala, nihil novum sub sole.

Prostě stav kdy celé americké rodiny žijí v autech a nemají na zdravotní péči a zároveň jiné vlastní 40 % ameriky, je nemravný. Je to zlo.
A všechny ty bláboly o trhu a soukromém vlastnictví a derivátech jsou jen vymývání mozků deprivanty pro deprivanty.
30. 11. 2011 | 19:20

karel napsal(a):

Pro Béďu:rád jsem četl Vaše komentáře,velmi dobré argumenty a názory.Poslední dobou mi přijde, že jste se zbláznil.Stalo se Vám nějaké neštěstí?
30. 11. 2011 | 19:25

Jeff napsal(a):

jen připomínám podobenství s pohledy I. Švihlíkové, kterou by ovšem volat do MF nikdy nenapadlo, jinak ok.
30. 11. 2011 | 19:31

ghándí napsal(a):

RA,
k EU se začnou točit zády všichni socbolševici. já jsem to tady předpovídal už před rokem. zdroje došly a začaly se platit dluhy. to socbolševikum moc nevoní. oni mají rádi jenom žraní na dluh a říkají tomu sociální stát. jakmile se mají platit ty dluhy, které prožrali, tak je to rázem hnusný globální kapitalismus.
30. 11. 2011 | 19:40

Béda napsal(a):

Karel,

nikoliv. Mně u iniciativ a politických stran nezajímají líbivá hesla ale celkový politický program. Zvedače korupce jsme tady již měli. Mě zajímá, kdo tvoří nové uskupení, s kým se chce při provádění proměn spojit, jak si celkově představuje budoucnost. S akcentem na volnou ruku, sociální stát, na EU anebo na izolaci...?

Pouze antikorupčnost mi nestačí. A bohužel od Neo se nic v tomto směru nedovídám. Je mi nejasná jejich politická profilace a program. Zdá se mi, že záměrně mlží a volí podobnou taktiku jako VV kombinovanou s TOP spojenectvím s vlivným miliardářským "sponzorem". Tudy ovšem dle mého cesta ven nevede. Jenom cesta hlouběji.
30. 11. 2011 | 19:42

Kanalnik napsal(a):

Nevim, co rict. Na poklidnou premenu to nevypada. Na to, ze by se obcane Evropy ci EU ci jednotlivych statu umeli zorganizovat a domluvit, na to to take moc nevidim. Do urcite miry ano, ale spise jako disidenti v novem systemu, ktery vznikne urcitym prevtelenim a vykrystalizovanim tech, co maji moc uz dnes.

Globalizovane finance i komunikacni kanaly cekaji na globalni vladnuti. Ze se o to nekdo pokusi bud nenapadne nebo k tomu dojde uprostred pekelne krize, o tom se da docela vazne uvazovat.

Nejlepe to pujde, kdyz se objevi nejaky mesias. V bibli se mluvi o Antikristu a da se to pochopit i jako globalni postava, tak treba se neceho takoveho dockame. Podminky k tomu nezadrzitelne speji.
30. 11. 2011 | 19:44

ghándí napsal(a):

kanalnik,
pokojna přeměna už davno nastala. evropě vládne merkozy.
30. 11. 2011 | 19:48

karel napsal(a):

Béďa: ok
30. 11. 2011 | 19:48

marxík napsal(a):

Přiznám se vám, že mám onoho velikána pověšeného doma nad postelí. A někdy mám pocit, že se na mě z pod těch vousů ščuří.
30. 11. 2011 | 19:52

Jeff napsal(a):

ghándí: jseš si vědom, že jsi sám adept na návštěvu autorovy ordinace nebo ti to ještě nikdo neřekl? ty tvoje zmrzačené plky nemaj vůbec logiku a v podstatě si tady jen dodáváš sebevědomí, přitom třeba k záležitosti, jako je třeba téma blogu nemáš absolutně co říct? nevadí ti, že jsi tady zcela zbytečný q jen przníš prostor? už ti třeba někdo vážně odpověděl? máš vůbec ještě občanku?
30. 11. 2011 | 19:54

arnazach napsal(a):

Béda:

Smím se zeptat s kým byste Vy šel do koalice na místě pana Hnízdila? Předpokládejme, že jiné možnosti než Vámi vyjmenované strany nebudete mít.
30. 11. 2011 | 20:01

Béda napsal(a):

arnazach

jednoznačně s levicí. A přibral bych odbory, pro Alt ... Rozhodně bych nešel operovat neoliberální systém se spojenci z řad oligarchů, bankéřů, multimiliardářů. To je jako hasit požár benzinem.

PS: jinak já jsem se ptal první. S kým by do toho šel celostní lékař s politikem p. Havlíkem? Zatím to vypadá na dalšího oligarchu, který si chce zaplatit politickou stranu (a vliv).
30. 11. 2011 | 20:06

denD napsal(a):

Podívejte se,jakmile jako ekonomové začnete věřit v jakékoliv jiné bohatství společnosti než je všude dobře udělaná práce,úměrně hodnotě vytvořené tvůrci zaplacená, odkloníte se k šejdířství.Budete podoben kvalifikovanému chemiku,který se v 21.století roztouží po alchymii.Začně z ničeho vyrábět soukromý kapitál,pak zlato a bude šílet a šíletz. Ano ti studenti 1989-věda je nuda a s ní dělba práce.Když si uvědomí tu diferenciaci v tom,to prolejzat,zatouží po živočišnu,náhodě,mystičnu,překvápku,barvě,příhodách -hlavně se nenudit vědeckou suchařinou-to chce život.Nasedejte do kočárů Hitlerových.Právě na takové studentíky bez rozdílu věků čekal alchymista -mystik Hitler.Jeho poradce pro vědu,který koncem 19.století dostal v Maďarsku patent za výměnu typu oleje hydraulických strojů,ještě dlouho před rokem 1933 ohromil celé Německo dopisem všem intelektuálním kapacitám,aby věděli kdo a co je,trpaslíci ducha,s kým mají tu čest.Presidentem se nestal ve vědymilovném Německu,protože jeho kamarád Hitler uměl lépe mluvit než psát a znal Němce nakolik si potrpí na národní písničku.Malíř amatér a někdejší vynálezce se sešli,poradce a president Říše.Je ta podoba náhodná?
30. 11. 2011 | 20:07

Luba napsal(a):

"Zbláznit se" může být normální reakce na nenormální situaci.
30. 11. 2011 | 20:13

slavwin napsal(a):

Beda
Vaše komentáře začínají mít logiku, dříve jen obviňování. Pepa vidí nějaké otrokáře v EU, každému podnikateli lze tento přívlastek přidat i když krachuje pro neúnosné náklady. Hnízdil je jogín, řeší situaci jdi do sebe. Co je Klaus pro něj EU není vlast, tak se ptám co je jí- odpovědět v tom zglobalizovaném světě ČR není úplná odpověď. U Vás si dovolím tipnout, že ji hledáte. Klause podezřívám východní velmoci, proč je neberu jsem u Peheho napsal jako odpověď nějakému římskému pohlavárovi.
30. 11. 2011 | 20:18

Platan napsal(a):

"Přechod od exponenciálního ekonomického růstu k vnitřnímu kulturnímu a sociálnímu rozvoji, od drancování energie k šetrnosti a ohleduplnosti vůči sobě i okolí, od bezohlednosti a prosazování zájmů jedince ke spolupráci a podpoře celku."

A to vše nám zajistí Babiš se svými pobočníky Hnízdilem a Havlíkem. Já už se tak těším!
30. 11. 2011 | 20:26

arnazach napsal(a):

Béda:

Dík za odpověď. Předpokládal jsem, že myslíte na levici. Tedy ČSSD? Nebo KSČM, s.r.o.?
30. 11. 2011 | 20:29

marxík napsal(a):

Béda s arzanachem
právě rozhodují o osudu naší země. Hlavně pánové odpovědně, abyste to zas nepokakali.
Kolik vlastně potřebujete absolvovat pokusů, abyste zjistili, že je to marné ...
že je to marné ... že je to marné?
30. 11. 2011 | 20:30

arnazach napsal(a):

Platan:

Od jednotlivce k celku, od individuality ke kolektivu, to už jsme tady jednou měli. Až nás půjdou (tři) miliony! Teď kdo z nás (včetně doktora) patří mezi ty tři miliony?
30. 11. 2011 | 20:34

Luba napsal(a):

A do vší té mizérie se ještě zblbne naše životodárná hvězda.
V roce 2012 je očekáván enormní nárůst sluneční aktivity. Následující solární bouře prý bude ještě intenzívnější, než
v roce 1859, kdy způsobila rozsáhlé požáry telegrafního vedení.

No nic. Mocné síly nespoutaných živlů aspoň udělají konec všudypřítomným mobilním telefonistům. Alespoň dočasně :)
30. 11. 2011 | 20:34

Béda napsal(a):

arnazach,

vy si snad myslíte, že jsou levicí Bakala a jeho společník z Becherovky Schwarzenberg, Babiš, Řebíček, Bakalův přítel Lucerna Havel, Tůma...? Žeby se s těma dala provést zásadní změna?
30. 11. 2011 | 20:36

Antroid napsal(a):

Milý doktore,

předně nechápu, z čeho čerpáte naději, že lidé díky krizi převezmou odpovědnost sami za sebe a okolní svět, vrátí se k přirozenému způsobu života. Podle mě platí že ti, co toto udělat mohou a chtějí, to již dnes činí a krom nepohodlí jim v tom nic nebrání. Čili zde bych nějaké masivní zlepšení neočekával.

U ostatních bych nějaké zázračné proměny nehledal. Myslíte, že krize napraví ortodoxní vyznavače komunismu/nacismu, že osvítí byrokraty, co se celý život zašívají po kancelářích a maří čas a naše daně na podobných diskusních fórech? Očekáváte sebereflexi u racketeerů, co z nás dřou výpalné pomocí předražování služeb státu, u odborářů, co chtějí přidat i když vědí, že není z čeho?

Nevím. Za bolševika existovala anekdota o tom, že socialismus je přechodná fáze od kapitalismu - ke kapitalismu.

Z Vašich slov cítím nepodloženou naivitu o probíhající přechodné fázi od kapitalismu k čemusi ... lepšímu. Z výše uvedených důvodů, a u vědomí historických zkušeností bych kapitalismus nezavrhoval a tuhle "novou přechodnou fázi" od kapitalismu ke kapitalismu (neboli svobodě) zkrátil na nezbytné minimum.
30. 11. 2011 | 20:39

arnazach napsal(a):

Béda:

Řebíčka bych vynechal, jinak snad dobrý. Moc levicové to není, že. Zajímalo mě, zda pro Vás levice znamená ČSSD, popř. ProAlt na jedné straně, nebo KSČM, s.r.o., na straně druhé.
30. 11. 2011 | 20:45

berkowitz napsal(a):

Buďte klidní, vše je již naplánováno, příjde III.WW, už se o tom mocipáni radili, zde je o tom článek (asi třetí odshora):
http://www.nwoo.org/
30. 11. 2011 | 20:47

Martin napsal(a):

Samozřejmě že to nikde neotiskli, běžné média nemají o fantasmagorie zájem. Autor se napřed pokouší strašit čtenáře doomsayingem, aby pak nastínil jakýsi spekulativní ráj na zemi s blíže nespecifikovaným přirozeným životem bez nemocí.
To už je lepší web Vesmírných Lidí, než tohle.
30. 11. 2011 | 20:49

Antroid napsal(a):

Béda

Co znamená "operovat neoliberální systém"? Co zásadního z české ústavy a právního řádu byste amputoval a co přišil?
30. 11. 2011 | 20:50

arnazach napsal(a):

Luba:

Pssst! Nedrážděte finanční trhy.
30. 11. 2011 | 20:51

Béda napsal(a):

arnazach,

levice pro mě znamená každý, kdo je v opozici proti neoliberálním reformám, potažmo proti živelnému, neregulovanému a nekontrolovanému řádění neviditelné ruky trhu a kdo chce zachovat systém povinné solidarity, progresivního zdanění a sociální stát. Nevím proč by z hlediska tohoto základního vymezení měla měla být KSČM proti ČSSD, ProAltu, odborům.
30. 11. 2011 | 20:51

Béda napsal(a):

Antroid,

milý pane. Špatná otázka. Neoliberálové amputují části ústavy - kupř. bezplatná (ve smyslu předplacená) zdravotní péče se stává komerční placenou péčí, bezplatné školství - právo na vzdělání placeným školstvím na dluh, důchod se stává předmětem gamblingu.
Stát přestává z povinně předplacených fondů předplatitelům cokoliv garantovat a za tradiční služby ve prospěch jednotlivců a celé společnosti chce ještě dodatečné formou outsourcingu služeb které zajišťoval soukromníkům "regulační" platby.
30. 11. 2011 | 20:58

arnazach napsal(a):

Béda:

Hmm, když nevíte, tak nevíte.
30. 11. 2011 | 21:03

ghándí napsal(a):

béda,
na solidartitu zapomente. bežte do práce, zapojte ručičky nebo hlavičku. spolehejte sam na sebe.radím vám dobře, zdroje došly. ty dluhy, který prožraly levičáci a odbory v celé evropě jsou tak astronomické, že nas nic dobreho nečeká. když ekonomové pořed rokem říkali, že řecko musí zbankrotovat , tak se sousta lidí tvařilo, že to neslyší. neska už je jasné, že musí zbankrotovat i itálie. nebo opustit eurozonu. neexistuje řešení, že se zase všichni nažerou a pracovat bude jenom někdo. s tím už je konec. zazvonil zvonec a sociálnímu státu je konec.
30. 11. 2011 | 21:04

berkowitz napsal(a):

Pro Bédu
Někde jsem četl citát, nevím, jestli to bude úplně přesně:
"konzervativci trvají na zavedených pořádcích, neocons chtějí staré pořádky nahradit horšími".
30. 11. 2011 | 21:05

Antroid napsal(a):

Béda

To není neoliberalismus, ale poměrně zásadní nedostatek - nedostatek financí. Chcete-li kontrovat o neoliberálních daních a deregulacích,... blabla, tak si to můžete ušetřit, v míře přerozdělování jsou v EU rozdíly spíš kosmetické - v řádu procent.
30. 11. 2011 | 21:07

Béda napsal(a):

ghándí,

kdo říkal, že musí zbankrotovat Island? Pokud já vím měl stále rating AAA a byl vzorem tržní ekonomiky, podobně Irsko.

Jinak pochybuji, že byste byl natolik omezený, abyste těm svým tupým poučkám z modrých brožurek tak fanaticky věřil. Virtuální megabubliny, milý fištróne nezavinili žádné "socky" ty jsou produktem "nejgeniálnějších" mozků, které tvoří hodnoty z ničeho a jsou stonásobky toho, co "prožrali" socky.
30. 11. 2011 | 21:18

rejpal napsal(a):

Béda
nepochopitelné není to, že tomu někdo věří, ale to, že po více než roční zkušenosti s vládou alternativních myslitelů kdokoli předpokládá, že tomu uvěří ještě někdo další.
30. 11. 2011 | 21:22

Zdena Rudolfová napsal(a):

Pane doktore Hnízdile, to nevadí, že pro článek nebylo místa tu či onde... My si Vás nasdílíme a článek rozšíříme jinak :)))
Hodně zdraví a pohody
30. 11. 2011 | 21:23

marxík napsal(a):

béda arnazach
Pěkně si to malujete panáčkové. Doporučuji vám shlédnout jako studijní materiál soutěž Československo hledá talent. Schéma je celkem jednoduché. Moudrá celebrita nenásilně naznačí divákovi, kdo si zaslouží postoupit a ten pak svobodně a demokraticky vybere ty své favority. Vy tomu asi nebudete věřit(když chodíte k volbám), ale jako napotvoru postupovali vždy doporučovaní talenti.
Tož tak fungujou svobodné volby.
30. 11. 2011 | 21:24

ghándí napsal(a):

beda,
na nikoho státní dluhy nesvádějte. zadlužovali se vlády, upláceli lidi jako vy, a financovali sociální státy.
30. 11. 2011 | 21:25

Antroid napsal(a):

Béda

Hypoteční megabublina vznikla díky státní ideologii, že si dům může koupit každý, i ten, kdo nemá na splácení hypotéky.

Problémy Řecka, Španělska, Francie (netřeba jmenovat všechno) způsobil neoliberalismus? Opravdu si to myslíte?
30. 11. 2011 | 21:29

melčákova pohanka napsal(a):

ghándí. Modrý tým ještě existuje? Kolik Vás platí? A jde to stále od Ivana jako v minulosti? Díky. Potřebuji brigádu a nechce se mi z pelechu. Pošli mi manuál. Díky,
30. 11. 2011 | 21:29

Nuba napsal(a):

Pane Hnízdile

Absolutně s Vámi souhlasím. Kdo nechce vidět neuvidí, kdo nechce slyšet, neuslyší. Možná byste mohl mimo svou profesi zmínit i psychosomatické nemoci. Tedy ty, jejichž příčinou bývá stres. A ptám se, proboha proč ? Není válka, prý žijeme v nejlepší době, která kdy byla. Ti, kteří toto tvrdí, mají na mysli zřejmě hlavně blahobyt, a to, že si můžeme mluvit pomalu co chceme. A nebudeme za to zavřeni. Tak proč nejsme spokojení, spíš právě naopak, jsme ve valné většině čekatelé na návštěvu Vaší ordinace ?

Na jedné straně blahobyt a na druhé chudoba a nezaměstnanost. Začínáme se jako společenství drolit a stavět mezi sebou ploty z Matiční ulice. Mladí versus staří, úspěšní proti neúspěšným, zdraví proti nemocným. A spokojený není nikdo. Staří, neúspěšní a nemocní jsou nešťastní, protože jsou uváděni jako příčina problémů těch mladých, úspěšných a zdravých a bohužel, mnozí tomu snad i věří, protože zmasírované okolí se tak k nim chová. No a ti, kteří mají dnes zelenou, tedy ti mladí, úspěšní a zdraví jsou pouze čekatelé na to, až spadnou do té druhé kategorie.

Zrovna tak, jako Vy chápu tuto krizi jako výzvu a upozornění, že tak, jak si život organizujeme nebo je nám organizován, tak to není vůbec dobře. Pokud jsme mladí, zdraví a úspěšní, tak se štveme za pochybnými výzvami, které jsou nám servírovány ze všech stran. Nevím, kam se žene tahle vyspělá a blahobytná společnost. Za ještě větším plýtváním ? A bez ohledu na periferie, kde čekají ti staří, nemocní a méně úspěšní na pomocnou ruku ? Nedivím se, že je nemocná. A to neberu v potaz zaostalé země. Proč se naše pozornost neupře právě k nim ? Vždyť tam je spousta možností a nevyužitých příležitosti. Co je to za svět, kde není práce ani pro mladé, na jedné straně se plýtvá úplně vším a na druhé existuje bída, hlad a nemoci ? Finanční produkty, které nám v miliardách létají nad hlavami ve virtuálním prostoru, dluhopisy, akcie, podílové fondy a nevím co ještě všechno, mají hodnotu několikanásobně větší, než je světové HDP ? Mám obavu, že ta bublina ještě úplně nepraskla. No kam jsme se to tou honbou za úspěchem dostali ? Řekla bych to, ale bylo by to vulgární. Tak prr.

Nevím, zda se to dá nějak rozumně zvládnout pouze reformou tzv. kapitalismu. Podle mého jeho čas už vypršel. Na jednu stranu jsem ráda, že krize poskytla příležitost ke změně, ale na druhou se toho i obávám, protože nevím, jak bude vývoj pokračovat. Období změn bývá vždy spojeno s rizikem. A lidé mají ve svých rukou obrovské množství zbraní, které může tento svět když ne úplně, tak z velké části zničit.

Byla bych moc ráda, abychom tu příležitost dokázali využít, ale musíme vzít v potaz i obrovská rizika a lidskou nezodpovědnost a sobectví. Tedy to, co stálo na začátku téhle krize.
30. 11. 2011 | 21:31

Antroid napsal(a):

melčákova pohanka

Vy budete první adept Hnízdilovy duchovní léčby krizí ;-)))
30. 11. 2011 | 21:32

Béda napsal(a):

gándhí,

vlády? Co říkáte tomu, že "nejlepší" MF (podle auditoria lichvářů a spekulantů) seká dluhové rekordy a pokud jde o přesnost predikcí a sestavení rozpočtu nemá snad ve východních koloniích, kterých je nekorunovaným králem konkurenci?

Jak je vůbec možné, že člověk 13x vyšetřován policií v souvislosti s černýma dírama v podřízeném rezortu hlídá státní pokladnu?
30. 11. 2011 | 21:36

mb napsal(a):

...dobry blog ... asi to nevidim na mekky obrat ... a muze byt že po nemravném režimu komunistickém a nemravném režimu turbokapitalistickém spadneme do nějaké formy režimu turbofašistického či neofeuduálního ... i když ten neofedualismus bude vlastně nejblíže přirozenému způsobu života, takže tu naději skutečně může poskytnout / poskytovat ...

... přeju hezký večer ...
30. 11. 2011 | 21:39

Béda napsal(a):

Antroid,

shlédněte prosím film Inside Job a pak si můžeme promluvit o mechanismu vzniku hypoteční bubliny. V tom filmu máte jasně posán celý proces včetně motivací bankéřů a agentů s teplou vodou placených od počtu uzavřených hypoték bez ohledu na platební schopnost klienta a dále proces "sekuritizace", balíčkování a distribuce rakoviny "AAA" (kterou dostaly od ratingových agentur) CDO a CDS certifikátů do světové finanční sítě. Včetně sázek prodejců na příští pokles jejich ceny.
30. 11. 2011 | 21:42

berkowitz napsal(a):

Pro Nubu :
Děkuji za váš výborný příspěvek! Tesat do kamene.
30. 11. 2011 | 21:42

marxík napsal(a):

To je fakt divný Bédo, když jste ho nevolil.
30. 11. 2011 | 21:43

Kritik napsal(a):

Pan doktor je velký snílek. Píše, že "nastupující změny očekávám s velkou nadějí". Určitě nějaké změny musí přijít, ale když lidé očekávali změny, ty sice přišly, ale byly vždy k horšímu.

[2.Timoteus 3:1-5]
Buď si jist, že v posledních dnech nastanou těžké časy. Lidé budou milovat jen sami sebe a své peníze; budou vychloubační, arogantní, urážliví, vzpurní k rodičům, nevděční, bezbožní, bezcitní, nesmiřitelní, pomlouvační, nevázaní, bezuzdní, nepřátelé dobra, zrádci, lehkomyslní, domýšliví, milovníci rozkoše spíše než milovníci Boha. Navenek sice budou ztělesněná zbožnost, ale její moc budou popírat. Od takových se odvracej.
30. 11. 2011 | 21:46

melčákova pohanka napsal(a):

Antroid. Vám už nepomůže nikdo ani Vy sám. Ale Vy jste mimozemšťan,tak Vám to může být fuk a jen tu stále plkáte a plkáte...
30. 11. 2011 | 21:46

mařice napsal(a):

tak pod tohle se klidně podepíšu..maříková :D
30. 11. 2011 | 21:47

Antroid napsal(a):

mb

"Mravný" režim mohou vytvořit pouze mravní jedinci.
Kolik vás - "mravných" je? A co s námi ostatními? Neplánujete-li naše vyhlazení, žádný jiný než nemravný režim nepostavíte. Pokud si toto ve vší pokoře připustíte, začnete hledat systém, který má alespoň nějaké obecně přijatelné klady - svobodu, soukromí, rovnost před zákonem. A skončíte u kapitalismu, podobně jako komunisti.
30. 11. 2011 | 21:55

rejpal napsal(a):

Antroid
Otázkou je, jestli byla dřív slepice nebo vejce. Jestli například nějaký pomocný dělník praštil pěstí do stolu a řekl, tak, a já si beru hypotéku - a dostal ji. Nebo jestli třeba nějaká instituce, která měla pocit, že peníze leží ladem, nezačala masírovat lidi s nižším stupněm soudnosti, jaká je to paráda, žít si nad poměry. Jako u nás - dvacetkrát denně slyším: "udělej to jako my, půjč si u Providentu." Neoliberál by nejspíš řekl - je to blbost těch lidí, je přece svoboda a každý svéprávný člověk by měl vědět, co si může dovolit. Možná. Jenže lidí, kteří to nevědí a skočí po kusu salámu, který před nimi někdo táhne na holi, je hodně. Ale takto pojatá bezbřehá svoboda může mít fatální důsledky pro celou společnost. Z mnoha důvodů - morálních, ale i ryze praktických - čím víc lidí je v existenční nouzi, tím víc to stojí státní pokladnu na dávkách, tím víc roste kriminalita, což stojí také nemalé peníze (nebo se to vykompenzuje škrty v oblasti bezpečnosti) (je zajímavé, že u tabákových výrobků nebyl problém reklamu zakázat, svoboda nesvoboda, u půjček bez záruk to ale "nejde").
Dnes byla v Hyde Parku nová státní zástupkyně. Na své postavení byla až nezvykle otevřená i směrem k invovátorské politice naší vlády. Přesto v hlasování diváků výrazně prohrála. Lidé se radikalizují, přestávají věřit v dobrou vůli kohokoli, kdo je jakkoli spojen se systémem a státní mocí, a to nevěští nic dobrého. To je důsledek toho, když se stát vykašle na jedno ze základních poslání - pečovat o spokojenost svých obyvatel nebo se o to aspoň snažit.
30. 11. 2011 | 21:55

Béda napsal(a):

Antroid,

rovnost před zákonem? Říká vám něco institut kauce? Myslíte, že si velká ryba je před zákonem rovna s drobným kapsářem? Kolikpak politiků, bankéřů bylo v ČR odsouzeno? Svobodu - co tím míníte? Hypotetickou volnost a utopickou možnost zbohatnout? Podívejte se kam se propadá 90% obyvatel? Nebude to za pár let pro naprostou většinu horší nežli před VLSR? Ostatně, jste si jist, že se ta pomyslná svoboda krom blížícího se znevolnění rychle nepromění v okovanou holínku?

Jsou to jen fráze antroide, které se s plynoucí dobou vyprazdňují. Za nějakou dobu budeme žít v nejlepší době a budou společnost svobody a demokracie podobně jako jsme za vlády komunistů budovali ráj na zemi. Akorát ta realita bude tomu ideálu na hony vzdálena.

Aby si nakonec lidé nezačali klást otázku: stálo to vůbec za to (předlužení, obětování mnoha let života...)?
30. 11. 2011 | 22:02

Antroid napsal(a):

rejpal

Na začátku jistě stála řada poměrně všedních věcí: boj o hlasy voličů, který probíhá dnes a denně, díky kterému systém státních garancí existuje a který mocně přifukoval státní dluh.

Dalo by se dlouho psát o obecně mizerné výchově, postrádající disciplínu a soudnost, o finanční negramotnosti, vedoucí z druhé strany do osobní insolvence.

Základy problémů jsou myslím poměrně banální. O bankéřích, derivátech a toxických balíčcích psát nebudu. Jednak je tu na toto téma řada jiných expertů, a druhak je jejich role coby prostředníků sice důležitá, ale přesto vedlejší.
30. 11. 2011 | 22:18

Petr z Tábora napsal(a):

Pane doktore, s potěšením jsem si přečetl Váš příspěvek, i když s některými myšlenkami nesouhlasím.
Kapitalismus posledních desítek let umožnoval velmi slušný život lidem v EU a severní Americe, životní úroveň se dostala na historické maximum. Vy pěkně popisujete za jakou je to cenu, ale společnost se dokáže postarat i o ty slabé, zejména o ty, kteří si chtějí nechat pomoci.Neposuzoval bych ho tedy tak příkře.
V dnešní době je také třeba rozlišovat problémy, které jsou následkem krize a které jsou už nadějnými projevy transformace společnosti.

Na rozdíl od Vás nevěřím, že by se člověk změnil. Je po tisíce let stejný, Vy to víte sám nejlépe. Neuspěl Pán Bůh s vcelku srozumitelným desaterem, ani jakékoli lidské organizace. Jen jsme se poněkud zcivilizovali a místo na gladiátory chodíme na box, hokej, fotbal, kde tolik krve neteče. Ale své nepřátele vraždíme stejně jako kdysi, jen sofistikovaněji.
Přeji dobrou noc.
30. 11. 2011 | 22:19

marxík napsal(a):

Béda
"Aby si nakonec lidé nezačali klást otázku: stálo to vůbec za to (předlužení, obětování mnoha let života...)?"

Já myslím, že stálo Bédo.
Není nad to ověřit si marx-leninské učení v praxi.
30. 11. 2011 | 22:22

mb napsal(a):

to antro(po)id ... ted na schuzi říkali že je mravných asi 2% lidí v populaci ... ale mám to z druhé ruky ... ( :-))

já vyhlazení neplánuju ...

svoboda, soukromí a rovnost před zákonem jsou fajn principy a ideály ...

ale když si to srovnáte s empirií: lorencová - krvavé oleje ...

případně s jakýmkoli jiným typem empirii ...

pak zjistíte, že jsou rovní a rovnější ... a že mainstreamově se prosadilo přebíhat za peníze ( zrazovat stát / nehájit barikády ) ...

takže papírově jistě všechno fajn: svoboda, soukromí a ROVNOST PŘED ZÁKONEM ...

v případě, že si můžete policii a justici koupit / či ji jiným způsobem zastrašit, zmanipulovat a paralyzovat /

jsou tyto vaše pojmy .... vy víte kde ( pozdrav l.s.)

prostě se tu krade ... a za vinu nikdo nepyká ( protože je příliš mocný ...)

ad martin: Autor se napřed pokouší strašit čtenáře doomsayingem, aby pak nastínil jakýsi spekulativní ráj na zemi s blíže nespecifikovaným přirozeným životem bez nemocí.
To už je lepší web Vesmírných Lidí, než tohle.
30. 11. 2011 | 20:49

tak zase se chová dobře dle obecné šablony všech reklam ...

postrašit ... a nabídnout řešení .... / je třeba křesťanství něčím jiným než postrašením a nabídnutím řešení ... ? /

hezký večer všem ...
30. 11. 2011 | 22:22

rejpal napsal(a):

Antroid
Určitě, ta věc je složitá, jsou tu celé spousty příčin a následků. To jsem se pokoušel ve zkratce nahodit.
30. 11. 2011 | 22:26

Antroid napsal(a):

m(?)b

Vida, jak je důležité chodit na schůze...

Je naše blbost, jaké prasárny si necháme líbit. Ale zdá se, že to má svoje meze, a hydra nevyroste do nebe, ale nechvalme dne...

Ano, máme právní stát zčásti jen na papíře. Přesto o něj nechci přijít, je to lepší, než technicky dokonalé bezpráví.
30. 11. 2011 | 22:33

mb napsal(a):

to antro(?)id ...

já vám vaše přesvědčení neberu ...

Je naše blbost, jaké prasárny si necháme líbit. Ale zdá se, že to má svoje meze, a hydra nevyroste do nebe, ale nechvalme dne...

já myslím, že řaďáci si musí nechat líbit spousty prasáren ... či pominou li prasárny jedny, jsme vystaveny prasárnám jiného typu .... / viz. hnízdilovo odsouzení ´komunismu´ i ´turbokapitalismu´... /

za sebe bych třeba rád viděl let nejvyššího při pražské defenestraci, byť vím, že by se jednalo o násilný akt ...

Ano, máme právní stát zčásti jen na papíře. Přesto o něj nechci přijít, je to lepší, než technicky dokonalé bezpráví.

nechcete přijít o ten pocit ... ? :-)

zatím ...
30. 11. 2011 | 22:40

Antonín Hrbek napsal(a):

Pane doktore, něco tak trochu z Vaši branže.

Od zítřka vstoupí v platnost "reformy" (čti zdražení) zdravotnictví.

Kdysi jsem byl přesvědčen, že bolševiky v omezování svobod obyvatelstva nelze překonat. Nyní se jim hluboce, ale skutečně hluboce omlouvám. Je to ve skutečnosti ještě horší.

Ve svobodné společnosti je obvyklé že se uzavírají rovnoprávné smlouvy. A pokud jsou to smlouvy mezi dvěma právními subjekty, tak do toho stát nemá co kecat. A změna smlouvy může být provedena jen vzájemné dohodě.

Pan Heger se domnívá něco jiného. Za prvé každý musí být u nějaké pojišťovny zdravotně pojištěn a zaměstnancům je pojistné zaměstnavatelem automaticky strháváno, ačkoliv jde o vztah mezi pojištěncem a pojistitelem, do kterého by zaměstnavateli vůbec nemělo být, natož aby byl za pojišťovnu výběrčím.

Smlouva mezi pojištěncem a pojistitelem, tedy mezi dvěma soukromými subjekty, je nyní panem státním neobolševikem Hegerem deformována tak, že pojištěnec může smlouvu vypovědět jen k 31.12. každého roku a nota bene jen s půlroční výpovědní lhůtou. Zcela bez dohody s pojištěncem. Přitom v jiných smlouvách, uzavřených například podle Obch.Zák. nebo Obč.Zák., jsou výpovědní lhůty zpravidla dvou až tříměsíční.

Pan státní neobolševik pan Heger škrtem pera udělal ze svobodných občanů nevolníky zdravotních pojišťoven. Liberalismu a svobodného trhu plná ústa, ve skutečnosti bolševická regulace.
30. 11. 2011 | 22:41

SuP napsal(a):

Petr z Tábora -
Mám velmi podobný názor jako Vy. Nejvíc problémů vzniká, protože si je někdo přeje. Nicméně drtivá většina spoluobčanů a tedy lze předpokládat i obyvatelstva (lidstva) vůbec nesdílí snahy těch, kdo "chtějí uspět za každou cenu." Jde hlavně o to, aby se zbytečně velká část této většiny nenechala zblbnout falešnými proroky. Čím víc spoluobčanů zpanikaří, tím těžší to budou mít ti rozumní, aby udrželi klid a pokojný průběh dalšího vývoje.
30. 11. 2011 | 22:45

Béda napsal(a):

SuP,

ja,ja. Klid na práci. Není nad klid pro provedení "nezbytných" (pan Bakala si zhluboka oddechnul) reforem.

Neopakuje se nám náhodou něco v černo bílém provedení? Třeba přesný opak znárodnění?
30. 11. 2011 | 23:01

Vladimir napsal(a):

Marná sláva, člověk je tvor společenský a lidé musí hledat, jak spolu vycházet. Nemyslím, že nejdůležitější na této Zemi je Zisk (jak předpokládá Kapitalismus). Důležitější je život dám - důstojný a takový, který vede "lidstvo" k lepší existenci. K takovému cíli ovšem byl přece jen blíž ten proklínaný socík. Kapitál nad ním zvítězil za pomocí podvodu a zadlužení. Teď to zadlužení chce hodit na krk těm, kteří se potácejí na propastí. Je to džungle, nikoliv civilizovaná společnost.

Věřím, že idea Pražského jara byla dobrá. Byla věčná škoda, že byla převálcována tanky. Nadšení , naděje a odhodlání 89. bylo vytunelováno pazgřivci a prospěcháři.

Chce to zmáčknout tlačítko RESET !

P.S. A sýčky typu Havla poslat do háje ...
30. 11. 2011 | 23:09

qvark napsal(a):

...rozhodně bude rok 2011 opět špatně se pamatující důležitý letopočet...
30. 11. 2011 | 23:10

marxík napsal(a):

supe
Nechci vás nijak strašit, ale ten pokojný průběh dalšího vývoje, který se chystáte (jako ten rozumný) udržet, bude vaší noční můrou a brzy se stanete klientem pana doktora. Soudím tak alespoň z vašich četných antikomunistických výlevů, které naznačují genetický původ.
30. 11. 2011 | 23:15

Pažout napsal(a):

"Stále naléhavěji dochází na slova antipsychiatrů R. D. Lainga, T. Szasze nebo filosofa M. Foucaulta. Podle nich duševní choroby, jako samostatné biologické jednotky, v podstatě neexistují"

Jak vy jste kdy mohl vystudovat medicínu. Spousta duševních nemocí není nic jiného než onemocnění mozku - demence, schizofrenie, deprese, uzkostné poruchy. Myslíte si snad, že žaludek nebo páteř onemocnět můžou a mozek ne? Viděl jste někdy nějakého schizofrenika nebo se živíte jen kecací pseudomedicínou?
30. 11. 2011 | 23:17

Jáchym napsal(a):

Béda:

PANE Bédo,

dneska tedy smekám a zírám.
Pan Antroid se snažil, není špatný, ale se sofistikou se celý večer nevystačí . Občas je to jako pomlázka , upletená z dýmu několika cigaret. Hezké, ale nesmí se foukat.

p.s. Myslíte, pánové, že by se dal „ghándí“ po šetrné úpravě nunvářem využít alespoň k tahu?
30. 11. 2011 | 23:25

flink napsal(a):

Až někdo prostuduje dějiny znovu s důkladností K.Marxe.A nasadí na to antiku.A pochopí to nejširší masy.
Bismarck říká: Kdo se nestará o politiku,politika se stará o něj.
A věru,mnoho pramenů má tahle studna-politika:
-"těkučij moment" Lenina,vítězství proletářské revoluce a podnikavý NEP na základě analysy vývoje kapitalismu v Rusku
-ideály Masaryka,kterými se řídí společnost
-nacionální socialismus Hitlera se stranou "nejvýše ideologickou" a "flexibilní politikou" dle jeho vlastních slov
-Stalinův "zostřující se třídní boj za socialismu" s rostoucí KGB,nástrojem čistek a vnitřní silové politiky
-a druhde KGB kontejnerem odložené, stínové vědy a zrušeného podnikání
-a nakonec vložte mezi lidí "Volit mezi 2 systémy"-"socialismem a kapitalismem" dle míry účasti státu ve vašem podniku
-a tím má Buridanův osel opět možnost si ukroutit hlavu,nevěda zda A je lepší než B nebo naopak
-a za ruchu a běhu proměn celou tu dynamiku převádí do sebe entropie= rozvrstvení platů ve společnosti.Je lidský vesmír spíše u svého konce s dvěma velmi rozdílnými platovými hladinami (a jednou společnou velmi vysokou cenovou) nebo je spíše u konce a stabilní s jedním společným platem?
Jaký je vztah entropie ke kvalitě života?
Hlavně,že Klausovcům šlo hlavně o tržní ekonomiku a Jakešovcům hlavně o platy funcionářů.Ale to jsou přece platy v soukromém sektoru!!
Existuje chytrá politika nebo nejčastější forma blbosti je politika a politizace je v podstatě oblbování a ohlupování lidí? Zdůvodňování a zastírání existujících rozdílů?
Pro obyčejné lidi,zvoleni lidem,lidmi
Řekni mi s kým jdeš a já Ti řeknu kdo jsi (J.W.Goethe)

zapsal,viděl,slyšel**** o veni,vidi,vici
01. 12. 2011 | 06:19

schlimbach napsal(a):

Pane doktore, díky za váš blog.

Béďa

možná jste si nevšiml, ale pan Hnízdil se již pod blogem pana Havlíka distancoval od spolupráce NEO2011 s ANO 2011 a to celkem dost jasně a důrazně ...
01. 12. 2011 | 06:43

Drzá zrzka napsal(a):

Bod obratu si musí nalézt každý sám. Nelze žít jen pro plné spíže, lednice...
01. 12. 2011 | 07:00

futro napsal(a):

Kdo více má nervy napjaty jako struny k prasknutí?-inženýr sociální,socialistický,stranický nebo inženýr-kapitalista?
01. 12. 2011 | 07:08

Pepa Řepa napsal(a):

stejskal napsal(a):
Dobrý den, pane doktore,
jak to, že jste ve svém blogu publikoval svůj text, souvisí s mojí shovívavostí? ;-)
-----------------
Inu, pane Stejskale, celostní dottore Vám tím chtěl-zřejmě- podkouřit.
Jste shovívavý a šlechetný muž, tady projde každá pitomost.
01. 12. 2011 | 08:02

Občan napsal(a):

To Schlimbach:

Ano, pane Schlimbachu, ale to stále neřeší S KÝM. Babiš dal jasně najevo, že jeho favoritem je TOP 09 - čímž se stal pro řadu lidí vyřízenou záležitostí.
Ale Hnízdil na tuto otázku odmítá odpovědět. Mne by to také zajímalo; byť je mi orientace NEO2011 z jeho blogů celkem jasná.
Proto byl jeho dnešní článek pro mne docela šokem.
01. 12. 2011 | 08:04

Občan napsal(a):

Pardon - ...včerejší... :o)
01. 12. 2011 | 08:05

Drzá zrzka napsal(a):

Pepa Řepa

Každá pitomost. Již procházet nebudu. Tak přísahám. :o)
01. 12. 2011 | 08:06

Bazzy napsal(a):

"vidím konec ...
... je mrazivý ...
slunce pomalu vyhasíná ...
píše se rok 3 159 874 142
a lidstvo je ze Země dávno pryč ...

... do té doby nás čeká spousta práce ..."
01. 12. 2011 | 08:24

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Najde se v té naší Sodomě a Gomoře alespoň 5 spravedlivých. Ať počítám jak počítám, pořád mi chybí 2: Beda, Maximus, Pepa Řepa - doplní mě někdo?
01. 12. 2011 | 08:31

ženazlidu napsal(a):

Dobrý den pane DOKTORE naší společnosti :-).Opět Vám děkuji za příspěvek.Sdílím s Vámi naprosto stejné názory a to nejen s tímto článkem....chci Vám vyjádřit podporu,...nějak se mi "neudělalo dobře" při čtení komentářů,tak jen aby jste věděl,že jsou lidé,kteří si Vás váží a podporují :-) Váš článek budu přeposílat dále ...podobně smýšlejícím lidem...a těch mám ve svém okolí celkem dost :-).
Děkuji ještě jednou
01. 12. 2011 | 08:39

dalimír napsal(a):

Doobrý den Hlavně aby ten obrat již nastal protože už je nevyšší čas ! Vyženme z republiky konečně ty západácké kapital.loupeživé rytíře ! K čertu s celou EU ! V ni se obohacují zase jen určité skupiny lidí ! O postivých občanech se ale nedá mluvit !!! Dl.
01. 12. 2011 | 08:50

dalimír napsal(a):

O poctivých !!
01. 12. 2011 | 08:51

schlimbach napsal(a):

Občan

jak sleduji aktivity pana Hnízdila, vyjádřil se v písemné formě celkem jasně, že ANO 2011 v současné fázi nepodporuje a co se týká NEO 2011 sdělil pod jedním blogem panu Havlíkovi, že není možné bez souhlasu symaptizantů NEO 2011 zavazovat NEO k podpoře ANO 2011. V dalším svém článku napsal, že by mohl podpořit ANO 2011 pouze, pokud by mravním garantem snahy a cílů ANO 2011 byla Česká konference ...

Snad se vám k tomu vyjádří i sám.
01. 12. 2011 | 08:56

dalimír napsal(a):

Bédo jak je to možné že třináctkrát vyšetřovaný ohledně korupce Kalousek hlídá stat.pokladnu ? To je jednoduché ! Z pytláků prý bývají ti nejlepší hajní !!!@
01. 12. 2011 | 09:05

Daňový poplatník napsal(a):

To Pehe:
Po podrobném přečtení tohoto blogu a diskuse pod tímto článkem jsem si vzpoměl na Váš blog " O ubohosti českých internetových diskusí" a sděluji Vám, že úroveň těchto diskusí zpravidla koresponduje s kvalitou blogu.
A protože jsem přesvědčen, že diskusi pod vašimi články čtou v nejlepším případě Vaši studenti, umisťuji tuto poznámku pod tento blog.
To autor:
To jste si fakt myslel, že Vám tento článek otisknou ve Vámi zmiňovaných novinách?
01. 12. 2011 | 09:12

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Přečtěte si Britské listy, jsou tam zajímavé úvahy o Klausově strategii jak dál!
01. 12. 2011 | 09:36

olga napsal(a):

Mám ráda pohádky. Ovšem vím dobře, že život není pohádka. Lidé jsou nenasytní. Čím více mají, tím více požadují. Jdou za svými zisky přes mrtvoly druhých. Nevěřím, že se společnost změní jen tak sama od sebe. Bojím se velké katastrofy. Potopa znamenala zničení prakticky celé společnosti. Celé. Mimo jednu rodinu. Sodoma znamenala zničení všech tamních obyvatel. Mimo jednu, a to neúplnou rodinu. 1. i 2. světová válka usmrtila mnoho lidí. Nebylo to však procento stovnatelné s potopou a ani Sodomou. Případná nová světová válka by byla opravdu katastrofa. Možná ten konec. Ráda bych věřila, že si to uvědomí vlivní, a něco udělají. Zatím vidím vývoj v tom horším světle. Byla jsem komunistka. Věřila jsem ve vítězství komunismu. Toho teoretického. Ovšem vždy jsem dodávala, že se z lidí musí stát andělé. To se nestalo. Nyní už není ani ta teorie. Nyní už věřím pouze v Boha. Lidem už ne. Dodala bych, že zrůdný není režim, ale zrůdní jsou lidé.
01. 12. 2011 | 09:41

Vox napsal(a):

Doktore, Dalimír Vám napsal:
"Vyženme z republiky konečně ty západácké kapital.loupeživé rytíře ! K čertu s celou EU ! V ni se obohacují zase jen určité skupiny lidí !"
Jste spokojený? Tohle přesně chtějí lidé slyšet, tak proč jim to neříkat, co?
Šašku, ti tři jsou jasní. A pak je jich ještě asi deset miliónů, z nichž tisíce chodí sem. Nechce se mi je všechny vyjmenovávat.
01. 12. 2011 | 09:42

resl napsal(a):

ta poznámka na konci je trefná. Za problémy mohou velký dílem tisk a tv. člověk je tvor duševně nedokonalý a domnívá se, že "vzory" různých světově známých, nebo i domácích celebrit musí dohnat, předehnat, být lepší než jeho známí a ulehat s vědomím, jak to tamtěm nandal.
01. 12. 2011 | 09:44

frt napsal(a):

Když je stav společnosti ve srabu,diskutéři často se bojí vyslovit slova katastrofa a revoluce.V diskusích by si lidé mohli častěji nasadit i brýle na blízko.Až příliš často se úvahami pohybují na Wall Streetu,v Číně,Švédsku,EU a zapomínají,oslepli vůči tomu co mají pod nosem.Takoví chytráci,kteří si nevidí ani na špičku nosu.Všeználci.Kolovrátky o dobrém či zlém draku-kapitalismu.B.Němcová,sociopatka.
01. 12. 2011 | 09:51

futro napsal(a):

Kolik pravd připadá na 1 analogii.Soudím,že 1 pravda na milion analogií.Naučit se myslet-to je ten největší problém.Myslet znamená najít,vytvořit sám originál.
Papouškování je konec pravdě.
01. 12. 2011 | 09:55

skeptický napsal(a):

Tak tu máme VV II a VV III a vy to dete zase zkusit. Máte recht, tentokrát to určitě vyjde. Přátelé, apeluji na vás, abyste alespoň na smrtelné posteli nezapomněli sdělit svou zkušenost se svobodnými valbami svým potomkům.
Věřte mi, pan Bakala a jeho kasta mají z vaší vytrvalosti určitě radost. Daleko horší by pro něj bylo, kdyby vyhrál volby s 2/3-novým výsledkem, ale 10-tiprocentní účastí.
01. 12. 2011 | 09:56

Jáchym napsal(a):

Dámy a pánové
Všem (bez ohledu na politické preference) vřele doporučuji tento článek o tom, jak Václav Klaus je zase o krok napřed.
Autorka (bez ohledu na případnou momentální barvu vlasů) rozhodně není blondýna!!
http://www.blisty.cz/art/61230.html
01. 12. 2011 | 09:59

neo napsal(a):

Jáchym:

to je blábol švihlé slečny, nic víc.
01. 12. 2011 | 10:09

Jáchym napsal(a):

Skeptický:
Problém je v tom, že
"Lež třikrát oběhne zemi, než si Pravda stačí obout boty".
01. 12. 2011 | 10:12

Jáchym napsal(a):

Neo, nebuďte takový sexista.
01. 12. 2011 | 10:16

Marek napsal(a):

Evropská unie trestá !!Některé nemocnice předražili přístroje až o 30 milionů !Těď musí vrátit dotace EU ! V EU nejsou tak blbí jako v ČR !Předražení patrně bylo za tučnou obálku ! Média uvedla,že někteří ředitelé nemocnic mají 6 sídel ! Co dělá Karolína Peake ! Neslyšel jsem,že by odhalila nejakou korupci ! Její funkce ja patrně jen formální - Trafika ze známosti ! Babiš na její místo !!!!!!!
01. 12. 2011 | 10:21

MiT napsal(a):

Já jsem blog pana doktora pochopil tak, že se lidé musí změnit uvnitř, ve své mysli. Ve svých nárocích, prioritách, očekáváních. Proč tu tedy vedete diskuze o stranických, evropských, kapitalistických a jiných vlivech?
01. 12. 2011 | 10:21

neo napsal(a):

Jáchyme, kdybyste si pořádně přečetl ten článek na blistech, tak byste viděl, že má poznámka není sexistická.
01. 12. 2011 | 10:21

Jan Žura napsal(a):

Pane doktore, stále častěji slyším od svých přátel: mně už je to jedno, já na politiku s.ru. Ja zajímavé, že tito lidé jsou vášnivými posluchači televize, od obrazovky se nehnou. Je to výtečné vysvědčení pro manipulátory s lidským myšlením, hrozné z hlediska celkové morálky, která upadá přes všchny řečičky včetně pana prezidenta, různých institucí, včetně Ústavního soudu. Čert mě může vzít, když tady čtu výzvy pana Stejskala o mravním kodexu diskutujících a naše vláda, parlament,justice, policie, školy, se dopouštějí mnohem horších hanebností než frustrovaný člověk, krerý použije pro pojmenování situace pár vulgárních, ale přiléhavých slov. Pravice si prostě přisvojila právo rozhodovat o všem, co je správné a co není. Hlavně, že jí to sype, svinstvo nesvinstvo. Jenom ne říci pravdu, zatloukat, zatloukat, pokrytectví je mnohem nebezpečnější než korupce. Bez jakékoliv ironie přidávám: Čest práci!
01. 12. 2011 | 10:29

skeptický napsal(a):

Jáchym
Problém je v tom, že Vy nevěříte v účinnost reklamy alias propagandy a její nejrůznější formy. Je jich nepřeberné množství, a když už jsou prostřídány všechny a běžný volič je ještě schopen dojít do voleb. místnosti(dostižen věkem), zapomene jaká byla ta první forma masáže.
01. 12. 2011 | 10:30

juli napsal(a):

Pane doktore, na Vaše články se pokaždé těším, nezklamal mne ani tento. Jsem přesvědčena, že žádnou, v dnešní době myslitelnou pomocí nelze zvrátit neblahý vývoj lidstva. Jsou to skutečně vždy těžké katastrofy, kteří zcela převrátí dosavadní hodnoty vniveč a nastolí, i když zas jen do doby, než se ukáže další negativum, něco, co lidi očistí. Obávám se ale, že lidstvo samo od sebe nechce začít právě u sebe, nejsou schopni odvrhnou špatné myšlení, vzdát se, z jejich pohledu, důležitých a světaborných věcí. V tom nám žádná psychiatrie, psychologie a léky nepomůžou, jen rozšíříme řady dalších závislostí.
01. 12. 2011 | 10:38

Jáchym napsal(a):

Neo.
mně šlo, stejně jako teď Vám, aby si onen článek( http://www.blisty.cz)/art/61230.html přečetlo víc lidí a udělali si svůj obrázek sami. Nejspíš mezi nimi budou i takoví, kteří s Vámi budou souhlasit. Takový je holt život.
01. 12. 2011 | 10:40

Radek napsal(a):

Vážený autore, rád s Vámi souhlasím, nicméně musím konstatovat, že tento způsob myšlení je idealismus a jestli k Vámi avizované změně postupem času dojde, bude jistě více či méně násilná, nebo se stane něco velmi apokaliptického, aby pak lidstvo naznmalo, že zásadní změna je nutná, řekl bych, že v historii se to už několikrát událo, ale poučitelní nejsme
01. 12. 2011 | 10:44

Jáchym napsal(a):

Skeptický:
Proboha, jak jste přišel na to, že zrovna já nevěřím v účinnost propagandy ??
Každý den si večer nejmíň hodinu drhnu mozek Savem , pak polknu šest tablet živočišného uhlí, vyzvracím se a jdu spát!
01. 12. 2011 | 10:48

skeptický napsal(a):

Jáchym
Když věříte,že se nakonec prosadí jiná než mediální pravda. Přičemž tu mediální pravdu má ze systémových důvodů pevně pod kontrolou Bakala a jeho sorta.
01. 12. 2011 | 10:59

JF napsal(a):

souhlas - důvody vidím v jistém samoúčelu ekonomiky (neefektivní výroba a především neefektivní spotřeba resp. nadspotřeba) a ve výsledku ztráta smyslu s psychickými důsledky + zkostnatělá politika související se zkostnatělou ekonomikou špinavých zdrojů - především energetiky. Směr tedy více k lokalitě a lokální soběstačnosti. (ropa je téměř 100% globální závislost) S byrokracií s politikou souvisí její finanční průmysl - v podstatě financuje vládnoucí olygarchii. Finanční průmysl regulovat a dát mu politická transparentní měřítka. (úvěry mladým na bydlení nikoliv na spotřebu, regulovat finanční trhy virtuálních výdělků a anonymního kapitálu atd.)

Ke stavu kolektivní psychiky připívá i současný relativizující prezident.
01. 12. 2011 | 11:01

kelt napsal(a):

Nubo,opět skvělé a výstižné-ale,může krize ekonomická a morální,která se blíží k svému vyvrcholení přínést opravdu kvalitativní změnu k lepšímu?
Obávám se,že ne.Ti,kteří se domnívají,/politici EU a USA/že mají tu sílu,pouze se snaží léčit následek,ne příčinu.
Bohatství finanční oligarchie a její moc roste od krize ke krizi.Zadlužení států je tak enormní,že jenom zastavení jeho růstu je prakticky neřešitelné-finanční kruhy se svých zisků nevzdají.
Je to /za současné politické situace v EU a USA/jenom utopie,ale dočasné zestátnění bankovního systému by umožnilo
racionální vyřešení zadlužení států a opět přesměrovat
následně bankovní systém na alokaci zdrojů k financování produktivní akonomiky a ne vytváření virtuálních bublin a jejich směnu nad našimi hlavami.
Současné výrobní kapacity jsou schopny beze zbytku uspokojit potřeby obyvatelstva eurozóny s vývozem přebytků.
Pokud USA za pomoci evr.části NATa přestanou vyvážet demokracii do muslimských zemí,zůstanou v domácí ekonomice biliony dolarů
na veškeré potřeby zajišťované státem.
01. 12. 2011 | 11:05

Jáchym napsal(a):

Pan Skeptický, já NEVĚŘÍM, já pouze nevylučuji.
Já jsem ta druhá myš z bajky, co plavala ve smeteně. Pádluji nožičkama a doufám, že se mi nějak podaří utlouct kus másla, sednout si na něj a neutopit se.
(Pesimista říká: Je tak zle, že hůř už už být nemůže. Optimista říká. Ale může!)
01. 12. 2011 | 11:10

Yosif K napsal(a):

Pane Cermaku Jene, dovoluji si citovat:
30. 11. 2011 | 19:20
"Prostě stav kdy celé americké rodiny žijí v autech a nemají na zdravotní péči a zároveň jiné vlastní 40 % ameriky, je nemravný." atd atd

Je pravdepodobne ze za Dickense, Karla Marxe a Masaryka zila cast proletariatu v opravdy existencialni bide. Nicmene casy se zmenily. Vetsina proletariatu v US (na rozdil od vasich informaci) ma sbuj nebo pronajaty barak nebo byt, ma vsechny domaci spotrebice, solidni auto atd. Zdravotni pojisteni maji v Evrope vsichni, v USA nema zdravotni pojisteni cca 10% populace. Coz je sice spatne, ale znamena to, ze 90% pojisteni ma a i ti co nemaji tak maji narok nouzovou zdravotni peci - ve mestskych nemocnicich je s akutnim onemocnenim odmitnout nesmi.

MUDr Hnizdilovi verim ze ma za pacienty denervovane podnikatele apod. Mene mi to pripada u nezamestnanych - mnoho nezamestnanych ktere vidavam jsou zcela spokojeni, maji vice casu a vetsi prijmy nez mnozi zamestnani, kteri na ne plati dane. Od dob Dickense se casy prece jen zmenily.

Mozna ze vyziva takovychto vypecenych nezamestnanych tez prispiva k ruznym vaznym neduhum, ktere popisujete.....
01. 12. 2011 | 11:11

Jindra napsal(a):

Není se co divit, že MfD a LN článek neuveřejnily. Člověk musí mít opravdu velkou dávku tolerance aby tyto kecy vydržel. Cituji: "Před dvaadvaceti lety jsem byl svědkem přechodu od nemravného režimu komunistického, k nemravnému a bezohlednému tržnímu turbokapitalizmu".
Že by pro nás tento šaman vymyslel něco lepšího? S Babišem určitě něco dají dohromady. Střežme se jich!
01. 12. 2011 | 11:13

F. Michek napsal(a):

Pane doktore, řekněte mi prosím: jste šťastný už dnes, nebo se chystáte být až v té nové budoucnosti?
01. 12. 2011 | 11:14

vysedlina napsal(a):

Janhnízdil
jen tak mimochodem, nejsem si jista, zdali opravdu všechno v našich rukách vůbec někdy bylo, ale pevná snaha vše zlepšit, to je naše věc, ano.
Jinak Vám držím palce, pane doktore.
01. 12. 2011 | 11:15

Dex napsal(a):

Bohužel už se překlopila argumentace Dr. Hnízdila do oblasti čiré demagogie. Nejspíš by se dala najít i vhodná studie, nicméně i běžná zkušenost potvrzuje, že depresemi trpí i lidé sociálně naprosto zajištění a profesně úspěšní. Trpí do takové míry, že mají i suicidální tendence. Takže tvrzení, že psychóza je čistě důsledkem společenského tlaku, to už nemá nic společného s objetivní realitou.
Proč se předepisují tuny psychofarmak? Protože se polovina lékařů nenamáhá s diagnostikou. Není vám hej paničko? Tak to máte asi depku, něco vám na to napíšeme.... Jinými slovy, na deprese se léčí spousta lidí se zcela jinou diagnózou.
A ismy? Ó ano, posledních 150 let se čeká ten velký přerod člověka v idealistickou a altruistickou bytost zaměřenou na kulturní a osobní růst. Už 150 let se rozpracovávají patřičné -ismy a potrhlí sociální inženýři se je snaží uvádět v život. Ve skutečnosti je obvykle nejméne problémů ve společnosti, kde je regulace chování většiny ponachaná přirozeným mechanismům. Čím více nápadité ideologie, tím zvrácenější režim a hlubší potíže, za příklad budiž marxismus a všechen hnus z něj později vzešlý.
01. 12. 2011 | 11:18

vysedlina napsal(a):

Yosif K
Myslím, že nemáte pravdu, co se týká nezaměstnaných. A je také rozdíl mezi nezaměstnanými v bývalém východním bloku a na západě. Zdá se mi však, že lhostejnost k chudým či zkrachovalým se prohlubuje na obou stranách, a to na něco ukazuje, jako nadměrný odliv na tsunami. Jakobyste ztuhnul před dvanácti lety. Přestal vnímat změny ve společnosti...
01. 12. 2011 | 11:24

skeptický napsal(a):

Jáchym
Nevím jestli Vás to potěší, ale jestli je tu někdo, kdo může předem daný směr doprava zvrátit, tak je to ten výstřední kapitalista z východu, jehož měšec se povážlivě naplňuje a zároveň s tím se stává živitelem stále většího okruhu médií, se všemi výhodami z toho plynoucími.
01. 12. 2011 | 11:35

Viola napsal(a):

Jestliže je tato společnost nemocná na peníze, tak peníze by ji měly vyléčit. Tisknout peníze a dát potřebným. Lékař by neměl vybírat poplatky, ale měl by dávat peníze na příděl podle závažnosti choroby. Místo receptů fasujte peníze.
01. 12. 2011 | 11:38

eva m napsal(a):

Vážený pane doktore,
domnívám se, že antidepresiva nebyla v minulosti tolik ordinována především z toho důvodu, že práh pro diagnostikování deprese se od té doby velmi snížil, naopak se velmi zvýšila očekávání *co mám dostat od života, abych byl šťastný*.
Jak známo /tedy možná je to jen teorie, ale shledávám ji pravděpodobnou/, deprese je někdy jen jakousi *zaraženou aktivitou* nebo *zaraženou agresivitou*. Jedná se možná spíše o problém civilizační než projev nefungování naší společnosti - *vykloubena doba šílí přibližně dvacet tisíc let*.
Samozřejmě, po světových válkách jsou ti, kdo přežili, šťastní už jen proto, že jsou naživu; očekávání klesají, k uspokojení stačí málo...zuřivci, kterým civilizace nedává možnost se vyřádit, náhle mají legální příležitost zakusit fyzickou moc - nedělejte si iluze, kdo nezabíjí rád, zabíjí blbě - to máte jako se vším ostatním....

Nějak mně to Vaše vítání katastrof nesedí; skoro se mi vtírá jakési ošklivé přízvisko - já osobně katastrofu ke štěstí nepotřebuju a pokud má někdo její potřebu, nechť si to laskavě vyřeší sám - nechť závodí v zápase řeckořímském, naloží si dvacet kilo na záda a přejde Hindúkúš, dá si očistnou hladovku, nebo jak sám uzná za vhodné.

Vítat katastrofy může fakt jen... hm.
01. 12. 2011 | 11:41

Jáchym napsal(a):

Skeptický 01. 12. 2011 | 11:35
Nepotěší.
Na druhé straně - Bělohradský tvrdí, že tento národ může už zachránit jedině katastrofa. My dva a pár miliónů dalších to nejspíš nepřežijem,ale jinak to zní optimisticky, ne?
01. 12. 2011 | 11:44

Zdeněk Procházka napsal(a):

Nikoliv komentář k vynikajícímu příspěvku Dr. Hnízdila, ale dotaz na řídícího redaktora blogů. Myslíte, že by se do Vašich blogů "vešel" i jeden s kynologickou tématikou? I já neuspěl u renomovaného časopisu, jehož radaktorka moji nabídku zprvu radostně uvítala a pak se splnil můj předpoklad, že závěr o nemožnosti srovnat podmínky v kynologii je v souladu s nemožností srování sociálně-ekonomických poměrů této země, zůstal v redakci ležet (již třičtvrtě roku) bez publikace. Napadlo mne, zda by v prostoru blogů Aktualne.cz místo nebylo.
Díky za odpověď.
Zdeněk Procházka, (patriabohemica@seznam.cz)
01. 12. 2011 | 11:50

Jozef napsal(a):

Je to koniec dzungle.
Caka nas apokalypsa,pekelny zanik homo sapiens,rodu,ktory ziskal konstruktivnu i destruktivnu silu najsilnejsich bohov.
Alebo nas caka prevrat pozitivny,prechod do ocistca, usporiadanie veci clovecenstva na sposob humanisticky,povedme na sposob kristovsky: co ste ucinili tomu najslabsiemu spomedzi vas,sebe ste ucinili.
Lebo sme tak spati,tak zavisli vsetci na vsetkych,najma na na slabych a najslabsich mravne,pritom silnych manipulacne a destruktivne.
Nadejom ocistca je teda pokora vladcov.Pokojna vymena dnes v politike i v mediach vladnucich brutalnych machiavellistov v rukach Zlateho telata,resp.satana, za pokornych i hrdych sluzobnikov kazdeho clena rodu homo sapiens.

Pekny clanok,autorovi vdaka.
01. 12. 2011 | 11:58

skeptický napsal(a):

Jáchym
Přiznám se, že jsem taky vnitřně rozpolcenej. Jako uvědomělý zastánce tržních principů vím, že nemám závidět těm schopným, protože jenom díky jim máme práci a teď se rýsuje jako nejschopnější komunista. Čert aby se v tom vyznal.
01. 12. 2011 | 12:01

Yosif K napsal(a):

01. 12. 2011 | 11:24
Pane Vysedlina,
existence prijmovych rozdilu je mnohem mene zavisla na politice, progresivnim zdnaneni, pripadne vlade socdemaku a komancu ci doktoru Hnizdilu NEZ NA KULTURNI TRADICI te ci one zeme.

Za totace byly ocividne nejmensi prijmove rozdily z celeho Ostbloku v CSSR.
V SSSR bylo mozno videt i za totace (hlavne v okoli nadrazi a na velkych krizovatkach) homelesaky, vagusy, zebraky, poulicni prodavace tresni, mandarinek, jeansu atd atd a to v mnozstvi zcela nevidanem napriklad v NDR ci CSSR. Prijmove rozdily mezi "elitou" a proletari byly za SSSR prakticky stejne jako za cara.
V CSSR byly prijmove rozdily mnohem lepe skryvany nez v SSSR a byly mensi - chudi lide nebyli tak chudi. v SSSR byly vagusove schovavani pouze v Moskve a Leningrade - aby nebyli na noich komunistickym delegacim ze Zapadni Evropy.

V Japonsku byly VZDYCKY prijmove rozdily mnohem mensi nez v USA a velke casti zapadni Evropy.

Je to danou kulturou - kapitalismus s tim nema az tak moc co delat. Brutalni prijmove rozdily jsou i na Kube, v KLDR, Venezuele atd atd. Je velmi pravdepodobne, ze v KLDR jsou brutalnejsi prijmove rozdily nez v jizni Korei.
01. 12. 2011 | 12:05

český maloměšťák napsal(a):

Je to o odvaze. Chuť něco změnit - to je sice první předpoklad, ale změny se nestanou samy od sebe.
Řešením jsou komunity.
Tak jak to popisuje ve své přednášce A. Claus.
Postupně - tak jak takové komunity budou narůstat - dojde k vyhnití stávajícího, nesmyslného systému, kdy ti, co drží v rukou skutečnou moc /ne tu formální či deklarativní/....přijdou o možnost řízení procesu optimalizace výšky pádu, kolapsu.
Buď totiž pád nastane nečekaně a bude plošný - se všemi konsekvencemi pro civilizaci, tak jak jsme zvyklí ji vnímat...anebo jeho průběh budeme řídit.

Jako první nezbytný krok bude zřejmě nutno znárodnit banky. /daňové transfery na účtech bank jsou dnes již tak komických průběhů, že se i ti skutečně mocní musí usmívat naivitě voličů a daňových poplatníků/
To je zcela zásadní a střednědobě stejně nevyhnutelné./ono se to v procesní rovině v podstatě děje - akorát že formální, typologická i věcná vlastnická práva zůstávají - až na dočasné výjimky (TARP například) - nedotečna/.

Takže zde je ten Klau..eh, tedy Claus :

http://www.uloz.to/5781942/must-watch-andreas-clauss-o-penezich-a-pravu-cz-subs-www-wartym-cz-flv

Řešení je v nás. Ale tadle banální fráze nezmění nic. I kdyby se rozvedla do podoby šestisvazkového díla.
01. 12. 2011 | 12:14

Yosif K napsal(a):

Pane Kelte - vetsina akcii na NYSE je vlastnena penzijnimi a sporitelnimi fondy. Kde je ta financni plutokracie, ktera neuveritelne bohatne? JSOU TO DUCHODCI Z TECH DUCHODOVYCH FONDU?
Nebo jsou to akcionari Lehmann Brothers, ketri prisli o vsechno? Nebo akcionari AIG a Citibank kteri prisli o cca 99% hodnoty akcii?
Nebo je to Madoff ktery sedi ve vezeni na dozivoti? Nebo jeho klienti, kteri prisli o 50 miliard US$?
01. 12. 2011 | 12:17

český maloměšťák napsal(a):

Ještě malá poznámka.
Čím více se bude tento nezbytný krok /via banky/ odkládat, tím méně v nich zůstane využitelných aktiv - tím více tak i narostou pasiva /dluhy/ společností.
Což opět mluví v prospěch komunit - takových, jak je v závěru své přednášky charakterizuje A. Claus.

Maucta.
01. 12. 2011 | 12:18

Yosif K napsal(a):

01. 12. 2011 | 12:14 Pane Cesky, cituji:
"Jako první nezbytný krok bude zřejmě nutno znárodnit banky. /daňové transfery na účtech bank jsou dnes již tak komických průběhů, že se i ti skutečně mocní musí usmívat naivitě voličů a daňových poplatníků/"

.... no naivite danovych poplatniku se usmivaji i ti, kteri broji proti velkoburzoasii a sami dani ve Fribourgu ve Svycarech - napriklad Mladek a Jansta.....

Banky znarodnila i socialisticko-komunisticka vlada ve Francii. Nasledkem byl totalni upadek financniho sektoru - znarodnenim bank se nic nezlepsilo, pozdeji byly potichu odnarodneny......
01. 12. 2011 | 12:28

skeptický napsal(a):

český maloměšťák
Rychle ty banky pojďme znárodnit, ať je nemůže koupit za tržní cenu komunista z východu. Roztomilé to paradoxy pozdního kapitalismu.
01. 12. 2011 | 12:31

mama.s.lamama napsal(a):

artsat thevzhledem k tomu, že jste Vy, melčáková pohanka, a spoustu jiných - bohužel většina - nevědomých, a já se teprve učím , tudíž si snad ještě můžu dovolit říct, víte o tom hovno, tak alespoň nesuďte, jen lež, vyser se na všechno, vždyť nemusíš nic, jen umřít....a to si pak vzpomeneš na Dr. Hnízdila. Snad vás ty vulgarity nepostavily z toho lůžka, jsem z Ostrava, tudíž zvyklá na mnohem těžší kalibr, pozor ještě před nedávnem jsem byla a stále vlastně jsem značně pragmatická, pouze fatalistka, a bylo mi ctí poznat i jinou dimenzi bytí, na vlastní kůži - to je nesmysl - na vlastní DNA - pro totální ignoranty - kys. deoxyribonukleová - nositelka genetických i jiných informací....vygoogli si, jsem zažila a prožila tu katarzi, bohužel já z toho ještě venku nejsem, ALE nesuďte něco, o čemž vůbec nic nevíte. Je toho hodně, jdu pragmaticky ordinovat.
01. 12. 2011 | 12:42

Kimmy napsal(a):

Vážený pane doktore,
spontánní revoluci uvědomnělosti a zodpovědnosti neočekávám. Nicméně problém ve stávajícím systému demokracie opravdu nemá řešení, takže je velká otázka, jak osvícený bude vůdce, který povede dav...

Mmch, nejsem lékař, ale nedokážu si představit, jak některé známé psychické poruchy typu schizofrenie (která je navíc tuším dědičná) nebo bipolar disorder jsou výsledkem společenského tlaku. Vzhledem k tomu, že těmito poruchami trpí lidé ve všech společenských systémech, nevidím tam vazbu na společnost. To je ovšem samozřejmě pohled laika.

Srdečně zdraví Kimmy
01. 12. 2011 | 12:44

John Malkovich napsal(a):

Pane doktore, nenapsal jste zase taková úžasná moudra, aby to musely deníky za každou cenu publikovat! Víte, na kolik skvělých názorů se v nich nedostane!?
A to Vás překvapuje nebo nás to má snad dojmout, že inzerce má přednost? Noviny jsou také výdělečný podnik a MFD obzvláště. Bez urážky, takovou míru jednak ješitnosti a jednak naivity bych od Vás tedy nečekal...
01. 12. 2011 | 13:11

skeptický napsal(a):

Pane Stejskale

Nadkolego.
Tady diskutuje druhý skeptický,buďte tak hodný a upozorněte ho,že se to nehodí.Za svoje plky jsem zodpovědný,za cizí ne.
01. 12. 2011 | 13:24

skeptický napsal(a):

P.S.
My last and only entry was yesterday,at 18:54.
01. 12. 2011 | 13:32

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane druhý skeptický.

Nick "skeptický" zde již řadu let používá stálý čtenář a přispěvatel na tyto stránky. Prosím, zvolte si jiný, takto to působí nepříjemné zmatky.

Díky.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 12. 2011 | 13:37

hawk napsal(a):

Multi kulti po anglicku, to je ale sranda, fakt dobrý. S šéfem Top-gearu naprosto souhlasím :-)

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/252213-moderator-top-gearu-by-nechal-stavkujici-postrilet.html
01. 12. 2011 | 13:40

buldatra napsal(a):

to Skeptický,

vysocevážený pane kolego, už jsem měl obavy, že jste změnil styl.
Nyní je situace jasná, jste dvojčata.
Pravděpodobně dvojvaječná.
Jen nevím, zdali mám blahopřát.
01. 12. 2011 | 13:46

skeptický napsal(a):

Stejskal

Thanks.We'll see.

Yours Only
01. 12. 2011 | 13:47

skeptický napsal(a):

Buldatra
Nadkolego

Občas mám výpdky paměti i mysli.Docela jsem se vyjukal.
Ještě Vy začínejte.

Psal sem to já,nepsal jsem to já?
Je to Fučík,není to Fučík?Tak jsem zavolal gestapo,a byl to Fučík.
01. 12. 2011 | 13:51

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Rejpal – „Otázkou je, jestli byla dřív slepice nebo vejce. Jestli například nějaký pomocný dělník praštil pěstí do stolu a řekl, tak, a já si beru hypotéku - a dostal ji. Nebo jestli třeba nějaká instituce, která měla pocit, že peníze leží ladem, nezačala masírovat lidi s nižším stupněm soudnosti, jaká je to paráda, žít si nad poměry. Jako u nás - dvacetkrát denně slyším: "udělej to jako my, půjč si u Providentu."

Napsal jste to velmi dobře. Oleje do ohně přilévají ti novodobí liberálové, kteří v diskusích stále do kola postupují podle zásady „nikoliv manipulátor, ale zmanipulovaný je vinen (neměl se nechat zmanipulovat), nikoliv podvodník, ale podvedený je vinen (neměl se nechat podvést), nikoliv zloděj, ale okradený je vinen …“, atd. Předstírají, že pouze socky chtějí ze všeho těžit, o druhé straně, soukromém byznysu, zásadně mlčí, byť by byl sebemocnější a sebeaktivnější v používání nekalých praktik.

Tím se novodobí liberálové jasně stavějí na stranu těch bezohledných manipulátorů, podvodníků a zlodějů a pošklebují se obyčejným lidem, kteří by raději pořádně pracovali a ochranu před podvodníky by ponechali státu. Stát jim ale v tom nerovném boji pomáhá jen velmi nedostatečně nebo se na ně vykašle úplně. Stejně jako není schopen účinně bránit rozkrádání vybraných daní, raději daně ještě zvýší.

Proto se lidé radikalizují, ne proto, že by chtěli stále větší sociální vymoženosti. Netřeba kdovíjaký pečovatelský stát, stačil by fungující právní stát.
01. 12. 2011 | 13:52

ali napsal(a):

MiT napsal(a):
01. 12. 2011 | 10:21

konečně jeden, co to pochopil..takže snad to nebude s lidmi tak zlé..děkuji :o)
01. 12. 2011 | 14:00

buldatra napsal(a):

Autor píše:
… Slovo katastrofa pochází z řečtiny a může znamenat rovněž konečný obrat. Mnohé naznačuje, že člověk a Země míří stejným krokem k tomuto bodu obratu. .. Bude to zásadní změna hodnot...

Možná bude ta změna hodnot provázena i následným vyrovnáním životní úrovně všech lidiček na této kulaté planetě, podobně jak se to má s vyrovnáním hladin kapaliny u spojených nádob.
Někde půjde hladina hodně, ale opravdu hodně dolů(u nás jsme reformováni, tedy zhruba víme, která bije) a jinde, třeba v Somálsku, nepatrně nahoru.

Člověk zdejší si konečně začne vážit i tvrdého rohlíku, který nehodí do popelnice, ale uschová si ho k snědku pro nějakou slavnostní příležitost a člověk odjinud si bude také vážit tvrdého rohlíku, protože konečně má něco, co předtím nikdy neviděl.
Čili katastrofa jako starořecky řečeno obrat, katastrofického významu skoro zbavená.
A současně zásadní změna hodnot.
PF 2012.
01. 12. 2011 | 14:24

Yosif K napsal(a):

01. 12. 2011 | 13:52

Pane kolemjdouci - trefil jste hreb na hlavicku - manipulatori - politici jsou vinni.

Konkretne v pripade levnych hyposek proletariatu v USA jsou to politici z leveho kridla demokraticke strany, kteri nechali schvalit zakony nutici banky k poskytovani hyposek vsude, kde maji pobocku a dale nechali narust obrich rozmeru polostatni instrituce, ktere tyto hyposky garantovaly.
Typickou ukazkou je kongresmanka Jana Schakowski z Chicaga. Lze vygooglovat jeji zurive projevy jaktoze Obamova vlada nechce napumpovat dalsi penize do komunitnich bank - prece i afroamericke uklizecky maji pravo na hyposku na rodinnou vilku.

Ano maji a velmi mnohe ji uspesne splaceji a barak maji spalceny nebo splati ale nektere nedovodou dopocitat do peti a chudery prisly o hyposku i o barak i o penize. To vse za pricineni politickych manipulatoru, kteri tvrdili ze vsechno dobre dopadne.
01. 12. 2011 | 14:30

Libor Dokoupil napsal(a):

Článek se mi líbí, ale na druhou stranu poznámku o pravdoláskařech okomentuji tím, že je prostě nesnáším taktéž k vůli jejich pokrytectví. Nevadí jim války ve jménu "demokracie", při kterých umírají tisíce lidí, ale hodně křičí když má jeden čínský disident zaražené vycházky. Většina pravdoláskařů jsou velmi nemocní a potřebují vyléčit.
01. 12. 2011 | 14:30

o kelt napsal(a):

Yosif K,
takže na vině,že vkladatelé a akcionáři L.B.AIG a City Bank a dalších zhruba 5O bank v USA je kdo?????????????????????????????????????,
Managment těch institucí + dozorčí a správní rady-souhrně spekulanti s penězi,které jim nepatřily,anebo ti vkladatelé?
Kdo inkasoval zisky v době "konjunktury?-Managment a většinoví
akcionáři.
Kdo naléval do krachujících bank peníze-stát,potažmo daňoví poplatníci,kteří z inkasovaných zisků neviděli ani cent.
U nás se tomu říká věšení bulíků na nos,jak se to pokouší někteří vykladači neoliberálních teorií,že si za to můžeme my,kteří jsme těm spekulantům svěřili své peníze,anebo příliš štědrý soc.stát.
Howgh.
01. 12. 2011 | 14:35

Yosif K napsal(a):

Pane Kolemjdouci - Hyposky pro chudaky - oblibene velenbni triky leveho kridla demokraticke strany:

Back in May it was reported that the failing, yet politically-connected Shorebank in Illinois was to be bailed out. The bank actually closed last Friday, but was resurrected yesterday and turned into a new bank – one that will of course have no obvious relationship to Rep. Jan Schakowsky (IL-09), who lobbied very strenuously to save Shorebank… even though it’s not based in her district. It is, however, the bank that Schakowsky’s convicted felon husband Robert Creamer used to partially extricate himself from the consequences of his fraud scheme; the bank provided critical assistance to Creamer that allowed him to avoid default – which would have beneficial effects on his sentencing a decade later*. There is a strong whiff of this transaction being part of a quid pro quo – with the latter half being paid off, well, right about now.

If you’re wondering why Jan Schakowsky can get away with having her and her husband being tied up in a dirty bank deal without censure by the House of Representatives, while Rep. Maxine Waters is currently facing ethics charges for her and her husband’s involvement with OneUnited, the answer’s easy: Schakowsky is white, and is thus simply fundamentally real to Democratic leadership in a way that no African-American Member of Congress could hope to be to them. It should not be a surprise that House ethics investigations are being allowed to continue only against those legislators whose seats are considered locked-in by the Democrats anyway.

Yes, let me clear: I’m explicitly calling the House Democratic leadership a bunch of racists. They are, you know. And it’s never more obvious than when you consider the things that they don’t do, when they don’t have to.

Moe Lane
01. 12. 2011 | 14:38

skeptický napsal(a):

Buldatra

Slovo KATASTROFA vzniklo z češtiny babylonským zmatením jazyků. Původně to bylo OSTRA FAKTA.Hraje to do písmene.

Předtím lidé byli jeden jazyk.Nejspíš čeština.
Adam a Eva jsou česká jména,s několika Evami jse řekněme chodil.

Bůh je bůh,a kdo vyznává jiného je modlář.
01. 12. 2011 | 14:38

crowley napsal(a):

OPravdu by me zajimalo, jakou zmenu pan Hnizdil ocekava. Z pdobne deprivovanych komentaru ma clovek pocit, ze zije asi v nejhorsi casti historie. Jen ta cisla to nepotvrzuji.

Ale trzni ekonomika prezije i Hnizdila. Je totiz ve vsech vyspelych zemich. I vsechny rychle se rozvijejici zeme na svete ji maji.

Utopie se opet konat nebude.
01. 12. 2011 | 14:40

fučík napsal(a):

Tak se vše uspokojivě vysvětlilo a můžete jít společně a svorně volit své světlé zítřky. K tomu vám dopomáhej Bůh.
01. 12. 2011 | 14:41

fučík napsal(a):

Jinak se omlouvám, vy jste měli pana skeptického ve škatulce a on vám z ní vyskočil. Chápu vaše zděšení.
01. 12. 2011 | 14:51

chiqui napsal(a):

houby obrat...válka bude :(
01. 12. 2011 | 15:34

Kim napsal(a):

Naše země má hlavně problém v reprezentující elitě. Je nezodpovědně chudá, prolhaná s chováním lúzy a pro svoje obohacení je ochotná udělat cokoliv.
Protože má jen krátkodobý cíl, tj. napakovat se, tak jí samozřejmě chybí vize střednědobého i dlouhodobého výhledu rozvoje země, společnosti a stávající stav nehybnosti v půli cesty jí nesmírně vyhovuje.
Je pro ni jednodušší čekat až co přijde zvenku a žehrat na naši malost, bezvýznamnost a chudobu.

Je alibistické říkat, že každý musí začít u sebe a uvědomit se svoji zodpovědnost.
Je to elita vzešlá z vůle lidu ve volbách, která nastaví takovou směs restrikcí a odměn, aby se každý občan s radostí chopil své části zodpovědnosti. Dokud se nesrazí hlava stávajícím elitám, tak se tato společnost nikam nepohne.
01. 12. 2011 | 15:35

Realtoltek napsal(a):

Bravo, skvělý článek. Nedivím se, že se nehodil tento článek do novin :) mají vlastníky kteří nemají zájem na změne a dokud to pujde budou ždímat ostatní dál spolu s naší slavnou vládou.
01. 12. 2011 | 15:39

Jee napsal(a):

Ghándí je rovnej chlap. Co radí ostatním (starat se každý sám o sebe), to taky dělá. Bloguje a bloguje a korunky se sypou a sypou...;-)
01. 12. 2011 | 15:40

Realtoltek napsal(a):

Pokud někdo sledujete Occupy Wallstreet tak si vsimnete jak malo prostoru je mu venovano v mediich a proc asi ? Pritom to muze byt klicovy bod pro zmenu systemu na celem svete.
A pokud znate ustavni listinu lidskych prav tak musite vedet ze uz davno tato listina neni dodrzovana.
01. 12. 2011 | 15:43

Petr Skokan napsal(a):

Panbuh s nami. Dalsi apostolove "noveho spolecenskeho systemu". Jako bych slysel komunisty zacatkem 20. stoleti pane Hnizdile. Ti taky jen nadavali na upadek systemu a vymysleli neco noveho, stejne jako vy.....to neni dobra cesta.
01. 12. 2011 | 15:49

Kolemjdoucí (J.Š.) napsal(a):

Yosif K. – Psal jsem o ČR, kde žiju, ne o USA. Ale když už jste se ozval, měl byste nejdříve uvést podložená čísla, kolik konkrétně je těch chudých Afroameričanů neschopných splácet, jaký konkrétně dluh způsobili, kolik konkrétmě stála jedna ta prkenná bouda zvaná nemovitost (kolik stály všechny dohromady) a kolik si za ni účtovaly stavební firmy a kolik bankéři.

Bylo by zajímavé zjistit kdo a jakým způsobem vyšponoval ceny do tak astronomických výšek, že na to po stovkách miliard doplácejí banky po celém světě. Vypadá to, že ti Afroameričané zřejmě žijí v USA v luxusních vilách s bazény na zahradě.
01. 12. 2011 | 15:49

Realtoltek napsal(a):

Mily pane ;) Banky zcela jiste nedoplaceji nikomu vubec nic.
01. 12. 2011 | 16:03

Kim napsal(a):

Zničující chamtivost elit je do nebe volající, přesto se najdou lidé, kteří s tím chtějí něco uděla, změnit to. Ovšem třeba OccupyWallstreet má nejednotné vedení a těžko s ním bude vláda či korporace jednat jako rovný s rovným, spíš z nich udělají lůzu kterou lze snadno kriminalizovat...
01. 12. 2011 | 16:07

Ben napsal(a):

Pane Hnízdile, závidím Vám idealistický pohled. Tady bude nejspíše tvrdá přestřelka. Lidé typu Ghándí se jen tak nevzdají. Budou se muset zlikvidovat.Bohužel mezinárodní finanční kapitál, který krize rozpoutal je tak silný, že se zdá, že ani vlády jakéhokoliv typu si s ním neporadí.Státní regulace čehokoliv jsou pouze fikcí.Vše se svádí na "trhy". Ty však přece nejsou anonymní, jak je novináři popisují. Mají své "organizace" které vedou konkrétní osoby.Je potřeba striktně omezit soukromý osobní kapitál např. částkou 5000000EUR a podnikatelský kapitál také.Zavést přísnou státní regulaci a tvrdě postihovat korupci.A budou peníze na vše potřebné. Tato dekadentní společnost má neopodstatněně vysokou spotřebu, je založena na spekulativním kapitálu, který nic neprodukuje a není podložen žádnou hodnotou.
01. 12. 2011 | 16:22

nojono napsal(a):

motto: zásadní problém je v tom, že peníze cizích lidí chtějí všichni, ale jen někteří je mají.
V současném systému se to ví a ve veřejném prostoru volně diskutuje. Základní lidová moudra jsou samozřejmě platná a na tuto situaci se hodí: co oči nevidí (nečtou), to srdce nebolí.
Komunismus toto řešil výborně, základní poslání závislých médií bylo informovat stádo, že je všechno v pořádku. Proto bylo stádo rádo, že se mají všichni dobře a nepřemýšlelo o tom, proč jsou ve státě nejbohatší tisíce řezníků, taxikářů, vedoucích zeleniny a tak podobně. Navíc přemýšlení a jeho veřejné projevy proti režimu se trestalo, proto bylo málo Bédů. Jev korupce byl znám, ale Rudé právo o něm nepsalo každý den na první straně, a rozhodně už neinformovalo o tom, který soudruh se dostal k zabavené nemovitosti, kdo si postavil z soc.vlastnictví barák. Jedna strana a kontrolovaná média držela negativní informace právě na té úrovni, aby se celek zdál být v pořádku.

Dnes jsou média svobodná, a protože se nejvíce prodávají negativa, tak jsou zprávy v podstatě jen o negativních jevech. Nyní je ve společnosti obrovská poptávka po přichycených mocných, protože lid/spotřebitel si žádá přichycení zlodějů, coby realizace dalšího lidového moudra "nejvíc potěší sousedova chcíplá koza". Za krize platí dvojnásob.

Základní rozdíl tedy není v množství zlodějů, ale bohužel ve větších možnostech těch dnešních zlodějů, a v hlouposti stáda, které strádá, protože si nedokáže říct dost při přežvykování všech těch volně dostupných negativních informací. Stádo sedí doma, produkuje celý den myšlenky v diskusi na netu, jak je na tom špatně. Bédo. Frustrovaní důchodci vzpomínají, jak se měli dobře, když jim stát říkal, že se mají dobře.

A mudrci chtějí změnit systém. Jo, možná vběhnete do ulic a změníte systém. Jak? Znárodníte, přerozdělíte, zdaníte, zavřete, potřestáte, a pak budete řídit a mít moc. Ale protože se do čela dostanou zase jen kariéristi, dopadnete stejně. Nebo hůř, pokud se do čela dostanou sociální inženýři, děliči populace na uvědomělé a ostatní, které je třeba myšlenkově napravit.
Jestli tu změnu prosadíte násilím, jsme všichni v prdeli. Doufám, že to bude jen evoluce...
01. 12. 2011 | 16:26

e.lena napsal(a):

skeptický

Áno, pán Babiš je ozajstný Jánošík!
01. 12. 2011 | 16:46

český maloměšťák napsal(a):

"....podle hlášení agentury Reuters se ptali Greenspana, Číňané to přece mají v ruce, ti mohou manipulovat s dolarem. A Greenspan povídá : ne, to mi nedělá žádné starosti. A oni, ohromení, říkají : ale vždyť to mají v rukou. Když Číňané vrhnou prostě svoje dolary na trh, co potom? A Greenspan na to podal skvělou odpověď, kterou vám nechci upřít : je velmi nepravděpodobné, že by Číňané odprodali své dolarové rezervy, protože nenajdou nikoho, kdo jim je odkoupil.

Novináři jsou z toho hotoví co se děje, Greenspan odchází, ještě jednou se otočí a řekne ještě jednu zajímavou větu : "Lidi, užívejte si života, dokud ještě můžete. Berte to vážně."....

/text z výše odkazované přednášky A. Clause/

Aktualita :

http://zpravy.kurzy.cz/295939-vsechno-prodejte-zni-z-holandska/

"...Na světě je mnoho špatných vtipů, ale tento patří mezi ty nejhorší. "Je zkrátka špatné, když vědci přeměňují smrtící virus na smrtící a silně nakažlivý virus. Ještě horší je, když se snaží zveřejnit, jak toho dosáhli, aby je pak ostatní mohli napodobit," cituje server italského listu La Repubblica experta na biologický terorismus Thomase Inglesbyho z University of Pittsburgh v USA.

Na zdánlivě složité otázky existuje od začátku tohoto týdne paradoxně velmi prostá odpověď: „Zapomeňte na starosti a užívejte si.“ .....
01. 12. 2011 | 16:59

Realtoltek napsal(a):

Na co Babis ??? Kdyby lidi nebyli jak ovce davno si udelali svou stranu. Maji k dispozici Facebook. Stanovy strany udela kazdej maturant za par hodin. Babis a spol je zacarovany kruh...naslibuji jen proto aby se sami nakrmili.
Pokud se ma neco zmenit musi to vzejit z obycejnych lidi a ne z nejakych pochybnych milionaru.
01. 12. 2011 | 17:00

slavwin napsal(a):

nojono
Máte pravdu, ale máme možnost přece něco ovlivnit poukázat. Ta změna spočívá i v tom že se nám otevřel kontinent ve kterém žijeme na všechny strany. Když o tuto vymoženost vyslovíte obavu jste eurohujer. Oni ti rusohujeři žádná ta skomolenina se nevyslovuje tak snadno jako to euro. Si myslí že k rusům se bude cestovat tak snadněji, myslím že většina nemá ani důvod nebo motivaci, se ani za totality nijak nevytvořila, už cestovatelé Hanzelka a Zikmund narazili, jestli někdo narazil na nějakou namyšlenost západoevropských lidí, tak věřte že ani ta hluboká ruská duše má nedůvěru k inostranncům. Poukázování a žádání zastavení zlodějny může být považováno za eurohujerství, ale já se za to nestydím- Byl jsem jako turista za totáče v SSSR, zatím co po 20 hodině se pro poražené a zlé němce otevíraly bary kde hrály balalajky, pro mne a moji rodinu zbyla jen krátká procházka a spánek, máte pravdu je to zdravější.
01. 12. 2011 | 17:07

Jakub K. napsal(a):

Srovnejme ekonomiku, společnost k lesu! Les můžou napadnou vandalové, lýkožrouti, vždy se za nějakou dobu regeneruje, ale když les zasáhne katastrofa (požár, epidemie. apd.), celý les zanikne. Vznikne nový prostor pro mladé zdravé stromky a postupem času znovu vyroste nový, silný les, který je o něco odolnější než ten původní.

Jsou to zákonité věci, které nejdou ovlivnit. Věřme, že vše bude rychlé. Možná přežijí nějací zdraví, silní jedinci, kteří můžou něco naučit a usnadnit těžký začátky.
01. 12. 2011 | 17:10

český maloměšťák napsal(a):

skeptický napsal(a):
český maloměšťák
Rychle ty banky pojďme znárodnit, ať je nemůže koupit za tržní cenu komunista z východu. Roztomilé to paradoxy pozdního kapitalismu.
01. 12. 2011 | 12:31
---------------------
Spíše jde o to, aby v těch bankách nezůstaly pouze finanční deriváty.
Bohužel totiž i ty jsou dnes povětšinou v elektronické podobě.
Takže se jimi nedá mrtvému ani podložit hlava.
01. 12. 2011 | 17:17

český maloměšťák napsal(a):

Jakub K.
Jako bych slyšel Chancyho Gardenera.

Díváte se rád na televizi ?
01. 12. 2011 | 17:18

očko napsal(a):

Abú Tammám – arabský básník 9. století k tomu napsal: „Bůh sesílá neštěstí v podobě blahobytu.“ To je hřebík trefený přímo na hlavičku. To je příčina celého třeštění mnoha lidí bohatých států, zvláště movitých, zámožných, ale často i otrlých jednotlivců. To je příčina západní morální bídy: ztratili jsme duši, neboť základní příčinou úpadku Západu je honba za vlastněním bez ohledu na důsledky. Podobně to vyjádřil i Nový zákon: „Snáze projde velbloud uchem jehly, než aby bohatý vešel do Božího království.“35 Tady je zřejmý i morální důsledek nadměrného bohatství, kterému chybí duše: sobectví, neukojitelná chamtivost, povrchnost, necitelnost k trpícím a všemu živému.
01. 12. 2011 | 17:25

Igor napsal(a):

Pojednání pěkné, to se musí uznat. Ale již v minulosti pro ně bylo nalezeno pojmenování - utopie. Nebere totiž v úvahu lidskou přirozenost. Je to návod k sociálnímu inženýrství, ale masy lidí k tomu nikdo a nic nedokáže přesvědčit. Jak chcete, doktore, potlačit základní lidské pudy získané evolucí? Jak chcete zařídit, aby motor pohubu dopředu, věčná lidská nespokojenost (s platem, ženou, sousedem, svojí pozicí ve společnosti, ...) byla dobrovolně každým (!) opuštěna ve jménu vyšších ideálů? Ale čte se to hezky.
01. 12. 2011 | 18:23

Kateřina Amiourová napsal(a):

BOHUŽEL, PANE DOKTORE, MÁM ZÁSADNĚ ODLIŠNÉ POZNATKY A TVRDÍM VÁM, ŽE BYSTE SE MĚL Z ILUZÍ VYLÉČIT: http://www.vasevec.cz/blogy/euroval-co-je-noveho
01. 12. 2011 | 18:42

skeptický napsal(a):

Jachim
Elena
Maloměšťák

Pozor .Máme tady dva skeptické.Ten,s kterým diskutujete není ta známá firma nadkolega.
01. 12. 2011 | 19:07

pepaviskoc napsal(a):

Kdo sleduje debilní zprávy a neumí si vibrat co je důležité a co ne je hold hlupáček.Podle množství pacientů soudím že se jedná o efekt stáda ovc, kde,jde se nemíslící jedinci hejbou podle stáda.
Když se jim stane že ze stáda vypadnou jsou ztoho nemocný.
01. 12. 2011 | 19:16

Takvě napsal(a):

Pane doktore, napsal jste to obdivuhodně. Přesně tak to je. Zkuste Váš text poslat do Práva, tam jsou publikovány články Jana Kellera nebo Václava Bělohradského, kteří stejně jako Vy vidí kousek dál a hlouběji než mnozí ostatní.
01. 12. 2011 | 19:42

Jan napsal(a):

Já vše co se ted' děje vidím jako čistý přírodní proces, krize ekonomická, politická, sociální, morální je naprosto běžná věc, která lidstvo pravidelně stíhá už od jeho začátku, za určitým účelem a také za tímto účelem bude akcelerovat až dojde k "expolozi" a tím pádem i k určitým změnám, které lidský rod potřebuje. Příjde návrat k hodnotám, návrat k sobě samým ... můžeme to také chápat i jako očist'ující proces a nemyslete si, že tohle příjde jako zasah politický nebo tak nějak... naprosto ne. LIDÉ SI MUSÍ ZNOVU PROJÍT NĚČÍM, CO JE SPOJÍ...
01. 12. 2011 | 19:59

jepice napsal(a):

Ach jo, asi bych si měla dát pauzu, abych si ověřila, že na světě jsou i jiní jedinci než netoví diskutéři.
01. 12. 2011 | 20:01

gub napsal(a):

Výborně napsané, díky za odvahu publikovat něco, co jde proti všem zaručeným řešením, která nám jsou předkládána jako jediná možná. díky!!!!
01. 12. 2011 | 20:36

Maruliska napsal(a):

Souhlasím a obávám se .
01. 12. 2011 | 20:41

hovorka11 napsal(a):

Jan Hnízdil:
Je dobré, že jste optimista.
Krach finančního komunismu pro vyvolené je zcela jistý, ale kolik s tím bude spojeno válek už těžko někdo odpoví. Ten přechod určitě klidný nebude a lidi, kteří se dnes cítí v ekonomické pohodě budou za cca 1/2 roku velmi překvapeni, že po rozvoji finančního neoliberálního komunismu najednou nemá obyvatelstvo na nájem a chleba a dluží nějaké neznámé finanční instituci které bylo po tajmu vytištěn nějaký ten bilión dolarů na zadlužení občanů (u nás přes Kalouska) této instituci peníze v hodnotě svého majetku.
01. 12. 2011 | 20:42

hovorka11 napsal(a):

Nejhorší finanční zločin proti všem státům světa obchodujícím s dolarem je zatajované jednání amerického FEDU a znamená rozbití hodnoty EUR (Evropa je nucena se bránit svými eurobondy, jinak ji USA vyžere)
--------------------------------
Americkým bankám a korporacím i zahraničním bankám od Francie až po Skotsko bylo tajně rozdáno 16,000,000,000,000.00 amerických dolarů. FED v období od prosince 2007 do června 2010 tajně poskytl záchranné balíčky mnoha světovým bankám, korporacím a vládám. Federální rezervní systém s oblibou nazývá tuto tajnou záchranu jako all-inclusive úvěrový program, ale prakticky žádné z peněz se nevrátily, přestože byly půjčeny bezúročně. Je zřejmé, proč to Federální rezervní systém nikdy nezveřejnil a dokonce o tom ani neinformoval Kongres Spojených - americká veřejnost by byla pobouřena, kdyby zjistila, že FED zachraňoval zahraniční banky, zatímco Američané měli problémy s hledáním práce.

Máme-li si těchto 16 bilionů dolarů zasadit do správných souvislostí, uvědomme si, že HDP Spojených států je jen 14,12 bilionů dolarů. Celý národní dluh vlády Spojených států za 200 let americké historie je „pouhých“ 14,5 bilionu amerických dolarů. Rozpočet, který je tak klopotně projednáván v Kongresu a Senátu, je „jenom“ 3,5 bilionu amerických dolarů.

Vezměme v úvahu celé to pobouření a debatu o deficitu ve výši 1,5 bilionu dolarů a spolkněme červenou pilulku: neexistovala žádná diskuse o tom, zda by mělo být 16,000,000,000,000.00 USD poskytnuto krachujícím bankám a korporacím po celém světě.

Koncem roku 2008 byl odhlasován návrh zákona o záchranném balíčku TARP a krachujícím bankám a společnostem bylo půjčeno 800 miliard dolarů. Byla to do očí bijící lež s ohledem na skutečnost, že jen sám Goldman Sachs obdržel 814 miliard dolarů. Jak se ukázalo, FED daroval 2,5 bilionu dolarů také Citigroup, dalších 2,04 bilionu dolarů získala Morgan Stanley. Royal Bank of Scotland a Deutsche Bank, německá banka, si rozdělily kolem bilionu, a mnoho dalších bank dostalo také řádná sousta z těchto 16 bilionů dolarů.

Bernie Sanders k tomu poznamenal: „To je jasný příklad socialismu pro bohaté a silné, a individualismu ve stylu „postarej se sám o sebe“ pro všechny ostatní.“

--------------------------------
http://www.outsidermedia.cz/Audit-Federalniho-Reservniho-systemu-odhalil-tajnou-nouzovou-pomoc-bankam-za-16-bilionu-do-1.aspx
01. 12. 2011 | 20:54

santawizard napsal(a):

Jasan!!Satan ,tabákový mági,tabákového novinářství je tady!!Kdo mu nebude platit desátky bude obříznutý pro filištinské předkožky samotnou izraelskou armádou!!!
01. 12. 2011 | 22:27

exit napsal(a):

Kapitalismus už samozřejmě neexistuje, skončil.
Možná to ještě není "vidět", ale do deseti let to bude zřejmé každému - dokonce i v takovém zapšklém údolíčku, jako je ČR.
Zabývat se záchranou nebo nějakou obnovou kapitalismu je ztráta času - protože už teď jsme uprostřed boje o budoucí podobu světa. A ta nemusí být jen lepší a ohleduplnější než dnes. Může to být i systém více či méně elitářský až otrokářský.
01. 12. 2011 | 22:52

Antroid napsal(a):

Milý doktore,

zdravím Vás podruhé. Dnešní diskuse ukazuje, že se Váš plán vyvíjí úspěšně - daří se Vám na svoji stranu získat všechny levičáky - socany i extrémní komunisty.

Nyní máte před sebou druhý, obtížnější úkol: ukázat jim, že mají "převzít odpovědnost sami za sebe a okolní svět, vrátit se k přirozenému způsobu života". Tenhle přechod klade jisté nároky a ne vždy úplně vyšel, většinou se to někam zvrtlo - sem v občanskou válku, tam v revoluci, následovanou dlouholetým zbídačením, jak si méně tupí z nás pamatují.
Řada z Vašich příznivců by podobnou kratochvíli zjevně chtěla zorganizovat znovu, a já si nejsem zcela jist, zda jste v tomto s nimi zajedno.

Takže nám oběma Srdečně přeji klidné Vánoce - a Vám specielně brzké vystřízlivění.
01. 12. 2011 | 23:08

Vlasta napsal(a):

Pane Hnízdile, máte pochopitelně pravdu a příklady na řešení (tedy po bodu zvratu) tu už jsou též. Příklad - Island. Co by se mělo dít u nás? Jsem stavař, tak svou představu o době po „bodu zvratu“ popíšu jako postup obdobný při přípravě a realizaci stavby, avšak ještě před vlastní přípravou a realizací stavby je vždy ZÁMĚR investora, což znamená umět si představit něco, co ještě nebylo zrealizováno, naplánovat to a pak zorganizovat přípravu, stavbu, kontrolu a opravy v průběhu výstavby. A podle toho si představuji toto: Hnutí, které zformuluje prostřednictvím různých vizí společnou vizi o tom, jak bude vypadat společnost po "Nápravě věcí veřejných". Pak si toto hnutí do čela zvolí radu "moudrých" pro přechodné řízení státu a přípravy a realizace "Nápravy věcí veřejných" (dále jen „Náprava“), která by měla být organizována asi takto:
1. PROJEKT: Veřejností bude v referendu vybrán "projekt Nápravy", tedy ten nejlepší program "Pro nápravu věcí ve společnosti ČR"
2. AUTORSKÝ DOZOR: Tým, který navrhl tento program se stane koordinátorem a dohlížitelem na jeho realizaci (autorský dozor)
3. ZHOTOVITEL a DOZOR: Pro realizaci bude ve výběrovém řízení vybrán tým zhotovitelů "Pro nápravu věcí ve společnosti ČR". Výběr tohoto týmu bude jednak z lidí, kteří budou vybráni LOSEM (tito lidé budou zástupci - vzorek lidí, běžné populace) a budou zastupovat lid v parlamentu pro připomínkování zákonů nutných pro realizaci "Nápravy", pak budou ve výběrovém řízení vybráni odborníci pro řízení odvětví = ministerstev, nakonec bude sestavena vláda z lidí z rady "moudrých", z odborníků a do kontrolních orgánů budou vybráni lidé voleni LOSEM /ti z parlamentu a z koordinačního týmu.
4. RÁMEC PRAVIDEL:Vláda pak vytvoří návrh základního morálního rámce (pochopitelného pro všechny), například 7 universálních zákonů úspěchu (Deepak Chopra), kterými bude proměřována principiálně morálnost jednání a dopady zákonů. A tento morální rámec nechá schválit (nebo zamítnout) v referendu obyvatelům.
5. REALIZAČNÍ PROJEKT: Vláda vytvoří projekt pro realizaci změn těch nejnutnějších na dobu 4 let, po kterou budou působit všichni realizátoři i kontrolní orgány z lidu (zvolení LOSEM). Za tyto 4 roky musí vláda "vyprojektovat" základní ústavní zákony + legislativu pro realizaci vize v dohledu na 10 let, včetně vrácení majetku zpronevěřeného, rozkradeného, různě zašantročeného, a vypořádání se s nemravnými finančními praktikami.
02. 12. 2011 | 00:08

Vlasta napsal(a):

Pokračování: (Komentář byl od bodu 6 moc dlouhý)
7. FINANCOVÁNÍ: Vláda navrhne postup pro realizaci jediné finanční reformy, která bude spočívat v tom, že se určí meze energetické náročnosti spotřeby (pro zabezpečení základních potřeb vyspělé kulturní společnosti) a pak se určí meze jediné vybírané daně a to daně z energetické náročnosti produkce a spotřeby - nad horní mezí spotřeby rostoucí exponenciálně, pod dolní mezí pak dorovnávanou (poukázkami a centry pro sociálně slabé); součástí této reformy budou přechodná opatření do doby, než se zavede založení základní spotřební penze (od narození každého občana), kam stát bude každému občanu přispívat základem + podle jeho zásluh (za snižování energetické náročnosti spotřeby) a to tak, aby nebylo potřeba vybírat ani zdravotní, ani sociální pojištění, ani na důchod, či nezaměstnanost, protože to bude ukládáno ze spotřební daně na účet každého z nás a z tohoto sociálního účtu si budeme hradit nemocenskou, lékaře, dovolenou, penzi atp.
Součástí filosofie bodu 7 je : NEZADLUŽOVÁNÍ se u bank, nýbrž u vlastních daňových poplatníků, ÚSPORNÉ JEDNÁNÍ, zodpovědnost každého občana podpořena MOTIVACÍ (růstem na jeho účtu, pokud nebude čerpat na lékařskou péči – bude si moci vybrat určitou část třebas na dovolenou k moři, na plavenky, na sport, kulturu a p. nikoliv ve formě peněz, nýbrž úhrady produktů, plavenek, letenky atp.), rovněž každý nápad (zrealizovaný) na úsporu energetické náročnosti produkce bude hodnocen (jako užitný vzor atp.) a každý bude motivován užívat domácí produkci, protože ta bude nejlevnější (energeticky méně náročnou, než z dovozu, protože doprava je nejvíce energeticky náročná se vzrůstající vzdáleností produkce).
8. Zavedení směnné hodnoty peněz v podobě 1 GJ (Giga Joulu) a tím zavedení i opravdové hodnoty směny a také bohatství ČR. A pokusit se prosadit jako světový parametr posuzování směny a tím zabránit znehodnocování směnné hodnoty peněz spekulacemi a spletitými finančními operacemi (derivace! atp.).
02. 12. 2011 | 00:10

Vlasta napsal(a):

A ještě ten bod 6, který se týká toho, jak zajistit to podstatné: práci pro všechny, aby tu nebyli příživníci:
Pane Hnízdile, máte pochopitelně pravdu a příklady na řešení (tedy po bodu zvratu) tu už jsou též. Příklad - Island. Co by se mělo dít u nás? Jsem stavař, tak svou představu o době po „bodu zvratu“ popíšu jako postup obdobný při přípravě a realizaci stavby, avšak ještě před vlastní přípravou a realizací stavby je vždy ZÁMĚR investora, což znamená umět si představit něco, co ještě nebylo zrealizováno, naplánovat to a pak zorganizovat přípravu, stavbu, kontrolu a opravy v průběhu výstavby. A podle toho si představuji toto: Hnutí, které zformuluje prostřednictvím různých vizí společnou vizi o tom, jak bude vypadat společnost po "Nápravě věcí veřejných". Pak si toto hnutí do čela zvolí radu "moudrých" pro přechodné řízení státu a přípravy a realizace "Nápravy věcí veřejných" (dále jen „Náprava“), která by měla být organizována asi takto:
1. PROJEKT: Veřejností bude v referendu vybrán "projekt Nápravy", tedy ten nejlepší program "Pro nápravu věcí ve společnosti ČR"
2. AUTORSKÝ DOZOR: Tým, který navrhl tento program se stane koordinátorem a dohlížitelem na jeho realizaci (autorský dozor)
3. ZHOTOVITEL a DOZOR: Pro realizaci bude ve výběrovém řízení vybrán tým zhotovitelů "Pro nápravu věcí ve společnosti ČR". Výběr tohoto týmu bude jednak z lidí, kteří budou vybráni LOSEM (tito lidé budou zástupci - vzorek lidí, běžné populace) a budou zastupovat lid v parlamentu pro připomínkování zákonů nutných pro realizaci "Nápravy", pak budou ve výběrovém řízení vybráni odborníci pro řízení odvětví = ministerstev, nakonec bude sestavena vláda z lidí z rady "moudrých", z odborníků a do kontrolních orgánů budou vybráni lidé voleni LOSEM /ti z parlamentu a z koordinačního týmu.
4. RÁMEC PRAVIDEL:Vláda pak vytvoří návrh základního morálního rámce (pochopitelného pro všechny), například 7 universálních zákonů úspěchu (Deepak Chopra), kterými bude proměřována principiálně morálnost jednání a dopady zákonů. A tento morální rámec nechá schválit (nebo zamítnout) v referendu obyvatelům.
5. REALIZAČNÍ PROJEKT: Vláda vytvoří projekt pro realizaci změn těch nejnutnějších na dobu 4 let, po kterou budou působit všichni realizátoři i kontrolní orgány z lidu (zvolení LOSEM). Za tyto 4 roky musí vláda "vyprojektovat" základní ústavní zákony + legislativu pro realizaci vize v dohledu na 10 let, včetně vrácení majetku zpronevěřeného, rozkradeného, různě zašantročeného, a vypořádání se s nemravnými finančními praktikami.
6. POSTUPY A REALIZACE: Vláda zrealizuje projekt na "plnou zaměstnanost" všech, co chtějí dělat a pro tento projekt vypracuje strategii: Firemní knihovna a zkušenosti na prodej, investice do obcí, obligace zaměstnanců polostátních firem, pracovní turistika (s celou rodinou), práce dvojic (zkušený praktik + vzdělaný bez praxe), možnost (ale ne povinnost) práce celé rodiny (za jeden plat, který rozdělí odpovědný zástupce rodiny); investoři státních zkázek budou moci být i každý z nás (obdrží pak od státu vrácení investice + podíl, který by jinak dostala banka)a stát bude automaticky z každé vyplacené 1000 koruny srážet 10 Kč na daně dopředu a vyrovná je až po ročním vyúčtování (daně z nethetické náročnosti) zhotovitele, z těchto daní dopředu bude vracet peníze od drobných podílníků
02. 12. 2011 | 00:15

Vlasta napsal(a):

Omlouvám se, za opakování (měl být doplěn jen chybějící bod 6), ale zkopírovala jsem i začátek po bod 6, bohužel.
02. 12. 2011 | 00:18

exit napsal(a):

Vlasto, působí to sice trochu jako ulítlé sociální inženýrství, ale je v tom hodně praktických a pěkných nápadů.
Až společnost vyhlásí výběrové řízení na svou rekonstrukci, určitě se přihlašte.
02. 12. 2011 | 00:40

Darius Nosreti napsal(a):

Pane doktore, máte mé neskonalé sympatie, ale já, třebaže z uměleckého hlediska možná obdivuji některé katastrofy, celkově se jich trochu bojím, včetně tsunami tektonického původu a tsunami ekonomického původu. Je možné, že velká krize něco nastartuje, ale mnohé také zničí. Včetně mnohých lidí, rodin a dobrých firem. Krize občas pošlape i mezilidské vztahy a morálku. Někdy sice připomíná očistnou nauzeu, ale někdy také hladový karcinom. Máte ale pravdu, že bod obratu přišel: 1) Agentura Moody's zhoršila výhled českého bankovního systému ze "stabilního" na "negativní". 2) První ničivá vlna nové krize se jmenuje krize kreditní a povede k tištění inflačních peněz 3) EVropa pochopila, že je třeba s definitivní platností začít splácet dluhy. Čeká nás 20 let nejtěžšího odříkání, ve srovnání s nímž jsou Kalouskovy reformy procházkou růžovou zahradou. Sázejte brambory a kaštanovník setý!
02. 12. 2011 | 08:08

Dáša N. napsal(a):

Vlasta

Nemohl by losa nahradit sob?
02. 12. 2011 | 11:16

český maloměšťák napsal(a):

skeptický 01. 12. 2011 | 19:07
To je bohužel pod mou rozlišovací schopností.
A že jsem tak smělej - Oni ráčej být ten první...anebo ten druhý ?
:)
02. 12. 2011 | 12:05

Realtoltek napsal(a):

Ja vidim jedine vychodisko v tom, ze lide uz davno nepotrebuji vladu a ani nikoho ktery by je zastupoval a kradl. V dnesni dobe uz je mozne transparentni hlasovani a o veskerych zakonech atd..bez toho abychom potrebovali politiky a prezidenty. Rozhodovat o vsem by mel lid jako celek a ne zvoleny a velmi casto zkorumpovany jedinec.A proto rikam svet uz davno nepotrebuje vlady,politiky,prezidenty...ti akorat mlzi a taji,lzou a kradou.
02. 12. 2011 | 12:56

Realtoltek napsal(a):

Kdyby lidi nebyli tak lenivi, tak uz si davno vytvorili novou stranu pres Facebook a myslim si ze by ta strana zcela bezpochyb vyhrala volby a mohla udelat veskere zmeny....to znamena uprava ustavy a systemu... a predani veskere moci do rukou lidu jako celku.
02. 12. 2011 | 12:59

Realtoltek napsal(a):

Lide se totiz nechali opanovat a chovaji se jako stado hloupych ovci.
02. 12. 2011 | 13:01

Pepa Řepa napsal(a):

skeptický
nadkolego, kašlete na ně, znalec origoš pozná, dneska je to samá Čína, lacinej šunt.
Rozlišovací schopnost?
Naučte hovnivála létat.
02. 12. 2011 | 13:15

mb napsal(a):

mně se příspěvek Vlasty líbí ( jako ostatně kterákoli jiná utopie ) ... třeba ten bod: včetně vrácení majetku zpronevěřeného, rozkradeného, různě zašantročeného, a vypořádání se s nemravnými finančními praktikami.

jo, to zní zajímavě / pěkně ...
02. 12. 2011 | 13:53

santawizard napsal(a):

Konec světa přežijou jenom křesťané.Všichni ti, kteří mají boží jméno napsáno na čele půjdou, jak se říká,do nebe a všichni ti,kteří mají 666 na ruce půjdou, jak se říká, do pekla!!!To platí i pro lidi na aktuálně cz.Všichni atheisti budou převracení na víru koziček nebo oveček i s jejima penězama.Mikuláš je za dveřma i s andělem a čertem.Čert prý bude jako Satan ,který si příjde pro hříšné duše jako exekutor pro svoje peníze .Pro jiné si Satan přijde jako lichvář nabízet svůj kontrakt pro bohactví a slávu, jako doktor Faustus.Dobré zprávy přinese jenom anděl.Potom přijdou Vánoce.Bůh Jehovah převlečený za dědu mráze z Antarktidy přinese vánoční stromeček jako symbol stromu života,což je Ježíš Kristus.Evangelium jidla a pití,liturgie chleba a vína,církev alkoholu a tabáku,a hovno a chcanky na záchodě jsou základní zbraně mezi kostelem a hospodou.Všechno může být podle vzoru křesťanského vína jako pomazání a nebo podle vzoru alkoholu,který je tou drogou ve víně.Je smutné ,že dneska nikdo nesmí být opilý vínem a duchem svatým, ale všichni musí být opilí jenom kristovou krví a alkoholem.Protože lidové léčitelství je zakázané jako máfie,nakonec to bude křesťanská máfie, která obřízne satanovou polici o filištínské předkožky.Vždyť i křesťanská marijuána je všelék lidového léčitelství protože tam ,jak se říká ,není žádná droga ,ale je tam samotný Ježíš Kristus což se pochopitelně nedá dokázat žádným laboratorním testem,ale jenom vírou v Ježíše Krista!!!
02. 12. 2011 | 14:13

skeptický napsal(a):

Možná by stálo za to ještě jednout zhasnout světlo,oni to vrátí.
Vlastně zhasnuto už je,teď jen vyšroubovat žárovky.

PP
Origoš je náš čovek.Kandidát na nadkolegu.
Jeden blogger si myslí,že by se mělo víc psát o svobodě.Mám rád pohádky.
02. 12. 2011 | 14:21

skeptický napsal(a):

P.S.
Jak se Vám líbil Beni Sachr,náš přední předválečný arabologista?
02. 12. 2011 | 14:26

franky napsal(a):

Ekonomicko-společenský systém funguje špatně, funguje-li vůbec. V tom se již prakticky všichni shodnou. Problém je v tom, že se stále zaměňují příčiny za důsledky a naopak a selský rozum je zatlačován teoriemi finančních mágů, kteří pro čísla nevidí co se za nimi skrývá.
02. 12. 2011 | 14:45

buldatra napsal(a):

Jenom jestli ty žárovky někdo neukradl.
Dnes je taková obyčejná silná žárovka nedostatkové zboží.
02. 12. 2011 | 14:47

skeptický napsal(a):

Finanční mágové vědí,co nás čeká.Mezitím hrají o čas,aby nevznikla panika.Složit se to musí všechno najednou.
02. 12. 2011 | 14:47

skeptický napsal(a):

Buldatra
Neukradl,zakázal.Vše musí být uděláno legálně.To platí už od biblických dob.
Krom branné povinnosti nám uzákoní i bezplatnou dárcovskou povinnost.Nejen krev,orgány.
02. 12. 2011 | 14:52

Realtoltek napsal(a):

Stari toltekove dobre vedeli ze k tomu dojde a proto je tu i maysky kalendar. Dokonce i v bibli je to jasne popsane co se bude dit a presne to se stane. Protoze cas a hmota vznika zpomalenim toho co je nekonecne rychle. A vse co se odehrava uz se davno stalo, to co se manifestuje je jen zpomalenim,..jen zaznam neceho co uz se davno odehralo.
02. 12. 2011 | 15:18

filé omobert napsal(a):

BUCHANAN, Mark. Všeobecný princip: věda o historii: proč je svět jednodušší, než si myslíme. Praha : Baronet, 2004. ISBN 80-7214-644-0

http://books.google.com/books/about/V%C5%A1eobecn%C3%BD_princip.html?hl=cs&id=Q9MWAd0A3fwC
02. 12. 2011 | 15:31

Realtoltek napsal(a):

Diky moc za odkaz na zajimavou knizku.
02. 12. 2011 | 15:41

Lonet napsal(a):

Děkuji za Váš článek. V záplavě rozporuplných informací je třeba, aby mravní a inteligentní lidé šířili své názory a pomáhali ostatním utvořit si kvalitnější náhled na aktuální dění. S článkem naprosto souhlasím a také optimisticky doufám, že neudržitelnost stávajícího způsobu života povede ke změně s pozitivním výsledkem.
V poslední době se mi zdá, že se řešení jednotlivých problémů spontánně vynořují.
V první polovině roku jste hovořil o tom, že nelze systém změnit. Nyní se zdá, že se samovolně zhroutí a vytvoří prostor pro udržitelnou společnost.
Na jedné straně máme oběti Americké hypoteční krize bez přístřeší – na druhé straně máme Mika Reynoldse a mnoho jiných, kteří učí jak si vytvořit plnohodnotné bydlení za pomoci lokálních materiálů.
Na jedné straně řešíme (nebo budeme řešit) nedostatek pitné vody a potravin – na druhé straně stojí Bill Mollison s ostatními permakulturisty, kteří v praxi ukazují, jak je možné svejlovým systémem přeměnit i poušť v zahradu s dostatkem jídla.
Přestože stojíme před krizí, můžeme čerpat z informací o hospodářské krizi v roce 1929. Můžeme se připravit na pády podniků, bank, nezaměstnanost a sociální chaos. Věřím, že tlak tohoto reálného nebezpečí donutí jednotlivce konečně převzít zodpovědnost za svůj život a hledat zabezpečení tam, kde je to jedině možné – tedy v přírodě, která nám poskytuje vodu, potravu a přístřeší. I když se na to v době dovážených polotovarů, kohoutkové vody a výrobků z ropy na jedno použití zapomíná...
02. 12. 2011 | 16:40

DášaN. napsal(a):

Pepa Řepa 13.15

S kuličkou?
02. 12. 2011 | 18:43

filé omobert napsal(a):

to Realtoltek:
V listopadu 2011 vyšlo podobné téma, jsou na to všude rekklamy, ale fyzik Mark Buchanan je lepší.

TALEB, Nassim Nicholas: Černá labuť: Následky vysoce nepravděpodobných událostí. Praha : Paseka, 2011, 478 s., ISBN 978-80-7432-128-3
02. 12. 2011 | 19:59

Pepazdepa napsal(a):

(jak si establišment Česka představuje celostní medicínu):

Lékař bude muset úřadům prozradit, co jeho pacienti vlastní a jak bydlí
http://zpravy.idnes.cz/lekar-bude-muset-uradum-prozradit-co-jeho-pacienti-vlastni-a-jak-bydli-1k8-/domaci.aspx?c=A111127_222424_domaci_brd

(a tady už se snaží vylhat):
Nevzniká žádný Velký bratr, hájí zdravotní statistik nové registry
http://zpravy.idnes.cz/nevznika-zadny-velky-bratr-haji-zdravotni-statistik-nove-registry-1pr-/domaci.aspx?c=A111129_101705_domaci_hv

Kdo vlastně píše tzv. reformní zákony ve zdravotnictví?
http://zvedavec.org/komentare/2011/11/4710-privatni-zisk-zniceny-obcan-vytunelovana-res-publica.htm
02. 12. 2011 | 20:08

Pavel Jacko napsal(a):

Vážený pane doktore. Někdo mě Váš článek poslal a docela se mě líbil. Mohl bych jej publikovat na blogu http://www.fogofchaos.com ?

Česky tam toho moc nemáme.

Předem děkuji.

p a v e l
02. 12. 2011 | 23:18

Jan Hnízdil napsal(a):

Pavel Jacko

S potěšením. Děkuji. Jan Hnízdil
03. 12. 2011 | 07:50

Realtoltek napsal(a):

Nerad to tady pisu :) ale vite nekdo co je to sonoluminiscence a co je to ultrafialova katasrofa ;)? Jestli ne, brzo ji uvidite na vlastni oci :) presne tak jak je napsano v bibli :P.
03. 12. 2011 | 09:59

santawizard napsal(a):

Jestli máte ordinaci plnou chudých a bohatých šílenců,tak tomu berte a tomu dávejte peníze jako opravdová charita ,která léčí!
03. 12. 2011 | 11:56

butoca Pmin napsal(a):

Pověry spojené s drahými kameny
http://halonoviny.cz/articles/view/229895
03. 12. 2011 | 14:36

selskýmozek napsal(a):

Vystižně napsáno pane Hnízdile, souhlasím s Vámi,
ale nejsem takový optimista, protože ta změna měla přijít dříve.
Morální devastace a sobectví už přerostlo a to k ničemu dobrému nepovede. Bohatí si nenechají na své sáhnout.
Bůh s touto planetou a s námi.
03. 12. 2011 | 14:37

dobrá knížka napsal(a):

David J. Schwartz: Myslete velkoryse: (budete mít úspěch). Knižní klub : Pragma, Praha, 1993, 203 s. ISBN 80-85634-25-2
03. 12. 2011 | 14:38

phichea maketh napsal(a):

Psi v U.S. Army padají na čumák, potřebují psychiatra
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=723787
03. 12. 2011 | 14:47

jíra napsal(a):

Vážený pane Hnízdile, takže jste další, kdo vítá krizi? :)) Finanční žraloci krize milují už dávno, mohou si na nich dost nahrabat. Mají v tom tradici. Jistý rod bankéřů neskutečně zbohatl na akciích už při porážce Napoleona u Waterloo. Takhle jste to ale zřejmě nepostavil.

Část lidí vždy působí jako dravý živel, jednají pudově silově, mají to v povaze. Umožňuje jim to s úspěchem řídit velké celky, jít odvážně do novinek nebo bránit země před vpádem barbarů. V těžkých všeobecněji zablokovaných a rozbouřených dobách, kdy není dost pro všechny, potřebují však být vedeni nějakou "spolehlivou protikatastrofickou soustavou", aby napáchali co nejmenší škody všem i sobě. Kdo se hlásí?

Pokud budou opět těmi nejaktivnějšími bezbřezí chamtivci, manipulativní deprivanti a populističtí psychopati, schopní se navzájem rychle dohodnout i potopit, bod obratu bude tvrdý. Tihle se nikdy z dějin nepoučí. A jejich triky, sliby a bleskové útoky dokážou za krizí vyrobit charisma pro davy očekávající rychlé a spolehlivě řešení, jaké tito vždy ochotně a rádi nabízejí.

Bod obratu může být méně drastický, pokud získají větší váhu síly hledající rovnováhu, pokud budou aktivněji jednat, vyjednávat, přinášet konkrétní smysluplné nápady. Co jiného volit, když silová řešení jako první na ráně selhávají, když naráží síla proti síle a blokují se navzájem a když také vše ostatní se stává rukojmím siláků? Pak uspějí spíš lidé celistvější, bližší k rovnováze, k hluboké lidské vnímavosti a empatii, spíš dokážou v náročných situacích nacházet překvapivá vynalézavá a zároveň prostá řešení, příslovečně řečeno boží, pokud nějaká vůbec jsou a nějaká možná - když již ne optimální plány typu A a B, tak alespoň suboptimální plány C a D - obvykle bývají v záloze vždy.

Hezký den všem.
04. 12. 2011 | 14:34

jíra napsal(a):

mb 30. 11. 2011 | 22:22
"říkali že je mravných asi 2% lidí v populaci"

Tak to jsme na tom vlastně už docela dobře. V Sodomě a Gomoře se našel spravedlivý jen jeden - Lot.

Bez mravů radši ani ránu. Ali (30. 11. 2011 | 18:42) dobře připomíná stále aktuální slova T. Bati: Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek.

Dvě procenta mravných lidí už se nemusí tak schovávat. Možná právě to je ta skrytá rezerva ke klidnějšímu dobu obratu. Mravnost, láska, pravda ale ještě nestačí. Je potřeba také trocha té šalamounské moudrosti. A dost vytrvalé aktivity.
04. 12. 2011 | 15:29

jíra napsal(a):

Android 30. 11. 2011 | 22:18
"Základy problémů jsou myslím poměrně banální. O bankéřích, derivátech a toxických balíčcích psát nebudu. Jednak je tu na toto téma řada jiných expertů, a druhak je jejich role coby prostředníků sice důležitá, ale přesto vedlejší."

Pokud vím, komise definující příčiny krize započaté v USA dospěla k jiným závěrům.
FED po rozjetí krize TAJNĚ rozdal největším bankám 16 biliónů dolarů a zuřivě se bránil auditu.
A spíš budu věřit slovům úspěšného podnikatele T.Bati, že mravní úpadek je prvotní příčina, a tomu, že ryba zapáchá od hlavy, než vám.

Kdybyste četl článek pozorněji, všiml byste si, že autor nekritizuje svobodné podnikání jako takové, ale "turbokapitalismus" - a je snad poměrně jasné, co si pod tím představit.

Myslíte si, že musely zkrachovat velké průmyslové celky v ČR, získané v privatizaci spíš různými triky, než věrohodnými nabídkami, jak noví majitelé budou dobrými hospodáři?

Nemyslíte si, že když se mnozí chlubili, jak sice nemravně, ale v mezích zákona přišli privatizací či vytunelováním k velkému majetku, že to vůbec není v pořádku?

Nemyslíte si, že např. už jen to, že také již na první pohled pochybní "finančníci" kliďánko smějí nabízet podvodné půjčky, jednak svědčí o narušených mravech v naší zemi, jednak poskytuje falešnou útěchu těm méně informovaným, že to není tak nebezpečné?

Myslíte si, že "pan Čistý" a jeho tažení proti kmotrům v ODS je pouze výstřelek a nikoli úporná snaha získat navenek aspoň odstraněním nejkřiklavějších případů zpátky notně pošramocenou pověst?

Nemyslíte si, že když někdo upozorní na podivné finanční transakce ve fondu, je špatné, když na to sám doplatí vyhazovem?

Atd. Určitě byste při troše dobré vůle našel dost a dost podobných "vedlejších, okrajových, marginálních" případů...
04. 12. 2011 | 16:01

vvllkk napsal(a):

Myslím si, že peníze jsou pouze prostředek k moci, která je ve své podstatě dominantním průvodcem všech společností a nám známých civilizací. Dokáži si však představit, že pokud si lidé vzpomenou na morální hodnoty a vztahy, tak nebude až tak moc obtížné stanovit jiné "platební nástroje" než peníze a sama moc přijde o svoji potravu a je tu šance, že prakticky zhyne tzv."na úbytě".
Jen mám obavu z nedostatečné pospolitosti názorů, kdy je evidentní jejich naprostá nejednotnost.
04. 12. 2011 | 16:04

Meňo napsal(a):

Dobrý den.
Ano. Bod obratu začíná (magickým) rokem 2012. Myslím si ovšem, že to bude přece jen "trochu bolet", pane doktore. S anestézií bysme daleko nedošli...
(my a technická civilizace globalizovaného světa).
Je fakt, že TAKTO už dál nelze !
Zdraví M.
04. 12. 2011 | 16:50

jíra napsal(a):

Pane doktore, to je mi líto, že váš článek odmítli na iDnes i v Lidovkách, patrně si ještě nevšimli, že již nehodláte umisťovat aktéry s autorským puncem neblahého současného stavu společnosti na psychiatrii, nýbrž působíte jako jedna z osobností klasické duchapřítomné občanské iniciativy, snažící se dostat ty více zkažené od válu standardními cestami.

Ovšem přemítání o pádech na dno a o bodech obratu naše hroší kůže u politického vesla zatím asi moc nebere. Tím, že ministr Besser vyhodil z vedoucí funkce ve filmovém archivu poctivého renomovaného člověka 17 týdnů před jeho odchodem do důchodu jen za odmítnutí dotyčného hrdiny podepsat "doporučenou" podezřelou "losovačku", že tajně vlastní dům někde na Floridě a podniká tam s někým s neblahou pověstí, že mu nevadí nechat bourat dům v chráněném historickém centru Prahy, že tohle všechno bohorovně ustál ve vládě čistého pana Nečase, dává jasně najevo, že to on i vláda vidí úplně jinak. A co pak naděláte. A co pak naděláme :(

Ne, na prášky z toho ještě nejsem, své zdraví si jimi ještě více kazit nehodlém. Ale v čích rukou že ten obrat je?
04. 12. 2011 | 23:03

Petr Bajgar napsal(a):

Jedeme okolo "Nažidel" šoféruje Nečas a naviguje zaslepený Ing.diot Klaus. Cestující se křečovitě drží sedaček v naději, že právě jim se nic nestane a proto nikdo nevstavá, aby zastavil zprofanované nesvéprávné a s životy nás cestujících brutálně hazardující jedince.

Neumíme se prostě bránit proti společenským parazitům, zneužívajícím naší víry v dobro, díky níž si ani neumíme předstatvit prohnilost a škodlivost těchto jedinců. Jsme jako zahradníci, kteří odmítají vytrhávat ze záhonů plevel a z košů s jablky vybírat ty prohnilé.

Rád bych panu Hnízdilovi věřil, jenže jeho spolupráce a P.Havlíkem, který v podstatě pomohl hlavě dnešní mafiánské a korupčnické chobotnice k moci, mi v tomto velice brání. Dokud pánové neodkryjete pozadí počátku devadesátých let a nenapomůžete osvobození-očištění od dnešní hnijící rybí hlavy.
Nemáte podle mého osobního názoru právo na důvěryhodnost.
06. 12. 2011 | 01:13

Jan Hnízdil napsal(a):

Vážený pane Bajgare,

sdílím Vaše názory i pochybnosti. Vypořádal jsem se s nimi na svém blogu textem Jak se NEO přiklonilo k ANO.

V úctě. Jan Hnízdil
06. 12. 2011 | 10:54

milan napsal(a):

Ano kvůli krizi je zapotřebí ty parchanty všechny ale do jednoho vyházet s oken.
06. 12. 2011 | 22:15

argun napsal(a):

Jan Čermák

"Prostě stav kdy celé americké rodiny žijí v autech a nemají na zdravotní péči a zároveň jiné vlastní 40 % ameriky, je nemravný. Je to zlo.
A všechny ty bláboly o trhu a soukromém vlastnictví a derivátech jsou jen vymývání mozků deprivanty pro deprivanty."
30. 11. 2011 | 19:20

Máte recht. Je ovšem otázkou, kdo či co jest původcem toho zla... Že by Bůh? Či matka Gaia? Nebo Trh? Ba ne, já bych škoro řekl, že člověk. Zrušme člověka.

"Jestliže lidé převezmou odpovědnost sami za sebe a okolní svět, vrátí se k přirozenému způsobu života, otevře se jim cesta k celkovému zdraví. Je to obrovská příležitost pro jedince i celou společnost."

Jan Hnízdil

Dottore, moc hezky jste naspsal. Jen taková drobnost - myslíte, že ten stav, o kterém píšete, někdy v našem kulturním okruhu reálně exitoval? Já jen - jestli vůbec máme kam se vracet.
07. 12. 2011 | 13:18

Mysticman napsal(a):

ad J.Hnídzil

"Stále naléhavěji dochází na slova antipsychiatrů R. D. Lainga, T. Szasze nebo filosofa M. Foucaulta. Podle nich duševní choroby, jako samostatné biologické jednotky, v podstatě neexistují. Foucault je považuje za „výsledek klasifikujících a represivních společenských tlaků na jedince“. Laing hovoří o „zvláštní strategii, kterou si člověk vyvine, aby mohl žít v podmínkách, které nejsou k životu“.

Na základě vlastních zkušeností předpokládám, že mohli mít hlubokou pravdu (stačí vzít v potaz podivné diagnostikování Breivika - viz. zpochybnění Hubálkem, Hoschlem aj. autoritami). Kdysi (někdy v druhé polovině osmdesátých let) se s ním (Laingem) sešel náš daseinanalytický psychoterapeut Jiří Růžička . Prý na něho velmi zapůsobil. Doporučuji tuto knihu:
www.brazilie.in/2010/11/r-d-laing-rozdelene-self.html
http://knihy.abz.cz/prodej/rozdelene-self

K té atmosféře v zemi. My nejenom že žijeme v prostředí, kde se navzájem (ne)sofistikovaně tzv. vojebáváme (vlastně mnozí z nás to mají v kodu profese), ale my žijeme zároveň v silně znešištěném prostředí různými splodinami (týden jsem nemohl vyvětrat, ačkoliv žiji prý v jedné z těch lepší části republiky). Ano, žijeme v těžko snesitelných podmínkách.
07. 12. 2011 | 17:42

kororo napsal(a):

trošku se v tomhle ohledu bojím kastování lidí..jako duchovní,meditující...jsou více..nakonec to samé,ale nejsou v tom prachy jako by..))
07. 12. 2011 | 18:22

r.m. napsal(a):

Jsem rád, že jste k poznání holé skutečnosti vlastně praxí došel. Taky mám svého psychiatra, alias mozkoškraba. Jednou měsíčně mi napíše tabletky a přejde mne vytrvalá nausea, kterou mám ze sledování tzv. mainstreamových médiích.
Před 22 lety tu získali skutečnou moc sluhové ruských tankistů a nyní nám vládnou jejich dětičky Nečasové a Langerové.
Vyrostli v dostatku, zajištěném netržním chráněném prostředí. Konkurenci tradičních elit odstranily čistky sovětského typu.
Genetická elita národa, je opravdu jen jedna. Tihle to nejsou.
07. 12. 2011 | 18:24

kororo napsal(a):

Plus by jsem ještě dodal komunismus,kapitalismus..je to fuk..pořád stejně hlupáci a prospěcháři..změna je život..))
07. 12. 2011 | 18:35

kororo napsal(a):

co znamená převzít odpovědnost?za sebe okolní svět.))pro každého něco jiného a to je to..
07. 12. 2011 | 18:38

r.m. napsal(a):

to znamená se vzbouřit i proti globálnímm sionáckům viz.
Svědectví očitého svědka naznačuje, že manažeři Deepwater Horizon už před explozí 20. dubna věděli, že jejich ropná plošina zápasí se závažnými problémy. Dokazují to vysoce podezřelé obchody s akciemi a podíly prováděné lidmi spojenými s BP, které probíhaly prakticky těsně před explozí. Goldman Sachs se takto překvapivě zbavil 44% svých podílů na BP Oil už během prvního čtvrtletí 2010. Tyto akcie následně ztratily 36% hodnoty. Současný prezident Goldman Sachs je známý člen skupiny Bilderberg Peter Sutherland, který je současně bývalým prezidentem British Petroleum.
Jak 5. června oznámil London Telegraph, nynější výkonný ředitel BP, Tony Hayward, odprodal své podíly na energetickém gigantu v hodnotě 1,4 miliónů liber – jen týdny před neštěstím.
Průsak ropy je nejen větší, než 53 000 barelů dennně, ale patrně i větší než 80 000 barelů za den...
už je to dávno, co?
07. 12. 2011 | 19:48

Studnička napsal(a):

Díky pane Hnízdile,
naprostý souhlas!
J.S.
08. 12. 2011 | 11:01

Ajaj napsal(a):

Důsledky současné krize aneb známý psychiatr o plné ordinaci zdeptaných lidí:
www.parlamentnilisty.cz/zpravy/216124.aspx

Kalousek v nějakým rozhovoru tvrdil, že to bude hustý. Kdyby jenom pro naše peněženky, pane doktore.
08. 12. 2011 | 17:08

karel napsal(a):

Svým značným aktivismem v řadách neomarxistických globalistických pravdoláskařů pan Hnízdil dokonale shazuje to, co v jeho článku zní rozumně. Nevěřím pravdoláskařům ANI SLOVO. Jsou to originální kulturní bolševici dneška.
08. 12. 2011 | 17:15

MVDr Radovan Opršal napsal(a):

pane Hnízdile, již dlouho se potýkám s pocitem, že jsme postupně pohlcování nadnárodnímu mamuty a zároveň prošustrováváni současnou /i minulou/ politickou garniturou. Nejsem ani ve skupině nezaměstnaných, ani ve skupině uštvaných managerů (já jim říkám frikulíni - frrii,cool,in..), jsem obyčejný člověk svobodného povolání, který, zdá se, docela sdílí vaše myšlenky. Dík náhodě jsem objevil váš blog a i přes svou neurotickou nechuť k současným elektronickým médiím píšu reakci. Vy prosím pište dál, budu sledovat a doporučovat kamarádům. p.s. glosátorů, kteří se ostýchají podepsat se plným jménem se chci zeptat - za co se stydíte ?? to potom není diskuse, jen anonymní plácání... Radovan Opršal
09. 12. 2011 | 00:47

kororo napsal(a):

no nevím..)jestli je pan hnízdil bolševik dneška..to vůbec..akorát mě vadí,že se bavíme o duševní a duchovní zralosti..a přitom žijeme z toho že někde nemají co jíst..myslím tím celou evropu..tek kdo za to může..))a jaké to má důvody..my se to můžeme bavit o tom jak náš duch zraje..někde těžko..ale děje se to..a ps.všichni politici patří do blázince..a rád by jsem je vyměnil za lidi jako je pan Hnizdil.
09. 12. 2011 | 11:44

Zdeněk Sokol napsal(a):

Srdečně zdravím přátelé , děkuji za vaše články pane doktore Hnízdile. Zde si dovoluji umístit odkaz na článek o mé vlastní zkušenosti http://www.czechfreepress.cz/dalsi-blogy/zdenek-sokol-jak-byt-volny-aneb-na-ceste-ke-svobode.html

Asi je čas prostě jen ... přestat se bát a žít podle toho jak nám to Srdce říká :-)

Přeji všem krásné dny a pohodu a klid.

Zdeněk
09. 12. 2011 | 19:30

Zdeněk Sokol napsal(a):

S uctivým dovolením jsem si také dovolil publikovat Váš článek na našich stránkách www.sklenarka.cz nějak to vše zapadá krásně do mozaiky :-)

S úctou a pokorou.

Zdeněk
09. 12. 2011 | 20:12

Jan Hnízdil napsal(a):

Vážený pane Sokole,

stránka "sklenarka" se mi líbí, jsem rád, že článek zapadá do mozaiky.

Děkuji. Srdečně. Jan Hnízdil
13. 12. 2011 | 10:08

open space napsal(a):

Nový trend: přibývá lidí s nemocí z kanceláří open space
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/novy-trend-pribyva-lidi-s-nemoci-z-kancelari-open-space_220099.html
15. 12. 2011 | 12:26

Abuelo napsal(a):

Pane Jane Hnízdile,
Váš popis reality a nástin dalšího vývoje je geniální. Proto mne zarazila Vaše apologetika z dubna tohoto roku: "Obrana Klausova", erzksindla Klause, nekorunovaného krále zlodějů a tunelářů. Dnes tomuto lumpovi a bezcharakternímu technologovi moci lidé říkají Václav Peročmajz a stydí se za něj. Všechny světové televizní stanice, včetně americké Fox, krádež zlatého pera pod fousama chilského prezidenta Piňery zařadily do svých zpravodajství a zábavných programů.
Předpokládám, že ta apologotika byla jen Váš "úlet", protože to, co jste napsal nyní je super!!! Celá řada našich intelektuálů, umělců, sociologů, ale i ekonomů to popisuje podobně, ale ne tak perfektně, jako Vy. Ale nikdo z nich, ani Vy, nenapsal: "Proč to tak je a jaké je řešení? Rád bych se té diskuse zúčastnil:
- odstranili jsme naše národní bohy a jejich desatero, rozuměj morální a etický kodex
- bohy jsme nahradili globálním božstvem, které se jmenuje prachy a zisk. To nezná morálu, etiku, laskavost, slitování ani odpuštění.
- svět ovládá kriminální finanční oligarchie, která nám nové božstvo vnutila a vnucuje. Nějakých 350 až 1000 jedinců na Zeměkouli.
- kriminální finanční oligarchie není organizovaná skupina, ale smečka hyen, které se mezi sebou rvou na život a na smrt o větší bohatství a vliv.
- vlády a politici jsou jen loutkové divadlo v rukách kriminální finanční oligarchie, která jim platí jejich nákladné volební kampaně
- "demokratické a nezávislé" sdělovací prostředky ovládají různé skupiny kriminální finanční oligarchie, které rafinovaně vyperou mozky občanům. Proto asi jen 1% občanů je dnes schopno vlastního myšlení a úsudku. Ostatní se chovají, jednají, konzumují a hlavně volí v "demokratických volbách" tak, jak jim byl vyprán mozek kriminální finanční oligarchií.
- třetí pilíř "demokracie" tvoří justiční mafie ve službách různých skupin kriminální finanční oligarchie.
- Jean Ziegler, švýcarský profesor sociologie, od roku 1974 věčný a nekompromisní kritik bankovní kriminální finanční oligachie nebyl za pravdu evropskou justiční mafií upálen, ani zavřen do kriminálu, ale ožebračen. Dluží na soudních poplatcích 5,5 miliónu euro.
- Stéphane Hessel a José Luis Sampedro Vám toho řeknou víc.

Teď jsem Vám napsal, proč jsme v té mizérii, která nás povede do tragédie. Těším se, že na základě mých velmi stručných tezí napíšete zase nádherný blog, který nastíní mírová řešení bez fašistických diktatur, vraždění a rasové a národnostní nenávisti. Dnes se kriminální finanční oligarchii podařilo vyprat mozky evropských národů tak, že za krizi mohou "líní a prolhaní Řekové, kteří si užívali z peněz evropských daňových poplatníků". V Čechách za bídu okradených občanů mohou "nepřizpůsobiví, kteří žíjí ze sociálních dávek a nechtějí pracovat". Jak jednoduché!? Stejně jako v Německu ve 20. a 30.letech minulého století. Bídu a utrpení Němců způsobili "proradní Židé". 6 miliónů z nich pak prolétlo za eufórie nejen Němců, ale i Čechů, komínem.
17. 12. 2011 | 03:21

Antonín K. napsal(a):

Pane Hnízdile.
Závidím vám váš optimismus. Můj dojem je takový, že za současný stav mohou právě lidé, kteří nechtějí převzít odpovědnost za sebe, protože svádět své problémy na jiné, je prostě pohodlnější. Čili čekat na to, že právě tito lidé něco změní, je z mého pohledu trochu naivní. Nemalé procento našich spoluobčanů bylo pečlivě 40 let očkováno tím, že za všechno mohou "ti druzí" až to přijali za své. A tak spousta lidí nadává na politiky a svádí na ně svou neschopnost, nevzdělaní lidé viní systém, že nemají slušný plat aniž by byli schopni zdůvodnit, za co by ho měli mít, řidiči tramvají si nedovedou představit, že by třeba za deset let měli dělat něco jiného než řídit tramvaj a stále více lidí ztrácí paměť a snaží se sami sobě namlouvat, že před listopadem 89 se nekradlo a nebyly stejné problémy jako dneska.
Je to prostě snazší - i když jde snadno dokázat, že to není pravda.
20. 12. 2011 | 23:38

Radek napsal(a):

Teda ta diskuze, to je nářez. Mně se dostal do rukou výtisk tohohle článku, a nedá se nic jinýho, než konstatovat, že je to pravda. Tenhle systém založenej na touze po moci a majetku co nevidět skončí, a skončí velice špatně. Nejhorší je, že lidi dokážou jenom hudrat někde v na netu, nebo v hospodě.

P.S. To, že to noviny nechtěly otisknout, není nic divnýho. Máme přece demokracii se vším všudy (Je mi 22, to jenom, kdyby tu měl někdo tendence nazývat mě komunistou). Mějte se.
09. 07. 2012 | 15:51

M. Znamínko st. napsal(a):

Vážený pane doktore,
plně s Vámi souhlasím a proto jsem se rozhodl vzít vlastní život do svých rukou, musím přiznat, že to není vůbec jednoduché.Odměnou za to je štěstí moje a mojí rozvětvené rodiny. Myslím si, že čekat až moji tíživou situaci vyřeší někdo jiný je krok špatným směrem.Přeměna o které píšete již nastává, rodí se v myslích samostatně uvažujících lidí, ti svými činy dokazují okolí jež je v jejich dosahu, že to jde.Ten, kdo se ptá na to, kdo tu pozitivní změnu zařídí má před sebou velký kus práce na sobě samém a možná ani nemusí pochopit o co jde.Tohle vše je potřeba učit naše děti, vnoučata a jednou bude lépe.V souvislosti s tímto postojem se mně lépe přemýšlí o smrti, myslím, že milovanému člověku se umírá lehčeji. Takže přeji zdraví a štěstí
05. 03. 2013 | 06:13

Blanka napsal(a):

Aldous Huxley: Brave new world, 1957:

Zvyšující se mentální nemocnost (systému - společnosti) se projevuje jako neurotické symptomy: Tyto symptomy jsou nanejvýš znepokojující. Ale, jak varuje Dr- Erich Fromm, "buďme opatrní k definici mentální hygien jako prevence symptomů. Symptomy jako takové nejsou našimi nepřáteli, ale našimi přáteli: kde jsou příznaky, je konflikt a konflikt je vždy indikací toho, že síly života se jež usilují o integraci a štěstí, ješte stále bojují." Skutečne beznadějné oběti mentálních nemocí najdeme mezi těmi, kteří vypadají úplně normálně. "Mnozí z nich jsou normální proto, že jsou tak dobře prizpůsobeni našemu způsobu existence, prozože jejich lidský hlas byl umlčen tak brzo v jejich životě, že už ani nebojují nebo netrpí ani se u nich nevyvinou příznaky jako u neurotiků (E. Fromm)."Jsou normální ne v absolutním smyslu tohoto slova, ale jsou normální pouze ve vztahu k hluboce nenormání společnosti. Jejich perfektní přizpůsobení se nenormální společnosti je měřítkem jejich mentální (duševní) nemoci. Tyto miliony ABNORMÁLNĚ NORMÁLNÍCH LIDÍ, žijících bez nepokojení ve společnosti, které by se - pokud by byli plně vyvinutými lidskými bytostmi-nemohli přizpůsobit, si stále hýčkají "iluzi individuality" ale ve skutečnosti jsou do velké mír ydeindividualizovaní. Jejich konformita se vyvíjí v uniformitu. Ale "uniformita a svoboda jsou nespojitelné. Uniformita a duševní zdraví jsou stejně tak neslučitelné... Lidské bytosti nejsou stvořeny jako automaty a pokud se jimi stanou, samotná základna pro jejich duševní zdraví je zničena" (E.Fromm)
08. 03. 2013 | 10:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy